Ιούνιος 2007: Φάουστ

Θέματα που άφησαν καλές εντυπώσεις.

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες

Τι θα κάνεις???

Θα πατήσω το κουμπί
27
40%
¨Οχι, δεν θα το πατήσω
34
50%
Δεν γνωρίζω/δεν απαντώ
7
10%

Σύνολο ψήφων : 68

Δημοσίευσηαπό Belladonna » Ιούνιος 23rd, 2007, 1:55 am

karask έγραψε:Ναι, βλέπω και εγώ διάφορα. Αλλά δεν απογοητεύομαι.

karask έγραψε:Εγώ επειδή είμαι αισιόδοξος

Είχε πει κάτι ο Peter Ustinov που μου άρεσε αν και με ξένισε αρχικά...

"Είμαι ένας ανεπίδεκτος μαθήσεως και φανατικός αισιοδοξος.
Προκειμένου να μην καταντήσει τρελός, ένας αισιόδοξος πρέπει να γνωρίζει πόσο θλιβερό μέρος μπορεί να είναι ο κόσμος. Μόνο ο απαισιόδοξος το ανακαλύπτει κάθε μέρα από την αρχή"
Πριν το φας, βγάλε το περιτύλιγμα
Άβαταρ μέλους
Belladonna
Συντονίστρια - Στην ομάδα από το '13

Δημοσ.: 6809
Εγγραφη: Μάιος 8th, 2007, 8:13 am
Το μέλος Belladonna, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό EnaKserw » Ιούνιος 23rd, 2007, 11:57 am

EPANASTATIS EINAI AUTOS P NIW8EI TO XASTOUKI P TRWEI O ALLOS STO PROSWPO T!(eleu8eri metafrasi) eixe pei o Che!
siga mn skotwsw 20 an8rwpous gia na kerdisw xwris kopo auta p 8elw! prwta apo ola dn 8a ta xarw gt 8a exw tupseis gia oli m tin zwi!
an pe8anoun autoi apo diki m epilogi gia na eimai kala, 8a einai san na autoktonw!
JESUS CAN SKATE...
EnaKserw
New poster

Δημοσ.: 100
Εγγραφη: Ιούνιος 21st, 2007, 12:52 pm
Τοποθεσια: Eternity
Το μέλος EnaKserw, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό karask » Ιούνιος 23rd, 2007, 1:37 pm

Belladonna έγραψε:
karask έγραψε:Ναι, βλέπω και εγώ διάφορα. Αλλά δεν απογοητεύομαι.

karask έγραψε:Εγώ επειδή είμαι αισιόδοξος

Είχε πει κάτι ο Peter Ustinov που μου άρεσε αν και με ξένισε αρχικά...

"Είμαι ένας ανεπίδεκτος μαθήσεως και φανατικός αισιοδοξος.
Προκειμένου να μην καταντήσει τρελός, ένας αισιόδοξος πρέπει να γνωρίζει πόσο θλιβερό μέρος μπορεί να είναι ο κόσμος. Μόνο ο απαισιόδοξος το ανακαλύπτει κάθε μέρα από την αρχή"

Προς αποφυγή παρεξηγήσεων αυτό το ρητό συμφωνεί με το ότι η αισιοδοξία είναι καλό πράγμα... όσο κατανοούμε πως έχει μια κατάσταση (για να σιγουρευτώ ότι δεν το έγραψες σαν αντεπιχείρημα! :) )
karask
New poster

Δημοσ.: 20
Εγγραφη: Μάιος 21st, 2007, 3:44 pm
Το μέλος karask, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Belladonna » Ιούνιος 23rd, 2007, 9:17 pm

karask έγραψε:Προς αποφυγή παρεξηγήσεων αυτό το ρητό συμφωνεί με το ότι η αισιοδοξία είναι καλό πράγμα... όσο κατανοούμε πως έχει μια κατάσταση (για να σιγουρευτώ ότι δεν το έγραψες σαν αντεπιχείρημα! :) )

Ναι... δεν είναι αντεπιχείρημα
Δεν βρίσκω τιποτα κακό να είσαι αισιόδοξος, αρκεί να είσαι γνώστης της κατάστασης (να μη νεφελοβατείς δηλαδή) και να μπορείς να δεις τα πράγματα από την ανθρώπινη πλευρά. Όπου ανθρώπινη δε σημαίνει κατ'ανάγκην και καλή. Ανθρώπινη για μένα είναι αποδοχή όλου του φάσματος της ανθρώπινης συμπεριφοράς.
Υπό αυτό το πρίσμα, αισιοδοξία και απαισιοδοξία δεν έχουν μεγάλη διαφοροποίηση...
Άβαταρ μέλους
Belladonna

Το μέλος Belladonna, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό karask » Ιούνιος 24th, 2007, 3:18 pm

Belladonna έγραψε:
karask έγραψε:Προς αποφυγή παρεξηγήσεων αυτό το ρητό συμφωνεί με το ότι η αισιοδοξία είναι καλό πράγμα... όσο κατανοούμε πως έχει μια κατάσταση (για να σιγουρευτώ ότι δεν το έγραψες σαν αντεπιχείρημα! :) )

Ναι... δεν είναι αντεπιχείρημα
Δεν βρίσκω τιποτα κακό να είσαι αισιόδοξος, αρκεί να είσαι γνώστης της κατάστασης (να μη νεφελοβατείς δηλαδή) και να μπορείς να δεις τα πράγματα από την ανθρώπινη πλευρά. Όπου ανθρώπινη δε σημαίνει κατ'ανάγκην και καλή. Ανθρώπινη για μένα είναι αποδοχή όλου του φάσματος της ανθρώπινης συμπεριφοράς.
Υπό αυτό το πρίσμα, αισιοδοξία και απαισιοδοξία δεν έχουν μεγάλη διαφοροποίηση...

Ωχ, θα φάω ξύλο... μάλλον διαφωνώ με την τελευταία πρόταση. Ή απλά με μπέρδεψες :)

Αν ξεκινήσουμε ότι έχουμε μια κατάσταση και την κατανοούμε:
1. ο αισιόδοξος άνθρωπος πιστεύει ότι μπορούμε, αν προσπαθήσουμε, να καλυτερέψουμε την κατάσταση: σκέφτεται τι μπορεί να γίνει και ξεκινάει από εκεί

[και παραπάνω μιλάω για τους <<σωστούς>> αισιόδοξους... γιατί υπάρχουν πάντα και οι τεμπέληδες αισιόδοξοι οι οποίοι περίμενουν να κουραστoύν άλλοι για να αλλάξει η κατάσταση :)]

2. ο απαισιόδοξος άνθρωπος πιστεύει ότι και να προσπαθήσουμε δε θα τα καταφέρουμε γιατί είμαστε καταδικασμένοι να υποστούμε τις συνέπειες των παλιότερων πράξεών μας...

[και παραπάνω μιλάω για τους <<σωστούς>> απαισιόδοξους... γιατί υπάρχουν πάντα και οι τεμπέληδες απαισιόδοξοι οι οποίοι δέχονται την κατάσταση όπως είναι.. και απλά παραπονιούνται :)]

Θα έλεγα ότι υπάρχει σημαντική διαφοροποίηση στο πως θα αντιμετωπίσουν μια κατάσταση.
karask
New poster

Το μέλος karask, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Belladonna » Ιούνιος 24th, 2007, 11:01 pm

karask έγραψε:Ωχ, θα φάω ξύλο...

Αντε καλέ... μπορούμε να λύσουμε τα πράγματα αναίμακτα!! :D

karask έγραψε:Αν ξεκινήσουμε ότι έχουμε μια κατάσταση και την κατανοούμε:
1. ο αισιόδοξος άνθρωπος πιστεύει ότι μπορούμε, αν προσπαθήσουμε, να καλυτερέψουμε την κατάσταση: σκέφτεται τι μπορεί να γίνει και ξεκινάει από εκεί

[και παραπάνω μιλάω για τους <<σωστούς>> αισιόδοξους... γιατί υπάρχουν πάντα και οι τεμπέληδες αισιόδοξοι οι οποίοι περίμενουν να κουραστoύν άλλοι για να αλλάξει η κατάσταση :)]

2. ο απαισιόδοξος άνθρωπος πιστεύει ότι και να προσπαθήσουμε δε θα τα καταφέρουμε γιατί είμαστε καταδικασμένοι να υποστούμε τις συνέπειες των παλιότερων πράξεών μας...

[και παραπάνω μιλάω για τους <<σωστούς>> απαισιόδοξους... γιατί υπάρχουν πάντα και οι τεμπέληδες απαισιόδοξοι οι οποίοι δέχονται την κατάσταση όπως είναι.. και απλά παραπονιούνται :)]

Θα έλεγα ότι υπάρχει σημαντική διαφοροποίηση στο πως θα αντιμετωπίσουν μια κατάσταση.

Τώρα εσύ με μπέρδεψες...
Γιατι λες:

Αρα αν όπως είπα στο προηγούμενο ποστ μου ο αισιόδοξος δεν νεφελοβατεί, αλλά είναι γνώστης της κατάστασης, τότε πρέπει να είναι σε θέση να δεχτεί
τις συνέπειες των παλιότερων πράξεών μας...

Αισιόδοξος δεν σημαίνει ότι δεν αποδέχομαι τις συνάπειες, αυτό είναι εθελοτυφλία. Και αυτή η γνώση είναι που με κάνει να λέω

Άβαταρ μέλους
Belladonna

Δημοσίευσηαπό karask » Ιούνιος 25th, 2007, 12:02 am

Νομίζω ότι μπερδευτήκαμε γενικώς :)

Πάντως αν το πρίσμα που αναφέρεσαι είναι ότι πρέπει να υπάρχει συνειδητοποίηση της κατάστασης, τότε ναι, συμφωνώ ότι και οι μεν και οι δε το χρειάζονται.

? ;)
karask
New poster

Δημοσίευσηαπό Belladonna » Ιούνιος 25th, 2007, 6:08 am

karask έγραψε:Νομίζω ότι μπερδευτήκαμε γενικώς :)

Πάντως αν το πρίσμα που αναφέρεσαι είναι ότι πρέπει να υπάρχει συνειδητοποίηση της κατάστασης, τότε ναι, συμφωνώ ότι και οι μεν και οι δε το χρειάζονται.

? ;)

Μα νομίζω, η συνειδητοποίηση είναι το κλειδί... και αν υπάρχει αυτή τότε -->

Για παράδειγμα: ένας αισιόδοξος λέει ότι πιθανότατα θα γίνει κάτι συνυολογιζόμενοι όμως τους πιθανούς κινδύνους και ατυχίες που μπορούν να προκύψουν από λανθασμένους χειρισμούς ή από προτερα σφάλματα

Ενας απαισιόδοξος λέει ότι είναι δύσκολο να γίνει κάτι εξαιτίας των πιθανώς λανθασμένων χειρισμών και των πρότερων σφαλμάτων.

Αρα, δεν υπάρχει πολύ απόκλιση. Η γνώση είναι αυτή που οδηγεί τελικά την συμπεριφορά και όχι ο χαρακτήρας. Έτσι ούτε ο 'αισιόδοξος' απαγοητεύεται σε μια πιθανή στραβή, ουτε ο 'απαισιόδοξος' παραιτείται από κάθε προσπάθεια. :)
Άβαταρ μέλους
Belladonna

Δημοσίευσηαπό αλχημεία » Ιούλιος 22nd, 2007, 1:08 pm

deleted by user request
Δεν μπορείς να λύσεις προβλήματα του σήμερα με εξισώσεις του χτες..
Άβαταρ μέλους
αλχημεία
Crazy poster

Δημοσ.: 9537
Εγγραφη: Απρίλιος 22nd, 2007, 10:59 am
Τοποθεσια: Στα τσακίδια
Το μέλος αλχημεία, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Starlet » Ιούλιος 22nd, 2007, 9:23 pm

Εγω θα το πατουσα το κουμπι...
Starlet
New poster

Δημοσ.: 253
Εγγραφη: Ιούλιος 22nd, 2007, 7:08 am
Τοποθεσια: Οπου γης και πατρις
Το μέλος Starlet, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Re: Ιούνιος 2007: Φάουστ

Δημοσίευσηαπό Τηλέμαχος » Αύγουστος 11th, 2007, 4:02 am

magneto έγραψε:¨Ερχεται κάποιος και σου προσφέρει οτιδήποτε θέλησε ποτέ η ψυχή σου.........

έρωτα?? αγάπη?? γυναίκες??? χρήμα?? δόξα??? εκτυφλωτική ομορφιά??? τεράστια ευφυία???

Οτιδήποτε ονειρεύτηκες και θέλησες στη ζωή σου....

¨Ολα αυτά όμως στα προσφέρει με ένα αντάλλαγμα.....

Το αντάλλαγμα είναι να πατήσεις ένα κουμπί, του οποίου το πάτημα θα επιφέρει τον θάνατο σε 20 άγνωστους σε σένα ανθρώπους......

Θα πατήσεις το κουμπί για να κερδίσεις όλα όσα θες???
¨Η θα αρνηθείς την προσφορά???

Αν ήταν για τούρκους το πατούσα τζάμπα και μάλιστα πολλές φορές. Casus belli εσείς? Κουμπί εγώ.
victory needs no explanation
defeat allοws none
Άβαταρ μέλους
Τηλέμαχος
New poster

Δημοσ.: 170
Εγγραφη: Αύγουστος 7th, 2007, 4:53 pm
Τοποθεσια: Αριστερή Μπανανία πρώην ΕΛΛΑΣ
Το μέλος Τηλέμαχος, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Paladinheart » Δεκέμβριος 12th, 2007, 3:14 pm

Λυπάμαι... θα το πατούσα.
έχει σχέση με το τι είναι αυτό που θέλω.
:cry: κανείς δεν είναι τέλειος.
αλλά θα ζητούσα, για λόγους δικαιοσύνης να έχω την ίδια μοίρα με τους υπόλοιπους 20.
Είμαστε μαζί, εγώ το χώμα και εσύ το βήμα, άδικη μου αγάπη,
Βλέπω τον κόσμο σου, μα εσένα δεν σε βλέπω.
Άβαταρ μέλους
Paladinheart
Fast poster

Δημοσ.: 1050
Εγγραφη: Απρίλιος 8th, 2003, 6:12 pm
Τοποθεσια: Στο Σκοτάδι.
Το μέλος Paladinheart, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Alfonso » Δεκέμβριος 16th, 2007, 3:01 am

ΤΣΕΚΟΣ Ο ΑΛΗΤΑΡΑΣ έγραψε:¨Ερχεται κάποιος και σου προσφέρει οτιδήποτε θέλησε ποτέ η ψυχή σου.........

έρωτα?? αγάπη?? γυναίκες??? χρήμα?? δόξα??? εκτυφλωτική ομορφιά??? τεράστια ευφυία???

Οτιδήποτε ονειρεύτηκες και θέλησες στη ζωή σου....

¨Ολα αυτά όμως στα προσφέρει με ένα αντάλλαγμα.....

Το αντάλλαγμα είναι να πατήσεις ένα κουμπί, του οποίου το πάτημα θα επιφέρει τον θάνατο σε 20 άγνωστους σε σένα ανθρώπους......

Θα πατήσεις το κουμπί για να κερδίσεις όλα όσα θες???
¨Η θα αρνηθείς την προσφορά???

Ούτως άλλως η ευημερία μας βασίζεται σε θάνατο ανθρώπων που δεν τους γνωρίζουμε. Ας μην είμαστε και υποκριτές.
Μια φούντωση, μια φλόγα, έχω μέσα στην καρδιά.
Άβαταρ μέλους
Alfonso
Extreme poster

Δημοσ.: 21331
Εγγραφη: Σεπτέμβριος 24th, 2004, 10:55 pm
Το μέλος Alfonso, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό ΓΑΛΗ » Δεκέμβριος 16th, 2007, 1:26 pm

Alfonso έγραψε:Ούτως άλλως η ευημερία μας βασίζεται σε θάνατο ανθρώπων που δεν τους γνωρίζουμε. Ας μην είμαστε και υποκριτές.

Αυτό ακριβώς σκέφτηκα κι εγώ όταν διάβασα το ερώτημα.

Υπάρχουν κάποια ηθικά "ψευτοδιλήμματα" που χρησιμοποιούμε ως άλλοθι για να ξεφύγουμε από τη συγκεκριμένη επίγνωση.

Και "θυσιαζόμαστε" για 20 για να μη σκεφτόμαστε τα εκατομμύρια που θυσιάζονται για την πάρτη μας.

...Αυτό όμως είναι ηρωϊκός στρουθοκαμηλισμός!

Ως άνθρωποι, το μόνο που μπορούμε να κάνουμε είναι να κρατήσουμε τη δυνατότητα επιλογής όταν λειτουργούμε ως θύτες... ή θύματα.
.
ΓΑΛΗ
Extreme poster

Δημοσ.: 36207
Εγγραφη: Μάιος 12th, 2005, 8:40 pm
Το μέλος ΓΑΛΗ, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό hierophantis » Ιανουάριος 17th, 2008, 5:09 pm

ντρεπομαι που το λεω ,
αλλα ναι θα το πατουσα.
η προσφορα ισχυει ακομη;
Άβαταρ μέλους
hierophantis
New poster

Δημοσ.: 37
Εγγραφη: Ιανουάριος 3rd, 2008, 5:22 pm
Το μέλος hierophantis, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

ΠροηγούμενηΕπόμενη

Επιστροφή στην Θέμα του μήνα

Μετάβαση στην αρχή της σελίδας

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες