Ποιά διασκέδαση ΔΕΝ μου αρέσει

Διασκέδαση, μόδα, life style, dolce vita.

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες

Re: Ποιά διασκέδαση ΔΕΝ μου αρέσει

Δημοσίευσηαπό Ερμής » Απρίλιος 21st, 2017, 3:32 pm

killerbee έγραψε:

Η "πτώση" του μεσιέ "Τραστ" ήρθε όταν έχασε τα εκατοντάδες χιλιάρικα ευρώ που έπαιρνε κάθε χρόνο από την εκμετάλλευση ορισμένων εστιατορίων στο Sani Resort...Tαυτόχρονα,άρχισε να χάνει και χρήματα από τα φαρμακεία του,λόγω περικοπής δαπανών στην Υγεία...
Στην αρχή τον ενδιέφερε μόνον ως αντίπαλος το "Βαρούλκο" ενώ τώρα τους έχει πάρει όλους (όλους!) παραμάζωμα το "Φάνκυ Γκουρμέ" με τους αντιπαθητικούς/ξυνούς σεφ...
Περασμένα μεγαλεία και διηγόντας τα να κλαις...!
Υ.Γ. Συμφωνώ για την "Κουκουβάγια"...Δεν έχει την σταθερότητα ενός "μεγάλου" εστιατορίου...Παρ' όλα αυτά,μαζεύει μπόλικο χρήμα...Οπότε οι σεφ που το έχουνε είναι ικανοποιημένοι...

Συμφωνώ και λογικά αφου είσαι του χώρου θα θυμάσαι ποια ηταν η Σπονδή τότε και ποια τώρα, κάποτε σεφ εκεί ήταν ο φημισμένος Ζακ Σιμπουα και ερχόταν ως επισκέπτης ο πολυβραβευμένος Μαρτιν Παρασατεγκι. Λογικά θα έχεις ακούσει οτι σχεδόν έχασε το ένα Αστέρι.
Το Φάνκυ είναι καλό στο είδος του, πολύ καλό θα έλεγα. Θα έλεγα και πιο οικονομικό με αντίστοιχα ευρωπαϊκά αλλά οκ στην Ελλάδα ζούμε. Πάντως πολύ προσεγμένο.
Βαρούλκο επίσης πολύ καλό και πάει και καλά σα μαγαζί. Βέβαια εντελώς άλλο στυλ απο το Φανκυ.
Hytra πεσμένη απο οταν έφυγε ο Καραθάνος και μετά. Φυσικά η Κουκουβάγια με απογοήτευσε γευστικά. Για να μη λέμε μλκιες δεν ειναι Hytra ουτε προσπαθεί να την ανταγωνιστεί στο στυλ. Προσωπικά πήγα λόγω Καραθάνου, που είναι απο τους νεότερους μισελενάτους. Απογοήτευση αν το συγκρίνεις με προηγούμενες δουλειές του. Γενικά είναι υπερεκτιμημένο. Βέβαια όπως είπες σα μαγαζί πάει καλά οπότε ολα οκ.
Leon Degrelle: "Οι δεξιοί είναι δειλοί , δεν κάνουν για τίποτε..."

"Προσοχή στην δεξιά. Είναι δειλοί που συμμαχούν με τους πάντες , ακόμη και με τους κομμουνιστές..."
Άβαταρ μέλους
Ερμής
Extreme poster

Δημοσ.: 31478
Εγγραφη: Φεβρουάριος 19th, 2008, 2:12 pm
Το μέλος Ερμής, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό killerbee » Απρίλιος 21st, 2017, 4:18 pm

Συμφωνώ και λογικά αφου είσαι του χώρου θα θυμάσαι ποια ηταν η Σπονδή τότε και ποια τώρα, κάποτε σεφ εκεί ήταν ο φημισμένος Ζακ Σιμπουα και ερχόταν ως επισκέπτης ο πολυβραβευμένος Μαρτιν Παρασατεγκι. Λογικά θα έχεις ακούσει οτι σχεδόν έχασε το ένα Αστέρι.
Το Φάνκυ είναι καλό στο είδος του, πολύ καλό θα έλεγα. Θα έλεγα και πιο οικονομικό με αντίστοιχα ευρωπαϊκά αλλά οκ στην Ελλάδα ζούμε. Πάντως πολύ προσεγμένο.
Βαρούλκο επίσης πολύ καλό και πάει και καλά σα μαγαζί. Βέβαια εντελώς άλλο στυλ απο το Φανκυ.
Hytra πεσμένη απο οταν έφυγε ο Καραθάνος και μετά. Φυσικά η Κουκουβάγια με απογοήτευσε γευστικά. Για να μη λέμε μλκιες δεν ειναι Hytra ουτε προσπαθεί να την ανταγωνιστεί στο στυλ. Προσωπικά πήγα λόγω Καραθάνου, που είναι απο τους νεότερους μισελενάτους. Απογοήτευση αν το συγκρίνεις με προηγούμενες δουλειές του. Γενικά είναι υπερεκτιμημένο. Βέβαια όπως είπες σα μαγαζί πάει καλά οπότε ολα οκ.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Το ότι (σχεδόν) έχασε το ένα αστέρι η "Σπονδή" δεν το έχω ακούσει...γνωρίζω για τα οικονομικά προβλήματα που έχει ο "Τραστ"...
Για τον γερό-Ζακ έχω ακούσει τα καλύτερα από έναν μάγειρα που είχε συνεργαστεί μαζί του στην Σαντορίνη...Δεν το έχω γνωρίσει προσωπικά...
Ο Σεφ με τον οποίο συνεργάστηκα (και φοβερό άτομο!) ήταν ο Αρνό Μπινιόν.Κάθε βράδυ χαιρετούσε δια χειραψίας κάθε σερβιτόρο που έκανε σωστά,καλά και γρήγορα την "δουλειά" του!Επίσης κάθε τρεις μήνες ερχόταν για "έλεγχο" ο κύριος Ερίκ Φρεσόν (ο δάσκαλος του Αρνό) από το ξενοδοχείο Λε Μπριστόλ (τριάστερο εστιατόριο "Επίκουρος")
Για τον κύριο Μάρτιν,ο οποίος είναι προσωπικός φίλος του Έκτορα Μποτρίνι,ξέρω ότι είναι εξαιρετικός άνθρωπος και μάγειρας από συζητήσεις με τον (τότε) σου-Σεφ του Μποτρίνι που είχε πάει στο "Μαρτίν Μπερασατέγκι" για έξι μήνες μαθητεία...
Σχετικά με το "Φάνκυ" έχω πληροφορίες από μία συναδελφο στην οποία είχα προτείνει να εργαστεί εκεί το 2014.Στο εστιατόριο επικρατεί κλίμα φόβου και τρομοκρατίας στο προσωπικό του σέρβις και της κουζίνας.Είναι όλοι αμίλητοι και αγέλαστοι με κατεβασμένο το κεφάλι και "κάνουνε την δουλειά" τους.Οι κοπέλες στο σέρβις είναι τραγικές στις γνώσεις περί εστιατορικής.Κουμάντο κάνει στην μεν σάλα η αδερφή (μαιτρ) της Γεωργιάννας Χειλαδάκη (ο ορισμός της ξυνομούνας!) ενώ στην κουζίνα η ίδια η Γ.Χ. Ο Νίκος Ρούσσος δεν ξέρω τι ρόλο έχει...(αναφέρομαι σε γεγονότα του 2014)
Πάντως,υπάρχει τρομερός έλεγχος των υλικών του εστιατορίου...δεν ξεφεύγει τίποτα...μετριώνται ακόμα και τα άδεια μπουκάλια κρασιού...
Πιστεύω ότι υπάρχει κρυφός χρηματοδότης στην επιχείρηση,ο οποίος θέλει να γνωρίζει τα καθέκαστα ανά πάσα ώρα και στιγμή...
Γενικότερα,θεωρώ το "Φάνκυ" υπερεκτιμημένο εστιατόριο.Με 135 ευρώ το άτομο για "set menu" στην Ελλάδα,τι άλλο μπορείς να πεις...?????!!!!!
Στην Χύτρα - όταν έφυγε ο Ν.Καραθάνος ο οποίος τους γαμοσταύριζε όλους συνέχεια - ήρθε ο Τάσος ο Μαντής [παλιό μέλος του "Φάνκυ" (έχω ακούσει ότι αυτός ήτανε που τους έκανε "μάγκες" αλλά αργότερα τσακωθήκανε και έφυγε στο εξωτερικό)]
Πολύ καλός μάγειρας αλλά οι περικοπές στο εστιατόριο (νέοι και άπειροι σεβριτόροι) δεν τον έχουνε αφήσει να ξεδιπλώσει το ταλέντο του...
killerbee
Casual Poster

Δημοσ.: 584
Εγγραφη: Φεβρουάριος 3rd, 2015, 3:29 am
Το μέλος killerbee, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Ερμής » Απρίλιος 21st, 2017, 4:29 pm

Εχω μάθει οτι κρατήθηκε με νύχια και με δόντια το δεύτερο αστέρι, σχεδον χάθηκε και κρατήθηκε με άλλους τρόπους.

Α να στο Μποτρινις δεν έχω πάει ποτέ το οποίο είναι το νεότερο μισελενάτο στην Ελλάδα.
Για Ελλάδα είναι ακριβό το Φάνκι, απλά επειδή έχει τύχει να επισκεφθώ και στην Ευρώπη αντίστοιχο, η τιμής τους είναι σχεδόν διπλάσια.
Λες οτι γαμοσταύριζε ο Καραθάνος. Γιατί δε γαμοσταυρίζει ο Λαζάρου; ή μήπως ο Μποτρίνι είναι αρνί. Θυμάμαι μια ιστορία που είχαν φέρει ως εξωτερικό τον Μποτρίνι στο catering και πάνω στην πίεση έχασε τα αυγά και τα πασχάλια. Καλός τεχνίτης όμως.
Βέβαια εδω έχουν γίνει φίρμες και κάτι ψηστες στυλ Σκαρμούτσου.

"Προσοχή στην δεξιά. Είναι δειλοί που συμμαχούν με τους πάντες , ακόμη και με τους κομμουνιστές..."
Άβαταρ μέλους
Ερμής
Extreme poster

Το μέλος Ερμής, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό killerbee » Απρίλιος 21st, 2017, 4:35 pm

Ερμής έγραψε: Εχω μάθει οτι κρατήθηκε με νύχια και με δόντια το δεύτερο αστέρι, σχεδον χάθηκε και κρατήθηκε με άλλους τρόπους.

Α να στο Μποτρινις δεν έχω πάει ποτέ το οποίο είναι το νεότερο μισελενάτο στην Ελλάδα.
Για Ελλάδα είναι ακριβό το Φάνκι, απλά επειδή έχει τύχει να επισκεφθώ και στην Ευρώπη αντίστοιχο, η τιμής τους είναι σχεδόν διπλάσια.
Λες οτι γαμοσταύριζε ο Καραθάνος. Γιατί δε γαμοσταυρίζει ο Λαζάρου; ή μήπως ο Μποτρίνι είναι αρνί. Θυμάμαι μια ιστορία που είχαν φέρει ως εξωτερικό τον Μποτρίνι στο catering και πάνω στην πίεση έχασε τα αυγά και τα πασχάλια. Καλός τεχνίτης όμως.
Βέβαια εδω έχουν γίνει φίρμες και κάτι ψηστες στυλ Σκαρμούτσου.

Θεωρώ υπερβολικό το ποσό που χρεώνει ανά άτομο το "Φάνκυ"...
Τον Έκτορα,δεν τον έχω ακούσει να έχει τόσο άσχημη συμπεριφορά όσο ο Λαζάρου ή ο Καραθάνος ή ο Ζερόμ Σερές...
Για τον Σκαρμούτσο δεν ξέρω τίποτα οπότε δεν έχω άποψη...
killerbee
Casual Poster

Το μέλος killerbee, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Ερμής » Απρίλιος 21st, 2017, 9:09 pm

Θυμησε μου βρε killer. Το πρωτο αστερι η Σπονδη το πηρε με τον Προνζατο;

Επισης αν δε κανω λαθος ποτε δεν ειχε τιμηθει με αστερι το Beau Brummel και αυτο λογω του οτι ειχαν τυχει τα απειρα ευτραπελα οποτε υπηρχαν οι κρισεις. Σ να ηταν στοιχειωμενο ενα πραγμα. Στο εν λογω εστιατοριο δεν ειχα παει ποτε μιας και οταν μεσουρανουσε ημουν αρκετα μικρος. Καποια στιγμη μου ειχε πει ο Κατσαριωτης την εξης φραση για το B.B. "ομαδα μοντελο την κανανε μπουρδελο"

Παρομοια και παραλλη ιστορια αν δε κνω λαθος ειχε το Πιλ Πουλ. Αν δε κανω λαθος περασε και απο εκει ο Σερες.

