Φορος στην πλαστικη σακουλα μιας χρησης απο το 2017

Χλωρίδα, πανίδα και άνθρωπος.

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 5 επισκέπτες

Re: Φορος στην πλαστικη σακουλα μιας χρησης απο το 2017

Δημοσίευσηαπό Mixaliss » Νοέμβριος 27th, 2016, 1:37 am

Πολιτικός μηχανικός έγραψε:
Mixaliss έγραψε: Εγώ πάντως πάντα γέμιζα στο σπίτι με περίσσιες πλαστικές σακούλες. Αυτές που μαζεύεις από του Σ/Μ είναι πολλαπλάσιες αυτών που χρειάζεσαι για τα σκουπίδια.

Δεν τρως φρούτα και λαχανικά. :D
Εγώ που τρώω μερικά κιλά φρούτα την ημέρα και πολλά λαχανικά, όλες οι σακούλες του σούπερ μάρκετ πάνε για να γεμίσουν σκουπίδια.
Και δεν φτάνουν.

κάτσε λίγο Πολιτικέ. Παίρνεις πχ τρεις σακούλες φρούτα από το μανάβη. Όταν τα φας, χρειάζεσαι πάλι τρεις σακούλες για τα σκουπίδια;
Mixaliss
Crazy poster

Δημοσ.: 6942
Εγγραφη: Αύγουστος 17th, 2009, 4:21 pm
Το μέλος Mixaliss, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό vagabondo » Νοέμβριος 27th, 2016, 1:41 am

Gewponos90 έγραψε: Στα lidl δεν γινεται κάτι παρόμοιο? Δεν είμαι σίγουρος γιατί δεν έχω ψωνίσει απο εκεί ποτέ, αλλά είχα πετάξει μια φορά έναν γνωστό μου που δεν έχει αμάξι και νομιζω κάτι έδωσε και για τις σακούλες

0,04€ η φθηνότερη σακούλα
Io Vagabondo
Occasio facit furem
Άβαταρ μέλους
vagabondo
Fast poster

Δημοσ.: 3037
Εγγραφη: Μάρτιος 16th, 2012, 2:36 am
Το μέλος vagabondo, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Gewponos90 » Νοέμβριος 27th, 2016, 1:44 am

vagabondo έγραψε:
Gewponos90 έγραψε: Στα lidl δεν γινεται κάτι παρόμοιο? Δεν είμαι σίγουρος γιατί δεν έχω ψωνίσει απο εκεί ποτέ, αλλά είχα πετάξει μια φορά έναν γνωστό μου που δεν έχει αμάξι και νομιζω κάτι έδωσε και για τις σακούλες

0,04€ η φθηνότερη σακούλα

Α οκ. Οπότε καλά κατάλαβα.
Δημήτρης006 έγραψε:
Είναι υπέρ του εθνικοσοσιαλισμού (όχι του ναζισμού...)
Gewponos90
Fast poster

Δημοσ.: 3587
Εγγραφη: Απρίλιος 2nd, 2013, 11:01 pm
Το μέλος Gewponos90, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Πολιτικός μηχανικός » Νοέμβριος 27th, 2016, 1:58 am

Mixaliss έγραψε: κάτσε λίγο Πολιτικέ. Παίρνεις πχ τρεις σακούλες φρούτα από το μανάβη. Όταν τα φας, χρειάζεσαι πάλι τρεις σακούλες για τα σκουπίδια;

Περισσότερες, δεν γεμίζεις ποτέ τις σακούλες σκουπιδιών με βαριά πράγματα, ούτε μέχρι πάνω γιατί πρέπει να τις δέσεις.
Άμα πάρεις μια σακούλα πορτοκάλια 10 κιλά, θα πετάξεις τις φλούδες σε δύο ή τρις σακούλες.
Άμα πάρεις ένα καρπούζι 12 κιλά σε μία σακούλα, για τις φλούδες θα χαλάσεις δύο ή τρις σακούλες.
Άβαταρ μέλους
Πολιτικός μηχανικός
Maniac poster

Δημοσ.: 17783
Εγγραφη: Δεκέμβριος 28th, 2013, 3:15 am
Τοποθεσια: Καλαμάτα
Το μέλος Πολιτικός μηχανικός, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Cecily Anne » Νοέμβριος 27th, 2016, 2:00 am

bluerose έγραψε: To θέμα δλ είναι οικονομικό ή για το περιβάλλον;

Bγαίνουν βιοδιασπώμενες. Αλλά τα περισσότερα σούπερ μάρκετ δεν επενδύουν και τα φορτώνουν στον καταναλωτή. Σιγά μην το κάνουν για το περιβάλλον.

Γενικά στη Γερμανία (και όχι μόνο) η σακούλα δεν είναι τσάμπα. Παίζει πολύ πάνινη από το σπίτι.

Εγώ έχω πάρει αυτό το τρόλευ, για να μη σηκώνω βάρη και σέρνω τα ψώνια. Έτσι κατήργησα τις σακούλες αυτές και πετάω όσα πράγματα αγοράζω μια και καλή στη τσάντα-τρόλευ.

Για τα σκουπίδια παίρνω βιοδιασπώμενες σακούλες.
So are you to my thoughts as food to life,
Or as sweet-seasoned showers are to the ground;
And for the peace of you I hold such strife
As ‘twixt a miser and his wealth is found.
Άβαταρ μέλους
Cecily Anne
Crazy poster

Δημοσ.: 7435
Εγγραφη: Μάρτιος 23rd, 2015, 8:51 pm
Το μέλος Cecily Anne, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό independent_44 » Νοέμβριος 27th, 2016, 2:26 am

Μήπως και η βιοδιάσπαση δεν είναι αρκετή όταν μιλάμε για δισεκατομμύρια σακούλες;
Ὄλβιος ὅστις ἱστορίης ἔσχε μάθησιν
independent_44
Crazy poster

Δημοσ.: 9516
Εγγραφη: Απρίλιος 24th, 2008, 6:11 pm
Το μέλος independent_44, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Cecily Anne » Νοέμβριος 27th, 2016, 2:28 am

independent_44 έγραψε: Μήπως και η βιοδιάσπαση δεν είναι αρκετή όταν μιλάμε για δισεκατομμύρια σακούλες;

Δεν μπορείς να τις ελαττώσεις. Μόνο να τις αντικαταστήσεις με χάρτινες και ανακυκλώσιμες. Αυτές που καταλήγουν στον κάδο θα υπάρχουν πάντα, εκτός αν κάνουμε κλάδους κομποστ και πετάμε χύμα τα υπόλοιπα σκουπίδια. Τρέχα γύρευε.
Τελευταία επεξεργασία απο Cecily Anne την Νοέμβριος 27th, 2016, 2:28 am, επεξεργάστηκε 1 φορές συνολικά.
Άβαταρ μέλους
Cecily Anne
Crazy poster

Το μέλος Cecily Anne, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Mixaliss » Νοέμβριος 27th, 2016, 2:28 am

δεν ξέρω τι παίζει με τις βιοδιασπώμενες. Το πιο οικολογικό είναι να χρησιμοποιείς τις ίδιες. Δεν είναι και τόσο δραματικό. Συνήθεια είναι. Και ας μη βλέπουμε παντού σκοτεινά συμφέροντα.
Mixaliss
Crazy poster

Το μέλος Mixaliss, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Mixaliss » Νοέμβριος 27th, 2016, 2:30 am

Cecily Anne έγραψε:
independent_44 έγραψε: Μήπως και η βιοδιάσπαση δεν είναι αρκετή όταν μιλάμε για δισεκατομμύρια σακούλες;

Δεν μπορείς να τις ελαττώσεις. Μόνο να τις αντικαταστήσεις με χάρτινες και ανακυκλώσιμες. Αυτές που καταλήγουν στον κάδο θα υπάρχουν πάντα, εκτός αν κάνουμε κλάδους κομποστ και πετάμε χύμα τα υπόλοιπα σκουπίδια. Τρέχα γύρευε.

Το 90% του όγκου των σκουπιδιών μπορεί να ανακυκλωθεί και δεν χρειάζεται να μπει σε σακούλα. Αν πετάς το γυαλί , τις χάρτινες συσκευασίες, τα μεταλλικά κουτιά, και τα πλαστικά, δεν μένει σχεδόν τίποτα.
Mixaliss
Crazy poster

Δημοσίευσηαπό Cecily Anne » Νοέμβριος 27th, 2016, 2:34 am

Ναι αυτό λέω κι εγώ. Αν πετάς χύμα τα υπόλοιπα, λύνεται εφόσον κάνεις και κάδο για κομποστ. Βέβαια πρέπει να σου επισημάνω ότι αναφερόμαστε στον κλασικό μπλε κάδο της γειτονιάς όπου έχει όλες τις συσκευασίες μέσα (γυαλί, αλουμίνιο, κλπ) και προυποθέτει ότι κάποιος "μετά" τα ξεχωρίζει με κάποιο τρόπο.

Και ρωτάω. Πιστεύεις ότι παίζει αυτό το σενάριο;

Εντιτ: Για να μην αναφέρομαι γενικά, μιλάω για τον κάδο της γειτονιάς μου. Σε απόσταση τουλάχιστον ένα τέταρτο με αμάξι, που έχω τσεκάρει, δεν έχω συναντήσει επιμέρους κάδους ανακύκλωσης (χαρτί/γυαλί/πλαστικό κλπ).

Να σου πω το πιο απλό απόλα; Έψαχνα τριπλέτα κάδου (γυαλί/χαρτί/πλαστικό) για το μπαλκόνι, διότι δε χωράνε μέσα στην κουζίνα μου.. Μπες να τσεκάρεις για πλάκα καμιά τιμή :smt005
Άβαταρ μέλους
Cecily Anne
Crazy poster

Δημοσίευσηαπό Πολιτικός μηχανικός » Νοέμβριος 27th, 2016, 2:49 am

Cecily Anne έγραψε: ... αναφερόμαστε στον κλασικό μπλε κάδο της γειτονιάς όπου έχει όλες τις συσκευασίες μέσα (γυαλί, αλουμίνιο, κλπ) και προυποθέτει ότι κάποιος "μετά" τα ξεχωρίζει με κάποιο τρόπο.

Ναι γίνεται διαλογή με τα χέρια.
Η αδελφή μου είχε πετάξει κατά λάθος την ταυτότητά της μαζί με χαρτιά στον μπλέ κάδο.
Την βρήκαν στην διαλογή και την ειδοποίησαν.
Άβαταρ μέλους
Πολιτικός μηχανικός
Maniac poster

Δημοσ.: 17783
Εγγραφη: Δεκέμβριος 28th, 2013, 3:15 am
Τοποθεσια: Καλαμάτα
Το μέλος Πολιτικός μηχανικός, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Cecily Anne » Νοέμβριος 27th, 2016, 3:00 am

Πολιτικός μηχανικός έγραψε:
Cecily Anne έγραψε: ... αναφερόμαστε στον κλασικό μπλε κάδο της γειτονιάς όπου έχει όλες τις συσκευασίες μέσα (γυαλί, αλουμίνιο, κλπ) και προυποθέτει ότι κάποιος "μετά" τα ξεχωρίζει με κάποιο τρόπο.

Ναι γίνεται διαλογή με τα χέρια.
Η αδελφή μου είχε πετάξει κατά λάθος την ταυτότητά της μαζί με χαρτιά στον μπλέ κάδο.
Την βρήκαν στην διαλογή και την ειδοποίησαν.

Αυτό είναι πολύ ευχάριστο.
Άβαταρ μέλους
Cecily Anne
Crazy poster

Δημοσίευσηαπό bluerose » Νοέμβριος 27th, 2016, 12:07 pm

Εδώ σε εμας προσφέρανε δωρεαν "Κάδοι Οικιακής Κομποστοποίησης" 400 και έπρεπε να κάνεις αίτηση
Αλλα δεν έχω ιδέα τι είναι αυτό. Μάλλον όταν το είχα διαβάσει βιαστικά το καλοκαίρι στην ανακοίνωση του δήμου υπέθεσα ότι πετας τις φλουδες πχ και ΔΕ ξεμπερδεύεις. Μετα πρέπει να κάνεις και κάτι άλλο;
Άβαταρ μέλους
bluerose
Crazy poster

Δημοσ.: 8713
Εγγραφη: Αύγουστος 29th, 2014, 2:30 am
Το μέλος bluerose, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Φορος στην πλαστικη σακουλα μιας χρησης απο το 2017

Δημοσίευσηαπό Cecily Anne » Νοέμβριος 27th, 2016, 12:09 pm

Πετάς τρόφιμα κλπ. Ο,τι κομποστοποιειται (ο,τι ειναι οργανικό) μπορεις να το πετάξεις.
Τελευταία επεξεργασία απο Cecily Anne την Νοέμβριος 27th, 2016, 12:11 pm, επεξεργάστηκε 1 φορές συνολικά.
Άβαταρ μέλους
Cecily Anne
Crazy poster

Δημοσίευσηαπό bluerose » Νοέμβριος 27th, 2016, 12:11 pm

Πολιτικός μηχανικός έγραψε: Έξω από τα σούπερ μάρκετ θα υπάρχουν τσιγγάνοι και αλλοδαποί
που θα πουλάνε πλαστικές σακούλες στην μισή τιμή από ότι το σούπερ μάρκετ. :smt005

Που είναι ο Γιαννόπουλος να του προτείνω να οργανώσουμε την δουλειά.
Θα πουλάμε βουλγάρικες πλαστικές σακούλες χωρίς τον φόρο.

Ας περιμένουμε να πάρουμε μετοχες σε χαρτοβιομηχανία :P

Επίσης μπορούμε να φτιάξουμε αυτά που κουβαλάνε για ψώνια (οι κινέζοι με το δράκο επάνω κι οι Ινδοί με πολυχρωμες ρίγες) :lol:
Άβαταρ μέλους
bluerose
Crazy poster

Δημοσ.: 8713
Εγγραφη: Αύγουστος 29th, 2014, 2:30 am
Το μέλος bluerose, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

ΠροηγούμενηΕπόμενη

Επιστροφή στην Οικολογία, Φύση

Μετάβαση στην αρχή της σελίδας

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 5 επισκέπτες