Αφορολόγητο

Προβλήματα και προτάσεις.

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 9 επισκέπτες

Αφορολόγητο

Δημοσίευσηαπό bluerose » Ιούλιος 11th, 2017, 3:34 pm

Το αφορολόγητο μέσω κάρτας, οι αγορές αυτές αποδεικνύονται με τις αποδείξεις
Σήμερα μπήκα στο ιντερνετ και μου έχει δίπλα "αφορολόγητο"
Εχει χωρισμένες τις κατηγορίες δλ ένδυση, τρόφιμα κτλ και τα ποσα, εμενα είναι 42 ευρω σούπερ, 25 σούπερ και 64 ένδυση και λογικά ότι αγοράζεις μέσω κάρτας στο περνάει στο αφορολόγητο. Από εκει εκτυπώνουμε και το πάμε λογιστή για να μην φάμε το προστιμο εαν δε ψωνίζουμε μεσω κάρτας κάποια ποσά που αντιστοιχουν στο καθένα
Ο ελ επαγ. δεν είναι υποχρεωμένος, ισχύει από το πρώτο ευρώ και όχι οι κάρτες νομιζω αν έλαβα σωστη πληροφορία από λογιστή
Και το αφορολόγητο πόσο πρέπει να είναι; Βάση του 2016,2015;
Άβαταρ μέλους
bluerose
Crazy poster

Δημοσ.: 9879
Εγγραφη: Αύγουστος 29th, 2014, 2:30 am
Το μέλος bluerose, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Re: Αφορολόγητο

Δημοσίευσηαπό pikey » Ιούλιος 20th, 2017, 9:22 pm

Ο ελ επαγ. δεν είναι υποχρεωμένος, ισχύει από το πρώτο ευρώ και όχι οι κάρτες νομιζω αν έλαβα σωστη πληροφορία από λογιστή

ναι περνα τα αλλου για οποιον χρειαζεται αφορολογητο , τα "μη εξοδα"
lamogio_88 έγραψε:Κάποια στιγμή προσπάθησα και εγώ να κάνω κουβέντα με τον pan,μιλώντας λογικά και με επιχειρήματα,βασισμένος στην κοινή λογική.
Ήμουν νέος τότε,δεν ήξερα τί έπρεπε να αντιμετωπίσω..
Τώρα που μεγάλωσα,κατάλαβα το λάθος μου.Δεν το ξανακάνω..
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
pikey
Fast poster

Δημοσ.: 2933
Εγγραφη: Σεπτέμβριος 29th, 2009, 1:41 pm
Το μέλος pikey, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό bluerose » Ιούλιος 20th, 2017, 9:38 pm

Μιλάω για το αφορολόγητο όχι των ελ. επαγγελματιών, η εθνική έχει μόλις ανοίγεις ένα στρόγγυλο που αυτόματα στο κτίζει με ποσοστά ανάλογα το είδος
Ειλικρινά δε κατάφερα να ξοδέψω παραπάνω εκτος από κάποια που έστειλα εφορια, αυτά πιάνονται;
Με το πετρέλαιο θα ανέβει και πιανεται
Αν κάποιος είναι πχ φοιτητης και δεν έχει εισόδημα
Που να τα στείλω, τέτοια δε κάνω, εμενα κανεις δε μου έκανε χάρες αντιθετα εμπόδια μου βάζαν. Ενας μάλιστα ειπε έχεις λογαριασμο να εβαζε κάποιος 2000χιλ. και μετα να του τα δώσω. Αυτος θα με έπιανε κοροιδο σωστά;
Άβαταρ μέλους
bluerose
Crazy poster

Το μέλος bluerose, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό [email protected] » Ιούλιος 20th, 2017, 10:14 pm

Προσέχετε με τις αγορές στις κάρτες γιατί αν παρουσιαστούν πολλά έξοδα άσχετα δεν θα μπορείτε να καλύψετε τις αντικειμενικές αξίες διαβίωσης.
Υπενθύμιση: Το κρυφτό τελειώνει με φτύσιμο.
Άβαταρ μέλους
[email protected]
Fast poster

Δημοσ.: 1503
Εγγραφη: Νοέμβριος 2nd, 2016, 6:10 pm
Το μέλος [email protected], σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό pikey » Ιούλιος 20th, 2017, 10:15 pm

Νομιζα επειδη το ανεφερες ησουν σε αυτη την κατηγορια,

Και εννοουσα να τα περναγες στην οικογενεια για παραδειγμα που θελουν αφορολογητο

Που να τα στείλω, τέτοια δε κάνω, εμενα κανεις δε μου έκανε χάρες αντιθετα εμπόδια μου βάζαν. Ενας μάλιστα ειπε έχεις λογαριασμο να εβαζε κάποιος 2000χιλ. και μετα να του τα δώσω. Αυτος θα με έπιανε κοροιδο σωστά

Αν του περνες τα 2κ και εφευγες θα τον επιανες εσυ,
Γενικα εξυπηρετηση θα ηθελε λογω αδυναμιας, δεν ειναι λιγοι αυτοι που δεν εχουν τραπεζικους λογαριασμους και αν εχουν γινοντε κατασχεσεις ποσων,

