Μαΐος 06: Μας υποδεικνύουν κάτι και μάλιστα έντονα τα Μαθημ.

Θέματα που άφησαν καλές εντυπώσεις.

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 8 επισκέπτες

Δημοσίευσηαπό Liaskos » Ιούνιος 27th, 2007, 3:23 pm

Κ.Παπακώστας έγραψε:
YG. Πάντως , αν μη τι άλλο αυτό το τελευταίο θ' αρέσει στο φίλο μου το Liasko

Είναι γεγονός πως μου αρέσει κ. Παπακώστα, όχι όμως διότι συμφωνώ με όσα λέτε. Δεν είμαι σε θέση να συμφωνήσω ή όχι κι αυτό επειδή δεν έχω τη δυνατότητα να "ακολουθήσω", κατανοήσω δηλαδή, τα όσα λέτε. Η γλώσσα που χρησιμοποιείτε είναι άγνωστη σε μένα και πολύ περισσότερο φυσικά, οι Έννοιες και οι Πραγματικότητες που "χειρίζεσται". Αυτό που μου αρέσει όμως είναι μια απορία που μου δημιουργείτε, και βέβαια ένα είδος συνειδητότητας για την πολύ περιορισμένη "εσωτερική δυναμική" που με χαρακτηρίζει. Όσο για την απορία, αυτή είναι ένα άλλο, ας μου επιτραπεί, είδος συνειδητότητας, η οποία μου "λέει", <<τι θα μπορούσε άραγε να με οφελήσει το να προσπαθήσω να "κατακτήσω" (κατανοήσω) τις Πραγματικότητες εκείνες που ο λόγος σας χειρίζεται στα ποιο πάνω κείμενά σας.>>

Βέβαια καλό είναι ο άνθρωπος να γνωρίζει, ίδιο του νου είναι η γνώση, μας λένε οι Πατέρες της Εκκλησίας, μα όταν αυτή "αποκτάτε" αδιάκριτα, τότε συμβαίνει κάτι άλλο. Και βέβαια δεν ξεχνώ, όπως έγραψα και πριν, την περιορισμένη "εσωτερική δυναμική" που με χαρακτηρίζει, εννοώντας πέρα από τις ελλειπείς γνώσεις μου, και την δυναμική στο να "αποκτήσω", τις Έννοιες, ή Πραγματικότητες, τις οποίες κατέχεται και ο λόγος σας στη συνέχεια, παρουσιάζει.

Έχω όμως την αίσθηση, πως τα γνωρίζεται τα πιο πάνω, όσοναφορά το πρόσωπό μου...

Φίλε Liasko, όλα δείχνουν πολύ καλύτερα, να είσαι καλά.

Δεν ξέρω τι εννοείτε με το: όλα δείχνουν πολύ καλύτερα. Ούτε θέλω να μπω στη διαδικασία να καταλάβω, και με συγχωρείτε γι' αυτό. Αν θέλετε όμως, γράψτε μου κάτι περί αυτού σε πμ, αν βέβαια θεωρείτε πως θα πρέπει να το κάνετε.

Χαιρετώ και πάλι
ΚΠ[/i]

Κι εγώ με τη σειρά μου σας χαιρετώ κ. Παπακώστα και ευχαριστώ για το χρόνο που διαθέτετε για μένα. Πάντως μου θυμίζεται ένα πρόσωπο που γνωρίζω και που πολύ αγαπώ, χωρίς να το γνωρίζει το ίδιο. Τέλος πάντων...

Και πάλι ευχαριστώ!
Liaskos
Fast poster

Δημοσ.: 1108
Εγγραφη: Νοέμβριος 12th, 2006, 12:27 pm
Το μέλος Liaskos, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό CChar » Ιούνιος 27th, 2007, 4:10 pm

αν δε προχωρήσεις παραπέρα χαρίζοντας πέντε έξη ακόμα αξιώματα να ισχύουν στη συγκεκριμένη αλγεβρική δομή..

Επίτρεψε μου όμως να σου πω ότι αυτά τα χαρακτηριστικά δεν είναι ακριβώς αξιώματα αλλά ιδιότητες μιας και μιλάμε για ορισμό.
Για παράδειγμα η κλειστότητα του N ως προς την πρόσθεση έυκολα αποδεικνύεται αν πάς στον τρόπο με τον οποίον θεμελιώνονται οι φυσικοί αριθμοί.(Αξιώματα Peano).

ΤΟ ΜΗΔΕΝ.

Πρόσθετα όμως αυτού του απαγορεύεται να δημιουργήσει την πραγματικότητα , τη φύση, το Σύμπαν. ( Πρώτος Νόμος ).

Του απαγορεύεται όμως και να μην είναι, γιατί τότε αυτή η ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ ΔΕΝ ΘΑ ΥΠΗΡΧΕ ΣΗΜΕΡΑ ( ΔΕΎΤΕΡΟΣ ΝΟΜΟΣ ).

Αυτά είναι αυθαιρεσίες.Ένα κακό μείγμα Φυσικής,Μαθηματικών,Φιλοσοφίας. 8)

Δεν είναι λογικό λοιπόν να πω ότι και αυτά πρέπει να αντλούνται από αυτό που ορίσαμε προηγουμένως ως Σύμπαν η φύση και να προέρχονται από αυτό?

Υπάρχουν φαινόμενα που εξηγούνται με βάση κάποιες Μαθηματικές θεωρίες αλλά η κάθε Μαθηματική εξέλιξη η νέα θεωρία δεν εξαρτάται από το άν υπάρχει φυσικό φαινόμενο που περιγράφει.
Τα Μαθηματικά είναι κατσαβίδι και οι Φυσικοί προσπαθούν να βρούν σε ποιές "βίδες" ταιριάζουν.
Η πορεία των Μαθηματικών γενικά είναι ανεξάρτητη της Φυσικής πραγματικότητας ασχέτως αν ορισμένα επινοήθηκαν για την καλύτερη μελέτη εκείνης.

Ετσι, αν απεικονίσω αυτό το Σύμπαν, αυτή την ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ με την ευθεία των αδιάστατων!! σημείων των πραγματικών αριθμών..

Mε ποιόν τρόπο θα απεικονίσεις μια "ευθεία" της φύσης στην πραγματικη;
Χρησιμοποίησα τον όρο "ευθεία" διότι κάθε αντικείμενο της φύσης είναι κατα προσέγγιση αντικείμενο των Μαθηματικών γιατί εκείνα λειτουργούν αφαιρετικά εκείνης.
Δεν υπάρχει Ευκλείδιος κύκλος ή τέλειο τετράγωνο στη Φύση.

Όσο για το < π > , ενώ η φύση έχει στη διάθεση της ο,τιδήποτε θέλει να χρησιμοποιήσει ως μονάδα, ο,τιδήποτε, μόλις ορίσω ένα ευθύγραμμο τμήμα και το ονομάσω ΔΙΑΜΕΤΡΟ αμέσως αυτή χάνει την ικανότητα της να ορίσει αντίστοιχη ευθεία ως περιφέρεια, η μετρητικό εργαλείο για να την κατασκευάσει, ενώ συμφωνήσαμε ότι περιέχει τα ΠΑΝΤΑ.

Σου ξαναείπα πώς οι "κύκλοι" της φύσης είναι κατά προσέγγιση κύκλοι Ευκλέιδιας Γεωμετρίας.

Όμως ο κύκλος είναι συνεχώς μπροστά μας, μέσα στην πραγματικότητα μας.

O "κύκλος" είναι συνεχώς μπροστά σου.

ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΟΝΤΑΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΜΗ ΟΝΤΑΣ ΕΙΝΑΙ και ΔΗΜΙΟΥΡΓΕΙ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΑΥΞΑΝΕΙ ΟΥΤΕ ΝΑ ΜΕΙΩΝΕΤΑΙ...και που ΧΑΡΊΖΟΝΤΑΣ ΤΟ ΣΤΟ ΣΥΜΠΑΝ ( σαν μια ρωγμή ) ΤΟΥ ΕΔΩΣΕ ΤΗΝ ΙΚΑΝΟΤΗΤΑ ΕΛΕΥΘΕΡΑ, ΝΑ ΑΝΑΙΡΕΣΕΙ ΚΑΙ Ν' ΑΠΟΣΥΡΕΙ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΤΟΥ Η ΝΑ ΤΟΝ ΑΠΕΙΡΙΣΕΙ ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΝΑ ΤΟΝ ΥΠΕΡΒΕΙ.

Για απόσυρση μιλάει η Nissan,
για ρωγμές οι σεισμολόγοι,
για υπέρβαση οι θεολόγοι,
για αναίρεση οι προγραμματιστές.

Οι Μαθηματικοί χρησιμοποιούν άλλους όρους.

Υ.Γ. Μη μου αναφέρεις ότι κι εμείς χρησιμοποιούμε τον όρο "υπέρβαση" στους υπερβατικούς αριθμούς γιατί θα σου πώ τα παρακάτω:

Tί είναι υπερβατικός αριθμός;
O αριθμός που είναι δεν είναι ρίζα κάθε στοιχείου του διανυσματικού χώρου P(Q).
Είτε τον αποκαλέσεις CChar,είτε Θεσσαλονίκη,είτε Πάτρα,είτε Γέφυρα Ριου-Αντιρρίου,είτε Ελένη Μενεγάκη,είτε Χριστίνα Κολέτσα είτε Γεωργίου η έννοια του θα εξαρτάται από τον ορισμό και μόνο.

Οπως είχα διαβάσει σε ένα ξενόγλωσσο βιβλίο Άλγεβρας:
"Τhis is just a definition.If you dont like it then close the book and walk away."

Δηλαδή είναι σαφές ότι η έννοια της "Μαθηματικής Υπερβατικότητας" δεν έχει απολύτως καμία σχέση με την Φυσική Υπέρβαση έτσι όπως μάλλον ασαφώς την έχεις στο μυαλό σου.

Το τονίζω διότι έχω παρατηρήσει ουκ ολίγες φορές να συγχέονται οι όροι της Ελληνικής Γλώσσας με αυτό που σαφέστατα ορίζουν τα Μαθηματικά.

Καλά να περνάς. :wink:
Θα αρρωστήσουμε!
Άβαταρ μέλους
CChar
New poster

Δημοσ.: 489
Εγγραφη: Φεβρουάριος 1st, 2007, 9:38 pm
Τοποθεσια: ΠΑΤΡΑ
Το μέλος CChar, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Κ.Παπακώστας » Ιούνιος 27th, 2007, 9:18 pm

Αγαπητέ cchar

Είμαι πολύ ευχαριστημένος που διαφαίνεται ότι αποκαταστήσαμε, σχετικά εύκολα, μια ενδιαφέρουσα και πολιτισμένη επικοινωνία, που οφείλεται, ισότιμα πιστεύω, και στους δυό μας και γι' αυτό σ' ευχαριστώ.

Επίσης η διαφορά αντιλήψεων και οπτικής γωνίας απέναντι στα πράγματα και στις έννοιες, επίσης έγινε εναργής και κατανοητή.
Απλώς εγώ παίζω στο τελευταίο τέταρτο του δεύτερου ημιχρόνου, ενώ εσύ είσαι ακόμη στο πρώτο του πρώτου και οι αντιλήψεις που αναδύθηκαν από την μικρή αυτή επικοινωνία, ( πλέον την υπάρχουσα εμπειρία ) κατά την γνώμη μου, είναι αντιπροσωπευτικές της εποχής μας και προκαθορίζουν το μέλλον, οποιαδήποτε δε απόπειρα αλλαγής της τακτικής του άλλου είναι καταδικασμένη, μέσα στο κοινό χρόνο και των δύο.

Εν πάσι περιπτώσει, θα ήθελα να προσθέσω μερικά πράγματα ακόμη:

Ως προς την λέξη "ιδιότητες " αντί αξιώματα, δεν έχω κανένα λόγο διαφωνίας, απλώς εννοώ ότι τις απαιτούμε Αξιωματικά να τις έχει, άλλως δεν χαρακτηρίζουμε την δομή έτσι.

Πάμε στο πιό σοβαρό για μένα:

[i]......Αυτά είναι αυθαιρεσίες. Ένα κακό μείγμα Φυσικής , μαθηματικών και φιλοσοφίας.[/i]

Ο λόγος είναι λίγο- πολύ αφοριστικός, ενώ εγώ θα ήθελα να με πείσεις για τον ισχυρισμό σου, τεκμηριώνοντας τον, όντας ένας από τους πιό σοβαρούς προβληματισμούς μου.
Αν έχεις το χρόνο και την διάθεση........

Για το -π- , σωστά, δεν είναι ρίζα καμιάς αλγεβρικής εξίσωσης, όντας υπερβατικός, αλλά αυτό τι σημαίνει??, αν όχι, ότι δεν ανήκει στο πεδίο ορισμού του συνόλου των πραγματικών, άρα το υπερβαίνει και εφόσον το -R- ( νοητική μαθηματική κατασκευή που, ως τέτοιο, ανήκει στη φύση, στο υπαρκτό δηλ. Σύμπαν ) απεικονίζει, αντανακλά, υπονοεί, αποδίδει .....το σύνολο της φυσικής πραγματικότητας μας,

Ε, ΝΑΙ!!!!

ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΥΚΛΟΣ ΣΤΗ ΦΥΣΗ.!! ΚΑΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ.

Το ίδιο με τους μιγαδικούς -έστω, να μην πάρω σκέτο το -ι-, ούτε αυτό ανήκει στο -R- , κατά τα πιό πάνω και ποτέ δεν θα μπορούσε να είναι λύση μιας αλγεβρικής εξίσωσης με πραγματικούς συντελεστές, καθόσον τότε θα είχε πεδίο ορισμού αυτό.

Ε,ΝΑΙ!!!! , ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ

Όποτε δε είναι, ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ είναι και ο συζυγής του και οι δυό μαζί εξαφανίζονται, περνώντας από που , μα από το ΜΗΔΕΝ και αποδίδοντας έναν πραγματικό να τρέχει στο πεδίο.

ΜΟΝΟ ΕΤΣΙ....

Άσε την περίπτωση που έχουμε ΜΟΝΟ μιγαδικές ρίζες, σε κλασικότατες εξισώσεις, ) πχ. χ^4 + 4χ^2 + 4 =0 κ.α

Εδώ ποιό είναι το κατσαβίδι και ποια η βίδα??? και τι υπερβαίνουμε.

Τέλος να μιλήσουμε για την περίπτωση που οι μιγαδικές ρίζες δεν είναι ούτε καν καθαρά φανταστικές, δεν ανήκουν δηλ. στο φανταστικό άξονα, αλλά περιπλανώνται κάπου μεταξύ πραγματικότητας και φαντασίας, όντας καθαρά και μόνο μιγαδικές κι' αν είναι και λύσεις εξισώσεων άπειρου βαθμού είναι επίσης απείρου πλήθους.

Το ερώτημα τώρα είναι, γιατί αυτά βρίσκουν εφαρμογή στο κβαντικό επίπεδο, που τι μας λέει τελικά?

Ε, ΝΑΙ Κύριοι, ξεχάστε την ΦΥΣΙΚΗ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ, < ΕΙΝΑΙ > και μια ΑΛΛΗ που την υπερβαίνει κι αυτό μας το λένε, το φωνάζουν, για μένα, τα ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ που είναι η γλώσσα της.

Τέλος δεν καταλαβαίνω την έκφραση της " ευθείας " της φύσης στην πραγματική.

Μου θυμίζει την προσπάθεια του Ντέντεκιντ με τα δυό καμμάτια μιας ευθείας, όπου το πρώτο και το δεύτερο η έχουν η δεν έχουν πρώτο? η τελευταίο? σημείο, κλπ, προκειμένου να αποδώσει τους πραγματικούς.

Σε καλύπτει εννοιολογικά η φιλοσοφικά?, γιατί μαθηματικά είμαι βέβαιος ότι η απάντηση είναι ναι!.

Έτσι, έχω ( υποκειμενικό βέβαια ) και εγώ την δική μου έκφραση:

Yes, I don't like, then I "ll stay here and I 'll throw out the book.

Με την επισήμανση και πάλι ότι θα με ενδιέφεραν σοβαρά οι συγκεκριμένες απόψεις σου.

Χαιρετώ,
ΚΠ

ΚΠ
Πολύ θράσος δεν είχε ο Σωκράτης που θεωρούσε ότι ΓΝΩΡΙΖΕ... ότι ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΕ τίποτα?
Κ.Παπακώστας
New poster

Δημοσ.: 129
Εγγραφη: Μάιος 21st, 2006, 1:43 pm
Τοποθεσια: Athens
Το μέλος Κ.Παπακώστας, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό CChar » Ιούνιος 28th, 2007, 4:08 pm

Απλώς εγώ παίζω στο τελευταίο τέταρτο του δεύτερου ημιχρόνου, ενώ εσύ είσαι ακόμη στο πρώτο του πρώτου...

Διακρίνω ότι σε κάθε σου μήνυμα δεν ξεχνάς να μας υπενθυμίζεις ποιός είναι ο αρχηγός της κουβέντας,ο ψαγμένος και έμπειρος. :P

Για το -π- , σωστά, δεν είναι ρίζα καμιάς αλγεβρικής εξίσωσης, όντας υπερβατικός, αλλά αυτό τι σημαίνει??, αν όχι, ότι δεν ανήκει στο πεδίο ορισμού του συνόλου των πραγματικών, άρα το υπερβαίνει...

Δεν σε πολυκαταλαβαίνω εδω.Ο αριθμός π είναι πραγματικός.Επίσης για πεδία ορισμού μιλάμε στη θεωρία συναρτήσεων.

Kαι εφόσον το -R- ( νοητική μαθηματική κατασκευή που, ως τέτοιο, ανήκει στη φύση, στο υπαρκτό δηλ. Σύμπαν ) απεικονίζει, αντανακλά, υπονοεί, αποδίδει .....το σύνολο της φυσικής πραγματικότητας μας.

Πάρε τη μεζούρα και βρές μου ένα κομμάτι κλωστής μήκους sqrt(2).

Το ίδιο με τους μιγαδικούς -έστω, να μην πάρω σκέτο το -ι-, ούτε αυτό ανήκει στο -R- , κατά τα πιό πάνω και ποτέ δεν θα μπορούσε να είναι λύση μιας αλγεβρικής εξίσωσης με πραγματικούς συντελεστές.

Ρητούς είπαμε.
Eπιπλεόν τα έχεις μπερδέψει.Όταν ένας αριθμός είναι υπερβατικός δε συνεπάγεται ότι δεν ανήκει στο R.Πάρε για παράδειγμα τον αριθμό π και τον αριθμό e.

Το i ποτέ δεν θα μπορούσε να είναι λύση μιας αλγεβρικής εξίσωσης με πραγματικούς συντελεστές, καθόσον τότε θα είχε πεδίο ορισμού αυτό.

Τι θα έλεγες για την αλγεβρική εξίσωση x²+1=0;
Μάγκα,το i δεν είναι υπερβατικός.
Θα αρρωστήσουμε!
Άβαταρ μέλους
CChar
New poster

Το μέλος CChar, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Κ.Παπακώστας » Ιούνιος 28th, 2007, 6:11 pm

Αγαπητέ cchar

O -p- είναι ΠΡΑΓΜΑΤΙ ...πραγματικός ( η μάλλον τον περιλαμβάνουμε σ' αυτούς γιατί μας προκύπτει ) αλλά αυτό είναι ΤΟ ΘΕΜΑ που συζητούσαμε.
Αυτό που λέμε ...υπερβατικότητα.
Όσο για το -ι - ποτέ δεν ελέχθη αυτό.

Αλλά έκανα λάθος, δεν έχει περαιτέρω ενδιαφέρον για μένα αυτού του είδους και ύφους συζήτηση.
( Προσοχή ΔΕΝ την κρίνω )

Σε ευχαριστώ για την μέχρι τώρα συμμετοχή σου

Χαιρετώ
ΚΠ
Πολύ θράσος δεν είχε ο Σωκράτης που θεωρούσε ότι ΓΝΩΡΙΖΕ... ότι ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΕ τίποτα?
Κ.Παπακώστας
New poster

Το μέλος Κ.Παπακώστας, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό CChar » Ιούνιος 28th, 2007, 8:27 pm

O -π- είναι ΠΡΑΓΜΑΤΙ ...πραγματικός ( η μάλλον τον περιλαμβάνουμε σ' αυτούς γιατί μας προκύπτει ).

Περιλαμβάνουμε το π στους πραγματικούς επειδή μας προκύπτει; :o
Φίλε,γνωρίζεις πως θεμελιώνεται το R;
Eίναι σαν να λές ότι είχαμε μεν γνωστό το σύνολο R και μας προέκυψε κι ένας αριθμός που δεν ξέραμε που να τον βάλουμε...

Πρέπει να ανατρέξεις λίγο στα σύνολα και τον τρόπο που προέκυψαν τα υπερσύνολα του N.

N-Z-Q-R-C

Όσο για το -ι - ποτέ δεν ελέχθη αυτό.

Δεν έχει ελέχθη το άν είναι υπερβατικός η όχι;

Δές και μόνος σου:

Εικόνα

Το i είναι ρίζα του πολυωνύμου ρητών συντελεστών x²+1.

Αλλά έκανα λάθος, δεν έχει περαιτέρω ενδιαφέρον για μένα αυτού του είδους και ύφους συζήτηση.

Δίκιο έχεις.
Κάπου βαριέμαι κι εγώ να ακούω αρλούμπες...
Θα αρρωστήσουμε!
Άβαταρ μέλους
CChar
New poster

Δημοσίευσηαπό Κ.Παπακώστας » Ιούνιος 29th, 2007, 5:13 pm

Για τον Κο cchar

Έστω, ένας τελικός επίλογος

To -p- είναι υπερβατικός αριθμός ( ΔΕΝ είναι δηλ. ρίζα αλγεβρικής εξίσωσης, αλλά ΕΙΝΑΙ αλγεβρικό στοιχείο ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΤΟ - R - ), όπως το - ι - ανήκει στο σώμα των μιγαδικών αλλά ΕΙΝΑΙ ΑΛΓΕΒΡΙΚΟ ΣΤΟΙΧΕΙΟ πανω στο - Q - ως λύση του ΕΛΑΧΙΣΤΟΥ πολυωνύμου που προαναφέρεις και [b]ΔΕΝ είναι υπερβατικό στοιχείο.[/b]

Τέλος, θα ήταν ενδιαφέρον να ανέφερες πως τα μαθηματικά έχουν ορίσει κατά τον αυστηρό τους τρόπο, ( τις πράξεις της πρόσθεσης και του πολλαπλασιασμού. στο ΣΩΜΑ των μιγαδικών, ( αντίστοιχο των Peano, 8+1 κλπ ) Η ΣΕ ΠΟΙΟ ΣΩΜΑ ΑΝΗΚΕΙ ΤΟ ΜΗΔΕΝ,??
Των πραγματικών, των μιγαδικών και των ΔΥΟ???

Οι έννοιες, κατά την γνώμη μου, είναι πολύπλοκες και πολυσήμαντες και το ΘΕΜΑ ήταν η ερμηνεία τους και το νόημα τους κι' όχι η ανάλωση σε παράθεση ορισμών και τύπων, όπως επιμόνως αναφέρθηκες, αν κι' αυτό με ελλείψεις και πολλά κενά.

Πάντως στο τέλος έμαθα την άποψη σου για τις σκέψεις μου:

Αρλούμπες

OK, το λαμβάνω υπόψη και θα το εξετάσω όσο με απασχολούν αυτά, θα ήταν όμως καλό αν παρέθετες και τις αντίστοιχες δικές σου τεκμηριωμένες και επιστημονικά έγκυρες ( ως ειδικός στον κλάδο ) απόψεις, όπως έκαναν άλλοι μαθηματικοί η φυσικοί που επίσης εν πολλοίς διαφωνούσαν, γεγονός που επίσης απέφυγες επιμελώς.

Μια μικρή ματιά στις προηγούμενες αναφορές αυτού του νήματος θα σου απαντούσε και για τα υπερσύνολα N, Z, Q, R, C.

Τέλος και του επιλόγου,
Χαιρετώ
ΚΠ
Κ.Παπακώστας
New poster

Δημοσίευσηαπό Liaskos » Ιούλιος 1st, 2007, 2:44 am

Κύριε Παπακώστα, οφείλεται μία απάντηση σε μένα. Μήπως σφάλλω; Αν ναι, πέστε τό μου, να ξέρω, τουλάχιστον, πως σφάλλω, με την απαίτηση μου αυτήν...
Liaskos
Fast poster

Το μέλος Liaskos, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Κ.Παπακώστας » Ιούλιος 1st, 2007, 7:48 am

Αγαπητέ Liaskos

Δεν σφάλεις, σήμερα

Πολύ φιλικά
ΚΠ
Κ.Παπακώστας
New poster

Δημοσίευσηαπό Fawkse » Ιούλιος 1st, 2007, 10:05 am

Αγαπητέ φίλε. Είναι η πρώτη φορά που γράφω σε forum και παρότι δεν έχω ειδικές γνώσεις για να απαντήσω στις πολύ ενδιαφέρουσες ερωτήσεις σου, θα ήθελα να πάρω θέση. Κατά πρώτον δεν θα ήθελα να προσεγγίσω τα ζητήματα αυτά από το πρίσμα κάποιων αριθμών ειδικά και να διαλευκάνω το νόημα αυτών στη φύση και το σύμπαν, διότι τότε θα έπρεπε να έχω και τις απαντήσεις στα προβλήματα που δημιουργούν, πράγμα αδύνατον. Θέλω να πω κάτι διαφορετικό. Ότι ίσως ο άνθρωπος στράφηκε στους αριθμούς γιατί ποτέ δεν θέλησε να ανακαλύψει τη δύναμη του πραγματικού του πνεύματος. Και δεν εννοώ την ευστροφία και την εφευρετικότητα. Αλλά πάντοτε πίστευα ότι ο άνθρωπος μπορεί να «συνεννοηθεί» με το σύμπαν. Να φτάσει σε μια νιρβάνα τόσο ανώτερη από τα φράγματα της ύλης και των πραγματικών, όπως τα αντιλαμβανόμαστε, που θα μπορέσει να «καταλάβει». Να «δει». Δυστυχώς το νου μας ακόμα δεν έχει καταφέρει να συλλάβει τα όρια του κόσμου. Ούτε καν να φανταστεί την πραγματική διάσταση αυτού που φαντάζει αχανές. Από μόνος του έχει κυνηγήσει έναν κάθετο και ορθολογικό τρόπο να προσεγγίζει και να βάζει σε «καλούπια» τα πράγματα που τον περιβάλλουν και να νομίζει ότι τα εξήγησε. Ότι βρήκε την άκρη. Δεν κοίταξε την συνύπαρξή τους με τον ίδιο. Την αύρα ή το πνεύμα που κρύβει το καθετί. Δεν διδάχτηκε και πλέον ακόμα και τη γη που ζει δεν τη νιώθει πραγματικό σπίτι του. Τίποτα δεν είναι πια οικείο. Τα μαθηματικά λοιπόν είναι κάτι που έφτασε τον άνθρωπο σε μια ακμή και αν δεν τα χρησιμοποιήσει σε μια νέα βάση πλέον, όπου το πνεύμα και η προσπάθεια για επαναπατρισμό μας σε αυτό που χάθηκε μαζί με τους αριθμούς θα τον κάνουν πραγματικό ευεργετικό θεό, θα τον φτάσει και στην παρακμή του. Όσο για το μεταφυσικό, πιστεύω να κατάλαβες ποια είναι η άποψή μου. Η «κατανόηση». Το να καταφέρνεις να «πάρεις μέρος». Η τρύπα στο ίδιο το σύμπαν που ξαφνικά κατάφερες για λίγο να κοιτάξεις. Να δεις πως όλα ζουν παράλληλα. Είναι ένα παράθυρο. Για το νόημα της ζωή προτείνω ανεπιφύλακτα Ν. Καζαντζάκη για να μη τα γράφω, γιατί είναι απίστευτα πολλά τα πιστεύω του καθενός για τη ζωή και το νόημά της. Όσο για τη γέννηση των πάντων που ρωτάς στο τέλος, θα σου έλεγα ότι μοιάζει με ότι έχεις φανταστεί για αυτό. Σου μίλησα για όρια. Ακόμα και στην φαντασία. Σε αυτή την περίπτωση φίλε μου όμως αν μου έλεγες να προτιμήσω τη φαντασία ή τα μαθηματικά θα σου έλεγα το πρώτο. Όπως τα περισσότερα για την πραγματικότητα του κόσμου ή τη ζωή μετά θάνατον που τρώει τον άνθρωπο. Και στην πραγματικότητα μέσα σε όλα αυτά μπερδεύονται έννοιες όπως η πίστη. Γιατί πιο πολύ από τη «γέννηση» μας ενδιαφέρει το μέλλον. Τα μαθηματικά μας δίνουν ελπίδα και εκεί. Μιλώντας για χρόνους παρελθοντικούς, παροντικούς και μελλοντικούς, που «τρέχουν» παράλληλα. Μια υπόσχεσή τους λοιπόν που δεν την έχουν αποδείξει. Αλλά ο άνθρωπος προσπαθεί. Σε μια ματαιοδοξία που αν τον γεμίζει έχει καλώς. Αν όχι, και έχει ξεχάσει πόσο κοντά είναι το τέλος του καθενός τότε κακώς. Άποψη μου είναι ότι την προσπάθεια για την τελειοποίησή του είδους σε πνευματικό και ευφυές επίπεδο μπορεί να την κάνει κάποιος στο μέλλον με το πλεονέκτημα ίσως κάποιας μακροζωίας και χρόνου χάριν της εξέλιξης. Όχι εμείς. Όχι ακόμα. Ελπίζω να βοήθησα έστω και για ένα εκατοστό.
Άβαταρ μέλους
Fawkse
Crazy poster

Δημοσ.: 9820
Εγγραφη: Ιούλιος 1st, 2007, 8:57 am
Το μέλος Fawkse, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Κ.Παπακώστας » Ιούλιος 2nd, 2007, 3:41 pm

είδος συνειδητότητας για την πολύ περιορισμένη "εσωτερική δυναμική" που με χαρακτηρίζει.

Δεν πιστεύω ότι η συνειδητότητα που αναφέρεις έχει να κάνει με την εσωτερική δυναμική που πιστεύω σε χαρακτηρίζει, αλλά με την διαπίστωση έλλειψης γνωσιολογικών αντικειμένων που απλώς δεν είναι της ειδικότητος σου η δεν τις έχεις μελετήσει.

<<τι θα μπορούσε άραγε να με ωφελήσει το να προσπαθήσω να "κατακτήσω" (κατανοήσω) τις Πραγματικότητες εκείνες που ο λόγος σας χειρίζεται στα ποιο πάνω κείμενα σας.>>

Σε τίποτα διαφορετικό από αυτό που και εσύ έχεις προσεγγίσει ήδη, όπως προσωπικά πιστεύω, απλώς οι δρόμοι προς αυτές τις πραγματικότητες διαφέρουν, έχοντας τον ίδιο τελικό προορισμό όμως.

μα όταν αυτή "αποκτάτε" αδιάκριτα, τότε συμβαίνει κάτι άλλο.

Πολύ σωστά, άλλωστε η στρέβλωση, η παρανόηση και η ψευδαίσθηση που παράγεται και το βλέπεις καθημερινά και συνεχώς στη ζωή σου , ( και βέβαια και μέσα σ' αυτό το ηλεκτρονικό βήμα συζήτησης στις διάφορες αντιπαραθέσεις ) είναι και μεγάλη και μάλλον αξεπέραστη.

και την δυναμική στο να "αποκτήσω", τις Έννοιες, ή Πραγματικότητες, τις οποίες κατέχεται και ο λόγος σας στη συνέχεια, παρουσιάζει.

Οι έννοιες και οι πραγματικότητες που προσπαθώ να πραγματευτώ είναι το δικό μου μέσον η τρόπος να προσεγγίσω την πρωταρχική έννοια του ΘΕΙΟΥ, το δικό σου άλλο, αλλά και των δύο σκοπός είναι να αποκτήσουμε την πρωταρχική έννοια και την απελευθέρωση και σ' αυτό η δική σου δυναμική είναι ισάξια και αντίστοιχη.

Άλλωστε αυτά τα έχουμε ξαναπεί.
Προσωπικά δεν έχω τίποτα να αλλάξω.

Φίλε Liasko, όλα δείχνουν πολύ καλύτερα, να είσαι καλά.

Δεν ξέρω τι εννοείτε με το: όλα δείχνουν πολύ καλύτερα. Ούτε θέλω να μπω στη διαδικασία να καταλάβω, και με συγχωρείτε γι' αυτό.

Δεν υπάρχει τίποτα προς συγχώρηση.
Ούτε τίποτα προς κατανόηση.
Η φράση λέει αυτό που λέει.

Είμαι βέβαιος ότι είναι σε μεγάλο βαθμό, σωστή.

Φιλικά
ΚΠ

ΥΓ. Επιθυμώ επίσης να ευχαριστήσω το μέλος ABEL για την τοποθέτηση του.

Επίσης θέλω να διαβεβαιώσω το μέλος Fawkse ότι και βεβαίως βοήθησε η τοποθέτηση του, έστω κι' αν ήταν από μια άλλη οπτική γωνία, που θέλει μια ευρύτερη και αναλυτικότερη συζήτηση.

Σας χαιρετώ
ΚΠ
Κ.Παπακώστας
New poster

Δημοσίευσηαπό CChar » Ιούλιος 3rd, 2007, 12:57 am

To -p- είναι υπερβατικός αριθμός ( ΔΕΝ είναι δηλ. ρίζα αλγεβρικής εξίσωσης, αλλά ΕΙΝΑΙ αλγεβρικό στοιχείο ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΤΟ - R - ), όπως το - ι - ανήκει στο σώμα των μιγαδικών αλλά ΕΙΝΑΙ ΑΛΓΕΒΡΙΚΟ ΣΤΟΙΧΕΙΟ πανω στο - Q - ως λύση του ΕΛΑΧΙΣΤΟΥ πολυωνύμου που προαναφέρεις και ΔΕΝ είναι υπερβατικό στοιχείο.

Xαιρετίσματα στους δικούς μας.
Μάγκα ο ορισμός του Υπερβατικού έχει ως Universal το σύνολο των μιγαδικών.Πάψε να παίζεις με τις λέξεις...

Τέλος, θα ήταν ενδιαφέρον να ανέφερες πως τα μαθηματικά έχουν ορίσει κατά τον αυστηρό τους τρόπο, ( τις πράξεις της πρόσθεσης και του πολλαπλασιασμού. στο ΣΩΜΑ των μιγαδικών.

Άνοιξε ένα οποιοδήποτε βιβλίο μιγαδικής ανάλυσης.

ΣΕ ΠΟΙΟ ΣΩΜΑ ΑΝΗΚΕΙ ΤΟ ΜΗΔΕΝ,??
Των πραγματικών, των μιγαδικών και των ΔΥΟ???

To C είναι υπερσύνολο του R.

Οι έννοιες, κατά την γνώμη μου, είναι πολύπλοκες και πολυσήμαντες..

Δεν είναι τίποτε από αυτά.Απλώς δεν έχεις καταλάβει ορισμένες απλές έννοιες.

η ανάλωση σε παράθεση ορισμών και τύπων, όπως επιμόνως αναφέρθηκες, αν κι' αυτό με ελλείψεις και πολλά κενά.

Eλλείψεις;
Πολύ θα ήθελα να ακούσω τις ελλείψεις μου... :oops:

Μια μικρή ματιά στις προηγούμενες αναφορές αυτού του νήματος θα σου απαντούσε και για τα υπερσύνολα N, Z, Q, R, C.

Ο ειδικός επί των συνόλων ρωτά τον CChar για το πού ανήκει το 0;

Τα μαθηματικά λοιπόν είναι κάτι που έφτασε τον άνθρωπο σε μια ακμή και αν δεν τα χρησιμοποιήσει σε μια νέα βάση πλέον, όπου το πνεύμα και η προσπάθεια για επαναπατρισμό μας σε αυτό που χάθηκε μαζί με τους αριθμούς θα τον κάνουν πραγματικό ευεργετικό θεό, θα τον φτάσει και στην παρακμή του.

Tι άλλο θα ακούσω εδώ μέσα... :P
Θα αρρωστήσουμε!
Άβαταρ μέλους
CChar
New poster

Δημοσίευσηαπό Κ.Παπακώστας » Ιούλιος 3rd, 2007, 6:47 pm

Κύριε cchar
Είναι φανερό ότι η μεταξύ μας συζήτηση έχει ολοκληρωθεί.
Επανέρχομαι όμως, γιατί όπως και να γίνει ασχολήθηκες με ένα δικό μου θέμα και αυτό το σέβομαι, αλλά και για να σου δείξω, όσο μπορέσω, γιατί το ύφος και το "στυλ" γενικότερα που χρησιμοποιείς ΔΕΝ το αποδέχομαι, σε κάθε είδους επικοινωνία :
Οσο για το αρχηγός , ψαγμένος, έμπειρος κλπ., αν αναφερθώ στις εντολές που μου έχεις δώσει μέχρι τώρα ( ψάξε, άνοιξε, ξεμπέρδεψε, διάβασε... ) δεν μπορώ να πείσω τον εαυτό μου, ότι εγώ είμαι αυτός.

Ας ξεκινήσουμε λοιπόν:

Xαιρετίσματα στους δικούς μας.
Μάγκα ο ορισμός του Υπερβατικού έχει ως Universal το σύνολο των μιγαδικών. Πάψε να παίζεις με τις λέξεις...

Λοιπόν...μαγκάκι ( λόγω ηλικίας ), οι λέξεις είναι πολύ σοβαρό πράγμα για να τις χρησιμοποιεί όπως θέλει ο κάθε ...ειδικός και το παιχνίδι πολύ σοβαρότερη απασχόληση για να το εγκαταλείψεις, ακόμη και μέχρι το τέλος της ζωής σου.
Τώρα μόλις εντοπίσω τους...δικούς ΜΑΣ, θα τους μεταβιβάσω τους χαιρετισμούς σου.

Άνοιξε ένα οποιοδήποτε βιβλίο μιγαδικής ανάλυσης

Σωστά, αυτός μάλιστα, είναι ένας πολύ σοβαρός ΟΡΙΣΜΟΣ, μόνο που ξέχασες να που πεις την σελίδα.

To C είναι υπερσύνολο του R

Εδώ είναι που στέλνω τα χαιρετίσματα.

Δεν είναι τίποτε από αυτά. Απλώς δεν έχεις καταλάβει ορισμένες απλές έννοιες.

Ναι ρε φίλε!!! τώρα ( μετά από τόσα χρόνια ) συνειδητοποιώ πόσο κουτός είμαι, αφού τόσο απλές κ...έννοιες, όπως μιγαδικός, υπερβατικός, άπειρο, μηδέν, τανυστής .... αλλά και κυματοσυνάρτηση, αδιάστατος, μη τοπικότητα, σήραγγα, δυισμός σωματιδίου-κύματος, μεγέθη plank κλπ, ΔΕΝ μπορώ να τα καταλάβω. Ντροπή μου, σπουδαγμένος άνθρωπος.!!!\

Eλλείψεις;
Πολύ θα ήθελα να ακούσω τις ελλείψεις μου... :oops:

Ξεστόμισα εγώ τέτοιο πράγμα για σένα, είναι δυνατόν να έχεις έστω και την ....παραμικράν!!! Πως το τόλμησα ???

Ο ειδικός επί των συνόλων ρωτά τον CChar για το πού ανήκει το 0;

ΞΑΝΑ ...ντροπή μου, που τόλμησα να ερωτήσω τις αυθεντίες, ο CCHAR μόνο αποφαίνεται ΔΕΝ ερωτάται ποτέ!!!

Tι άλλο θα ακούσω εδώ μέσα... :

Ε!! όλο και κάτι θα προκύψει, άλλωστε ο άνθρωπος ( αν καταδέχτηκες να το προσέξεις, δεν ήταν δικό μου ) κάτι θέλει να πει, χωρίς βεβαίως να προσεγγίζει το ύψος της δικής σου σκέψης.

Σε κάθε περίπτωση, ειλικρινώς από μέρους μου, φιλικά

ΚΠ
Κ.Παπακώστας
New poster

Δημοσίευσηαπό CChar » Ιούλιος 3rd, 2007, 11:07 pm

Λοιπόν...μαγκάκι ( λόγω ηλικίας ), οι λέξεις είναι πολύ σοβαρό πράγμα για να τις χρησιμοποιεί όπως θέλει ο κάθε ...ειδικός και το παιχνίδι πολύ σοβαρότερη απασχόληση για να το εγκαταλείψεις, ακόμη και μέχρι το τέλος της ζωής σου.

Ξαναδές τον ορισμό που μετέφερα από τη wikipedia και άσε τις υπεκφυγές.

Σωστά, αυτός μάλιστα, είναι ένας πολύ σοβαρός ΟΡΙΣΜΟΣ, μόνο που ξέχασες να που πεις την σελίδα.

Το forum δεν είναι πανεπιστήμιο ρε μάγκα.
Όποιος θέλει να μάθει,βρίσκει κάποιο αρχείο pdf και μελετάει.

Ναι ρε φίλε!!! τώρα ( μετά από τόσα χρόνια ) συνειδητοποιώ πόσο κουτός είμαι, αφού τόσο απλές κ...έννοιες, όπως μιγαδικός, υπερβατικός, άπειρο, μηδέν, τανυστής .... αλλά και κυματοσυνάρτηση, αδιάστατος, μη τοπικότητα, σήραγγα, δυισμός σωματιδίου-κύματος, μεγέθη plank κλπ, ΔΕΝ μπορώ να τα καταλάβω. Ντροπή μου, σπουδαγμένος άνθρωπος.!!!

Διέκρινα γενικά ένα ειρωνικό ύφος προς τις έννοιες των Μαθηματικών.
Αν δεν καταλαβαίνεις κάτι,ρώτησε,και μην νιώθεις βέβαιος για τις αερολογίες που αραδιάζεις κατά καιρούς. :P

Tελικά ο αριθμός i είναι η δεν είναι υπερβατικός;
Θα αρρωστήσουμε!
Άβαταρ μέλους
CChar
New poster

Δημοσίευσηαπό Liaskos » Ιούλιος 3rd, 2007, 11:44 pm

Ευχαριστώ κ. Παπακώστα για την απάντηση. Ξέρετε, στη δική μου οπτική, είναι παρήγορο το να υπάρχουν Άνθρωποι που δίνουν σημασία και ασχολούνται, όπως με τον δικό σας τρόπο, στα Ανθρώπινα "Ερωτήματα". Δεν μπορώ παρά να το εκλάβω ως τιμή που μου απαντήσατε, έστω κι αν δεν γνωριζόμασται, κατά τα φαινόμενα.

Και πάλι ευχαριστώ.

Με σεβασμό

Γ.Τ. (pol gt)
Liaskos
Fast poster

ΠροηγούμενηΕπόμενη

Επιστροφή στην Θέμα του μήνα

Μετάβαση στην αρχή της σελίδας

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 8 επισκέπτες