Οικονομική θέρμανση με ξύλα.

Χλωρίδα, πανίδα και άνθρωπος.

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες

Re: Οικονομική θέρμανση με ξύλα.

Δημοσίευσηαπό solonic » Ιανουάριος 13th, 2015, 9:03 pm

εχεις κάποια συγκεκριμένη εταιρία Πολύδωρε κατά νου να αναζητήσω; σε ευχαριστώ όπως και να έχει
solonic
New poster

Δημοσ.: 4
Εγγραφη: Ιανουάριος 12th, 2015, 3:07 pm
Το μέλος solonic, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό θοδωρης » Φεβρουάριος 1st, 2015, 3:06 pm

εχω ενα ξυλολεβητα και βγαζει εξοδο φ180 και το εχω βαλει σε καμιναδα φ200 και δεν τραβαει...
μπορει να μου εξηγησει καποιος για ποιο λογο γινεται αυτο?
θοδωρης
New poster

Δημοσ.: 2
Εγγραφη: Φεβρουάριος 1st, 2015, 3:02 pm
Το μέλος θοδωρης, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό mikel_ad » Φεβρουάριος 7th, 2015, 10:51 am

θοδωρης έγραψε: εχω ενα ξυλολεβητα και βγαζει εξοδο φ180 και το εχω βαλει σε καμιναδα φ200 και δεν τραβαει...
μπορει να μου εξηγησει καποιος για ποιο λογο γινεται αυτο?

Πόσα μέτρα έιναι η καμινάδα σου ?
Εάν δεν το έχεις εσύ, το έχει κάποιος άλλος
Ιταλικός λέβητας πελλετ BIOMAX αυτόματου καθαρισμού και εξαγωγής της στάχτης
Καυστήρες πελλετ ADGREEN B-ECO για μετατροπή σε λέβητες πετρελαίου
Άβαταρ μέλους
mikel_ad
Casual Poster

Δημοσ.: 835
Εγγραφη: Ιανουάριος 28th, 2011, 12:20 pm
Τοποθεσια: Εδεσσα - θεσσαλονικη - Κατερινη
Το μέλος mikel_ad, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό θοδωρης » Φεβρουάριος 17th, 2015, 11:42 pm

είναι 5 μέτρα ΜΟΝΩΜΈΝΟ μόνο μέχρι την μεση...
θοδωρης
New poster

Εγγραφη: Φεβρουάριος 1st, 2015, 3:02 pm
Το μέλος θοδωρης, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό dimpsalto » Αύγουστος 14th, 2015, 1:43 pm

καλησπέρα Δημοσθένης από Ρόδο

σκέφτομαι να βάλω το prity cw 28 me 629ευρώ
ή το prity gw 28 με 640 ευρώ ειναι και τα 2 33kw

μένουμε σε μεζονέτα 75 + 75 τμ έχουμε 3 παιδια
είχα παλιο τζάκι ανοιχτό και το έβγαλα
έχω 9 σωματα καλοριφερ με πετρελαιο και θα το συνδεσω και αυτο σκέφτομαι
αλλά δεν θέλω να κανω κάτι και να την πατήσω πάλι όπως με το ανοιχτό τζάκι

αν μορει κανειςνα μου δυο λόγια
ευχαριστώ!
dimpsalto
New poster

Δημοσ.: 3
Εγγραφη: Αύγουστος 12th, 2015, 7:39 pm
Το μέλος dimpsalto, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό NANDROS » Αύγουστος 14th, 2015, 3:50 pm

dimpsalto έγραψε: καλησπέρα Δημοσθένης από Ρόδο

ευχαριστώ!

Γεια σου Δημοσθένη,
Δεν είμαι ειδικός αλλά αρκετά ψαγμένος ιδιώτης. Μένω στην παραλιακή Κορινθία, σε ένα προκάτ 47 τμ που έστησα το 2013, με πλήρη εξωτερική μόνωση, παράθυρα με θερμοδιακοπή, ενεργειακά τζάμια και χρησιμοποιώ μια ξυλόσομπα 50Χ50Χ100 συνδεδεμένη με 3 σώματα.

Prity CW28
Εικόνα
Prity GW28
Εικόνα
Πέραν από τις διαστάσεις δεν βλέπω ουσιαστικές διαφορές μεταξύ τους, αλλά ο πωλητής θα μπορεί να σου δώσει λεπτομέρειες.
Πάντως τα σύγχρονα ενεργειακά τζάκια δεν έχουν σχέση με τα παλιά ανοιχτά, όσον αφορά την απόδοση και εξοικονόμηση καυσίμου.
Λες ότι έβγαλες το παλιό ανοικτό τζάκι. Δλδ ξήλωσες τα πάντα, μέχρι και την καμινάδα; Από ότι βλέπω και οι δύο εντοιχίζονται, οπότε υποθέτω θα χρειαστείς να ξαναχτίσεις τα πλαϊνά (για αισθητικούς λόγους) και να βάλεις πάλι καμινάδα (για προφανείς λόγους).

Σαν πρώτη κίνηση, άσχετα του τι άλλο θα κάνεις, θα συνιστούσα με κάποιο τρόπο (πόρτα;) να χωρίσεις τους δύο ορόφους, ώστε να μην ανεβαίνει όλη η θέρμανση στον επάνω και ο κάτω να είναι κρύος. Μια φίλη μου στην μεζονέτα της έχει εσωτερική στρογγυλή σκάλα με κάγκελο στον πάνω όροφο. "Τύλιξε" γύρω από το κάγκελο κόντρα πλακέ και από πάνω έβαλε στρογγυλό καπάκι, χωρισμένο στην μέση. Το μισό ήταν μόνιμο και το άλλο μισό με μεντεσέδες ώστε να ανοίγει στο ανέβασμα-κατέβασμα και μετά να ξανακλείνει.

Αναρωτιέμαι αν αξίζουν τα έξοδα αγοράς/εγκατάστασης του τζακιού, αγορά, αποθήκευση και καθημερινό κουβάλημα ξύλων, με την σχετική βρωμιά που δημιουργούν (εφιάλτης της νοικοκυράς! :smt003 ) την στιγμή που μένεις σε ζεστό μέρος (Ρόδος) και έχεις ήδη θέρμανση, έστω και με πετρέλαιο. Πόσο άραγε να στοιχίζει η ξυλεία στην Ρόδο; Την διαφορά κόστους θέρμανσης μεταξύ πετρελαίου-ξυλείας μπορείς να την υπολογίσεις;
Και το βασικότερο: Υπάρχουν εξειδικευμένοι τεχνίτες/εγκαταστάτες εκεί; Η Ρόδος δεν είναι στην Βόρεια Ελλάδα!

Ελπίζω κάποιος ειδικός, μέλος του φόρουμ, να σου απαντήσει στα ερωτήματα σου. :wave:
.
Δεν γουστάρω να είμαι πρόβατο στο μαντρί κανενός τσομπάνου!
ΚΚΕ 6η Ολομέλεια: Κάναμε το διεθνιστικό μας καθήκον (εννοεί τον Εμφύλιο!)
ΧΑ: Είμαστε η σπορά των ηττημένων του '45. Είμαστε φασίστες!
Άβαταρ μέλους
NANDROS
Maniac poster

Δημοσ.: 19573
Εγγραφη: Νοέμβριος 22nd, 2011, 4:25 pm
Τοποθεσια: Όπου συχνάζουν ναυτικοί & λοιπά κακοποιά στοιχεία
Το μέλος NANDROS, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό OANNHSEA » Αύγουστος 14th, 2015, 4:34 pm

Πήγαινε εδώ και ξανακάνε την ερώτηση σου: http://www.energ.gr/
.
BELLUM OMNEUM CONTRA OMNE
ΟΥ ΠΑΝΤΟΣ ΠΛΕΙΝ ΕΙΣ ΚΟΡΙΝΘΟΝ
Άβαταρ μέλους
OANNHSEA
Crazy poster

Δημοσ.: 9995
Εγγραφη: Ιούλιος 13th, 2008, 6:04 pm
Το μέλος OANNHSEA, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό dimpsalto » Αύγουστος 15th, 2015, 8:28 pm

NANDROS έγραψε:

ευχαριστώ!

Γεια σου Δημοσθένη,
Δεν είμαι ειδικός αλλά αρκετά ψαγμένος ιδιώτης. Μένω στην παραλιακή Κορινθία, σε ένα προκάτ 47 τμ που έστησα το 2013, με πλήρη εξωτερική μόνωση, παράθυρα με θερμοδιακοπή, ενεργειακά τζάμια και χρησιμοποιώ μια ξυλόσομπα 50Χ50Χ100 συνδεδεμένη με 3 σώματα.

Prity CW28
Εικόνα
Prity GW28
Εικόνα
Πέραν από τις διαστάσεις δεν βλέπω ουσιαστικές διαφορές μεταξύ τους, αλλά ο πωλητής θα μπορεί να σου δώσει λεπτομέρειες.
Πάντως τα σύγχρονα ενεργειακά τζάκια δεν έχουν σχέση με τα παλιά ανοιχτά, όσον αφορά την απόδοση και εξοικονόμηση καυσίμου.
Λες ότι έβγαλες το παλιό ανοικτό τζάκι. Δλδ ξήλωσες τα πάντα, μέχρι και την καμινάδα; Από ότι βλέπω και οι δύο εντοιχίζονται, οπότε υποθέτω θα χρειαστείς να ξαναχτίσεις τα πλαϊνά (για αισθητικούς λόγους) και να βάλεις πάλι καμινάδα (για προφανείς λόγους).

Σαν πρώτη κίνηση, άσχετα του τι άλλο θα κάνεις, θα συνιστούσα με κάποιο τρόπο (πόρτα;) να χωρίσεις τους δύο ορόφους, ώστε να μην ανεβαίνει όλη η θέρμανση στον επάνω και ο κάτω να είναι κρύος. Μια φίλη μου στην μεζονέτα της έχει εσωτερική στρογγυλή σκάλα με κάγκελο στον πάνω όροφο. "Τύλιξε" γύρω από το κάγκελο κόντρα πλακέ και από πάνω έβαλε στρογγυλό καπάκι, χωρισμένο στην μέση. Το μισό ήταν μόνιμο και το άλλο μισό με μεντεσέδες ώστε να ανοίγει στο ανέβασμα-κατέβασμα και μετά να ξανακλείνει.

Αναρωτιέμαι αν αξίζουν τα έξοδα αγοράς/εγκατάστασης του τζακιού, αγορά, αποθήκευση και καθημερινό κουβάλημα ξύλων, με την σχετική βρωμιά που δημιουργούν (εφιάλτης της νοικοκυράς! :smt003 ) την στιγμή που μένεις σε ζεστό μέρος (Ρόδος) και έχεις ήδη θέρμανση, έστω και με πετρέλαιο. Πόσο άραγε να στοιχίζει η ξυλεία στην Ρόδο; Την διαφορά κόστους θέρμανσης μεταξύ πετρελαίου-ξυλείας μπορείς να την υπολογίσεις;
Και το βασικότερο: Υπάρχουν εξειδικευμένοι τεχνίτες/εγκαταστάτες εκεί; Η Ρόδος δεν είναι στην Βόρεια Ελλάδα!