Απο κει και περα εσυ δεν εχεις κανα λογο να κανεις τετοιες εξυπηρετησεις, και να ρισκαρεις, για τιποτα τετοιο,
Ειναι πραγματα ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ που τα συζητας μονο με το λογιστη σου αυτος πρεπει να ξερει και τον ελεγχεις ωστε αν δεν ξερει να παρει ποδι

Στο θεμα σου τωρα, καθε τραπεζικο ιδρυμα εχει παρομοιο για το αφορολογητο, δε ξερω αν χρησιμοποιηθηκαν η ζητηθηκαν απο τις εφοριες για το αφορολογητο του 2016 (Δυσκολο καθως μπηκαν το 2017 οποτε του χρονου μαλλον ?)
lamogio_88 έγραψε:Κάποια στιγμή προσπάθησα και εγώ να κάνω κουβέντα με τον pan,μιλώντας λογικά και με επιχειρήματα,βασισμένος στην κοινή λογική.
Άβαταρ μέλους
pikey
Fast poster

Το μέλος pikey, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό pikey » Ιούλιος 20th, 2017, 10:17 pm

[email protected] έγραψε: Προσέχετε με τις αγορές στις κάρτες γιατί αν παρουσιαστούν πολλά έξοδα άσχετα δεν θα μπορείτε να καλύψετε τις αντικειμενικές αξίες διαβίωσης.

Ακριβως, το μονο που θα γινει ειναι να φυγει και αλλο χρημα απο την ελληνικη αγορα βεβαια και να χουν ολοι καρτες ξενων χωρων οταν το προχωρησουν για τα καλα
Άβαταρ μέλους
pikey
Fast poster

Δημοσίευσηαπό bluerose » Ιούλιος 20th, 2017, 10:19 pm

Όχι δε ζητήθηκαν τo 2016

Ο 2000χιλ ειχε λογαριασμο αλλα δεν ήθελε να φανουν εκει για να μη φορολογηθεί αυτος
Άβαταρ μέλους
bluerose
Crazy poster

Δημοσίευσηαπό pikey » Ιούλιος 20th, 2017, 10:22 pm

Ακομα χειροτερα τοτε , να μπλεξεις και χωρις να φταις για μαυρα λεφτα τριτου, με τι κερδος ?
Οι λογαριασμοι σου ειναι προσωπικοι και εχεις ευθυνη για αυτα που μπαινουν και βγαινουν , οταν ακους τετοια κοβε περα :)
Άβαταρ μέλους
pikey
Fast poster

Δημοσίευσηαπό ΤΑΣΟΣ ΑΝΑΣΤΟΠΟΥΛΟΣ » Ιούλιος 20th, 2017, 10:36 pm

bluerose έγραψε: Το αφορολόγητο μέσω κάρτας, οι αγορές αυτές αποδεικνύονται με τις αποδείξεις
Σήμερα μπήκα στο ιντερνετ και μου έχει δίπλα "αφορολόγητο"
Εχει χωρισμένες τις κατηγορίες δλ ένδυση, τρόφιμα κτλ και τα ποσα, εμενα είναι 42 ευρω σούπερ, 25 σούπερ και 64 ένδυση και λογικά ότι αγοράζεις μέσω κάρτας στο περνάει στο αφορολόγητο. Από εκει εκτυπώνουμε και το πάμε λογιστή για να μην φάμε το προστιμο εαν δε ψωνίζουμε μεσω κάρτας κάποια ποσά που αντιστοιχουν στο καθένα
Και το αφορολόγητο πόσο πρέπει να είναι; Βάση του 2016,2015;

Η εφαρμογή ‘’αφορολόγητο’’ που ακριβώς βρίσκεται στο taxis;
«Μόνον ὁ κίνδυνος ὁ μεγάλος, ὁ βαθύς, ὁ τρομερός ἀνοίγει τά μάτια διάπλατα εἴς τήν ἀλήθεια.» Ι.Μ. (2/1/1941)
Άβαταρ μέλους
ΤΑΣΟΣ ΑΝΑΣΤΟΠΟΥΛΟΣ
Casual Poster

Δημοσ.: 555
Εγγραφη: Φεβρουάριος 1st, 2008, 7:28 pm
Τοποθεσια: ΑΘΗΝΑ
Το μέλος ΤΑΣΟΣ ΑΝΑΣΤΟΠΟΥΛΟΣ, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό bluerose » Ιούλιος 20th, 2017, 10:37 pm

pikey έγραψε:
Ακριβως, το μονο που θα γινει ειναι να φυγει και αλλο χρημα απο την ελληνικη αγορα βεβαια και να χουν ολοι καρτες ξενων χωρων οταν το προχωρησουν για τα καλα

Κλείνουν υποκαταστήματα κι απ την άλλη αγοράζονται ποσοστά τους από ξένους, λες;
Άβαταρ μέλους
bluerose
Crazy poster

Επιστροφή στην Οικονομία

Μετάβαση στην αρχή της σελίδας

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 9 επισκέπτες