Ταχυτητα ιντερνετ

Λογισμικό, λειτουργικά συστήματα, προγραμματισμός, hardware, δίκτυα, Internet.

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 8 επισκέπτες

Ταχυτητα ιντερνετ

Δημοσίευσηαπό Daje » Ιανουάριος 29th, 2018, 6:36 pm

Καλησπερα σε ολους τους ιντερνετικους γαμιαδες του phorum.gr
Εχω ADSL "εως 24Mbs" (forthnet)
Στην πραξη ειμαι στο 2 εως maximum 3
Ξερω οτι παιζει ρολο η αποσταση bla bla bla, απλα το προβλημα μου ειναι οτι πριν αλλαξω παροχο, δεν ειχα προβλημα με αργη συνδεση σε σημειο που δεν ειχα κανει ποτε ελεγχο τι ταχυτητα εχω.
Στο διαταυτα τωρα:

Πηρα τηλ. την forthnet και αφου καναμε τις δοκιμες με φιλτρα, router και δεν συμμαζευεται, μου ειπε να παω στο command line, να γραψω cmd και μετα
1) ping google.com = μου εβγαλε 130ms
2) netstat -o = ειχα καμια 50αρια φορες το ESTABLISHED

Η τυπισσα - αντιπαθεστατη παρεπιπτοντως- μου ειπε οτι καποιο προβλημα πρεπει να εχει το pc μου, ισως ιο κλπ.
1) Ποια ειναι τα φυσιολογικα νουμερα Ping για την περιπτωση μου?
2) Ισχυει αυτο με το ESTABLISHED? Ειναι δεικτης πιθανης υπαρξης malware?
3) Αν κανω αναβαθμιση σε VDSL, αυτοματως θα μπω σε bandwidth 45-50 oποτε θα λυθει μια και καλη το προβλημα?

Thanks
Άβαταρ μέλους
Daje
Crazy poster

Δημοσ.: 8563
Εγγραφη: Σεπτέμβριος 1st, 2007, 12:25 pm
Το μέλος Daje, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Re: Ταχυτητα ιντερνετ

Δημοσίευσηαπό Αγις » Ιανουάριος 29th, 2018, 6:39 pm

Σε δουλεύουν.
ΖΗΝΗΔΕΩΣ
Άβαταρ μέλους
Αγις
Crazy poster

Δημοσ.: 9575
Εγγραφη: Μάιος 15th, 2010, 2:09 pm
Το μέλος Αγις, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό migisukhoi » Ιανουάριος 29th, 2018, 6:40 pm

Πόσα MBPS συγχρονίζει το ρούτερ;
Οι καπιταλιστές θα μας πουλήσουν το σχοινί με το οποίο θα τους κρεμάσουμε.
Μνημόνια, Κατασχέσεις, Φτώχεια, Ανεργία και 'συ "Έλληνα" νοιάζεσαι για μια ονομασία...
Άβαταρ μέλους
migisukhoi
Fast poster

Δημοσ.: 4466
Εγγραφη: Απρίλιος 1st, 2005, 2:57 pm
Τοποθεσια: U.S.S.R.
Το μέλος migisukhoi, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Daje » Ιανουάριος 29th, 2018, 6:41 pm

migisukhoi έγραψε: Πόσα MBPS συγχρονίζει το ρούτερ;

Πως το βλεπω αυτο?
Άβαταρ μέλους
Daje
Crazy poster

Το μέλος Daje, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Daje » Ιανουάριος 29th, 2018, 6:43 pm

Αγις έγραψε: Σε δουλεύουν.

Μην με φτιαχνεις τωρα και τους τραβηξω καμια αγωγουλα
Ετσι μου κανανε και οι αλλοι με τα κλιματιστικα στο Mediamarket πριν χρονια και μετα τα εξωδικα ετρεχαν με κατεβασμενα τα βρακια να λυσουν το προβλημα...
Άβαταρ μέλους
Daje
Crazy poster

Δημοσίευσηαπό gatsu » Ιανουάριος 29th, 2018, 6:43 pm

Daje έγραψε: Καλησπερα σε ολους τους ιντερνετικους γαμιαδες του phorum.gr
Εχω ADSL "εως 24Mbs" (forthnet)
Στην πραξη ειμαι στο 2 εως maximum 3
Ξερω οτι παιζει ρολο η αποσταση bla bla bla, απλα το προβλημα μου ειναι οτι πριν αλλαξω παροχο, δεν ειχα προβλημα με αργη συνδεση σε σημειο που δεν ειχα κανει ποτε ελεγχο τι ταχυτητα εχω.
Στο διαταυτα τωρα:

Πηρα τηλ. την forthnet και αφου καναμε τις δοκιμες με φιλτρα, router και δεν συμμαζευεται, μου ειπε να παω στο command line, να γραψω cmd και μετα
1) ping google.com = μου εβγαλε 130ms
2) netstat -o = ειχα καμια 50αρια φορες το ESTABLISHED

Η τυπισσα - αντιπαθεστατη παρεπιπτοντως- μου ειπε οτι καποιο προβλημα πρεπει να εχει το pc μου, ισως ιο κλπ.
1) Ποια ειναι τα φυσιολογικα νουμερα Ping για την περιπτωση μου?
2) Ισχυει αυτο με το ESTABLISHED? Ειναι δεικτης πιθανης υπαρξης malware?
3) Αν κανω αναβαθμιση σε VDSL, αυτοματως θα μπω σε bandwidth 45-50 oποτε θα λυθει μια και καλη το προβλημα?

Thanks

Κοίτα είναι σύνθετο πρόβλημα , μπορώ να δώσω κάποιες πληροφορίες αλλά μάλλον δεν θα σου αρέσουν .

1)Δεν υπάρχει φυσιολογικό νούμερο ping .
2)Ναι και όχι εξαρτάται .
3) Ναι το πιθανότερο είναι ότι θα λυθεί χωρίς να είναι 100% απόλυτο αλλά είναι το πιο πιθανό .

Εάν θέλεις μπορώ να επεκταθώ και στα 3 αλλά δεν έχει νόημα γιατί είναι άχρηστες πληροφορίες-ιδιαίτερα τεχνικές .
Να λυθεί η εξίσωση x=1 στο Α με Α={0} .
Άβαταρ μέλους
gatsu
Crazy poster

Δημοσ.: 8448
Εγγραφη: Αύγουστος 9th, 2010, 2:14 pm
Το μέλος gatsu, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Daje » Ιανουάριος 29th, 2018, 6:44 pm

gatsu έγραψε:
Κοίτα είναι σύνθετο πρόβλημα , μπορώ να δώσω κάποιες πληροφορίες αλλά μάλλον δεν θα σου αρέσουν .

3) Ναι το πιθανότερο είναι ότι θα λυθεί χωρίς να είναι 100% απόλυτο αλλά είναι το πιο πιθανό .

Εάν θέλεις μπορώ να επεκταθώ και στα 3 αλλά δεν έχει νόημα γιατί είναι άχρηστες πληροφορίες-ιδιαίτερα τεχνικές .

Δηλαδη υπαρχει περιπτωση να πληρωσω για αναβαθμιση σε VDSL και να συνεχισω να τον εχω 3 ιντσες μονο?
Άβαταρ μέλους
Daje
Crazy poster

Δημοσίευσηαπό Αγις » Ιανουάριος 29th, 2018, 6:48 pm

Daje έγραψε:
gatsu έγραψε:

Δηλαδη υπαρχει περιπτωση να πληρωσω για αναβαθμιση σε VDSL και να συνεχισω να τον εχω 3 ιντσες μονο?

Ναι, αντε να γινει 3.5 αντι για 45-50. :wave:
ΖΗΝΗΔΕΩΣ
Άβαταρ μέλους
Αγις
Crazy poster

Δημοσ.: 9575
Εγγραφη: Μάιος 15th, 2010, 2:09 pm
Το μέλος Αγις, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Daje » Ιανουάριος 29th, 2018, 6:49 pm

Αγις έγραψε:
Ναι, αντε να γινει 3.5 αντι για 45-50. :wave:

:o
Δηλαδη η γεννιεσαι με 45αρα ή τιποτα? :o
Άβαταρ μέλους
Daje
Crazy poster

Δημοσίευσηαπό gatsu » Ιανουάριος 29th, 2018, 6:52 pm

Daje έγραψε:

Εάν μπορείς να βρεις τι SNR έχεις τώρα μπορώ να σου γράψω με κάποια σιγουριά τι θα γίνει . Πάντως δεν με διαβάζεις το πιθανότερο είναι ότι θα πετάει . Εάν έχεις πρόβλημα θα έχεις ταχύτητες 20~25mbit στο Download με κάποια προβλήματα στο upload καμία σχέση με ιδιαίτερα χαμηλές ταχύτητες .

Που μπορείς να βρεις το SNR(Signal to Noise Ratio) στην σελίδα web page ρυθμίσεων του modem σου(τα περισσότερα έχουν την συγκεκριμένη πληροφορία) .
Άβαταρ μέλους
gatsu
Crazy poster

Το μέλος gatsu, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό gatsu » Ιανουάριος 29th, 2018, 7:07 pm

Είναι να φέρει οπτικές ίνες ο OTE σε αρκετές περιοχές και κάποιοι τρίτοι πάροχοι σε κάποιες περιοχές Αθήνας Θεσσαλονίκης έχουν ήδη οπτικές ίνες μέχρι το σπίτι . Σίγουρα και αυτές οι λύσεις λύνουν το πρόβλημα σου .
Άβαταρ μέλους
gatsu
Crazy poster

Δημοσίευσηαπό Πάνας » Ιανουάριος 29th, 2018, 7:43 pm

Εγώ ό,τι προβλήματα είχα κατά καιρούς όλα οφείλονταν στα μόντεμ που είχα, αυτά που μου έδιναν οι εταιρίες... μου την βάρεσε και πήρα ένα τπ-λινκ με 50€ και δεν έχω ασχοληθεί με τη σύνδεση ξανά, ούτε ριστάτ χρειάζεται. Δεν κολλάει ποτέ.
Μου ανέβασε και τον συγχρονισμό από 6.5Mbbs σε 9.
Δεν επιβάλεις δικτατορία για να περιφρουρήσεις την επανάσταση. Κάνεις επανάσταση για να επιβάλεις δικτατορία.
Τζωρτζ Όργουελ
Άβαταρ μέλους
Πάνας
Extreme poster

Δημοσ.: 26905
Εγγραφη: Μάρτιος 17th, 2010, 7:04 pm
Το μέλος Πάνας, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Daje » Ιανουάριος 29th, 2018, 7:53 pm

Πως εξηγειται το γεγονος οτι διχως να κανω ουτε μια ενεργεια (αλλαγη ρουτερ κλπ), απλα και μονο με την αλλαγη παροχου εμφανιστηκε το προβλημα?
Γυρισα μια μερα σπιτι και ειχα αλλαξει παροχο και ειχα κανονικα ιντερνετ οπως παντα, διχως να κανω ουτε restart στο pc μου που λεει ο λογος...
Πως εξηγειται αυτο?

@gatsu
Οταν θα παω σπιτι θα κοιταξω για το SNR
Άβαταρ μέλους
Daje
Crazy poster

Δημοσίευσηαπό George_V » Ιανουάριος 29th, 2018, 7:57 pm

Daje έγραψε:
gatsu έγραψε:

Mον8 στην περιπτωση που το Καφαο σου ειναι παραπανω απο 800 μετρα απο το σπιτι σου. Σε καθε αλλη περιπτωση θα πιανεις το λιγοτερο 35.

Τουτεστιν αν δεν μενεις σε κανα κωλοχωρι με 1 και μοναδικο καφαο θα πρεπει να εισαι οκ
Δημήτρης006 έγραψε: (...)

Δεν μιλάει για ναζί (εθνικοσοσιαλιστές της Γερμανίας...) οι οποίοι εκ του αποτελέσματος δεν ηττήθηκαν...

Μιλάει για εθνικιστές φασίστες και εθνικοσοσιαλιστές,...
Άβαταρ μέλους
George_V
Extreme poster

Δημοσ.: 32048
Εγγραφη: Ιανουάριος 22nd, 2012, 1:42 pm
Τοποθεσια: Καλαμάτα
Το μέλος George_V, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Naida » Ιανουάριος 29th, 2018, 8:00 pm

Μετά την αλλαγή παρόχου κράτησες το ρούτερ της προηγούμενης εταιρίας;
Κάποια στιγμή θα νικήσουμε εμείς,
οι ελεύθεροι αυτής της γης.
Άβαταρ μέλους
Naida
Extreme poster

Δημοσ.: 32917
Εγγραφη: Μάιος 9th, 2009, 10:28 am
Το μέλος Naida, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Επόμενη

Επιστροφή στην Πληροφορική

Μετάβαση στην αρχή της σελίδας

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 8 επισκέπτες