Νεκρος Βρετανος αστεγος-ο δημος του κατασχεσε τον υπνοσακο!!

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί.

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: aleo, explorateur, Prometheus, Yochanan, Τζακ Πάλανς και 29 επισκέπτες

Νεκρος Βρετανος αστεγος-ο δημος του κατασχεσε τον υπνοσακο!!

Δημοσίευσηαπό papasmurf » Φεβρουάριος 1st, 2018, 4:35 pm

Νεκρός βρέθηκε άστεγος στη Βρετανία, με το δήμο να κατηγορειται οτι του έχει ......κατασχέσει τον υπνόσακο :o λίγες μέρες πριν.

Εικόνα

Νεκρός εντοπίστηκε ένας 66χρονος άστεγος στη Βρετανία. Το πτώμα του άτυχου άντρα εντόπισε φίλος του, στον οποίο ο άστεγος είχε πει πριν μερικές μέρες πως άντρες του δήμου, είχαν κατασχέσει τον υπνόσακό του.

Το δημοτικό συμβούλιο της πόλης, αρνείται πως πήρε τον υπνόσακο του, με έναν από τους δημοτικούς συμβούλους να αρνείται κατηγορηματικά πως προέβησαν ποτέ σε τέτοια πράξη, ισχυριζόμενος πως προσπαθούσαν να βοηθήσουν τον άστεγο άνδρα εδώ και 10 χρόνια.

Σε ερώτηση για το αν έχουν κατασχέσει ποτέ υπνόσακους από αστέγους, ό ίδιος σύμβουλος δήλωσε:

Το δημοτικό συμβούλιο έχει υποχρέωση να κρατά τους δημόσιους χώρους και του δρόμους, καθαρούς και ασφαλείς. Ακολουθούμε ένα πρωτόκολλο κάθε φορά που παίρνουμε αντικείμενα τα οποία δε φυλάσσονται, δείχνοντας ευαισθησία για ευάλωτες κοινωνικές ομάδες, που μπορεί να αφήνουν αφύλαχτα τα προσωπικά τους αντικείμενα.

Το προσωπικό μας, εφόσον το αντικείμενο δεν είναι επικίνδυνο, δίνει μία διορία προκειμένου το άτομο στο οποίο ανήκει το αντικείμενο να έρθει και να το πάρει. Και ακόμα και μετά από αυτή τη διορία, γίνονται προσπάθειες για την ενημέρωση των πολιτών, πως τα αντικείμενά τους έχουν αφαιρεθεί και αποθηκευθεί με ασφάλεια, ώστε να έρθουν να τα παραλάβουν.

Από την άλλη, η Claire Matthews, ιδρύτρια της φιλανθρωπικής οργάνωσης Hope for Food που μοιράζει ανάμεσα σε άλλα και υπνόσακους, κάνει λόγο για αρκετές καταγγελίες, όπου οι τοπικές αρχές πετάνε τους υπνόσακους των αστέγων, θεωρώντας τους σκουπίδια.

Ο συγκεκριμένος δήμος, έχει απασχολήσει και στο παρελθόν την κοινή γνώμη με την απόφασή του να παίζει δυνατά μουσική με γκάιντες σε σταθμούς λεωφορείων και τραίνων (από τα λίγα μέρη όπου μπορούν να έχουν κάλυψη οι άστεγοι), ενώ παλιότερα έχει βρεθεί να αγοράζει και εισιτήρια χωρίς επιστροφή για άστεγους, προκειμένου αυτοί να φύγουν από την πόλη.

Στη Βρετανία το πρόβλημα της έλλειψης στέγης έχει γιγαντωθεί τελευταία, σημειώνοντας αύξηση 130% τα τελευταία έξι χρόνια, με τις φιλανθρωπικές οργανώσεις να ρίχνουν το φταίξιμο στις πολιτικές λιτότητας και την κρίση στην αγορά κατοικίας.

http://spasmenoparathyro.me/homeless-sl ... g-removal/
http://metro.co.uk/2018/01/23/homeless- ... y-7253293/
http://www.independent.co.uk/news/bourn ... 74746.html
https://www.theguardian.com/uk-news/201 ... ournemouth
πρωην μικροαστικα ανυπομονος, πρωην πεσμενος απο τα συννεφα, πρωην πιασμενος απο τα μαλλια μου, πρωην αυταπατομενος
Άβαταρ μέλους
papasmurf
Crazy poster

Δημοσ.: 5204
Εγγραφη: Σεπτέμβριος 13th, 2013, 2:41 pm
Το μέλος papasmurf, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Re: Νεκρος Βρετανος αστεγος-ο δημος του κατασχεσε τον υπνοσα

Δημοσίευσηαπό papasmurf » Φεβρουάριος 1st, 2018, 4:37 pm

Αυτήν την Ευρώπη θέλετε κ Μητσοτάκη,κ. Τσιπρα και λοιποι νεοφιλελερες ?
πρωην μικροαστικα ανυπομονος, πρωην πεσμενος απο τα συννεφα, πρωην πιασμενος απο τα μαλλια μου, πρωην αυταπατομενος
Άβαταρ μέλους
papasmurf
Crazy poster

Δημοσ.: 5204
Εγγραφη: Σεπτέμβριος 13th, 2013, 2:41 pm
Το μέλος papasmurf, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Μαυροβασίλης » Φεβρουάριος 1st, 2018, 4:42 pm

πότε έγινε +Ευρώπη+ το καποτόνησο;
Χάρε, μην ψάχνεις να με βρεις στα πέρατα του κόσμου
μα σαν περάσω τα εκατό θαν έρθω αμοναχός μου
Άβαταρ μέλους
Μαυροβασίλης
Maniac poster

Δημοσ.: 12405
Εγγραφη: Ιούλιος 23rd, 2005, 11:14 pm
Το μέλος Μαυροβασίλης, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Μη μου άπτου » Φεβρουάριος 1st, 2018, 5:02 pm

Υπαρχουν απειρα αδεια σπιτια στο Λονδινο, μερικα αληθινα παλατια. Να καταληφθουν παραυτα.
Μη μου άπτου
Casual Poster

Δημοσ.: 502
Εγγραφη: Ιανουάριος 15th, 2018, 10:38 am
Το μέλος Μη μου άπτου, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Chainis » Φεβρουάριος 1st, 2018, 9:03 pm

papasmurf έγραψε: Αυτήν την Ευρώπη θέλετε κ Μητσοτάκη,κ. Τσιπρα και λοιποι νεοφιλελερες ?

Εσύ ποια Ευρώπη θέλεις;
.
Kobayashi έγραψε: Αν για κάτι μπορεί να κατηγορηθεί η ΕΣΣΔ αυτό είναι ο υπερβολικός ανθρωπισμός.

.
Άβαταρ μέλους
Chainis
Maniac poster

Δημοσ.: 17726
Εγγραφη: Απρίλιος 2nd, 2009, 1:13 am
Το μέλος Chainis, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Verso » Φεβρουάριος 1st, 2018, 11:57 pm

Μειώθηκε ο πληθυσμός της Βρετανίας κατά έναν. Ουάου!
Verso
Fast poster

Δημοσ.: 1404
Εγγραφη: Μάρτιος 26th, 2017, 4:39 pm
Το μέλος Verso, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Ασεβαστος » Φεβρουάριος 2nd, 2018, 10:21 am

το μποτ σπαμαρει μονιμως ψεμματα. οποτε κρινω οτι και αυτο ειναι παραμυθι, χωρις καν να μπω στον κοπο να το διαβασω.
μεσο ανεγκεφαλο κομμουνι έγραψε:
εγω βεβαια θα πραξω ο,τι αποφασισουν τα οργανα του κομματος

to be old and wise, you must first be young and stupid
Άβαταρ μέλους
Ασεβαστος
Maniac poster

Δημοσ.: 19753
Εγγραφη: Ιούνιος 24th, 2010, 5:27 pm
Το μέλος Ασεβαστος, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Athos » Φεβρουάριος 2nd, 2018, 10:30 am

κάνει δουλειά ο Πακιστανός Δήμαρχος
Athos
Fast poster

Δημοσ.: 4165
Εγγραφη: Οκτώβριος 6th, 2004, 4:03 pm
Το μέλος Athos, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό About » Φεβρουάριος 2nd, 2018, 10:40 am

edit
Τελευταία επεξεργασία απο About την Φεβρουάριος 2nd, 2018, 11:50 am, επεξεργάστηκε 1 φορές συνολικά.
Άβαταρ μέλους
About
Fast poster

Δημοσ.: 3903
Εγγραφη: Ιούλιος 5th, 2016, 6:38 am
Τοποθεσια: Ασπρόπυργος - Γκορυτσά
Το μέλος About, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Μη μου άπτου » Φεβρουάριος 2nd, 2018, 11:01 am

Δεν εγινε στο Λονδινο αυτο στο Bournemouth εγινε, οπου η πολη ακολουθει ιδιαιτερα εχθρικη στρατηγικη στους αστεγους, που εχουν αυξηθει.

http://www.bbc.com/news/uk-england-dorset-42885818

Βαζουν καρφια και μπαρες στα παγκακια, καταβρεχτηρες δαπεδου στα σημεια οπου οι αστεγοι θα μπορουσαν να κοιμηθουν και αλλα τετοια ανθρωπιστικα.

Εικόνα
Ο δημος κυριαρχειται αποκλειστικα απο Κονσερβες, με εναν μονο πρασινο και εναν ανεξαρτητο αντιπολιτευση.
https://www.bournemouth.gov.uk/CouncilDemocratic/Councillors/Councillors.aspx?CouncillorsListing_DisplayMode=Party
Μη μου άπτου
Casual Poster

Το μέλος Μη μου άπτου, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Μη μου άπτου » Φεβρουάριος 2nd, 2018, 11:03 am

Ασεβαστος έγραψε: το μποτ σπαμαρει μονιμως ψεμματα. οποτε κρινω οτι και αυτο ειναι παραμυθι, χωρις καν να μπω στον κοπο να το διαβασω.

δεν ειναι, η ειδηση υπαρχει σ ολα τα βρετανικα μεσα και οι τοπικες αρχες το εχουν επιβεβαιωσει.
Μη μου άπτου
Casual Poster

Δημοσίευσηαπό Ασεβαστος » Φεβρουάριος 2nd, 2018, 11:16 am

Μη μου άπτου έγραψε:
Ασεβαστος έγραψε: το μποτ σπαμαρει μονιμως ψεμματα. οποτε κρινω οτι και αυτο ειναι παραμυθι, χωρις καν να μπω στον κοπο να το διαβασω.

δεν ειναι, η ειδηση υπαρχει σ ολα τα βρετανικα μεσα και οι τοπικες αρχες το εχουν επιβεβαιωσει.

ποιο;
οτι πεθανε ο ανθρωπος προφανως και θα ειναι αληθεια.

οτι του πηρανε το σλιπινγκ μπαγκ, και πεθανε απο αυτο, μυριζει μουφιλα απο μακρια.
μεσο ανεγκεφαλο κομμουνι έγραψε:
εγω βεβαια θα πραξω ο,τι αποφασισουν τα οργανα του κομματος

to be old and wise, you must first be young and stupid
Άβαταρ μέλους
Ασεβαστος
Maniac poster

Δημοσ.: 19753
Εγγραφη: Ιούνιος 24th, 2010, 5:27 pm
Το μέλος Ασεβαστος, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Μη μου άπτου » Φεβρουάριος 2nd, 2018, 11:40 am

Ασεβαστος έγραψε:
Μη μου άπτου έγραψε:

ποιο;
οτι πεθανε ο ανθρωπος προφανως και θα ειναι αληθεια.

οτι του πηρανε το σλιπινγκ μπαγκ, και πεθανε απο αυτο, μυριζει μουφιλα απο μακρια.

ο papasmurf μετεφερε την ειδηση ακριβως οπως δημοσιευτηκε στον Guardian και στο bbc.
Ο δημος κατηγορηθηκε γι αυτο και αρνηθηκαν καθε αναμειξη, αλλα εαν δεις τι ανεβασα πριν, ακολουθει σκληρη στρατηγικη εξοστρακισμου των αστεγων απο οποιοδηποτε σημειο της πολης οπυ θα μπορουσαν να βρουν καταφυγιο.
Εσυ λοιπον τι λες, οταν ο δημος επενδυει σε εργα υποδομης εναντιον των αστεγων, αφηνει τους παρατημενους υπνοσακους τους απειραχτους οπου τους βρουν;
Μη μου άπτου
Casual Poster

Δημοσίευσηαπό Athos » Φεβρουάριος 2nd, 2018, 2:29 pm

Μη μου άπτου έγραψε:
Εικόνα

πολύ αριστερίλα ο τυπάς
Athos
Fast poster

Δημοσ.: 4165
Εγγραφη: Οκτώβριος 6th, 2004, 4:03 pm
Το μέλος Athos, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Μη μου άπτου » Φεβρουάριος 2nd, 2018, 3:18 pm

Δυσκολευομαι να φανταστω κονσερβοδεξιο να κανει μιντια ακτιβισμο για τα δικαιωματα των αστεγων.
Μη μου άπτου
Casual Poster

Επιστροφή στην Κοινωνία

Μετάβαση στην αρχή της σελίδας

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: aleo, explorateur, Prometheus, Yochanan, Τζακ Πάλανς και 29 επισκέπτες