windows 10 updates

Λογισμικό, λειτουργικά συστήματα, προγραμματισμός, hardware, δίκτυα, Internet.

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 10 επισκέπτες

windows 10 updates

Δημοσίευσηαπό Archmage » Οκτώβριος 18th, 2017, 1:52 pm

Απλή -ελπίζω- ερώτηση:

Αν στα 10 pro α) κλείσω (stop+disable) το windows update service, β) απενεργοποιήσω την κορτάνα και γ) ορίσω το ethernet connection ως metered, θα σταματήσω τη συνεχή επικοινωνία με τη Microsoft ή πρέπει να κόψω κι άλλα πράγματα;

Θενκ γιου.
Wither in denial.
Άβαταρ μέλους
Archmage
Fast poster

Δημοσ.: 3234
Εγγραφη: Σεπτέμβριος 5th, 2012, 7:51 pm
Το μέλος Archmage, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Re: windows 10 updates

Δημοσίευσηαπό klg » Οκτώβριος 19th, 2017, 12:39 am

Τι θες να πετύχεις ακριβώς; Γιατί το SDK των windows 10 σου δίνει τη δυνατότητα τηλεμετρίας μέσω azure, οπότε παίζει αρκετές εφαρμογές άσχετες με την microsoft, να μιλάνε με servers της microsoft.

That said, αν θες πραγματικά να μην υπάρχει καμία επικοινωνία με microsoft, κάνει drop όλο το outbound traffic σου, σε όλα τα netblocks της microsoft ή για πιο lightweight φάση μπορείς να κάνεις dns sinkhole τα domains τους.

πχ, τα παρακάτω είναι για τα updates:

update.microsoft.com
windowsupdate.microsoft.com
windowsupdate.com
download.windowsupdate.com

Και άμα θες μπορώ να βρω τα rules για το iptables.

PS:

https://www.microsoft.com/en-us/downloa ... x?id=53602
Τελευταία επεξεργασία απο klg την Οκτώβριος 19th, 2017, 12:57 am, επεξεργάστηκε 1 φορές συνολικά.
skakos έγραψε:Το Άουσβιτς δεν ήταν ΜΙΑ περίπτωση. Ήταν μόνο η αρχή. Η αρχή ενός πολέμου της επιστήμης εναντίον του ανθρώπου.
Άβαταρ μέλους
klg
Fast poster

Δημοσ.: 1750
Εγγραφη: Μάιος 13th, 2014, 12:16 pm
Το μέλος klg, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Archmage » Οκτώβριος 19th, 2017, 12:46 am

klg έγραψε: That said, αν θες πραγματικά να μην υπάρχει καμία επικοινωνία με microsoft, κάνει drop όλο το outbound traffic σου, σε όλα τα netblocks της microsoft.

Θέλω να ελέγχω εγώ πότε θα έχει traffic. Δηλαδή αν θέλω update να πατήσω ένα κουμπί και να περιμένω, αν δε θέλω να μη τρώει όλο το bandwidth επειδή εκείνη τη μέρα βγήκαν updates. Εννοείται δε με νοιάζουν live tiles, store κλπ.
Wither in denial.
Άβαταρ μέλους
Archmage
Fast poster

Το μέλος Archmage, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό klg » Οκτώβριος 19th, 2017, 1:00 am

Archmage έγραψε:
klg έγραψε: That said, αν θες πραγματικά να μην υπάρχει καμία επικοινωνία με microsoft, κάνει drop όλο το outbound traffic σου, σε όλα τα netblocks της microsoft.

Θέλω να ελέγχω εγώ πότε θα έχει traffic. Δηλαδή αν θέλω update να πατήσω ένα κουμπί και να περιμένω, αν δε θέλω να μη τρώει όλο το bandwidth επειδή εκείνη τη μέρα βγήκαν updates. Εννοείται δε με νοιάζουν live tiles, store κλπ.

Ok got it. Άμα έχεις από κάποια έκδοση και πάνω (νομίζω home) μπορείς να αναγκάσεις με local group policy να σε ρωτάει πάντα πριν κάνει οποιοδήποτε update. Άρα με την pro εσύ πρέπει να είσαι κομπλέ.
skakos έγραψε:Το Άουσβιτς δεν ήταν ΜΙΑ περίπτωση. Ήταν μόνο η αρχή. Η αρχή ενός πολέμου της επιστήμης εναντίον του ανθρώπου.
Άβαταρ μέλους
klg
Fast poster

Το μέλος klg, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Archmage » Οκτώβριος 19th, 2017, 1:31 am

klg έγραψε: Άμα έχεις από κάποια έκδοση και πάνω (νομίζω home) μπορείς να αναγκάσεις με local group policy να σε ρωτάει πάντα πριν κάνει οποιοδήποτε update. Άρα με την pro εσύ πρέπει να είσαι κομπλέ.

Θενκ γιου, θα δω αυριο αν μπορω να βρω αυτο το ερμο το policy setting. Ειμαι admin στο μηχανημα, αλλά δεν μπορώ να πειράξω την κατάσταση πέρα από το ethernet cable.
Wither in denial.
Άβαταρ μέλους
Archmage
Fast poster

Δημοσίευσηαπό omg kai 3 lol » Οκτώβριος 19th, 2017, 12:24 pm

Archmage έγραψε:

FYI τα major updates βγαινουν καθε 2η Τριτη καθε μηνα η λεγομενη "patch Tuesday" τα υπολοιπα ειναι minor κι αφορουν κυριως την database του Defender και συνηθως δεν απαιτουν καν restart,

αυτο που εγινε προχθες ουσιαστικα ηταν αναβαθμιση ολοκληρης της εκδοσης, δε γινεται και καθε μερα για να σε προβληματιζει ή να μπεις σε τοση φασαρια
--tha ksenixtisoyme to mesimeri --ouf exw mia nista..eytyxws exw balei antiliako!
exeis blanco???!! FTIAKSE KREMA GIOTIS LoL

μη ξεχασω: http://www.lost4815162342.com/flash/countdown.swf
Άβαταρ μέλους
omg kai 3 lol
Crazy poster

Δημοσ.: 6902
Εγγραφη: Μάρτιος 19th, 2008, 4:38 pm
Το μέλος omg kai 3 lol, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Archmage » Οκτώβριος 19th, 2017, 1:08 pm

omg kai 3 lol έγραψε: FYI τα major updates βγαινουν καθε 2η Τριτη καθε μηνα η λεγομενη "patch Tuesday" τα υπολοιπα ειναι minor κι αφορουν κυριως την database του Defender και συνηθως δεν απαιτουν καν restart,

αυτο που εγινε προχθες ουσιαστικα ηταν αναβαθμιση ολοκληρης της εκδοσης, δε γινεται και καθε μερα για να σε προβληματιζει ή να μπεις σε τοση φασαρια

Ναι μωρέ το ξέρω για την Τρίτη, απλά προτιμώ να έχω εγώ τον έλεγχο στο δικό μου bandwidth. Πχ στα 7 προχτές είδα ένα μεγάλο ρολαπ, οπότε το άφησα για επόμενη στιγμή που υπήρχε η δυνατότητα κατεβάσματος.
Wither in denial.
Άβαταρ μέλους
Archmage
Fast poster

Δημοσίευσηαπό omg kai 3 lol » Οκτώβριος 19th, 2017, 1:12 pm

Archmage έγραψε:
omg kai 3 lol έγραψε: FYI τα major updates βγαινουν καθε 2η Τριτη καθε μηνα η λεγομενη "patch Tuesday" τα υπολοιπα ειναι minor κι αφορουν κυριως την database του Defender και συνηθως δεν απαιτουν καν restart,

Ναι μωρέ το ξέρω για την Τρίτη, απλά προτιμώ να έχω εγώ τον έλεγχο στο δικό μου bandwidth. Πχ στα 7 προχτές είδα ένα μεγάλο ρολαπ, οπότε το άφησα για επόμενη στιγμή που υπήρχε η δυνατότητα κατεβάσματος.

πηγαινε τοτε στα admin tools->services και απενεργοποιησε το update service, that simple
--tha ksenixtisoyme to mesimeri --ouf exw mia nista..eytyxws exw balei antiliako!

Άβαταρ μέλους
omg kai 3 lol
Crazy poster

Το μέλος omg kai 3 lol, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Archmage » Οκτώβριος 19th, 2017, 1:29 pm

omg kai 3 lol έγραψε: πηγαινε τοτε στα admin tools->services και απενεργοποιησε το update service, that simple

Ναι, αυτό έγραψα πρώτο πρώτο στην αρχή του νήματος :p Αυτό βέβαια δεν κόβει tiles κλπ οπότε για αυτό ρώτησα τι άλλο να κόψω!
Wither in denial.
Άβαταρ μέλους
Archmage
Fast poster

Δημοσίευσηαπό omg kai 3 lol » Οκτώβριος 19th, 2017, 1:43 pm

Archmage έγραψε:
omg kai 3 lol έγραψε: πηγαινε τοτε στα admin tools->services και απενεργοποιησε το update service, that simple

Ναι, αυτό έγραψα πρώτο πρώτο στην αρχή του νήματος :p Αυτό βέβαια δεν κόβει tiles κλπ οπότε για αυτό ρώτησα τι άλλο να κόψω!

ναι αλλα μολις πριν διευκρινησες οτι θες να κοψεις/ελεγχεις τα updates, το συγκεκριμενo service δεν εχει dependencies αν πας στο αντιστοιχο tab (το RPC ειναι vital)

απο κει και περα αν θες να κοψεις το traffic θελει ψαξιμο και ενα-ενα με το τσιγκελι πχ. το time service και παλι δε φτανει γιατι οπως γνωριζεις καποια services ενεργοποιουνται συγκεκριμενες στιγμες απο καποια αλλα

Άβαταρ μέλους
omg kai 3 lol
Crazy poster

Δημοσίευσηαπό TheoPhrm » Οκτώβριος 19th, 2017, 2:40 pm

Archmage έγραψε: Απλή -ελπίζω- ερώτηση:

Αν στα 10 pro α) κλείσω (stop+disable) το windows update service, β) απενεργοποιήσω την κορτάνα και γ) ορίσω το ethernet connection ως metered, θα σταματήσω τη συνεχή επικοινωνία με τη Microsoft ή πρέπει να κόψω κι άλλα πράγματα;

Θενκ γιου.

Όπως, νομίζω, ότι θα διαπίστωσες και ο ίδιος μετά από πολλά γκουγκλαρίσματα, πριν καταφύγεις στα φώτα μας, δεν υπάρχει αξιόπιστο γιατροσόφι ώστε να αποφύγεις τα συνεχή update, να επιλέξεις ή να προγραμματίσεις.
Μερικοί το θεωρούν συγγενές ελάττωμα των 10. Το μόνο που μπορείς να κάνεις να κάνεις, όπως γράφεις και ο ίδιος, αφού διαθέτεις έκδοση πάνω από τη home να ζητήσεις metered connection ώστε να αναβάλεις για κανα μήνα τα updates και να τα λουστείς συσσωρευτικά στο χρόνο που θα επιλέξεις.'
Δεν καταλαβαίνω όμως γιατί κάποιοι ενοχλούνται από αυτά τα updates.
Περίπου δυο φορές την ημέρα κάνει ενημέρωση στον defender που δεν διαρκεί πάνω από ένα λεπτό, ούτε γίνεται αντιληπτή.
Μόνο κάποια Τρίτη κάθε μήνα κάνει συγκεντρωτική ενημέρωση που απαιτεί επανεκκίνηση.
Διορθώνει και κάποια bugs που ανακαλύπτονται. Είναι κακό αυτό; Εκτός αν δεχθούμε την πολύ διαδεδομένη αντίληψη ότι μας κατασκοπεύει.
Αντίθετα, όλα τα antivirus και πόρους καταναλώνουν και καθυστερούν το μηχάνημα, και το κυριότερο αχρηστεύουν τον defender.
Παρ’ όλα αυτά πολλοί επιμένουν να χρησιμοποιούν, από κεκτημένη ταχύτητα το αγαπημένο τους antivirus, σαν να ζούμε στην εποχή των ΧΡ και δεν μπορούν να διανοηθούν ότι μπορούν σήμερα να ζουν χωρίς πρόσθετο αντιβιοτικό.
Αν υποθέσουμε ότι ζεις στην Ελλάδα η Cortana από που προέκυψε; Θα πρέπει να δηλώσεις γλώσσα και χώρα μία από τις 5-6 που την υποστηρίζουν.

Αυτές τις ημέρες παίρνουμε το fall creators update.
Σχεδόν μια νέα αναβαθμισμένη έκδοση των Win10. Κάνει πάνω από μια ώρα να κατέβει και να εγκατασταθεί αλλά νομίζω ότι αξίζει τον κόπο.
Εκτός από αρκετές ενδιαφέρουσες βελτιώσεις δίνει και το πρώτο λογισμικό για holographic headsets, αυτές δηλαδή τις προσωπίδες-περικεφαλαίες που θα φοράς και θα βλέπεις στο χώρο τα ολογογράμματα.
Σε λίγο θα αρχίσουν να ξεφυτρώνουν, οι κατασκευαστές δουλεύουν πυρετωδώς.
Και το δίνει σε όλο τον κόσμο, και στους νομιμόφρονες αλλά και σε όσους χρησιμοποίησαν τις υπηρεσίες του Microsoft toolkit.

Προσωπικά πολύ μου αρέσουν και τα updates και τα cookies και οι μηχανές που με κατασκοπεύουν.
Σε κάποιες περιπτώσεις μου κάνουν τη ζωή πιο εύκολη, τόσο στο ψάξιμο όσο και στο ότι προσαρμόζουν τις ηλίθιες διαφημίσεις πιο κοντά στα ενδιαφέροντά μου.
TheoPhrm
Casual Poster

Δημοσ.: 834
Εγγραφη: Ιούνιος 17th, 2010, 7:55 pm
Το μέλος TheoPhrm, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό klg » Οκτώβριος 19th, 2017, 2:50 pm

TheoPhrm έγραψε:

Γιατί κάποιοι δεν κλείνουμε ποτέ τον υπολογιστή, οπότε updates που απαιτούν restart είναι no-no κατάσταση.
Άβαταρ μέλους
klg
Fast poster

Δημοσίευσηαπό omg kai 3 lol » Οκτώβριος 19th, 2017, 3:00 pm

klg έγραψε:
TheoPhrm έγραψε:

Γιατί κάποιοι δεν κλείνουμε ποτέ τον υπολογιστή, οπότε updates που απαιτούν restart είναι no-no κατάσταση.

υπαρχει πλεον option να ορισεις το ποσοστο του banwidth και τον ογκο των updates που επιθυμεις..

επισης μπορεις να ορισεις το restart (αυτο της μιας φορας το μηνα) manually δλδ ειτε να το αποτρεψεις ειτε να γινει ελεγχομενα οποτε θελεις εσυ

Άβαταρ μέλους
omg kai 3 lol
Crazy poster

Δημοσίευσηαπό klg » Οκτώβριος 19th, 2017, 3:03 pm

omg kai 3 lol έγραψε:
klg έγραψε:
TheoPhrm έγραψε:

υπαρχει πλεον option να ορισεις το ποσοστο του banwidth κα ιτον ογκο των updates που επιθυμεις..

επισης μπορεις να ορισεις το restart manually

Ναι το ξέρω, τα έχω στο manual και έτσι και αλλιώς έχω στο δίκτυο traffic shaping.

Ίσως να μην το έθεσα πολύ ξεκάθαρα, δεν έχω θέμα με την ιδέα του update per se, έχω θέμα με το να χρειάζομαι restart για το update (και προφανώς, ακόμα χειρότερα, να κάνει η μαλακία restart μόνη της).
Άβαταρ μέλους
klg
Fast poster

Δημοσίευσηαπό omg kai 3 lol » Οκτώβριος 19th, 2017, 3:05 pm

klg έγραψε: Ίσως να μην το έθεσα πολύ ξεκάθαρα, δεν έχω θέμα με την ιδέα του update per se, έχω θέμα με το να χρειάζομαι restart για το update (και προφανώς, ακόμα χειρότερα, να κάνει η μαλακία restart μόνη της).

του πστη ακομα και server για e-banking να τρεχεις θα κανεις ενα restart μια στο τοσο

Άβαταρ μέλους
omg kai 3 lol
Crazy poster

Επόμενη

Επιστροφή στην Πληροφορική

Μετάβαση στην αρχή της σελίδας

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 10 επισκέπτες