Η υποκρισία του Αγνωστικισμού

Φιλοσοφικά ερωτήματα και σκέψεις.

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 6 επισκέπτες

Re: Η υποκρισία του Αγνωστικισμού

Δημοσίευσηαπό skakos » Ιούλιος 29th, 2016, 8:24 pm

Δέλτα-Λοξ έγραψε: Το πρόβλημά μου είναι με τους κρυφούς Αμβρόσιους...

...τουλάχιστον ο αυθεντικός βγαίνει και λέει στα ίσα "παρακαλώ τον Χριστό να σαπίσει το χέρι αυτού που θα υπογράψει τέτοια άθεα διατάγματα".

Οι κρυφοί Αμβρόσιοι όμως, συνιστούν μεγαλύτερο πρόβλημα...
Αυτοι το πάνε στο ...ευγενικό. Στο μειλίχιο, με δήθεν καλούς τρόπους...φιλοσοφώντας βρε παιδί μου...
Και δεν λένε κακά λόγια...α πα πα. Ίσα ίσα που προτρέπουν και τους άλλους να μην λένε κακά λόγια...

Το μόνο που κάνουν, είναι να λένε ψέματα...αλλά με την μάσκα μιας δήθεν αλήθειας...και όποιος τα έφαγε, τα έφαγε.

======
Έχεις πάψει εδώ και πολύ καιρό ε; Μοιάζουμε...και εγώ πολύ καιρό.
Πολύ καιρό σε έχω ψυχολογήσει άριστα, διάνα, κέντρο που λένε...πολύ καιρό...

Αν δεν λένε "κακά λόγια" πως ξέρεις ότι είναι κακοί; Μήπως εσύ θέλεις να δικαιολογήσεις τον εαυτό σου και άλλους φίλους σου εδώ οι οποίοι προσβάλλουν όποιον είναι χριστιανός, θεωρώντας ότι "δεν μπορεί και ο άλλος είναι κακός απλά δεν το δείχνει"; Γιατί ο "αυθεντικός" χριστιανός για εσένα είναι ο κακός χριστιανός; Όλοι οι χριστιανοί Αμβρόσιοι είναι δηλαδή;
Άβαταρ μέλους
skakos
Crazy poster

Δημοσ.: 7299
Εγγραφη: Ιανουάριος 9th, 2012, 2:06 am
Τοποθεσια: Αθήνα, Ελλάδα
Το μέλος skakos, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Saliveros » Ιούλιος 29th, 2016, 8:32 pm

skakos έγραψε: Όλοι οι χριστιανοί Αμβρόσιοι είναι δηλαδή;

Γιατί, ο Αμβρόσιος είναι χριστιανός;
    και τοτε σε μια μεγαλη ενωση κρατων και λαων βρισκομασταν που λεγοταν Οθωμανικη Αυτοκρατορια
    Άβαταρ μέλους
    Saliveros
    Νονόγραμμος υπερσυντονιστής - Στην ομάδα από το '07

Δημοσ.: 46684
    Εγγραφη: Ιούνιος 19th, 2007, 11:10 pm
    Τοποθεσια: ΑΘΗΝΑ
    Το μέλος Saliveros, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Δέλτα-Λοξ » Ιούλιος 29th, 2016, 8:35 pm

:smt005 :smt005

Ρε τον φουκαρά... :smt003
    Χρόνους Πολλούς μετά την Αμαρτία που την είπανε Αρετή μέσα στις εκκλησίες και την ευλόγησαν...
    Άβαταρ μέλους
    Δέλτα-Λοξ
    Extreme poster

Δημοσ.: 21833
    Εγγραφη: Μάιος 16th, 2009, 9:31 pm
    Το μέλος Δέλτα-Λοξ, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό καθεκάστην » Αύγουστος 2nd, 2016, 10:16 am

skakos έγραψε: Πολλοί άθεοι δηλώνουν αγνωστικιστές. Τους ρωτάς "πως πιστεύεις ότι δημιουργήθηκε ο κόσμος;" και απαντάνε "δεν ξέρω". Έτσι προσπαθούν να περάσουν ένα προσωπείο αντικειμενικότητας και "ελεύθερης σκέψης".

Πόσο δυνατός είναι όμως ο αγνωστικισμός σαν επιλογή;
    Μπορούμε αλήθεια να απαντάμε "δεν ξέρω" για κάθε τι που δεν γνωρίζουμε;
    Είναι ειλικρινής και σωστή μια τέτοια στάση;

Εκ πρώτης όψεως γιατί όχι; θα έλεγε κανείς.

Όμως τα πράγματα δεν είναι τόσο απλά.

Πόσοι από τους άθεους που δηλώνουν "δεν ξέρω" όταν τους ρωτάς πως δημιουργήθηκε το σύμπαν, δεν πιστεύουν ταυτόχρονα ΒΕΒΑΙΟΤΗΤΑ ότι το σύμπαν ΔΕΝ δημιουργήθηκε από ένα υπέρτατο ον; (https://www.phorum.gr/viewtopic.php?f=8&t=273249&start=30#p5544697) Πόσοι από αυτούς που δηλώνουν ανγωστικιστές στο θέμα της ύπαρξης ή όχι μιας Πρώτης Αιτίας για τον κόσμο (a.k.a. "Θεός") πηγαίνουν στην Εκκλησία, στα πλαίσια της "ειλικρινούς" αναζήτησης τους για την αλήθεια; Αφού "δεν ξέρουν" θα έπρεπε να ψάχνουν όλες τις πιθανές απαντήσεις, σωστά; Και όμως δεν το κάνουν.

Τι συμβαίνει λοιπόν;

Η απάντηση είναι ότι στη ζωή δεν μπορούμε να κινούμαστε με το "δεν ξέρω". Κάνουμε τις επιλογές μας. Και δεν μπορείς να κάνεις επιλογή με το "δεν ξέρω". Εξυπακούεται ότι ψάχνουμε στη συνέχεια το αν αυτές οι επιλογές μας είναι σωστές ή όχι, αλλά σε κάθε περίπτωση δεν γίνεται να ΜΗΝ παίρνουμε ΚΑΝ μια ΑΡΧΙΚΗ θέση για τα ζητήματα που δεν γνωρίζουμε! Αν το κάναμε αυτό, δεν θα κάναμε τίποτα!

Ο αγνωστικιστής υποτίθεται ότι εκφέρει γνώμη μόνο για "ό,τι γνωρίζει".

Τι σημαίνει όμως αυτό;

Τι γνωρίζουμε μέχρι την τελευταία του λεπτομέρεια (και εννοώ μέχρι την ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ του λεπτομέρεια) ώστε να μπορούμε να αναφωνήσουμε "ξέρω";!;

Τίποτα.

Γιατί πέφτει το ποτήρι;
    "Εξαιτίας της βαρύτητας" θα πει ο ανγωστικιστής.
    Ναι αλλά ξέρει τι ΕΙΝΑΙ η βαρύτητα;
    Έχει καταλήξει η φυσική στην εύρεση κάθε πιθανής γνώσης ώστε να είμαστε απολύτως βέβαιοι ότι ΞΕΡΟΥΜΕ τα πάντα για το γιατί πέφτει το ποτήρι;

Για να πεις κάτι για ο,τιδήποτε πρέπει να πιστεύεις σε κάτι.

Είτε αυτά είναι αξιώματα της επιστήμης (από τα οποία ΞΕΚΙΝΑΕΙ και στα οποία ακόμα και ο ανγωστικιστής ΠΙΣΤΕΥΕΙ, καθώς δεν αποδεικνύονται) είτε πίστη σε κάποιο γεγονός είτε είτε είτε... δεν μπορούμε να πράττουμε ή να μιλάμε μετά ΒΕΒΑΙΟΤΗΤΟΣ για τίποτα! (τουλάχιστον με την έννοια που εννοούν τη βεβαιότητα οι ψευτο-αγνωστικιστές όταν αναφωνούν "δεν ξέρω" στα ερωτήματα των οποίων η απάντηση δεν τους βολεύει...)

Χαρακτηριστικά αναφέρω ότι ο όρος βγήκε από τον Thomas Henry Huxley. Τόσο "αγνωστικιστής" ήταν που έμεινε γνωστός και σαν το "Μπουλντογκ του Δαρβίνου"...

Ποιος αγνωστικιστής ΞΕΡΕΙ να απαντήσει στα παραπάνω;

σχολιο 27

.. να επισημανουμε παλι αυτο το ουσιαστικο που θιγει ο Σκακος απο την αρχη του θεματος αυτου του πολυπαθου .....

...ατομα που δηλωνουν με μανια αγνωστισιτες συμβαινει να γινονται τελειοι υπηκοοι και προσυνητες θεωριων απο αυτε ςτου σταρ συστεμ της επιστημης χωρις ιχνος αμφισβητησης .. αφου τα λεει ενας ενδοξος παει να πει ειναι αληθινα ..ειναι πραγματικα ειρωνιας αξιο ... να δινει κανεις μαχες γεναντια στις αοριστολογιες και την απολυτη γνωση που εκφερουν μερικοι αλλα οταν ειναι για γνωμη μπεστ σελεριστα της επιστημης πχ Χωκινγκς να στεκονται σαν δουλοι προσκυνητες και θεοσεβουμενοι σε οτι ο διΑσημος λεει ..εεεε καλο οοοοοοοο!!! αυτο ειναι μια μεγιστη αντιφαση και υποκρισια των δηλωμενων θετικιστων και αγνωστικιστων ...

...εχω δωσει λογοικες μαχες με αγνωστικιστες που στα λεγομενα μου αντιδρουσαν λες και τους εβαλες νεφτι στο πισινο .. ενω απο την αλλη εκθειαζαν χωρις ιχνος κριτικης γραφτα διασημων γκουρου της επιστημης ,,εεεεε καλοοο..

...νομιζω οτι τελικα το προβλημα αυτων των ψευτοαγνωστικιστων ειναι η διασημοποιηση και η κοινωνικη ισχυς( γΙΑυτους ειναι κατι σνα επιστημονικη επαληθευση ) ...αν τα Ιδια πραγματα που λεμε εδω μεσα τους τα πει κανενας εστεμμενος γαιδαρος της επιστημης και των ΜΜΕ με βραβεια ,, τοτε θα πεσουν στα γονατα κια θα τα λατρευσουν ως θεικα απολυτα λογια αληθειας κια υπερΤατης ΥΠΕΡφυσικης γνωσης ...χεεχ αξιολυπητοι!!!!!!!!! ...

να τους εδω να προσκυνουν τους μπεστ σελεριστες θεους τους οι ψευτοαγνωστικιστες ...γονατισμενοι ανικανοι να κοιταξουν καταματα το <<θεο>> τους ...

...η θρησκοληψια η θετικιστικη και ψευδοαγνωστικιστικη πρεπει να επισημανθει και να κατακραυγαστει,,, ειναι νεωτερη μικρη αδερφη της παραδοσιακης θρησκοληψιας ...

Εικόνα
    Ο ΜΙΣΘΟΦΟΡΙΚΟΣ ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ ΚΑΤΑΣΤΡΕΦΕΙ ΤΟ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ ΙΔΕΩΔΕΣ
    καθεκάστην
    Fast poster

Δημοσ.: 4696
    Εγγραφη: Δεκέμβριος 22nd, 2009, 10:37 am
    Το μέλος καθεκάστην, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό καθεκάστην » Αύγουστος 2nd, 2016, 10:35 am

skakos έγραψε:
    καθεκάστην έγραψε:σχολιο 4

.....η καλυτερη αποδειξη οτι υπαρχει αντικειμενικη αληθεια ειναι τ γεγονος οτι υπαρχει πολιτισμος κοινης συμβιωσης.. αν οι ανθρωποι ηταν υπο το καθεστως των υποκειμενικων τους αληθειων δεν θα υπηρχαν κοινωνιες ...
    .. στο μονο τομεα που η υποκειμενικοτητα δημιουργει σοβαρες εμπλοκες ειναι αυτος της ηθικης και των αξιολογικων κρισεων καθως και των κρισεων που εχουν αναφορες περα απο την κοινη μας αιθητηριακη αντιληψη και αφηρημενες
    πχ θεος , χρονος , λογος , ζωη κτλ

Άσχετο αυτό που λες.
    Η κοινωνία είναι ένας συμβιβασμός μεταξύ πολλών ανθρώπων.
    Αλίμονο αν αυτό ήταν ένδειξη για τη λύση ενός εκ των μεγαλύτερων φιλοσοφικών προβλημάτων.

σχολιο 28

.....Σκακε ,,,το οτι υπαρχει ενας κοινωνικος ηθικος συμβιβασμος δεν σημαινει οτι δεν υπαρχουν σοβαρες εμπλοκες ...δηλαδη αυτο που ειπα δεν αναιρει αυτο που λες εσυ για τον κοινωνικο συμβιβασμο στο πεδιο των ηθικων αξιων ....χμμ...για σκεψου το ...

....μπορει να κανουν δυο μια συμφωνια μεταξυ τους αλλα η εφαρμογη των συμφωνημενων να μπλοκαρεται απο την υποκειμενικη ηθικη τους αντιληψη ..

... οσο πιο αφηρημενες ειναι οι εννοιες τοσο πιο ισχυρα εισερχεται το στοιχειο της υποκειμενικοτητας δημιουργωντας προβληματα στην κατανοηση τους και στις τυχον εφαρμοστικες λυσεις που συνδεονται με αυτες ..πχ για την υψηλης αφαιρεσης εννοια του ""αγνωστικισμου "" τι διαμαχες εχουν δημιουργηθει και τι υποκειμενικοτητα εχει παρεισφρυσει ...

*επισης πες μου αν σε ενδιαφερει να δημοσιευτουν σε εντυπα οι φιλοσοφικοι διαλογοι του πεδιου αυτου ???οι δικοι οσυ κι αλλων ...εννοειται δεν μιλαμε για εμπορικη εκδοση ...αλλα για ελευθερη ...ειναι κριμα να θαβονται μεσα σε ενα ηλεκτρονικο τοπο τοσο σημαντικα πραγματα που εχουν ειπωθει στους διαλογους που εχουν ανοικτει εδω σε αυτο το πεδιο ...
    καθεκάστην
    Fast poster

Το μέλος καθεκάστην, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό skakos » Αύγουστος 2nd, 2016, 11:44 am

καθεκάστην έγραψε:
    skakos έγραψε: Πολλοί άθεοι δηλώνουν αγνωστικιστές. Τους ρωτάς "πως πιστεύεις ότι δημιουργήθηκε ο κόσμος;" και απαντάνε "δεν ξέρω". Έτσι προσπαθούν να περάσουν ένα προσωπείο αντικειμενικότητας και "ελεύθερης σκέψης".

Πόσο δυνατός είναι όμως ο αγνωστικισμός σαν επιλογή;
    Μπορούμε αλήθεια να απαντάμε "δεν ξέρω" για κάθε τι που δεν γνωρίζουμε;
    Είναι ειλικρινής και σωστή μια τέτοια στάση;

Εκ πρώτης όψεως γιατί όχι; θα έλεγε κανείς.

Όμως τα πράγματα δεν είναι τόσο απλά.

Πόσοι από τους άθεους που δηλώνουν "δεν ξέρω" όταν τους ρωτάς πως δημιουργήθηκε το σύμπαν, δεν πιστεύουν ταυτόχρονα ΒΕΒΑΙΟΤΗΤΑ ότι το σύμπαν ΔΕΝ δημιουργήθηκε από ένα υπέρτατο ον; (https://www.phorum.gr/viewtopic.php?f=8&t=273249&start=30#p5544697) Πόσοι από αυτούς που δηλώνουν ανγωστικιστές στο θέμα της ύπαρξης ή όχι μιας Πρώτης Αιτίας για τον κόσμο (a.k.a. "Θεός") πηγαίνουν στην Εκκλησία, στα πλαίσια της "ειλικρινούς" αναζήτησης τους για την αλήθεια; Αφού "δεν ξέρουν" θα έπρεπε να ψάχνουν όλες τις πιθανές απαντήσεις, σωστά; Και όμως δεν το κάνουν.

Τι συμβαίνει λοιπόν;

Η απάντηση είναι ότι στη ζωή δεν μπορούμε να κινούμαστε με το "δεν ξέρω". Κάνουμε τις επιλογές μας. Και δεν μπορείς να κάνεις επιλογή με το "δεν ξέρω". Εξυπακούεται ότι ψάχνουμε στη συνέχεια το αν αυτές οι επιλογές μας είναι σωστές ή όχι, αλλά σε κάθε περίπτωση δεν γίνεται να ΜΗΝ παίρνουμε ΚΑΝ μια ΑΡΧΙΚΗ θέση για τα ζητήματα που δεν γνωρίζουμε! Αν το κάναμε αυτό, δεν θα κάναμε τίποτα!

Ο αγνωστικιστής υποτίθεται ότι εκφέρει γνώμη μόνο για "ό,τι γνωρίζει".

Τι σημαίνει όμως αυτό;

Τι γνωρίζουμε μέχρι την τελευταία του λεπτομέρεια (και εννοώ μέχρι την ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ του λεπτομέρεια) ώστε να μπορούμε να αναφωνήσουμε "ξέρω";!;

Τίποτα.

Γιατί πέφτει το ποτήρι;
    "Εξαιτίας της βαρύτητας" θα πει ο ανγωστικιστής.
    Ναι αλλά ξέρει τι ΕΙΝΑΙ η βαρύτητα;
    Έχει καταλήξει η φυσική στην εύρεση κάθε πιθανής γνώσης ώστε να είμαστε απολύτως βέβαιοι ότι ΞΕΡΟΥΜΕ τα πάντα για το γιατί πέφτει το ποτήρι;

Για να πεις κάτι για ο,τιδήποτε πρέπει να πιστεύεις σε κάτι.

Είτε αυτά είναι αξιώματα της επιστήμης (από τα οποία ΞΕΚΙΝΑΕΙ και στα οποία ακόμα και ο ανγωστικιστής ΠΙΣΤΕΥΕΙ, καθώς δεν αποδεικνύονται) είτε πίστη σε κάποιο γεγονός είτε είτε είτε... δεν μπορούμε να πράττουμε ή να μιλάμε μετά ΒΕΒΑΙΟΤΗΤΟΣ για τίποτα! (τουλάχιστον με την έννοια που εννοούν τη βεβαιότητα οι ψευτο-αγνωστικιστές όταν αναφωνούν "δεν ξέρω" στα ερωτήματα των οποίων η απάντηση δεν τους βολεύει...)

Χαρακτηριστικά αναφέρω ότι ο όρος βγήκε από τον Thomas Henry Huxley. Τόσο "αγνωστικιστής" ήταν που έμεινε γνωστός και σαν το "Μπουλντογκ του Δαρβίνου"...

Ποιος αγνωστικιστής ΞΕΡΕΙ να απαντήσει στα παραπάνω;

σχολιο 27

.. να επισημανουμε παλι αυτο το ουσιαστικο που θιγει ο Σκακος απο την αρχη του θεματος αυτου του πολυπαθου .....

...ατομα που δηλωνουν με μανια αγνωστισιτες συμβαινει να γινονται τελειοι υπηκοοι και προσυνητες θεωριων απο αυτε ςτου σταρ συστεμ της επιστημης χωρις ιχνος αμφισβητησης .. αφου τα λεει ενας ενδοξος παει να πει ειναι αληθινα ..ειναι πραγματικα ειρωνιας αξιο ... να δινει κανεις μαχες γεναντια στις αοριστολογιες και την απολυτη γνωση που εκφερουν μερικοι αλλα οταν ειναι για γνωμη μπεστ σελεριστα της επιστημης πχ Χωκινγκς να στεκονται σαν δουλοι προσκυνητες και θεοσεβουμενοι σε οτι ο διΑσημος λεει ..εεεε καλο οοοοοοοο!!! αυτο ειναι μια μεγιστη αντιφαση και υποκρισια των δηλωμενων θετικιστων και αγνωστικιστων ...

...εχω δωσει λογοικες μαχες με αγνωστικιστες που στα λεγομενα μου αντιδρουσαν λες και τους εβαλες νεφτι στο πισινο .. ενω απο την αλλη εκθειαζαν χωρις ιχνος κριτικης γραφτα διασημων γκουρου της επιστημης ,,εεεεε καλοοο..

...νομιζω οτι τελικα το προβλημα αυτων των ψευτοαγνωστικιστων ειναι η διασημοποιηση και η κοινωνικη ισχυς( γΙΑυτους ειναι κατι σνα επιστημονικη επαληθευση ) ...αν τα Ιδια πραγματα που λεμε εδω μεσα τους τα πει κανενας εστεμμενος γαιδαρος της επιστημης και των ΜΜΕ με βραβεια ,, τοτε θα πεσουν στα γονατα κια θα τα λατρευσουν ως θεικα απολυτα λογια αληθειας κια υπερΤατης ΥΠΕΡφυσικης γνωσης ...χεεχ αξιολυπητοι!!!!!!!!! ...

να τους εδω να προσκυνουν τους μπεστ σελεριστες θεους τους οι ψευτοαγνωστικιστες ...γονατισμενοι ανικανοι να κοιταξουν καταματα το <<θεο>> τους ...

...η θρησκοληψια η θετικιστικη και ψευδοαγνωστικιστικη πρεπει να επισημανθει και να κατακραυγαστει,,, ειναι νεωτερη μικρη αδερφη της παραδοσιακης θρησκοληψιας ...

Εικόνα

Αυτό που λες ισχύει: Όλοι οι άθεοι που το παίζουν "ελεύθερα σκεπτόμενοι" κάθονται και ακούνε χωρίς κριτική κάθε τι που λένε οι γνωστοί επιστήμονες χωρίς καμία διάθεση αμφισβήτησης.
    Άβαταρ μέλους
    skakos
    Crazy poster

Το μέλος skakos, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό skakos » Αύγουστος 2nd, 2016, 11:54 am

Εγώ δεν έχω γενικά θέμα με τη δημοσίευση που λες αλλά οι άλλοι τι λένε; Γενικά οι διάλογοι του φόρουμ είναι δημόσιοι όποτε δεν νομίζω έχει νόημα η αναδημοσίευση κάπου αλλού. Δεν ξέρω τι έχεις στο μυαλό σου.
    Άβαταρ μέλους
    skakos
    Crazy poster

Δημοσίευσηαπό Ασεβαστος » Αύγουστος 2nd, 2016, 12:28 pm

σκακος συμφωνει με καθεκαστην. ταμαμ.
    μεσο ανεγκεφαλο κομμουνι έγραψε:
    εγω βεβαια θα πραξω ο,τι αποφασισουν τα οργανα του κομματος

to be old and wise, you must first be young and stupid
    Άβαταρ μέλους
    Ασεβαστος
    Maniac poster

Δημοσ.: 17353
    Εγγραφη: Ιούνιος 24th, 2010, 5:27 pm
    Το μέλος Ασεβαστος, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Δέλτα-Λοξ » Αύγουστος 2nd, 2016, 12:56 pm

:smt005 :smt005
    Ρε τον φουκαρά τον skakos...
    Χρόνους Πολλούς μετά την Αμαρτία που την είπανε Αρετή μέσα στις εκκλησίες και την ευλόγησαν...
    Άβαταρ μέλους
    Δέλτα-Λοξ
    Extreme poster

Δημοσ.: 21833
    Εγγραφη: Μάιος 16th, 2009, 9:31 pm
    Το μέλος Δέλτα-Λοξ, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό senariographos » Αύγουστος 2nd, 2016, 1:11 pm

Ασεβαστος έγραψε: σκακος συμφωνει με καθεκαστην. ταμαμ.

Αυτό τον κάνει πιο ενδιαφέρον. Ο,τι δεν γράφει για να κάνει υπεραναπλήρωση, δεν δεν είναι ένας μικροαστός την διανόησης, αγχωμένος να επιβεβαιώσει ότι είναι πιο μορφωμένος από κάποιον συνάνθρωπό του. Πιθανόν να βοηθάει σε αυτό ότι έχει πανεπιστημιακή μόρφωση πολύ πάνω από τον μέσο όρο. Δεν έχει ανάγκη την αγχωτική υπεραναπλήρωση των μικροαστών της διανόησης.
    Από την άλλη βέβαια, το γεγονός ότι αναπτύσσει στο phorum.gr φιλοσοσφικά-μαθηματικά θέματα δείχνει ότι πιθανόν να μην έχει διαίσθηση ότι είναι ο πλέον ακατάλληλος χώρος που υπάρχει για τέτοια θέματα. Όταν έχω χρόνο θα εμβαθύνω σε αυτό.
    Χιτλερ: "Η βασική ιδέα του Χριστιανισμού είναι η μη ανεκτικότητα
    Οι ιερείς είναι μαύρα έντομα. εξαμβλώματα σε ράσο.
    Christianity means the systematic cultivation of human failure
    "
    senariographos
    Casual Poster

Δημοσ.: 802
    Εγγραφη: Αύγουστος 29th, 2014, 9:40 pm
    Το μέλος senariographos, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό κάποιος_Νίκος » Αύγουστος 2nd, 2016, 1:25 pm

senariographos έγραψε:αγχωμένος να επιβεβαιώσει ότι είναι πιο μορφωμένος από κάποιον συνάνθρωπό του.

Νομίζω πως δεν τον έχεις διαβάσει αρκετά, απόλυτη επιβεβαίωση των λεγομένων του γυρεύει...
    nrg έγραψε:τρία και μόνο ένζυμα, σε ΟΛΗ την πλάση.

«Δὲν ἀμολᾶμε τὴν ὀργή μας ὅπως τὴν αἰσθανόμαστε (ἀσυναρτήτοις λόγοις) ἀλλὰ ὅπως θὰ τῆς ἐπιτρεπόταν νὰ γίνει κοινῶς ἀντιληπτή, ἄν ὄχι καὶ παραδεκτή.» Κλινοσοφιστής
    Άβαταρ μέλους
    κάποιος_Νίκος
    Extreme poster

Δημοσ.: 34759
    Εγγραφη: Ιούλιος 28th, 2010, 1:41 am
    Τοποθεσια: Χαμένο νησί
    Το μέλος κάποιος_Νίκος, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό NANDROS » Αύγουστος 2nd, 2016, 3:22 pm

Τώρα κατέβηκαν τα βαρέα όπλα! :smt005 :smt005
    .
    Δεν γουστάρω να είμαι πρόβατο στο μαντρί κανενός τσομπάνου!
    ΚΚΕ 6η Ολομέλεια: Κάναμε το διεθνιστικό μας καθήκον (εννοεί τον Εμφύλιο!)
    ΧΑ: Είμαστε η σπορά των ηττημένων του '45. Είμαστε φασίστες!
    Άβαταρ μέλους
    NANDROS
    Extreme poster

Δημοσ.: 21889
    Εγγραφη: Νοέμβριος 22nd, 2011, 4:25 pm
    Τοποθεσια: Όπου συχνάζουν ναυτικοί & λοιπά κακοποιά στοιχεία
    Το μέλος NANDROS, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό NANDROS » Αύγουστος 2nd, 2016, 3:26 pm

senariographos έγραψε:

Αυτό τον κάνει πιο ενδιαφέρον. Ο,τι δεν γράφει για να κάνει υπεραναπλήρωση, δεν δεν είναι ένας μικροαστός την διανόησης, αγχωμένος να επιβεβαιώσει ότι είναι πιο μορφωμένος από κάποιον συνάνθρωπό του. Πιθανόν να βοηθάει σε αυτό ότι έχει πανεπιστημιακή μόρφωση πολύ πάνω από τον μέσο όρο. Δεν έχει ανάγκη την αγχωτική υπεραναπλήρωση των μικροαστών της διανόησης.
    Από την άλλη βέβαια, το γεγονός ότι αναπτύσσει στο phorum.gr φιλοσοσφικά-μαθηματικά θέματα δείχνει ότι πιθανόν να μην έχει διαίσθηση ότι είναι ο πλέον ακατάλληλος χώρος που υπάρχει για τέτοια θέματα. Όταν έχω χρόνο θα εμβαθύνω σε αυτό.

Είναι η τρίτη ή τέταρτη φορά που το γράφεις αυτό! Περιμένουμε με αγωνία την "εμβάθυνση" σου!
    Σου έχω και κατάλληλο εργαλείο!

Εικόνα
    .
    Δεν γουστάρω να είμαι πρόβατο στο μαντρί κανενός τσομπάνου!
    ΚΚΕ 6η Ολομέλεια: Κάναμε το διεθνιστικό μας καθήκον (εννοεί τον Εμφύλιο!)
    ΧΑ: Είμαστε η σπορά των ηττημένων του '45. Είμαστε φασίστες!
    Άβαταρ μέλους
    NANDROS
    Extreme poster

Δημοσ.: 21889
    Εγγραφη: Νοέμβριος 22nd, 2011, 4:25 pm
    Τοποθεσια: Όπου συχνάζουν ναυτικοί & λοιπά κακοποιά στοιχεία
    Το μέλος NANDROS, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό καθεκάστην » Αύγουστος 2nd, 2016, 3:57 pm

skakos έγραψε: Εγώ δεν έχω γενικά θέμα με τη δημοσίευση που λες αλλά οι άλλοι τι λένε; Γενικά οι διάλογοι του φόρουμ είναι δημόσιοι όποτε δεν νομίζω έχει νόημα η αναδημοσίευση κάπου αλλού. Δεν ξέρω τι έχεις στο μυαλό σου.

σχολιο 29

...... εχεις εδω στο πεδιο τςη φιλοσοφιας μερικες δεκαδε ςθεματα ανοιξει ...και αλλοι μαζι με σενα αλλα εσυ ξεχωριζεις .. σε ενδιαφερει να γινει εντυπη εκδοση με τους διαλογοςυ αυτους ΔΙΑΔΙΚΤΥΑΚΟΙ ΦΙΛΟΣΟΦΙΚΟΙ ΔΙΑΛΟΓΟΙ ΦΙΛΟΣΟΦΟΙ ΚΑΙ ΣΟΦΙΣΤΕΣ ΤΟΥ ΔΙΑΔΙΚΤΥΟΥ?? ,, θα κρατησουμε την ανωνυμια μας ... θα ρωτησουμε οσα απο τα μελη δνε θελουν να εκδοθουν οι παρεμβασεις τους ...και αυτες δνε θα συμεποριληφθουν κια θα φταξουμε ενα πολυ τομο εργο εκδοτικο με συνεχειες ...και τιτλο τον προηγουμενο ...θες να το ψαξουμε πως κι αν γινεται ... εσυ θα εχεις μια πρωτοκαθεθρια εξαιτιας του πληθους της θεματολογιας σου ...εκ των πραγματων ...

* οσοι ενδιαφερεστε για την ιδεα ..που την εχω ξαναριξει αλλα καπου κολλησε ...επικοινωνηστε με πμ για να μην μας ενοχλουν και οι γνωστες μυγες ""σοφιστικιζοντες "!!!χεχε !!
    καθεκάστην
    Fast poster

Δημοσίευσηαπό καθεκάστην » Αύγουστος 2nd, 2016, 4:00 pm

ΣΧΟΛΙΟ 30

........βαλτε τα καλα σας βγαινουμε στον αερα !!!κι οι μυγες των θεματων και παρενοχλητες θα παρουν την αμοιβη τους !! χεχε !! :wave: :lol:
    καθεκάστην
    Fast poster

ΠροηγούμενηΕπόμενη

Επιστροφή στην Φιλοσοφία

Μετάβαση στην αρχή της σελίδας

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 6 επισκέπτες