Νοέμβριος 2006: A Christmas Carol, σε Σοσιαλιστικό Ρεαλισμό.

Θέματα που άφησαν καλές εντυπώσεις.

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες

Νοέμβριος 2006: A Christmas Carol, σε Σοσιαλιστικό Ρεαλισμό.

Δημοσίευσηαπό Alfonso » Νοέμβριος 29th, 2006, 7:27 am

Χριστούγεννα! Τρίχες! Μουρμούρισε ο Εμπενέζερ Σκρουτζ, πατώντας το Υποβολή, στη δημοσίευση για το Πχόρουμ. Τι κι αν έξω, τα παιδιά έψαλλαν τα κάλλαντα; Τι κι αν οι χιονισμένοι δρόμοι μοσχοβολούσαν γλυκίσματα, κι από όλα τα παράθυρα των θεματικών ενοτήτων, ακουγόντουσαν χαρούμενα γέλια, καλαμπούρια, και ευχές.
-Γιατί δηλαδή; Τα Χριστούγεννα οι κομουνιστές παύουν να είναι κομουνιστές; Τα Χριστούγεννα δεν σφάζαν παιδάκια στον εμφύλιο; Άλλωστε, τι Χριστούγεννα και κουραφέξαλα; Οι κομουνιστές είναι άθεοι!
Είπε και συνέχισε να ξεφυλίζει σαλιώνοντας τον δεξιό δείκτη του, το αχρείο με τα ντοκουμέντα από τον συμμοριτοπόλεμο.
-Εδώ έχω μια ανακοίνωση της χωροφυλακής, που θα κάνει τους αναρχοάπλυτους ανθέλληνες να έρθουν από το χωριό τους! Χα, χα! Χριστούγεννα! Θα σας δείξω εγώ, τι Χριστούγεννα θα κάνετε, σιωνιστικά γουρούνια!
Άρχισε με ηδονή να δακτυλογραφεί. Τα τραγούδια των παιδιών του δρόμου φτάναν ενοχλητικά, ως τις τριχωτές τρύπες των αυτιών του. Σηκώθηκε νευρικά.
-Πάτε πιο πέρα να παίξετε, βρωμόπαιδα! φώναξε. Και συμπλήρωσε μόνος του, Τίποτα "Νέοι Πρωτοπόροι" θα είναι... Μελλοντικοί συμμορίτες.
Τι κι αν είχαμε 2006; Τι κι αν ο εμφύλιος διδασκόταν στα βιβλία της Ιστορίας του περασμένου αιώνος;

ΣΥΝΕΧΙΖΕΤΑΙ...
Τελευταία επεξεργασία απο Alfonso την Νοέμβριος 29th, 2006, 8:42 am, επεξεργάστηκε 1 φορές συνολικά.
Μια φούντωση, μια φλόγα, έχω μέσα στην καρδιά.
Άβαταρ μέλους
Alfonso
Extreme poster

Δημοσ.: 21331
Εγγραφη: Σεπτέμβριος 24th, 2004, 10:55 pm
Το μέλος Alfonso, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Alfonso » Νοέμβριος 29th, 2006, 7:41 am

Το θεάρεστο έργο του διέκοψε το κουδούνι. Κούμπωσε βιαστικά τη ρόμπα και πήγε στην πόρτα. Δεν πρόλαβε να την καλανοίξει κι ο χαμογελαστός νεαρός τον έπνιγε στα φιλιά.
Θείε! Καλά Χριστούγεννα!
Ο ανεψιός Αλεξανδρόζος, αν και κομούνι, τιμούσε τις θρησκευτικές εορτές. Ήξερε τι γρουσούζη θείο έχει, αλλά πότε δεν τον εγκατέλειπε.
Θειούλη, απόψε θα έρθεις στην κόβα να φάμε. Θα είμαστε όλοι. Ο Άρης, ο Λοτ, θα έρθουν κι άλλοι, η Ρόζα, ο Φος, μέχρι κι ο Περσέας σκέφτεται να έρθει, δεν κατάλαβα μόνο γιατί ήθελε να ξέρει τι ώρα θα είμαστε ΟΛΟΙ εκεί. Λοιπόν;
Κάνε πιο πέρα, βρωμοκοπάς κρασί. Είπε ο Σκρουτζ και προχώρησε προς τη σάλα. Ο Αλεξαντρόζος τον ακολούθησε, με ένα χαμόγελο σαφώς λιγότερο πλατύ από το πρώτο.
Ρε θείε, χριστουγεννιάτικο στην ενότητα Ιστορία; Έλα στο Ντόλτσε Βίτα, μέχρι και ο Βαγγέλακας μέθυσε και κάνει στριπτήζ πάνω στην μπάρα για τα κορίτσια. Ο Αγγίρε ειδοποίησε ότι έρχεται με 20 κινέζες ντυμένες αηβασίληδες, αλλά μόνο με σκουφί.
Τρίχες. Μούγκρισε ο θείος Σκρουτζ.Το λες για να γλιτώσετε από τα ποστ που σας ετοιμάζω. Να αποφύγετε την ξευτίλα σας. Αλλά, πριτσ! Τα ποστ μου θα δημοσιευθούν, να μάθει ο κόσμος τι κουμάσια είσαστε.

