Γρήγορη εκτύπωση

Λογισμικό, λειτουργικά συστήματα, προγραμματισμός, hardware, δίκτυα, Internet.

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 8 επισκέπτες

Γρήγορη εκτύπωση

Δημοσίευσηαπό wooded glade » Φεβρουάριος 13th, 2017, 4:44 pm

Έχω ένα θέμα.
Θέλω να τυπώσω 20 σελίδες με κείμενο που τις δημιουργώ προγραμματιστικά.

Κάνω το εξής, σχηματικά:

do i = 1 to 20
create doc
print doc
end loop

Βγαίνει η εκτύπωση σε κάποιο χρόνο t σαν αποτέλεσμα.

Αν κάνω:

do i = 1 to 20
create doc
bigdoc = bigdoc + doc + page feed
end loop
print bigdoc

τότε θα γίνει buffer και βγει πιό γρήγορα ;

Πέστε μου για να μην ξοδεύω χαρτί αν ξέρετε.
Ποντέμος - βενσερέμος - παταρέμος
Άβαταρ μέλους
wooded glade
Extreme poster

Δημοσ.: 31737
Εγγραφη: Ιούλιος 22nd, 2010, 1:50 am
Τοποθεσια: Ουαγκαντούγκου
Το μέλος wooded glade, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Re: Γρήγορη εκτύπωση

Δημοσίευσηαπό Archmage » Φεβρουάριος 13th, 2017, 11:04 pm

Για συνήθεις εκτυπωτές και docs το bottleneck είναι η ίδια η εκτύπωση και όχι η δημιουργία των αρχείων. Δηλαδή όταν στο πρώτο loop έχεις φτάσει i=20, ο εκτυπωτής τυπώνει ακόμα το i=3.

Το δεύτερο loop έχει κάποια πλεονεκτήματα: Τρώει ελάχιστα λιγότερο buffer (οπότε αν είσαι εντελώς στα όρια μπορεί να δεις ελάχιστη βελτίωση) και γλυτώνεις το νεκρό χρόνο μεταξύ δύο διαδοχικών docs, που συνήθως ο εκτυπωτής σταματάει για λίγο. Το αν αξίζουν εξαρτάται από το πρόβλημα που πραγματικά θες να λύσεις.
Wither in denial.
Άβαταρ μέλους
Archmage
Fast poster

Δημοσ.: 2733
Εγγραφη: Σεπτέμβριος 5th, 2012, 7:51 pm
Το μέλος Archmage, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό wooded glade » Φεβρουάριος 13th, 2017, 11:11 pm

Archmage έγραψε: Για συνήθεις εκτυπωτές και docs το bottleneck είναι η ίδια η εκτύπωση και όχι η δημιουργία των αρχείων. Δηλαδή όταν στο πρώτο loop έχεις φτάσει i=20, ο εκτυπωτής τυπώνει ακόμα το i=3.

Το δεύτερο loop έχει κάποια πλεονεκτήματα: Τρώει ελάχιστα λιγότερο buffer (οπότε αν είσαι εντελώς στα όρια μπορεί να δεις ελάχιστη βελτίωση) και γλυτώνεις το νεκρό χρόνο μεταξύ δύο διαδοχικών docs, που συνήθως ο εκτυπωτής σταματάει για λίγο. Το αν αξίζουν εξαρτάται από το πρόβλημα που πραγματικά θες να λύσεις.

Δεν έκανα εγώ τις εκτυπώσεις αλλά αυτό μου λένε. Ο εκτυπωτής σταματάει για λίγο μετά από κάθε χαρτί και σκέφτεται. Άρα η β' μέθοδος κάνει να είναι πιό καλή από πλευράς ταχύτητος ;
Η "δημιουργία" δεν θέλει ώρα. Παίρνω από disc file τα κείμενα και τα στέλνω στον εκτυπωτή (ώστε κάθε κείμενο να είναι μία σελίδα ακριβώς). Κάθε κειμενάκι είναι πες 10-15 πυκνογραμμένες σειρές.
Ποντέμος - βενσερέμος - παταρέμος
Άβαταρ μέλους
wooded glade
Extreme poster

Δημοσ.: 31737
Εγγραφη: Ιούλιος 22nd, 2010, 1:50 am
Τοποθεσια: Ουαγκαντούγκου
Το μέλος wooded glade, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Archmage » Φεβρουάριος 13th, 2017, 11:23 pm

wooded glade έγραψε: Δεν έκανα εγώ τις εκτυπώσεις αλλά αυτό μου λένε. Ο εκτυπωτής σταματάει για λίγο μετά από κάθε χαρτί και σκέφτεται. Άρα η β' μέθοδος κάνει να είναι πιό καλή από πλευράς ταχύτητος ;
Η "δημιουργία" δεν θέλει ώρα. Παίρνω από disc file τα κείμενα και τα στέλνω στον εκτυπωτή (ώστε κάθε κείμενο να είναι μία σελίδα ακριβώς). Κάθε κειμενάκι είναι πες 10-15 πυκνογραμμένες σειρές.

Για λόγους διαχείρισης είναι καλύτερο να στέλνεις κάθε doc ξεχωριστά και ο εκτυπωτής πάντα σταματάει για λίγο μεταξύ τους.

Αν σταματάει για πολύ μετά από κάθε doc μπορεί να συμβαίνουν διάφορα, πχ το επόμενο να είναι πολύ μεγάλο. Έχω δει παύσεις και μεταξύ σελίδων ίδιου doc, όταν η επόμενη είχε πολλά γραφικά σε εκτυπωτή που δεν τα σήκωνε εύκολα.

Αντί να κάνεις θεωρητική ανάλυση, κόλλησε 3 σελίδες (όχι 20) και δες πώς τυπώνει. Αν αργεί σε κείμενο, όμως, τότε κάτι άλλο πάει στραβά.
Wither in denial.
Άβαταρ μέλους
Archmage
Fast poster

Δημοσ.: 2733
Εγγραφη: Σεπτέμβριος 5th, 2012, 7:51 pm
Το μέλος Archmage, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Επιστροφή στην Πληροφορική

Μετάβαση στην αρχή της σελίδας

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 8 επισκέπτες