Περί Θανάτου Ο Λόγος...

Φιλοσοφικά ερωτήματα και σκέψεις.

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 8 επισκέπτες

Re: Περί Θανάτου Ο Λόγος...

Δημοσίευσηαπό Σκόλοψ » Σεπτέμβριος 13th, 2017, 1:30 pm

skakos έγραψε: Δεν έχεις διαβάσει πολλά που γράφω εδώ για αυτό πρέπει να σου πω πως δεν είμαι υπέρ της θεοποίησης της λογικής. Το "με ποια λογική" είναι απλά μια έκφραση, δεν υπονοούσα κάτι για το αν η Λογική μπορεί ή όχι να ερμηνεύσει τη ζωή. Συμφωνώ πως η ζωή και η ύπαρξη η ίδια είναι παράλογη. Και σίγουρα αυτό που αποκαλούμε "Λογική" ουσιαστικά βασίζεται σε αυθαίρετα αξιώματα - τα οποία αλλάζουν κατά βούληση. Εννοούσα λοιπόν "Γιατί κατέληγαν στην αυτοκτονία;". Το ότι υπάρχει μετά θάνατον ζωή ΟΚ έστω ότι το λέει μια θρησκεία. Υπάρχει όμως ζωή και πριν το θάνατο. Γιατί να βιαστείς;

καλησπέρα ! έχεις δίκαιο παρανόησα ζητώ συγγνώμη . αυτά είναι τα μείον του γραπτού λόγου ότι δηλαδή δεν υπάρχει αμεσότητα στην συζήτηση , δεν κατάλαβα λοιπόν τι εννοούσες . κατέληγαν στην αυτοκτονία οι φτωχοί ,οι άρρωστοι , οι χτυπημένοι από την μοίρα με την ελπίδα και την υπόσχεση μιας άλλης ζωής . μάλιστα η ταινία είχε και έναν πινάκα στο γραφείο του συγκεκριμένου επιστήμονα που έδειχνε τις αυτοκτονίες σε παγκόσμια παγκόσμια . η ταινία λέγεται The Discovery αν έχεις χρόνο και την δεις θα ήταν πολύ ωραίο να το συζητήσουμε ! :D
Σκόλοψ
New poster

Δημοσ.: 48
Εγγραφη: Ιούνιος 16th, 2017, 3:49 pm
Το μέλος Σκόλοψ, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό skakos » Σεπτέμβριος 13th, 2017, 10:38 pm

Κατάλαβα. Ναι αυτό είναι συχνά μια παρανόηση του μηνύματος πολλών θρησκειών: αφού υπάρχει μια καλή ζωή μετά θάνατον γιατί να μην πάω κατευθείαν εκεί; Ωστόσο στο ίδιο θα μπορούσε να οδηγήσει και η άλλη αντίθετη πίστη των άθεων πως δεν υπάρχει τίποτα: και αυτοί θα μπορούσαν άνετα να αυτοκτονήσουν αφού δεν υπάρχει τίποτα και όλα είναι μάταια. Με δυο λόγια: κάθε άποψη μπορεί με κάποιον τρόπο να γίνει επιχείρημα υπέρ της αυτοκτονίας. Εν τέλει πιστεύω πως θα πρέπει να το δούμε πιο συνολικά. Η ύπαρξη σαν σύνολο περιέχει και τη ζωή και το θάνατο. Ή από μια άλλη άποψη η ζωή σαν σύνολο περιέχει το θάνατο. Σε κάθε περίπτωση η ύπαρξη/ η ζωή εμπεριέχει και αυτό που αποκαλούμε θάνατο. Αν θεωρούμε πως η ζωή είναι κάτι καλό, δεν μπορούμε να θεωρούμε πως ο θάνατος είναι κάτι κακό.
Άβαταρ μέλους
skakos
Crazy poster

Δημοσ.: 7439
Εγγραφη: Ιανουάριος 9th, 2012, 2:06 am
Τοποθεσια: Αθήνα, Ελλάδα
Το μέλος skakos, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Σκόλοψ » Σεπτέμβριος 13th, 2017, 10:52 pm

skakos έγραψε: Κατάλαβα. Ναι αυτό είναι συχνά μια παρανόηση του μηνύματος πολλών θρησκειών: αφού υπάρχει μια καλή ζωή μετά θάνατον γιατί να μην πάω κατευθείαν εκεί; Ωστόσο στο ίδιο θα μπορούσε να οδηγήσει και η άλλη αντίθετη πίστη των άθεων πως δεν υπάρχει τίποτα: και αυτοί θα μπορούσαν άνετα να αυτοκτονήσουν αφού δεν υπάρχει τίποτα και όλα είναι μάταια. Με δυο λόγια: κάθε άποψη μπορεί με κάποιον τρόπο να γίνει επιχείρημα υπέρ της αυτοκτονίας. Εν τέλει πιστεύω πως θα πρέπει να το δούμε πιο συνολικά. Η ύπαρξη σαν σύνολο περιέχει και τη ζωή και το θάνατο. Ή από μια άλλη άποψη η ζωή σαν σύνολο περιέχει το θάνατο. Σε κάθε περίπτωση η ύπαρξη/ η ζωή εμπεριέχει και αυτό που αποκαλούμε θάνατο. Αν θεωρούμε πως η ζωή είναι κάτι καλό, δεν μπορούμε να θεωρούμε πως ο θάνατος είναι κάτι κακό.

συμφωνώ σε όλα όσα λες. πάντως είναι πολύ τρομακτικό να πιστεύεις ότι έχεις 70-80-90-100 χρονιά ύπαρξης και μετά ; ακολουθεί το απόλυτο χάος ; το τίποτα , ο μηδενισμός της ύπαρξης που δεν συμβαδίζει με την πραγματικότητά μας ως όντα με λογική και ψυχική και συναισθηματική υπόσταση .
Σκόλοψ
New poster

Το μέλος Σκόλοψ, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Hellegennes » Σεπτέμβριος 13th, 2017, 11:38 pm

skakos έγραψε: Κατάλαβα. Ναι αυτό είναι συχνά μια παρανόηση του μηνύματος πολλών θρησκειών: αφού υπάρχει μια καλή ζωή μετά θάνατον γιατί να μην πάω κατευθείαν εκεί; Ωστόσο στο ίδιο θα μπορούσε να οδηγήσει και η άλλη αντίθετη πίστη των άθεων πως δεν υπάρχει τίποτα: και αυτοί θα μπορούσαν άνετα να αυτοκτονήσουν αφού δεν υπάρχει τίποτα και όλα είναι μάταια.

Τουναντίον, οι άθεοι έχουν μεγαλύτερη εκτίμηση στην ζωή γιατί βλέπουν ότι δεν υπάρχει τίποτα ΠΕΡΑ απ' αυτήν. Άρα γιατί να αυτοκτονήσουν; Η ζωή είναι ωραία όσο ζεις, αυτό δεν είναι καθόλου μάταιο. Γιατί πρέπει να υπάρχει κάτι παραπέρα για να μην βλέπω μάταιη την ζωή;
Είμαι ένας φτωχός και πάμφτωχος καομπόγιας.
Άβαταρ μέλους
Hellegennes
Extreme poster

Δημοσ.: 57961
Εγγραφη: Αύγουστος 23rd, 2006, 12:56 pm
Τοποθεσια: Θεσσαλονίκη
Το μέλος Hellegennes, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό κάποιος_Νίκος » Σεπτέμβριος 13th, 2017, 11:42 pm

Η σπιρτόζικη στάση του Κλινοσοφιστή είναι η καλύτερη απάντηση στην απορία μου: «Σε τι θα οξύνει το νου μου να κάνω μια συζήτηση περί του θανάτου;»

Άλλοι βαπτίζουν την μοιρολατρία και την υπαρξιακή αγωνία τους «φιλοσοφία» και πορεύονται με το σιωπηλό τους κλαψούρισμα του φόβου, άγονοι και στομωμένοι αναμασώντας τα βαρετά τους παραμύθια, με μόνη έννοια τους όπως τὰ δὲ ἀλλότρια πάνυ ἀκριβῶς θεῶνται, να κουτσομπολεύουν για "αυθαίρετα αξιώματα" σ' όλους τους άλλους, τυφλότατοι στις δικές τους προκαταλήψεις.
nrg έγραψε:τρία και μόνο ένζυμα, σε ΟΛΗ την πλάση.

