Διάλεξη του Κ. Δασκαλάκη για την τεχνητή νοημοσύνη

Λογισμικό, λειτουργικά συστήματα, προγραμματισμός, hardware, δίκτυα, Internet.

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 11 επισκέπτες

Re: Διάλεξη του Κ. Δασκαλάκη για την τεχνητή νοημοσύνη

Δημοσίευσηαπό Dwarven Blacksmith » Ιανουάριος 18th, 2018, 9:04 pm

klg έγραψε: Δεν ξέρω σε τι απαντάς, εγώ δεν μίλησα για μοντέλα.

Περίεργη απάντηση, που είπα εγώ ότι μίλησες εσύ για μοντέλα; Εγώ είπα ότι η τεχνητή νοημοσύνη δεν είναι αλγόριθμος, αν και φτιάχνεται από αλγόριθμο.
*Ode to Joy intensifies*
Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Extreme poster

Δημοσ.: 33399
Εγγραφη: Σεπτέμβριος 3rd, 2011, 12:00 am
Τοποθεσια: Maiore Patria
Το μέλος Dwarven Blacksmith, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Κάπως έτσι » Ιανουάριος 18th, 2018, 11:53 pm

Ωραίος ο τύπος. Μου αρέσουν οι πετυχημένοι άνθρωποι

Μεγάλο κείμενο: εμφάνιση
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Κάπως έτσι
New poster

Δημοσ.: 52
Εγγραφη: Νοέμβριος 27th, 2017, 12:22 pm
Το μέλος Κάπως έτσι, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Οργισμένος » Ιανουάριος 19th, 2018, 12:26 am

ΤΟ βιβλίο μου:https://www.smashwords.com/books/view/412984
Η τραγελαφικά ωμή αλήθεια για την Ελλάδα.
ΕΝΤΕΛΩΣ ΔΩΡΕΑΝ!!!
Άβαταρ μέλους
Οργισμένος
Extreme poster

Δημοσ.: 34045
Εγγραφη: Νοέμβριος 15th, 2009, 2:47 pm
Τοποθεσια: Sector 001
Το μέλος Οργισμένος, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Οργισμένος » Ιανουάριος 19th, 2018, 12:30 am

ΜΝΗΜΟΝΙΑΚΗ ΔΙΑΣΠΟΡΑ έγραψε: Με h-index 22 στα τριανταφεύγα σου δεν χρειάζεσαι σόσιαλ και κομμ σκιλς.

Σε αντιδιαστολή, θα έγραφα, με εξηντάρη πουρογιεγιέ που φυτοζωεί μεταξύ τρία και τέσσερα και παίρνει τα περισσότερα σαϊτέισονς στους δεκάρικους του πάκη

Βαρ βαρ λαιμαι
ΤΟ βιβλίο μου:https://www.smashwords.com/books/view/412984
Η τραγελαφικά ωμή αλήθεια για την Ελλάδα.
ΕΝΤΕΛΩΣ ΔΩΡΕΑΝ!!!
Άβαταρ μέλους
Οργισμένος
Extreme poster

Δημοσ.: 34045
Εγγραφη: Νοέμβριος 15th, 2009, 2:47 pm
Τοποθεσια: Sector 001
Το μέλος Οργισμένος, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Πάνας » Ιανουάριος 19th, 2018, 12:51 am

Όντως είναι μεγάλο δίλημμα ποιους θα θυσιάσει η τεχνητή νοημοσύνη σε ένα ατύχημα.

Όμως θα πάω ένα βήμα παρακάτω και θα του απαντήσω ότι θα σώσει αυτούς που το έχουν πληρώσει. Αλίμονο αν κάποιος αγόραζε αυτοκίνητο και εις γνώση του ότι μπορεί να τον θυσιάσει εάν αυτό το κρίνει.

Η tesla ήδη πουλάει.

Ρομαντικό τον βρίσκω.
Δεν επιβάλεις δικτατορία για να περιφρουρήσεις την επανάσταση. Κάνεις επανάσταση για να επιβάλεις δικτατορία.
Τζωρτζ Όργουελ
Άβαταρ μέλους
Πάνας
Extreme poster

Δημοσ.: 26905
Εγγραφη: Μάρτιος 17th, 2010, 7:04 pm
Το μέλος Πάνας, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Ορέστης_35 » Ιανουάριος 19th, 2018, 1:47 am

Δεν εχω καμια εκτιμηση στο ΑΠΘ. Ακομα δεν υπαρχει ενα καλο τσατμποτ.
Πάντα λοιπόν ο νικητής του νικημένου γράφει την ιστορία. Tο πρόσωπο του χτυπημένου παραλλάζει εκείνος που τον χτύπησε. Απ' τον κόσμο φεύγει ο αδύναμος, και πίσω μένει το ψέμα. Μ. Μπρεχτ
Ορέστης_35
Fast poster

Δημοσ.: 2644
Εγγραφη: Οκτώβριος 31st, 2015, 2:44 pm
Το μέλος Ορέστης_35, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό klg » Ιανουάριος 20th, 2018, 7:29 am

Dwarven Blacksmith έγραψε:
klg έγραψε: Δεν ξέρω σε τι απαντάς, εγώ δεν μίλησα για μοντέλα.

Περίεργη απάντηση, που είπα εγώ ότι μίλησες εσύ για μοντέλα; Εγώ είπα ότι η τεχνητή νοημοσύνη δεν είναι αλγόριθμος, αν και φτιάχνεται από αλγόριθμο.

Αυτό που είπες (απαντώντας σε μένα αφού αυτό έγραψα) είναι ότι ένα αλγόριθμος αναγνώρισης εικόνας δεν θεωρείται αλγόριθμος, το οποίο δεν βγάζει καν νόημα. Είπες ότι είναι μοντέλο. Τώρα αν μιλούσες γενικά για AI δεν ξέρω πώς ακριβώς απαντάς σε μένα, εγώ μίλησα για ένα specific πράγμα.
skakos έγραψε:Το Άουσβιτς δεν ήταν ΜΙΑ περίπτωση. Ήταν μόνο η αρχή. Η αρχή ενός πολέμου της επιστήμης εναντίον του ανθρώπου.
Άβαταρ μέλους
klg
Fast poster

Δημοσ.: 1749
Εγγραφη: Μάιος 13th, 2014, 12:16 pm
Το μέλος klg, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Dwarven Blacksmith » Ιανουάριος 20th, 2018, 9:05 am

Εγώ είπα ότι ο αλγόριθμος δεν είναι αλγόριθμος;
Προφανώς και όχι. Οι αλγόριθμοι είναι αλγόριθμοι και το ΑΙ είναι ΑΙ. Εγώ κατάλαβα ότι έγραψες ότι επειδή μπορεί να γράψεις έναν αλγόριθμο που εκπαιδεύει ένα νευρωνικό δίκτυο σημαίνει ότι η εικόνα αναγνωρίζεται από τον αλγόριθμο. Κάτι που προφανώς δεν ισχύει, από το εκπαιδευμένο δίκτυο αναγνωρίζεται.
*Ode to Joy intensifies*
Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Extreme poster

Δημοσ.: 33399
Εγγραφη: Σεπτέμβριος 3rd, 2011, 12:00 am
Τοποθεσια: Maiore Patria
Το μέλος Dwarven Blacksmith, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό klg » Ιανουάριος 20th, 2018, 1:11 pm

Dwarven Blacksmith έγραψε: Εγώ είπα ότι ο αλγόριθμος δεν είναι αλγόριθμος;
Προφανώς και όχι. Οι αλγόριθμοι είναι αλγόριθμοι και το ΑΙ είναι ΑΙ. Εγώ κατάλαβα ότι έγραψες ότι επειδή μπορεί να γράψεις έναν αλγόριθμο που εκπαιδεύει ένα νευρωνικό δίκτυο σημαίνει ότι η εικόνα αναγνωρίζεται από τον αλγόριθμο. Κάτι που προφανώς δεν ισχύει, από το εκπαιδευμένο δίκτυο αναγνωρίζεται.

Προφανώς και μιλάμε για αλγόριθμο, η όλη διαφορά είναι στο ότι αντί να ορίζεις εσύ ad hoc κανόνες, χρησιμοποιείς έναν άλλον αλγόριθμο για να τους κάνεις deduce από κάτι που ορίζεις ως training set και τους εκφράζεις μέσω του νευρωνικού δίκτυου (ή όποιας άλλης δομής θες να χρησιμοποιήσεις).
skakos έγραψε:Το Άουσβιτς δεν ήταν ΜΙΑ περίπτωση. Ήταν μόνο η αρχή. Η αρχή ενός πολέμου της επιστήμης εναντίον του ανθρώπου.
Άβαταρ μέλους
klg
Fast poster

Δημοσ.: 1749
Εγγραφη: Μάιος 13th, 2014, 12:16 pm
Το μέλος klg, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό paizwgames » Ιανουάριος 21st, 2018, 1:20 am

klg έγραψε:
Το τρίτο σενάριο, με τίτλο "Stagnatia", για το οποίο ο δρ Δασκαλάκης επισήμανε ότι "έχει αρκετές πιθανότητες (επαλήθευσης)", είναι αυτό κατά το οποίο ενώ υπάρχουν ολοένα και περισσότερες εφαρμογές ειδικής τεχνητής νοημοσύνης (πχ αναγνώριση εικόνας και ήχου ή μετάφραση), η επιστήμη δεν καταφέρνει να κάνει το άλμα στη γενική τεχνητή νοημοσύνη και επικρατεί σχετική στασιμότητα.

Το μόνο που αξίζει να κρατήσει κάποιος από όλο αυτό το πράγμα.

Επίσης εμένα μου φαίνεται αρκετά αστείο να αποκαλείς έναν αλγόριθμο για αναγνώριση εικόνας που μπορεί να υλοποίησει ένας μαθητής λύκειου, "τεχνητή νοημοσύνη". Από την άλλη θα μου πεις, πας στο γήπεδο και βλέπεις και την κανονική νοημοσύνη, οπότε μάλλον εγώ έχω το πρόβλημα.

Η τεχνητή νοημοσύνη, εξ ορισμού είναι κάτι συγκεκριμένο. Να "επεκτείνεται" μόνος του ο αλγόριθμος, δηλαδή να μαθαίνει όπως ένα μικρό παιδί, δεχόμενο απλά τα ερεθίσματα.
Το να καταλαβαίνει τις εικόνες, είναι απλά προγραμματισμός, όχι τεχνητή νοημοσύνη.
paizwgames
New poster

Δημοσ.: 498
Εγγραφη: Νοέμβριος 17th, 2017, 1:47 pm
Το μέλος paizwgames, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Tikhon » Ιανουάριος 22nd, 2018, 2:29 am

klg έγραψε:
Tikhon έγραψε:
klg έγραψε:
Το μόνο που αξίζει να κρατήσει κάποιος από όλο αυτό το πράγμα.

Επίσης εμένα μου φαίνεται αρκετά αστείο να αποκαλείς έναν αλγόριθμο για αναγνώριση εικόνας που μπορεί να υλοποίησει ένας μαθητής λύκειου, "τεχνητή νοημοσύνη". Από την άλλη θα μου πεις, πας στο γήπεδο και βλέπεις και την κανονική νοημοσύνη, οπότε μάλλον εγώ έχω το πρόβλημα.

"υλοποιήσει" φαντάζομαι εννοείς να αντιγράψει έτοιμο κώδικά ή να χρησιμοποιήσει σε έτοιμες βιβλιοθήκες.
Βέβαια και οι επιμέρους εφαρμογές διόλου αμελητέες δεν θα είναι πχ η αυτόνομη οδήγηση. Το πιθανότερο είναι πως θα μείνει αλλη μία μη επαληθεύσιμη ουτοπική υπόσχεση της τεχνολογικής προόδου και της επιστήμης, η πλήρης κατάργηση της ανάγκης για εργασία που θα εκτελούνται τα πάντα από ρομπότ. Οι επιμέρους εφαρμογές θα προκαλέσουν μαζική ανεργία, και δυστυχία στους ανθρώπους που κάνουν οι πιο πολλοί απλές δουλειές, οδηγοί, εμπορουπάλληλοι, διάφορες υπηρεσίες, λιανικό εμπόριο, ξενοδοχουπάλληλοι κοκ.Τώρα πως θα το αντιμετωπίσει κάθε χώρα, έθνος και ομαδικότητα, θα υπάρξουν λογικά ποικιλία στρατηγικών ή και καθόλου. Αν κρίνουμε από τη στάση της ντόπιας ελίτ που έχει γράψει εντελώς την παραμικρή έννοια της εθνικής αλληλεγγύης τα πράγματα είναι ζοφερά για εδώ μεριά. άλλοι πληθυσμοί λογικά θα στηρίξουν την εθνοφυλετικόθρησκευτική ιδιαιτερότητά τους, εδώ το κάνουν τώρα.

Εγώ αυτό που λέω, είναι ότι πχ, το να υλοποιήσεις ένα Restricted Boltzmann Machine για reconstruction εικόνας είναι trivial (και όχι δεν εννοώ να χρησιμοποιήσεις κάποιο έτοιμο framework/library, εννοώ κυριολεκτικά να γράψεις τον κώδικα που υλοποιεί το νευρωνικό δίκτυο). Επίσης trivial είναι να υλοποιήσεις και τον αλγόριθμο που το εκπαιδεύει, δεν χρειάζεσαι να είσαι domain expert για να φτιάξεις ένα contrastive divergence.

Νομίζω παίζουμε με τις λέξεις. Τετριμμένο θα πει πως δεν έχει ερευνητικό ενδιαφέρον ειδικά για κάποιον άσχετο να μπει στον τομέα, είναι επαρκώς τεκμηριωμένο, δεν υπάρχει σοβαρή προοπτική για μεγάλες βελτιώσεις απόδοσης, είναι υλοποιήσιμο και μπορεί να περάσει στην εμπορική εφαρμογή από μηχανικούς. όχι πως είναι εφικτό από μη ειδικούς. αν είναι τόσο απλό για μαθητές λυκείου εξήγησέ το μας αν θες λίγο 5-10 λεπτά, θα με ενδιέφερε. όχι όμως τόσο να κάτσω να ψάξω και να διαβάσω για το θέμα.
Tikhon
Fast poster

Δημοσ.: 1391
Εγγραφη: Σεπτέμβριος 6th, 2016, 12:36 am
Το μέλος Tikhon, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό jimbio » Ιανουάριος 25th, 2018, 2:38 pm

Δασκαλάκης ο ανισόρροπος εδώ, ψάχνοντας την ισορροπία! :D lol

Μίλα ρε καλά ρε να μπορούμε να σε καταλαβαίνουμε και να καταλαβαίνεις κι εσύ τον εαυτό σου. :-? Και τι μαλλί είν' αυτό; Τι σκατά κρύβεις κάτω από τόσους τόνους μαλλιού;

Α μα εγώ τον ΚΔ, πρώτη φορά άκουσα για αυτόν πριν από κάποια χρόνια, στις τελευταίες εκλογές που βγήκε η ΝΔ. Είχε γράψει τότε ένα άρθρο όπου υποστήριζε τον φιλελευθερισμό έναντι της πολιτικής που δε μας ήθελε ή κινδύνευε την παραμονή μας στην Ευρώπη. Το είχε αναδημοσιεύσει ένας ξάδερφός του και παλιός μου συμμαθητής στο φεις κι έτσι το διάβασα. Ο ξάδελφος σχολίαζε από κάτω με κάτι του στυλ: ορίστε, ένας από τους εξυπνότερους ανθρώπους στον πλανήτη υποστηρίζει τον φιλελευθερισμό και την παραμονή στην Ευρώπη, πόσο ηλίθιος μπορεί να είναι κανείς να σκέφτεται διαφορετικά; Το οποίο σήκωσε μετά τη γνωστή κουβέντα για το ποιος είναι κατάλληλος να ψηφίζει, πως δεν είναι όλοι, ποιοι θα είναι αυτοί που θα αποφασίζουν για το ποιος θα είναι κατάλληλος, το οποίο κατέληξε στον φασισμό, τον χίτλερ και τη δημοκρατία. yadayada :smt015

Αυτή ήταν η πρώτη μου φορά. Η δεύτερη μου φορά ήταν πιο πρόσφατα, όταν μου έγιναν γνωστές οι ερωτικές περιπέτειες του KD με κάποιες φίλες και γνωστές μου, χμ περισσότερο γνωστές μου αφού δε μιλάμε πλέον. Εξαιτίας αυτών των περιπτύξεων άλλωστε ήταν που ο κολλητός μου πέρασε ένα 3μερο μαζί του κάποιες διακοπές. Τι έλεγε, τον ρώτησα, πώς ήτανε; Α δεν ξέρω μου απάντησε, καλό παιδάκι, καθόταν εκεί και μίλαγε, εντάξει. Καλά, αυτός ο κολλητός δεν είναι και για πολλά πολλά έτσι κι αλλιώς.

Ρε τον KD, αχ πολύ θα ήθελα να τον τρολ.. εεε να τον γνωρίσω ήθελα να πω... :oops:
Άβαταρ μέλους
jimbio
Fast poster

Δημοσ.: 2127
Εγγραφη: Φεβρουάριος 8th, 2014, 2:25 pm
Το μέλος jimbio, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό paizwgames » Ιανουάριος 25th, 2018, 7:39 pm

jimbio έγραψε:
Αυτή ήταν η πρώτη μου φορά. Η δεύτερη μου φορά ήταν πιο πρόσφατα, όταν μου έγιναν γνωστές οι ερωτικές περιπέτειες του KD με κάποιες φίλες και γνωστές μου, χμ περισσότερο γνωστές μου αφού δε μιλάμε πλέον.

:o

δηλαδή; Τι φάση;
paizwgames
New poster

Το μέλος paizwgames, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό jimbio » Ιανουάριος 25th, 2018, 8:25 pm

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
jimbio
Fast poster

Δημοσ.: 2127
Εγγραφη: Φεβρουάριος 8th, 2014, 2:25 pm
Το μέλος jimbio, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό paizwgames » Ιανουάριος 25th, 2018, 8:32 pm

:smt005 :smt005

Φίλε, τρελάθηκα με αυτό που είπες. :smt005

Ήταν πολύ πικάντικο και ήθελα να μάθω.
paizwgames
New poster

ΠροηγούμενηΕπόμενη

Επιστροφή στην Πληροφορική

Μετάβαση στην αρχή της σελίδας

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 11 επισκέπτες