Ιανουάριος 2009: Υπάρχουν ακόμα Άνθρωποι..

Θέματα που άφησαν καλές εντυπώσεις.

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες

Ιανουάριος 2009: Υπάρχουν ακόμα Άνθρωποι..

Δημοσίευσηαπό Penthesilea » Ιανουάριος 1st, 2009, 12:10 pm

Καλημέρα και Καλή Χρονιά σε όλους!
Εχθές το απόγευμα σε ένα άσχετο μέρος,γνώρισα εντελώς τυχαία μια νεαρή
κοπελιά γύρω στα 20-22,που με έκανε να αναθεωρήσω κάποια πράγματα και να
σκεφτώ πως όντως υπάρχουν ακόμα Άνθρωποι με το α κεφαλαίο..
Ανοίγω λοιπόν αυτό το νήμα μόνο και μόνο για να πω ένα μεγάλο μπράβο μέσα
απο την καρδιά μου,στην Λία.
Η Λία εργάζεται τα πρωινά ως πωλήτρια σε μεγάλο πολυκατάστημα.
Τα απογεύματα της,τα τελευταία δύο χρόνια τα αφιερώνει προσφέροντας εθελοντική
(άρα αμισθί) εργασία
σε ένα ίδρυμα για αυτιστικά παιδιά με σύνδρομο ντάουν.
Ασχολείται με παιδάκια συνήθως εγκαταλελειμμένα απο τους γονείς εκείνους που δεν άντεξαν
το ¨βάρος¨..
Η καθημερινή της "ρουτίνα" έχει να κάνει με το "ντάντεμα" των παιδιών αυτών,τάισμα,άλλαγμα
και δημιουργική απασχόλησή των.
Προσπαθεί να τα μάθει να μιλάνε,να ζωγραφίζουν,να "επικοινωνούν"..
Μου είπε πως κάποιοι γονείς (που έχουν τα παιδιά τους στο ίδρυμα γιατί δεν μπορούν να
τα έχουν σπίτι(!!) και απλά τα επισκέπτονται 1-2φορές την βδομάδα,)της δίνουν που και που
τιπς,φιλοδώρημα..επειδή κάνει παρέα στα παιδιά τους.
Εκείνη δεν δέχεται τα χρήματα και ούτε θα το κάνει ποτέ.
Η δική της "ανταμοιβή" -μου είπε- είναι το χαμόγελο τους και η αγκαλιά τους.
Τα παιδάκια αυτά την νοιώθουν σα μητέρα και αυτό της φτάνει.
Καθώς μιλούσαμε,ένοιωσα παράξενα.Ανάμικτα συναισθήματα,μα πάνω από όλα,ένοιωσα
μεγάλη ντροπή..
Ντροπή για τον εαυτό μου,που εχθές απλά σκεφτόμουν πως θα περάσω στο..ρεβεγιόν..
Ντροπή που δεν πήγα ούτε μια φορά σε εκείνο το ίδρυμα-σαν απλός επισκέπτης- να
προσφέρω ό,τι μπορώ σε αυτά τα παιδάκια.
Ντροπή που σαν μάνα καμαρώνω τον δικό μου γιό,και τον "κακομαθαίνω" ενώ αυτά τα
παιδιά χρειάζονται πολύ λιγότερα υλικά πράγματα για να νοιώσουν ευτυχισμένα.
Μπορεί να ακούγεται "μελό" όλο αυτό,αλλά εμένα η συνάντηση αυτή,με τάραξε..
Καλή χρονιά να έχουμε,με υγεία και λίγη περισσότερη Ανθρωπιά.
"Δεν ξέρει ποτέ κανείς στην πραγματικότητα
που στις γυναίκες τελειώνει ο άγγελος
και που αρχίζει ο διάβολος..."

Ερρίκος Χάινε

http://www.phorum.gr/viewtopic.php?p=478294
Άβαταρ μέλους
Penthesilea
Fast poster

Δημοσ.: 2292
Εγγραφη: Ιανουάριος 24th, 2007, 6:44 pm
Τοποθεσια: Ρόδος
Το μέλος Penthesilea, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Re: Υπάρχουν ακόμα Άνθρωποι..

Δημοσίευσηαπό Edmund » Ιανουάριος 1st, 2009, 12:15 pm

Μπράβο στην κοπέλα. Yπάρχουν ακόμα άνθρωποι....μόνο που είναι εξαιρετικά δυσεύρετοι, δυστυχώς. Η φιλοχρηματία μας έχει σαρώσει. Σπανίζουν οι ψυχούλες ( στο στυλ της Αμελί Πουλέν, όσοι θυμάστε την ταινία)
Κινούμαι πάντα αντίθετα σε σχέση με τις μάζες
Έχω βγάλει από τα μάτια μου τις γάζες
Άβαταρ μέλους
Edmund
Extreme poster

Δημοσ.: 31360
Εγγραφη: Ιούλιος 12th, 2007, 11:29 am
Τοποθεσια: Μέγαρο Μαξίμου
Το μέλος Edmund, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Κούλης » Ιανουάριος 1st, 2009, 12:24 pm

Μπράβο στην κοπέλα.
Άβαταρ μέλους
Κούλης
Crazy poster

Δημοσ.: 8193
Εγγραφη: Αύγουστος 25th, 2005, 9:59 pm
Το μέλος Κούλης, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Ακατονόμαστος » Ιανουάριος 1st, 2009, 12:24 pm

Μάλλον ζείτε σε κλουβιά. Απομονωμένοι εννοώ.
Υπάρχουν πάρα πολλοί "άνθρωποι".
Απλά δεν το βροντοφωνάζουν.
"Αν ελευθερία σημαίνει κάτι τελικά , σημαίνει το δικαίωμα να λες στους ανθρώπους αυτό που δεν θέλουν να ακούσουν"
George Orwell (1903 - 1950)
Άβαταρ μέλους
Ακατονόμαστος
Extreme poster

Δημοσ.: 22216
Εγγραφη: Φεβρουάριος 26th, 2008, 2:02 pm
Το μέλος Ακατονόμαστος, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό αιμιλιος » Ιανουάριος 1st, 2009, 12:32 pm

Penthesilea έγραψε:Καλημέρα και Καλή Χρονιά σε όλους!
Εχθές το απόγευμα σε ένα άσχετο μέρος,γνώρισα εντελώς τυχαία μια νεαρή
κοπελιά γύρω στα 20-22,που με έκανε να αναθεωρήσω κάποια πράγματα και να
σκεφτώ πως όντως υπάρχουν ακόμα Άνθρωποι με το α κεφαλαίο..
Ανοίγω λοιπόν αυτό το νήμα μόνο και μόνο για να πω ένα μεγάλο μπράβο μέσα
απο την καρδιά μου,στην Λία.
Η Λία εργάζεται τα πρωινά ως πωλήτρια σε μεγάλο πολυκατάστημα.
Τα απογεύματα της,τα τελευταία δύο χρόνια τα αφιερώνει προσφέροντας [b]εθελοντική
(άρα αμισθί) εργασία
σε ένα ίδρυμα για αυτιστικά παιδιά με σύνδρομο ντάουν.
Ασχολείται με παιδάκια συνήθως εγκαταλελειμμένα απο τους γονείς εκείνους που δεν άντεξαν
το ¨βάρος¨..
Η καθημερινή της "ρουτίνα" έχει να κάνει με το "ντάντεμα" των παιδιών αυτών,τάισμα,άλλαγμα
και δημιουργική απασχόλησή των.
Προσπαθεί να τα μάθει να μιλάνε,να ζωγραφίζουν,να "επικοινωνούν"..[/b]

Μου είπε πως κάποιοι γονείς (που έχουν τα παιδιά τους στο ίδρυμα γιατί δεν μπορούν να
τα έχουν σπίτι(!!) και απλά τα επισκέπτονται 1-2φορές την βδομάδα,)της δίνουν που και που
τιπς,φιλοδώρημα..επειδή κάνει παρέα στα παιδιά τους.
Εκείνη δεν δέχεται τα χρήματα και ούτε θα το κάνει ποτέ.
Η δική της "ανταμοιβή" -μου είπε- είναι το χαμόγελο τους και η αγκαλιά τους.
Τα παιδάκια αυτά την νοιώθουν σα μητέρα και αυτό της φτάνει.

Καθώς μιλούσαμε,ένοιωσα παράξενα.Ανάμικτα συναισθήματα,μα πάνω από όλα,ένοιωσα
μεγάλη ντροπή..
Ντροπή για τον εαυτό μου,που εχθές απλά σκεφτόμουν πως θα περάσω στο..ρεβεγιόν..
Ντροπή που δεν πήγα ούτε μια φορά σε εκείνο το ίδρυμα-σαν απλός επισκέπτης- να
προσφέρω ό,τι μπορώ σε αυτά τα παιδάκια.
Ντροπή που σαν μάνα καμαρώνω τον δικό μου γιό,και τον "κακομαθαίνω" ενώ αυτά τα
παιδιά χρειάζονται πολύ λιγότερα υλικά πράγματα για να νοιώσουν ευτυχισμένα.
Μπορεί να ακούγεται "μελό" όλο αυτό,αλλά εμένα η συνάντηση αυτή,με τάραξε..
Καλή χρονιά να έχουμε,με υγεία και λίγη περισσότερη Ανθρωπιά.

μπραβο και συγχαρητηρια στην κοπελα..
μπραβο και συγχαρητηρια και σε σενα για αυτο το τοπικ..
εστω και με αυτο τον τροπο θα επιβραβευτει καπως αυτη η κοπελα..

βεβαια την μεγαλη επιβραβευση ειμαι σιγουρος οτι θα της την δωσει ο Θεος τοσο σε αυτη την ζωη οσο και στην επομενη..
ΟΛΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΟΡΘΟΔΟΞΙΑ ΜΑΣ
Άβαταρ μέλους
αιμιλιος
Fast poster

Δημοσ.: 2366
Εγγραφη: Αύγουστος 8th, 2008, 6:15 pm
Το μέλος αιμιλιος, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό αιμιλιος » Ιανουάριος 1st, 2009, 12:33 pm

ΕΛ Μπάντυ έγραψε:Υπάρχουν πάρα πολλοί "άνθρωποι".
ΟΛΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΟΡΘΟΔΟΞΙΑ ΜΑΣ
Άβαταρ μέλους
αιμιλιος
Fast poster

Δημοσ.: 2366
Εγγραφη: Αύγουστος 8th, 2008, 6:15 pm
Το μέλος αιμιλιος, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό BiggusDickus » Ιανουάριος 1st, 2009, 2:45 pm

Πριν καμια δεκαριά μέρες ήμουν με τον πατέρα μου και μας παιρνει η μητερα μου στο κινητο, λέγοντας μας να επιστρέψουμε γρήγορα σπιτι γιατι υπάρχει κοσμος που χρειάζεται βοήθεια. Γυρίζουμε σπίτι και βλέπουμε στους κάδους απορριμάτων μια γυναίκα γυρω στα 30 και ενα παιδί γυρω στα 7 να ψάχνουν για φαγητό. Φωνάζει η μάνα μου και δυο γειτόνισες, κατεβαίνουν κι αυτές, φέρνουν φαγητό (η μια έφερε και 50 ευρώ),η μάνα μου κατέβασε δυο σακουλες ρουχα για τη γυναίκα και ο πατέρας μου είδε ότι ο μικρός περπατούσε χωρίς κάλτσες και με σαγιονάρες στο ψοφόκρυο. Αφηνει τη μάνα στο σπίτι μας να φάει και παίρνει το μικρό και τον πάει σε ενα μαγαζί με παπούτσια λίγο πιο κάτω από τη γειτονιά μας. Παίρνει ένα ζευγάρι παπούτσια στον μικρό και ο ιδιοκτήτης του μαγαζιού του πήρε μόνο 20 ευρώ και του έδωσε και άλλο ενα ζευγάρι λέγοντάς του " αυτό από μένα για το παιδί, όπως μπορούμε να βοηθήσουμε". Επιστρέφουν σπίτι, παίρνουν την γυναίκα, πάνε στο σουπερμάρκετ και ψωνιζουν γάλα, χυμους, μπισκότα, μακαρόνια, σάλτσες κλπ (και ο διευθυντης έδωσε και αλλη μια σακουλα πράματα) και μετά πάνε τη γυναικα σπίτι της-ουσιαστικά ένα καλυβάκι κοντά στις γραμμές του προαστειακού.

Ανεξάρτητα από τις προσωπικές απόψεις του καθενός σχετικά με τους φτωχους και τους ξένους και το αν τους αξίζει βοήθεια, αυτή η ιστορία ήταν το καλύτερο δειγμα του Χριστουγεννιάτικου πνεύματος . Μοναδική παραφωνία η ιδιοκτήτρια του μπακάλικου της γειτονιάς (ναι, το μπακάλικο που "πρέπει" να προστατεύσουμε απέναντι στις πολυεθνικές) που παρατήρησε το σκηνικό και την "αναστάτωση" και με ένα απλό " εμένα αυτά δε με συγκινουν, αν δεν μπορουσε να θρέψει το παιδι της να μην το κανε" ξαναμπηκε στο μπακάλικο.

Δεν το πιστευω, μολις μπήκαν σπιτι μας για να μας ευχηθούν καλή χρονιά! Μολις τώρα!Ειλικρινά!
I'm involved in an obscure and complex version of poker in a pitch dark room, with blank cards, for infinite stakes, with a dealer who won't tell you the rules, and who smiles all the time.
Άβαταρ μέλους
BiggusDickus
Crazy poster

Δημοσ.: 8684
Εγγραφη: Μάιος 10th, 2006, 12:59 am
Το μέλος BiggusDickus, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Et Tu, Healy » Ιανουάριος 1st, 2009, 2:49 pm

BiggusDickus έγραψε:Πριν καμια δεκαριά μέρες ήμουν με τον πατέρα μου και μας παιρνει η μητερα μου στο κινητο, λέγοντας μας να επιστρέψουμε γρήγορα σπιτι γιατι υπάρχει κοσμος που χρειάζεται βοήθεια. Γυρίζουμε σπίτι και βλέπουμε στους κάδους απορριμάτων μια γυναίκα γυρω στα 30 και ενα παιδί γυρω στα 7 να ψάχνουν για φαγητό. Φωνάζει η μάνα μου και δυο γειτόνισες, κατεβαίνουν κι αυτές, φέρνουν φαγητό (η μια έφερε και 50 ευρώ),η μάνα μου κατέβασε δυο σακουλες ρουχα για τη γυναίκα και ο πατέρας μου είδε ότι ο μικρός περπατούσε χωρίς κάλτσες και με σαγιονάρες στο ψοφόκρυο. Αφηνει τη μάνα στο σπίτι μας να φάει και παίρνει το μικρό και τον πάει σε ενα μαγαζί με παπούτσια λίγο πιο κάτω από τη γειτονιά μας. Παίρνει ένα ζευγάρι παπούτσια στον μικρό και ο ιδιοκτήτης του μαγαζιού του πήρε μόνο 20 ευρώ και του έδωσε και άλλο ενα ζευγάρι λέγοντάς του " αυτό από μένα για το παιδί, όπως μπορούμε να βοηθήσουμε". Επιστρέφουν σπίτι, παίρνουν την γυναίκα, πάνε στο σουπερμάρκετ και ψωνιζουν γάλα, χυμους, μπισκότα, μακαρόνια, σάλτσες κλπ (και ο διευθυντης έδωσε και αλλη μια σακουλα πράματα) και μετά πάνε τη γυναικα σπίτι της-ουσιαστικά ένα καλυβάκι κοντά στις γραμμές του προαστειακού.

Ανεξάρτητα από τις προσωπικές απόψεις του καθενός σχετικά με τους φτωχους και τους ξένους και το αν τους αξίζει βοήθεια, αυτή η ιστορία ήταν το καλύτερο δειγμα του Χριστουγεννιάτικου πνεύματος . Μοναδική παραφωνία η ιδιοκτήτρια του μπακάλικου της γειτονιάς (ναι, το μπακάλικο που "πρέπει" να προστατεύσουμε απέναντι στις πολυεθνικές) που παρατήρησε το σκηνικό και την "αναστάτωση" και με ένα απλό " εμένα αυτά δε με συγκινουν, αν δεν μπορουσε να θρέψει το παιδι της να μην το κανε" ξαναμπηκε στο μπακάλικο.

Δεν το πιστευω, μολις μπήκαν σπιτι μας για να μας ευχηθούν καλή χρονιά! Μολις τώρα!Ειλικρινά!

Φαντάζομαι εκεί γύρω θα ήσαν και αδέσποτα τετράποδα, μα το θέμα είναι να στηρίξουμε την επιβίωση του είδους που μοιάζει στα δικά μας τεχνικά χαρακτηριστικά.
Knock! Knock!
War's where?
The Twwinns!

Πάρτι κάνουν οι Ευρωπαϊκές ομάδες. Ξέρετε γιατί, δε μπορώ (και δε χρειάζεται) να το γράψω!
Άβαταρ μέλους
Et Tu, Healy
Maniac poster

Δημοσ.: 17256
Εγγραφη: Ιανουάριος 22nd, 2007, 1:02 pm
Τοποθεσια: 41 Brighton Square, Rathgar.
Το μέλος Et Tu, Healy, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό BiggusDickus » Ιανουάριος 1st, 2009, 2:52 pm

Μην γίνεσαι μαλακας.Ταίζουμε ήδη 5 αδέσποτα γατιά και ο πατερας μου βάζει και τροφή για τα αδέσποτα σκυλιά της γειτονιας. Δυστυχως η μητερα και η γιαγια μου δεν θέλουν σκυλι στο σπιτι, οποτε περισσότερα δε μπορουμε να κανουμε.
I'm involved in an obscure and complex version of poker in a pitch dark room, with blank cards, for infinite stakes, with a dealer who won't tell you the rules, and who smiles all the time.
Άβαταρ μέλους
BiggusDickus
Crazy poster

Το μέλος BiggusDickus, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Et Tu, Healy » Ιανουάριος 1st, 2009, 2:55 pm

BiggusDickus έγραψε:Μην γίνεσαι μαλακας.Ταίζουμε ήδη 5 αδέσποτα γατιά και ο πατερας μου βάζει και τροφή για τα αδέσποτα σκυλιά της γειτονιας. Δυστυχως η μητερα και η γιαγια μου δεν θέλουν σκυλι στο σπιτι, οποτε περισσότερα δε μπορουμε να κανουμε.

Μπράβο. Εάν παρατήρησες δεν κατέκρινα την πράξη που περιέγραψες. Κατέκρινα τα ενστικτώδη σπισιστικά αντανακλαστικά που έχουν οι περισσότεροι. Αφού δίνεις, δώσε σε όλους δίχως την επιλογή του είδους.
Knock! Knock!
War's where?
The Twwinns!

Πάρτι κάνουν οι Ευρωπαϊκές ομάδες. Ξέρετε γιατί, δε μπορώ (και δε χρειάζεται) να το γράψω!
Άβαταρ μέλους
Et Tu, Healy
Maniac poster

Δημοσ.: 17256
Εγγραφη: Ιανουάριος 22nd, 2007, 1:02 pm
Τοποθεσια: 41 Brighton Square, Rathgar.
Το μέλος Et Tu, Healy, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Orion » Ιανουάριος 1st, 2009, 4:05 pm

Μπακάλης έγραψε:Μάλλον ζείτε σε κλουβιά. Απομονωμένοι εννοώ.
Υπάρχουν πάρα πολλοί "άνθρωποι".

Δεν το βροντοφωνάζουν γιατί δεν είναι ο σκοπός τους η επιδειξη αλλά η ουσία , η προσφορά ,
προσφέρουν γιατί θέλουν να προσφέρουν όχι για να δείξουν οτι προσφέρουν ,
Ναί υπάρχουν , και θα υπάρχουν σε πείσμα του "παρτακισμού " του "ωχαδερφισμού" και του "τομαρισμού" που διακρίνει μια μεγάλη μερίδα των συνανθρώπων μας .
▆ ▛ ▍▆ ▞
Nullius in verba.
Άβαταρ μέλους
Orion
Maniac poster

Δημοσ.: 12705
Εγγραφη: Ιούλιος 9th, 2007, 11:33 pm
Τοποθεσια: 37°58'N , 23°46'E
Το μέλος Orion, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Ακατονόμαστος » Ιανουάριος 1st, 2009, 4:22 pm

Μοναδική παραφωνία η ιδιοκτήτρια του μπακάλικου της γειτονιάς (ναι, το μπακάλικο που "πρέπει" να προστατεύσουμε απέναντι στις πολυεθνικές) που παρατήρησε το σκηνικό και την "αναστάτωση" και με ένα απλό " εμένα αυτά δε με συγκινουν, αν δεν μπορουσε να θρέψει το παιδι της να μην το κανε" ξαναμπηκε στο μπακάλικο.

Γι'αυτό θα το κλείσω οσονούπω....γιατί δεν είμαι έτσι...
"Αν ελευθερία σημαίνει κάτι τελικά , σημαίνει το δικαίωμα να λες στους ανθρώπους αυτό που δεν θέλουν να ακούσουν"
Άβαταρ μέλους
Ακατονόμαστος
Extreme poster

Το μέλος Ακατονόμαστος, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό BiggusDickus » Ιανουάριος 1st, 2009, 5:28 pm

Μπακάλης έγραψε:
Μοναδική παραφωνία η ιδιοκτήτρια του μπακάλικου της γειτονιάς (ναι, το μπακάλικο που "πρέπει" να προστατεύσουμε απέναντι στις πολυεθνικές) που παρατήρησε το σκηνικό και την "αναστάτωση" και με ένα απλό " εμένα αυτά δε με συγκινουν, αν δεν μπορουσε να θρέψει το παιδι της να μην το κανε" ξαναμπηκε στο μπακάλικο.

Γι'αυτό θα το κλείσω οσονούπω....γιατί δεν είμαι έτσι...

Τιμή σου που δεν είσαι έτσι. Να μου πεις που εισαι να έρχομαι να ψωνιζω από σένα, γιατί σου αξίζει.
Άβαταρ μέλους
BiggusDickus
Crazy poster

Δημοσίευσηαπό Ακατονόμαστος » Ιανουάριος 1st, 2009, 5:35 pm

Δεν θέλω να "πιάσω" πελάτες από δω.
Σε ευχαριστώ πάντως.

Σκατά στα μούτρα μου αλλά θα το πω...3 οικογένειες (μεταναστών) και μία γριούλα (Ελληνίδα) έκαναν γιορτές από μένανε.
Είναι ντροπή μου που το λέω αλλά...έπρεπε!
Από τα LIDL πόσοι έκαναν;
Άβαταρ μέλους
Ακατονόμαστος
Extreme poster

Δημοσίευσηαπό BiggusDickus » Ιανουάριος 1st, 2009, 8:11 pm

Μπακάλης έγραψε:Δεν θέλω να "πιάσω" πελάτες από δω.
Σε ευχαριστώ πάντως.

Σκατά στα μούτρα μου αλλά θα το πω...3 οικογένειες (μεταναστών) και μία γριούλα (Ελληνίδα) έκαναν γιορτές από μένανε.
Είναι ντροπή μου που το λέω αλλά...έπρεπε!
Από τα LIDL πόσοι έκαναν;

Δεν είναι καθόλου ντροπή σου φίλε μου. Επαναλαμβάνω, μπράβο σου. Δεν ξερω αν θα σε ανταμείψει κανείς ποτέ, αλλά αυτή η ζεστασιά που θα ένιωσες όταν σου ειπαν ευχαριστώ είναι απαράμιλλη, μακάρι να σαι καλά. Όσο για τη φιλανθρωπία,καλά είναι να μη λέγεται, αλλά πλέον ο κουτοπόνηρος ο κόσμος νομιζει ότι το θέμα δουλευει και αμφίδρομα, υπέρ του: "Και που ξέρεις ότι δεν κανω φιλανθρωπίες; Επειδή δεν το λέω?", και τελικά δεν κάνουν τίποτα. Ναι ρε, γειτονιά ειμαστε, να σε δω μια φορά να δίνεις ένα κομμάτι ψωμί κάπου και δε θα σε ξαναμφισβητίσω..
Για να απαντήσω και στην ερώτησή σου, από το LIDL γιορτές πιθανότατα δεν έκανε κανένας.
Άβαταρ μέλους
BiggusDickus
Crazy poster

Επόμενη

Επιστροφή στην Θέμα του μήνα

Μετάβαση στην αρχή της σελίδας

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες