Σαπούνι Κολοκοτρώνης

Ιστορικά γεγονότα, καταστάσεις. Αναδρομές και διευκρινίσεις.

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: ΟΥΤΙΣ και 33 επισκέπτες

Σαπούνι Κολοκοτρώνης

Δημοσίευσηαπό Nero » Ιανουάριος 31st, 2018, 10:51 pm

Αληθεύει ότι εις τα Ευρώπας το 21 οι ελ εξεγερμένοι είχαν χαρακτηριστικά Γκε βάρα,τύπωναν λέει τις φάτσες τους σε σαπούνια,πετσέτες και πιατάκια? Που μπορούμε να βρουμε περισσότερες πληροφορίες γι αυτό. Ακούγεται πολύ ενδιαφέρον :smt003
iustum enim est bellum quibus necessarium, et pia arma ubi nulla nisi in armis spes est

A peaceful land,a quiet people

http://i.imgur.com/HB0fLMY.gif
Άβαταρ μέλους
Nero
Maniac poster

Δημοσ.: 18168
Εγγραφη: Ιανουάριος 23rd, 2014, 11:46 pm
Το μέλος Nero, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Re: Σαπούνι Κολοκοτρώνης

Δημοσίευσηαπό pavlos1988 » Ιανουάριος 31st, 2018, 11:04 pm

Για σαπούνια δεν ξέρω, αλλά υπήρχαν σερβίτσια και τραπουλόχαρτα με μορφές επαναστατών.
pavlos1988
Crazy poster

Δημοσ.: 5705
Εγγραφη: Αύγουστος 5th, 2008, 4:36 am
Το μέλος pavlos1988, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Κουρκούας » Ιανουάριος 31st, 2018, 11:06 pm

Χμμμ, όταν διάβασα τον τίτλο, η πρώτη μου σκέψη ήταν "αμάν, τί έγινε με τους εβραίους της Τριπολιτσάς;"

Ενδιαφέρον, και γω θα ήθελα να δω τις απεικονίσεις τους σε εποχή πριν τους βαυαρούς.
Άβαταρ μέλους
Κουρκούας
O πρίγκηψ του γυφτολαϊκού

Δημοσ.: 32584
Εγγραφη: Απρίλιος 18th, 2006, 7:06 pm
Τοποθεσια: Θάλασσα
Το μέλος Κουρκούας, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Είλωτας » Ιανουάριος 31st, 2018, 11:07 pm

Ναι, παίζει αυτό. Υπάρχουν κάποια στην Παλαιά Βουλή ή/και στο μουσείο Μπενάκη. Πιατάκια από σερβίτσια, τράπουλες, ίσως και ταμπακιέρες.
Άβαταρ μέλους
Είλωτας
Casual Poster

Δημοσ.: 621
Εγγραφη: Δεκέμβριος 5th, 2009, 2:36 am
Το μέλος Είλωτας, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Μη μου άπτου » Ιανουάριος 31st, 2018, 11:12 pm

Εικόνα

Απ' τις λαχειοφόρες αγορές των φιλελλήνων στην Ευρώπη: Τραπουλόχαρτα με προσωπογραφίες Ελλήνων αγωνιστών, πολιτικών, αλλά και συμβολικές φιγούρες: Κανάρης, Καποδίστριας, Κολοκοτρώνης, Ελλάς και Καρτερία...

https://www.ypsilantio.gr/content/istorika-stoixeia/sylloges/istorika-antikeimena/34-trapoyles-me-toys-hrwes-ths-ellhnikhs-epanastashs

http://fthiotikos-tymfristos.blogspot.gr/2015/04/21.html
Μη μου άπτου
New poster

Δημοσ.: 473
Εγγραφη: Ιανουάριος 15th, 2018, 10:38 am
Το μέλος Μη μου άπτου, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Nero » Ιανουάριος 31st, 2018, 11:22 pm

Μη μου άπτου έγραψε:Εικόνα

Απ' τις λαχειοφόρες αγορές των φιλελλήνων στην Ευρώπη: Τραπουλόχαρτα με προσωπογραφίες Ελλήνων αγωνιστών, πολιτικών, αλλά και συμβολικές φιγούρες: Κανάρης, Καποδίστριας, Κολοκοτρώνης, Ελλάς και Καρτερία...

https://www.ypsilantio.gr/content/istorika-stoixeia/sylloges/istorika-antikeimena/34-trapoyles-me-toys-hrwes-ths-ellhnikhs-epanastashs

http://fthiotikos-tymfristos.blogspot.gr/2015/04/21.html

Ωραίος. Αναρωτιέμαι αν πουλάγανε περισσότερο οι εξωτικές φιγούρες των κλεφτών οι πιο οικείοι δυτικότροποι. Πούλαγε άραγε στις ευρωπαίες η μορφή του εξωτικού μπρουτάλ επαναστάτη με τη μουστάκα και δασύτριχο στήθος? :p2:
iustum enim est bellum quibus necessarium, et pia arma ubi nulla nisi in armis spes est

A peaceful land,a quiet people

http://i.imgur.com/HB0fLMY.gif
Άβαταρ μέλους
Nero
Maniac poster

Δημοσ.: 18168
Εγγραφη: Ιανουάριος 23rd, 2014, 11:46 pm
Το μέλος Nero, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Μη μου άπτου » Ιανουάριος 31st, 2018, 11:26 pm

Στα γαλλικά τραπουλόχαρτα, οι φιγούρες πήραν τα ονόματα μεγάλων προσωπικοτήτων της ιστορίας, έτσι ο ρήγας κούπα είναι ο Καρλομάγνος, ο ρήγας καρό ο Καίσαρ, ο ρήγας σπαθί ο Μέγας Αλέξανδρος και ο ρήγας μπαστούνι ο Δαβίδ. Υπάρχουν και δύο άλλες φιγούρες ελληνικού ενδιαφέροντος: η Αθηνά ως ντάμα μπαστούνι και ο Έκτορας ως βαλές καρό. Σε άλλες περιπτώσεις, χρησιμοποιήθηκαν φιγούρες με πρόσωπα εστεμμένων, ή ακόμα και με αντιθρησκευτικές παραστάσεις στη γαλλική επανάσταση. Αλλά και μια φιλελληνική τράπουλα που κυκλοφόρησε στην Ουγγαρία το 1829 και της οποίας σώζονται 11 φύλλα στο Ιστορικό Μουσείο παρουσιάζει στις φιγούρες της τους: Καποδίστρια (Ρήγας κούπα), ­ Κουντουριώτη (Ρήγας σπαθί), Μαυροκορδάτο (Ρήγας καρό), ­ Υψηλάντη (Ρήγας μπαστούνι), Ελλάδα (Ντάμα κούπα), Αθηνά (Ντάμα καρό), Καρτερία (Ντάμα μπαστούνι), Μιαούλη (Βαλές κούπα), Κολοκοτρώνη (Βαλές σπαθί), Μπότσαρη (Βαλές καρό) και Κανάρη (Βαλές μπαστούνι). Αυτή η τράπουλα εθεωρείτο ότι είναι η πρώτη του είδους της, αλλά πρόσφατα βρέθηκε μια άλλη που εικάζεται βάσικα ότι είναι του1822, δηλαδή παλαιότερη, στην οποία οι τέσσερις ρηγάδες απεικονίζονται με τις μορφές των Αλέξανδρου Υψηλάντη, Οδυσσέα Ανδρούτσου, Γεωργάκη Ολύμπιου και Γεωργίου Καντακουζηνού.Αυτή η τράπουλα τυπώθηκε στη Γερμανία και εδώ βλέπουμε τέσσερις φιγούρες της:

Εικόνα

Ρήγας σπαθί είναι ο Υψηλάντης, Ρήγας μπαστούνι ο Γεωργάκης Ολύμπιος (το χαρτί γράφει Jordaki – Γιορντάκι), Ντάμα μπαστούνι η πριγκίπισσα Υψηλάντη και Ντάμα κούπα η Μπουμπουλίνα (ή Populina όπως τη θέλει ο γερμανός φιλέλληνας που σχεδίασε την τράπουλα). Και μόνο από τα πρόσωπα φαίνεται πως η τράπουλα φτιάχτηκε τον πρώτο καιρό της επανάστασης -μάλιστα, ο Βαλές σπαθί είναι Αλβανός.

Η έναρξη της Επανάστασης του 1821 φέρνει στην Ελλάδα ξένους που είναι άνθρωποι δράσης, κι έρχονται για να συμμετάσχουν στον πόλεμο. Φιλελεύθεροι αστοί, ρομαντικοί διανοούμενοι και τυχοδιώκτες ακόμα, κατευθύνονται όχι στην Αθήνα αλλά σε πιο νευραλγικά κέντρα, που θα κρίνουν και την έκβαση του απελευθερωτικού αγώνα. Το «τουριστικό ρεύμα» ανακόπτεται αλλά το ενδιαφέρον των ξένων για την Ελλάδα μεταφράζεται σε έντονη φιλελληνική κίνηση μέσα στις ευρωπαϊκές χώρες. Δίνονται παραστάσεις για να μαζευτούν χρήματα που θα ενισχύσουν την Επανάσταση, και κάθε είδους προϊόντα πουλιούνται για τον ίδιο σκοπό. Τα πιάτα με τις απεικονίσεις των μαχών, τα «Σαπούνια των Ελλήνων», τα τραπουλόχαρτα με τις φιγούρες των αγωνιστών, οι κολόνιες, είναι μερικά από τ' αντικείμενα που διατίθενται στις λαχειοφόρες αγορές των φιλελληνικών οργανώσεων.
Εικόνα
Το «Σαπούνι των Ελλήνων» με τη μορφή του Αλέξανδρου Υψηλάντη.
Μη μου άπτου
New poster

Το μέλος Μη μου άπτου, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Κοκομπλόκο » Ιανουάριος 31st, 2018, 11:27 pm

Για την (γνωστη κλασική) τράπουλα, ο Ρήγας Σπαθί ο Μεγαλέκος είναι :smt003
εντιτ: με πρόλαβε ο μη μου άπτου

Η ελληνική βικι στο λήμμα τράπουλα έχει μια παραπομπή εδώ:
http://www.archaiologia.gr/
Στο τεύχος 59, ένα pdf "Μια τράπουλα με φιλελληνικά θέματα"
Don't Immanentize the Eschaton!
Άβαταρ μέλους
Κοκομπλόκο
Fast poster

Δημοσ.: 1644
Εγγραφη: Δεκέμβριος 18th, 2017, 6:32 pm
Το μέλος Κοκομπλόκο, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Kommissar Lohmann » Φεβρουάριος 1st, 2018, 4:51 am

Ήταν η εποχή που η διαμορφούμενη αστική δημοσιότητα άρχισε να ανακαλύπτει στον αγώνα εξωτικών «λαών» κωζ σελέμπρ για παθιασμένες συζητήσεις σε λέσχες, και κατάλληλες «επιφάνειες προβολής» για ενδογενή προβλήματα κι εξελίξεις.

Γενικά, η σύνδεση που γίνεται στο OP έχει βάση, μπορούμε να μιλήσουμε για την απαρχή του «Αλληλεγγύη με τον/την/τους Χ!».

ΥΓ. Έχω την εντύπωση ότι την ίδια λίγο-πολύ περίοδο μεγάλο ντόρο έκαναν και οι Πολωνοί.
Kommissar Lohmann
Casual Poster

Δημοσ.: 963
Εγγραφη: Ιούλιος 7th, 2014, 9:30 pm
Το μέλος Kommissar Lohmann, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Κουρκούας » Φεβρουάριος 1st, 2018, 1:33 pm

ρε σεις, που θα βρώ τέτοια τράπουλα; πουλάει κανείς; όχι αυθεντική του 19ου αιώνα, απομίμηση.
Άβαταρ μέλους
Κουρκούας
O πρίγκηψ του γυφτολαϊκού

Δημοσ.: 32584
Εγγραφη: Απρίλιος 18th, 2006, 7:06 pm
Τοποθεσια: Θάλασσα
Το μέλος Κουρκούας, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Μη μου άπτου » Φεβρουάριος 1st, 2018, 4:10 pm

Καλη επιχειρηματικη ιδεα, θα πουλουσε τρελα και θα στοιχιζε ελαχιστα.
Προς το παρον βολεψου με αυτη
Εικόνα
λιγο παλια βεβαια, του 2014, θελει ριμεικ.
Μη μου άπτου
New poster

Δημοσίευσηαπό Μη μου άπτου » Φεβρουάριος 1st, 2018, 4:10 pm

ουπς, διπλο
Μη μου άπτου
New poster

Δημοσίευσηαπό Verso » Φεβρουάριος 1st, 2018, 11:29 pm

Κουρκούας έγραψε: Χμμμ, όταν διάβασα τον τίτλο, η πρώτη μου σκέψη ήταν "αμάν, τί έγινε με τους εβραίους της Τριπολιτσάς;"

Γι' αυτούς ζήτησε συγγνώμη ο Μπουτάρης και καθαρίσαμε.
Verso
Fast poster

Δημοσ.: 1402
Εγγραφη: Μάρτιος 26th, 2017, 4:39 pm
Το μέλος Verso, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Καρυτινός » Φεβρουάριος 3rd, 2018, 2:49 pm

Nero έγραψε: Αληθεύει ότι εις τα Ευρώπας το 21 οι ελ εξεγερμένοι είχαν χαρακτηριστικά Γκε βάρα

Ο αντίστοιχος Τσεγκεβάρας της εποχής του Ρομαντισμού στην Ευρώπη ήταν μάλλον άλλος, πασίγνωστος και στην Ελλάδα
Εικόνα

Οι δικοί μας μαλλον προς αντίστοιχοι Φιντέλ
Άβαταρ μέλους
Καρυτινός
Fast poster

Δημοσ.: 3388
Εγγραφη: Ιούνιος 3rd, 2009, 7:37 pm
Το μέλος Καρυτινός, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Επιστροφή στην Ιστορία

Μετάβαση στην αρχή της σελίδας

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: ΟΥΤΙΣ και 33 επισκέπτες