Η Amazon ανοίγει το πρώτο σούπερ-μάρκετ χωρίς ταμείο

Προβλήματα και προτάσεις.

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 12 επισκέπτες

Η Amazon ανοίγει το πρώτο σούπερ-μάρκετ χωρίς ταμείο

Δημοσίευσηαπό bluerose » Ιανουάριος 22nd, 2018, 12:23 pm

720_178188_992d753ae0-9ff8e88e48163036.jpg

Ο πελάτης ψωνίζει από τα ράφια ό,τι θέλει και μετά βγαίνει από το κατάστημα σαν...κύριος, χωρίς να στηθεί σε κάποια ουρά, αφού δεν υπάρχουν καθόλου ταμεία. Οι κάμερες κατέγραφαν κάθε κίνησή του όσο ψώνιζε και η χρέωσή του γίνεται αυτόματα στο ηλεκτρονικό «πορτοφόλι» και στην ηλεκτρονική πιστωτική κάρτα του κινητού τηλεφώνου του, την ώρα της εξόδου του από το κατάστημα.

Έτσι ψωνίζουν από σήμερα (Δευτέρα 22 Ιανουαρίου) οι πελάτες του αυτοματοποιημένου καταστήματος Amazon Go, που ανοίγει σήμερα τις πόρτες του στο Σιάτλ των ΗΠΑ, μετά από ένα έτος δοκιμών με τη συμμετοχή μόνο εργαζομένων της Amazon. Μολονότι το κατάστημα είναι «πανέξυπνο», οι πελάτες δεν βλέπουν κάποια αισθητή διαφορά σε σχέση με τα συμβατικά καταστήματα, αν εξαιρέσει κανείς την ανυπαρξία ταμείων.

Το "έξυπνο" κατάστημα, ένα μικρό σούπερ-μάρκετ που έχει έκταση 167 τετραγωνικών μέτρων, μαθαίνει αμέσως τι σηκώνει από το ράφι ο πελάτης για να το βάλει στο καλάθι του, τι βάζει πίσω γιατί άλλαξε γνώμη, ακόμη και πόσο ζυγίζουν τα είδη, χάρη σε ειδικές αυτόματες ζυγαριές πάνω στα ράφια. Για να γίνει η χρέωση κατά την έξοδο, ο πελάτης πρέπει, προτού αρχίσει τα ψώνια του, να έχει «κατεβάσει» στο κινητό τηλέφωνό του την ειδική εφαρμογή της Amazon Go.

Η Amazon δεν έχει αποκαλύψει ακόμη αν και πότε θα ανοίξει νέα καταστήματα Go και σε ποιές τοποθεσίες. Διευκρίνισε πάντως ότι προς το παρόν δεν σκοπεύει να εφαρμόσει τη νέα αυτοματοποιημένη τεχνολογία στα μεγαλύτερα και πιο πολύπλοκα καταστήματα της αλυσίδας σούπερ-μάρκετ Whole Foods, την οποία εξαγόρασε αντί 13,7 δισεκατομμυρίων δολαρίων το 2017.
http://www.enikonomia.gr/technology/178 ... chori.html
Άβαταρ μέλους
bluerose
Maniac poster

Δημοσ.: 11040
Εγγραφη: Αύγουστος 29th, 2014, 2:30 am
Το μέλος bluerose, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Re: Η Amazon ανοίγει το πρώτο σούπερ-μάρκετ χωρίς ταμείο

Δημοσίευσηαπό Daje » Ιανουάριος 22nd, 2018, 3:58 pm

Ε ρε τι γινεται.
Εχω αρχισει και νοιωθω γέρος.
Σε 20-30 χρονια το ιντερνετ και τα κινητα που εχουμε τωρα θα ειναι οπως ηταν παλια οι ασπρομαυρες τηλεορασεις...
Δεν μου αρεσει αυτος ο κοσμος που ξεπροβαλει στον οριζοντα.
Μου φαινεται θα παρω 20-30 μοντελες και θα παω να ζησω σε κανενα νησι απομονωμενος.
Άβαταρ μέλους
Daje
Crazy poster

Δημοσ.: 8589
Εγγραφη: Σεπτέμβριος 1st, 2007, 12:25 pm
Το μέλος Daje, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό George_V » Ιανουάριος 22nd, 2018, 4:01 pm

Daje έγραψε: Ε ρε τι γινεται.
Σε 20-30 χρονια το ιντερνετ και τα κινητα που εχουμε τωρα θα ειναι οπως ηταν παλια οι ασπρομαυρες τηλεορασεις...
Μου φαινεται θα παρω 20-30 μοντελες και θα παω να ζησω σε κανενα νησι απομονωμενος.

Να πας να μονασεις στο Αγιο Ορος
Δημήτρης006 έγραψε: (...)

Δεν μιλάει για ναζί (εθνικοσοσιαλιστές της Γερμανίας...) οι οποίοι εκ του αποτελέσματος δεν ηττήθηκαν...

Μιλάει για εθνικιστές φασίστες και εθνικοσοσιαλιστές,...
Άβαταρ μέλους
George_V
Extreme poster

Δημοσ.: 32078
Εγγραφη: Ιανουάριος 22nd, 2012, 1:42 pm
Τοποθεσια: Καλαμάτα
Το μέλος George_V, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό gatsu » Ιανουάριος 22nd, 2018, 4:09 pm

Υπάρχει ήδη τέτοιο κατάστημα(μινι μάρκετ) σε κάποια χώρα της Σκανδιναβίας (χωρίς ταμείο) και όχι απο την Amazon .
Να λυθεί η εξίσωση x=1 στο Α με Α={0} .
Άβαταρ μέλους
gatsu
Crazy poster

Δημοσ.: 8457
Εγγραφη: Αύγουστος 9th, 2010, 2:14 pm
Το μέλος gatsu, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Naranjita » Ιανουάριος 22nd, 2018, 4:10 pm

κύριε χακερ, κυριε χάκερ, σου βρηκαν νεο τασκ
Καντε διαιτα..
Αποφευγετε να τρωτε χαλασμενα ονειρα και ασχημες αναμνησεις ειναι πλουσια σε λυπη...
Άβαταρ μέλους
Naranjita
Crazy poster

Δημοσ.: 5374
Εγγραφη: Αύγουστος 6th, 2015, 10:26 am
Το μέλος Naranjita, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Gherschaagk » Ιανουάριος 22nd, 2018, 4:11 pm

George_V έγραψε:

για εκεί που λες θα χρειαστεί μοντέλους και μάλλον δεν του αρέσει.
για μαύρα μάτια χάνομαι
για γαλανά πεθαίνω
γι' αυτά τα καταπράσινα
σχίζω τη γη και μπαίνω
Άβαταρ μέλους
Gherschaagk
Maniac poster

Δημοσ.: 11245
Εγγραφη: Μάρτιος 9th, 2011, 2:16 pm
Το μέλος Gherschaagk, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό bluerose » Ιανουάριος 22nd, 2018, 4:11 pm

Άβαταρ μέλους
bluerose
Maniac poster

Το μέλος bluerose, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Daje » Ιανουάριος 22nd, 2018, 4:17 pm

Gherschaagk έγραψε:
George_V έγραψε:

για εκεί που λες θα χρειαστεί μοντέλους και μάλλον δεν του αρέσει.

Ακριβως. Εκει προβλεπω να γινομαι εγω η μοντελα...
Άβαταρ μέλους
Daje
Crazy poster

Το μέλος Daje, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό bluerose » Ιανουάριος 22nd, 2018, 4:27 pm

Image-512.jpg
Άβαταρ μέλους
bluerose
Maniac poster

Δημοσίευσηαπό Daje » Ιανουάριος 22nd, 2018, 5:52 pm

bluerose έγραψε:

Image-512.jpg

Δεν μου αρεσει καμμια απ'αυτες.
Κατ'αρχας ειναι λες και ηταν κλειδωμενες τιμωρια σε αποθηκη για 1 χρονο χωρις φαγητο...
Άβαταρ μέλους
Daje
Crazy poster

Δημοσίευσηαπό bluerose » Ιανουάριος 22nd, 2018, 9:56 pm

Harem-3.jpg
Άβαταρ μέλους
bluerose
Maniac poster

Δημοσίευσηαπό bluerose » Ιανουάριος 24th, 2018, 3:13 pm

amazon-go3-660x440.jpg

Τεράστια πλήθη μαζεύτηκαν στα εγκαίνια του πρώτου σούπερ μάρκετ χωρίς ταμεία, Amazon Go που θέλησαν να δοκιμάσουν το νέο αυτό πρωτοποριακό σύστημα. Μάλιστα, το κατάστημα της Amazon θύμιζε αντίστοιχο της Apple, όταν κυκλοφορεί ένα νέο iPhone.

Μάλιστα, η επιτυχία της λειτουργίας του μαγαζιού ήταν τόσο μεγάλη, που μέχρι τις 8 το πρωί, οι εργαζόμενοι του καταστήματος έπρεπε να ανανεώσουν τα αποθέματα από κούπες και τσάντες με το σύνθημα του μαγαζιού, καθώς είχαν ήδη γίνει ανάρπαστες από το κοινό.

Αξίζει να σημειωθεί ότι οι πελάτες του καταστήματος πρέπει να έχουν λογαριασμό στην Amazon προκειμένου να πληρώνουν ηλεκτρονικά τις αγορές τους, να διαθέτουν πιστωτική ή χρεωστική κάρτα και να έχουν «κατεβάσει» στα κινητά τους την εφαρμογή του Amazon Go. Επιπλέον, κατά την είσοδό τους στο κατάστημα, μπορούν να σκανάρουν την εφαρμογή στα ειδικά μηχανήματα και στη συνέχεια να πάρουν ό,τι θελήσουν έχοντας το ελέυθερο να φύγουν όποτε το θελήσουν. Κατά την έξοδό τους από το μαγαζί, η Amazon θα γνωρίζει τι έχουν λάβει και θα χρεώσει τον λογαριασμό τους ανάλογα με τις αγορές τους.
http://www.fortunegreece.com/article/es ... is-amazon/
Άβαταρ μέλους
bluerose
Maniac poster

Επιστροφή στην Οικονομία

Μετάβαση στην αρχή της σελίδας

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 12 επισκέπτες