Η υποκρισία του Αγνωστικισμού

Φιλοσοφικά ερωτήματα και σκέψεις.

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 5 επισκέπτες

Re: Η υποκρισία του Αγνωστικισμού

Δημοσίευσηαπό NANDROS » Αύγουστος 2nd, 2016, 4:31 pm

'
Θα γράφουμε και βίντεο, όπως με την ΤΡΕΜΟΥΝΤΑΝΑ; :smt017

Published on Oct 6, 2014
Η ΤΡΕΜΟΥΝΤΑΝΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΦΑΙΝΟΜΕΝΟ ΠΟΥ ΜΑΣ ΕΞΗΓΕΙ ΜΕ ΣΥΝΕΝΤΕΥΞΗ 2 ΛΕΠΤΩΝ ΤΟ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΣΑΣ ΚΟΥΡΑΖΕΙ ΜΙΑ ΑΝΩΝΥΜΗ ΦΙΛΟΣΟΦΟΣ ΤΟΥ ΔΙΑΔΙΚΤΙΟΥ ( ΑΠΟ ΑΥΤΕΣ ΠΟΥ ΤΗΣ ΞΕΡΕΙ ΜΟΝΟ Η ΜΑΝΑ ΤΟΥΣ).ΘΑ ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΟΥΝ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΕΠΕΙΣΟΔΙΑ ....ΕΙΠΕ ΝΑ ΜΟΙΡΑΣΤΕΙ ΤΗΣ ΓΝΩΣΕΙΣ ΤΗΣ ΜΑΖΙ ΜΑΣ!!!!

.
Δεν γουστάρω να είμαι πρόβατο στο μαντρί κανενός τσομπάνου!
ΚΚΕ 6η Ολομέλεια: Κάναμε το διεθνιστικό μας καθήκον (εννοεί τον Εμφύλιο!)
ΧΑ: Είμαστε η σπορά των ηττημένων του '45. Είμαστε φασίστες!
Άβαταρ μέλους
NANDROS
Maniac poster

Δημοσ.: 18455
Εγγραφη: Νοέμβριος 22nd, 2011, 4:25 pm
Τοποθεσια: Όπου συχνάζουν ναυτικοί & λοιπά κακοποιά στοιχεία
Το μέλος NANDROS, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό BaKXOS_Lysios » Αύγουστος 2nd, 2016, 4:43 pm

skakos έγραψε:
Η απάντηση είναι ότι στη ζωή δεν μπορούμε να κινούμαστε με το "δεν ξέρω". Κάνουμε τις επιλογές μας. Και δεν μπορείς να κάνεις επιλογή με το "δεν ξέρω".

Τι σχέση έχει η γνώση με την επιλογή; Δεν ειναι η γνώση θέμα επιλογής. Επιλογή μπορεί να γίνει ακριβώς όταν δεν γνωρίζεις κάτι... αλλά αυτό δεν θεωρείται γνώση. Θεωρείται υιοθέτηση μιας θεωρίας η οποία στην συνέχεια χρειάζεται τεκμηρίωση και επιβεβαίωση για να δουμε αν στέκει. Το να πείς δεν γνωρίζω και δεν με αφορά λοιπόν είναι εξίσου μια επιλογή.
Η τέχνη είναι ένα ψέμα που μας βοηθάει να δούμε την αλήθεια.
Π. Πικάσο
Άβαταρ μέλους
BaKXOS_Lysios
Maniac poster

Δημοσ.: 10679
Εγγραφη: Μάιος 7th, 2006, 3:29 pm
Το μέλος BaKXOS_Lysios, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Αίγαγρος » Αύγουστος 2nd, 2016, 5:02 pm

skakos έγραψε:
Και δεν μπορείς να κάνεις επιλογή με το "δεν ξέρω".

Και το "δεν ξέρω" επιλογή είναι. Εκτός κι αν τα ξέρεις όλα.
~nemo ruit nox~
Άβαταρ μέλους
Αίγαγρος
Συντονιστής - Στην ομάδα από το '10

Δημοσ.: 12158
Εγγραφη: Οκτώβριος 18th, 2009, 3:52 pm
Το μέλος Αίγαγρος, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό skakos » Αύγουστος 3rd, 2016, 12:45 am

Σεναριογράφε, σου απάντησα στο άλλο νήμα για αυτό που λες. Γενικά όσα γράφω τα γράφω για όποιον ακούει. Μέσα στο φόρουμ υπάρχουν και τέτοια άτομα.
Άβαταρ μέλους
skakos
Crazy poster

Δημοσ.: 7040
Εγγραφη: Ιανουάριος 9th, 2012, 2:06 am
Τοποθεσια: Αθήνα, Ελλάδα
Το μέλος skakos, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό skakos » Αύγουστος 3rd, 2016, 12:48 am

BaKXOS_Lysios έγραψε:
skakos έγραψε:
Η απάντηση είναι ότι στη ζωή δεν μπορούμε να κινούμαστε με το "δεν ξέρω". Κάνουμε τις επιλογές μας. Και δεν μπορείς να κάνεις επιλογή με το "δεν ξέρω".

Τι σχέση έχει η γνώση με την επιλογή; Δεν ειναι η γνώση θέμα επιλογής. Επιλογή μπορεί να γίνει ακριβώς όταν δεν γνωρίζεις κάτι... αλλά αυτό δεν θεωρείται γνώση. Θεωρείται υιοθέτηση μιας θεωρίας η οποία στην συνέχεια χρειάζεται τεκμηρίωση και επιβεβαίωση για να δουμε αν στέκει. Το να πείς δεν γνωρίζω και δεν με αφορά λοιπόν είναι εξίσου μια επιλογή.

Η επιλογή δεν σημαίνει γνώση. Και η άποψη όμως δεν σημαίνει γνώση. Ωστόσο οι αγνωστικιστές δεν ξεκινάνε καν τη συζήτηση την οποία σταματούν με το "δεν ξέρω"...
Άβαταρ μέλους
skakos
Crazy poster

Το μέλος skakos, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό καθεκάστην » Αύγουστος 3rd, 2016, 9:50 am

σχολιο 31

ο ψευδοαγνωστικιστης απλα εχει αναγκη οχι για γνωση αληθινη αλλα για κοινωνικη γητεια μεσα απο διασημες θεωριες
* αν η θεωρια της τρεμουντανας γινοταν διασημη ολοι αυτοι οι ειρωνευετες της θα κανα στροφη 180 μοιρες και θα την προσκυνουσαν προσπαθωντας να εξαφανισουν ολα τα στοιχεια που μαρτυρουν την παλαιοτερη απορριπτικη και γελοιοποιητικη σταση τους ..χιχιχ ... αλλα εχουν γνωση οι φυλακες ..χιχι!!
=======
....επιλογη υπαρχει σε ολες τις στασεις δρασεις ζωης μας αρα και στην διερευνηση της αληθειας και της αποκτησης γνωσης...ελευθερη δνε ειναι καμμια επιλογη μας βεβαιως ...
..υπαρχει η δηλωση που κανουν σχεδον ολοι οι ψευδοιαγνωστικιστες του <<δεν ξερω σταματω εδω >>πισω απο την οποια κρυβεται η επιλογη<< δεν με ενδιαφερει να μαθω >>εκει ακριβως εγκιεται το προβλημα του ψευδο αγνωστισιτη << δεν εχει ενδιαφερον να μαθει>> αυτο υποδηλωνει κι οτι ευχαριστως θα μασουσε μια ετοιμοπαραδοτη θεωρια για κατι που δ εν εχιε ενδιαφερον να ερευνησει ο ιδιος αρκει να την πλασσαρει ατομο κοινωνικου γοητρου ...

...ο ψευδοαγνωστικιστης υιοθετωντας αβουλα και απερισκεπτα κι αστοχαστα τις θεωριε ςδιασημων για ζητηματα που τον ιδιο δεν τον ενδιαφερει στην ουσια .. απλα μοιραζεται ενα μερος απο το κοινωνικο γοητρο της διασημοτητας ..ουσιαστικα πισω απο καθε ψευδοαγνωστικιστη κρυβεται ενα λατρης της κοινωνικης γητειας ...χμμ μ οχι ενα ερευνητης φιλοσοφος βεβαιως .....

...με τους αληθινους αγνωστικιστες που το<< δνε ξερω τους >>προκυπτει μετα απο νοητικα αδιεξοδα κια βασανο στην οποια εχουν εμπλακει οιι ιδιοι αναζητωντας απαντησεις με αυτους ειναι δυνατο καποιος με απολυτες και ακλονητες θεσεις κεκτημενες απο δικη του προσπαθεια την νοητικη ,, να κανει υπεροχους διαλογους ..

....να γιατι με τις γνωστε ς μυγε ς των φορουμιστικων θεματων που ειρωνευονται και γελανε με τις φιλοσφικες αποριες και τις παραξενες πρωτοτυπες ιδεες δνε υπαρχιε δυνατοτητα διαλογου... δεν εινα οτι ειναι αγνωστικιστες αλλα οτι ανηκουν στην χειριστο τυπο των ψευδοαγνωστικιστων με παντελη αδιαφορια για τα μεγιστα φιλοσοφικα ζητηματα κια χωρις αναγκη και δυνατοτητα νοητικης διερευνησης αυτων των ζητηματων ..

...να γιατι αυτοι ευκολα υιοθετουν τις θεσεις των μπεστ σελεριτσων διανοουμενων και τις παπαγαλιζουν,, το κανουν απλα για να αποκτησουν εν μερος του κοινωνικου γοητρου τους .. ετσι βολικα κι αξοδευτα ..χιχιχι .. οι ψευδοαγνωστικιστες ειναι απλα αφιλοσοφητοι και αδιαφοροι για τα μεγιστα ζητηματα φαινομενα της ζωης ...ετσι απλα ...απο την αλλη επειδη εχουν αναγκη την γητεια στις παρεες και στις γενικα κοινωνικες συναναστροφες οικειοποιουνται θεωριες διασημοτητων γιανα αρπαξουν κια να απολαυσουν μερος απο την γοητεια που ασκουν οι διασημοτητες ..κοινως για να πουλησουν μουρη και πνευμα στις παρεες και στις συναναστροφες τους ...

* δεν εινα κριμα τετοιες συζητησεις ξεμπροστιασματος των νεοσοφιστικιζοντων ψευδοαγνωστικιστων να χαθουν μεσα σεενα ηλεκτρονικο μεσο ...να γιατι λεμε οτι αξιζει τον κοπο να εκδοθουν σε εντυπη μορφη ...εγω θα προσπαθησω να το κανω για τα δικα μου θεματα εσυ Σκακο για τα δικα σου δεν μου ειπες αν ενδιαφερεσαι ..
Τελευταία επεξεργασία απο καθεκάστην την Αύγουστος 3rd, 2016, 12:21 pm, επεξεργάστηκε 1 φορές συνολικά.
Ο ΜΙΣΘΟΦΟΡΙΚΟΣ ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ ΚΑΤΑΣΤΡΕΦΕΙ ΤΟ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ ΙΔΕΩΔΕΣ
καθεκάστην
Fast poster

Δημοσ.: 4696
Εγγραφη: Δεκέμβριος 22nd, 2009, 10:37 am
Το μέλος καθεκάστην, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Δέλτα-Λοξ » Αύγουστος 3rd, 2016, 10:04 am

Μαζί με την έντυπη μορφή, να δίνεις και ένα DVD-ROM με τις "συνεντεύξεις" σου στο youtube...
...θα είναι κρίμα να χαθούν τέτοιες αξίες.
Χρόνους Πολλούς μετά την Αμαρτία που την είπανε Αρετή μέσα στις εκκλησίες και την ευλόγησαν...
Άβαταρ μέλους
Δέλτα-Λοξ
Extreme poster

Δημοσ.: 20504
Εγγραφη: Μάιος 16th, 2009, 9:31 pm
Το μέλος Δέλτα-Λοξ, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό skakos » Αύγουστος 3rd, 2016, 10:54 am

Ο αγνωστικιστής πράγματι μπορεί να έχει φτάσει σε κάποιο αδιέξοδο και το "δεν ξέρω" να είναι αποτέλεσμα της έντονης έρευνας του. Ωστόσο οι περισσότεροι επικαλούνται το "δεν ξέρω" ως κόλπο να μην κάνουν συζήτηση ενώ όπως σωστά αναφέρθηκε παραπάνω για πολλά άλλα θέματα που ούτε καν τους ενδιαφέρουν έχουν "άποψη" απλά αντιγράφοντας αυτά που λένε οι "ειδικοί".

ΥΓ. Με τη δημοσίευση δεν έχω θέμα αλλά πρέπει όλοι να πουν ότι συμφωνούν. Για όσα γράφω εγώ και μόνο εγώ είμαι ΟΚ. Και εννοείται ότι πρέπει να δούμε για το τι είδους δημοσίευση μιλάμε.
Άβαταρ μέλους
skakos
Crazy poster

Δημοσίευσηαπό καθεκάστην » Αύγουστος 3rd, 2016, 12:20 pm

skakos έγραψε: Ο αγνωστικιστής πράγματι μπορεί να έχει φτάσει σε κάποιο αδιέξοδο και το "δεν ξέρω" να είναι αποτέλεσμα της έντονης έρευνας του. Ωστόσο οι περισσότεροι επικαλούνται το "δεν ξέρω" ως κόλπο να μην κάνουν συζήτηση ενώ όπως σωστά αναφέρθηκε παραπάνω για πολλά άλλα θέματα που ούτε καν τους ενδιαφέρουν έχουν "άποψη" απλά αντιγράφοντας αυτά που λένε οι "ειδικοί".

ΥΓ. Με τη δημοσίευση δεν έχω θέμα αλλά πρέπει όλοι να πουν ότι συμφωνούν. Για όσα γράφω εγώ και μόνο εγώ είμαι ΟΚ. Και εννοείται ότι πρέπει να δούμε για το τι είδους δημοσίευση μιλάμε.

σχολιο 32

..καταρχην ο πρωτος τομος θα εινα φιλοσφικοι διαλογοι . απο το πεδιο αυτο με την σφραγιδα του p[horum ..η διεα υπαρχει η επαφη με τοςυ εκδοτες ειατο θεμα ..αλα να δεν συμφωνουνοι νηματοεθετες δεν μπορει αν βρεθει ακρη .. αρχικα θα ερθοωσ εεπαφη με νηματοθετες μετα με τα μελη που συμμετεχουν στους διαλογους ..

...ηδηη ομως τα δικα σου θεμα γεμιζουνενα τομο ...οσο για το ποιον της εκδοσης αυτο θα γινει αφου βρεθουν εκδοτες και δοθει ακι το οκ απο phirum.. αλ πριν απο ολα προς το παρον ανιχνευουμε την διαθεση των νηματοθετων να γινει κατι τεοιο ...
..η προταση εινα για ενα ευχρησο βιβλιαρακι των 150 με 200 σελιδες μικρουμεγεθους ...τα κειμενα θα τυπωςθουν ως εχουν χωρις ορθογραφικη στηριξη η διανομη θα εινα δωρεαν ...η με μια μικρη συμβολη ...η εκδοση ισως απαθτησει δικα μας εξοδα ...που μπορουνανα μοιραστουν να ειν αυτοεκδοση δηλαδη ...

ΟΙ ΝΕΟΛΛΗΝΕΣ ΤΗΣ ΚΡΙΣΗΣ ΦΙΛΟΣΟΦΟΥΝ ,, ΟΙ ΣΥΓΧΡΟΝΟΙ ΣΟΦΙΣΤΕΣ ΚΑΙ ΚΥΝΙΚΟΙ ΤΟΥ ΔΙΑΔΙΚΤΥΟΥ ...ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΣΑΝ ΥΠΟΤΙΤΛΟΙ ...ΙΣΩΣ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ ΣΕΙΡΑ .....Νναιδειξουμε πως φιοσφικοι διαλογοιι δνε διεξοαζονται μονο σε ακαδημαικο επιπεδο σε συνεδρια κλειστων των θυρων ...αλλα εινα κατι ζωντανο και καθημερινο που περνουν μερος εκατονταδες μελη των φορουμς κια γραφουν εξιαρετικα πραγμτα πολλες φορες ...

..στα δικα μου θεματα θα βαλω υποτιτλους φιλοσοφοι <<κορακες και ψευδοαγνωστικιστες ή κορακια και μυγες του διαδικτυου
χμμ εε .. απο καιρο το δουλευω αλλα δεν εχω βρει αλλον συστηματικο νηματοθετη γιαυτο και κανω αρχικα την προταση σε σενα ...θα ανοιξω ενα θεμα για την συνολικη νηματοθεσια σου ...δεν συμφωνω με τις ολες τις θεσεις σου και βρσικω την αναπτυξη τωνθεματων σου χλιαρη χωρις ειρμο φιλοσφικου διαλογου συστηματικου αλλα τα θεματα σου ειναι επικαιρα κια κρισιμα ως ερωτηματα κια επιπλεον η συστηματικοτητα των παρεμβολων σε κανει ενα ξεχωριστο νηματοθετη που του αξιζιε ιδιαιτερη μνεια στο φορουμ αυτο ...χμ ...αξιεπαινη λοιπον η συνολικη προσπαθεια σου κι ας μην ανηκουμε στην ιδια ""σχολη "" φιλοσοφουντων ...
καθεκάστην
Fast poster

Το μέλος καθεκάστην, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Δέλτα-Λοξ » Αύγουστος 3rd, 2016, 2:15 pm

καθεκάστην έγραψε: ...
χμμ εε .. απο καιρο το δουλευω αλλα δεν εχω βρει αλλον συστηματικο νηματοθετη γιαυτο και κανω αρχικα την προταση σε σενα ...θα ανοιξω ενα θεμα για την συνολικη νηματοθεσια σου ...[b]δεν συμφωνω με τις ολες τις θεσεις σου και βρσικω την αναπτυξη τωνθεματων σου χλιαρη χωρις ειρμο φιλοσφικου διαλογου συστηματικου
...

Σκέψου...
...ακόμα και η Καθεκάστην, ΔΕΝ βρίσκει ειρμό συστηματικού φιλοσοφικού διαλόγου στον skakos.
Με άλλα λόγια του λέει ότι γράφει ανερμάτιστα μπαρμπούτσαλα... :smt003

Ρε τον φουκαρά τον skakos... :smt005
Χρόνους Πολλούς μετά την Αμαρτία που την είπανε Αρετή μέσα στις εκκλησίες και την ευλόγησαν...
Άβαταρ μέλους
Δέλτα-Λοξ
Extreme poster

Δημοσ.: 20504
Εγγραφη: Μάιος 16th, 2009, 9:31 pm
Το μέλος Δέλτα-Λοξ, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό NANDROS » Αύγουστος 3rd, 2016, 4:12 pm

skakos έγραψε: Η επιλογή δεν σημαίνει γνώση. Και η άποψη όμως δεν σημαίνει γνώση. Ωστόσο οι αγνωστικιστές δεν ξεκινάνε καν τη συζήτηση την οποία σταματούν με το "δεν ξέρω"...

Και πολύ καλά κάνουν, αφού ΚΑΝΕΙΣ δεν ξέρει και όσοι λένε ότι "ξέρουν", ξεράδια ξέρουν! Τις πανάρχαιες ερωτήσεις του Ανθρώπου δεν τις απάντησε ουδείς! Όσες "απαντήσεις" κυκλοφορούν στα πέριξ, μπούρδες απαντήσεις είναι και σανό για κάποια πρόβατα!
Τώρα εσύ βέβαια αρέσκεσαι στις συζητήσεις, τις οποίες όμως δεν τις συνεχίζεις αν δεν οδηγήσουν εκεί που θέλεις να τις κατευθύνεις εσύ!
.
Άβαταρ μέλους
NANDROS
Maniac poster

Το μέλος NANDROS, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό καθεκάστην » Αύγουστος 3rd, 2016, 7:06 pm

σχολιο 34

....στα παναρχαια ερωτηματα τα βασικα εχουν δωθει απαντησει και μαλιστα υπαρχιε ενα τεραστιος πλουτος .. ιδεων .. οτναν εινα κανεις ασχετος με την παγκοσμια φιλοσοφικη παραγωγη καλα ειναι σωπαινει ....διαβαστε κανε μπεστ σελερ κι αστε τα φιλοσοφικα ...δεν σας φταιμε για την φιλοσφικη απαιδευσια σας μη χωνεστε στο πεδιο αυτο κ ι αστε τα αυτα για εκεινους που ξερουν ...και που εχουν απαντησεις ...πιφ !!τι κακο κι αυτο με τους νανναδρους !!! :wave:
.
καθεκάστην
Fast poster

Δημοσίευσηαπό καθεκάστην » Αύγουστος 3rd, 2016, 7:19 pm

Δέλτα-Λοξ έγραψε:
καθεκάστην έγραψε: ...
χμμ εε .. απο καιρο το δουλευω αλλα δεν εχω βρει αλλον συστηματικο νηματοθετη γιαυτο και κανω αρχικα την προταση σε σενα ...θα ανοιξω ενα θεμα για την συνολικη νηματοθεσια σου ...δεν συμφωνω με τις ολες τις θεσεις σου και βρσικω την αναπτυξη τωνθεματων σου χλιαρη χωρις ειρμο φιλοσφικου διαλογου συστηματικου
...

Σκέψου...
...ακόμα και η Καθεκάστην, ΔΕΝ βρίσκει ειρμό συστηματικού φιλοσοφικού διαλόγου στον skakos.
Με άλλα λόγια του λέει ότι γράφει ανερμάτιστα μπαρμπούτσαλα... :smt003

Ρε τον φουκαρά τον skakos... :smt005

σχολιο 35

,, δυστυχως σε αυτο παρασυρεται απο εσας τις μυγες χωρις να εχει εν σχεδιο αναπτυξης των πολυ ενδιαφεροντιων ερωτηματων που θετει ....ισως να μην ενδιαφερεται για κατι συστηματικο στο διαδικτυο .. απλα αναλαφρες συζητησεις φιλοσοζιζουσε κανει ...μ ε λαικους..μη ακαδημαικους ..

...σε αντιθεση με μενα που ακολουθω ενα σχεδιο και μια αριθμηση παρεμβολων ...εγω ομως δνε εχω το στατους της εκδοτικης δρασης σοβαρου ν ακδημαικου τυπου συγγραματων ,, που εχει ο Σκακος ...

...εγω προσωπικα νιωθω το χρεος να ανοιξω ενα θεμα παρουσιαζοντας ολη την θεματολογια του ..και τα ερωτηματα που εθεσε ως αρχικη αναρτηση ..

...ειναι ενα σπανιο φαινομενο στο διαδικτυακο χωρο των φιλοσοφικων συζητησεων ..κυριως γιατι δνε ειναι περιθωριακος διανοουμενος οπως πολλοι απο σας αραπακολε ςτης διανοησης .......ειναι ακαδημαικος ... απο οσο μου επιτρεπει η εμπειρια μου να ξερω δεν υπαρχουν τετοιες περιπτωσεις ακαδημαικων επιμονης δρασης συστηματικης σε φορουμ ...συνηθως οι ακαδημαικοι συζητουν στα καβουκια τους τα κλειστα συνεδρια τους .. η σε ειδικα φορουμ οχι λαικα σαν αυτο .....κορακι ειμαι αλλα μπορω να πλεξω κι εγκωμια αν χρειαστει ..

Σκακε,,, θα κανω αφιερωμα στην διαδικτυακη περσονα σου στο παρον πεδιο της φιλοσοφιας ...ετσι για να βρασουν και στο ζουμακι τους οι γνωστοι αγνωστοι, οι μυγες,,,,τζιζζζζζζζ!! :wave:
καθεκάστην
Fast poster

Δημοσίευσηαπό NANDROS » Αύγουστος 3rd, 2016, 8:16 pm

καθεκάστην έγραψε:σχολιο 34....στα παναρχαια ερωτηματα τα βασικα εχουν δωθει απαντησει και μαλιστα υπαρχιε ενα τεραστιος πλουτος .. ιδεων .. οτναν εινα κανεις ασχετος με την παγκοσμια φιλοσοφικη παραγωγη καλα ειναι σωπαινει ....διαβαστε κανε μπεστ σελερ κι αστε τα φιλοσοφικα ...δεν σας φταιμε για την φιλοσφικη απαιδευσια σας μη χωνεστε στο πεδιο αυτο κ ι αστε τα αυτα για εκεινους που ξερουν ...και που εχουν απαντησεις ...πιφ !!τι κακο κι αυτο με τους νανναδρους !!! :wave:

Έτσι, έτσι! Να γράφεις το όνομα μου και να κεκεδίζεις από τον τρόμο! :smt003
.
Άβαταρ μέλους
NANDROS
Maniac poster

Δημοσίευσηαπό skakos » Αύγουστος 3rd, 2016, 8:17 pm

NANDROS έγραψε:
skakos έγραψε: Η επιλογή δεν σημαίνει γνώση. Και η άποψη όμως δεν σημαίνει γνώση. Ωστόσο οι αγνωστικιστές δεν ξεκινάνε καν τη συζήτηση την οποία σταματούν με το "δεν ξέρω"...

Και πολύ καλά κάνουν, αφού ΚΑΝΕΙΣ δεν ξέρει και όσοι λένε ότι "ξέρουν", ξεράδια ξέρουν! Τις πανάρχαιες ερωτήσεις του Ανθρώπου δεν τις απάντησε ουδείς! Όσες "απαντήσεις" κυκλοφορούν στα πέριξ, μπούρδες απαντήσεις είναι και σανό για κάποια πρόβατα!
Τώρα εσύ βέβαια αρέσκεσαι στις συζητήσεις, τις οποίες όμως δεν τις συνεχίζεις αν δεν οδηγήσουν εκεί που θέλεις να τις κατευθύνεις εσύ!
.

Μα ο Παξινός δεν ξέρει τη λύση σε όλα τα θέματα περί συνείδησης; Με απογοητευτείς... Επιστήμη με "Ε" κεφάλαιο είναι αυτή. Έλα να έχουμε λίγο πιο πολύ αυτοπεποίθηση. :)
Άβαταρ μέλους
skakos
Crazy poster

ΠροηγούμενηΕπόμενη

Επιστροφή στην Φιλοσοφία

Μετάβαση στην αρχή της σελίδας

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 5 επισκέπτες