Ερώτηση για ρευματικα issues

Λογισμικό, λειτουργικά συστήματα, προγραμματισμός, hardware, δίκτυα, Internet.

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 6 επισκέπτες

Ερώτηση για ρευματικα issues

Δημοσίευσηαπό Last Veteran » Φεβρουάριος 11th, 2018, 4:31 pm

Ρε μάγκες έχω ένα θεματακι.
Το σπίτι μου έχει κάπως παλαιη ηλεκτρολογικη εγκατάσταση.
Άμα ρίχνει κεραυνούς ή λόγω κακοκαιριων πέφτει και επανέρχεται απότομα το ρεύμα υπάρχει σοβαρή πιθανότητα να μου κάνει ζημιές.
2 φορές τροφοδοτικό τηλεόρασης, 2—3 μοντεμ και δε συμμαζεύεται. Μου έχουν πει να πάρω πολυμπριζο ασφαλείας αλλά σκέφτομαι ότι είναι καλύτερα UPS (μου το πρότεινε και ο μάστορας της τηλεόρασης)
Ποια η γνώμη σας; Εκείνο που με καίει είναι να συνδέσω το χβοχ, το μοντεμ και την τηλεόραση και να τα γλυτώνω από κεραυνούς, πτώσεις τάσεων και τα συναφή.
Thanks in advance
For giving me the chance
O Last απαγορεύει στον Veteran να αναφερθεί αρνητικώς με οποιονδήποτε τρόπο εναντίον της εβραϊκής φυλής
εώς και τις 6/5/2018 και όλα αυτά επειδή ο Γιόχιν Κρόαφ tom burn...
Άβαταρ μέλους
Last Veteran
Fast poster

Δημοσ.: 3555
Εγγραφη: Μάιος 8th, 2012, 12:05 pm
Τοποθεσια: Στην φρουρά του SkyNet
Το μέλος Last Veteran, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Re: Ερώτηση για ρευματικα issues

Δημοσίευσηαπό NANDROS » Φεβρουάριος 11th, 2018, 8:08 pm

Last Veteran έγραψε: Ρε μάγκες έχω ένα θεματακι.
Το σπίτι μου έχει κάπως παλαιη ηλεκτρολογικη εγκατάσταση.
Άμα ρίχνει κεραυνούς ή λόγω κακοκαιριων πέφτει και επανέρχεται απότομα το ρεύμα υπάρχει σοβαρή πιθανότητα να μου κάνει ζημιές.
2 φορές τροφοδοτικό τηλεόρασης, 2—3 μοντεμ και δε συμμαζεύεται. Μου έχουν πει να πάρω πολυμπριζο ασφαλείας αλλά σκέφτομαι ότι είναι καλύτερα UPS (μου το πρότεινε και ο μάστορας της τηλεόρασης)
Ποια η γνώμη σας; Εκείνο που με καίει είναι να συνδέσω το χβοχ, το μοντεμ και την τηλεόραση και να τα γλυτώνω από κεραυνούς, πτώσεις τάσεων και τα συναφή.
Thanks in advance
For giving me the chance

Υποτίθεται ότι και τα δύο (πολύμπριζο ασφαλείας ή UPS) εξασφαλίζουν ακραίες εναλλαγές ή και αύξηση του βολτάζ.
Έχω το πρώτο για την TV και HiFi και 2 UPS, ένα για το pc και το άλλο για την υδραυλική μου ξυλόσομπα. Τα UPS τα χρησιμοποιώ περισσότερο σαν τροφοδότες, όταν πέφτει το ρεύμα.
.
Τυπικό νεοκομμουνιστοbotάκι έγραψε:05/02/2018, 22:10
για εμένα ο Στάλιν ήταν Θεός και ο Κομμουνισμός είναι η απόλυτη Θρησκεία. Μόνο στο μνήμα του Στάλιν σκύβω προσκυνάω!
Άβαταρ μέλους
NANDROS
Extreme poster

Δημοσ.: 23955
Εγγραφη: Νοέμβριος 22nd, 2011, 4:25 pm
Τοποθεσια: Όπου συχνάζουν ναυτικοί & λοιπά κακοποιά στοιχεία
Το μέλος NANDROS, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Last Veteran » Φεβρουάριος 11th, 2018, 8:22 pm

Δεν με νοιάζει και τόσο για τροφοδοτες όσο να μην μου τα γαμει το ανεβοκατεβασμα. Αν είναι να πάρω ups ποσα βατ λες να είναι; Να σηκώνει και το τελεορασο.
O Last απαγορεύει στον Veteran να αναφερθεί αρνητικώς με οποιονδήποτε τρόπο εναντίον της εβραϊκής φυλής
Άβαταρ μέλους
Last Veteran
Fast poster

Το μέλος Last Veteran, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό NANDROS » Φεβρουάριος 11th, 2018, 8:58 pm

Last Veteran έγραψε: Δεν με νοιάζει και τόσο για τροφοδοτες όσο να μην μου τα γαμει το ανεβοκατεβασμα. Αν είναι να πάρω ups ποσα βατ λες να είναι; Να σηκώνει και το τελεορασο.

Το πρώτο ups που αγόρασα ήταν για το pc και είχε 650VA. η μπαταρία κράτησε πάνω από 5 χρόνια. Όμως η δεύτερη ούτε 2 χρόνια και πρέπει να την αλλάξω πάλι. Επειδή όμως δεν εργάζομαι πια αναβάλω την αλλαγή, αφού δεν υπάρχει η ανάγκη της συνεχούς επικοινωνίας μέσω e-mail.
Το δεύτερο το πήρα πριν ένα μήνα. 1500VA (1200 Watt??) για να μου κρατάει τον κυκλοφορητή της σόμπας τουλάχιστον μιαν ώρα. Τιμή 150 ευρά!
https://www.skroutz.gr/c/41/ups.html?fr ... er_dir=asc

Αν δεν έχεις καύλα να παίζεις παιγνίδια μέσω της TV την ώρα του μπλακ-άουτ, πάρε πολύπριζο και καθάρισες με 20-50 ευρώ.
https://www.skroutz.gr/c/2544/polypriza ... E%B1%CF%82
.
Τυπικό νεοκομμουνιστοbotάκι έγραψε:05/02/2018, 22:10
για εμένα ο Στάλιν ήταν Θεός και ο Κομμουνισμός είναι η απόλυτη Θρησκεία. Μόνο στο μνήμα του Στάλιν σκύβω προσκυνάω!
Άβαταρ μέλους
NANDROS
Extreme poster

Δημοσ.: 23955
Εγγραφη: Νοέμβριος 22nd, 2011, 4:25 pm
Τοποθεσια: Όπου συχνάζουν ναυτικοί & λοιπά κακοποιά στοιχεία
Το μέλος NANDROS, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό paizwgames » Φεβρουάριος 11th, 2018, 10:38 pm

Μακρυά από αυτά τα ups που έβαλε.

APC θα πάρεις, ΑΝ είναι να πάρεις ups.

Επίσης δεν κατάλαβα για που τα θες. Αν δεν θες ρεύμα συνεχώς, πάρε πολύπριζο ασφαλείας, θα σου προστατεύσει τις συσκευές.
paizwgames
New poster

Δημοσ.: 492
Εγγραφη: Νοέμβριος 17th, 2017, 1:47 pm
Το μέλος paizwgames, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Last Veteran » Φεβρουάριος 12th, 2018, 8:26 pm

Thx guyz και τους 2 θα ξηγηθω μάλλον κάνα καλό πολυμπριζο ασφαλείας
Άβαταρ μέλους
Last Veteran
Fast poster

Επιστροφή στην Πληροφορική

Μετάβαση στην αρχή της σελίδας

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 6 επισκέπτες