Στηβεν Χωκινγκ : Το τελος του κοσμου ...

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί.

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: About, Naranjita, paul25, stamos, Εθνικοφιλελευθερος, άραξον και 16 επισκέπτες

Re: Στηβεν Χωκινγκ : Το τελος του κοσμου ...

Δημοσίευσηαπό xjr » Αύγουστος 8th, 2017, 1:19 pm

Hellegennes έγραψε:
xjr έγραψε: Ζητώ ταπεινά συγγνώμη. Ελπίζω να κατανοείς ότι οι γνώσεις σου και η σοφία σου είναι υπερμέγιστες σε σύγκριση με την ανυπαρξία και την αχρηστία την δικιά μας.
Υποκλίνομαι και φιλώ τις σόλες των παπουτσιών σου από ταπείνωση.

Να συνεισφέρεις κάτι έχεις ή θα ζητήσεις από μόνος σου να διαγραφεί το σπαμάρισμά σου;

Διδάσκαλε, είχα την εντύπωση ότι αν έχουμε F σ-άλγεβρα, δειγματικό χώρο Ω, τότε 0<=P<=1 για A∈F.

Πραγματικά, γκρεμίστηκαν όλες οι άχρηστες ανακαλύψεις των μαθηματικών των προηγούμενων αιώνων.

Σας ευχαριστώ που μου ανοίξατε τα μάτια. Υποκλίνομαι μπροστά σας.
xjr
New poster

Δημοσ.: 394
Εγγραφη: Μάιος 13th, 2017, 3:30 pm
Το μέλος xjr, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Οργισμένος » Αύγουστος 9th, 2017, 8:32 pm

xjr έγραψε:
Hellegennes έγραψε:
xjr έγραψε: Ζητώ ταπεινά συγγνώμη. Ελπίζω να κατανοείς ότι οι γνώσεις σου και η σοφία σου είναι υπερμέγιστες σε σύγκριση με την ανυπαρξία και την αχρηστία την δικιά μας.
Υποκλίνομαι και φιλώ τις σόλες των παπουτσιών σου από ταπείνωση.

Να συνεισφέρεις κάτι έχεις ή θα ζητήσεις από μόνος σου να διαγραφεί το σπαμάρισμά σου;

Διδάσκαλε, είχα την εντύπωση ότι αν έχουμε F σ-άλγεβρα, δειγματικό χώρο Ω, τότε 0<=P<=1 για A∈F.

Πραγματικά, γκρεμίστηκαν όλες οι άχρηστες ανακαλύψεις των μαθηματικών των προηγούμενων αιώνων.

Καλά τώρα κι εσύ , κλέβεις εκκλησία...
ΤΟ βιβλίο μου:https://www.smashwords.com/books/view/412984
Η τραγελαφικά ωμή αλήθεια για την Ελλάδα.
ΕΝΤΕΛΩΣ ΔΩΡΕΑΝ!!!
Άβαταρ μέλους
Οργισμένος
Extreme poster

Δημοσ.: 33591
Εγγραφη: Νοέμβριος 15th, 2009, 2:47 pm
Τοποθεσια: Sector 001
Το μέλος Οργισμένος, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Οργισμένος » Αύγουστος 9th, 2017, 8:34 pm

τέρας του νες έγραψε:
Hellegennes έγραψε: Γιατί ο Χόκινγκ στην μια παράγραφο λέει για κυβερνοπόλεμο και στην άλλη λέει ότι η Γη είναι ευάλωτη, που έκανε τον Όργιο να μιλάει για αστεροειδείς και τον Νάνδρο για φονιάδες δεινοσαύρων.

δηλαδή σου φαίνεται απίθανη η σκηνή λίγο πριν σκάσει ο αστεροειδής στη γη ο κάπτεν νάνδρος μέσα σε ένα χάος από πανικόβλητους φοροφυγάδες που ξεσκίζουν τα στρώματα τους να βγάζει το καρτοκινητό από την τσέπη της σωβρακοφανέλας και να λέει με ψύχραιμη φωνή "beam me up orgy"?

Πω πω γελάσαμε και σήμερα ...
Τι χιούμορ , τι επίπεδο ... :giggle: :giggle:
ΕΝΤΕΛΩΣ ΔΩΡΕΑΝ!!!
Άβαταρ μέλους
Οργισμένος
Extreme poster

Το μέλος Οργισμένος, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό xjr » Αύγουστος 10th, 2017, 5:25 pm

Οργισμένος έγραψε:
xjr έγραψε:
Hellegennes έγραψε:

Καλά τώρα κι εσύ , κλέβεις εκκλησία...

Mε συγχωρείς, συνήθως δεν φέρομαι έτσι, αλλά τώρα παραφέρθηκα.... :oops: :oops:
xjr
New poster

Το μέλος xjr, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό stavmanr » Αύγουστος 10th, 2017, 11:22 pm

Hellegennes έγραψε:
τέρας του νες έγραψε:
Hellegennes έγραψε: Γιατί ο Χόκινγκ στην μια παράγραφο λέει για κυβερνοπόλεμο και στην άλλη λέει ότι η Γη είναι ευάλωτη, που έκανε τον Όργιο να μιλάει για αστεροειδείς και τον Νάνδρο για φονιάδες δεινοσαύρων.

δηλαδή σου φαίνεται απίθανη η σκηνή λίγο πριν σκάσει ο αστεροειδής στη γη ο κάπτεν νάνδρος μέσα σε ένα χάος από πανικόβλητους φοροφυγάδες που ξεσκίζουν τα στρώματα τους να βγάζει το καρτοκινητό από την τσέπη της σωβρακοφανέλας και να λέει με ψύχραιμη φωνή "beam me up orgy"?

Το μόνο που μπορώ να πω είναι ότι μαθηματικά ακόμα κι αυτό έχει μη μηδενική πιθανότητα να συμβεί.

Η μοναδική μου ένσταση αφορά την κατάχρηση των πιθανοτήτων. Γενικά, σήμερα, οι πιθανότητες έχουν ξεσκιστεί από την κατάχρηση. Και δεν καταλαβαίνω πως προκύπτουν τα νούμερα των πιθανοτήτων.

Λέει πχ ο ένας "οι πιθανότητες να μας πετύχει αστεροειδής είναι 0,0000000000000000000001%". Ποτέ δεν μας είπαν από πού βγήκε το νούμερο και με βάση ποια δεδομένα.
Όσα γράφονται ακριβώς από κάτω είναι ανακριβή.
stavmanr
Fast poster

Δημοσ.: 2136
Εγγραφη: Ιούνιος 3rd, 2017, 9:18 am
Το μέλος stavmanr, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Hellegennes » Αύγουστος 10th, 2017, 11:54 pm

stavmanr έγραψε:
Η μοναδική μου ένσταση αφορά την κατάχρηση των πιθανοτήτων. Γενικά, σήμερα, οι πιθανότητες έχουν ξεσκιστεί από την κατάχρηση. Και δεν καταλαβαίνω πως προκύπτουν τα νούμερα των πιθανοτήτων.

Λέει πχ ο ένας "οι πιθανότητες να μας πετύχει αστεροειδής είναι 0,0000000000000000000001%". Ποτέ δεν μας είπαν από πού βγήκε το νούμερο και με βάση ποια δεδομένα.

Για έναν συγκεκριμένο αστεροειδή τα πράγματα είναι πιο απλά. Αρκεί να μπορείς να τον παρατηρήσεις για αρκετό καιρό ώστε να συλλέξεις στοιχεία για την τροχιά του και τα χαρακτηριστικά του και μπορείς να προβλέψεις με μεγάλη βεβαιότητα και μεγάλο βάθος χρόνου την πορεία του, χρησιμοποιώντας τις κατάλληλες εξισώσεις. Οι πιθανότητες εδώ υπολογίζονται στην βάση αστάθμητων παραγόντων, γιατί οι προσομοιώσεις έχουν μια πεπερασμένη ακρίβεια, μιας και βασίζονται σε προσεγγιστικές εξισώσεις (όλες οι φυσικές θεωρίες είναι προσεγγιστικές).

Η γενική πιθανότητα να μας χτυπήσει αστεροειδής ή κομήτης υπολογίζεται διαφορετικά και έχει να κάνει με την υπολογιζόμενη κατανομή των αντικειμένων αυτών, το μέγεθός τους, την βαρυτική επίδραση των άλλων σωμάτων του ΗΣ, την τροχιά της Γης και τις διορθώσεις με βάση την θεωρούμενη συχνότητα πρόσκρουσης τέτοιων αντικειμένων με βάση το μέγεθός τους. Οι κρατήρες της Σελήνης είναι σημαντικοί ως προς αυτό, γιατί μας δίνουν πληροφορία συχνότητας πρόσκρουσης που δεν είναι εύκολο να υπολογίσουμε για την Γη, επειδή το μεγαλύτερο μέρος της καλύπτεται από νερό και είναι γεωλογικά ενεργή, σε αντίθεση με την Σελήνη που διατηρεί ίχνη προσκρούσεων εκατομμυρίων ετών.
Είμαι ένας φτωχός και πάμφτωχος καομπόγιας.
Άβαταρ μέλους
Hellegennes
Extreme poster

Δημοσ.: 58770
Εγγραφη: Αύγουστος 23rd, 2006, 12:56 pm
Τοποθεσια: Θεσσαλονίκη
Το μέλος Hellegennes, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό xjr » Αύγουστος 11th, 2017, 12:59 am

Hellegennes έγραψε:
stavmanr έγραψε:

Για έναν συγκεκριμένο αστεροειδή τα πράγματα είναι πιο απλά. Αρκεί να μπορείς να τον παρατηρήσεις για αρκετό καιρό ώστε να συλλέξεις στοιχεία για την τροχιά του και τα χαρακτηριστικά του και μπορείς να προβλέψεις με μεγάλη βεβαιότητα και μεγάλο βάθος χρόνου την πορεία του, χρησιμοποιώντας τις κατάλληλες εξισώσεις. Οι πιθανότητες εδώ υπολογίζονται στην βάση αστάθμητων παραγόντων, γιατί οι προσομοιώσεις έχουν μια πεπερασμένη ακρίβεια, μιας και βασίζονται σε προσεγγιστικές εξισώσεις (όλες οι φυσικές θεωρίες είναι προσεγγιστικές).

Η γενική πιθανότητα να μας χτυπήσει αστεροειδής ή κομήτης υπολογίζεται διαφορετικά και έχει να κάνει με την υπολογιζόμενη κατανομή των αντικειμένων αυτών, το μέγεθός τους, την βαρυτική επίδραση των άλλων σωμάτων του ΗΣ, την τροχιά της Γης και τις διορθώσεις με βάση την θεωρούμενη συχνότητα πρόσκρουσης τέτοιων αντικειμένων με βάση το μέγεθός τους. Οι κρατήρες της Σελήνης είναι σημαντικοί ως προς αυτό, γιατί μας δίνουν πληροφορία συχνότητας πρόσκρουσης που δεν είναι εύκολο να υπολογίσουμε για την Γη, επειδή το μεγαλύτερο μέρος της καλύπτεται από νερό και είναι γεωλογικά ενεργή, σε αντίθεση με την Σελήνη που διατηρεί ίχνη προσκρούσεων εκατομμυρίων ετών.

Διδάσκαλε, πολύ ωραία ανάλυση κάνατε. Βλέπω υπολογίσατε με το τηλεσκόπιό σας όλες τις αποστάσεις των δισεκατομμυρίων σωμάτων και συνάγατε ασφαλώς το συμπέρασμα σας με βάσει τις παραμέτρους των εξισώσεών σας τις οποίες εκτιμήσατε.
Έχω όμως μια απορία και θα θελα να μου την αναλύσετε για να καταλάβω καλύτερα τις πιθανότητές που υπολογίσατε και να μου μεταδώσετε την υπέρμετρη γνώση σας:
Αν υποθέσουμε ότι ο δειγματοχώρος που αφορά το εξαγόμενο αποτέλεσμα της πρώτης μετεωρίτη είναι ο Ω={α1,...,αν}, Α, Q) και αν υποθέσουμε ότι ο δειγματοχώρος του Π (αυτό συμβολίζει τις άπειρες επαναλήψεις) είναι ΠΩ (εδώ το Π γινόμενο από το i=1 μέχρι το άπειρο, αλλά δυστυχώς δεν έχω latex εγκατεστημένο στις διακοπές μου, ελπίζω να μη μπερδευτείτε) και αν υποθέσουμε ότι με C κλάση Α1χΑ2χ..ΑνχΩχΩχ.... και επίσης έχουμε την σ(C) σ-άλγεβρα και P μοναδικό μέτρο πιθανότητας, τότε μπορούμε να θεωρήσουμε μια ακολουθία Αν έτσι ώστε Α1=β1χβ2χ...βνχΩχΩχΩ..., Α2=Ωχβ1χβ2χ...βνχΩχΩχΩ... και ούτω κάθε εξής. Εδώ θεωρώ β1...βν τους αστεροειδείς συνολικά στο συμπαν, ανεξαρτήτως αν θα πέσουν στην γή ή όχι. Λόγω ανεξαρτησίας όμως των Α1, Αμ+1, Α2μ+1 κλπ μεταξύ τους και επειδή οι πιθανότητες P(Ανμ+1) είναι ίσες μεταξύ τους, τότε το ΣP(Ανμ+1)=άπειρο.
Άρα εμφανέστατα διδάσκαλε, το P(limsupAνμ+1)=1. Άρα μπορεί απείρως συχνά με βάση τις πιθανότητες να χτυπηθούμε από μετεωρήτη σε άπειρο χρονο t. Εσείς πως καταλήξατε στο αντίθετο συμπέρασμα με το υπερτηλεσκόπιό σας και το υπερκομπιούτερ σας; Πάλι γκρεμίσατε τα μαθηματικά, εύγε! Για Νόμπελ Φυσικής σας βλέπω να πηγαίνετε.
xjr
New poster

Δημοσίευσηαπό Hellegennes » Αύγουστος 11th, 2017, 1:25 am

Αν έχεις απορίες να απευθυνθείς στο link που έδωσα με τον υπολογισμό του Jet Propulsion Laboratory της NASA και να αφήσεις κατά μέρος τις παπαριές με μαθηματικές έννοιες που έχεις κάνει αχταρμά, πόσο μάλλον τις αστρονομικές έννοιες που έχεις βιάσει βάναυσα, όπως «τους αστεροειδείς συνολικά στο σύμπαν». :smt005 :smt005 :smt005

Όχι μόνο ο αριθμός των αστεροειδών στο ΗΣ είναι πεπερασμένος και μετρήσιμος, όχι μόνο το ΗΣ έχει πεπερασμένο χρόνο ζωής αλλά οι πιθανότητες δεν λειτουργούν καν έτσι. Δεν υπάρχει συνολική πιθανότητα πρόσκρουσης αστεροειδούς. Κάθε μέρα εισέρχονται στην γήινη ατμόσφαιρα 100 τόνοι ύλης.

Για τις υπόλοιπες παπαριές τι να πρωτοσχολιάσω; Το ότι υπάρχει πεπερασμένος αριθμός σωματιδίων στο παρατηρήσιμο σύμπαν; Ότι είναι φύσει αδύνατον οτιδήποτε βρίσκεται έξω από το ΗΣ να προσκρούσει ποτέ στην Γη σε χρόνο ίσο με 5 δισεκατομμύρια χρόνια; Για την μαθηματική μαγειρική πρωτοετούς φοιτητή φιλολογίας;

Γι' αυτό, αγάπη μου καλή, τράβα διάβασε και άσε τις ειρωνιούλες στην άκρη. Κι όταν βρεις κάτι που έρχεται σε αντίθεση με αυτά που έχω γράψει, έλα να μου το πεις. Μέχρι τότε απλά γελοιοποιείσαι.
Άβαταρ μέλους
Hellegennes
Extreme poster

Το μέλος Hellegennes, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό xjr » Αύγουστος 11th, 2017, 1:34 am

Hellegennes έγραψε: Αν έχεις απορίες να απευθυνθείς στο link που έδωσα με τον υπολογισμό του Jet Propulsion Laboratory της NASA και να αφήσεις κατά μέρος τις παπαριές με μαθηματικές έννοιες που έχεις κάνει αχταρμά, πόσο μάλλον τις αστρονομικές έννοιες που έχεις βιάσει βάναυσα, όπως «τους αστεροειδείς συνολικά στο σύμπαν». :smt005 :smt005 :smt005

Όχι μόνο ο αριθμός των αστεροειδών στο ΗΣ είναι πεπερασμένος και μετρήσιμος, όχι μόνο το ΗΣ έχει πεπερασμένο χρόνο ζωής αλλά οι πιθανότητες δεν λειτουργούν καν έτσι. Δεν υπάρχει συνολική πιθανότητα πρόσκρουσης αστεροειδούς. Κάθε μέρα εισέρχονται στην γήινη ατμόσφαιρα 100 τόνοι ύλης.

Για τις υπόλοιπες παπαριές τι να πρωτοσχολιάσω; Το ότι υπάρχει πεπερασμένος αριθμός σωματιδίων στο παρατηρήσιμο σύμπαν; Ότι είναι φύσει αδύνατον οτιδήποτε βρίσκεται έξω από το ΗΣ να προσκρούσει ποτέ στην Γη σε χρόνο ίσο με 5 δισεκατομμύρια χρόνια; Για την μαθηματική μαγειρική πρωτοετούς φοιτητή φιλολογίας;

Γι' αυτό, αγάπη μου καλή, τράβα διάβασε και άσε τις ειρωνιούλες στην άκρη. Κι όταν βρεις κάτι που έρχεται σε αντίθεση με αυτά που έχω γράψει, έλα να μου το πεις. Μέχρι τότε απλά γελοιοποιείσαι.

Διδάσκαλε συγγνώμη για την ασχετοσύνη μου, με ξεμπροστιάσατε καταρρίπτοντας όσα είπα με ένα νεύμα σας μόνο. Τελικά λέτε ότι εις το ηλιακόν σύστημαν εβρίσκονται πεπερασμένα στοιχεία αστεροειδών ενώ στο σύμπαν δεν είναι πεπερασμένα;
Επίσης διδάσκαλεν, οι 100 τόνοι ύλης που μετρήσατε στην ζυγαριά σας, αποδεικνύουν ότι κάθε μέρα συγκρουόμαστε με αστεροειδείς; αυτό θελετε να πείτε;
έχω πολλές απορίες και εγώ και τα υπόλοιπα -διψασμένα για γνώση- μέλη του phorum που μόνο εσείς μπορείτε να μας τα λύσετε.
Θα τα βράσω τα μαθηματικά μου σε κατσαρόλα. Μόνο εσείς κατέχετε την Αλήθεια και το Φως. Μόνο εσείς είστε γνώση. Μην την κρατάτε μόνο για σας! Δώστε μας λίγη.
xjr
New poster

Δημοσίευσηαπό Hellegennes » Αύγουστος 11th, 2017, 1:52 am

Ξεκίνα από 'δώ.
Άβαταρ μέλους
Hellegennes
Extreme poster

Δημοσίευσηαπό xjr » Αύγουστος 12th, 2017, 1:28 am

Διδάσκαλε, γιατί τα μηνύματα του οργισμένου διαγράφηκαν;
xjr
New poster

Δημοσίευσηαπό Hellegennes » Αύγουστος 12th, 2017, 1:37 am

Γιατί δεν ρωτάς την διαχείριση ή τον συντονισμό; Σου μοιάζω για συντονιστής;
Άβαταρ μέλους
Hellegennes
Extreme poster

Δημοσίευσηαπό xjr » Αύγουστος 13th, 2017, 1:49 am

Είσαι πολύ επιβλητικός, και η αλήθεια είναι ότι σε πέρασα για τέτοιον.
xjr
New poster

Δημοσίευσηαπό τέρας του νες » Αύγουστος 13th, 2017, 11:08 am

οκ βρήκαμε ποιος έφαγε τη γκόμενα του μπούμπη.επόμενο μυστήριο
Άβαταρ μέλους
τέρας του νες
Fast poster

Δημοσ.: 2325
Εγγραφη: Μάιος 11th, 2017, 10:27 am
Το μέλος τέρας του νες, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Οργισμένος » Αύγουστος 13th, 2017, 6:40 pm

ΤΙ να κλάσει ο Χοκι ,η υπερθερμανση του πλανητη, η μολυνση, κτλ κτλ,
δεν συμφερει την ανθρωποτητα το ταξιδι σε αλλους πλανητες, απλα το καμει διοτι μπορει...
ταδε εφη Χελης...
ΕΝΤΕΛΩΣ ΔΩΡΕΑΝ!!!
Άβαταρ μέλους
Οργισμένος
Extreme poster

ΠροηγούμενηΕπόμενη

Επιστροφή στην Κοινωνία

Μετάβαση στην αρχή της σελίδας

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: About, Naranjita, paul25, stamos, Εθνικοφιλελευθερος, άραξον και 16 επισκέπτες