Ιούνιος 2007: Φάουστ

Θέματα που άφησαν καλές εντυπώσεις.

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 6 επισκέπτες

Τι θα κάνεις???

Θα πατήσω το κουμπί
27
40%
¨Οχι, δεν θα το πατήσω
34
50%
Δεν γνωρίζω/δεν απαντώ
7
10%

Σύνολο ψήφων : 68

Δημοσίευσηαπό guantanamera » Μάιος 30th, 2007, 3:40 pm

100.000.000 ευρώ.

Υγεία και μακροημέρευση για σένα και τα αγαπημένα σου πρόσωπα (γονείς, αδέλφια, παιδιά κλπ.)

Μόνο τίμημα : 20 άγνωστοι πεθαίνουν.

Όλοι, πλήν των αγίων, ....το πατάνε το γαμημένο, κατόπιν σύντομης περισυλλογής ή όχι.

Να το προχωρήσω πιο πέρα;

Έχει το παιδί της ή τον έρωτα της ζωής της βαριά άρρωστο.

Της δίνεται ευκαιρία να το σώσει και να του χαρίσει ζωή ως τα βαθιά γεράματα.

Της προσφέρεται το κλειδί ενός αεροπλάνου για να ρίξει ατομική βόμβα σε μια νέα Χιροσίμα (Θα ήταν γελοίο να κάνω λόγο για 20 άγνωστους νεκρούς).

Κατά τη διάρκεια της πτήσης σκέφτεται μόνο την υγεία του παιδιού της.
Η όποια ηθική έχει ...πάει περίπατο μπροστά στην ΑΝΑΓΚΗ....

Να το πάω ακόμα πιο πέρα:

Εσύ ή 5 δισεκατομμύρια άνθρωποι;

Για να δω εκεί, ανιδιοτελή αγάπη προς τον πλησίον και ανεκτίμητη αξία της ανθρώπινης ύπαρξης.....
Άβαταρ μέλους
guantanamera
Fast poster

Δημοσ.: 2854
Εγγραφη: Σεπτέμβριος 27th, 2006, 8:32 pm
Το μέλος guantanamera, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό ΑΡΙΣΤΟΣ » Μάιος 30th, 2007, 3:53 pm

Όλοι, πλήν των αγίων, ....το πατάνε το γαμημένο, κατόπιν σύντομης περισυλλογής ή όχι.

φαινεται εγω και οσοι ειπαμε οχι ειμαστε μαλακες αγιοι...

κι ενα δευτερο που δεν καταλαβαινω ειναι το γιατι οι υποτιθεμενοι ρεαλιστες θελετε να μας αλλαξετε γνωμη...

αν εσεις γουσταριζετε να το πατησετε με γεια σας με χαρα σας (χεστηκαμε)...

τους αντιθετους με τη γνωμη σας γιατι θελετε να τους πεισετε; :roll:

πιστευω οτι τελικα νοιωθετε ενοχες και θελετε απαλλακτικο βουλευμα απο την ομηγυρη... :wink:
ΓΙΑΝΝΗΣ ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ έγραψε:

Πανω απο 1.5 τρις το οφελος των μνημονιων

.
Άβαταρ μέλους
ΑΡΙΣΤΟΣ
Extreme poster

Δημοσ.: 69939
Εγγραφη: Μάιος 1st, 2005, 12:33 am
Τοποθεσια: Πατάρι
Το μέλος ΑΡΙΣΤΟΣ, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό guantanamera » Μάιος 30th, 2007, 4:31 pm

Δεν άφησα κανέναν, μα κανέναν, υπαινιγμό περί <<μαλάκες>>.

Όσοι είναι τόσο πνευματικά άτομα που αντέχουν τον πειρασμό, μπράβο τους!!!

Δεν πιστεύω ότι υπάρχουν και πολλοί τέτοιοι γύρω μας όμως.

Στο Άγιο Όρος ή κανένα Θιβέτ ίσως.

Φόβος κι Ανάγκη φίλε μου κινούν τα νήματα...για τους υπόλοιπους.

Εσύ έχεις ιδιοκτησία, αν επιτρέπεται;
Γιατί;
Όταν υπάρχουν άνθρωποι στον πλανήτη, που ψοφάνε της πείνας...

Ξέρεις τι δεν πρέπει να κάνεις....
Ξέρεις όμως τι πρέπει να κάνεις;....
Άβαταρ μέλους
guantanamera
Fast poster

Το μέλος guantanamera, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Re: Φάουστ

Δημοσίευσηαπό iostream.h » Μάιος 30th, 2007, 4:37 pm

magneto έγραψε:¨Ερχεται κάποιος και σου προσφέρει οτιδήποτε θέλησε ποτέ η ψυχή σου.........

Το αντάλλαγμα είναι να πατήσεις ένα κουμπί, του οποίου το πάτημα θα επιφέρει τον θάνατο σε 20 άγνωστους σε σένα ανθρώπους......

Θα πατήσεις το κουμπί για να κερδίσεις όλα όσα θες???
¨Η θα αρνηθείς την προσφορά???

Επειδή είμαι ατομό που δεν δεχεται κατι αν το δεν το αξίζει ή αν δεν μπορεί να το διαπραγματευτει γιατι αυτο επιφερει μεγαλη εξαρτηση, και επειδη δεν γουσταρω ουτε και αυτους που προσπαθουν να σκλαβψσουν τους αλλους,

θα σκότωνα αυτόν που θα μου τα πρόσφερε...

Και αυτό φυσικα θα σήμαινε οτι είμαι δυνατότερος κι απο αυτον που μπορεί να προσφερει τα παντα... καβλα :smt003
PE έγραψε:Το Μπουλμαγμακ δεν νομιζω να γραφει κατι που να μην ισχυει.

PE έγραψε: Θα ελεγα πως ποιο πιθανον οι Αναρχικοι να ειναι (ακραιοι μαλιστα) εθνικιστες παρα ενα αλλο τυχαιο μελος της κοινωνιας. Και αυτο εξηγειται.
Άβαταρ μέλους
iostream.h
Fast poster

Δημοσ.: 3541
Εγγραφη: Ιανουάριος 1st, 2006, 6:07 am
Τοποθεσια: Νότια Σύνορα
Το μέλος iostream.h, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό ΑΡΙΣΤΟΣ » Μάιος 30th, 2007, 5:00 pm

guantanamera έγραψε:Όσοι είναι τόσο πνευματικά άτομα που αντέχουν τον πειρασμό, μπράβο τους!!!

χαζομαρες...απλα εγω δεν εχω τετοιες αναγκες που να δικαιολογουν τη σφαγη εικοσι ατομων για να εκπληρωθουνε...

γαμαω και τρωω κανονικα και δε βλεπω κανενα λογο γιατι να γινω σουπερμαν των ηδονων...

ασε που η εξουσια δε μου λεει τιποτε γιατι θα με κανει να ειμαι μεσα στο αγχος και στις φροντιδες... :lol:

Εσύ έχεις ιδιοκτησία, αν επιτρέπεται;
Γιατί;
Όταν υπάρχουν άνθρωποι στον πλανήτη, που ψοφάνε της πείνας...

δεν αισθανομαι υπολογος για την ιδιοκτησια μου για τι την εκανα δουλευοντας και οχι κλεβοντας...

να τη χαρισω;

για ποιο λογο;

διατηροντας την δινω δουλεια σε 5 ανθρωπους και τρεφω και τη δικη μου οικογενεια... :wink:

βλεπεις λοιπον οτι τα πραγματα ειναι απλα οταν δεν τα βλεπεις μεσα απο μελλοδραματισμους...

.
Άβαταρ μέλους
ΑΡΙΣΤΟΣ
Extreme poster

Το μέλος ΑΡΙΣΤΟΣ, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Belladonna » Μάιος 30th, 2007, 5:28 pm

ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΩΝ έγραψε:
κι ενα δευτερο που δεν καταλαβαινω ειναι το γιατι οι υποτιθεμενοι ρεαλιστες θελετε να μας αλλαξετε γνωμη...

αν εσεις γουσταριζετε να το πατησετε με γεια σας με χαρα σας (χεστηκαμε)...

τους αντιθετους με τη γνωμη σας γιατι θελετε να τους πεισετε; :roll:

πιστευω οτι τελικα νοιωθετε ενοχες και θελετε απαλλακτικο βουλευμα απο την ομηγυρη... :wink:

1. Δεν θέλουμε να σας αλλάξουμε τη γνώμη γιατί πολύ απλά μου φαίνεται υποκριτική όλη αυτή η ηθική. Να αποκαλύψετε τη γνώμη σας θέλουμε

2. Καμμιά ενοχή (αυτό πάλι που το είδες?). Μήπως εσύ έχεις ενοχές γιατί κατά βάθος ξέρεις ότι θα το πάταγες το περί ου ο λόγος κουμπί??
Πριν το φας, βγάλε το περιτύλιγμα
Άβαταρ μέλους
Belladonna
Συντονίστρια - Στην ομάδα από το '13

Δημοσ.: 6809
Εγγραφη: Μάιος 8th, 2007, 8:13 am
Το μέλος Belladonna, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό guantanamera » Μάιος 30th, 2007, 5:29 pm

Είσαι λοιπόν ...ένας ευτυχισμένος άνθρωπος.

Οι επιθυμίες σου εκπληρώνονται και το άγχος είναι άγνωστη λέξη για σένα.

Όταν γαμάς και τρως κανονικά, ....δε χρειάζεσαι τίποτε άλλο.

Όμορφος κόσμος, ηθικός, αγγελικά πλασμένος.

Αφήνεις όμως τον άλλον να πεθαίνει δίπλα σου, ενώ θα μπορούσες να τον βοηθήσεις.

Αλλά δεν έχουμε τύψεις γι' αυτό, πες...

Με μαθηματική ακρίβεια πάντως, όλοι οι άνθρωποι, θα ήθελαν να κάνουν χρήση του κουμπιού, σε κάποια φάση της ζωής τους (πλην των εξαιρέσεων, είπαμε).
Άβαταρ μέλους
guantanamera
Fast poster

Δημοσίευσηαπό ΑΡΙΣΤΟΣ » Μάιος 30th, 2007, 5:55 pm

guantanamera έγραψε:Είσαι λοιπόν ...ένας ευτυχισμένος άνθρωπος.

οχι αλλα δεν ειμαι και δυστυχισμενος...

Οι επιθυμίες σου εκπληρώνονται και το άγχος είναι άγνωστη λέξη για σένα.

ανθρωπος ειμαι οχι σουπερμαν και το προτιμω ετσι...θελω να ειμαι τμημα της φυσης και οχι καποιος που ενα προγραμματακι τον εκανε να νοιωθει ο γαμαουα...

Όταν γαμάς και τρως κανονικά, ....δε χρειάζεσαι τίποτε άλλο.

χρειαζομαι κι αλλα και καποια απ'αυτα τα πετυχαινω, καποια οχι...

Όμορφος κόσμος, ηθικός, αγγελικά πλασμένος.

αυτο θαπρεπε να το πω εγω οχι μονο για την επιλογη σου αλλα και για την ισχυρογνωμοσυνη σου να πεισεις για την εγκληματικη σου ενεργεια...

Αφήνεις όμως τον άλλον να πεθαίνει δίπλα σου, ενώ θα μπορούσες να τον βοηθήσεις.

Αλλά δεν έχουμε τύψεις γι' αυτό, πες...

ποιος σου πε ρε μαστορα οτι δεν βοηθαω;

σου ειπα οτι μεσω της δουλειας μου βρισκουν εργασια και τροφη διαφοροι...

περαν τουτου ποτε μου δεν αρνηθηκα τη βοηθεια σε φιλους και συγγενεις...

Με μαθηματική ακρίβεια πάντως, όλοι οι άνθρωποι, θα ήθελαν να κάνουν χρήση του κουμπιού, σε κάποια φάση της ζωής τους (πλην των εξαιρέσεων, είπαμε).

με μαθηματικη ακριβεια λες τριχες...

ακομη και οι παραδοσιακοι Κομμουνιστες που υποτιθεται οτι πιστευουν μονο στην υλη θα αγανακτουσαν με τον αμοραλισμο της "λογικης" σου...

εδω ο αλλος δεν υπεγραφε τη δηλωση, θα πατουσε το κουμπι; :smt003

.
Άβαταρ μέλους
ΑΡΙΣΤΟΣ
Extreme poster

Δημοσίευσηαπό time » Μάιος 31st, 2007, 11:50 am

Αν όλοι οι άνθρωποι στη Γη είχαν στη διάθεσή τους το κουμπί θα έφτανε να το πατήσει ένας στους 20 για να πεθάνουν όλοι... ΚΑΙ αυτοί που το πάτησαν!
Άβαταρ μέλους
time
Fast poster

Δημοσ.: 1509
Εγγραφη: Απρίλιος 24th, 2007, 2:47 pm
Το μέλος time, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό lnoldori » Μάιος 31st, 2007, 1:57 pm

Το να αρνηθείς να κόψεις το νήμα της ζωής ενός άγνωστου ανθρώπου δεν έχει να κάνει με την ηθική...

Θα αρνιόμουν να στερήσω το δώρο της ζωής προκείμενου να βγω εγώ από την δύσκολη θέση...

Όσοι δεν μπορούν καταλάβουν το γιατί ας αναλογιστούν ότι κάποιοι πριν από αυτούς έδωσαν την δική τους ζωή αρνούμενοι να δεχτούν προνόμια για να σταματήσουν τον αγώνα τους...Χάρη σε αυτούς τώρα "φιλοσοφείτε" μπροστά από μια οθόνη.

Κάποιοι άλλοι σάπισαν στις φυλακές γιατί αρνήθηκαν να προδώσουν τους συμπολεμιστές τους οι οποίοι τελικά πέτυχαν τον αρχικό συλλογικό σκοπό...

Ελπίζω να μην χρειαστεί να φυλάξει τα νώτα μου κάποιος από εσάς που τόσο εύκολα θα πατούσατε το κουμπί...

Εύχομαι ακόμα αν κάποτε κάποιος το πατήσει να μην βρεθούν ανάμεσα στους αγνώστους και δικά σας αγαπημένα πρόσωπα...

Για αριστερούς που θα το πάταγαν,ένα έχω να πω μόνο....ο Χίτλερ ήταν πιο αριστερός από εσάς....
Ποτέ μην χαρίσεις την καρδιά σου σε μια γυναίκα,θα σου χρειαστεί για να αγαπήσεις την επόμενη.

Μεγάλωσα και βαριέμαι.
Άβαταρ μέλους
lnoldori
Fast poster

Δημοσ.: 3691
Εγγραφη: Ιούλιος 19th, 2005, 1:32 pm
Το μέλος lnoldori, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό guantanamera » Μάιος 31st, 2007, 4:03 pm

lnoldori έγραψε:Το να αρνηθείς να κόψεις το νήμα της ζωής ενός άγνωστου ανθρώπου δεν έχει να κάνει με την ηθική...

Θα αρνιόμουν να στερήσω το δώρο της ζωής προκείμενου να βγω εγώ από την δύσκολη θέση...

Όσοι δεν μπορούν καταλάβουν το γιατί ας αναλογιστούν ότι κάποιοι πριν από αυτούς έδωσαν την δική τους ζωή αρνούμενοι να δεχτούν προνόμια για να σταματήσουν τον αγώνα τους...Χάρη σε αυτούς τώρα "φιλοσοφείτε" μπροστά από μια οθόνη.

Κάποιοι άλλοι σάπισαν στις φυλακές γιατί αρνήθηκαν να προδώσουν τους συμπολεμιστές τους οι οποίοι τελικά πέτυχαν τον αρχικό συλλογικό σκοπό...

Ελπίζω να μην χρειαστεί να φυλάξει τα νώτα μου κάποιος από εσάς που τόσο εύκολα θα πατούσατε το κουμπί...

Εύχομαι ακόμα αν κάποτε κάποιος το πατήσει να μην βρεθούν ανάμεσα στους αγνώστους και δικά σας αγαπημένα πρόσωπα...

Για αριστερούς που θα το πάταγαν,ένα έχω να πω μόνο....ο Χίτλερ ήταν πιο αριστερός από εσάς....

To να δίνεις τη ζωή σου για ένα σκοπό, υψηλό ιδανικό, είναι κάτι ελαφρά διαφορετικό.

Μια μάνα λ.χ. θα μπορούσε να δώσει και τη ζωή της για το παιδί της.
Η ίδια μάνα θα μπορούσε να δολοφονήσει 20 ανθρώπους, για να σώσει το παιδί της.

Έναν φυλακισμένο που θα του ζητούσαν να αποκυρήξει την ιδεολογία του, προκειμένου να μην εκτελεστούν 20 άσχετοι άνθρωποι, και αυτός πειθόταν, πως θα τον έκρινες;

Σε συνθήκες βασανιστηρίων, η ανθρώπινη ψυχοσύνθεση αλλοιώνεται.

Αναρωτιέμαι αν ένας φυλακισμένος, υπό συνθήκες βασανιστηρίων, θα ήταν τόσο φιλεύσπλαχνος, που αν του δινόταν η δυνατότητα να στείλει στον άλλο κόσμο τους βασανιστές του, δεν θα το έκανε.

Στα λόγια είναι όλα εύκολα. Όταν έρθουν τα δύσκολα όμως και ...κανίβαλος, με την κυριολεκτική έννοια του όρου, γίνεσαι για να επιβιώσεις.

Αλήθεια, γιατί αγωνιζόμαστε σε αυτή τη ζωή;
Για διαφορετικό σκοπό ο καθένας, θα μου πεις.
Αν μας δοθεί αυτό που ζητάμε απλόχερα, να δω πόσοι θα το κλωτσήσουνε.

Επίσης παραγνωρίζουμε τη βασική ανθρώπινη αρχή ότι στη ζυγαριά μητέρα ή παιδί από τη μία και 20 άγνωστοι από την άλλη είναι προφανές προς τα που γέρνει το βάρος, έστω και δυσφορώντας.

Γιατί δεν κλαίμε όταν πεθαίνουν άγνωστοι;
Γιατί το ...ξεπερνάμε τόσο γρήγορα;

Πάντως το αρχικό ερώτημα παραμένει ουτοπικό και μη ρεαλιστικό στον αληθινό κόσμο, οπότε όλοι απαντάμε εύκολα και αγόγγυστα. Μπορεί πιο ωμά να τεθεί ως το ποιά είναι η τιμή σας, με πόσα εξαγοράζεστε, με άλλα λόγια, όπως πολύ εύστοχα αναφέρθηκε....

Φόβος κι ανάγκη, φιλαράκια. Οι απαρχές κάθε κοινωνίας, και κάθε πολιτισμού.

Νομίζω δηλαδή.
Άβαταρ μέλους
guantanamera
Fast poster

Δημοσίευσηαπό P_ioanna » Ιούνιος 16th, 2007, 7:05 pm

Πολλοι το εχουν πατησει για να αποκτησουν ολα αυτα που ηθελαν και δεν σκοτωνουν μονο σωματικα τους ανθρωπους αλλα και ψυχικα!
e questo il fiore del partigiano morto per la liberta
P_ioanna
Casual Poster

Δημοσ.: 742
Εγγραφη: Ιούνιος 11th, 2007, 1:06 pm
Τοποθεσια: M31
Το μέλος P_ioanna, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό karask » Ιούνιος 16th, 2007, 10:05 pm

'Οχι, δε θα πατούσα το κουμπί. Το αρχικό ερώτημα ήταν αρκετά σαφές. Μετά το thread έγινε λίγο μπάχαλο... και ειπώθηκαν διάφορες παραλλαγές (όχι επί της ουσίας κατά τη γνώμη μου).

Για να σιγουρευτώ:
Ε: θα θυσίαζες 20 ανθρώπους για την προσωπική σου ευτυχία.
Α: Όχι.

Για αρχή να πω ότι μου κάνει μεγάλη εντύπωση ότι είπαν κάποιοι ναι... και μάλιστα αρκετοί. Πιστεύω ακράδαντα ότι σε πραγματικές συνθήκες (όπως ειπώθηκε παραπάνω) πολλοί λιγότεροι θα πατούσαν το κουμπί από αυτούς που είπαν ότι θα το πατήσουν. Αλλά ίσως είμαι απλά αισιόδοξος.

Όπως και να έχει όμως...

Γιατί θα διάλεγαν να πατήσουν το κουμπί κάποιοι;

Σίγουρα όχι γιατί είναι κακοί άνθρωποι. Σίγουρα όχι γιατί τους προσφέρει χαρά το να πεθάνουν 20 άνθρωποι. Υπάρχει αντάλλαγμα: η ευτυχία τους.

Άρα, μπορούμε με ασφάλεια να πούμε ότι αυτοί οι άνθρωποι δεν είναι ευτυχισμένοι (άλλωστε οι περισσότεροι άνθρωποι δεν είναι ευτυχισμένοι κατά τη γνώμη μου -- άσχετο). Τουλάχιστον δεν είναι ευτυχισμένοι αυτή τη στιγμή. Επίσης αυτοί οι άνθρωποι πρέπει να είναι σίγουροι για το τι θα τους κάνει ευτυχισμένους, διότι είναι έτοιμοι να θυσιάσουν 20 άτομα για την ευτυχία τους! Φανταστείτε πως θα χαρακτηρίζατε κάποιους που θα θυσίαζαν άλλους για την ευτυχία τους αλλά δεν ήξεραν καν τι τους κάνει ευτυχισμένους. Το λιγότερο ανεύθυνους θα τους χαρακτηρίζαμε (και ελπίζω να συμφωνούμε όλοι ότι ο χαρακτηρισμός είναι επιεικής.

Αυτό το αναφέρω γιατί επίσης πιστεύω ότι η συντριπτική πλειοψηφία των ανθρώπων δε ξέρει τι θα τον έκανε ευτυχισμένο (και είμαι και εγώ ένας από αυτούς). Μακάρι να ήξερα! Το σίγουρο είναι ότι το να ξέρεις τι θα σε έκανε ευτυχισμένο είναι το πρώτο βήμα για να γίνεις ευτυχισμένος. Γιατί ξέρεις το στόχο σου. Ξέρεις τι να κυνηγήσεις στη ζωή σου... αν θέλετε, ξέρεις τι να ζητήσεις όταν ο <<διάβολος>> σου δώσει αυτή την επιλογή.

Βέβαια υπάρχουν και κάποιοι που νομίζουν ότι ξέρουν τι θέλουν. Αυτοί είναι συνήθως θύματα των κοινωνικών <<cool>> όπως έχουν μάθει αυτοί να τα ορίζουν. Συνήθως δεν έχουν μάθει πως να διαφοροποιηθούν από αυτά που έμαθαν μεγαλώνοντας οπότε ακολουθούν το τι τους <<ορίζει>> η κοινωνία που ζούνε. Δε πιστεύω ότι αυτοί που απάντησαν ότι θα πατούσαν το κουμπί βρίσκονται σε αυτήν την κατηγορία! Αλλά ούτε και στους ανεύθυνους. θεωρώ ότι ξέρουν τι θέλουν και τους θεωρώ πολύ τυχερούς για αυτό.

Πλέον θα αναφέρομαι σε αυτούς τους τυχερούς που ξέρουν τι θέλουν και όχι για τους ανεύθυνους που ανέφερα παραπάνω.

Γνωρίζοντας τι χρειάζεται να κάνουν... γιατί απλά δε το κάνουν;
Α. Γιατί είναι τεμπέληδες; Ίσως.
Β. Γιατί θέλουν να μιλάνε 10 γλώσσες αλλά ποτέ τους δεν έκαναν τον κόπο να διαβάσουν ένα βιβλίο (δηλ. είναι τεμπέληδες); Ίσως.
Γ. Γιατί θέλουν λεφτά αλλά δε ξέρουν πως να τα κερδίσουν (πάλι μπορεί να παίζει ρόλο η τεμπελιά αλλά αυτό δεν είναι τόσο απλό --> ΣΤ.); Ίσως.
Δ. Γιατι .....; 'Ίσως.
Ε. Γιατι .....; 'Ίσως.
Ζ. Γιατι .....; 'Ίσως.
ΣΤ.Γιατί δε μπορούν να τα αποκτήσουν... γιατί ζούμε σε μια παλιοκατάσταση ή μια παλιοκοινωνία αν θέλετε όπου υπάρχει διαφθορά, κοιτάει ο καθένας το συμφέρον του, κοιτάει να έχει κάνα δυο βίσματα, ...
α. σπουδάσαν να πάρουν ένα πτυχίο και την θέση την παίρνει ο <<άχρηστος>> που έχει μπάρμπα στην εταιρία
β. αγαπάνε (για άνδρες) πραγματικά μια κοπέλα και έχουν κάνει τόσα για αυτήν αλλά την κερδίζει ο <<λίγδας>> με το αυτοκίνητο που δεν έχει κάνει τίποτα για αυτήν
γ. ...
δ. ...
Δε χρειάζεται να σκεφτώ άλλα παραδείγματα, είμαι σίγουρος πως ξέρετε τι εννοώ.

Δε θέλω να πιστέψω πως οι τυχεροί είναι απλά τεμπέληδες. Πιστεύω ότι είναι απογοητευμένοι/αγανακτισμένοι από την κοινωνία. Σε βαθμό που βρίσκουν ανήκουστα, παράλογα επιχειρήματα για να αιτιολογήσουν το πάτημα του κουμπιού, όπως: ξέρετε πόσοι πεθαίνουν κάθε μέρα;

Τι θα γίνει με την αυτήν την ελληνική κοινωνία επιτέλους; Λέω ελληνική γιατί αυτή μας απασχολεί... και γιατί είναι λίγο πιο διαφθαρμένη από άλλες της δυτικής Ευρώπης.

Τι θα γίνει για; (Θεσσαλονικιός ;))
Περιμένουμε να αλλάξει η κοινωνία από μόνη της.. την βρίζουμε.. γκρινιάζουμε Ψηφίζουμε τους πολιτικούς αλλά μετά τους βρίζουμε.. γκρινιάζουμε Οι πολιτικοί, η κυβέρνηση θα φταίει που είναι έτσι χάλια η κοινωνία μας. Αυτοί οι άχρηστοι πολιτικοί θα φταίνε. Όλοι ίδιοι ειναι... όλο κοιτάνε το συμφέρον τους... τρώνε τα λεφτά του κοσμάκη και δεν κάνουν τίποτα σημαντικό.

Ξεχνάμε όμως πως και οι πολιτικοί είναι άνθρωποι σαν και εμάς... με τις αδυναμίες τους. Ξεχνάμε ότι μεγάλωσαν και αυτοί στην παλιοκοινωνία μας. Έχουν μάθει τα <<πονηρά>> κόλπα. Ίσως για αυτό να κατάφεραν να γίνουν πολιτικοί! Και μετά αφού τα κατάφεραν και έγιναν, εκμεταλλεύονται τα λεφτά του κοσμάκη... Ξεχνάμε όμως ότι <<απλά>> βρέθηκαν σε θέση ισχύως. Απλά μπορούν να μας κλέψουν οπότε το κάνουν (μάλλον νομίζουν ότι τα λεφτά είναι σημαντικά για την ευτυχία τους).... απλά μπορούν.. απλά πατάνε το κουμπί.

Το κουμπί μπορεί να στερεί τα λεφτά, τη ζωή, την ελευθερία σε κάποιους. Είναι η εύκολη λύση.

Η κοινωνία δε θα αλλάξει από μόνη της. Ούτε από τους πολιτικούς (και αυτοί από εμάς προέρχονται). Η κοινωνία θα αλλάξει από εμάς.. και μόνο από εμάς. Η κοινωνία θα αλλάξει όταν σταματήσουμε να πατάμε το κουμπί όποτε μας δίνεται η ευκαιρία. Όσο πατάμε το κουμπί για να διευκολύνουμε τον εαυτό μας τόσο θα διαιωνίζεται η άσχημη αυτή κοινωνική κατάσταση.. και τόσο δε θα αλλάζει. Και όσο δεν αλλάζει τόσο δε θα μπορούν οι τυχεροί, που ξέρουν τι θέλουν, να παλέψουν και να πάρουν αυτό που θα τους φέρει την ευτυχία.

Κοινωνική παιδεία μας λείπει. Κάποτε η γυναίκα ενός ξαδέρφου μου (μια πολύ καλή και γλυκιά κοπέλα -- δασκάλα σε σχολείο!!!) μου είχε πει: ναι, θα κλέψω από την εφορία για να μη λείψει τίποτε από το παιδί μου. Να σημειώσω ότι λεφτά για μια φυσιολογική ζωή έχουν.. ούτε το φαΐ, ούτε τα φροντιστήριά θα έλειπαν στο παιδί της. Το ερώτημα όμως, όπως της είπα, είναι: θέλεις το παιδί σου μεγαλώνοντας να μάθει ότι μπορεί να <<κλέβει>> για να μην του λείψει κάτι ή να μεγαλώσει με σωστές ηθικές αξίες.

Μπορούμε να το φιλοσοφίσουμε όσο θέλετε. Μπορείτε να αμφισβητήσετε το τι είναι <<ηθικές αξίες>>, μπορείτε να πείτε πολλά άλλα της <<χαοτικής θεωρίας>>. Το αποτέλεσμα είναι απλό όμως.

Όσο πατάμε το κουμπί διαιωνίζουμε μια άσχημη κατάσταση που εμποδίζει τους ανθρώπους που ξέρουν τι θα τους κάνει ευτυχισμένους να το αποκτήσουν Όσο πατάμε το κουμπί στερούμε από τα παιδιά μας ή τα εγγόνια μας να ζήσουν σε μια καλύτερη κοινωνία.
karask
New poster

Δημοσ.: 20
Εγγραφη: Μάιος 21st, 2007, 3:44 pm
Το μέλος karask, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Belladonna » Ιούνιος 18th, 2007, 3:14 pm

karask έγραψε:Για να σιγουρευτώ:

Άραγε τι είναι διατεθειμένος να θυσιάσει κάποιος για την προσωπική του ευτυχία?

karask έγραψε:Για αρχή να πω ότι μου κάνει μεγάλη εντύπωση ότι είπαν κάποιοι ναι... και μάλιστα αρκετοί. Πιστεύω ακράδαντα ότι σε πραγματικές συνθήκες (όπως ειπώθηκε παραπάνω) πολλοί λιγότεροι θα πατούσαν το κουμπί από αυτούς που είπαν ότι θα το πατήσουν. Αλλά ίσως είμαι απλά αισιόδοξος.

Εμένα μου κάνει μεγάλη εντύπωση που πολλοί απάντησαν όχι. Ίσως εγώ να είμαι απαισιόδοξη. Πιστεύω όμως ότι σε πραγματικές συνθήκες πολλοί θα πατούσαν το κουμπί. Και το λέω αυτό γιατί βλέπω καθημερινά να θάβεται η αξιοκρατία και ο αλτρουισμός χάριν συμφέροντος.

karask έγραψε:Αυτό το αναφέρω γιατί επίσης πιστεύω ότι η συντριπτική πλειοψηφία των ανθρώπων δε ξέρει τι θα τον έκανε ευτυχισμένο

Συμφωνώ. Απλά... :)

karask έγραψε:Τι θα γίνει με την αυτήν την ελληνική κοινωνία επιτέλους; Λέω ελληνική γιατί αυτή μας απασχολεί... και γιατί είναι λίγο πιο διαφθαρμένη από άλλες της δυτικής Ευρώπης.

Χωρίς να έχω ζήσει σε άλλη κουλτούρα, δεν διαφοροποιώ την ελληνική ηθική αυτή άλλων χωρών...

karask έγραψε:Η κοινωνία δε θα αλλάξει από μόνη της. Ούτε από τους πολιτικούς (και αυτοί από εμάς προέρχονται). Η κοινωνία θα αλλάξει από εμάς.. και μόνο από εμάς. Η κοινωνία θα αλλάξει όταν σταματήσουμε να πατάμε το κουμπί όποτε μας δίνεται η ευκαιρία. Όσο πατάμε το κουμπί για να διευκολύνουμε τον εαυτό μας τόσο θα διαιωνίζεται η άσχημη αυτή κοινωνική κατάσταση.. και τόσο δε θα αλλάζει. Και όσο δεν αλλάζει τόσο δε θα μπορούν οι τυχεροί, που ξέρουν τι θέλουν, να παλέψουν και να πάρουν αυτό που θα τους φέρει την ευτυχία.

Σαφώς... αλλά θέλει πολύ κόπο. Και η τεμπελια που ανέφερες παραπάνω οδηγεί στην εύκολη λύση...
Πριν το φας, βγάλε το περιτύλιγμα
Άβαταρ μέλους
Belladonna
Συντονίστρια - Στην ομάδα από το '13

Δημοσ.: 6809
Εγγραφη: Μάιος 8th, 2007, 8:13 am
Το μέλος Belladonna, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό karask » Ιούνιος 20th, 2007, 6:38 pm

Belladonna έγραψε:
karask έγραψε:Για να σιγουρευτώ:

Άραγε τι είναι διατεθειμένος να θυσιάσει κάποιος για την προσωπική του ευτυχία?

Ιδανικά, τίποτα που να μην του <<ανήκει>>!

Belladonna έγραψε:
karask έγραψε:Για αρχή να πω ότι μου κάνει μεγάλη εντύπωση ότι είπαν κάποιοι ναι... και μάλιστα αρκετοί. Πιστεύω ακράδαντα ότι σε πραγματικές συνθήκες (όπως ειπώθηκε παραπάνω) πολλοί λιγότεροι θα πατούσαν το κουμπί από αυτούς που είπαν ότι θα το πατήσουν. Αλλά ίσως είμαι απλά αισιόδοξος.

Εμένα μου κάνει μεγάλη εντύπωση που πολλοί απάντησαν όχι. Ίσως εγώ να είμαι απαισιόδοξη. Πιστεύω όμως ότι σε πραγματικές συνθήκες πολλοί θα πατούσαν το κουμπί. Και το λέω αυτό γιατί βλέπω καθημερινά να θάβεται η αξιοκρατία και ο αλτρουισμός χάριν συμφέροντος.

Ναι, βλέπω και εγώ διάφορα. Αλλά δεν απογοητεύομαι. Βλέπω επίσης και πολλούς να έχουν τα ίδια πιστεύω με μένα... ή τουλάχιστον να φαίνεται ότι τους <<πείθουν>> κάπως αυτά που τους λέω -- κάτι σαν αυτά που έγραψα εδώ. Και όταν βλέπω τέτοιες αλλαγές τόσο πιο αισιόδοξος είμαι για το μέλλον :)

Belladonna έγραψε:
karask έγραψε:Αυτό το αναφέρω γιατί επίσης πιστεύω ότι η συντριπτική πλειοψηφία των ανθρώπων δε ξέρει τι θα τον έκανε ευτυχισμένο

Συμφωνώ. Απλά... :)

karask έγραψε:Τι θα γίνει με την αυτήν την ελληνική κοινωνία επιτέλους; Λέω ελληνική γιατί αυτή μας απασχολεί... και γιατί είναι λίγο πιο διαφθαρμένη από άλλες της δυτικής Ευρώπης.

Χωρίς να έχω ζήσει σε άλλη κουλτούρα, δεν διαφοροποιώ την ελληνική ηθική αυτή άλλων χωρών...

Λίγο στην νοοτροπία (κοινωνική παιδεία) πιστεύω ότι υστερούμε... έχω ζήσει σε 2 χώρες εκτός Ελλάδος και γνώρισα πάρα πολλούς ξένους από διάφορες χώρες. Πάντα σύμφωνα με την εμπειρία μου...

Belladonna έγραψε:
karask έγραψε:Η κοινωνία δε θα αλλάξει από μόνη της. Ούτε από τους πολιτικούς (και αυτοί από εμάς προέρχονται). Η κοινωνία θα αλλάξει από εμάς.. και μόνο από εμάς. Η κοινωνία θα αλλάξει όταν σταματήσουμε να πατάμε το κουμπί όποτε μας δίνεται η ευκαιρία. Όσο πατάμε το κουμπί για να διευκολύνουμε τον εαυτό μας τόσο θα διαιωνίζεται η άσχημη αυτή κοινωνική κατάσταση.. και τόσο δε θα αλλάζει. Και όσο δεν αλλάζει τόσο δε θα μπορούν οι τυχεροί, που ξέρουν τι θέλουν, να παλέψουν και να πάρουν αυτό που θα τους φέρει την ευτυχία.

Σαφώς... αλλά θέλει πολύ κόπο. Και η τεμπελια που ανέφερες παραπάνω οδηγεί στην εύκολη λύση...

Αυτό ίσως αποτελεί το γεγονός για αρκετούς... ελπίζω σε καμία περίπτωση να μην αποτελεί την δικαιολογία. Εγώ επειδή είμαι αισιόδοξος :) πιστεύω ότι η αγανάκτηση είναι αυτή που οδηγεί κάποιους να πατήσουν το κουμπί... αλλά αυτό μπορούμε να το αλλάξουμε...
karask
New poster

Δημοσ.: 20
Εγγραφη: Μάιος 21st, 2007, 3:44 pm
Το μέλος karask, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

ΠροηγούμενηΕπόμενη

Επιστροφή στην Θέμα του μήνα

Μετάβαση στην αρχή της σελίδας

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 6 επισκέπτες