Ελπίζω κάποιος ειδικός, μέλος του φόρουμ, να σου απαντήσει στα ερωτήματα σου. :wave:

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΔΕΝ ΤΟΠΕΙΡΑΞΑ ΚΑΘΟΛΟΥ ΤΟ ΤΖΑΚΙ ΕΜΕΙΝΕ ΟΠΩΣ ΗΤΑΝ ΜΟΝΟ ΤΟ ΜΑΝΤΕΜΙ ΑΦΑΙΡΕΑ ΑΠΟ ΜΕΣΑ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΩ ΜΠΑΡΜΠΕΚΙΟΥ. Η ΚΑΜΙΝΑΔΑ ΩΣ ΕΧΕΙ. ΕΠΙΣΗΣ ΕΧΩ ΠΟΡΤΑ ΠΟΥ ΑΠΟΜΟΝΩΝΕΙ ΤΟΝ ΕΠΑΝΩ ΟΡΟΦΟ. ΤΑ ΞΥΛΑ ΚΟΣΤΙΖΟΥΝ 10 ΕΥΡΩ ΤΟ ΑΓΡΟΤΙΚΟ ΚΑΡΟΤΣΑ ΜΕΓΑΛΗ ΚΑΙ ΠΕΡΝΑΩ ΜΕ 2 ΚΑΡΟΤΣΕΣ ΠΡΙΝ ΜΕ ΤΟ ΑΝΟΙΧΤΟ ΤΖΑΚΙ.
.
dimpsalto
New poster

Το μέλος dimpsalto, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό NANDROS » Αύγουστος 15th, 2015, 10:25 pm

dimpsalto έγραψε:
NANDROS έγραψε:

ευχαριστώ!

Γεια σου Δημοσθένη,

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΔΕΝ ΤΟΠΕΙΡΑΞΑ ΚΑΘΟΛΟΥ ΤΟ ΤΖΑΚΙ ΕΜΕΙΝΕ ΟΠΩΣ ΗΤΑΝ ΜΟΝΟ ΤΟ ΜΑΝΤΕΜΙ ΑΦΑΙΡΕΑ ΑΠΟ ΜΕΣΑ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΩ ΜΠΑΡΜΠΕΚΙΟΥ. Η ΚΑΜΙΝΑΔΑ ΩΣ ΕΧΕΙ. ΕΠΙΣΗΣ ΕΧΩ ΠΟΡΤΑ ΠΟΥ ΑΠΟΜΟΝΩΝΕΙ ΤΟΝ ΕΠΑΝΩ ΟΡΟΦΟ. ΤΑ ΞΥΛΑ ΚΟΣΤΙΖΟΥΝ 10 ΕΥΡΩ ΤΟ ΑΓΡΟΤΙΚΟ ΚΑΡΟΤΣΑ ΜΕΓΑΛΗ ΚΑΙ ΠΕΡΝΑΩ ΜΕ 2 ΚΑΡΟΤΣΕΣ ΠΡΙΝ ΜΕ ΤΟ ΑΝΟΙΧΤΟ ΤΖΑΚΙ. .

Μην γράφεις με κεφαλαία. Είναι κουραστικά για τον αναγνώστη και επί πλέον σημαίνουν ότι κραυγάζεις (γραπτά! :smt003 )
Πόσο χρόνο περνούσες με τις 2 καρότσες αγροτικού; Όλον τον χειμώνα;
Πόσα κυβικά περίπου είναι η μεγάλη καρότσα αγροτικού;
Τα ενεργειακά τζάκια θεωρούνται μέχρι 70-80% πιο αποδοτικά από ένα ανοιχτό. Βγάζεις τώρα τα συμπεράσματα σου.

Βάσει των λίγων πληροφοριών που έχω μέχρι τώρα θεωρώ ότι αξίζει να βάλεις μπρος το ενεργειακό τζάκι και να μην χρησιμοποιήσεις πια τον καυστήρα πετρελαίου.
Θα πρέπει να εγκατασταθεί στην έξοδο του ζεστού νερού πίσω από το τζάκι ένας αισθητήρας θερμότητος που θα συνδεθεί με τον υπάρχοντα κυκλοφορητή μέσα στο λεβητοστάσιο.
Επιβεβαίωσε με τον τεχνικό αν οι προτάσεις μου στέκουν ή μήπως θα πρέπει να κάνεις κάτι διαφορετικό.

Βάλε μέσα στον χώρο που είναι το τζάκι έναν δείκτη θερμοκρασίας του νερού και να τον παρακολουθείς συχνά (διάβασε παρακάτω το γιατί!)
WP_20150815_002.jpg

Η σειρά από τα λαμπάκια επάνω δείχνουν θερμοκρασία νερού.
Το τριγωνάκι ανάβει όταν παίρνει μπρος ο κυκλοφορητής, που είναι ρυθμισμένος στους 50 βαθμούς από το ροδάκι δεξιά.

ΠΡΟΣΟΧΗ!
Κάτι που αγνοεί η πλειονότητα των χρηστών υδραυλικών τζακιών και σομπών!
Με το πετρέλαιο, σε περίπτωση διακοπής ρεύματος, σταματάει ο καυστήρας και όλα καλά.
Όμως με την ξυλόσομπα ή το ενεργειακό τζάκι τα ξύλα συνεχίζουν να καίγονται, η θερμοκρασίαα στο σταματημένο πια κύκλωμα νερού ανεβαίνει τοπικά, αφού σταμάτησε ο κυκλοφορητής, και μπορεί να έχεις και έκρηξη.
Εγκατέστησε πίσω από το τζάκι και έξω από τον τοίχο 1) μια βαλβίδα πιέσεως και 2) μια βαλβίδα θερμοκρασίας, που θα ανοίξουν αν κάποιο από τα όρια ξεπεραστεί και θα αδειάσουν το καυτό νερό, που θα αντικατασταθεί με κρύο από την σύνδεση με την παροχή νερού.
Να έχεις σε ετοιμότητα έναν σιδερένιο κουβά, ένα κοντό φτυάρι που να χωράει να μπει στην εστία και ένα ζευγάρι γάντια που χρησιμοποιούν οι νοικοκυρές για τα καυτά κατσαρολικά. Σε περίπτωση διακοπής ρεύματος αδειάζεις την εστία από τα αναμμένα κάρβουνα.
.
Άβαταρ μέλους
NANDROS
Maniac poster

Το μέλος NANDROS, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό dimpsalto » Αύγουστος 16th, 2015, 12:13 pm

OK Σε ευχαριστώ φίλε μου για την άμεση ανταποκρισή σου και θα το παραγγείλωαφού ελέγξω μερικά πράγματα ακόμα στην αγορά. . ότι χρειαστώ θα γράψω στο φορουμ εαν και δεν δεν το κατέχω καλά ακόμα. Να σαι καλά.
dimpsalto
New poster

Δημοσίευσηαπό nick833 » Δεκέμβριος 28th, 2015, 12:10 am

Γεια σας. Αν και οι περισότεροι δεν γράφετε πλέον, εμένα με βοηθήσατε αρκετά στην επιλογή θέρμανσης. Διαβάζοντας εδώ και σε ακόμη ένα φόρουμ, μπερδεύτικα αρκετές φορές και στο τέλος βρήκα καάποια στάνταρ που πίστεψα ότι θα είμαι οκ. Το μόνο μου ίσως λάθος είναι ότι έβαλα δοχείο αδρανείας, αλλά μικρό! Θέλω να πω ένα ευχαριστώ σε όλους και ειδικά σε κάποιους που έδωσαν αντικειμενικές πληροφορίες.
εδώ και εδώ έγραψα πληροφορίες της εγκατάστασής μου. Atmos DC25S με Δοχείο 500L.
nick833
New poster

Εγγραφη: Δεκέμβριος 21st, 2015, 10:46 pm
Το μέλος nick833, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Gianni4284 » Αύγουστος 20th, 2016, 10:26 pm

Έχω βρει και αυτή τη σελίδα http://www.lithodomin.gr/product-category/xylosompes/ η οποία έχει κάτι ωραίες ξηλόσομπες ομος δεν είμαι σίγουρος εάν ποιοτικά υπάρχουν κάποια χαρακτηριστικά που πρέπει να προσέξω...
Gianni4284
New poster

Εγγραφη: Νοέμβριος 24th, 2012, 2:38 am
Το μέλος Gianni4284, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό NANDROS » Αύγουστος 20th, 2016, 10:55 pm

Gianni4284 έγραψε:Έχω βρει και αυτή τη σελίδα http://www.lithodomin.gr/product-category/xylosompes/ η οποία έχει κάτι ωραίες ξηλόσομπες ομος δεν είμαι σίγουρος εάν ποιοτικά υπάρχουν κάποια χαρακτηριστικά που πρέπει να προσέξω...

Τί ακριβώς ψάχνεις;
Απλές;
Αερόθερμες;
Υδραυλικές;
Πόσα τετραγωνικά;
Πόσα διαθέτεις;
??? κλπ, κλπ...
.
Άβαταρ μέλους
NANDROS
Maniac poster

Δημοσίευσηαπό nick833 » Σεπτέμβριος 23rd, 2016, 10:32 am

nick833 έγραψε:Γεια σας. Αν και οι περισότεροι δεν γράφετε πλέον, εμένα με βοηθήσατε αρκετά στην επιλογή θέρμανσης. Διαβάζοντας εδώ και σε ακόμη ένα φόρουμ, μπερδεύτικα αρκετές φορές και στο τέλος βρήκα καάποια στάνταρ που πίστεψα ότι θα είμαι οκ. Το μόνο μου ίσως λάθος είναι ότι έβαλα δοχείο αδρανείας, αλλά μικρό! Θέλω να πω ένα ευχαριστώ σε όλους και ειδικά σε κάποιους που έδωσαν αντικειμενικές πληροφορίες.
εδώ και εδώ έγραψα πληροφορίες της εγκατάστασής μου. Atmos DC25S με Δοχείο 500L.

Τοποθέτησα και 2ο Buffer 1000άρι
Στα παρπάνω λίνκ έβαλα και φωτογραφίες.
Άντε να δούμε φέτος αν θα ξεκουραστούμε και τι εξοικονόμιση θα κάνει.
nick833
New poster

Εγγραφη: Δεκέμβριος 21st, 2015, 10:46 pm
Το μέλος nick833, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Wild Rebel » Νοέμβριος 14th, 2016, 1:55 am

13 Νοε 2016
ΧΑΜΟΣ ΜΕ ΤΟΥΣ ΚΑΥΣΟΞΥΛΑΔΕΣ..ΘΑ ΤΟΥΣ ΚΑΝΕΙ ΕΛΕΧΓΟ ΚΑΝΕΙΣ!!!

Εικόνα

Πολλά έχουν ειπωθεί για το λαθρεμπόριο καυσίμων ,για τις νοθείες και το κλέψιμο στην μάνικα.
Όμως με αυτούς που πουλούν καυσόξυλα τι γίνετε??
Όπως λένε καταναλωτές γίνετε χαμός..!!!
Αγοράζουν με το κυβικό και μετά πουλούν στους πελάτες τους τα ξύλα με το κιλό ...
Αποδείξεις και δελτία αποστολής κανποτε...
Όσο για το ζύγι λένε ότι είναι αυτό του "'μαυραγορίτη""..
Θύμα όπως πάντα ο καταναλωτής .. Και το κράτος να χάνει έσοδα από ΦΠΑ και φόρους!!!
Ναι δεν είναι όλοι οι καυσοξυλάδες ""μαυραγορίτες "",αλλά αυτούς δεν θα τους ελέγξει κανείς??
Τι κάνουν στο υπουργείο Εμπορίου και στο ΣΔΟΕ???
Άβαταρ μέλους
Wild Rebel
Maniac poster

Δημοσ.: 10020
Εγγραφη: Αύγουστος 28th, 2011, 9:44 am
Το μέλος Wild Rebel, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

ΠροηγούμενηΕπόμενη

Επιστροφή στην Οικολογία, Φύση

Μετάβαση στην αρχή της σελίδας

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες