βοηθεια, εχασα τα αρχεια μου

Λογισμικό, λειτουργικά συστήματα, προγραμματισμός, hardware, δίκτυα, Internet.

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 8 επισκέπτες

βοηθεια, εχασα τα αρχεια μου

Δημοσίευσηαπό ritzeri » Δεκέμβριος 26th, 2017, 10:54 pm

Πηγα για μαλλι και βγηκα κουρεμενος.
Σκεφτηκα να αντιγραψω σε εναν εξωτερικο ολα τα αρχεια που ειχα αποιηκευμενα στο λαπτοπ μην τυχον γινει κατι και τα χασω.

Ειχα δημιουργησει 3 φακελους στην επιφανεια εργασια.
Στον 1 ειχα αποθηκευσει ολες τις φωτο και τα βιντεο, ολες τις οικογενειακες στιγμες των τελευταιων 8 ετων. Απο τις γεννησεις των παιδιων, βαφτισια, γεννεθλια, διακοπες κλπ
Στον 2ο φακελο ειχα ολα τα αρχεια απο ενα project που δουλευω 2.5 χρονια.
Στον 3ο ειχα κατι μαλακιες, βιογραφικο, πιστοποιητιμα σεμιναριων κλπ που δεν με ενδιαφερουν και πολυ αν τα χασω.

Αγορασα λοιπον εναν σκληρο και τον συνεδεσα στο λαπτοπ. Εκει μεσα ειχε κατι αρχειακια και εκανα install το drive manager χωρις να ξερω τι σκατα ειναι αυτο η που θα μπορουσε να μου χρειαστει. Το αποθηκευσα στην επιφανια , εκανα ρισταρτ κι οταν ανοιξε ξανα το λαπτοπ ελειπαν απο την επιφανια εργασιας οι 3 φακελοι που με ενδιαφερουν και ειχαν αντικατασταθει απο καμια 20ρια ααχετους φακελους σχετικους με το drive manager.

Σκεφτηκα οτι θα αποθηκευτηκαν καπου αλλου. Αναζητησα τα αρχεια που εχασα με το ονομα τους και δε τα βρηκα. Κοιταξα τον σκληρο και εκει που ειχα 74giga/110giga πλεον εχω 60/110. Εξαφανιστηκαν δλδ 14 γιγα. Κοιταω μηπως ειχαν αποθηκευτει στον εξωτερικο, τιποτα.

Τι στο διαολο εγινε; Και κυριως υπαρχει τροπος να τα ξαναανακτησω; Εχω ακουσει, οτι μπορεις να επαναφερεις το λαπτοπ στην κατασταση που ηταν μια συγκεκριμενη ημερομηνια, ισχυει; Επισης εχω ακουσει για εταιρειες που ανακτουν χαμενα αρχεια. Ξερει κανεις ποσο μπορει να κοστιζει;

Ευχαριστω
Άβαταρ μέλους
ritzeri
Maniac poster

Δημοσ.: 12436
Εγγραφη: Απρίλιος 23rd, 2010, 5:27 pm
Το μέλος ritzeri, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Re: βοηθεια, εχασα τα αρχεια μου

Δημοσίευσηαπό Papa John » Δεκέμβριος 26th, 2017, 11:04 pm

Πριν περίπου ένα μήνα είχα ανεβάσει κι εγώ παρόμοιο νήμα αλλά από όους εδώ μέσα μόνο ένας προσφέρθηκε να απαντήσει σαν νορμάλ άνθρωπος και όχι σαν καθυστέρας.
Αυτό που πρέπει να κάνεις είναι ανάκτηση αρχείων,αλλά για να μην πιαστείς κορόιδο σε κανένα Πλαίσιο ή άλλο πολυκατάστημα,ψάξε να βρεις έναν τεχνικό που να σου κάνει τη δουλειά με 100 Ευρώ το πολύ.Και το λέω αυτό διότι στα μεγάλα μαγαζιά θα σου πούνε για τουλάχιστον 1000 Ευρώ ! Και θα σου πουν να περιμένεις περίπου μία εβδομάδα.Ένας τεχνικός που θα φερθεί επαγγελματικά θα σου κάνει τη δουλειά με το ένα δέκατο των χρημάτων και το πολύ σε δύο ημέρες θα έχεις τα αρχεία σου πίσω.

Προσοχή όμως,γιατί όλοι αυτοί οι κομπιουτεράδες έχουν την κακή συνήθεια να τσεκάρουν τα αρχεία σου.Σε περίπτωση που έχεις αρχεία τα οποία δεν θέλεις να τα δούνε άλλοι,τότε σκέψου το ξανά.Το κακό είναι ότι μόνος σου ΔΕΝ μπορείς να κάνεις κάτι.
Άβαταρ μέλους
Papa John
Fast poster

Δημοσ.: 2121
Εγγραφη: Απρίλιος 25th, 2015, 11:37 pm
Το μέλος Papa John, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό ritzeri » Δεκέμβριος 26th, 2017, 11:15 pm

Papa John έγραψε: Πριν περίπου ένα μήνα είχα ανεβάσει κι εγώ παρόμοιο νήμα αλλά από όους εδώ μέσα μόνο ένας προσφέρθηκε να απαντήσει σαν νορμάλ άνθρωπος και όχι σαν καθυστέρας.
Αυτό που πρέπει να κάνεις είναι ανάκτηση αρχείων,αλλά για να μην πιαστείς κορόιδο σε κανένα Πλαίσιο ή άλλο πολυκατάστημα,ψάξε να βρεις έναν τεχνικό που να σου κάνει τη δουλειά με 100 Ευρώ το πολύ.Και το λέω αυτό διότι στα μεγάλα μαγαζιά θα σου πούνε για τουλάχιστον 1000 Ευρώ ! Και θα σου πουν να περιμένεις περίπου μία εβδομάδα.Ένας τεχνικός που θα φερθεί επαγγελματικά θα σου κάνει τη δουλειά με το ένα δέκατο των χρημάτων και το πολύ σε δύο ημέρες θα έχεις τα αρχεία σου πίσω.

Προσοχή όμως,γιατί όλοι αυτοί οι κομπιουτεράδες έχουν την κακή συνήθεια να τσεκάρουν τα αρχεία σου.Σε περίπτωση που έχεις αρχεία τα οποία δεν θέλεις να τα δούνε άλλοι,τότε σκέψου το ξανά.Το κακό είναι ότι μόνος σου ΔΕΝ μπορείς να κάνεις κάτι.

Δεν εχω τιποτα ακαταλληλο.
Εσυ βρηκες τεχνικο με 100 γιουρος; Εμεινες ευχαριστημενος; Θα το συστηνες;
Άβαταρ μέλους
ritzeri
Maniac poster

Το μέλος ritzeri, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Papa John » Δεκέμβριος 26th, 2017, 11:26 pm

Εγώ το έκανα με 70 Ευρώ και το ανέλαβε ένας πολύ καλός φίλος ο οποίος εργάζεται ως τεχνικός υπολογιστών.
Εννοείται πως θα το πρότεινα ανεπιφύλακτα.Άλλωστε στο πολυκατάστημα δεν θα κάνουν και τίποτα διαφορετικό πέρα από το να σε χρεώσουν με ένα τρελλό ποσό και να σου το παίξουν ιδιοφυίες.
Άβαταρ μέλους
Papa John
Fast poster

Δημοσ.: 2121
Εγγραφη: Απρίλιος 25th, 2015, 11:37 pm
Το μέλος Papa John, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Yochanan » Δεκέμβριος 26th, 2017, 11:37 pm

Tι Windows εχεις; Googlισε "Create System Restore Point" στο μηχάνημά σου - θα πας Start-->ψαχτήρι --> "Create System Restore Point" και στο Restore θα σου έχει (λογικά) κάποια επιλογή σχετικά πρόσφατη όταν έκανες κάποια αναβάθμιση των γουιντοζ.

Αλλά πρώτα δες αν όντως έχουν χαθεί τα αρχεία...
I Yochanan have foresuffered all
enacted in the same phorum thread
I who protested at the Berlin Wall
And toured in Europe with the Grateful Dead
Άβαταρ μέλους
Yochanan
Extreme poster

Δημοσ.: 29797
Εγγραφη: Ιούνιος 3rd, 2005, 7:01 pm
Το μέλος Yochanan, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό ritzeri » Δεκέμβριος 26th, 2017, 11:47 pm

Yochanan έγραψε: Tι Windows εχεις; Googlισε "Create System Restore Point" στο μηχάνημά σου - θα πας Start-->ψαχτήρι --> "Create System Restore Point" και στο Restore θα σου έχει (λογικά) κάποια επιλογή σχετικά πρόσφατη όταν έκανες κάποια αναβάθμιση των γουιντοζ.

Ειχα 74 γιγα αρχεια και τωρα εχω 60.

Επισης πηγα στην συλλογη φωτογραφιων και εχουν εξαφανιστει ολες

Υπαρχει περιπτωση να μην εχουν χαθει;
Άβαταρ μέλους
ritzeri
Maniac poster

Δημοσίευσηαπό Yochanan » Δεκέμβριος 26th, 2017, 11:51 pm

Θυμήσου μερικά ονοματα αρχειων και γκουγκλισε τα με το ψαχτήρι στο πισι σου - από το σύστημα φακέλων. Αυτό σε πρώτη φάση.

Μετά τσέκαρε αυτο που σου είπα για συστεμ ριστορ.

Και πες τι Windows εχεις ακριβώς , εδώ είναι για 10

https://www.windowscentral.com/how-crea ... uble-click
Άβαταρ μέλους
Yochanan
Extreme poster

Το μέλος Yochanan, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό ritzeri » Δεκέμβριος 27th, 2017, 12:09 am

Yochanan έγραψε: Θυμήσου μερικά ονοματα αρχειων και γκουγκλισε τα με το ψαχτήρι στο πισι σου - από το σύστημα φακέλων. Αυτό σε πρώτη φάση.

Μετά τσέκαρε αυτο που σου είπα για συστεμ ριστορ.

Και πες τι Windows εχεις ακριβώς , εδώ είναι για 10

https://www.windowscentral.com/how-crea ... uble-click

Το ψαχτηρι δε τα βγαζει.

Εχω windows 10 home

Θελω τη γνωμη σου. Υπαρχει περιπτωση ακολουθωντας αυτο που προτεινεις να κανω μεγαλυτερη ζημια;
Άβαταρ μέλους
ritzeri
Maniac poster

Δημοσίευσηαπό Τρομπλόν » Δεκέμβριος 27th, 2017, 12:14 am

το system restore δεν κανει recover αρχεία δικά σου, που κάποια στιγμή έσβησες, αλλά αρχεία συστήματος.

για δικά σου αρχεία που έσβησες κατά λάθος δοκίμασε αυτό: https://www.piriform.com/recuva
Άβαταρ μέλους
Τρομπλόν
Casual Poster

Δημοσ.: 909
Εγγραφη: Ιούλιος 29th, 2017, 3:40 pm
Το μέλος Τρομπλόν, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό ritzeri » Δεκέμβριος 27th, 2017, 12:15 am

Yochanan έγραψε: Tι Windows εχεις; Googlισε "Create System Restore Point" στο μηχάνημά σου - θα πας Start-->ψαχτήρι --> "Create System Restore Point" και στο Restore θα σου έχει (λογικά) κάποια επιλογή σχετικά πρόσφατη όταν έκανες κάποια αναβάθμιση των γουιντοζ.

Στο ψαχτηρι εχει μονο create usb recovery.
Τι ειναι αυτο, κατι σχετικο;
Άβαταρ μέλους
ritzeri
Maniac poster

Δημοσίευσηαπό Πάνας » Δεκέμβριος 27th, 2017, 12:15 am

Για να μην πάθουν ζημιά πρέπει να σβήσεις τον υπολογιστή για να μην γραφτεί τίποτα από πάνω τους, όσο τον έχεις ανοικτό το σύστημα θα γράφει επάνω στα αρχεία σου επειδή τον θεωρεί κενό χώρο .... σβήνεις χωρίς δεύτερη κουβέντα τον υπολογιστή αν τα θες τα αρχεία σου και πας για recovery σε ένα κατάστημα ή σε φίλο που ξέρει.
Δεν επιβάλεις δικτατορία για να περιφρουρήσεις την επανάσταση. Κάνεις επανάσταση για να επιβάλεις δικτατορία.
Τζωρτζ Όργουελ
Άβαταρ μέλους
Πάνας
Extreme poster

Δημοσ.: 26903
Εγγραφη: Μάρτιος 17th, 2010, 7:04 pm
Το μέλος Πάνας, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Yochanan » Δεκέμβριος 27th, 2017, 12:21 am

Τρομπλόν έγραψε: το system restore δεν κανει recover αρχεία δικά σου, που κάποια στιγμή έσβησες, αλλά αρχεία συστήματος.

για δικά σου αρχεία που έσβησες κατά λάθος δοκίμασε αυτό: https://www.piriform.com/recuva

Αυτό δεν το γνώριζα :oops: Τσέκαρα το ρεκούβα στη γουϊκι και φαίνεται καλό.
Άβαταρ μέλους
Yochanan
Extreme poster

Δημοσίευσηαπό Πάνας » Δεκέμβριος 27th, 2017, 12:37 am

Ρε παιδιά αυτό μπορεί να κάνει instal επάνω στα αρxεία του και να τα χάσει... πρέπει ο υπολογιστής να σβήσει και να γίνει ο σκληρός mound σε άλλο PC που θα έχει το πρόγραμμα...
Τελευταία επεξεργασία απο Πάνας την Δεκέμβριος 27th, 2017, 12:37 am, επεξεργάστηκε 1 φορές συνολικά.
Δεν επιβάλεις δικτατορία για να περιφρουρήσεις την επανάσταση. Κάνεις επανάσταση για να επιβάλεις δικτατορία.
Τζωρτζ Όργουελ
Άβαταρ μέλους
Πάνας
Extreme poster

Δημοσ.: 26903
Εγγραφη: Μάρτιος 17th, 2010, 7:04 pm
Το μέλος Πάνας, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Archmage » Δεκέμβριος 27th, 2017, 12:37 am

ritzeri έγραψε: Τι στο διαολο εγινε; Και κυριως υπαρχει τροπος να τα ξαναανακτησω;

Όταν σβήνεις ένα αρχείο από τον υπολογιστή η περιοχή του δίσκου μαρκάρεται ως ελεύθερη, αλλά τα περιεχόμενα δε σβήνονται. Έτσι μπορείς να ανακτήσεις αρχεία εφόσον σε εκείνη την περιοχή του δίσκου δεν έχει γραφτεί κάτι μετά που τα έσβησες. Όσο χρησιμοποιείς τον υπολογιστή μετά το σβήσιμο των αρχείων τόσο μεγαλώνει η πιθανότητα να γραφτούν πράγματα στις μαρκαρισμένες ως «ελεύθερες» περιοχές και να χάσεις μόνιμα τα αρχεία σου, όπως γράφει ο Πάνας πιο πριν.

Στην περίπτωσή σου πρέπει είτε να χρησιμοποιήσεις κάποιο live cd και να ψάξεις τα αρχεία (πχ όπως έγραφα εδώ), είτε να βγάλεις το δίσκο από το μηχάνημα και να το κάνεις σε άλλο υπολογιστή είτε να βρεις κάποιον τεχνικό να το κάνει για σένα, έναν που ακολουθεί όλες τις υψηλές προδιαγραφές που θέτει ο papa john.

Σε κάθε περίπτωση μη γράψεις τίποτα πάνω στο δίσκο. Ούτε εγκατάσταση προγραμμάτων, ούτε καν εκκίνηση windows.

ritzeri έγραψε: εκανα install το drive manager χωρις να ξερω τι σκατα ειναι αυτο η που θα μπορουσε να μου χρειαστει

Στο μέλλον καλό είναι να μην κάνεις install πράγματα που δεν ξέρεις τι είναι.
Wither in denial.
Άβαταρ μέλους
Archmage
Fast poster

Δημοσ.: 3233
Εγγραφη: Σεπτέμβριος 5th, 2012, 7:51 pm
Το μέλος Archmage, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό NANDROS » Δεκέμβριος 27th, 2017, 12:43 am

Archmage έγραψε:
ritzeri έγραψε: εκανα install το drive manager χωρις να ξερω τι σκατα ειναι αυτο η που θα μπορουσε να μου χρειαστει

Στο μέλλον καλό είναι να μην κάνεις install πράγματα που δεν ξέρεις τι είναι.

Ρε σεις, μήπως έκανε νέο partition, έσωσε τα αρχεία του εκεί μέσα και δεν ξέρει να τα βρει;
Λέω τώρα...!
.
Τυπικό νεοκομμουνιστοbotάκι έγραψε:05/02/2018, 22:10
για εμένα ο Στάλιν ήταν Θεός και ο Κομμουνισμός είναι η απόλυτη Θρησκεία. Μόνο στο μνήμα του Στάλιν σκύβω προσκυνάω!
Άβαταρ μέλους
NANDROS
Extreme poster

Δημοσ.: 23955
Εγγραφη: Νοέμβριος 22nd, 2011, 4:25 pm
Τοποθεσια: Όπου συχνάζουν ναυτικοί & λοιπά κακοποιά στοιχεία
Το μέλος NANDROS, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Επόμενη

Επιστροφή στην Πληροφορική

Μετάβαση στην αρχή της σελίδας

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 8 επισκέπτες