Ανάκτηση αρχείων από σκληρό δίσκο

Λογισμικό, λειτουργικά συστήματα, προγραμματισμός, hardware, δίκτυα, Internet.

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 6 επισκέπτες

Ανάκτηση αρχείων από σκληρό δίσκο

Δημοσίευσηαπό Papa John » Νοέμβριος 6th, 2017, 8:17 pm

Λοιπόν,το πρόβλημα έχει ως εξής : πριν κάποια χρόνια είχα αγοράσει έναν εξωτερικό σκληρό δίσκο στον οποίο είχα περάσει όλες τις φωτογραφίες μας,τα ηλεκτρονικά βιβλία,μουσική κλπ,με λίγα λόγια,όλα μας τα αρχεία.
Φεύγοντας για Γερμανία τον δίσκο τον αφήσαμε πίσω και όσες φορές ήρθαμε για διακοπές,δεν τον χρησιμοποίησα ποτέ.
Τώρα που επιστρέψαμε,τον έβγαλα ξανά από το συρτάρι και δυστυχώς όσες φορές κι αν προσπάθησα να τον συνδέσω με τον υπολογιστή,διαβάζω το μήνυμα ότι ο δίσκος χρειάζεται διαμόρφωση στη θέση Ε.
Τον δοκίμασα και στο λάπτοπ με τα ίδια αποτελέσματα,με τη διαφορά ότι το λάπτοπ θέλει οπωσδήποτε φορμάτ,διότι πλέον ούτε καν βίντεο που έχω περασμένα στο σκληρό του δεν παίζει.Αλλά εδώ που τα λέμε και ο υπολογιστής χρειάζεται το φορμάτ του γιατί κι αυτός κάνει διάφορα τρελλά ώρες ώρες.

Μέχρι στιγμής λοιπόν έχω δοκιμάσει τον δίσκο σε δύο συσκευές με τα ίδια αποτελέσματα.Πήγα σε υποκατάστημα γνωστής αλυσίδας στο χώρο της Πληροφορικής και μου είπαν ότι αν κάνω Διαμόρφωση,τα αρχεία όπως είναι φυσικό θα διαγραφούν δια παντός.Η ανάκτηση αρχείων μου είπαν ότι εκτός από χρονοβόρα,είναι και ακριβή στην τσέπη.Μπορεί να κοστίσει (μου είπαν) μέχρι και πάνω από 1000 Ευρώ.

Αυτό το πρόβλημα το είχε παρουσιάσει ένας άλλος υπολογιστής που είχα πριν από τον τωρινό και ένας φίλος πληροφορικάριος είχε αναλάβει τη δουλειά με μόλις 70 Ευρώ.Σημειωτέον ότι και τότε είχα πάει στο ίδιο υποκατάστημα και τότε μου είχαν πει κάτι για 2500-3000 Ευρώ !
Το μέγιστο πρόβλημα είναι αυτή τη στιγμή το γεγονός ότι ο φίλος αυτός πλέον ζει και εργάζεται στον Καναδά :smt012

Οπότε θα κάνω κι εδώ την ερώτηση που ήδη έχω απευθύνει σε διάφορους που ασχολούνται με το σπορ : πως μπορώ να επανακτήσω τα αρχεία μου με λίγο κόστος ; Έχετε κάποιον γνωστό ; Γνωρίζει κάποιος από εσάς ίσως ;
Επίσης,υπάρχει η πιθανότητα ο δίσκος να λειτουργήσει μέσω άλλης συσκευής ;

Οποιαδήποτε βοήθεια ή πληροφορία θα είναι παραπάνω από ευπρόσδεκτη.Τόσες φωτό και τόση μουσική να πάει χαμένη... :smt012
Άβαταρ μέλους
Papa John
Fast poster

Δημοσ.: 2131
Εγγραφη: Απρίλιος 25th, 2015, 11:37 pm
Το μέλος Papa John, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Re: Ανάκτηση αρχείων από σκληρό δίσκο

Δημοσίευσηαπό break » Νοέμβριος 6th, 2017, 8:39 pm

Οι περιπτώσεις είναι οι εξής: (από την καλύτερη στην χειρότερη)

1) Αν ο δίσκος δεν έχει μηχανικο πρόβλημα αλλά απλώς μαλακίστηκαν τα metadata δοκίμασε εργαλεία ανάκτησης π.χ. GetDataBack
2) Αν ο δίσκος έχει bad sectors και τα εργαλεία ανάκτησης αδυνατούν να δουλέψουν γιατί κολάνε θα πρέπει να τον αντιγράψεις sector sector σε άλλο σκληρό και να κάνεις εκεί ανάκτηση. Χρειάζεσαι φίλο κουμπιουτερά που να μπανίζει.
3) Αν ο δίσκος έχει bad sectors και ακόμα και η αντιγραφή sector sector κολάει θα πρέπει να κάνεις επιλεκτική αντιγραφή με το χέρι τις περιοχές που διαβάζονται και μετά να τρέξεις ανάκτηση. Χρειάζεσαι φίλο κομπιουτερά που να μπανίζει κάτι τις παραπάνω.
4) Αν ο δίσκος έχει κάψει πλακέτα (δεν ακούς τίποτα όταν του βάζεις ρεύμα) τότε αν βρεις ένα ολόιδιο σκληρό και τους ανταλάξεις πλακέτα ίσως κάτι κάνεις. Εντελώς απίθανο να βρεις κάτι τέτοιο όμως γιατί οι σκληροί πρέπει να είναι πανομοιότυποι. Οπότε πας για το 5
5) Αν ο δίσκος έχει μηχανικό πρόβλημα (ακούς τσακ τσακ τσακ, τσουκ τσουκ τσουκ, ή άλλους θορύβους) τότε πρέπει να τον στείλεις σε ειδικό εργαστήριο για να το ανοίξουν σε ελεγχόμενο περιβάλον και να μεταφέρουν τους δίσκους που έχει μέσα αλλού να διαβαστούν. Ταρίφα από χίλια και βλέπουμε.

Οπως βλέπεις δεν μιλάμε για το ένα πρόβλημα που για την επίλυση του κάποιος κάποτε σου ζήτησε 70 και κάποιος άλλος σήμερα σου ζητάει 2500 αλλά για ένα εύρος προβλημάτων που ανάλογα με την περίσταση έχει και το αντίστοιχο κόστος.
Ο θάνατος ουδέν προς ημάς, το γαρ διαλυθέν αναισθητεί, το δε αναισθητούν ουδέν προς ημάς.
Άβαταρ μέλους
break
Fast poster

Δημοσ.: 2375
Εγγραφη: Ιανουάριος 17th, 2013, 5:40 pm
Το μέλος break, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Papa John » Νοέμβριος 6th, 2017, 9:22 pm

break έγραψε: Οι περιπτώσεις είναι οι εξής: (από την καλύτερη στην χειρότερη)

1) Αν ο δίσκος δεν έχει μηχανικο πρόβλημα αλλά απλώς μαλακίστηκαν τα metadata δοκίμασε εργαλεία ανάκτησης π.χ. GetDataBack
2) Αν ο δίσκος έχει bad sectors και τα εργαλεία ανάκτησης αδυνατούν να δουλέψουν γιατί κολάνε θα πρέπει να τον αντιγράψεις sector sector σε άλλο σκληρό και να κάνεις εκεί ανάκτηση. Χρειάζεσαι φίλο κουμπιουτερά που να μπανίζει.
3) Αν ο δίσκος έχει bad sectors και ακόμα και η αντιγραφή sector sector κολάει θα πρέπει να κάνεις επιλεκτική αντιγραφή με το χέρι τις περιοχές που διαβάζονται και μετά να τρέξεις ανάκτηση. Χρειάζεσαι φίλο κομπιουτερά που να μπανίζει κάτι τις παραπάνω.
4) Αν ο δίσκος έχει κάψει πλακέτα (δεν ακούς τίποτα όταν του βάζεις ρεύμα) τότε αν βρεις ένα ολόιδιο σκληρό και τους ανταλάξεις πλακέτα ίσως κάτι κάνεις. Εντελώς απίθανο να βρεις κάτι τέτοιο όμως γιατί οι σκληροί πρέπει να είναι πανομοιότυποι. Οπότε πας για το 5
5) Αν ο δίσκος έχει μηχανικό πρόβλημα (ακούς τσακ τσακ τσακ, τσουκ τσουκ τσουκ, ή άλλους θορύβους) τότε πρέπει να τον στείλεις σε ειδικό εργαστήριο για να το ανοίξουν σε ελεγχόμενο περιβάλον και να μεταφέρουν τους δίσκους που έχει μέσα αλλού να διαβαστούν. Ταρίφα από χίλια και βλέπουμε.

Οπως βλέπεις δεν μιλάμε για το ένα πρόβλημα που για την επίλυση του κάποιος κάποτε σου ζήτησε 70 και κάποιος άλλος σήμερα σου ζητάει 2500 αλλά για ένα εύρος προβλημάτων που ανάλογα με την περίσταση έχει και το αντίστοιχο κόστος.

Κατ'αρχήν ευχαριστώ για τη γρήγορη απάντηση.
Θα πάω λίγο στο 4.
Ο δίσκος έχει τα λαμπάκια του που ανάβουν κανονικά.Εάν είχε κάψει πλακέτα θα συνέβαινε αυτό ; Επίσης,τι θα έπρεπε να ακούω όταν του βάζω ρεύμα ;

Στο 5 (και σε συνάρτηση με το προηγούμενο) - δεν ακούγεται το παραμικρό από περίεργο θόρυβο.Φαινομενικά ο δίσκος φαίνεται να είναι σε καλή κατάσταση.

2 και 3.
Αυτό που προτείνεις θα κάνω (αν είναι αυτό το πρόβλημα).Εγώ δεν κατάλαβα καν τι είναι τα bad sectors και πως μπορώ να τα εντοπίσω :smt003

Οπότε πάμε στο 1.
Αυτό πως γίνεται ; Πρέπει να κατεβάσω πρόγραμμα και να το εγκαταστήσω ;

Ευχαριστώ και πάλι !
Άβαταρ μέλους
Papa John
Fast poster

Το μέλος Papa John, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό break » Νοέμβριος 6th, 2017, 9:29 pm

Αφού όπως φαίνεται δεν έχεις την εμπειρία ασχοληθείς εσύ με την ανάκτηση θα πρέπει να βρεις κάποιον που εμπιστεύεσαι για να το αναλάβει. Βήμα βήμα και από φόρουμ δεν γίνονται αυτές οι δουλειές.

Αυτό που ήθελα να σου πω με τα από πάνω είναι πως αυτοί που σου είπαν ότι ο σκληρός θέλει εργαστήριο και 1000+ δεν σε κορόιδεψαν επειδή κάποιος κάποτε και για μία άλλη περίπτωση σου ζήτησε 70.

Για τα λαμπάκια που λες προφανώς μιλάς για το εξωτερικό κουτί. Ο σκληρός βρίσκεται μέσα. Θα πρέπει να το πάρεις στα χέρια και να τον συνδέσεις απ' ευθείας σε υπολογιστή για να δεις τι γίνεται. Οπως είπα και πριν απευθύνσου σε κάποιον που ξέρει και τον εμπιστεύεσαι.
Ο θάνατος ουδέν προς ημάς, το γαρ διαλυθέν αναισθητεί, το δε αναισθητούν ουδέν προς ημάς.
Άβαταρ μέλους
break
Fast poster

Δημοσ.: 2375
Εγγραφη: Ιανουάριος 17th, 2013, 5:40 pm
Το μέλος break, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Papa John » Νοέμβριος 6th, 2017, 9:36 pm

Όχι,δεν εννοούσα ότι με κορόιδεψαν για την τιμή.Αλλά όπως λες κι εσύ το πρόβλημα μπορεί να είναι κάτι διαφορετικό και να λύνεται με άλλο τρόπο.Στην περίπτωση αυτή δεν μπορώ να εμπιστευτώ κανένα κατάστημα,όπως δεν εμπιστεύομαι τα συνεργεία αυτοκινήτων που για ένα απλό πρόβλημα μπορεί να σε πείσουν ότι έπαθες ζημιά 500 Ευρώ.
Φυσικά και θα απευθυνθώ σε κάποιον που γνωρίζει γιατί εγώ δε σκαμπάζω.Αλλά...σε ποιον ;
Άβαταρ μέλους
Papa John
Fast poster

Δημοσίευσηαπό zoltan » Νοέμβριος 6th, 2017, 9:50 pm

Είχα θέμα με δίσκο σε desktop τον Μάρτιο του 20152016 που μια μέρα όταν πήγα να βάλω μπρος το PC έκανε τσικ-τσικ και σταματούσε. Το πήγα σε ειδικό κατάστημα εδώ στη Θεσσαλονίκη. Το παιδί που τον παρέλαβε μου είχε πει "μπορεί να κοστίσει 80, μπορεί και 800, ανάλογα το πρόβλημα". Τελικά, αν θυμάμαι καλά, μαζί με τον καινούριο δίσκο στον οποίο αντέγραψαν τα δεδομένα του παλιού, μου πήραν 370 ευρώ με απόδειξη. Τα δεδομένα όσο τα έλεγξα φαίνονταν πλήρη και ο νέος δίσκος, αφού τον πέρασα σε θήκη να γίνει εξωτερικός, λειτουργεί μια χαρά. Δηλαδή πλήρωσα αρκετά αλλά η δουλειά έγινε.
Τελευταία επεξεργασία απο zoltan την Νοέμβριος 7th, 2017, 12:12 am, επεξεργάστηκε 1 φορές συνολικά.
Αχ, πού είν’ εκείν’, εκείνος ο καιρός
τα χρόνια τα ωραία
με λίγα γρόσια γλένταγα
μ’ όλη μου την παρέα
αχ, σαν θυμάμαι τα παλιά
βρίσκομαι λυπημένος
γι’ αυτό το ρίχνω στο κρασί
για να ξεχνώ ο καημένος
Άβαταρ μέλους
zoltan
Casual Poster

Δημοσ.: 998
Εγγραφη: Μάιος 16th, 2014, 7:00 pm
Το μέλος zoltan, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Archmage » Νοέμβριος 6th, 2017, 11:58 pm

Papa John έγραψε: Όχι,δεν εννοούσα ότι με κορόιδεψαν για την τιμή.Αλλά όπως λες κι εσύ το πρόβλημα μπορεί να είναι κάτι διαφορετικό και να λύνεται με άλλο τρόπο.Στην περίπτωση αυτή δεν μπορώ να εμπιστευτώ κανένα κατάστημα,όπως δεν εμπιστεύομαι τα συνεργεία αυτοκινήτων που για ένα απλό πρόβλημα μπορεί να σε πείσουν ότι έπαθες ζημιά 500 Ευρώ.
Φυσικά και θα απευθυνθώ σε κάποιον που γνωρίζει γιατί εγώ δε σκαμπάζω.Αλλά...σε ποιον ;

Αφού δεν εμπιστεύεσαι το κατάστημα και δεν ξέρεις κάποιον πιο σχετικό, τι απάντηση ψάχνεις; :smt017

Στα συνεργεία αυτοκινήτων τι κάνεις δηλαδή;
Wither in denial.
Άβαταρ μέλους
Archmage
Fast poster

Δημοσ.: 3234
Εγγραφη: Σεπτέμβριος 5th, 2012, 7:51 pm
Το μέλος Archmage, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Papa John » Νοέμβριος 7th, 2017, 12:26 am

Ρε γμτ μου,διαβάζετε την πρώτη ανάρτηση μερικοί ; :smt011
Το γράφω ξεκάθαρα,είχα το ίδιο πρόβλημα παλιά με αρχεία που χάθηκαν,απευθύνθηκα σε έναν φίλο και μου είχε λύσει το πρόβλημα με τον πλέον οικονομικό τρόπο.Ο φίλος αυτός πλέον ζει στον Καναδά !

Εμείς επιστρέψαμε πρόσφατα σχετικά από τη Γερμανία,το πρόβλημα το ανακάλυψα μόλις την περασμένη εβδομάδα και από επαφές με τεχνικούς...τις έχω χάσει.
Εάν πάω σε έναν οποιονδήποτε τυχαίο θα με τσεκουρώσει,άσχετα εάν μπορεί να βρει οικονομικότερη λύση.Στην Ελλάδα της κρίσης είμαστε ! Ένας φίλος όμως δεν θα το έκανε αυτό.

Όσο για το συνεργείο αυτοκινήτων,πες μου τώρα ότι δεν έχεις ακούσει ποτέ ιστορίες για παπατζήδες μάστορες,που για ένα μπουζί που λέει ο λόγος μπορεί να σε χρεώσουν ταρίφα κανά 500άρι.

Σε διαφορετική χώρα ζούμε ρε γμτ μου ; Λες και γράφω κάτι εντελώς παράλογο !
Άβαταρ μέλους
Papa John
Fast poster

Δημοσίευσηαπό τέρας του νες » Νοέμβριος 7th, 2017, 12:35 am

ξεκίνα από το 1
Άβαταρ μέλους
τέρας του νες
Fast poster

Δημοσ.: 2954
Εγγραφη: Μάιος 11th, 2017, 10:27 am
Το μέλος τέρας του νες, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Archmage » Νοέμβριος 7th, 2017, 12:41 am

Papa John έγραψε: Όσο για το συνεργείο αυτοκινήτων,πες μου τώρα ότι δεν έχεις ακούσει ποτέ ιστορίες για παπατζήδες μάστορες,που για ένα μπουζί που λέει ο λόγος μπορεί να σε χρεώσουν ταρίφα κανά 500άρι.

Σε διαφορετική χώρα ζούμε ρε γμτ μου ; Λες και γράφω κάτι εντελώς παράλογο !

Δε μου απάντησες εσύ τι κάνεις, αλλά τι συμβαίνει γενικά στα συνεργεία αυτοκινήτων. Τεσπα, τα semantics της διατύπωσης είναι αδιάφορα.

Αν είσαι στην περίπτωση 1,2,3 που λέει ο break, με ένα live linux (*) υπάρχει πιθανότητα να βρεις τα αρχεία σου ως εξής:

# dd if=/dev/sdx of=/someplace/imagefile bs=4M
# testdisk /someplace/imagefile

και ακολουθείς τα prompt.

Τα εργαλεία αυτά υποθέτουν ότι ξέρεις τι κάνεις. Το /dev/sdx είναι ο προβληματικός δίσκος (βάζεις το σωστό γράμμα στη θέση του x). Το /someplace πρέπει να έχει αρκετό χώρο για να μπει το imagefile και φυσικά πρέπει να έχεις και άλλο τόσο χώρο για να βάλεις όποια αρχεία βρεθούν.

Δεδομένου ότι δεν εμπιστεύεσαι τα μαγαζιά, αν είσαι στην περίπτωση 4 ή 5 (=δεν ακούγεται ήχος από το δίσκο ή ακούγεται επαναληπτικό κλικ-κλικ-κλικ) δεν μπορείς να κάνεις τίποτα.

(*) εννοείται υπάρχουν κι άλλες μέθοδοι, απλά αυτά ξέρω πως είναι 100% free
Wither in denial.
Άβαταρ μέλους
Archmage
Fast poster

Δημοσ.: 3234
Εγγραφη: Σεπτέμβριος 5th, 2012, 7:51 pm
Το μέλος Archmage, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό omg kai 3 lol » Νοέμβριος 7th, 2017, 1:17 pm

Papa John έγραψε: Σε διαφορετική χώρα ζούμε ρε γμτ μου ; Λες και γράφω κάτι εντελώς παράλογο !

οχι βρε εισαι λογικοτατος με ενα κλικ θελεις εναν στιγμιαιο εμπιστο "φιλο" να τηλεμεταφερθει εκει να σωσει το δισκο σου -και σε λογικη τιμη-
--tha ksenixtisoyme to mesimeri --ouf exw mia nista..eytyxws exw balei antiliako!
exeis blanco???!! FTIAKSE KREMA GIOTIS LoL

μη ξεχασω: http://www.lost4815162342.com/flash/countdown.swf
Άβαταρ μέλους
omg kai 3 lol
Crazy poster

Δημοσ.: 6850
Εγγραφη: Μάρτιος 19th, 2008, 4:38 pm
Το μέλος omg kai 3 lol, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό stavmanr » Νοέμβριος 8th, 2017, 12:39 am

Papa John έγραψε: Ρε γμτ μου,διαβάζετε την πρώτη ανάρτηση μερικοί ; :smt011
Το γράφω ξεκάθαρα,είχα το ίδιο πρόβλημα παλιά με αρχεία που χάθηκαν,απευθύνθηκα σε έναν φίλο και μου είχε λύσει το πρόβλημα με τον πλέον οικονομικό τρόπο.Ο φίλος αυτός πλέον ζει στον Καναδά !

Τυχαίο; :smt003
Όσα γράφονται ακριβώς από κάτω είναι ανακριβή.
stavmanr
Fast poster

Δημοσ.: 2391
Εγγραφη: Ιούνιος 3rd, 2017, 9:18 am
Το μέλος stavmanr, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό omg kai 3 lol » Νοέμβριος 14th, 2017, 4:02 am

--tha ksenixtisoyme to mesimeri --ouf exw mia nista..eytyxws exw balei antiliako!
exeis blanco???!! FTIAKSE KREMA GIOTIS LoL

μη ξεχασω: http://www.lost4815162342.com/flash/countdown.swf
Άβαταρ μέλους
omg kai 3 lol
Crazy poster

Δημοσ.: 6850
Εγγραφη: Μάρτιος 19th, 2008, 4:38 pm
Το μέλος omg kai 3 lol, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Papa John » Νοέμβριος 15th, 2017, 8:27 pm

Ευχαριστώ πολύ,θα τους πάρω και αυτούς,φαίνεται οργανωμένη κατάσταση.
Άβαταρ μέλους
Papa John
Fast poster

Επιστροφή στην Πληροφορική

Μετάβαση στην αρχή της σελίδας

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 6 επισκέπτες