Μεταφορά από Wind σε Nova

Λογισμικό, λειτουργικά συστήματα, προγραμματισμός, hardware, δίκτυα, Internet.

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 7 επισκέπτες

Μεταφορά από Wind σε Nova

Δημοσίευσηαπό Naranjita » Ιούλιος 10th, 2017, 8:08 am

Καλημέρα σας,
μετά από έναν εξωφρενικό λογαριασμό που μου στειλε η γουιντ (48 ευρω για vdsl γραμμή) αποφάσισα να αλλάξω πάροχο.
βρήκα μια καλή προσφορά στην φορθνετ, και έκανα online αίτηση στα τέλη του Ιουνίου.
στις 26/06 υπέγραψα την σύμβαση και τους την έστειλα με μειλ.
στις 28/06 με πήρε η γουιντ και μου δωσε μια εκπληκτική προσφορά - 16 ευρώ περίπου για vdsl για 2 χρονια και ότι προνομια είχα. εκανα αίτηση υπαναχώρησης την οποία η φορθνετ δεν την έκανε δεκτή, όπως με ενημερωσε με γραπτό σμς.
τεσπα, επειδή είχα ένα πρόβλημα υγείας και έπρεπε να νοσηλευθώ, είπα δεν γμτ ας κατσω στην φορθνετ.
στις 03/07, μου στέλνουν σμς, οτι έχω ενεργοποιηθεί. πάω σπίτι, ανοίγω το κουτί του μόντεμ, οδηγίες δεν είχε, και το συνδέω. αλλά δεν είχα ιντερνετ.
με δικό μου σπλιτερ γιατί το δικό τους δεν δούλευε κατόρθωσα να χω τουλάχιστον τηλέφωνο. τους κάλεσα και ρώτησα τι πρέπει να κάνω για να συνδεθώ στο ιντερνετ. το μοντεμ ειναι το technicolor 788. κάτι παταγε ο τεχνικός, κάτι έκανε ιντερνετ δεν είχα. μου λεει θα το ψάξουμε με την τεχνική υπηρεσία.
οκ λέω, περιμένω.
δυο ώρες μετά, με καλεί μια κοπελίτσα από την φορθνετ, και με ρωτά αν συνδεθηκα και αν είναι ολα καλά. της λέω έχω προβλημα και έχω ήδη μιλήσει με τεχνικό. όμως το σπλιτερ σας δεν δουλεύει και έβαλα το δικό μου. ποιο σπλιτερ μου λεει, εμεις δεν στελνουμε σπλιτερ και ο πελάτης ειναι υποχρεωμένος να χει δικό του.
εκεί κατάλαβα ότι κάτι δεν πάει καλά. δηλ εκπρόσωπος της εταιρείας δεν γνώριζε τι περιέχει το πακέτο που στέλνουν στους πελάτες.
τεσπα, μετά από πολλά τηλέφωνα, μου παν ότι έχουν δώσει βλάβη στον ΟΤΕ. μα λέω τι βλάβη, εγώ μια χαρά έπαιζα με γουιντ, εσείς φταίτε.
να δουμε μου λένε αν είναι τα καλωδια έξω ή καποιο βραχυκύκλωμα σπίτι σας.
λέω εγώ δεν πληρώνω φράγκο, μια χαρά ήμουν με την γουιντ και δεν δέχομαι ότι επαθα ζημια μολις πηγα στην εταιρεία σας.
τεσπα, σήμερα υποτίθεται έως τις 15,00μμ θα το χει δει ο ΟΤΕ και θα το χει φτιάξει.
να πω επίσης, ότι στην σελίδα 192,168,1,254 που μου παν να μπω, δεν μπαινει και οταν προσπαθησαμε καποια στιγμή με τον τεχνικό τους δεν διαβαζε το μοντεμ, δηλ δεν ελεγε δεξια τεχνικολορ. το παλικαρι στο μαγαζι της φορθνετ μου δωσε δανεικο ενα μοντεμ να δοκιμασω μηπως φταιει το δικο μου - το οποιο επεστρεψα, αλλά πάλι δεν είχα σήμα. το broadband είναι σταθερά πρασινο και το ιντερνετ κουμπακι κοκκινο.
απο την εμπειρία σας, αν μεχρι το τελος της εβδομάδας δεν το χει φτιαξει το πρόβλημα η φορθνετ, πως μπορώ να αλλάξω πάροχο και το κυριότερο πως μπορώ να μην ΧΡΕΩΘΩ ουτε ένα ευρώ απο μια υπηρεσία που δεν μου χουν προσφέρει ούτε πέντε λεπτά ιντερνετ και τηλέφωνο?
θα πρέπει να κάνω καταγγελία στην ΕΕΤΤ? αν λάβω λογαριασμό θα πρέπει να τον πληρώσω? και από πότε θα ξεκινήσει η χρέωση? από την ημερομηνία της υποτιθέμενης ενεργοποιησης μου? πρεπει να πάω και σε καναν συλλογο καταναλωτών και να κάνω καταγγελια αν μου ζητησουν να πληρώσω?
και σε ποσο καιρό έχω δικαίωμα να πάω σε άλλο πάροχο από την στιγμή που μου χουν προσφέρει το απόλυτο τίποτα?
και πως παραδιδω το μοντεμ τους πισω?
:smt010
Καντε διαιτα..
Αποφευγετε να τρωτε χαλασμενα ονειρα και ασχημες αναμνησεις ειναι πλουσια σε λυπη...
Άβαταρ μέλους
Naranjita
Crazy poster

Δημοσ.: 5374
Εγγραφη: Αύγουστος 6th, 2015, 10:26 am
Το μέλος Naranjita, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Re: Μεταφορά από Wind σε Nova

Δημοσίευσηαπό Δέλτα-Λοξ » Ιούλιος 10th, 2017, 9:46 am

εκανα αίτηση υπαναχώρησης την οποία η φορθνετ δεν την έκανε δεκτή, όπως με ενημερωσε με γραπτό σμς.
τεσπα, επειδή είχα ένα πρόβλημα υγείας και έπρεπε να νοσηλευθώ, είπα δεν γμτ ας κατσω στην φορθνετ.

Πορτοκαλίτσα, το υπογραμμισμένο τα λέει όλα.
Διάβασε πολύ καλά το συμβόλαιο και θα δεις ότι μπορείς μεν να καταγγείλεις την σύμβαση, αλλά θα πληρώσεις.
Χρόνους Πολλούς μετά την Αμαρτία που την είπανε Αρετή μέσα στις εκκλησίες και την ευλόγησαν...
Άβαταρ μέλους
Δέλτα-Λοξ
Extreme poster

Δημοσ.: 22156
Εγγραφη: Μάιος 16th, 2009, 9:31 pm
Το μέλος Δέλτα-Λοξ, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Naranjita » Ιούλιος 10th, 2017, 9:49 am

ευχαριστώ για την απάντηση, γιατί όμως να πληρώσω για μια υπηρεσία που ποτέ δεν είχα?
Καντε διαιτα..
Αποφευγετε να τρωτε χαλασμενα ονειρα και ασχημες αναμνησεις ειναι πλουσια σε λυπη...
Άβαταρ μέλους
Naranjita
Crazy poster

Το μέλος Naranjita, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Spark_ » Ιούλιος 10th, 2017, 2:13 pm

καλα λες, μην πληρώσεις, θα σε βαλουν στην μαυρη λιστα κακοπληρωτων τηλεφωνίας για να μην σε κανουν πελάτη ξανά,
θα σε παιρνουν τηλέφωνο 2-3 φορες την εβδομάδα να σου υπενθυμίζουν το χρέος,
θα σε ενοχλουν μέχρι να αλλαξεις τηλ νουμερο,
το ίδιο έκανα κ εγω οταν διαπίστωσα απαραδεκτες χρεώσεις,
ειμαι δυσαρεστημένος απο Wind k Vodafone ειναι οι χειρότερες επιλογές τηλεφωνίας.
Άβαταρ μέλους
Spark_
Fast poster

Δημοσ.: 2038
Εγγραφη: Μάιος 24th, 2016, 3:37 pm
Το μέλος Spark_, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό George_V » Ιούλιος 10th, 2017, 2:16 pm

Δεν ισχύει υπαναχωρηση ατελώς εντός προθεσμίας;
Δημήτρης006 έγραψε: (...)