«Δὲν ἀμολᾶμε τὴν ὀργή μας ὅπως τὴν αἰσθανόμαστε (ἀσυναρτήτοις λόγοις) ἀλλὰ ὅπως θὰ τῆς ἐπιτρεπόταν νὰ γίνει κοινῶς ἀντιληπτή, ἄν ὄχι καὶ παραδεκτή.» Κλινοσοφιστής
Άβαταρ μέλους
κάποιος_Νίκος
Extreme poster

Δημοσ.: 35250
Εγγραφη: Ιούλιος 28th, 2010, 1:41 am
Τοποθεσια: Χαμένο νησί
Το μέλος κάποιος_Νίκος, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Πάνας » Σεπτέμβριος 13th, 2017, 11:50 pm

Όπως είπε και ο sys3x μέχρι να βρούμε αποδείξεις για το παραπέρα που λες ας μείνουμε στο εκεί.

Όμως μου έχουν συμβεί δύο πολύ περίεργα περιστατικά λες και ήταν βγαλμένα από ταινία φαντασίας, κάτι που μόνο εγώ θα μπορούσα να το συνδυάσω και κανείς άλλος, κάτι που είχε σχέση με τον πατέρα μου και την μητέρα μου μετά τον θάνατό τους, μου δήλωσαν την παρουσία τους με ένα τρόπο που μόνο αυτοί θα μπορούσαν να ξέρουν και εγώ, καμία σχέση με όνειρα, και τα δύο έγιναν μέρα μεσημέρι.
Βέβαια μπορεί να υφίσταται και ο παράγοντας απλή σύμπτωση. Ποιος ξέρει, θα μάθουμε σύντομα πάντως. Η ζωή είναι τόσο σύντομη..
Άβαταρ μέλους
Πάνας
Extreme poster

Δημοσ.: 24933
Εγγραφη: Μάρτιος 17th, 2010, 7:04 pm
Το μέλος Πάνας, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Σκόλοψ » Σεπτέμβριος 14th, 2017, 12:35 am

Πάνας έγραψε: Όπως είπε και ο sys3x μέχρι να βρούμε αποδείξεις για το παραπέρα που λες ας μείνουμε στο εκεί.

Όμως μου έχουν συμβεί δύο πολύ περίεργα περιστατικά λες και ήταν βγαλμένα από ταινία φαντασίας, κάτι που μόνο εγώ θα μπορούσα να το συνδυάσω και κανείς άλλος, κάτι που είχε σχέση με τον πατέρα μου και την μητέρα μου μετά τον θάνατό τους, μου δήλωσαν την παρουσία τους με ένα τρόπο που μόνο αυτοί θα μπορούσαν να ξέρουν και εγώ, καμία σχέση με όνειρα, και τα δύο έγιναν μέρα μεσημέρι.
Βέβαια μπορεί να υφίσταται και ο παράγοντας απλή σύμπτωση. Ποιος ξέρει, θα μάθουμε σύντομα πάντως. Η ζωή είναι τόσο σύντομη..

έχω ακούσει και εγώ πολλά τέτοια από συγγενικό μου περιβάλλον και από στόματα που εμπιστεύεσαι απόλυτα . Ίδωμεν ! πάντως είναι ανατριχιαστική εμπειρία έστω και με πολύ γενικό τρόπο όπως την παρουσιάζεις.
Σκόλοψ
New poster

Δημοσίευσηαπό Σκόλοψ » Σεπτέμβριος 14th, 2017, 12:42 am

κάποιος_Νίκος έγραψε: Η σπιρτόζικη στάση του Κλινοσοφιστή είναι η καλύτερη απάντηση στην απορία μου: « συζήτηση περί του θανάτου;»

Άλλοι βαπτίζουν την μοιρολατρία και την υπαρξιακή αγωνία τους «φιλοσοφία» και πορεύονται με το σιωπηλό τους κλαψούρισμα του φόβου, άγονοι και στομωμένοι αναμασώντας τα βαρετά τους παραμύθια, με μόνη έννοια τους όπως τὰ δὲ ἀλλότρια πάνυ ἀκριβῶς θεῶνται, να κουτσομπολεύουν για "αυθαίρετα αξιώματα" σ' όλους τους άλλους, τυφλότατοι στις δικές τους προκαταλήψεις.

ρε παίδες μια κουβεντούλα κάνουμε ! μην προσπαθείτε με ό,τι κι αν κάνετε να οξύνετε τον νου σας ! αν τα παίρνεις στην ζωή σου όλα με την σκέψη ''Σε τι θα οξύνει το νου μου να κάνω...'' τότε πρέπει να αφαιρέσεις πολλά πράγματα από την ίδια σου την ζωή ! μην πεις καμιά βλακεία με τον φίλο σου ας πούμε , δεν σου οξύνει την σκέψη . ε,έλεος !
Σκόλοψ
New poster

Δημοσίευσηαπό Πάνας » Σεπτέμβριος 14th, 2017, 12:52 am

Σκόλοψ έγραψε:
Πάνας έγραψε: Όπως είπε και ο sys3x μέχρι να βρούμε αποδείξεις για το παραπέρα που λες ας μείνουμε στο εκεί.

έχω ακούσει και εγώ πολλά τέτοια από συγγενικό μου περιβάλλον και από στόματα που εμπιστεύεσαι απόλυτα . Ίδωμεν ! πάντως είναι ανατριχιαστική εμπειρία έστω και με πολύ γενικό τρόπο όπως την παρουσιάζεις.

Το ένα από τα δύο περιστατικά ήταν ανατριχιαστικό, το άλλο ήταν αγαλλίαση στην ψυχή μου. Το ανατριχιαστικό ήταν προειδοποίηση, η οποία επαληθεύτηκε μέσα σε τρεις μέρες. Για να μπω σε λεπτομέρειες και να καταλάβετε θα πρέπει να πρώτα να γράψω ολόκληρη ιστορία.
Με λίγα λόγια έριξε ο αέρας μια φωτογραφία του πατέρα μου μια μέρα που δεν φύσαγε καθόλου, μόνο μια ριπή αέρα από μια μισάνοιχτη πόρτα την στιγμή που μέσα ήταν ένα άτομο που ήθελε να μου κάνει κακό. Μετά από τρεις μέρες προσπάθησε αλλά δεν τα κατάφερε γιατί εμένα δεν μπορούσε να μου φύγει από το μυαλό η σκηνή και ήμουν επιφυλακτικός μαζί του. Φυσικά μετά από αυτό εξαφανίστηκε και δεν τον ξαναείδα ποτέ, μιλάω για συγγενικό πρόσωπο.
Είναι δύσκολο να περιγράψω το τι συνέβη και τι ήθελε να μου κάνει.
Άβαταρ μέλους
Πάνας
Extreme poster

Το μέλος Πάνας, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό vagabondo » Σεπτέμβριος 14th, 2017, 12:59 am

Πάνας έγραψε:

Το "γιατί" ήθελε να σου το κάνει, μήπως είναι πιο εύκολο να το πεις;
Io Vagabondo
Occasio facit furem
Άβαταρ μέλους
vagabondo
Fast poster

Δημοσ.: 3790
Εγγραφη: Μάρτιος 16th, 2012, 2:36 am
Το μέλος vagabondo, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Πάνας » Σεπτέμβριος 14th, 2017, 1:00 am

vagabondo έγραψε:
Πάνας έγραψε:

Το "γιατί" ήθελε να σου το κάνει, μήπως είναι πιο εύκολο να το πεις;

Ζήλια.

Μετά το περιστατικό της προσπάθειας που έκανε ξεδιπλώθηκαν όλα.
Άβαταρ μέλους
Πάνας
Extreme poster

Δημοσίευσηαπό Σκόλοψ » Σεπτέμβριος 14th, 2017, 1:10 am

θέλω πολύ να δω τι σκέφτονται όλοι αυτοί οι '' δεν υπάρχει τίποτα '' , '' θέλουμε αποδείξεις '' , '' θάνατος υπάρχει για να γλιτώσουμε τα τέλη της εφορίας '' όταν τους συμβαίνουν τέτοια περιστατικά ΚΑΙ ΞΕΡΟΥΝ ΟΤΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΘΩΡΙΟ ΤΑ ΟΣΑ Β-Ι-Ω-Ν-Ο-Υ-Ν ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΨΕΜΑ ! εκεί μπαίνει το αυγό στον κ ... μετά ! και άντε να πεις στο εαυτό σου ότι όλα αυτά που φιλοσοφούσες στο φόρουμ ήταν μπαρούφες . τσούζει αυτό . πολύ.το έχω πάθει.
Σκόλοψ
New poster

Δημοσίευσηαπό Πάνας » Σεπτέμβριος 14th, 2017, 1:20 am

Δεν βάζω το χέρι μου στην φωτιά, όμως ήταν λίγο σοκαριστικό αυτό το περιστατικό για μένα, γιαυτό και η επιφυλακτικότητα που είχα απέναντι σε αυτόν τον άνθρωπο, ακόμα και απλή σύμπτωση να ήταν. Αν όμως δεν γινόταν αυτός ο άνθρωπος θα είχε πετύχει τον σκοπό του.

Δεν μπορώ να είμαι απόλυτος, το σίγουρο όμως είναι ότι από τότε έχει αλλάξει ακόμα και ο χαρακτήρας μου. Κάποτε ήμουν πολέμιος με τους πιστούς, πλέον δεν μπαίνω σε τέτοιες συζητήσεις, απέχω.
Άβαταρ μέλους
Πάνας
Extreme poster

Δημοσίευσηαπό casper quantum » Σεπτέμβριος 14th, 2017, 3:10 am

Πιστεύω (και κυρίως ελπίζω) πως δεν υπάρχει κάτι πέρα από το θάνατο. Όλα τελειώνουν εκεί. Τώρα διάφορα φαινόμενα που συμβαίνουν ελπίζω πως κάποτε θα μπορούν να εξηγηθούν επιστημονικά. Συμφωνώ όμως με Πάνα πως δεν έχει νόημα η όποια αντιπαράθεση, ας κρατάμε όλοι μας μικρό καλάθι αλλά χωρίς τον φόβο να μας κυριεύει. Για το μόνο που φοβάμαι προσωπικά ως προς αυτό το θέμα είναι ο τρόπος που θα φύγω, κυρίως επειδή δεν αντέχω τον σωματικό πόνο. Εκτός από αυτό έχω διαβάσει περιπτώσεις που άνθρωποι έχουν θαφτεί ζωντανοί. Θα ήθελα να πεθάνω στον ύπνο μου, να με κάψουν μετά για σιγουριά και να με ρίξουν στη θάλασσα. :roll: Επίσης δεν μπορώ να κατανοήσω την άποψη/επιχείρημα ότι αν ξέρω ότι υπάρχει κάτι παραπέρα, η ζωή πάλι ΔΕΝ είναι μάταιη. Για εκείνον που βιώνει την ματαιότητα εδώ έχει πεθάνει η ελπίδα του, και κανείς δεν του εγγυάται πως θα πάει κάπου που τα πράγματα θα είναι καλύτερα, ούτε για το πώς θα (συνεχίζει να) νιώθει, και επομένως θέλει να τελειώνει με τα σκατά που βιώνει εδώ ΤΕΛΕΙΩΣ. Μια άποψη (και εμπειρία) είναι κι' αυτή. Αυτό δεν σημαίνει πως θα πάει να φουντάρει, σημαίνει απλά πως ακόμη κι' αν ήξερε πως θα ξαναγεννιόταν (έστω σε καλύτερες συνθήκες, με καλύτερα γονίδια και μπλα μπλα) μπορεί να μην το γούσταρε και να το θεωρούσε πάλι μάταιο. Ο άνθρωπος μπορεί να μην πιστεύει σε Θεούς και δαίμονες έτσι; Οπότε ας μην το γενικεύουμε για τους άθεους γιατί ο καθένας είναι ξεχωριστή περίπτωση και μπορεί να έχει τις δικές του απόψεις που προκύπτουν από διάφορους παράγοντες, όχι ντε και καλά από την πίστη του. Όταν κάποιος αυτοκτονεί ΜΟΝΟ ΚΑΙ ΜΟΝΟ επειδή πιστεύει πως θα πάει στον παράδεισο (ακόμη κι' αν είναι "καλά" κι' εδώ) ή επειδή πιστεύει πως όλα είναι μάταια έτσι κι' αλλιώς και δεν υπάρχει τίποτε άλλο (χωρίς να υπάρχει κάτι άλλο παθολογικό ή έντονη απελπισία που τον οδηγεί εκεί) δεν μπορείς να τον χαρακτηρίσεις και πολύ λογικό... Απορώ δηλαδή που παρουσιάζεται σαν επιχείρημα και για τις 2 μεριές. Αν υπάρχει αυτή η περίπτωση είναι μια στο εκατομμύριο.
casper quantum
Casual Poster

Δημοσ.: 668
Εγγραφη: Μάρτιος 4th, 2017, 5:38 am
Το μέλος casper quantum, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό sys3x » Σεπτέμβριος 14th, 2017, 5:11 am

Είναι λίγο μπερδεμένα τα πράματα παιδιά, δηλαδή με αυτά που ξέρουμε μέχρι σήμερα.
Αν πχ στο μέλλον μπορούμε να αποθηκεύουμε όλη την πληροφορία από έναν ανθρώπινο εγκέφαλο και στην συνέχεια να την φορτώνουμε σε έναν άλλο τότε όλα τα θεμέλια που πάνω τους αναδομήθηκε η αντίληψη που έχουμε και έχετε εκφράσει ήδη για τον θάνατο και ακόμη πιο σημαντικό για την Ζωή (που στην πραγματικότητα είναι ένα άλυτο μυστήριο μέχρι στιγμής) γκρεμίζονται σε μια στιγμή.
Αν κάτι τέτοιο είναι εφικτό τότε απλά τα σώματα μας θα μπορούσαν να είναι απλά προσωρινά δοχεία, τώρα αν αυτά τα δοχεία μπορούν να δέχονται και διάφορες αναβαθμίσεις με τεχνητά μέρη ή είναι εξ' ολοκλήρου τεχνητά θα
δημιουργούσε ακόμη περισσότερα ερωτήματα στην προβληματική του θανάτου και ακόμη περισσότερο της Ζωής πράγμα πραγματικά υπέροχο-συναρπαστικό.
Δεν έχουμε ξύσει καν την επιφάνεια αυτού του γαλαξία και υπάρχει ολόκληρο σύμπαν από τέτοια εκεί έξω, δεν βάζω καν τα μικρά συμπανάκια μέσα.
·

Αν δεν είμασταν σπίρτα θα καίαμε για πάντα.
Άβαταρ μέλους
sys3x
Crazy poster

Δημοσ.: 6338
Εγγραφη: Οκτώβριος 21st, 2011, 8:05 am
Το μέλος sys3x, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

ΠροηγούμενηΕπόμενη

Επιστροφή στην Φιλοσοφία

Μετάβαση στην αρχή της σελίδας

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 8 επισκέπτες