Αλλαγη φυλου σε 5 λεπτα-το νομοσχεδιο στην βουλη

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί.

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Σπυρος1 και 18 επισκέπτες

Re: Αλλαγη φυλου σε 5 λεπτα-το νομοσχεδιο στην βουλη

Δημοσίευσηαπό Γύπας » Σεπτέμβριος 24th, 2017, 10:58 pm

gdata έγραψε:
Anon. έγραψε:
gdata έγραψε: πως σκατά βγήκε στο 15μελές το τραβέλι όταν οι συμμαθητές της ήθελαν να την κάψουν; Αφου για να βγεις στο 15μελές θέλει να ψηφιστείς από τους συμμαθητές σου

συνηθως τις καφριλες αυτου του τυπου τις κανει μια μειοψηφια απο ψυχοπαθη κωλοπαιδα που μερικες φορες παρασερνουν και τους αλλους.

ως συνήθως δεν ξέρεις τι λες. Ξέρεις εγώ δεν θυμάμαι απλώς πως αντιδρούσαμε στην τάξη πριν 17 χρόνια, κάνω μάθημα σε 14χρονα και βλέπω πως αντιδρούν καθημερινά. Και τους χοντρούς κοροϊδεύουν και τις αδελφές και φυσικά τα τραβέλια. Γιατί πολύ απλά έτσι αντιδρά ο ανθρώπινος εγκέφαλος όταν βλέπει κάτι παράδοξο

Νευροφυσιολογία διδάσκεις;
Γύπας
Casual Poster

Δημοσ.: 612
Εγγραφη: Σεπτέμβριος 15th, 2017, 11:45 am
Το μέλος Γύπας, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό gdata » Σεπτέμβριος 24th, 2017, 11:40 pm

Μαθηματικά ώστε να μη καταντήσουν σαν εσένα
Άβαταρ μέλους
gdata
Extreme poster

Δημοσ.: 49219
Εγγραφη: Ιούνιος 25th, 2010, 1:16 am
Το μέλος gdata, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Tikhon » Σεπτέμβριος 25th, 2017, 12:05 am

Bass Class έγραψε: Τοτε δηλαδη για ποιο λογο να υπαρχει η παιδαγωγικη εαν δεν μπορει να διδαξει στα παιδια καποιους στοιχειωδεις κανονες συμπεριφορας;
Εικόνα
και αυτος ενα γκει παιδι ηταν που καποια αλλα παιδια του εδειξαν την αποψη τους που δεν ειχαν σκοπο να την αλλαξουν.

Που το ξέρεις πως ήταν ο συγκεκριμένος τέτοιος; Ζωνιανοί μυλοποταμίτες Βοσκοί που από την αναρχία έχουν ξεφύγει, έκαναν κλίκες, ήταν μόνος και τον τραμπούκιζαν.
Tikhon
Fast poster

Δημοσ.: 1254
Εγγραφη: Σεπτέμβριος 6th, 2016, 12:36 am
Το μέλος Tikhon, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Ασεβαστος » Σεπτέμβριος 25th, 2017, 10:17 am

Anon. έγραψε: υπαρχουν καποια σχολια που λενε πως δεν εγιναν ετσι τα πραγματα αλλα δεν λενε τιποτα παραπανω, και ουτε υπαρχει καποιο ρεπορταζ που να λεει αλλα απο αυτα της δημοσιευσης. Και στην περιπτωση της δολοφονια του μαυρου αμερικανου νεαρου απο τους μπραβους, αντιστοιχα σχολια υπηρχαν, δεν σημαινει τιποτα αυτο.

Το πως αντιμετωπιστηκε η τρανς δεν προκαλει καμια εκπληξη απολυτως, ειναι ο κανονας και οχι η εξαιρεση στην ομοφοβικη ελλαδα.

ο κανονας στην ελλαδα ειναι να την βγαζουν προεδρο του 15μελους;

δεν μας το΄χα.
μεσο ανεγκεφαλο κομμουνι έγραψε:
εγω βεβαια θα πραξω ο,τι αποφασισουν τα οργανα του κομματος

to be old and wise, you must first be young and stupid
Άβαταρ μέλους
Ασεβαστος
Maniac poster

Δημοσ.: 19017
Εγγραφη: Ιούνιος 24th, 2010, 5:27 pm
Το μέλος Ασεβαστος, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Γύπας » Σεπτέμβριος 25th, 2017, 2:32 pm

gdata έγραψε:
Γύπας έγραψε:
gdata έγραψε:
ως συνήθως δεν ξέρεις τι λες. Ξέρεις εγώ δεν θυμάμαι απλώς πως αντιδρούσαμε στην τάξη πριν 17 χρόνια, κάνω μάθημα σε 14χρονα και βλέπω πως αντιδρούν καθημερινά. Και τους χοντρούς κοροϊδεύουν και τις αδελφές και φυσικά τα τραβέλια. Γιατί πολύ απλά έτσι αντιδρά ο ανθρώπινος εγκέφαλος όταν βλέπει κάτι παράδοξο

Νευροφυσιολογία διδάσκεις;

Μαθηματικά ώστε να μη καταντήσουν σαν εσένα

Ναι αλλά έκανες λόγο για το πως αντιδρά ο εγκέφαλος. Είναι επιστημονικά αποδεδειγμένο;
Γύπας
Casual Poster

Το μέλος Γύπας, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Hellegennes » Σεπτέμβριος 25th, 2017, 2:41 pm

Γύπας έγραψε:
Ναι αλλά έκανες λόγο για το πως αντιδρά ο εγκέφαλος. Είναι επιστημονικά αποδεδειγμένο;

Από τότε έμαθα ότι στη ζβή μου δεν πρέπει σώνει και καλά να καθοδηγούμαι από τα βιβλία εκείνα. Απλά να ανατρέχω σ' αυτά αν η λογική μου το χρειαστεί. Άμα θεωρείς ότι όλα θεωρητικοποιούνται και σαρώνονται με τη μία - μέχρι και η ατομικότητα του καθένα μας, τα βάσανα μας και οι προσπάθειές μας να ησυχάσουμε λίγο τη ψυχή μας από τις συγκρούσεις, το έχεις χάσει. Κάποιοι φρανκεστάιν μαραζώνουν και οι όχλοι πάντα είναι σε αναμονή. Τροφοδότησε τους εσύ για να προστατέψεις την επιστημονική ορθότητα.

Ελπίζω αυτό να καλύπτει την ερώτησή σου.
Είμαι ένας φτωχός και πάμφτωχος καομπόγιας.
Άβαταρ μέλους
Hellegennes
Extreme poster

Δημοσ.: 58783
Εγγραφη: Αύγουστος 23rd, 2006, 12:56 pm
Τοποθεσια: Θεσσαλονίκη
Το μέλος Hellegennes, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Γύπας » Σεπτέμβριος 25th, 2017, 2:55 pm

Μου δίνεις ευκαιρία να πω κάτι άλλο τώρα άσχετο με το νήμα. Όχι δεν με καλύπτει αυτό και μάλιστα δεν με καλύπτει πάντα. Πολλές φορές μπορεί να μην ισχύει και καθόλου. Ωστόσο υπάρχουν και οι συνθήκες που μόνο αυτό με καλύπτει και ισχύει εξ ολοκλήρου.
Γι αυτό και είναι τοποθέτηση μου.
Μου κάνει όμως εντύπωση που εσύ από το προηγούμενο ποστ δεν στέκεσαι στο επιστημονικό μέρος και να απαντήσεις την παπαριά του gdata (που μόνο να πετάει χαρακτηρισμούς τον ενδιαφέρει όταν δεν συμφωνούν κάποιοι με τις αψυχολόγητες κακίες που βγάζει για τους διαφορετικούς ανθρώπους), αλλά προτιμάς να ασχοληθείς με τη γνώμη μου για το πως προσεγγίζουμε ένα τέτοιο θέμα. Τι έγινε δεν έχεις κάποια στατιστική; (Αν και εσύ δεν παραθέτεις πινακάκια και νούμερα :smt017 Η Μέντεκ το κάνει. Εσύ παραθέτεις κανόνες και τεκμηριωμένες επιστημονικές απόψεις με σκέτο κείμενο. Σωστό πάντα, δεν λέω). Φρονείς ότι δεν πρέπει να απαντήσεις αυτό το ζήτημα; Τι; (Σκέφτομαι και την περίπτωση να συμπάθησες κάτι σε μένα και να γουστάρεις να παίξεις με τον τρόπο σκέψης μου κι αν γίνεται να οδηγήσεις σε κάτι πιο αναβαθμισμένο).
Γύπας
Casual Poster

Δημοσίευσηαπό Σε κατάλαβα » Σεπτέμβριος 25th, 2017, 3:01 pm

Με όλη αυτή την ιστορία μου ήρθε μια τέλεια ιδέα.

Η ταυτοτητα μου γράφει 1,75, πλην όμως εγώ νοιώθω ψηλός.
Με ψηλοτάκουνα-κοθώρνους ίσα που φθάνω το 1,90.
Θα πάω το λοιπόν και θα δηλώσω 1,90 και μην τολμήσει κανείς να μου πει τπτ, μαύρο φίδι που τον έφαγε.
Δε μπορείτε να με αποκαλείτε "τάπα", κυρίες και κύριοι, θίγονται τα ατομικά μου δικαιώματα.

Νοιώθω - και είμαι - ΨΗΛΟΣ !...
Αἱρετικὸν ἄνθρωπον μετὰ μίαν καὶ δευτέραν νουθεσίαν παραιτοῦ
Σε κατάλαβα
Maniac poster

Δημοσ.: 16284
Εγγραφη: Ιούνιος 7th, 2008, 8:46 am
Τοποθεσια: Κορυφή του Κιλιμάντζαρου
Το μέλος Σε κατάλαβα, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Hellegennes » Σεπτέμβριος 25th, 2017, 3:08 pm

Γύπας έγραψε: Μου δίνεις ευκαιρία να πω κάτι άλλο τώρα άσχετο με το νήμα. Όχι δεν με καλύπτει αυτό και μάλιστα δεν με καλύπτει πάντα. Πολλές φορές μπορεί να μην ισχύει και καθόλου. Ωστόσο υπάρχουν και οι συνθήκες που μόνο αυτό με καλύπτει και ισχύει εξ ολοκλήρου.
Μου κάνει όμως εντύπωση που εσύ από το προηγούμενο ποστ δεν στέκεσαι στο επιστημονικό μέρος και να απαντήσεις την παπαριά του gdata (που μόνο να πετάει χαρακτηρισμούς τον ενδιαφέρει όταν δεν συμφωνούν κάποιοι με τις αψυχολόγητες κακίες που βγάζει για τους διαφορετικούς ανθρώπους), αλλά προτιμάς να ασχοληθείς με τη γνώμη μου για το πως προσεγγίζουμε ένα τέτοιο θέμα. Τι έγινε δεν έχεις κάποια στατιστική; (Αν και εσύ δεν παραθέτεις πινακάκια και νούμερα :smt017 Η Μέντεκ το κάνει. Εσύ παραθέτεις κανόνες και τεκμηριωμένες επιστημονικές απόψεις με σκέτο κείμενο. Σωστό πάντα, δεν λέω). Φρονείς ότι δεν πρέπει να απαντήσεις αυτό το ζήτημα; Τι; (Σκέφτομαι και την περίπτωση να συμπάθησες κάτι σε μένα και να γουστάρεις να παίξεις με τον τρόπο σκέψης μου κι αν γίνεται να οδηγήσεις σε κάτι πιο αναβαθμισμένο).

Θα ήθελα να απαντήσω, αλλά φοβούμαι ότι όταν θα απαντήσω σε κάτι με το οποίο διαφωνείς, θα μου ποστάρεις πάλι κάποιο ανάλογο κείμενο. Δεν μ' αρέσει η λογική πασπαρτού «αυτό δεν με καλύπτει εδώ, αλλά μπορεί να με καλύπτει εξολοκλήρου αλλού», που σε βοηθάει να μπαίνεις από την μια πόρτα και να βγαίνεις από την άλλην όταν νιώθεις εγκλωβισμένος.

Εν συντομία, διαφωνώ με τον gdata στο συγκεκριμένο και δεν υπάρχει ένδειξη ότι ο εγκέφαλος έχει preset πινακάκι με πράγματα που φαίνονται παράταιρα ή αστεία. Εντούτοις, ο εγκέφαλος δημιουργεί σταδιακά ένα τέτοιο πινακάκι (ουσιαστικά ένα πολύπλοκο σύστημα συσχετίσεων) και η αντίδραση που θα έχει το άτομο εξαρτάται από το σύνολο αξιών που θα έχει δημιουργήσει ως εκείνην την στιγμή. Παράδειγμα: ένας παιδάκι βλέπει έναν άνθρωπο να κουτσαίνει ή να περπατάει με διαφορετικό τρόπο από τους άλλους. Μέσω παρατήρησης, το παιδάκι έχει ήδη διαμορφώσει άποψη για το πώς φαίνεται το βάδισμα εν γένει. Οπότε η αντίδρασή του είναι να του φανεί αστείο. Το αν θα γελάσει, αν θα πει κάτι, αν θα του φανεί απλά παράξενο ή αν θα πάει να σπρώξει τον άνθρωπο που περπατά αλλιώς, εξαρτάται από το τι σετ αξιών έχουν εντυπωθεί στο μυαλό του μέσω διαπαιδαγώγησης.

Εάν δεν συνέβαιναν όλα αυτά, δεν θα λειτουργούσε η κωμωδία (στην κωμωδία εν πολλοίς έχουμε μάθει να αποσυνδέουμε το αξιακό μας σύστημα αντιδράσεων απ' αυτό που βιώνουμε κι έτσι γυρνάμε στο αρχικό πινακάκι με τα παράταιρα πράγματα και αντιδρούμε ανόθευτα σ' αυτά. Οπότε κάτι που μπορεί να θεωρούσαμε προσβλητικό στην ζωή μας, μπορεί να μας κάνει να γελάσουμε σε ένα φανταστικό πλαίσιο).
Άβαταρ μέλους
Hellegennes
Extreme poster

Το μέλος Hellegennes, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Hellegennes » Σεπτέμβριος 25th, 2017, 3:11 pm

Σε κατάλαβα έγραψε: Με όλη αυτή την ιστορία μου ήρθε μια τέλεια ιδέα.

Θα πάω το λοιπόν και θα δηλώσω 1,90 και μην τολμήσει κανείς να μου πει τπτ, μαύρο φίδι που τον έφαγε.
Δε μπορείτε να με αποκαλείτε "τάπα", κυρίες και κύριοι, θίγονται τα ατομικά μου δικαιώματα.

Α, ναι. Θίγομαι κι εγώ. Στην ταυτότητά μου γράφει 1,69 ενώ είμαι 1,70. Όταν έβγαλα ταυτότητα με ρώτησαν πόσο είμαι, είπα 1,70 κι επειδή ήταν κομπλεξικοί κάθισαν να με μετρήσουν. Παρότι έχω μετρηθεί άπειρες φορές, τελικά έγραψαν στο έγγραφο ότι είμαι 1,69. Αλλά το κράτος δεν έχει μέριμνα γι' αυτό. Εμένα μπορεί να με προσβάλει, όπως δήθεν προσβάλει την Μητσούλα που την φωνάζουν Μήτσο (άσχετο που αυτό δεν μπορεί να είναι πραγματικό πρόβλημα κανενός).
Άβαταρ μέλους
Hellegennes
Extreme poster

Δημοσίευσηαπό vagabondo » Σεπτέμβριος 25th, 2017, 3:14 pm

Hellegennes έγραψε:
Σε κατάλαβα έγραψε: Με όλη αυτή την ιστορία μου ήρθε μια τέλεια ιδέα.

Α, ναι. Θίγομαι κι εγώ. Στην ταυτότητά μου γράφει 1,69 ενώ είμαι 1,70. Όταν έβγαλα ταυτότητα με ρώτησαν πόσο είμαι, είπα 1,70 κι επειδή ήταν κομπλεξικοί κάθισαν να με μετρήσουν. Παρότι έχω μετρηθεί άπειρες φορές, τελικά έγραψαν στο έγγραφο ότι είμαι 1,69. Αλλά το κράτος δεν έχει μέριμνα γι' αυτό. Εμένα μπορεί να με προσβάλει, όπως δήθεν προσβάλει την Μητσούλα που την φωνάζουν Μήτσο (άσχετο που αυτό δεν μπορεί να είναι πραγματικό πρόβλημα κανενός).

Το ύψος παίζει ρόλο για κάποια επαγγέλματα.
Io Vagabondo
Occasio facit furem
Άβαταρ μέλους
vagabondo
Fast poster

Δημοσ.: 4360
Εγγραφη: Μάρτιος 16th, 2012, 2:36 am
Το μέλος vagabondo, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Γύπας » Σεπτέμβριος 25th, 2017, 3:41 pm

Hellegennes έγραψε:
Γύπας έγραψε: Μου δίνεις ευκαιρία να πω κάτι άλλο τώρα άσχετο με το νήμα. Όχι δεν με καλύπτει αυτό και μάλιστα δεν με καλύπτει πάντα. Πολλές φορές μπορεί να μην ισχύει και καθόλου. Ωστόσο υπάρχουν και οι συνθήκες που μόνο αυτό με καλύπτει και ισχύει εξ ολοκλήρου.

Θα ήθελα να απαντήσω, αλλά φοβούμαι ότι όταν θα απαντήσω σε κάτι με το οποίο διαφωνείς, θα μου ποστάρεις πάλι κάποιο ανάλογο κείμενο. Δεν μ' αρέσει η λογική πασπαρτού «αυτό δεν με καλύπτει εδώ, αλλά μπορεί να με καλύπτει εξολοκλήρου αλλού», που σε βοηθάει να μπαίνεις από την μια πόρτα και να βγαίνεις από την άλλην όταν νιώθεις εγκλωβισμένος.

Εν συντομία, διαφωνώ με τον gdata στο συγκεκριμένο και δεν υπάρχει ένδειξη ότι ο εγκέφαλος έχει preset πινακάκι με πράγματα που φαίνονται παράταιρα ή αστεία. Εντούτοις, ο εγκέφαλος δημιουργεί σταδιακά ένα τέτοιο πινακάκι (ουσιαστικά ένα πολύπλοκο σύστημα συσχετίσεων) και η αντίδραση που θα έχει το άτομο εξαρτάται από το σύνολο αξιών που θα έχει δημιουργήσει ως εκείνην την στιγμή. Παράδειγμα: ένας παιδάκι βλέπει έναν άνθρωπο να κουτσαίνει ή να περπατάει με διαφορετικό τρόπο από τους άλλους. Μέσω παρατήρησης, το παιδάκι έχει ήδη διαμορφώσει άποψη για το πώς φαίνεται το βάδισμα εν γένει. Οπότε η αντίδρασή του είναι να του φανεί αστείο. Το αν θα γελάσει, αν θα πει κάτι, αν θα του φανεί απλά παράξενο ή αν θα πάει να σπρώξει τον άνθρωπο που περπατά αλλιώς, εξαρτάται από το τι σετ αξιών έχουν εντυπωθεί στο μυαλό του μέσω διαπαιδαγώγησης.

Εάν δεν συνέβαιναν όλα αυτά, δεν θα λειτουργούσε η κωμωδία (στην κωμωδία εν πολλοίς έχουμε μάθει να αποσυνδέουμε το αξιακό μας σύστημα αντιδράσεων απ' αυτό που βιώνουμε κι έτσι γυρνάμε στο αρχικό πινακάκι με τα παράταιρα πράγματα και αντιδρούμε ανόθευτα σ' αυτά. Οπότε κάτι που μπορεί να θεωρούσαμε προσβλητικό στην ζωή μας, μπορεί να μας κάνει να γελάσουμε σε ένα φανταστικό πλαίσιο).

Για το πρώτο, το επαναλαμβάνω ότι είναι οφ τόπικ και το τονίζω. Γιατί είναι άποψη μου για τα πράγματα γενικά δεν είναι μόνο μέθοδος αντιμετωπίσεις δυσκολιών διαλόγου. Φιλοσοφικά το έθεσα και ζητώ να ασχοληθείς (αν και άμα είχες όρεξη και ήταν άλλο το νήμα θα μου άρεσε να δω την γνώμη σου. Με λίγα λόγια το περιγράφω έτσι: Τίποτα δεν ισχύει 100%

Ωραία το ανέπτυξες και σωστά (για μένα). Πράγματι τέτοια θέματα δεν μπορούν να παράγουν ούτε καν ενδείξεις για το ισχύει. Πρτώτα απ' όλα βλέπουμε ένα σημειολογικό σκάλωμα, ότι ο εγκέφαλος μιας τρανς δεν είναι ανθρώπινος. Ε; Μετά θα πρέπει να δούμε για πλήθος ανθρώπων που ακριβώς έγκειται για το παράξενο της τρανς. Αν ειναι το ντύσιμο θα πρέπει να δούμε γιατί αυτό το ντύσιμο δεν μας φαίνεται παράξενο στις γυναίκες και να δούμε μετά πως θα φαινόταν ένα σύγχρονο γυναικείο δυτικό ντύσιμο το 1800 ή σε άλλες
περιοχές.

Το σπουδαιότερο όμως είναι το ότι πρέπει να διαφοροποιηθεί η άποψη σου από την κατηγορία απόψεων όπως του gdata αλλά και της Μέντεκ που κινούνται από ελατήρια μίσους, ναρκισσισμού και πολλά άλλα. Η Μέντεκ βέβαια παραθέτει στοιχεία, άλλοτε γεγονότα, άλλοτε έρευνες, αλλά το χέσει στο πως αυτά γίνονται κοινωνική στάση.

πως καταλαβαίνεις όταν σκαλώσει εκεί το θέμα δεν έχει καμία σημασία αν το επίπεδο τεστοστερόνης ξεπερνάει την κρίσιμη τιμή όπου ... μπλα μπλα. και αναγκαστικά παίρνεις θέση αν τελικά σκέφτεσαι τι καλό θα μπορούσαν να έχουν στη ζωή τους αυτοί οι άνθρωποι.
Εδώ λοιπόν φτιάχνεται ένας νόμος γι αυτούς. Κι αυτό το λέω καλό (ας μην τον ξέρω καν. Είναι ένα πρώτο βήμα) Αν είναι πρόχειρος και αδούλευτος και μπορεί να γεννάει κινδύνους το επισημαίνεις και προτείνεις κάτι καλύτερο. Αν είσαι της άποψης
Εμένα στ' αρχίδια μου το καλύτερο για τις ανωμαλάρες, με νοιάζει μόνο να ισχύσει αυτός ο νόμος που εγκυμονεί κινδύνους για μένα και με καταπιέζει
καταλαβαίνεις τότε ότι δεν είναι επιστημονικό το θέμα. Γι αυτό καταλήγω ότι ο νόμος μπορεί διαρκώς να αναβαθμίζεται (που το σατίρισες λίγο, αλλά δεν βρίσκω εγώ κάτι λάθος).
Οι κινδυνολογία της Μέντεκ είναι για μένα άκυρη γιατί αναφέρεται σε πράγματα ατομικής φύσεως, είτε ψυχιατρικά είτε ποινικά.

Το βίντεο που έβλαλα με τον ΔΗΜΗΤΡΗ δεν έχει σχέση με αυα της Μέντεκ.
Γύπας
Casual Poster

Δημοσίευσηαπό gdata » Σεπτέμβριος 25th, 2017, 4:09 pm

τι μπαρούφες διαβάζουμε εδώ μέσα μα τον όντιν;
ΆΝθρωπε μου όποιος έχει γεννηθεί με @@ δεν είναι γυναίκα και όποια έχει γεννηθεί με βυζιά δεν είναι άντρας. Ε δεν θα μας αναγκάσετε να λέμε ήλιο το φεγγάρι επειδή είστε ζαβοί , End of story.
Άβαταρ μέλους
gdata
Extreme poster

Το μέλος gdata, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Σε κατάλαβα » Σεπτέμβριος 25th, 2017, 4:51 pm

Tαπεινή άποψη :
Σε 100 χρόνια όταν θα έχει ανακαλυφθεί το πως λειτουργεί η ανθρώπινη βιοχημεία, οι άνθρωποι τότε θα βλέπουν πίσω τι μαλακίες ψηφίζανε οι άνθρωποι των αρχών του 21ου αιώνα και θα γελάνε.
Αἱρετικὸν ἄνθρωπον μετὰ μίαν καὶ δευτέραν νουθεσίαν παραιτοῦ
Σε κατάλαβα
Maniac poster

Δημοσ.: 16284
Εγγραφη: Ιούνιος 7th, 2008, 8:46 am
Τοποθεσια: Κορυφή του Κιλιμάντζαρου
Το μέλος Σε κατάλαβα, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό gdata » Σεπτέμβριος 25th, 2017, 5:07 pm

σιγά που θα περιμένουμε 100 χρόνια και το να πάει μπροστά η βιοχημεία για να κοροϊδεύουμε αυτά τα καραγκιοζιλίκια
Άβαταρ μέλους
gdata
Extreme poster

ΠροηγούμενηΕπόμενη

Επιστροφή στην Κοινωνία

Μετάβαση στην αρχή της σελίδας

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Σπυρος1 και 18 επισκέπτες