Πελλετς: η λύση στο ακριβό πετρέλαιο

Χλωρίδα, πανίδα και άνθρωπος.

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 9 επισκέπτες

Re: Πελλετς: η λύση στο ακριβό πετρέλαιο

Δημοσίευσηαπό mikel_ad » Σεπτέμβριος 5th, 2015, 10:58 am

Νέος καυστήρας Βιομάζας Bmix Digital 45kw και 70kw
biomazas-b-mix-digital-45kw.jpg

Κεραμική αντίσταση για την ανάφλεξη και πεπιεσμένος αέρας για τον καθαρισμό του καυστήρα ειναι τα σημαντικότερα εξτρά της σειράς Bmix, καυστήρων βιομάζας.
Ένα βήμα μπροστά από τα αντίστοιχα προϊόντα του ανταγωνισμού ο Bmix καίει όλες τις ποιότητες των πελλετ ξύλου αλλά και όχι μόνο. Μέσα στην γκάμα ττων υλικών που μπορεί να κάψει ο Bmix είναι τα σπασμένα η ολόκληρα κουκούτσια ελιάς, κουκούτσια από κεράσια, κέλυφος από καρύδια, αμύγδαλα αλλά και πολλές άλλες μορφές βιομάζας. Ο Bmix είναι μία καλή πρόταση για να απαλλαγείτε από το πετρέλαιο αλλά και το πολύ καλής ποιότητας ακριβό πελλετ που συνιστούν υποχρεωτικά οι άλλοι κατασκευαστές καυστήρων.
Με λογισμικό νέας γενιάς και οθόνη αφής
Οι σύγχρονες λειτουργίες με επιλογή ποιότητας καύσιμου άλλα και αυτοδιάγνωση μέσα από την έγχρωμη οθόνη και το εύχρηστο χειριστήριο αφής είναι χαρακτηριστικά που θα ανταμείψουν κάθε σας προσδοκία. Το μενού λειτουργίας και των ρυθμίσεων είναι στην Ελληνική και σε άλλες 19 Γλώσσες ( ENGLISH,ITALIAN, SPANISH, FRENCH, GERMAN, Ukrain, Bulgarian, Albanish, Portughes, Serbian, Russian, Latvian (lettone), Croatian, Turkish, Slovak, Czech rep, Hungary, Sweden, Finland)
http://www.adtherm.gr/kafstires-biomaza ... -45-55-kw/
Εάν δεν το έχεις εσύ, το έχει κάποιος άλλος
Ιταλικός λέβητας πελλετ BIOMAX αυτόματου καθαρισμού και εξαγωγής της στάχτης
Καυστήρες πελλετ ADGREEN B-ECO για μετατροπή σε λέβητες πετρελαίου
Άβαταρ μέλους
mikel_ad
Casual Poster

Δημοσ.: 834
Εγγραφη: Ιανουάριος 28th, 2011, 12:20 pm
Τοποθεσια: Εδεσσα - θεσσαλονικη - Κατερινη
Το μέλος mikel_ad, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Αγορά σόμπας πέλλετ

Δημοσίευσηαπό valantis544 » Σεπτέμβριος 21st, 2015, 11:29 pm

Καλησπέρα σας. Λέγομαι Βαλάντης, είμαι από Χανιά και θα ήθελα την βοήθεια σας για να αγοράσω μια σόμπα πέλλετ που θα μου δουλεύει και τα σώματα καλοριφέρ. Ξέρω πως κανονικά θα έπρεπε να φέρω κάποιον μηχανολόγο να μου κάνει μια μελέτη αλλά δεν έχω ούτε το χρόνο, αλλά και τα οικονομικά μου είναι πολύ περιορισμένα γιατί το σπίτι είναι ημιτελές κι έχουμε κι ένα μωρό. Επίσης δεν ξέρω κάποιον που να είμαι σίγουρος πως ότι μου πει θα είναι και σωστό. Η αγορά της σόμπας θα γίνει τις επόμενες ημέρες και θα ήθελα όποιον μπορεί και ξέρει να με βοηθήσει στα παρακάτω.

- Πόσα KW περίπου να είναι η σόμπα που θα πάρω.
- Συνολικές θερμίδες που θέλει το σπίτι.
- Πόσων θερμιδών να είναι το κάθε σώμα σε κάθε δωμάτιο (δες εικόνα)
- Προτάσεις για σόμπα με τιμή γύρω στα 1600 ευρώ ή λίγο πιο πάνω. (Γνωρίζω πως κανονικά θα πρέπει να δώσω παραπάνω)

Λόγω του μωρού η σόμπα πρέπει να μπει το συντομότερο, γι αυτό και ζητάω την βοήθεια σας κυριολεκτικά την τελευταία στιγμή. Έχω πάρει αρκετά τηλέφωνα για την αγορά, αλλά όλοι ζητάνε θερμίδες και πόσα KW σόμπα έχει το σπίτι ανάγκη.

Να πω πως το σπίτι έχει μόνο τις σωληνώσεις στα πατώματα και μου λείπει η σόμπα και τα σώματα.
Στην εικόνα έχω συμπεριλάβει όσες περισσότερες πληροφορίες μπορούσα και πιστεύω πως μπορεί κάποιος να βγάλει πολύ καλό συμπέρασμα.

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις και τον χρόνο σας.
Συνημμένα
ΣΠΙΤΙ_ΣΧΕΔΙΟ.jpg
ΣΧΕΔΙΟ ΣΠΙΤΙΟΥ ΜΕ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ
valantis544
New poster

Δημοσ.: 4
Εγγραφη: Σεπτέμβριος 21st, 2015, 8:50 pm
Το μέλος valantis544, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Re: Αγορά σόμπας πέλλετ

Δημοσίευσηαπό Πολιτικός μηχανικός » Σεπτέμβριος 21st, 2015, 11:46 pm

valantis544 έγραψε: ....

Πήγαινε σε ένα μηχανολόγο να σου κάνει μια μελέτη.
Θα βρεις σίγουρα με λιγότερα από 150 ευρώ (χωρίς απόδειξη :D ) άμα έχεις το σχέδιο της κάτοψης.
Πρέπει να ξέρει και το σχέδιο του κυκλώματος των σωμάτων αφού έχουν μπει οι σωλήνες.
Επίσης δε λες τίποτα για την οροφή και το δάπεδο του σπιτιού.
Άβαταρ μέλους
Πολιτικός μηχανικός
Maniac poster

Δημοσ.: 15664
Εγγραφη: Δεκέμβριος 28th, 2013, 3:15 am
Τοποθεσια: Καλαμάτα
Το μέλος Πολιτικός μηχανικός, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό valantis544 » Σεπτέμβριος 22nd, 2015, 9:32 am

Πολιτικός μηχανικός έγραψε:
valantis544 έγραψε: ....

Πήγαινε σε ένα μηχανολόγο να σου κάνει μια μελέτη.
Θα βρεις σίγουρα με λιγότερα από 150 ευρώ (χωρίς απόδειξη :D ) άμα έχεις το σχέδιο της κάτοψης.
Πρέπει να ξέρει και το σχέδιο του κυκλώματος των σωμάτων αφού έχουν μπει οι σωλήνες.
Επίσης δε λες τίποτα για την οροφή και το δάπεδο του σπιτιού.

Ευχαριστώ για την απάντηση αλλά εκτός του ότι δεν θέλω να δώσω τόσα λεφτά, η σόμπα πρέπει να αγοραστεί τις επόμενες ημέρες.
valantis544
New poster

Το μέλος valantis544, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Πολιτικός μηχανικός » Σεπτέμβριος 22nd, 2015, 9:55 am

valantis544 έγραψε: δεν θέλω να δώσω τόσα λεφτά

Θα σου στοιχίσουν πολύ περισσότερα τα λάθη που θα γίνουν. :D
Άβαταρ μέλους
Πολιτικός μηχανικός
Maniac poster

Δημοσ.: 15664
Εγγραφη: Δεκέμβριος 28th, 2013, 3:15 am
Τοποθεσια: Καλαμάτα
Το μέλος Πολιτικός μηχανικός, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό valantis544 » Σεπτέμβριος 22nd, 2015, 10:01 am

Παίρνω κάποια τηλέφωνα μήπως εντοπίσω κάποιον με λογική τιμή εδώ Χανιά. Θα ήθελα όμως και την βοήθεια από εδώ μέσα για να μπορώ να κάνω σύγκριση.
valantis544
New poster

Δημοσίευσηαπό Πλάτων Χαρμίδης » Σεπτέμβριος 22nd, 2015, 10:05 am

valantis544 έγραψε:

Παίρνω κάποια τηλέφωνα μήπως εντοπίσω κάποιον με λογική τιμή εδώ Χανιά. Θα ήθελα όμως και την βοήθεια από εδώ μέσα για να μπορώ να κάνω σύγκριση.

Το ίδιο είναι οι γνώμες του καθενός από εδώ, με αυτήν ενός μηχανολογου; Τι να συγκρίνεις; Κάνε αυτό που σου είπε ο πολιτικός μηχανικός.
ὁ δὲ ἀνεξέταστος βίος οὐ βιωτὸς ἀνθρώπῳ
Πλάτων Χαρμίδης
Casual Poster

Δημοσ.: 686
Εγγραφη: Απρίλιος 4th, 2015, 2:41 am
Το μέλος Πλάτων Χαρμίδης, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό valantis544 » Σεπτέμβριος 22nd, 2015, 10:12 am

Παίρνω κάποια τηλέφωνα μήπως εντοπίσω κάποιον με λογική τιμή εδώ Χανιά. Θα ήθελα όμως και την βοήθεια από εδώ μέσα για να μπορώ να κάνω σύγκριση.[/quote]
Το ίδιο είναι γνώμες του καθενός εδώ με αυτήν ενός μηχανολογου; Τι να συγκρίνεις; Κάνε αυτό που σου είπε ο πολιτικός μηχανικός.[/quote]

Γνώμες από εδώ μέσα που θα τις δουν τόσα άτομα και θα γίνει συζήτηση είναι πολύ προτιμότερες από άσχετους μηχανολόγους που βαριούνται. Ξέρω 2 περιπτώσεις που η δουλειά δεν έγινε όπως έπρεπε. Αν κάποιος ξέρει κάποιον καλό μηχανολόγο να απευθυνθώ θα το εκτιμούσα πολύ γιατί δεν έχω κανέναν.
valantis544
New poster

Δημοσίευσηαπό science » Νοέμβριος 8th, 2015, 10:54 am

Στο energ.gr υπάρχουν αρκετοί απο Κρήτη και νομίζω 1-2 είναι μηχανολογοι. Πηγαινε εκεί και ρώτα.
Κοστίζει τόσο να είσαι ειλικρινής όταν είσαι ευφυής! Είναι σαν να είσαι τίμιος όταν είσαι φιλόδοξος
science
New poster

Δημοσ.: 55
Εγγραφη: Σεπτέμβριος 30th, 2011, 12:03 am
Το μέλος science, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Balin » Ιούνιος 27th, 2016, 3:35 am

Ισχυει ακομα?
Balin
New poster

Δημοσ.: 29
Εγγραφη: Ιούνιος 16th, 2016, 8:47 pm
Το μέλος Balin, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό helloparadise » Ιούνιος 28th, 2016, 10:31 am

Παιδια Καλημερα.
Μενω αθηνα και θα ηθελα να ρωτησω εαν υπαρχει καποιος εντος αττικης που να εχει pellet μηχανη!
Καθος εχω μαζεψει μια ποσοτητα 1ης υλης για κατασκευη πελλετ απο χαρτονη και καθος την εχω περασει απο σπαστηρα
και σφυρομηλο θα ηθελα για να μην αγορασω κατοι που δεν θα αξιζει τελικα αν υπαρχει καποιος ανθρωπος που να
θελει να χρεισιμοποιησω την πελλετομηχανη του επι πληρωμη φυσικα για να βγαλω μια μικρη ποσοτητα Πελλετ για να
συγκρινω την διαδικασια και το τελικο αποτελεσμα σαν καυσιμη υλη....
Ευχαρηστω...
helloparadise
New poster

Δημοσ.: 1
Εγγραφη: Ιούνιος 28th, 2016, 9:37 am
Το μέλος helloparadise, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Λαμπρος7 » Ιανουάριος 9th, 2017, 10:09 pm

Εξω παντως χιονιζει τωρα
Λαμπρος7
New poster

Δημοσ.: 113
Εγγραφη: Νοέμβριος 17th, 2016, 1:26 am
Το μέλος Λαμπρος7, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Προηγούμενη

Επιστροφή στην Οικολογία, Φύση

Μετάβαση στην αρχή της σελίδας

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 9 επισκέπτες