Αγαπημένο φυτό

Χλωρίδα, πανίδα και άνθρωπος.

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 6 επισκέπτες

Αγαπημένο φυτό

Δημοσίευσηαπό Λάκωνας » Μάρτιος 16th, 2009, 12:54 am

Αν σας έλεγε κάποιος να πείτε ποιο φυτό σας αρέσει πιο πολύ, ποιο δέντρο σας προκαλεί θαυμασμό βλέποντας το, ποιο θα λέγατε;
Άβαταρ μέλους
Λάκωνας
Casual Poster

Δημοσ.: 504
Εγγραφη: Φεβρουάριος 27th, 2009, 2:14 pm
Το μέλος Λάκωνας, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Re: Αγαπημένο φυτό

Δημοσίευσηαπό akirav » Μάρτιος 16th, 2009, 12:55 am

Εμενα με αρεσει ο Νεροχυτης.
Ειναι το αγαπημενο μου φυτο.
QUIS SCIT COMBURERE AQUA ET LAVARE IGNI FACIT DE LAND COELUM ET DE COELO TERRAM PRETIOSAM

Αργές ώρες. Μικρές ώρες
Rosa mystica, ora pro nobis
Άβαταρ μέλους
akirav
Extreme poster

Δημοσ.: 21187
Εγγραφη: Μάρτιος 25th, 2007, 11:40 pm
Τοποθεσια: Άτοπος
Το μέλος akirav, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό BaKXOS_Lysios » Μάρτιος 16th, 2009, 1:00 am

Εικόνα
Η τέχνη είναι ένα ψέμα που μας βοηθάει να δούμε την αλήθεια.
Π. Πικάσο
Άβαταρ μέλους
BaKXOS_Lysios
Maniac poster

Δημοσ.: 11344
Εγγραφη: Μάιος 7th, 2006, 3:29 pm
Το μέλος BaKXOS_Lysios, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Cavaliere » Μάρτιος 16th, 2009, 1:03 am

Ρίγανη.
ORDEM E PROGRESSO.
Άβαταρ μέλους
Cavaliere
Σκληρή αρχή μιας σκληρής μέρας

Δημοσ.: 86318
Εγγραφη: Μάρτιος 5th, 2008, 3:51 pm
Τοποθεσια: Δόξα τω Θεώ.
Το μέλος Cavaliere, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Η εποχή του υδροχόου » Μάρτιος 16th, 2009, 1:07 am

Iznogoud έγραψε:Ρίγανη.

Ρίγανη τσάιιιιιιιιι που φωναζε ένα γεροντάκι που πέρναγε μια φορά το μήνα στο χωριό όταν ήμουν μικρός

Γύρναγε τη μισή Ελλάδα με τα πόδια και είχε καταφέρει να σπουδάσει και να παντρέψει δυο παιδιά μέσα σε τόσο αντίξοες συνθήκες

Πάντα με συγκινούσε η φιγούρα του όταν τον έβλεπα
Αριστοτέλης έγραψε:Ο βίσσωνας αμύνεται με κλωτσιές και πετάει με δύναμη μακριά τα περιττώματά του, σε απόσταση πάνω από εκατό μέτρα. Αυτά καίνε τόσο πολύ, που προκαλούν εγκαύματα σε όλο το δέρμα το σκυλιών
Άβαταρ μέλους
Η εποχή του υδροχόου
Maniac poster

Δημοσ.: 17083
Εγγραφη: Σεπτέμβριος 30th, 2007, 3:57 am
Τοποθεσια: Zurich
Το μέλος Η εποχή του υδροχόου, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό foscilis » Μάρτιος 16th, 2009, 1:20 am

δε μπορώ να ξεχωρίσω κάποιο συγκεκριμένο, κάθε φυτό έχει τη χάρη του. Μου τη σπάνε λίγο μόνο αυτά που μαζεύουν βρωμούσες (ελιές, αμυγδαλιές κλπ) αλλά ακόμα κι αυτά τις εποχές που δεν έχει βρωμούσες (δυστυχώς πολύ λίγο καιρό στην Ελλάδα) είναι μια χαρά.
Real stupidity beats artificial intelligence any time.-- Terry Pratchett
Άβαταρ μέλους
foscilis
Extreme poster

Δημοσ.: 30108
Εγγραφη: Μάιος 9th, 2004, 7:29 pm
Το μέλος foscilis, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό BaKXOS_Lysios » Μάρτιος 16th, 2009, 1:21 am

foscilis έγραψε:Μου τη σπάνε λίγο μόνο αυτά που μαζεύουν βρωμούσες (ελιές, αμυγδαλιές κλπ)

Η ελία μαζεύει βρώμούσες;.. :smt018
Π. Πικάσο
Άβαταρ μέλους
BaKXOS_Lysios
Maniac poster

Το μέλος BaKXOS_Lysios, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Η εποχή του υδροχόου » Μάρτιος 16th, 2009, 1:22 am

foscilis έγραψε:δε μπορώ να ξεχωρίσω κάποιο συγκεκριμένο, κάθε φυτό έχει τη χάρη του. Μου τη σπάνε λίγο μόνο αυτά που μαζεύουν βρωμούσες (ελιές, αμυγδαλιές κλπ) αλλά ακόμα κι αυτά τις εποχές που δεν έχει βρωμούσες (δυστυχώς πολύ λίγο καιρό στην Ελλάδα) είναι μια χαρά.

Οι ελιές έχουν βρωμούσες όντως. Δεν υπάρχει χειρότερο να μαζεύεις χαμάδα και για κάθε ελιά να πιάνεις και μια βρψμούσα. Ιδιαίτερα όταν το έδαφος είναι νωπό.

Οι μυγδαλιές όμως δεν έχουν
Αριστοτέλης έγραψε:Ο βίσσωνας αμύνεται με κλωτσιές και πετάει με δύναμη μακριά τα περιττώματά του, σε απόσταση πάνω από εκατό μέτρα. Αυτά καίνε τόσο πολύ, που προκαλούν εγκαύματα σε όλο το δέρμα το σκυλιών
Άβαταρ μέλους
Η εποχή του υδροχόου
Maniac poster

Το μέλος Η εποχή του υδροχόου, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Η εποχή του υδροχόου » Μάρτιος 16th, 2009, 1:22 am

BaKXOS_Lysios έγραψε:
foscilis έγραψε:Μου τη σπάνε λίγο μόνο αυτά που μαζεύουν βρωμούσες (ελιές, αμυγδαλιές κλπ)

ΝΑΙ.

Έλα στο λογγο της Άμφισσας να δεις
Άβαταρ μέλους
Η εποχή του υδροχόου
Maniac poster

Δημοσίευσηαπό Sid Vicious » Μάρτιος 16th, 2009, 1:25 am

Τριαντάφυλλο
Άβαταρ μέλους
Sid Vicious
With Love and a Molotov Cocktail

Δημοσ.: 17243
Εγγραφη: Μάρτιος 22nd, 2006, 12:18 pm
Το μέλος Sid Vicious, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό foscilis » Μάρτιος 16th, 2009, 1:26 am

BaKXOS_Lysios έγραψε:

Ναι, όταν ο κορμός της δεν είναι πια λείος (δηλαδή στον κυρίως κορμό και στα μεγάλα κλαδιά). 1000%. Τη μεγαλύτερη βρωμούσα της ζωής μου (πάνω από 4cm, με προτεταμένο "λαιμό" σχεδόν σαν αλογάκι της παναγίας) την έχω δει σε κάμπινγκ με ελιές. Και κάθε άνοιξη σαν παιδί η δυσάρεστη έκπληξη ήταν να ανακαλύπτεις ότι το κλαδί στο οποίο κάθεσαι έχει 4 βρωμούσες.
Άβαταρ μέλους
foscilis
Extreme poster

Το μέλος foscilis, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό BaKXOS_Lysios » Μάρτιος 16th, 2009, 1:26 am

Η εποχή του υδροχόου έγραψε:
BaKXOS_Lysios έγραψε:

ΝΑΙ.

Έλα στο λογγο της Άμφισσας να δεις

Δεν το εχω δει ποτέ αυτό εδώ... αντιθέτως βρωμούσες έχω μάλλον δει σε συκιές και δέντρα καλοκαιρινών φρούτων... ή σε καρπούζια κλπ.. τους αρέσει το γλυκό..

Η Ελιά είναι επίσης λατρεμένο δέντρο.. θα ήθελα να έχω ένα μεγάλο κήπο στο σπίτι μου ελιές...

Εικόνα
Τελευταία επεξεργασία απο BaKXOS_Lysios την Μάρτιος 16th, 2009, 1:27 am, επεξεργάστηκε 1 φορές συνολικά.
Π. Πικάσο
Άβαταρ μέλους
BaKXOS_Lysios
Maniac poster

Δημοσίευσηαπό foscilis » Μάρτιος 16th, 2009, 1:27 am

Καλά δεν είμαι σίγουρος για τις μυγδαλιές, γιατί αυτές που έχω υπόψη μου τώρα που το σκέφτομαι είχανε και ελιές γύρω-γύρω οπότε μάλλον τις έπαιρνε απλά η μπάλα.
Άβαταρ μέλους
foscilis
Extreme poster

Δημοσίευσηαπό Λάκωνας » Μάρτιος 16th, 2009, 1:28 am

Πράγματι είναι δύσκολο να ξεχωρίσεις, αλλά κατά τη γνώμη μου το πιο θαυμαστό δέντρο είναι η βελανιδιά. Ιδιαίτερα όταν συναντάς μια γέρικη, μεγάλη να στέκεται στην άκρη ενός ελαιώνα ή αγρού, λες και κάθεται μόνη της ( πράγμα πολύ πιθανό μιας και δέντρο που δεν παράγει κάτι στην Ελλάδα το κόβουν). Έχει ως δέντρο μια μεγαλοπρέπεια.
Άβαταρ μέλους
Λάκωνας
Casual Poster

Δημοσ.: 504
Εγγραφη: Φεβρουάριος 27th, 2009, 2:14 pm
Το μέλος Λάκωνας, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό akirav » Μάρτιος 16th, 2009, 1:29 am

Sid Vicious έγραψε:Τριαντάφυλλο

Rosa Mystica
QUIS SCIT COMBURERE AQUA ET LAVARE IGNI FACIT DE LAND COELUM ET DE COELO TERRAM PRETIOSAM

Αργές ώρες. Μικρές ώρες
Rosa mystica, ora pro nobis
Άβαταρ μέλους
akirav
Extreme poster

Δημοσ.: 21187
Εγγραφη: Μάρτιος 25th, 2007, 11:40 pm
Τοποθεσια: Άτοπος
Το μέλος akirav, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Επόμενη

Επιστροφή στην Οικολογία, Φύση

Μετάβαση στην αρχή της σελίδας

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 6 επισκέπτες