Δεν μιλάει για ναζί (εθνικοσοσιαλιστές της Γερμανίας...) οι οποίοι εκ του αποτελέσματος δεν ηττήθηκαν...

Μιλάει για εθνικιστές φασίστες και εθνικοσοσιαλιστές,...
Άβαταρ μέλους
George_V
Extreme poster

Δημοσ.: 32048
Εγγραφη: Ιανουάριος 22nd, 2012, 1:42 pm
Τοποθεσια: Καλαμάτα
Το μέλος George_V, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Naranjita » Ιούλιος 10th, 2017, 2:26 pm

ελα μου ντε. δεν την έκαναν δεκτή.

καλά την καταγγελία στην εεττ δεν την γλιτώνουν.

#supiotoaima mode on
μόνο να δω λογαριασμό. αυτό τους λέω. μόνο να δω.
#supiotoaima mode off
Καντε διαιτα..
Άβαταρ μέλους
Naranjita
Crazy poster

Δημοσίευσηαπό Naranjita » Ιούλιος 10th, 2017, 9:22 pm

και καταλήξαμε, να μην γνωρίζουν τι φταίει που δεν έχω ιντερνετ γιατί ταχαμου δεν τους ενημερωσε ο οτες και ενω με διαβεβαιωσαν οτι δεν θα πληρωσω τπτ για τις μερες που δεν εχω ιντερνετ, μολις κλεισαμε ήρθε σμς που ελεγε κα ναρα μου χρωστατε τοσα στην νοβα και πληρωμή εως 04/08.
ευτυχως, μου κοψε και πηρα ριπιτερ απο εναν ασκ ανταμ στο συνταγμα ευρω εικοσι και κλεβω σήμα απο την αδερφη μου.
απο την γ@μοφορθνετ φυσικα΄.+

:smt013
Καντε διαιτα..
Άβαταρ μέλους
Naranjita
Crazy poster

Δημοσίευσηαπό About » Ιούλιος 10th, 2017, 9:33 pm

Η αδερφή σου που έχει forthnet είναι ευχαριστημένη ή της κάνει διακοπές;
Άβαταρ μέλους
About
Fast poster

Δημοσ.: 3897
Εγγραφη: Ιούλιος 5th, 2016, 6:38 am
Τοποθεσια: Ασπρόπυργος - Γκορυτσά
Το μέλος About, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Naranjita » Ιούλιος 10th, 2017, 10:20 pm

ετοιμαζεται να παει στον οτε, αν σου λεει κατι αυτο
Καντε διαιτα..
Άβαταρ μέλους
Naranjita
Crazy poster

Δημοσίευσηαπό About » Ιούλιος 10th, 2017, 10:46 pm

Εγώ είχα για χρόνια προβλήματα με διακοπές συνδεσιμότητας και είχα αλλάξει διάφορες εταιρείες μέχρι που κάποια στιγμή ο οτε αντιμετώπισε το θέμα επιτυχώς.

Με πήραν από τη forthnet και μου ζήτησαν να πάω στην εταιρεία τους κι αφού τους εξήγησα ότι είχα προβλήματα συνδεσιμότητας μου είπαν ότι αφού λύθηκαν πλέον δε θα έχω πρόβλημα σε όποια εταιρεία κι αν πάω. Με τα ίδια λεφτά θα είχα και nova οπότε λέω ας κάνω την αλλαγή.

Δυστυχώς ξεκίνησαν κάποια προβλήματα συνδεσιμότητας οπότε τώρα περιμένω πότε θα τελειώσει το συμβόλαιο και θα επιστρέψω στον οτε.
Τελευταία επεξεργασία απο About την Ιούλιος 11th, 2017, 5:09 pm, επεξεργάστηκε 1 φορές συνολικά.
Άβαταρ μέλους
About
Fast poster

Δημοσ.: 3897
Εγγραφη: Ιούλιος 5th, 2016, 6:38 am
Τοποθεσια: Ασπρόπυργος - Γκορυτσά
Το μέλος About, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό TheoPhrm » Ιούλιος 11th, 2017, 3:22 am

Γενικά συμπεράσματα:
Όλες οι εταιρίες είναι πανομοιότυπες με ακριβώς τους ίδιους κανονισμούς και κατά μέσο όρο με τα ίδια τιμολόγια.
Αν ενδώσεις, Παρασκευή μεσημέρι, και στείλεις φωτοτυπία ταυτότητας για να μετακομίσεις με τον ίδιο αριθμό σε άλλη εταιρία, Δευτέρα πρωί στις οκτώ θα σε πάρουν τηλέφωνο από την παλιά για να σου κάνουν προφορά, συνήθως συμφέρουσα, για να παραμείνεις.
Όλες οι εταιρίες θεωρούν τους πελάτες τους δεδομένους, όπως και τα κόμματα τους ψηφοφόρους τους.
Δεν έχουν καμμία διάθεση να σε εξυπηρετήσουν παρά μόνο να σε ζαλίζουν κάθε τόσο με προτάσεις που δεν σε ενδιαφέρουν.
Βλέπω ότι πολύς κόσμος είμαστε δυσαρεστημένοι με την Wind αλλά δεν το αποφασίζουμε να μετακομίσουμε, ίσως επειδή δεν αξίζει τον κόπο.
Η μόνη εταιρία με την οποία για κάποιο χρονικό διάστημα ήμουν ευχαριστημένος, τόσο από παροχές όσο και από εξυπηρέτηση, ήταν η On Telecoms, αλλά δυστυχώς έκλεισε.
TheoPhrm
Casual Poster

Δημοσ.: 833
Εγγραφη: Ιούνιος 17th, 2010, 7:55 pm
Το μέλος TheoPhrm, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό ΛΕΩΝ » Ιούλιος 11th, 2017, 4:17 am

σοβιετία :smt009 :smt011
denplirono έγραψε:ναι ειμαστε ζωα, αλλα ειμαστε ΕΛΛΗΝΙΚΑ ζωα.
Άβαταρ μέλους
ΛΕΩΝ
Extreme poster

Δημοσ.: 28035
Εγγραφη: Μάιος 26th, 2012, 10:43 am
Το μέλος ΛΕΩΝ, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Naranjita » Ιούλιος 11th, 2017, 9:06 am

εστειλα μολις μην στην ΕΕΤΤ

για να δουμε...
Καντε διαιτα..
Άβαταρ μέλους
Naranjita
Crazy poster

Δημοσίευσηαπό Naranjita » Ιούλιος 13th, 2017, 7:22 pm

σήμερα επιτέλους το φτιάξανε.

τι έφταιγε? αφου ήρθε ο οτες, ήρθε ο τεχνικός τους και σκάλισε ότι καλώδιο έχουμε σπίτι, άλλαξε το μόντεμ τους και επιτέλους συνδέθηκα.

ακολουθεί σχετικό άσμα πολιτιζμού:

Καντε διαιτα..
Άβαταρ μέλους
Naranjita
Crazy poster

Δημοσίευσηαπό Dotcom » Αύγουστος 2nd, 2017, 11:33 am

Εφόσον δεν μπορούσες να μπείς ούτε στο 192.168.1.254 το πρόβλημα ήταν εντός του σπιτιού.
ΑΝΤΙαριστερά έγραψε:μου φαίνεται θα πάμε Βόρειο Κορέα, να φάμε πσωμάκι

http://www.dailymotion.com/video/xjp4b7 ... -il_travel
Dotcom
Crazy poster

Δημοσ.: 6863
Εγγραφη: Αύγουστος 25th, 2010, 2:23 pm
Το μέλος Dotcom, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Επόμενη

Επιστροφή στην Πληροφορική

Μετάβαση στην αρχή της σελίδας

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 7 επισκέπτες