Ποιά διασκέδαση ΔΕΝ μου αρέσει

Διασκέδαση, μόδα, life style, dolce vita.

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: einstein και 13 επισκέπτες

Re: Ποιά διασκέδαση ΔΕΝ μου αρέσει

Δημοσίευσηαπό killerbee » Απρίλιος 18th, 2017, 8:33 pm

Σουβλίτσα έγραψε:
Antares έγραψε: Σινεμά και θέατρο, τα οποία μου αρέσουν κατά τα άλλα, μόνο η αίσθηση ότι είσαι βιδωμένος για δύωρο τουλάχιστον δεν μ' αρέσει. Οτιδήποτε στο οποίο είσαι όρθιος ή στριμωγμένος, με δυνατή μουσική και πολυκοσμία. Στο φαγητό έχω και εγώ μια προτίμηση στο να έχω ατομική μερίδα, να χρησιμοποιούνται μαχαιροπίρουνα, να υπάρχει άπλα στο τραπέζι και γενικά να ακολουθούνται οι καλοί τρόποι.

Και τραπεζομάντηλα, τα οποία έχουν ως επί το πλείςυον πλέον καταργηθεί και τρως σε κάτι λαδοκολλες ή κάτι χάρτινα σουπλά. Και δεν μιλάω μόνο για μαγαζιά με ανάλογο "κόνσεπτ".
(Εξαιρούνται τα ξύλινα, βαριά τραπέζια μπυραρίας ή εστιατορίων βασικά κρεατοφαγικών)

Δυστυχώς,από την στιγμή που το κάθε κατάστημα εστιάσεως κινείται με βάση το "budget", όλα είναι υπό περιορισμό και περικοπή...
Εδώ,για κάποιο χρονικό διάστημα,το Μποτρίνι΄ς είχε καταργήσει τα τραπεζομάντηλα και είχε αλλάξει τις επιφάνειες των τραπεζιών ούτως ώστε να μπορεί να σερβίρει τα πιάτα άνευ τραπεζομαντήλου/σουπλά...
(Σε τρεις μήνες είχε επαναφέρει τα τραπεζομάντηλα...)
Υ.Γ. Για ένα ακριβό εστιατόριο,οι πάνινες πετσέτες φαγητού,τα τραπεζομάντηλα,τα ναπερόν είναι μεγάλο κόστος...Εν έτη 2014,η "Σπονδή" ήθελε κοντά στα 100 χιλιάρικα τον χρόνο για "λινά" (τόσο κόστιζε στο εστιατόριο το πλύσιμο και το ράψιμο/αντικατάσταση των πετσετών,ναπερόν κτλ κτλ κτλ)
killerbee
Fast poster

Δημοσ.: 1441
Εγγραφη: Φεβρουάριος 3rd, 2015, 3:29 am
Το μέλος killerbee, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Σουβλίτσα » Απρίλιος 18th, 2017, 9:27 pm

Δίκιο έχεις για το κόστος.
Αλλά είναι άλλη αίσθηση να φας σε μια έξοδο ένα καλομαγειρεμένο φαγητό σε ωραίο περιβάλλον, σε μια ροτόντα με καθαρό, φρεσκοσιδερωμένο τραπεζομάντηλο.
Και με εκνευρίζει που το φτηνιάρικο (όχι το απλό ή το λιτό αλλά το ευτελές) έγινε μόδα και in. (να μου πεις, ενεκα η ανάγκη...)
Προσπαθώ να φθάσω τα 500 ποστ ώστε να μπορώ να ψηφίζω. Ευχαριστώ για την κατανόηση.
...τροχάδηηην...
Άβαταρ μέλους
Σουβλίτσα
Extreme poster

Δημοσ.: 22348
Εγγραφη: Μάιος 28th, 2011, 7:13 pm
Το μέλος Σουβλίτσα, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Πολιτικός μηχανικός » Απρίλιος 18th, 2017, 10:01 pm

Πας σε ένα φτηνό μαγαζί και στρώνεις ένα δικό σου ωραίο τραπεζομάντιλο από την προίκα σου.
Άβαταρ μέλους
Πολιτικός μηχανικός
Extreme poster

Δημοσ.: 20777
Εγγραφη: Δεκέμβριος 28th, 2013, 3:15 am
Τοποθεσια: Καλαμάτα
Το μέλος Πολιτικός μηχανικός, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό paralo » Απρίλιος 19th, 2017, 10:40 am

αναμεσα παντως στο χαρτί/ψευτικο τραπεζομαντιλο, εγω προτιμω τη λακα . χιλιες φορές , δεν με εκνευριζει κιολας
61+1
Άβαταρ μέλους
paralo
Crazy poster

Δημοσ.: 7901
Εγγραφη: Οκτώβριος 3rd, 2015, 6:56 pm
Το μέλος paralo, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Belladonna » Απρίλιος 19th, 2017, 10:44 am

Εμένα δεν με ενοχλεί καθόλου το να μην υπάρχει τραπεζομάντηλο.
Το θεωρώ και πιο καθαρό από το λινό ας πούμε, στα περισσότερα μαγαζιά τουλάχιστον (και όχι τύπου Σπονδής και αντίστοιχου budget).
Πριν το φας, βγάλε το περιτύλιγμα
Άβαταρ μέλους
Belladonna
Συντονίστρια - Στην ομάδα από το '13

Δημοσ.: 6809
Εγγραφη: Μάιος 8th, 2007, 8:13 am
Το μέλος Belladonna, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Πολιτικός μηχανικός » Απρίλιος 19th, 2017, 10:46 am

Το γυαλί είναι το πιο βολικό για το κατάστημα.
Καθαρίζεται εύκολα και δεν φθείρεται.
Άβαταρ μέλους
Πολιτικός μηχανικός
Extreme poster

Το μέλος Πολιτικός μηχανικός, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό killerbee » Απρίλιος 19th, 2017, 3:50 pm

Πολιτικός μηχανικός έγραψε: Το γυαλί είναι το πιο βολικό για το κατάστημα.

Αναφέρεσαι στα υλικά για τραπέζι??????!!!!!!
killerbee
Fast poster

Το μέλος killerbee, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό killerbee » Απρίλιος 19th, 2017, 3:51 pm

Belladonna έγραψε: Εμένα δεν με ενοχλεί καθόλου το να μην υπάρχει τραπεζομάντηλο.
Το θεωρώ και πιο καθαρό από το λινό ας πούμε, στα περισσότερα μαγαζιά τουλάχιστον (και όχι τύπου Σπονδής και αντίστοιχου budget).

Η εμπειρία έχει δείξει ότι τα καλύτερα υλικά για επιφάνεια τραπεζιών είναι στα μεν θερμά κλίματα το μάρμαρο στα δε ψυχρά κλίματα το ξύλο...
killerbee
Fast poster

Δημοσίευσηαπό Πολιτικός μηχανικός » Απρίλιος 19th, 2017, 3:55 pm

killerbee έγραψε:

Για επιφάνεια τραπεζιού που δεν θα την στρώνουν.
Άβαταρ μέλους
Πολιτικός μηχανικός
Extreme poster

Δημοσίευσηαπό killerbee » Απρίλιος 19th, 2017, 4:03 pm

Πολιτικός μηχανικός έγραψε:
killerbee έγραψε:

Για επιφάνεια τραπεζιού που δεν θα την στρώνουν.

Είναι το πιο δύσκολο υλικό...Το ομορφότερο μεν αλλά χαλάει σχεδόν αμέσως...εννοώ σπάει ή ραγίζει...
killerbee
Fast poster

Δημοσίευσηαπό Belladonna » Απρίλιος 19th, 2017, 4:14 pm

killerbee έγραψε:
Belladonna έγραψε: Εμένα δεν με ενοχλεί καθόλου το να μην υπάρχει τραπεζομάντηλο.

Η εμπειρία έχει δείξει ότι τα καλύτερα υλικά για επιφάνεια τραπεζιών είναι στα μεν θερμά κλίματα το μάρμαρο στα δε ψυχρά κλίματα το ξύλο...

Το μάρμαρο λεκιάζει εύκολα (μόνιμα) από σάλτσες, λεμόνι κτλ που θα πέσουν.
Και πάλι, το πιο υγιεινό είναι είτε τραπεζομάντηλο που αλλάζε τακτικά ή, αν το κόστος δεν το επιτρέπει, το τραπεζομάντηλο μιας χρήσης.
Άβαταρ μέλους
Belladonna

Το μέλος Belladonna, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό killerbee » Απρίλιος 19th, 2017, 4:23 pm

Belladonna έγραψε:
killerbee έγραψε:

Το μάρμαρο λεκιάζει εύκολα (μόνιμα) από σάλτσες, λεμόνι κτλ που θα πέσουν.
Και πάλι, το πιο υγιεινό είναι είτε τραπεζομάντηλο που αλλάζε τακτικά ή, αν το κόστος δεν το επιτρέπει, το τραπεζομάντηλο μιας χρήσης.

Στα εστιατόρια,τα μαρμάρινα τραπέζια τα "περνάνε" με χημικά για να διατηρούνται "άσπρα"...
killerbee
Fast poster

Δημοσίευσηαπό Belladonna » Απρίλιος 19th, 2017, 4:28 pm

Γιαυτό λέω καλύτερα το χαρτάκι...
Άβαταρ μέλους
Belladonna

Δημοσίευσηαπό Αγις » Απρίλιος 19th, 2017, 4:36 pm

killerbee έγραψε:
Στα εστιατόρια,τα μαρμάρινα τραπέζια τα "περνάνε" με χημικά για να διατηρούνται "άσπρα"...

+ Αφθονη χρήση γλουταμινικών οξέων στα φαγητά ,γνωστα στούς παροικούντες και ως ΄΄νοστιμιά''
ΖΗΝΗΔΕΩΣ
Άβαταρ μέλους
Αγις
Crazy poster

Δημοσ.: 7534
Εγγραφη: Μάιος 15th, 2010, 2:09 pm
Το μέλος Αγις, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Σουβλίτσα » Απρίλιος 19th, 2017, 4:44 pm

Belladonna έγραψε: Γιαυτό λέω καλύτερα το χαρτάκι...

όχι, καλύτερα αυτό που λέει ο Πολιτικός, τραπεζομάντηλο από το σπίτι μας (κι ας ειν' και μπαλωμένο :lol: )
Προσπαθώ να φθάσω τα 500 ποστ ώστε να μπορώ να ψηφίζω. Ευχαριστώ για την κατανόηση.
...τροχάδηηην...
Άβαταρ μέλους
Σουβλίτσα
Extreme poster

Δημοσ.: 22348
Εγγραφη: Μάιος 28th, 2011, 7:13 pm
Το μέλος Σουβλίτσα, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

ΠροηγούμενηΕπόμενη

Επιστροφή στην Life style

Μετάβαση στην αρχή της σελίδας

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: einstein και 13 επισκέπτες