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Extreme poster

Δημοσίευσηαπό killerbee » Απρίλιος 22nd, 2017, 1:13 am

Ερμής έγραψε: Θυμησε μου βρε killer. Το πρωτο αστερι η Σπονδη το πηρε με τον Προνζατο;

Επισης αν δε κανω λαθος ποτε δεν ειχε τιμηθει με αστερι το Beau Brummel και αυτο λογω του οτι ειχαν τυχει τα απειρα ευτραπελα οποτε υπηρχαν οι κρισεις. Σ να ηταν στοιχειωμενο ενα πραγμα. Στο εν λογω εστιατοριο δεν ειχα παει ποτε μιας και οταν μεσουρανουσε ημουν αρκετα μικρος. Καποια στιγμη μου ειχε πει ο Κατσαριωτης την εξης φραση για το B.B. "ομαδα μοντελο την κανανε μπουρδελο"

Παρομοια και παραλλη ιστορια αν δε κνω λαθος ειχε το Πιλ Πουλ. Αν δε κανω λαθος περασε και απο εκει ο Σερες.

Νομίζω ότι το πρώτο αστέρι η "Σπονδή" το πήρε με τον Ζερόμ...(αν και δεν βάζω το χέρι μου στην φωτιά.ίσως να ήτανε και με τον Αλαίν Παροντί)
Που λες για το "Μπο Μπρούμελ"...είχαμε για βοηθό σερβιτόρου στην "Σπονδή" τον κύριο Νίκο που ήτανε μαιτρ στο "Μπό"!!!
Ήτανε μεγάλος στην ηλικία (αναφέρομαι στο 2006) γύρω στα 55...αλλά είχε χάσει τις "σερβιτορικές ικανότητες" του και δεν τράβαγε ο άνθρωπος...όλο λάθη έκανε...προφανώς,προσπαθούσε να κολλήσει στην "Σπονδή¨" τα τελευταία του ένσημα για να βγει στην σύνταξη...μου έλεγε για το "Μπο" πόσο μπάχαλο μαγαζί ήτανε...είχανε ρίξει ένα κάρο λεφτά στην κατασκευή του και όλα είχανε φτιαχτεί λάθος!
Μια φορά είχε πάει ο Σ. Κόκκαλης για φαγητό ("κλεισμένη" ροτόντα δώδεκα ατόμων,prive) και αφού ντερλικώσανε και ήπιανε,ήρθε ο λαγαριασμός...ο άρχοντας,όμως,βρήκε πολύ ακριβή την "λυπητερή" και έφυγε χωρίς να πληρώσει!Τους "μπιστόλιασε" κανονικά!Τέτοιες μαλακίες "κάψανε" το μαγαζί...!

Στο "Πιλ Πουλ" (μαγαζί γωνία και άκρως αρχοντικό!) ήταν να δουλέψω με Σεφ τον Αθηναγόρα Κωστάκο στα πρώτα του βήματα αλλά δεν τα βρήκα στις ημέρες εργασίας με τον μαιτρ και έφυγα...
Και βεβαίως,δούλεψε εκεί για ένα διάστημα και ο Ζερόμ* αλλά επειδή το συγκεκριμένο μαγαζί είναι "καταραμένο" (bad vibe,που λένε) πήγε "άπατο"...
Όποτε περνάω από την Αποστόλου Παύλου,το βλέπω παρατημένο και ταλαιπωρημένο σαν ξεπεσμένη σταρ του σινεμά...

*Όταν έχεις βγάλει άσχημο όνομα στην πιάτσα ως κακός συνεργάτης δεν κάνεις χαϊρι για πολύ καιρό...σε "ξερνάει το σύστημα"...τώρα μαγειρεύει στο κάπου Λίβανο...
killerbee
Casual Poster

Προηγούμενη

Επιστροφή στην Life style

Μετάβαση στην αρχή της σελίδας

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες