Η υποκρισία του Αγνωστικισμού

Φιλοσοφικά ερωτήματα και σκέψεις.

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες

Η υποκρισία του Αγνωστικισμού

Δημοσίευσηαπό skakos » Αύγουστος 27th, 2013, 3:20 pm

Πολλοί άθεοι δηλώνουν αγνωστικιστές. Τους ρωτάς "πως πιστεύεις ότι δημιουργήθηκε ο κόσμος;" και απαντάνε "δεν ξέρω". Έτσι προσπαθούν να περάσουν ένα προσωπείο αντικειμενικότητας και "ελεύθερης σκέψης".

Πόσο δυνατός είναι όμως ο αγνωστικισμός σαν επιλογή;
Μπορούμε αλήθεια να απαντάμε "δεν ξέρω" για κάθε τι που δεν γνωρίζουμε;
Είναι ειλικρινής και σωστή μια τέτοια στάση;

Εκ πρώτης όψεως γιατί όχι; θα έλεγε κανείς.

Όμως τα πράγματα δεν είναι τόσο απλά.

Πόσοι από τους άθεους που δηλώνουν "δεν ξέρω" όταν τους ρωτάς πως δημιουργήθηκε το σύμπαν, δεν πιστεύουν ταυτόχρονα ΒΕΒΑΙΟΤΗΤΑ ότι το σύμπαν ΔΕΝ δημιουργήθηκε από ένα υπέρτατο ον; (https://www.phorum.gr/viewtopic.php?f=8&t=273249&start=30#p5544697) Πόσοι από αυτούς που δηλώνουν ανγωστικιστές στο θέμα της ύπαρξης ή όχι μιας Πρώτης Αιτίας για τον κόσμο (a.k.a. "Θεός") πηγαίνουν στην Εκκλησία, στα πλαίσια της "ειλικρινούς" αναζήτησης τους για την αλήθεια; Αφού "δεν ξέρουν" θα έπρεπε να ψάχνουν όλες τις πιθανές απαντήσεις, σωστά; Και όμως δεν το κάνουν.

Τι συμβαίνει λοιπόν;

Η απάντηση είναι ότι στη ζωή δεν μπορούμε να κινούμαστε με το "δεν ξέρω". Κάνουμε τις επιλογές μας. Και δεν μπορείς να κάνεις επιλογή με το "δεν ξέρω". Εξυπακούεται ότι ψάχνουμε στη συνέχεια το αν αυτές οι επιλογές μας είναι σωστές ή όχι, αλλά σε κάθε περίπτωση δεν γίνεται να ΜΗΝ παίρνουμε ΚΑΝ μια ΑΡΧΙΚΗ θέση για τα ζητήματα που δεν γνωρίζουμε! Αν το κάναμε αυτό, δεν θα κάναμε τίποτα!

Ο αγνωστικιστής υποτίθεται ότι εκφέρει γνώμη μόνο για "ό,τι γνωρίζει".

Τι σημαίνει όμως αυτό;

Τι γνωρίζουμε μέχρι την τελευταία του λεπτομέρεια (και εννοώ μέχρι την ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ του λεπτομέρεια) ώστε να μπορούμε να αναφωνήσουμε "ξέρω";!;

Τίποτα.

Γιατί πέφτει το ποτήρι;
"Εξαιτίας της βαρύτητας" θα πει ο ανγωστικιστής.
Ναι αλλά ξέρει τι ΕΙΝΑΙ η βαρύτητα;
Έχει καταλήξει η φυσική στην εύρεση κάθε πιθανής γνώσης ώστε να είμαστε απολύτως βέβαιοι ότι ΞΕΡΟΥΜΕ τα πάντα για το γιατί πέφτει το ποτήρι;

Για να πεις κάτι για ο,τιδήποτε πρέπει να πιστεύεις σε κάτι.

Είτε αυτά είναι αξιώματα της επιστήμης (από τα οποία ΞΕΚΙΝΑΕΙ και στα οποία ακόμα και ο ανγωστικιστής ΠΙΣΤΕΥΕΙ, καθώς δεν αποδεικνύονται) είτε πίστη σε κάποιο γεγονός είτε είτε είτε... δεν μπορούμε να πράττουμε ή να μιλάμε μετά ΒΕΒΑΙΟΤΗΤΟΣ για τίποτα! (τουλάχιστον με την έννοια που εννοούν τη βεβαιότητα οι ψευτο-αγνωστικιστές όταν αναφωνούν "δεν ξέρω" στα ερωτήματα των οποίων η απάντηση δεν τους βολεύει...)

Χαρακτηριστικά αναφέρω ότι ο όρος βγήκε από τον Thomas Henry Huxley. Τόσο "αγνωστικιστής" ήταν που έμεινε γνωστός και σαν το "Μπουλντογκ του Δαρβίνου"...

Ποιος αγνωστικιστής ΞΕΡΕΙ να απαντήσει στα παραπάνω;
Άβαταρ μέλους
skakos
Crazy poster

Δημοσ.: 7040
Εγγραφη: Ιανουάριος 9th, 2012, 2:06 am
Τοποθεσια: Αθήνα, Ελλάδα
Το μέλος skakos, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Re: Η υποκρισία του Αγνωστικισμού

Δημοσίευσηαπό κάποιος_Νίκος » Αύγουστος 27th, 2013, 4:20 pm

skakos έγραψε: Πολλοί άθεοι δηλώνουν αγνωστικιστές. Τους ρωτάς "πως πιστεύεις ότι δημιουργήθηκε ο κόσμος;" και απαντάνε "δεν ξέρω". Έτσι προσπαθούν να περάσουν ένα προσωπείο αντικειμενικότητας και "ελεύθερης σκέψης".

Δεν υπάρχει κανένα προσωπείο, δίνεται μια ειλικρινής και ευγενική απάντηση.

Όταν κάποιος με ρωτά εμένα "πώς δημιουργήθηκε το Χ" (όπου Χ κάτι μέσα από τον κόσμο, π.χ. Χ="αυτοκίνητο") και απαντήσω "δεν ξέρω", περνάω κανένα προσωπείο αντικειμενικότητας και ελεύθερης σκέψης;

Συμπέρασμα: Κακοήθειες του skakos.

Πόσο δυνατός είναι όμως ο αγνωστικισμός σαν επιλογή;
Μπορούμε αλήθεια να απαντάμε "δεν ξέρω" για κάθε τι που δεν γνωρίζουμε;
Είναι ειλικρινής και σωστή μια τέτοια στάση;

Εκ πρώτης όψεως γιατί όχι; θα έλεγε κανείς.

Όμως τα πράγματα δεν είναι τόσο απλά.

Πόσοι από τους άθεους που δηλώνουν "δεν ξέρω" όταν τους ρωτάς πως δημιουργήθηκε το σύμπαν, δεν πιστεύουν ταυτόχρονα ΒΕΒΑΙΟΤΗΤΑ ότι το σύμπαν ΔΕΝ δημιουργήθηκε από ένα υπέρτατο ον; (https://www.phorum.gr/viewtopic.php?f=8&t=273249&start=30#p5544697) Πόσοι από αυτούς που δηλώνουν ανγωστικιστές στο θέμα της ύπαρξης ή όχι μιας Πρώτης Αιτίας για τον κόσμο (a.k.a. "Θεός") πηγαίνουν στην Εκκλησία, στα πλαίσια της "ειλικρινούς" αναζήτησης τους για την αλήθεια; Αφού "δεν ξέρουν" θα έπρεπε να ψάχνουν όλες τις πιθανές απαντήσεις, σωστά; Και όμως δεν το κάνουν.

Τα πράγματα είναι πολύ απλά, ο αγνωστικιστής παραδέχεται ότι κάποιες αλήθειες δεν του είναι προσιτές.
Όπως δεν είναι προσιτή στον καθένα μια πλήρης απάντηση στην ερώτηση "πώς δημιουργήθηκε το Χ", όπου Χ="αυτοκίνητο" π.χ.
Οπότε όπως δεν ασχολείται με το Χ, δεν ασχολείται και με το σύμπαν όλο. Κάποιες αλήθειες μέλλεται να μην βρεθούν, δεν είναι γεγονός της ζωής αυτό;
Το να ψάχνει κανείς πέρα - δώθε όλες τις πιθανές απαντήσεις, προϋποθέτει την βεβαιότητα πως μπορεί να γνωρίσει την αλήθεια. Ή επίσης διακατέχεται από μπόλικη ανασφάλεια.

Τι συμβαίνει λοιπόν;
Η απάντηση είναι ότι στη ζωή δεν μπορούμε να κινούμαστε με το "δεν ξέρω". Κάνουμε τις επιλογές μας. Και δεν μπορείς να κάνεις επιλογή με το "δεν ξέρω". Εξυπακούεται ότι ψάχνουμε στη συνέχεια το αν αυτές οι επιλογές μας είναι σωστές ή όχι, αλλά σε κάθε περίπτωση δεν γίνεται να ΜΗΝ παίρνουμε ΚΑΝ μια ΑΡΧΙΚΗ θέση για τα ζητήματα που δεν γνωρίζουμε! Αν το κάναμε αυτό, δεν θα κάναμε τίποτα!
Ο αγνωστικιστής υποτίθεται ότι εκφέρει γνώμη μόνο για "ό,τι γνωρίζει".
Τι σημαίνει όμως αυτό;
Τι γνωρίζουμε μέχρι την τελευταία του λεπτομέρεια (και εννοώ μέχρι την ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ του λεπτομέρεια) ώστε να μπορούμε να αναφωνήσουμε "ξέρω";!;
Τίποτα.
Γιατί πέφτει το ποτήρι;
"Εξαιτίας της βαρύτητας" θα πει ο ανγωστικιστής.
Ναι αλλά ξέρει τι ΕΙΝΑΙ η βαρύτητα;
Έχει καταλήξει η φυσική στην εύρεση κάθε πιθανής γνώσης ώστε να είμαστε απολύτως βέβαιοι ότι ΞΕΡΟΥΜΕ τα πάντα για το γιατί πέφτει το ποτήρι;
Για να πεις κάτι για ο,τιδήποτε πρέπει να πιστεύεις σε κάτι.
Είτε αυτά είναι αξιώματα της επιστήμης (από τα οποία ΞΕΚΙΝΑΕΙ και στα οποία ακόμα και ο ανγωστικιστής ΠΙΣΤΕΥΕΙ, καθώς δεν αποδεικνύονται) είτε πίστη σε κάποιο γεγονός είτε είτε είτε... δεν μπορούμε να πράττουμε ή να μιλάμε μετά ΒΕΒΑΙΟΤΗΤΟΣ για τίποτα! (τουλάχιστον με την έννοια που εννοούν τη βεβαιότητα οι ψευτο-αγνωστικιστές όταν αναφωνούν "δεν ξέρω" στα ερωτήματα των οποίων η απάντηση δεν τους βολεύει...)
Χαρακτηριστικά αναφέρω ότι ο όρος βγήκε από τον Thomas Henry Huxley. Τόσο "αγνωστικιστής" ήταν που έμεινε γνωστός και σαν το "Μπουλντογκ του Δαρβίνου"...
Ποιος αγνωστικιστής ΞΕΡΕΙ να απαντήσει στα παραπάνω;

Μπούρδες. Τα μπερδεύεις με τον ανασφαλή.
«Δὲν ἀμολᾶμε τὴν ὀργή μας ὅπως τὴν αἰσθανόμαστε (ἀσυναρτήτοις λόγοις) ἀλλὰ ὅπως θὰ τῆς ἐπιτρεπόταν νὰ γίνει κοινῶς ἀντιληπτή, ἄν ὄχι καὶ παραδεκτή.» Κλινοσοφιστής
Άβαταρ μέλους
κάποιος_Νίκος
Extreme poster

Δημοσ.: 34140
Εγγραφη: Ιούλιος 28th, 2010, 1:41 am
Τοποθεσια: Χαμένο νησί
Το μέλος κάποιος_Νίκος, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό skakos » Αύγουστος 28th, 2013, 12:08 am

Τι σχέση έχει ο ανασφαλής;
Πιστεύεις δηλαδή αλήθεια ότι υπάρχει "απόλυτη γνώση";
Ότι έχουμε σε κάποιον (οποιονδήποτε) τομέα γνωρίσει ΤΑ ΠΑΝΤΑ οπότε και μπορούμε να πούμε ΜΕΤΑ ΑΠΟΛΥΤΗΣ ΒΕΒΑΙΟΤΗΤΑΣ "ξέρω";
Άβαταρ μέλους
skakos
Crazy poster

Δημοσ.: 7040
Εγγραφη: Ιανουάριος 9th, 2012, 2:06 am
Τοποθεσια: Αθήνα, Ελλάδα
Το μέλος skakos, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Υπερκουλτουριαρης » Αύγουστος 28th, 2013, 12:15 am

Οι αγνωστικιστες ειναι φροκαλα που η μοναδικη μουσικη που τους ταιριαζει ειναι το imagine του Τζον Λεννον. Εγω γνωριζω τα παντα. Αν υπάρχει Θεος;Aσφαλως ναι,ειναι τοσο προφανες που νομιζω πωςε πολλοι θα πάνε στην κολαση λόγο βλακειες. Αν δεν μπορειται να το συλλαβετε,πιστεψτε με και μετανοηστε.
Άβαταρ μέλους
Υπερκουλτουριαρης
Crazy poster

Δημοσ.: 8904
Εγγραφη: Νοέμβριος 1st, 2011, 7:43 pm
Τοποθεσια: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Το μέλος Υπερκουλτουριαρης, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Necroman » Αύγουστος 28th, 2013, 12:26 am

Oι μόνοι υποκριτες ειναι οι ψευτο-θειστες.
Νομιζουν πως με το να "παραδεχτουν" οτι ο ..θεος υπαρχει, εκπληρωνουν καποια υποχρεωση. Που ακουστηκε αυτο;
Ο μονος θεος που πρεπει υποτιθεται να αναγνωρισουν ειναι ειτε ο ιδιος ο χαβα-για ειτε παλι αυτος δια του μεσσια. Η τελος παντως καποιος "θεος" απο τους γνωστους.

Αυτοι ομως δεν το κανουν ουτε κι αυτο στην πραξη. Δεν ακολουθουν καποια θρησκεια, ουτε καποιον απο τους "θεικους" νομους, ετσι με τα στανταρ ΟΛΩΝ των θρησκειων ειναι καταδικασμενοι..
Γι' αυτο κι υποκριτες.
"Mε διχως ιδεες και διχως σημαιες διχως καβατζα καμια...
Ντυθηκε η μερα τα γουστα της νυχτας και η ψυχη μου πηδα
στου Απεραντου την Ψυχα.

Venceremos! "
Άβαταρ μέλους
Necroman
Maniac poster

Δημοσ.: 16282
Εγγραφη: Ιούνιος 22nd, 2009, 12:42 am
Το μέλος Necroman, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Καλλιθιώτης » Αύγουστος 28th, 2013, 12:29 am

Necroman έγραψε:Oι μόνοι υποκριτες ειναι οι ψευτο -θειστες.
Νομιζουν πως με το να "παραδεχτουν" οτι ο ..θεος υπαρχει, εκπληρωνουν καποια υποχρεωση. Που ακουστηκε αυτο;
Ο μονος θεος που πρεπει υποτιθεται να αναγνωρισουν ειναι ειτε ο ιδιος ο χαβα-για ειτε παλι αυτος δια του μεσσια. Η τελος παντως καποιος "θεος" απο τους γνωστους.

Αυτοι ομως δεν το κανουν ουτε κι αυτο στην πραξη. Δεν ακολουθουν καποια θρησκεια, ουτε καποιον απο τους "θεικους" νομους, ετσι με τα στανταρ ΟΛΩΝ των θρησκειων ειναι καταδικασμενοι..
Γι' αυτο κι υποκριτες.

Παλι με Καμπάλα/Καμπαλά/Σαμπάλα/Για τον πουτσο Καβαλα ασχολεισαι βρε καμμενε? :lol: :P

Σκακε,δεν ειμαι αγνωστικιστης,αλλα το βρισκω καλυτερο να πεις δεν ξερω,απο το να αποδεχθεις τις ερμηνειες της Αγιας Γραφης.Αυτες δημιουργουν περισσοτερα ερωτηματα απο οσα λυνουν,και η απαντηση σε αυτες ειναι απο την Εκκλησια οτι ''δεν χωραει το ανθρωπινο μυαλο την σοφια του Θεου'' ή κατι παρομοιο :lol:
Tone Loc έγραψε:Επειδή είδα ότι σε λύπησε η δημόσια ζωή σου κ γράφεις αρλούμπες,βάλε να ακούσεις κανένα ναζιστικό εμβατήριο,κόψε και πεπονάκι που μοίρασε χτες η συμμορία,να χαλαρώσεις.
Άβαταρ μέλους
Καλλιθιώτης
Fast poster

Δημοσ.: 1577
Εγγραφη: Ιούλιος 6th, 2013, 1:11 am
Τοποθεσια: Καλλιθέα
Το μέλος Καλλιθιώτης, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Necroman » Αύγουστος 28th, 2013, 12:31 am

Καλλιθιωτη, για "δεξιος πατριωτης" εχεις κανει μερικα πολυ lame posts :smt003 :smt016
στου Απεραντου την Ψυχα.

Venceremos! "
Άβαταρ μέλους
Necroman
Maniac poster

Το μέλος Necroman, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Scouser » Αύγουστος 28th, 2013, 12:35 am

Γιατί το λες αυτό? Ο άλλος δέχεται την ύπαρξη μιας ανώτερης δύναμης-Δημιουργού, αλλά δεν μπορεί να καταλήξει στο ποιά είναι η ''αληθινή'' (ή αν υπάρχει ''αληθινή'' in the first place) θρησκεία, οπότε πάει στον Νταϊσμό. Εμένα μου φαίνεται πολύ λογική στάση και σίγουρα καθόλου υποκριτική.
"You were given the choice between war and dishonor. You chose dishonor and you will have war."
Winston Churchill.

Non sibi sed patriae
Άβαταρ μέλους
Scouser
Extreme poster

Δημοσ.: 22187
Εγγραφη: Ιούνιος 24th, 2010, 9:45 am
Το μέλος Scouser, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Necroman » Αύγουστος 28th, 2013, 12:36 am

Scouser έγραψε:

Γιατί το λες αυτό? Ο άλλος δέχεται την ύπαρξη μιας ανώτερης δύναμης-Δημιουργού, αλλά δεν μπορεί να καταλήξει στο ποιά είναι η ''αληθινή'' (ή αν υπάρχει ''αληθινή'' in the first place) θρησκεία, οπότε πάει στον Νταϊσμό. Εμένα μου φαίνεται πολύ λογική στάση και σίγουρα καθόλου υποκριτική.

Μπορει, αλλα τοτε ποιο το οφελος;
Και γω λεω οτι "υπαρχει θεος" και μετα βγαινω για να καμω ληστεια μετα φονου.
στου Απεραντου την Ψυχα.

Venceremos! "
Άβαταρ μέλους
Necroman
Maniac poster

Δημοσίευσηαπό Καλλιθιώτης » Αύγουστος 28th, 2013, 12:39 am

Necroman έγραψε: Καλλιθιωτη, για "δεξιος πατριωτης" εχεις κανει μερικα πολυ lame posts :smt003 :smt016

Αντε ρε απλυτε που θα με κρινεις εσυ. :smt016
Tone Loc έγραψε:Επειδή είδα ότι σε λύπησε η δημόσια ζωή σου κ γράφεις αρλούμπες,βάλε να ακούσεις κανένα ναζιστικό εμβατήριο,κόψε και πεπονάκι που μοίρασε χτες η συμμορία,να χαλαρώσεις.
Άβαταρ μέλους
Καλλιθιώτης
Fast poster

Δημοσ.: 1577
Εγγραφη: Ιούλιος 6th, 2013, 1:11 am
Τοποθεσια: Καλλιθέα
Το μέλος Καλλιθιώτης, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό paralimni13 » Αύγουστος 28th, 2013, 12:45 am

Αφου δεν ξερουμε,τι θελετε να πουμε?Δεν ειναι ολοι οι ανθρωποι ξερολες σαν τον μεσο Ελληναρα να γνωριζουν τα παντα.
Θελτα - Μπαρτσελονα 4-3 και κλαμα οι αντιΠαναθηναικοι
Άβαταρ μέλους
paralimni13
Crazy poster

Δημοσ.: 6101
Εγγραφη: Αύγουστος 25th, 2007, 12:27 am
Το μέλος paralimni13, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Necroman » Αύγουστος 28th, 2013, 12:47 am

Καλλιθιώτης έγραψε:
Necroman έγραψε: Καλλιθιωτη, για "δεξιος πατριωτης" εχεις κανει μερικα πολυ lame posts :smt003 :smt016

Αντε ρε απλυτε που θα με κρινεις εσυ. :smt016

18 τα δε εκπορευόμενα εκ του
στόματος εκ της καρδίας εξέρχεται, κακείνα κοινοί τον άνθρωπον. 19 εκ γαρ της καρδίας εξέρχονται διαλογισμοί
πονηροί, φόνοι, μοιχείαι, πορνείαι, κλοπαί, ψευδομαρτυρίαι, βασφημίαι. 20 ταύτά εστι τα κοινούντα τον άνθρωπον·
το δε ανίπτοις χερσί φαγείν ου κοινοί τον άνθρωπον.

:smt003
στου Απεραντου την Ψυχα.

Venceremos! "
Άβαταρ μέλους
Necroman
Maniac poster

Δημοσίευσηαπό Κουρκούας » Αύγουστος 28th, 2013, 1:35 am

στον άχρωμο, άοσμο και άνοστο θεϊσμό που πουλιέται για χατήρι της κοινωνικής ειρήνης--να μην τσακώνονται ομολογίες/θρησκείες μεταξύ τους, αγνοούμε τις διαφορές, πάιρνουμε αυτά που μοιάζουν τα κοινά και φτιάνουμε ένα ξύλινο τοτέμ που αυτό θα πούμε θεϊσμό---προφανώς και θα αντιπαρατίθονται εχθροί που θα ναι εξίσου άχρωμοι, άοσμοι και άνοστοι. τί περιμένει κανείς δηλαδή;
Άβαταρ μέλους
Κουρκούας
O πρίγκηψ του γυφτολαϊκού

Δημοσ.: 30324
Εγγραφη: Απρίλιος 18th, 2006, 7:06 pm
Τοποθεσια: Θάλασσα
Το μέλος Κουρκούας, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό κάποιος_Νίκος » Αύγουστος 28th, 2013, 1:41 am

skakos έγραψε: Τι σχέση έχει ο ανασφαλής;
Πιστεύεις δηλαδή αλήθεια ότι υπάρχει "απόλυτη γνώση";
Ότι έχουμε σε κάποιον (οποιονδήποτε) τομέα γνωρίσει ΤΑ ΠΑΝΤΑ οπότε και μπορούμε να πούμε ΜΕΤΑ ΑΠΟΛΥΤΗΣ ΒΕΒΑΙΟΤΗΤΑΣ "ξέρω";

Όχι, αλλά αυτό δεν μας εμποδίζει να ζούμε τις ζωές μας. Οι ανασφαλείς αυταπατώνται ότι δεν μπορούν να ζήσουν τη ζωή τους χωρίς "απόλυτη γνώση", ό,τι κι αν γι' αυτούς αυτό σημαίνει.
«Δὲν ἀμολᾶμε τὴν ὀργή μας ὅπως τὴν αἰσθανόμαστε (ἀσυναρτήτοις λόγοις) ἀλλὰ ὅπως θὰ τῆς ἐπιτρεπόταν νὰ γίνει κοινῶς ἀντιληπτή, ἄν ὄχι καὶ παραδεκτή.» Κλινοσοφιστής
Άβαταρ μέλους
κάποιος_Νίκος
Extreme poster

Δημοσ.: 34140
Εγγραφη: Ιούλιος 28th, 2010, 1:41 am
Τοποθεσια: Χαμένο νησί
Το μέλος κάποιος_Νίκος, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό nik6 » Αύγουστος 28th, 2013, 3:07 am

Άβαταρ μέλους
nik6
New poster

Δημοσ.: 108
Εγγραφη: Ιούνιος 26th, 2010, 12:47 am
Το μέλος nik6, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Επόμενη

Επιστροφή στην Φιλοσοφία

Μετάβαση στην αρχή της σελίδας

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες