Αναβάθμιση cpu σε Hp elitebook 8470w

Λογισμικό, λειτουργικά συστήματα, προγραμματισμός, hardware, δίκτυα, Internet.

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 9 επισκέπτες

Αναβάθμιση cpu σε Hp elitebook 8470w

Δημοσίευσηαπό sys3x » Μάιος 16th, 2017, 7:41 pm

Είναι το λιγότερο κατάλληλο φόρουμ αλλά ας ξεκινήσουμε.

Έχω το εν λόγω λαπ από αρχές του 13 περίπου και μέχρι σήμερα συνεχίζει να με βγάζει ασπροπρόσωπο, είναι το καλλίτερο χάρντγουερ που έχω αγοράσει μέχρι στιγμής. Είναι 14ρι και έχω μέσα τρία ντράηβς, ένα σατα σσδ έναν υβριδικό χδδ και έναν μσατα σσδ, το μόνο που θα ήθελα είναι έναν καλλίτερο επεξεργαστή. Δεν θέλω να αγοράσω κάποιο καινούργιο λαπ προς το παρόν μιας και επίσημα ο 3840qm που μπορώ να του χώσω είναι το ίδιο πάνω κάτω με έναν 6700hq/7700hq (κάπως έτσι τους λένε τους τελευταίους). Τον 3840qm μπορώ να τον βρω με 150-200€ και παίζει σίγουρα στο μηχανάκι μου αλλά επειδή θα ήθελα να του βάλω το απόλυτο μάξιμουμ ρωτάω μήπως κάποιος από εσάς έχει προσωπική εμπειρία και έχει καταφέρει να βάλει τον 3940xm σε αυτό το elitebook και αν παίζει σωστά βέβαια. Από το ψάξιμο που έκανα μέχρι στιγμής θεωρώ ότι είναι απολύτως εφικτό να βάλω τον 3940xm αλλά πρώτον δεν ξέρω αν αξίζει γιατί η διαφορά στην απόδοση δεν δικαιολογεί νομίζω την διαφορά στην τιμή (300-400€ τον βρίσκω και ίσως παραπάνω) και δεύτερον δεν ξέρω τι μπορεί να παίξει με θέρμαλ θρότλινγκ (ο 3940 έχει 55w tdp) και τελικά είναι δώρον άδωρον. Τελικά μάλλον θα πάρω την ασφαλή οδό αλλά είμαι ανοιχτός σε οποιαδήποτε χρήσιμη πληροφορία επί του θέματος.
·

Αν δεν είμασταν σπίρτα θα καίαμε για πάντα.
Άβαταρ μέλους
sys3x
Crazy poster

Δημοσ.: 6939
Εγγραφη: Οκτώβριος 21st, 2011, 8:05 am
Το μέλος sys3x, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Re: Αναβάθμιση cpu σε Hp elitebook 8470w

Δημοσίευσηαπό itteithe » Μάιος 16th, 2017, 7:51 pm

Βασικά με το ρεύμα και την ψύξη δεν θα έχει θέμα (εννοώ το 3940xm); Επίσης, αντί τον για επεξεργαστή, την εναλλακτική του να μπουστάρεις τη μνήμη του την έχεις λάβει υπόψιν σου (αν και κάτι μου λέει πως μάλλον την τέντωσες ήδη);
Μια ιδέα είναι όλα. Ή δύο.
Άβαταρ μέλους
itteithe
Fast poster

Δημοσ.: 2307
Εγγραφη: Ιούλιος 15th, 2007, 7:23 pm
Τοποθεσια: Τρίπολη
Το μέλος itteithe, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό sys3x » Μάιος 16th, 2017, 8:23 pm

itteithe έγραψε: Βασικά με το ρεύμα και την ψύξη δεν θα έχει θέμα (εννοώ το 3940xm); Επίσης, αντί τον για επεξεργαστή, την εναλλακτική του να μπουστάρεις τη μνήμη του την έχεις λάβει υπόψιν σου (αν και κάτι μου λέει πως μάλλον την τέντωσες ήδη);

Έχω 16γμπ δεν χρειάστηκαν παραπάνω μέχρι στιγμής (αν και πολλές φορές σχεδόν την απασχόλησα ολόκληρη αλλά χωρίς το παραμικρό πρόβλημα) ίσως αν το κρατήσω σαν μέην λαπ για τα επόμενα χρόνια να το σκεφτώ (επίσημα τα 16 είναι το μαξ αλλά παίρνει σίγουρα 32 που είναι μορ δαν ηνάφ, εδώ και τα 16 μια χαρά είναι).
Ναι θα έχω με την ψύξη μάλλον αλλά όχι με απλή χρήση (δεν με πειράζει να ζεστένεται λίγο παραπάνω να μην πέφτει η συχνότητα με ενδιαφέρει γιατί αν πάω σε 3940χμ ητ μπητς δε πέρποουζ) , αυτό βασικά ρωτάω κιόλας, με το ρεύμα δεδομένου ότι έχω ένα 90β και ένα 120β τροφοδοτικό δεν θα έχω σίγουρα πρόβλημα, το μπέαρ μίνιμουμ είναι τα 90. Συνήθως δεν κάνω απλή χρήση βέβαια. Με τον 3840qm δεν παίζει κανένα πρόβλημα για θρότλινγκ μιας και είναι στα 35β τηντηπη σαν αυτόν που έχω ήδη. Οι πληροφορίες που έχω βρει μέχρι στιγμής είναι ότι είναι συμβατός με την μάδερμπορντ και το γιούηεφάη αλλά δεν ξέρω τι παίζει άμα τον πιέζω όπως πιέζω αυτόν που έχω που στην τελική γι αυτό θέλω να κάνω και την όλη αναβάθμιση.

(το σουήφτκη με χει σπάσει τα ρκίδια, συγγνώμη για τυχόν ορθογραφικά)
·

Άβαταρ μέλους
sys3x
Crazy poster

Το μέλος sys3x, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Dr Acid » Μάιος 16th, 2017, 8:48 pm

Δεν αξίζει τον κόπο. Έλεος!!! :smt009

γηξγηξ.png
Άβαταρ μέλους
Dr Acid
New poster

Δημοσ.: 260
Εγγραφη: Φεβρουάριος 27th, 2017, 1:54 pm
Το μέλος Dr Acid, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό itteithe » Μάιος 16th, 2017, 8:53 pm

Ναι αλλά αν ζεσταίνεται παραπάνω, όταν θα παίρνει σένσορ αλάρμ για την θερμοκρασία από την σιπιγιού μπορεί να σου κάνει ανηξπέκτεντ σάτ-ντάουνς (γιατί αν δεν κάνω λάθος το θέρμαλ θρέσολντ στους επεξεργαστές για τα λαπτόπ πρέπει να είναι πιο χαμηλό, εκτός αν γίνεται το πειράξεις, κάτι που δεν γνωρίζω και ναι αυτήν η παρένθεση μου βγήκε λίγο πιο μεγάλη απ' οτι υπολόγιζα). Εκτός κι αν το έχεις σε κάποια καλά αεριζόμενη βάση, αλλά και πάλι επικίνδυνο είναι αν το πιέζεις.

Υγ.: 16 γίγα στο λαπτόπ; Τι κάνεις, πρόγνωση καιρού;
Μια ιδέα είναι όλα. Ή δύο.
Άβαταρ μέλους
itteithe
Fast poster

Δημοσ.: 2307
Εγγραφη: Ιούλιος 15th, 2007, 7:23 pm
Τοποθεσια: Τρίπολη
Το μέλος itteithe, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Dr Acid » Μάιος 16th, 2017, 9:05 pm

Τί επεξεργαστή έχει τώρα;;;;;;;
Άβαταρ μέλους
Dr Acid
New poster

Δημοσ.: 260
Εγγραφη: Φεβρουάριος 27th, 2017, 1:54 pm
Το μέλος Dr Acid, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό sys3x » Μάιος 16th, 2017, 10:13 pm

itteithe έγραψε: Ναι αλλά αν ζεσταίνεται παραπάνω, όταν θα παίρνει σένσορ αλάρμ για την θερμοκρασία από την σιπιγιού μπορεί να σου κάνει ανηξπέκτεντ σάτ-ντάουνς (γιατί αν δεν κάνω λάθος το θέρμαλ θρέσολντ στους επεξεργαστές για τα λαπτόπ πρέπει να είναι πιο χαμηλό, εκτός αν γίνεται το πειράξεις, κάτι που δεν γνωρίζω και ναι αυτήν η παρένθεση μου βγήκε λίγο πιο μεγάλη απ' οτι υπολόγιζα). Εκτός κι αν το έχεις σε κάποια καλά αεριζόμενη βάση, αλλά και πάλι επικίνδυνο είναι αν το πιέζεις.

Υγ.: 16 γίγα στο λαπτόπ; Τι κάνεις, πρόγνωση καιρού;

Δεν είχα ποτέ πρόβλημα με τις θερμοκρασίες ούτε σατ ντάουνς ούτε τίποτα (γενικά δεν είχα ποτέ προβλήματα με αυτό το λαπ παρόλο που το χω ξεμουνιάσει) αν και ζεσταίνει αρκετά όταν το πιέζω (σε λίνουξ ακόμη πιο πολύ αν και στην προηγούμενη διανομή που είχα εγκατεστημένη μετά από πολύ τουήκιγκ κατάφερα να το κάνω σχεδόν όπως στα windoze), το χω σχεδόν πάντα (όταν δεν είναι κουμπωμένο στο ντόκινγκ στέησον - μεγάλη εφεύρεση!) πάνω σε μια αρκετά καλή αεριζόμενη βάση. Όποιον επεξεργαστή και να βάλω τελικά με την mx4 (πάστα) θα κερδίσω μερικούς βαθμούς κελσίου προς τα κάτω, σκέφτομαι ότι με τον 3840 μπορεί να έχω και πιο χαμηλές με τον 3940 δεν ξέρω.
Δεν κάνω προγνωστικά όχι.
·

Άβαταρ μέλους
sys3x
Crazy poster

Δημοσίευσηαπό sys3x » Μάιος 16th, 2017, 10:21 pm

Dr Acid έγραψε: Δεν αξίζει τον κόπο. Έλεος!!! :smt009

γηξγηξ.png

Ο πίνακας αυτός έχει λάθη νομίζω Χοφ (στις τιμές σίγουρα), τέλος πάντων αυτό το +5% για μένα μεταφράζεται σε -1 ώρα νωρίτερα τελειωμένο τρανσκόουντιγκ (χρόνος=χρήμα) και σε άλλα πράγματα που κάνω ρήαλτάημ ελάχιστα μεγαλύτερο (τόσο όσο χρειάζομαι συνήθως) χέντρουμ από την σήπηγιού. Μάλλον δεν αξίζει όμως τα 100 με 200 € παραπάνω (δεν με πειράζει αυτό ιδιαίτερα) ειδικά άμα έχω θέρμαλ θρότλινγκ.
·

Άβαταρ μέλους
sys3x
Crazy poster

Δημοσίευσηαπό sys3x » Μάιος 16th, 2017, 10:26 pm

Dr Acid έγραψε: Τί επεξεργαστή έχει τώρα;;;;;;;

Καραξίζει η αναβάθμιση θα μπορούσα να την κάνω πολύ νωρίτερα αλλά σκεφτόμουν ότι θα έπαιρνα καινούργιο, τώρα που τα ζυγίζω δεν αξίζει (η ιντελ εξάλλου δεν έβγαλε και τίποτα συνταρακτικό τα τελευταία χρόνια σε σχέση, τουλάχιστον για λαπ) θα με καλύψει όποιον καινούργιο επεξεργαστή και να πάρω συν ότι το μηχανάκι είναι ότι πιο σταθερό έχω δουλέψει παρόλο το δαχτύλωμα που έχει φάει. Είναι και πολύ πολύ γερή κατασκευή το γαμίδι.
Τον 3610 ή 3620 (αη7) δεν θυμάμαι τώρα πρέπει να το δω αλλά δεν έχει και μεγάλη διαφορά ε. :smt016
·

Άβαταρ μέλους
sys3x
Crazy poster

Δημοσίευσηαπό omg kai 3 lol » Μάιος 17th, 2017, 12:21 am

ωραιο τρολονημα! μπηκες να μας πεις οτι στο λαπτοπ που περιεγραψες ο επεξεργαστης (i7-3610QM ή 3620QM) ειναι ο αδύναμος κρικος της υποθεσης και θες να τον αλλαξεις με εναν ιδιας γενιας με ελαφρως καλυτερη συχνοτητα i7 3840QM ή i7 3940QM που ζητημα να δινει ενα 15% max στο καλυτερο σεναριο..

και τι διαλο transcoding κανεις ακομα κολλας υποτιτλους;

http://cpuboss.com/cpus/Intel-Core-i7-3 ... -i7-3610QM

Intel-Core-i7-3610QM
vs
i7-3840QM

προτεινω να κατσεις κανα 2 μηνες ακομα να καστομαρεις κι αλλο το λειτουργικο που το κατεχεις μηπως καταφερεις και γλιτωσεις 0,1% σε ισχυ απο αχρηστους πορους!
--tha ksenixtisoyme to mesimeri --ouf exw mia nista..eytyxws exw balei antiliako!
exeis blanco???!! FTIAKSE KREMA GIOTIS LoL

μη ξεχασω: http://www.lost4815162342.com/flash/countdown.swf
Άβαταρ μέλους
omg kai 3 lol
Crazy poster

Δημοσ.: 6856
Εγγραφη: Μάρτιος 19th, 2008, 4:38 pm
Το μέλος omg kai 3 lol, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό sys3x » Μάιος 17th, 2017, 1:24 am

omg kai 3 lol έγραψε: ωραιο τρολονημα! μπηκες να μας πεις οτι στο λαπτοπ που περιεγραψες ο επεξεργαστης (i7-3610QM ή 3620QM) ειναι ο αδύναμος κρικος της υποθεσης και θες να τον αλλαξεις με εναν ιδιας γενιας με ελαφρως καλυτερη συχνοτητα i7 3840QM ή i7 3940QM που ζητημα να δινει ενα 15% max στο καλυτερο σεναριο..

και τι διαλο transcoding κανεις ακομα κολλας υποτιτλους;

http://cpuboss.com/cpus/Intel-Core-i7-3 ... -i7-3610QM

Intel-Core-i7-3610QM
vs
i7-3840QM

προτεινω να κατσεις κανα 2 μηνες ακομα να καστομαρεις κι αλλο το λειτουργικο που το κατεχεις μηπως καταφερεις και γλιτωσεις 0,1% σε ισχυ απο αχρηστους πορους!

Να σου πω λοιπόν αν και θα μπορούσες να το καταλάβεις και μόνος σου (υποθέτω).
Στις 8 με 12 ώρες που χρειάζεται η σηπηγιου να ολοκληρώσει ένα τασκ με όλους τους πυρήνες στο 100% (φροντίζω να χρησιμοποιώ σοφτγουερ που εκμεταλλεύεται πραγματικά όλους τους πυρήνες γι αυτό και χρησιμοποιώ όποιο λειτουργικό έχει διαθέσιμο τέτοιο σοφτγουερ αναλόγως το τι θέλω να κάνω, ναι ακόμη και οσχ χρησιμοποιώ εφ όσον με εξυπηρετεί) το +15% που ισχυρίζεσαι (στον πραγματικό κόσμο με τις προηγούμενες συμβάσεις που παρέθεσα πρακτικά είναι παραπάνω, δεν ασχολούμαι με μπεντσμάρκινγκ φίλε) πόσο χρόνο λιγότερο μου εξασφαλίζει; Ε αυτό θέλω να κερδίσω αγοράζοντας μια σηπηγιου που όταν βγήκε κόστιζε ενάμιση χιλιάρικο με 200 300€. Είπαμε προς το παρόν δεν χρειάζομαι καινούργιο λαπ, μια χαρά δουλεύω με αυτό που έχω, χωρίς δηλαδή να μου πετάξεις καμία εξυπνάδα πάρε ένα καινούργιο ή πάρε ντέσκτοπ καλλίτερα (έχω ήδη δύο και όταν είμαι σπίτι τα χρησιμοποιώ παράλληλα - ντηστιρμπιουτητ κομπιούτηνγκ) αν και ψιλοψήνομαι σε κάποια φάση να πάρω ένα από αυτά τα καινούργια τα δεκαεξαπύρηνα τα ράηζεν που θα βγουν σε λίγο καιρό και μάλλον θα πάρω ένα να παίζει όταν θα χρειαστώ καινούργιο ντέσκτοπ.
Στο θέμα μας τώρα. Και οι δύο ξέρουμε ότι μπήκες να πετάξεις την εξυπνάδα σου και σε αυτό το νήμα χωρίς να μπεις καν στον κόπο να προσποιηθείς ότι έχεις κάτι να πεις για το οπ οπότε πάνε φάε την κρεμούλα σου πουλί μου και μην μπαίνεις στον κόπο, έχει τόσα άλλα νήματα να μαλακιστείς.
Πι ες, στα δεκάρια δεν χρειάζεται κάποιο ιδιαίτερο τουήκ το λειτουργικό, τουλάχιστον για μένα, μόνον λίγο δαχτύλωμα με τους ντράϊβερς του ενσύρματου δικτύου έπαιξε γιατί μου κάναν μερικά ενοχλητικά ντήπηση σπάηκς, λύθηκε το πρόβλημα γρήγορα όμως, ωραία τα δεκάρια μέχρι στιγμής πάντως. Όσον αφορά το τουήκινγκ σε λίνουξ είναι ένας από τους λόγους για μένα να έχω περασμένο ένα τέτοιο λειτουργικό εξ αρχής, έχω μάθει απίστευτα πράγματα μέσω αυτής της απλής διαδικασίας του τράηαλ εντ έρα που δύσκολα έχεις την ίδια δυνατότητα σε άλλα λειτουργικά συστήματα, σε μπήεσντη μόνο αλλά έχει χαμηλή λειτουργικότητα για αυτά που κάνω.

Αυτά μπούλη από μένα,
Καλό βραδάκι.
Τελευταία επεξεργασία απο sys3x την Μάιος 17th, 2017, 1:36 am, επεξεργάστηκε 1 φορές συνολικά.
·

Άβαταρ μέλους
sys3x
Crazy poster

Δημοσίευσηαπό omg kai 3 lol » Μάιος 17th, 2017, 1:36 am

sys3x έγραψε: Να σου πω λοιπόν αν και θα μπορούσες να το καταλάβεις και μόνος σου (υποθέτω).
Στις 8 με 12 ώρες που χρειάζεται η σηπηγιου να ολοκληρώσει ένα τασκ με όλους τους πυρήνες στο 100% (φροντίζω να χρησιμοποιώ σοφτγουερ που εκμεταλλεύεται πραγματικά όλους τους πυρήνες γι αυτό και χρησιμοποιώ όποιο λειτουργικό έχει διαθέσιμο τέτοιο σοφτγουερ αναλόγως το τι θέλω να κάνω, ναι ακόμη και οσχ χρησιμοποιώ εφ όσον με εξυπηρετεί) το +15% που ισχυρίζεσαι (στον πραγματικό κόσμο με τις προηγούμενες συμβάσεις που παρέθεσα πρακτικά είναι παραπάνω, δεν ασχολούμαι με μπεντσμάρκινγκ φίλε) πόσο χρόνο λιγότερο μου εξασφαλίζει; Ε αυτό θέλω να κερδίσω αγοράζοντας μια σηπηγιου που όταν βγήκε κόστιζε ενάμιση χιλιάρικο με 200 300€. Είπαμε προς το παρόν δεν χρειάζομαι καινούργιο λαπ, μια χαρά δουλεύω με αυτό που έχω, χωρίς δηλαδή να μου πετάξεις καμία εξυπνάδα πάρε ένα καινούργιο ή πάρε ντέσκτοπ καλλίτερα (έχω ήδη δύο και όταν είμαι σπίτι τα χρησιμοποιώ παράλληλα - ντηστιρμπιουτητ κομπιούτηνγκ) αν και ψιλοψήνομαι σε κάποια φάση να πάρω ένα από αυτά τα καινούργια τα δεκαεξαπύρηνα τα ράηζεν που θα βγουν σε λίγο καιρό και μάλλον θα πάρω ένα να παίζει όταν θα χρειαστώ καινούργια ντέσκτοπ.
Στο θέμα μας τώρα. Και οι δύο ξέρουμε ότι μπήκες να πετάξεις την εξυπνάδα σου και σε αυτό το νήμα χωρίς να μπεις καν στον κόπο να προσποιηθείς ότι έχεις κάτι να πεις για το οπ οπότε πάνε φάε την κρεμούλα σου πουλί μου και μην μπαίνεις στον κόπο, έχει τόσα άλλα νήματα να μαλακιστείς.
Πι ες, στα δεκάρια δεν χρειάζεται κάποιο ιδιαίτερο τουήκ το λειτουργικό, τουλάχιστον για μένα, μόνον λίγο δαχτύλωμα με τους ντράϊβερς του ενσύρματου δικτύου έπαιξε γιατί μου κάναν μερικά ενοχλητικά ντήπηση σπάηκς, λύθηκε το πρόβλημα γρήγορα όμως, ωραία τα δεκάρια μέχρι στιγμής πάντως. Όσον αφορά το τουήκινγκ σε λίνουξ είναι ένας από τους λόγους για μένα να έχω περασμένο ένα τέτοιο λειτουργικό εξ αρχής, έχω μάθει απίστευτα πράγματα μέσω αυτής της απλής διαδικασίας του τράηαλ εντ έρα που δύσκολα έχεις την ίδια δυνατότητα σε άλλα λειτουργικά συστήματα, σε μπήεσντη μόνο αλλά έχει χαμηλή λειτουργικότητα για αυτά που κάνω.

Αυτά μπούλη από μένα,
Καλό βραδάκι.

συνεχιζεις επαξια το ατενσιογουοριστικο νηματακι σου..

ο 3840 οταν βγηκε κοστιζε 568$ και ο αλλος 1000 και οχι 1500 αλλα η μεγαλη πατατα δεν ειναι αυτη.. θελω να πιστευω πως μπορεις να αντιληφθεις οτι αυτη τη στιγμη δε μετραει ποσο εκανε οταν πρωτοβγηκε ενας επεξεργαστης αλλα η πραγματικη χρηστικη αξια που προσφερει τωρα και εν συγκρισει με καποιον αλλο.. και ειδικα οταν μιλαμε για mobile επεξεργαστη και ειδικοτερα οταν προκειται για της συγκεκριμενης αλλα και εναντι της ιδιας γενιας οπου η διαφορα συχνοτητας μεταξυ 2.3 -> 2.8 και 3.3->3.8 δεν παιζει τοσο ρολο γιατι η θερμοκρασια ειναι ο πραγματικος κοφτης

γιαυτο σου ξαναλεω σκαλισε λιγο περισσοτερο το λειτουργικο ή κανε καμια πατεντα με φελιζολ και παγακια!
--tha ksenixtisoyme to mesimeri --ouf exw mia nista..eytyxws exw balei antiliako!

Άβαταρ μέλους
omg kai 3 lol
Crazy poster

Το μέλος omg kai 3 lol, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό sys3x » Μάιος 17th, 2017, 1:57 am

Ρε παπάρι τι ατενσιονχοριζμούς και μαλακίες λες πάλι, 1γχ δεν έχει διαφορά λέει ο άσχετος για να πει την μαλακία του και μόνο και επιμένει κιόλας. Ο 3940xm έκανε χαλαρά ενάμιση χιλιάρικο όταν βγήκε όπως όλες οι εξτρήμ σηπηγιούς και έχει σημασία ακόμη και τώρα γιατί δύσκολα θα την βρεις κάτω από 400 και ουσιαστική σημασία γιατί είναι ον παρ με τις 6700/7700hq.
Δεν βρίσκω πουθενά συγκεκριμένες πληροφορίες γι αυτό το θέμα, ανοίγω νήμα εδώ και κλασσικά ο πιο βλάκας θα πεταχτεί να πει την μαλακία του και θα συνεχίσει να επιμένει στην μαλακία που τον δέρνει γιατί φυσικά είναι ένας μαλάκας και μίσος.
Το περίμενα για να πω την αλήθεια, αλλά κάθε φορά με εντυπωσιάζει η απύθμενη μαλακία. Δεν υπάρχει τέλμα.
Άντε γραμμήσου τώρα, φτάνει αρκετά παίξαμε.
·

Άβαταρ μέλους
sys3x
Crazy poster

Δημοσίευσηαπό omg kai 3 lol » Μάιος 17th, 2017, 2:03 am

sys3x έγραψε:Ρε παπάρι τι ατενσιονχοριζμούς και μαλακίες λες πάλι, 1γχ δεν έχει διαφορά λέει ο άσχετος για να πει την μαλακία του και μόνο και επιμένει κιόλας. Ο 3940x m έκανε χαλαρά ενάμιση χιλιάρικο όταν βγήκε όπως όλες οι εξτρήμ σηπηγιούς και έχει σημασία ακόμη και τώρα γιατί δύσκολα θα την βρεις κάτω από 400 και ουσιαστική σημασία γιατί είναι ον παρ με τις 6700/7700hq.
Δεν βρίσκω πουθενά συγκεκριμένες πληροφορίες γι αυτό το θέμα, ανοίγω νήμα εδώ και κλασσικά ο πιο βλάκας θα πεταχτεί να πει την μαλακία του και θα συνεχίσει να επιμένει στην μαλακία που τον δέρνει γιατί φυσικά είναι ένας μαλάκας και μίσος.
Το περίμενα για να πω την αλήθεια, αλλά κάθε φορά με εντυπωσιάζει η απύθμενη μαλακία. Δεν υπάρχει τέλμα.

φιλτατο παπαρι δε θα πιασει ποτε τις τελικες του συχνοτητες ο xm μεσα στη παστελοθηκη, αυτο προσπαθω να σου δωσω να καταλαβεις τοση ωρα

Άβαταρ μέλους
omg kai 3 lol
Crazy poster

Δημοσίευσηαπό sys3x » Μάιος 17th, 2017, 2:13 am

omg kai 3 lol έγραψε:
sys3x έγραψε:Ρε παπάρι τι ατενσιονχοριζμούς και μαλακίες λες πάλι, 1γχ δεν έχει διαφορά λέει ο άσχετος για να πει την μαλακία του και μόνο και επιμένει κιόλας. Ο 3940x m έκανε χαλαρά ενάμιση χιλιάρικο όταν βγήκε όπως όλες οι εξτρήμ σηπηγιούς και έχει σημασία ακόμη και τώρα γιατί δύσκολα θα την βρεις κάτω από 400 και ουσιαστική σημασία γιατί είναι ον παρ με τις 6700/7700hq.

φιλτατο παπαρι δε θα πιασει ποτε τις τελικες του συχνοτητες ο xm μεσα στη παστελοθηκη, αυτο προσπαθω να σου δωσω να καταλαβεις τοση ωρα

Αυτό είναι ήδη γραμμένο στο οπ σαν πιθανότητα και σαν ερώτηση (αν είχες ιδία εμπειρία με το συγκεκριμένο μηχανάκι με την συγκεκριμένη σηπηγιού θα μας το έλεγες φαντάζομαι) εσύ απλά κάνεις αυτό που κάνεις πάντα με την ίδια επιτυχία.
Άντε γειά λέμε.
·

Άβαταρ μέλους
sys3x
Crazy poster

Επόμενη

Επιστροφή στην Πληροφορική

Μετάβαση στην αρχή της σελίδας

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 9 επισκέπτες