ΣΥΝΕΧΙΖΕΤΑΙ...
Τελευταία επεξεργασία απο Alfonso την Νοέμβριος 29th, 2006, 8:30 am, επεξεργάστηκε 1 φορές συνολικά.
Άβαταρ μέλους
Alfonso
Extreme poster

Το μέλος Alfonso, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Hera » Νοέμβριος 29th, 2006, 7:43 am

null
Hera

Το μέλος Hera, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Hellegennes » Νοέμβριος 29th, 2006, 7:48 am

I eagerly await Alfonso. :D

Ηρούλα, πού χάθηκες; :smt006
Είμαι ένας φτωχός και πάμφτωχος καομπόγιας.
Άβαταρ μέλους
Hellegennes
Extreme poster

Δημοσ.: 58334
Εγγραφη: Αύγουστος 23rd, 2006, 12:56 pm
Τοποθεσια: Θεσσαλονίκη
Το μέλος Hellegennes, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Alfonso » Νοέμβριος 29th, 2006, 8:06 am

Με τα σου πα και τα μου πες, ο ανεψιός Αλεξαντρόζος έφυγε από τον θείο του. Παρ όλα αυτά, δεν πέθανε μια μικρή, δειλή επίδα, ότι φέτος κάτι θ άλλαζε στον θείο του και θα ερχόταν να γιορτάσει μαζί τους.
Μπα.. Η εποχές των θαυμάτων έχουν παρέλθει... είπε μόνος του, σκοτεινά, ενώ πέταξε ένα κέρμα στο ντενεκεδάκι ενός μικρού χρήστη, που τρέμοντας απ το κρύο, πάλευε να αρθρώσει τα λόγια ενός χριστουγεννιάτικου τραγουδιού.
Ο Σκρουτζ, καθόταν πάλι χαρούμενος στο Πι-σι. Κοίταζε εξεταστικά τα πλαστογραφημένα ντοκουμέντα του, κάτι φωτομοντάζ πολύ φρέσκα, με τον Βελουχιώτη σε ερωτικές συνευρέσεις με αντάρτες, ντυμένο μαθήτρια. Πνίγηκε απ τα γέλια.

Θα έρθουν απ το χωριό τους, οι άπλυτοι.
Το γέλιο διέκοψε και πάλι το κουδούνι. ξανακούμπωσε τη ρόμπα να κρύψει το ασπρότριχο, σαν της Λάσυ, στήθος του.
Ποιός είναι;
Από το ίδρυμα προστασίας διεγραμμένων μελών. Για τα παιδιά που μπαναρίστηκαν φέτος. Να τα ενισχύσουμε, κύριε. Καλά Χριστούγεννα.
Αριστερούς, ή δεξιούς;
Όλους, κύριε.
Τρίχες! Πάλι μόνο στους αριστερούς θα τα δώσετε, κι ως συνήθως, οι πατριώτες του πχόρουμ θα μείνουν στην ψάθα. Στο διάλο! Δεν δίνω τίποτα!

ΣΥΝΕΧΙΖΕΤΑΙ...
Άβαταρ μέλους
Alfonso
Extreme poster

Δημοσίευσηαπό Alfonso » Νοέμβριος 29th, 2006, 8:25 am

Ο θείος Σκρουτζ ξαναγύρισε στον υπολογιστή του. Επιτέλους, μπορούσε να ασχοληθεί πάλι με τον αγαπημένο του εμφύλιο. Τι Χριστούγεννα κι αηδίες! Όλα εβραιοσιωνιστικά ευρήματα είναι, να κονομάν τα κουμούνια. Πού είναι εκείνα, τα ωραία, παλιά Χριστούγεννα, στην ΕΣΑ, στα στρατόπεδα! Που ο διοικητής έβγαζε λόγο, μοίραζαν τα τσουρέκια.Ή τις Πασχαλιές, που αντί για αυγά τσούγκριζαν τα κεφάλια των κρατουμένων κομουνιών! Ο Σκρουτζ πάντα κέρδαγε, επειδή διάλεγε ένα μυτερό καύκαλο, ηξερε να τα ξεχωρίζει.
Ντρινννννννννν!
Ά στην ευχή σας, με πρήξατε, βρωμιαρέοι σήμερα! Ποιός διάολος είναι πάλε;
Άνοιξε, θείε Σκρουτζ, εμείς είμαστε, οι υπάλληλοί σου.
Τι διάολο πάθατε σήμερα; Τι ώρα είναι αυτή που έρχεστε; Απ το πρωί, όλα τα φωτομοντάζ μόνος μου τα έκανα. Τις πλαστογραφίες! Τι θέλετε, να γίνουμε Κρεμλίνο για να ευαισθητοποιηθείτε και να δουλέψετε;
-Μα, κύριε Σκρουτζ, σήμερα είναι... Ξέρετε....

Τι είναι; Δεν ξέρω.
-Παραμονή Χριστουγέννων.
Και λοιπόν;
-Να. Πήγαμε να πάρουμε τη γαλοπούλα, να ψωνίσουμε τα δώρα, να βοηθήσουμε τις γυναίκες....
Μάλιστα, εγώ σώζω το έθνος από την καταστροφή, κι εσείς μου παριστάνετε τους αμερικάνους οικογενειάρχες. Η οδοντοστοιχία σας λείπει. Βγάλτε τα παλτά και καθήστε στις θέσεις σας.

συνεχιζεται...
Άβαταρ μέλους
Alfonso
Extreme poster

Δημοσίευσηαπό Alfonso » Νοέμβριος 29th, 2006, 8:41 am

Οι πιστοί του υπάλληλοι κάτσαν πειθαρχημένα στις καρέκλες τους. Πού να τολμήσουν να πουν λέξη; Μα πόση σκληροκαρδία μπορούσε να έχει αυτός ο άνθρωπος; Τόσα χρόνια, ούτε μια αύξηση, ούτε ένα δώρο, ούτε ένα μπράβο. Και να πεις ότι δεν τον στηρίζαν; Αλλά δεν βαριέσαι, σκέφτηκαν, έτσι είναι η ζωή. Το αφεντικό, πρέπει να ναι αφεντικό. Τι, κομουνιστές θα γίνουμε;
Πέρασαν οι ώρες, ενώ τα τραγούδια στις θεματικές ενότητες δεν έπαυαν, ο Σκρουτζ και οι υπάλληλοί του, συνέχιζαν τον συμμοριτοπόλεμο στην "Ιστορία", ενώ δεν έλειπαν και οι άρρωστοι που εξακολουθούσαν να απαντούν σοβαρά.
Η ώρα ήταν πια, εννιά το βράδυ. Ένας-ένας, νυσταγμένοι, οι υπάλληλοι φορούσαν τα παλτά τους. Ο αρχαιότερος πλησίασε δειλά το γραφείο του Σκρουτζ.
Ούτε να το σκεφτείτε, διέκοψε ο γέρος τα δειλά βήματα του υπαλλήλου του.Αύριο στις 10.00 το πολύ, στις θέσεις σας.
Ο τελευταίος υπάλληλος κοίταξε με οίκτο τον γέρο Σκρουτζ, προτού να κλείσει την πόρτα και τον αφήσει βυθισμένο στα αρχεία του Εθνικού Στρατού.

ΣΥΝΕΧΙΖΕΤΑΙ.
Άβαταρ μέλους
Alfonso
Extreme poster

Δημοσίευσηαπό Alfonso » Νοέμβριος 29th, 2006, 8:45 am

ΣΤΟ ΕΠΟΜΕΝΟ. ΠΩΣ ΤΟ ΦΑΝΤΑΣΜΑ ΤΟΥ ΕΜΦΥΛΙΟΥ 45-49, ΕΠΙΣΚΕΠΤΕΤΑΙ ΤΟΝ ΕΜΠΕΝΕΖΕΡ ΣΚΡΟΥΤΖ. ΜΗ ΧΑΣΕΤΕ ΤΟ ΣΥΓΚΛΟΝΙΣΤΙΚΟ ΠΑΡΑΜΥΘΙ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΙΑΤΙΚΟΥ ΣΟΣΙΑΛΙΣΤΙΚΟΥ ΡΕΑΛΙΣΜΟΥ.
Άβαταρ μέλους
Alfonso
Extreme poster

Δημοσίευσηαπό Έκτορας » Νοέμβριος 29th, 2006, 8:46 am

ωραίος! συνέχισε... :smt005
Άβαταρ μέλους
Έκτορας
Doom Spirit from Above

Δημοσ.: 81131
Εγγραφη: Ιούνιος 15th, 2005, 7:27 am
Το μέλος Έκτορας, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Alfonso » Νοέμβριος 29th, 2006, 9:01 am

ΜΕΡΟΣ ΙΙ.

Ο Εμπενέζερ Σκρουτζ είχε ξαπλώσει στο ζεστό κρεββάτι του. Φόρεσε την φθαρμένη πιζάμα, ίσιωσε σχολαστικά το λευκό νυχτερινό σκουφί του, και πλάγιασε από δεξιά. Ο Σκρουτζ, παλιός επισκέπτης οίκων ανοχής, δεν πλάγιαζε ποτέ από αριστερά. Του είχαν μάθει οι παλιές καλές πόρνες να μην πιέζει την καρδιά όταν κάνει έρωτα, ή κοιμάται. Δεν πέρασαν ούτε 10 λεπτά, όταν το άρυθμο ροχαλητό του γέρου σκέπασε την πόλη. Έξω, στο παράθυρο, στάθηκαν δύο σπουργίτια να δουν τι τρομερό θερίο κρύβεται και βρυχάται τόσο δυνατά. Τα ποντικάκια του Πχόρουμ, σταμάτησαν να κινούνται πάνω στις οθόνες, και γύρισαν τρομαγμένα προς την πλευρά του ροχαλητού. Το μόνο ζωάκι που δεν τρόμαξε, ήταν μια έξυπνη κι ευκίνητη Γάτα που περπατούσε πάνω στα κεραμύδια, νιαουρίζοντας με πολλά υπονοούμενα, κοιτάζοντας πάνω από τις στέγες την Catαιγίδα που έρχεται.

Την μαγική χριστουγεννιάτικη νύχτα διέκοψε ένας κρότος στο σπίτι του Εμπενέζερ.

συνεχιζεται...
Άβαταρ μέλους
Alfonso
Extreme poster

Δημοσίευσηαπό Alfonso » Νοέμβριος 29th, 2006, 9:22 am

Ο Σκρουτζ πετάχτηκε ξαφνιασμένος. Κοίταξε προς την πόρτα του δωματίου με τα μαύρα μάτια του, που στέκαν ως δορυφόροι μιας γαμψής, θα λέγαμε σημιτικής, μύτης.
Πφ. Δεν ξανατρώω τόσο βαρειά μοσχαρόσουπα για βράδυ. Εφιάλτες έχω.
Και ξανάγυρε, από την αγαπημένη του πλευρά.
Πέρασε περίπου μισή ώρα. Το ροχαλητό του θείου Σκρουτζ σκέπασε πάλι τον ουρανό του Πχόρουμ, κάνοντας παρέα στον ξενύχτι συγγραφέα Hellegenes, καλωσορίζοντας τους μπεκρήδες Αγγίρε, Άλφι, Εππούρ, που επέστρεφαν από χριστουγεννιάτικη αφορμή για μπεκρούλιασμα, χαϊδεύοντας το κεφαλάκι της Στέλλας που αποκοιμήθηκε πάνω στον τόμο Φόρουμ και ψυχοπάθειες, περνόντας πάνω από τα βαρέλια του νέου κρασιού του Αρβανίτη, και καταλήγοντας να νανουρίζει τον Εξομώτη που ξεκουραζόταν στην αγκαλιά μιας πανέμορφης Ρωσσίδας κατασκόπου, ξαπλωμένος στον καναπέ ενός μεταμοντέρνου σούσι-μπαρ.
Ο κρότος ξανακούστηκε. Αυτή τη φορά ισχυρότερος.

ΣΥΝΕΧΙΖΕΤΑΙ....
Άβαταρ μέλους
Alfonso
Extreme poster

Δημοσίευσηαπό Alfonso » Νοέμβριος 29th, 2006, 9:33 am

Α! Ποιός είναι κει;
Κραύγασε ο Εμπενέζερ. Ο κρότος ξαναήχησε. Ήταν αλυσσίδας.
Τι θέλετε; Ποιός κρύβεται πίσω από την πόρτα; Θα πυροβολήσω, προειδοποιώ!
Εμπενέεεεεεεζερρρρρρρρρρρρρρρ! Εμπνέζεεεεεεεεεεεεερρρρρρρρ!
Μια φωνή βαθειά, σαν του Γιώργου Μούτσιου αντήχησε έξω από το δωμάτιο του γέρου.
Πππππππ...ποιοοοός είναι κει; Ποιός είσαι;
Μάντεψε, Εμπενέεεεζερρρρρρρρρρ!
Οοοοο.... οοοο Νίκος Βασταρδής στον ρόλο του Ρωμανού Διογένη;
Μουάχαχαχαχαχ! Είσαι και χιουμορίστας, Εμπεναζεράκο! Έχασες. Άλλη μια ευκαιρία, και μετά θα παρουσιαστώ μπροστά σου. Αν δεν με βρεις, θα σε πάρω μαζί μου!
Λυπήσου με, μη με φας! Θα είμαι καλός μαζί σου. Βρε μπας κι είσαι ο Κασκαντέρ, που ήρθε να με διαγράψει, Λένε ότι έτσι επισκέπτεται νύχτα τους χρήστες, και τους κόβει το λογκ-ον.

ΣΥΝΕΧΙΖΕΤΑΙ...
Άβαταρ μέλους
Alfonso
Extreme poster

Δημοσίευσηαπό Hellegennes » Νοέμβριος 29th, 2006, 11:24 am

Τρομερός, συνέχισε. :smt005 :smt005 :smt005
Είμαι ένας φτωχός και πάμφτωχος καομπόγιας.
Άβαταρ μέλους
Hellegennes
Extreme poster

Δημοσ.: 58334
Εγγραφη: Αύγουστος 23rd, 2006, 12:56 pm
Τοποθεσια: Θεσσαλονίκη
Το μέλος Hellegennes, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Alfonso » Νοέμβριος 29th, 2006, 12:13 pm

Ο Εμπενέζερ Σκρουτζ χλώμιασε. Δεν πίστευ στ'αυτιά του.
Σε παρακαλώ. Πες, ποιός είσαι; Μη με πειράξεις, θα κάνω ό,τι θες. Ψέλλισε.
Χα! Χα! Χα! Ό,τι θέλω! Ε, λοιπόν, να'μαι!
Μπροστά στα γουρλωμένα μάτια του γερο-Σκρουτζ εμφανίστηκε ένα θεόρατο πνεύμα. Ένας πελώριος γενειαφόρος, αλυσσωδεμένος, με στολή στρατιωτική και μπότες. Ζωσμένος με φουσεκλίκια. Μαλλιά σγουρά, μακριά, μα όχι κοράκου, αλλά χιονιού χρώμα. Στη ζώνη του κρεμόταν δύο κεφάλια ανδρών. Το ένα φόραγε μια σκούφια κι είχε γένια και μακριά μαλλιά, και το άλλο πηλίκιο με το στέμμα κι ήταν κοντοκουρεμένο. τα κεφάλια παίζαν πέραν δώθε, σαν το πνεύμα κουνιόταν κεφάτο και ολοζώντανο.
Ποιός είσαι;Ρώτησε ο Σκρουτζ, δίχως να φοβάται πια τόσο. Το πνεύμα δεν φαινόταν τόσο μοβόρο, όσο πλακατζήδικο.
Εγώ είμαι το φάντασμα του εμφυλίου πολέμου της Ελλάδας. Το δεύτερο αντάρτικο, ο συμμοριτοπόλεμος, όπως θες πες το. Όλα τα'σφαξα, όλα τα μαχαίρωσα. Σε είδα που με μελετάς συχνά, κι ήρθα να σε πάω μια βόλτα. Περάστε διά υπόθεσίν σας. Ξέρεις εσύ απ'αυτά.

ΣΥΝΕΧΙΖΕΤΑΙ...
Άβαταρ μέλους
Alfonso
Extreme poster

Δημοσίευσηαπό Alkiviades » Νοέμβριος 29th, 2006, 12:25 pm

:smt038 :smt038 :smt038

More! More! :smt006
oh, fuck off...

:smt033

Adversus solem ne loquitor

Ιστορία επί του Ιστού: http://alkiviades.blogspot.com/
Άβαταρ μέλους
Alkiviades
Extreme poster

Δημοσ.: 29861
Εγγραφη: Ιούνιος 14th, 2006, 9:35 am
Το μέλος Alkiviades, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Επόμενη

Επιστροφή στην Θέμα του μήνα

Μετάβαση στην αρχή της σελίδας

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες