Αλλαγή ονόματος

Κοινωνικά θέματα και προβληματισμοί.

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Alchemist501, aleo, explorateur, Prometheus και 27 επισκέπτες

Αλλαγή ονόματος

Δημοσίευσηαπό ΑΝΤΙΟΧΟΣ » Φεβρουάριος 28th, 2006, 9:05 pm

Αλλαγή ονόματος

Τον τελευταίο καιρό, πολλοί Έλληνες καί πολλές Ελληνίδες επιθυμούν
να αλλάξουν το όνομά τους επειδή αυτό είναι χριστιανικό καί αυτοί δεν
αισθάνονται πλέον κανέναν δεσμό ηθικό, θρησκευτικό, πνευματικό καί
ψυχολογικό, με την χριστιανική εκκλησία.
Θέλοντας λοιπόν να διευκολύνω αυτούς τους ανθρώπους, ώστε να
σπάσουν τα δεσμά τους, θα αναφέρω την διαδικασία αλλαγής ονόματος.
Κατ’ αρχάς οφείλω να πω ότι υπάρχουν δύο τρόποι αλλαγής ονόματος.
Καί θα τους παραθέσω καί τους δύο, ώστε να μπορέσουν να τους
γνωρίσουν καί να πραγματοποιήσουν το όνειρό τους.

Α΄ τρόπος

1) Αίτηση στο οικείο ληξιαρχείο.
2) Λήψη πιστοποιητικού ληξιαρχείου με το νέο όνομα.
3) Προσκόμιση του πιστοποιητικού στην υπηρεσία δημοτολογίου.
4) Λήψη πιστοποιητικού Δήμου.
5) Κατάθεση πιστοποιητικού Δήμου σε όσες υπηρεσίες τηρούν
αρχείο με το όνομα.

Πηγή: περιοδικό Ελληνικόν Πάνθεον, τεύχος 10,
Σεπτέμβριος-Νοέμβριος 2.000μ.α.χ.χ., σελίδα 32.

Β΄ τρόπος

Διόρθωση ληξιαρχικής πράξης καί αλλαγή ονόματος για
θρησκευτικούς λόγους.

1) Αίτηση στο δικαστήριο με την οποία ζητείται η διόρθωση της
Ληξιαρχικής πράξης γέννησης.
2) Κοινοποίηση πριν από την δικάσιμο στον εισαγγελέα Πρωτοδικών.
3) Μετά την τελεσιδικία της απόφασης, εφόσον η αίτηση γίνει
δεκτή, καταχώρηση στο περιθώριο της ληξιαρχικής πράξης.

Νομική θεμελίωση: απόφαση 430/2003 του Μονομελούς
Πρωτοδικείου Πατρών.

Πηγή: Κόσμος του Επενδυτή, Σάββατο 6 Κυριακή 7 Δεκεμβρίου
2.003μ.α.χ.χ., σελίδα 55, στήλη Δικαιοσύνη.

Όπως λοιπόν βλέπετε, κανείς σήμερα δεν δεσμεύεται να κρατήσει το
όνομα που του επέβαλαν κάποιοι στην νηπιακή ηλικία του.
Καιρός λοιπόν να αποτινάξουμε τον θρησκευτικό ζυγό αρχίζοντας
από το όνομα, διότι όπως λέγει καί ο σοφός Απολλώνιος ο Τυανεύς
«ΑΙΣΧΡΟΝ ΕΙ ΟΝΟΜΑ ΜΕΝ ΕΧΕΙΝ ΤΙΝΟΣ, ΤΟ ΔΕ ΕΙΔΟΣ
ΑΥΤΟΥ ΜΗ ΕΧΕΙΝ».
Δηλαδή: «Είναι αισχρό αν αφενός έχουμε το όνομα κάποιου, χωρίς
αφετέρου να έχουμε τις ιδιότητές του».
Όσοι λοιπόν επιθυμούν να μην είναι χριστιανοί καί να μην έχουν
χριστιανικά ονόματα, έχουν λοιπόν την ευκαιρία να το πράξουν.

Με εξαίρετη τιμή

Αντίοχος Αχαρνεύς
αὖτις δὲ τὸ Ἑλληνικὸν ἐὸν ὅμαιμόν τε καὶ ὁμόγλωσσον καὶ θεῶν ἱδρύματά τε κοινὰ καὶ θυσίαι ἤθεά τε ὁμότροπα
Ηροδότου Η΄144,2
εἰ δὲ ὑμεῖς Χριστοῦ, ἄρα τοῦ Ἀβραὰμ σπέρμα ἐστὲ Παύλου Προς Γαλάτας Γ΄29
Άβαταρ μέλους
ΑΝΤΙΟΧΟΣ
Maniac poster

Δημοσ.: 16037
Εγγραφη: Σεπτέμβριος 24th, 2005, 12:53 am
Τοποθεσια: Αθήνα(Νέα Σμύρνη) καί Σκύρος(το καλοκαίρι)
Το μέλος ΑΝΤΙΟΧΟΣ, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Motherfucker » Μάρτιος 1st, 2006, 12:32 am

Αν πω ότι το θέμα ΔΕΝ είναι περί ανέμων και υδάτων θα πέσουν τα γνωστά κοράκια και θα μου μετακινήσουν κανένα θέμα από την Ιστορία εδώ... :lol: :lol:
"ΚΑΝΕΝΑ ΕΛΕΟΣ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΕΘΝΙΚΟΦΡΟΝΕΣ ΤΗΣ ΜΑΣΟΝΟΔΕΞΙΑΣ!!!!"
Άβαταρ μέλους
Motherfucker
Crazy poster

Δημοσ.: 5665
Εγγραφη: Ιανουάριος 11th, 2004, 3:50 am
Τοποθεσια: Athens
Το μέλος Motherfucker, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Ernst_Rem » Μάρτιος 1st, 2006, 2:37 am

Σε ευχαριστουμε πολυ Αντιοχε.Ηδη ενας φιλος μου επωφεληθηκε απο το πολυτιμο ποστ σου.Το ονομα του ηταν Δημητριος Κουραδοσπρωχτης και επειδη δεν ειχε τις...ιδιοτητες το αλλαξε.

Το εκανε Θεμιστοκλης Κουραδοσπρωχτης.Σ'ευχαριστουμε και παλι...
http://webwar2.org/index.php?topic=11503.0
Λάμπρος Φούντας: Σφαίρες σταμάτησαν την εγκληματική του δράση (1995-2010)
Άβαταρ μέλους
Ernst_Rem
Casual Poster

Δημοσ.: 646
Εγγραφη: Δεκέμβριος 11th, 2004, 10:51 pm
Τοποθεσια: Οχυρο Καθαρων
Το μέλος Ernst_Rem, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Βιολόγος » Μάρτιος 1st, 2006, 3:44 am

Ρεμ, θα εκπλαγεις απο το ποσος κοσμος θελει να αλλαξει το μικρο του ονομα, ιδιως μερικα τελειως κακοηχα (κυριως εβραικης προευλευσης). Παλια ηταν πολυ πιο δυσκολο, τουλαχιστον τωρα ειναι μια σχετικα απλη διαδικασια. Αν μη τι αλλο, δειχνει οτι καποιες δημοσιες υπηρεσιες αρχιζουν να λειτουργουν.
"Δυο πραγματα ειναι απειρα, το Συμπαν και η ανθρωπινη βλακεια. Και δεν ειμαι απολυτα σιγουρος για το Συμπαν..."
Αλμπερτ Αινσταιν
Άβαταρ μέλους
Βιολόγος
Fast poster

Δημοσ.: 4478
Εγγραφη: Φεβρουάριος 27th, 2005, 1:48 am
Το μέλος Βιολόγος, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό stella » Μάρτιος 1st, 2006, 10:42 am

Υπάρχει βέβαια και η δύναμη της συνήθειας. Να έχεις ένα όνομα μέχρι να ενηλικιωθείς και μετά να το αλλάζεις, μου φαίνεται περίεργο, ίσως δείχνει πως δεν έχεις "συμβιβαστεί" με αυτό. Προσωπικά, μου αρέσει που τα περισσότερα ονόματα "κληρονομούνται" στο παιδί (πχ εγώ έχω το όνομα της γιαγιάς μου, που αγαπούσα πάρα πολύ). Το δικαίωμα της επιλογής, φυσικά, είναι σεβαστό και είναι θετικό ότι τώρα διευκολύνεται όποιος νιώθει αυτή την ανάγκη.
Άβαταρ μέλους
stella
Συντονίστρια - Στην ομάδα από το '05

Δημοσ.: 18504
Εγγραφη: Σεπτέμβριος 30th, 2005, 1:59 am
Τοποθεσια: Αθήνα
Το μέλος stella, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό alzheimer » Μάρτιος 1st, 2006, 11:18 am

stella έγραψε: Προσωπικά, μου αρέσει που τα περισσότερα ονόματα "κληρονομούνται" στο παιδί (πχ εγώ έχω το όνομα της γιαγιάς μου, που αγαπούσα πάρα πολύ).

Βέβαια, όσο κι αν την αγαπούσες, αν την έλεγαν Παρθένα, Αγλαία ή Χάιδω θα προτιμούσες να σου κληροδοτήσει κανένα οικοπεδάκι και όχι το όνομά της :smt003
Άβαταρ μέλους
alzheimer
New poster

Δημοσ.: 104
Εγγραφη: Ιανουάριος 27th, 2006, 2:10 pm
Το μέλος alzheimer, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό gpoint » Μάρτιος 1st, 2006, 11:29 am

Δηλαδή, μπορεί και κάποιος που τον λένε Αρχίδαμο και δεν του αρέσει (και με το δίκιο του) να το αλλάξει σε Εμμανουέλα ή Σουζάνα ή Περσεφόνη (για να διατηρήσει και το αρχαίον του πράγματος)
Αααα μπράβο, πολύ εξυπηρετικό...!
So be it... gpoint doesn't exist but I do!
Άβαταρ μέλους
gpoint
Fast poster

Δημοσ.: 3974
Εγγραφη: Ιανουάριος 9th, 2006, 11:36 pm
Τοποθεσια: prison - guilty as charged
Το μέλος gpoint, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Re: Αλλαγή ονόματος

Δημοσίευσηαπό alzheimer » Μάρτιος 1st, 2006, 11:33 am

ΑΝΤΙΟΧΟΣ έγραψε:Αλλαγή ονόματος

Τον τελευταίο καιρό, πολλοί Έλληνες καί πολλές Ελληνίδες επιθυμούν
να αλλάξουν το όνομά τους επειδή αυτό είναι χριστιανικό καί αυτοί δεν
αισθάνονται πλέον κανέναν δεσμό ηθικό, θρησκευτικό, πνευματικό καί
ψυχολογικό, με την χριστιανική εκκλησία.

Αν αυτοί είναι οι λόγοι που επιθυμεί κάποιος αλλαγή του ονόματός του, λίγο χλωμό το βλέπω. Ξέρεις ότι ακόμα και για κλασικά αρχαιοελληνικά ονόματα υπάρχουν αντίστοιχοι άγιοι, όσιοι, κλπ;
Πχ ο άγιος Αχιλλέας, Ηρακλής, Όμηρος, Σοφοκλής.....
Άβαταρ μέλους
alzheimer
New poster

Δημοσ.: 104
Εγγραφη: Ιανουάριος 27th, 2006, 2:10 pm
Το μέλος alzheimer, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Δέσποινα » Μάρτιος 1st, 2006, 11:59 am

Καλά, οι περισσότεροι άνθρωποι περνούν μία φάση κατά την οποία δεν τους αρέσει το όνομά τους (σε μικρή συνήθως ηλικία). Αλλά για να θέλεις να το αλλάξεις, τι διάολο όνομα πρέπει να έχεις;

- Αυτό του Ρεμ είναι καλό. Και παλιό.
Και αν είναι να πεθάνουμε για την Ελλάδα, θεία είναι η δάφνη. Μια φορά κανείς πεθαίνει.
- Μιστράλ
Άβαταρ μέλους
Δέσποινα
Crazy poster

Δημοσ.: 9011
Εγγραφη: Ιούλιος 9th, 2005, 11:00 am
Το μέλος Δέσποινα, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Δέσποινα » Μάρτιος 1st, 2006, 12:05 pm

Πάντως, εγώ στα παιδιά μου θα ήθελα να δώσω αρχαιοελληνικά ονόματα.
Και αν είναι να πεθάνουμε για την Ελλάδα, θεία είναι η δάφνη. Μια φορά κανείς πεθαίνει.
- Μιστράλ
Άβαταρ μέλους
Δέσποινα
Crazy poster

Δημοσ.: 9011
Εγγραφη: Ιούλιος 9th, 2005, 11:00 am
Το μέλος Δέσποινα, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Perseus » Μάρτιος 1st, 2006, 1:27 pm

Εγω εδωσα...
"επίσεις υπήρχε ένας μικρός συνωστισμός Εβραίων έξω από τους παραδοσιακούς φούρνους σε διάφορες πόλεις της Γερμανίας και της Πολωνίας..."
Υποκλινομαι...
Άβαταρ μέλους
Perseus
Extreme poster

Δημοσ.: 41709
Εγγραφη: Σεπτέμβριος 18th, 2004, 1:12 am
Το μέλος Perseus, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό ARVANITIS » Μάρτιος 1st, 2006, 1:33 pm

Perseus έγραψε:Εγω εδωσα...

για αυτό θα πάρεις τα @ρχιδι@ σου κληρονομιά απο τα πεθερικά :smt003
Δεν πιστεύω σε τίποτα , δεν ελπίζω σε τίποτα, δε φοβάμαι τίποτα......
είμαι παντρεμένος....

Τί του λείπει του ψωριάρη , φούντα με μαργαριτάρι
http://iansta.blogspot.com/
Άβαταρ μέλους
ARVANITIS
Crazy poster

Δημοσ.: 5128
Εγγραφη: Οκτώβριος 29th, 2004, 9:31 am
Τοποθεσια: ΛΙΟΠΕΣΙ
Το μέλος ARVANITIS, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Έκτορας » Μάρτιος 1st, 2006, 1:38 pm

ARVANITIS έγραψε:
Perseus έγραψε:Εγω εδωσα...

για αυτό θα πάρεις τα @ρχιδι@ σου κληρονομιά απο τα πεθερικά :smt003

εγώ θα δώσω τα ονόματα των πατεράδων μας (που-ευτυχώς-είναι και ελληνικά)
:smt004
Άβαταρ μέλους
Έκτορας
Doom Spirit from Above

Δημοσ.: 81218
Εγγραφη: Ιούνιος 15th, 2005, 7:27 am
Το μέλος Έκτορας, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Perseus » Μάρτιος 1st, 2006, 1:42 pm

για αυτό θα πάρεις τα @ρχιδι@ σου κληρονομιά απο τα πεθερικά

Λες και θα επαιρνα τιποτα...
"επίσεις υπήρχε ένας μικρός συνωστισμός Εβραίων έξω από τους παραδοσιακούς φούρνους σε διάφορες πόλεις της Γερμανίας και της Πολωνίας..."
Υποκλινομαι...
Άβαταρ μέλους
Perseus
Extreme poster

Δημοσ.: 41709
Εγγραφη: Σεπτέμβριος 18th, 2004, 1:12 am
Το μέλος Perseus, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό vangelakas » Μάρτιος 1st, 2006, 2:32 pm

Δέσποινα έγραψε:Πάντως, εγώ στα παιδιά μου θα ήθελα να δώσω αρχαιοελληνικά ονόματα.

Ναί όντως, είναι πιό ταιριαστά τά αρχαιοελληνικά... Άν καί πάλι νομίζω ότι μόνο τό Ευάγγελος είναι τό κάλλιστο τών ονομάτων.

Οι λόγοι άπειροι πλήν ενός, δέν γίνεται νά τούς μεταφέρω.

Θά σάς έπειθα.

Οπότε, πείτε ότι σάς έπεισα.

Ευχαριστώ.
Άβαταρ μέλους
vangelakas
Crazy poster

Δημοσ.: 7286
Εγγραφη: Φεβρουάριος 23rd, 2005, 10:30 pm
Τοποθεσια: Κοκκινιὰ Πειραιῶς
Το μέλος vangelakas, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Επόμενη

Επιστροφή στην Κοινωνία

Μετάβαση στην αρχή της σελίδας

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Alchemist501, aleo, explorateur, Prometheus και 27 επισκέπτες