Ξέρει κανείς γιατί ακρίβυναν οι SSD;

Λογισμικό, λειτουργικά συστήματα, προγραμματισμός, hardware, δίκτυα, Internet.

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 5 επισκέπτες

Re: Ξέρει κανείς γιατί ακρίβυναν οι SSD;

Δημοσίευσηαπό Archmage » Ιανουάριος 11th, 2018, 4:52 pm

Οργισμένος έγραψε: timh?

Στα έγραψα 2 μηνύματα πιο πριν, ~12 ευρώ και ~160 ευρώ.
Wither in denial.
Άβαταρ μέλους
Archmage
Fast poster

Δημοσ.: 3234
Εγγραφη: Σεπτέμβριος 5th, 2012, 7:51 pm
Το μέλος Archmage, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Οργισμένος » Ιανουάριος 11th, 2018, 8:47 pm

Archmage έγραψε:
Οργισμένος έγραψε: timh?

Στα έγραψα 2 μηνύματα πιο πριν, ~12 ευρώ και ~160 ευρώ.

Nai σευχαριστω, ειδα τις τιμες που αναφερεις, ρωτω τον συντροφο ντιενεη.
ΤΟ βιβλίο μου:https://www.smashwords.com/books/view/412984
Η τραγελαφικά ωμή αλήθεια για την Ελλάδα.
ΕΝΤΕΛΩΣ ΔΩΡΕΑΝ!!!
Άβαταρ μέλους
Οργισμένος
Extreme poster

Δημοσ.: 34053
Εγγραφη: Νοέμβριος 15th, 2009, 2:47 pm
Τοποθεσια: Sector 001
Το μέλος Οργισμένος, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Archmage » Ιανουάριος 11th, 2018, 8:52 pm

Οργισμένος έγραψε: ειδα τις τιμες που αναφερεις, ρωτω τον συντροφο ντιενεη.

Για τα ίδια προϊόντα μιλάμε.

Στο εβαυ έχει και θήκες με 6 ευρώ, ψάχνεις "usb 3 case 2.5" (το λινκ που σου έδωσε).
Wither in denial.
Άβαταρ μέλους
Archmage
Fast poster

Δημοσ.: 3234
Εγγραφη: Σεπτέμβριος 5th, 2012, 7:51 pm
Το μέλος Archmage, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό dna » Ιανουάριος 11th, 2018, 10:29 pm

αυτό που λέει και ο Αrchmage, γυρω στα 160 ευρώ ο Samsung SSD 850 evo 500gb με τα μεταφορικά από τα σκρουτζομάγαζα
https://www.skroutz.gr/s/5918223/Samsun ... 500GB.html

Με αυτόν τον SSD θα δεις διαφορά 40%, αυτή η αναβάθμιση αξίζει πραγματικά.
Η προσθετη RAM δεν αξιζει για παλιό συστημα, μπορεί να δεις 10% βελτίωση σε απαιτητικά προγράμματα. Στη θέση σου δε θα ασχολουμουν.

η θηκη για να κάνεις εξωτερικό τον παλιό δικσο με 6 ευρώ από ιμπεη, αλλά τωρα τελευταια κρατάνε για κανένα μηνα τα δεματα απο Κινα στο τελωνείο
Άβαταρ μέλους
dna
Maniac poster

Δημοσ.: 14319
Εγγραφη: Ιανουάριος 30th, 2007, 12:47 am
Το μέλος dna, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Οργισμένος » Ιανουάριος 11th, 2018, 10:43 pm

dna έγραψε: αυτό που λέει και ο Αrchmage, γυρω στα 160 ευρώ ο Samsung SSD 850 evo 500gb με τα μεταφορικά από τα σκρουτζομάγαζα
https://www.skroutz.gr/s/5918223/Samsun ... 500GB.html

Με αυτόν τον SSD θα δεις διαφορά 40%, αυτή η αναβάθμιση αξίζει πραγματικά.
Η προσθετη RAM δεν αξιζει για παλιό συστημα, μπορεί να δεις 10% βελτίωση σε απαιτητικά προγράμματα. Στη θέση σου δε θα ασχολουμουν.

η θηκη για να κάνεις εξωτερικό τον παλιό δικσο με 6 ευρώ από ιμπεη, αλλά τωρα τελευταια κρατάνε για κανένα μηνα τα δεματα απο Κινα στο τελωνείο

Κοιταξε, η ραμ θα αλλαχτει απο 4 σε 8 γβ δεν θα προστεθει κατι. Θα αφαιρεσω τις 2 πλακετιτσες των 2γβ και θα τοποθετησω τις 2 νεες των 4γβ (2χ4=8γβ) το κοστος ειν πολυ χαμηλο 25-30€ , θα εγκαταστησω και μια 64μπιτι εκδοση γουιντοους καιολα καλα. Ο ssd ειναι οντως πολυ καλη αναβαθμιση αλλα κοστιζει...
ΕΝΤΕΛΩΣ ΔΩΡΕΑΝ!!!
Άβαταρ μέλους
Οργισμένος
Extreme poster

Το μέλος Οργισμένος, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό paizwgames » Ιανουάριος 21st, 2018, 1:22 am

Εγώ έχω NVMe samsung και το μηχάνημα πετάει. Όποιος χρησιμοποιεί ακόμα hdd είναι άξιος της μοίρας του.
paizwgames
Casual Poster

Δημοσ.: 517
Εγγραφη: Νοέμβριος 17th, 2017, 1:47 pm
Το μέλος paizwgames, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Κάπως έτσι » Ιανουάριος 21st, 2018, 1:13 pm

paizwgames έγραψε: Εγώ έχω NVMe samsung και το μηχάνημα πετάει. Όποιος χρησιμοποιεί ακόμα hdd είναι άξιος της μοίρας του.

Τι 'πες τωρα? :o Εγώ έχω hdd τι πρέπει να κάνω;
Άβαταρ μέλους
Κάπως έτσι
New poster

Δημοσ.: 52
Εγγραφη: Νοέμβριος 27th, 2017, 12:22 pm
Το μέλος Κάπως έτσι, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό dna » Ιανουάριος 21st, 2018, 1:15 pm

paizwgames έγραψε: Εγώ έχω NVMe samsung και το μηχάνημα πετάει. Όποιος χρησιμοποιεί ακόμα hdd είναι άξιος της μοίρας του.

τι πλεονέκτημα έχει σε σχέση με τον "απλό" pro?

paizwgames έγραψε: Τι 'πες τωρα? :o Εγώ έχω hdd τι πρέπει να κάνω;
να βάλεις ssd
Άβαταρ μέλους
dna
Maniac poster

Δημοσ.: 14319
Εγγραφη: Ιανουάριος 30th, 2007, 12:47 am
Το μέλος dna, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Κάπως έτσι » Ιανουάριος 21st, 2018, 1:20 pm

dna έγραψε:

paizwgames έγραψε: Τι 'πες τωρα? :o Εγώ έχω hdd τι πρέπει να κάνω;
να βάλεις ssd

ΟΚ. Φέρε μου έναν.
Άβαταρ μέλους
Κάπως έτσι
New poster

Το μέλος Κάπως έτσι, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό paizwgames » Ιανουάριος 21st, 2018, 3:38 pm

dna έγραψε:

Είναι m.2. Είναι σε PCIe lane και αυτό σημαίνει μεγαλύτερο bandwith. Πρακτικά, επειδή υπάρχει διαφορετικό encoding από τους SATA, οι ταχύτητες είναι 7πλασιες από τον κλασικό ssd.
paizwgames
Casual Poster

Το μέλος paizwgames, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό paizwgames » Ιανουάριος 21st, 2018, 3:40 pm

Κάπως έτσι έγραψε:
ΟΚ. Φέρε μου έναν.

Τι να σου φέρει φίλε, ένας ssd που δεν είναι με το άθλιο sata, πλέον κάνει 120 ευρώ. Σιγά τα λεφτά.

Αλλά ακόμα και με sata να θες, που είναι αξιοπρεπέστερος από hdd, κάνει 50 ευρώ ένας φθηνός.
paizwgames
Casual Poster

Δημοσίευσηαπό Κάπως έτσι » Ιανουάριος 21st, 2018, 9:46 pm

Α δηλαδή να δώσω τώρα 120 ευρώ γιατί έτσι. Για να έχω ssd ενώ μια χαρά έχω τον hdd και μου δουλεύει.
Άβαταρ μέλους
Κάπως έτσι
New poster

Δημοσίευσηαπό paizwgames » Ιανουάριος 22nd, 2018, 12:28 am

Κάπως έτσι έγραψε: Α δηλαδή να δώσω τώρα 120 ευρώ γιατί έτσι. Για να έχω ssd ενώ μια χαρά έχω τον hdd και μου δουλεύει.

δώσε 50. Η αγορά αξίζει και τα βγάζει τα λεφτά της. Δεν κολλάς πουθενά.
https://www.skroutz.gr/s/10195032/Weste ... 120GB.html

Με αυτή τη λογική, μείνε και στο 3330 nokia. Την κάνει την δουλειά του.
paizwgames
Casual Poster

Δημοσίευσηαπό Οργισμένος » Ιανουάριος 22nd, 2018, 1:05 am

paizwgames έγραψε:
Κάπως έτσι έγραψε: Α δηλαδή να δώσω τώρα 120 ευρώ γιατί έτσι. Για να έχω ssd ενώ μια χαρά έχω τον hdd και μου δουλεύει.

δώσε 50. Η αγορά αξίζει και τα βγάζει τα λεφτά της. Δεν κολλάς πουθενά.
https://www.skroutz.gr/s/10195032/Weste ... 120GB.html

Με αυτή τη λογική, μείνε και στο 3330 nokia. Την κάνει την δουλειά του.

1τερας ποσο παει;
ΕΝΤΕΛΩΣ ΔΩΡΕΑΝ!!!
Άβαταρ μέλους
Οργισμένος
Extreme poster

Δημοσίευσηαπό paizwgames » Ιανουάριος 22nd, 2018, 1:12 am

Δεν παίρνεις 1 τέρα ssd.

Δεν είναι ο ssd για 1 τέρα. Εκτός αν έχεις απεριόριστο budget αλλά και πάλι όχι.
paizwgames
Casual Poster

ΠροηγούμενηΕπόμενη

Επιστροφή στην Πληροφορική

Μετάβαση στην αρχή της σελίδας

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 5 επισκέπτες