Καρλ Μαρξ VS Μαξ Στίρνερ

Φιλοσοφικά ερωτήματα και σκέψεις.

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 8 επισκέπτες

Re: Καρλ Μαρξ VS Μαξ Στίρνερ

Δημοσίευσηαπό blekko » Μάρτιος 14th, 2015, 6:16 am

jimbio έγραψε:
Θεωρείς πως μπορεί κανείς να επιβιώσει και να είναι χαρούμενος μέσα από μια τέτοια ένωση και αντίληψη;

Χαλαρά.
Άβαταρ μέλους
blekko
Crazy poster

Δημοσ.: 5552
Εγγραφη: Νοέμβριος 4th, 2011, 3:17 am
Το μέλος blekko, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Τζακ Πάλανς » Μάρτιος 14th, 2015, 7:19 am

Philippos V Philios έγραψε: αλλά η εποχή μας χαρακτηρίζεται από τον εντονότερο ατομικισμό της ανθρώπινης ιστορίας και εκεί, προφανώς, δικαιώθηκε ο Στίρνερ.

Αλήθεια, αυτό από που προκύπτει;
jango έγραψε:
Το Lidl στην Ελλάδα είναι μη κερδοσκοπική επιχείρηση
Άβαταρ μέλους
Τζακ Πάλανς
Crazy poster

Δημοσ.: 8867
Εγγραφη: Οκτώβριος 10th, 2012, 6:22 pm
Το μέλος Τζακ Πάλανς, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Philippos V Philios » Μάρτιος 14th, 2015, 8:07 am

Τζακ Πάλανς έγραψε:
Philippos V Philios έγραψε: αλλά η εποχή μας χαρακτηρίζεται από τον εντονότερο ατομικισμό της ανθρώπινης ιστορίας και εκεί, προφανώς, δικαιώθηκε ο Στίρνερ.

Αλήθεια, αυτό από που προκύπτει;

Ο σύγχρονος ατομικισμός ?

Ατομικισμός και Παγκοσμιοποίηση αποτελούν τα δύο θεμελιώδη χαρακτηριστικά της σύγχρονης εποχής.
Όπως προείπα, ο Ατομικισμός έπεσε στις πανελλήνιες για θέμα έκθεσης, όπως είχε πέσει και η Παγκοσμιοποίηση.
Τόσο ακαδημαϊκά όσο και σχολικά, τα δύο παραπάνω, αποτελούν κύριο αντικείμενο ενασχόλησης.
Δεν θα ήθελα όμως, σε καμία περίπτωση, να παραθέσω πηγές και να μπω στη διαδικασία τεκμηρίωσης του προφανούς, διότι τότε θα υποτιμούσα την νοημοσύνη μας και θα υποβίβαζα τον διάλογο μας.
Εάν, εσύ προσωπικά, δεν βλέπεις ατομικισμό στην σύγχρονη κοινωνία, αποτελεί άποψη σου και την σέβομαι ως τέτοια.
Όλοι οι υπόλοιποι όμως που βιώνουμε αυτόν τον ατομικισμό στις σύγχρονες κοινωνίες, οφείλουμε να συζητήσουμε σύμφωνα με αυτό το δεδομένο.
Το ίδιο θα έλεγα και σε κάποιον που δεν βλέπει "παγκοσμιοποίηση" στην σύγχρονη εποχή.
~ΑΓΧΙΒΑΣΙΗΝ~
Philippos V Philios
New poster

Δημοσ.: 59
Εγγραφη: Δεκέμβριος 28th, 2014, 5:24 am
Το μέλος Philippos V Philios, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό blekko » Μάρτιος 14th, 2015, 8:50 am

Philippos V Philios έγραψε:
Όπως προείπα, ο Ατομικισμός έπεσε στις πανελλήνιες για θέμα έκθεσης, όπως είχε πέσει και η Παγκοσμιοποίηση.

Αυτό τώρα το βάζεις σαν επιχείρημα για κάτι; :smt005
Άβαταρ μέλους
blekko
Crazy poster

Το μέλος blekko, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Philippos V Philios » Μάρτιος 14th, 2015, 9:07 am

blekko έγραψε:

Αυτό τώρα το βάζεις σαν επιχείρημα για κάτι; :smt005

Ναι, καταλαβαίνεις γιατί θέλω να αποφύγω συζητήσεις επί του προφανούς ?
Βιώνουμε την εποχή της Παγκοσμιοποίησης, του Μέταμοντερνισμού και του Ατομικισμού και μέσα σε αυτό το πλαίσιο κλινόμαστε να συζητήσουμε και να διερωτηθούμε.
Εάν αρχίσουμε τώρα να λέμε, δεν έχουμε παγκοσμιοποίηση, δεν έχουμε ατομικισμό και ποιον μεταμοντερνισμό...η κουβέντα πάει περίπατο.
Μπορούμε να συζητήσουμε για το περιεχόμενο των παραπάνω εννοιών, αν κάποιοι δε συμφωνούν, αλλά καλώς ή κακώς, έτσι ορίστηκαν τα σύγχρονα ρεύματα που βιώνουμε.
Επίσης, άλλο πράγμα να λες ότι ο ατομικισμός είναι κάτι το αρνητικό (και εγώ προσωπικά έχω τις αμφιβολίες μου) και άλλο πράγμα να λες ότι δεν υφίσταται..
~ΑΓΧΙΒΑΣΙΗΝ~
Philippos V Philios
New poster

Το μέλος Philippos V Philios, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό blekko » Μάρτιος 14th, 2015, 9:33 am

Επίσης, άλλο πράγμα να λες ότι ο ατομικισμός είναι κάτι το αρνητικό (και εγώ προσωπικά έχω τις αμφιβολίες μου)

Αρνητικό; Όχι και αρνητικό. Στηρίζουμε σφόδρα! :D

(εξαρτάται τι ορισμό χρησιμοποιείς, αλλά γενικά)
Άβαταρ μέλους
blekko
Crazy poster

Δημοσίευσηαπό jimbio » Μάρτιος 14th, 2015, 11:29 am

Δεν θα ήθελα όμως, σε καμία περίπτωση, να παραθέσω πηγές και να μπω στη διαδικασία τεκμηρίωσης του προφανούς, διότι τότε θα υποτιμούσα την νοημοσύνη μας και θα υποβίβαζα τον διάλογο μας.

Για άνθρωπο του μεταμοντερνισμού και της αμφισβήτησης, δε σε βλέπω και πολύ να αμφισβητείς αυτά τα ... προφανή! :lol:

Τεεελοσπάντων, θα επανέλθω! 8)
Άβαταρ μέλους
jimbio
Fast poster

Δημοσ.: 1613
Εγγραφη: Φεβρουάριος 8th, 2014, 2:25 pm
Το μέλος jimbio, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Philippos V Philios » Μάρτιος 14th, 2015, 11:33 am

blekko έγραψε:
Επίσης, άλλο πράγμα να λες ότι ο ατομικισμός είναι κάτι το αρνητικό (και εγώ προσωπικά έχω τις αμφιβολίες μου)

Αρνητικό; Όχι και αρνητικό. Στηρίζουμε σφόδρα! :D

(εξαρτάται τι ορισμό χρησιμοποιείς, αλλά γενικά)

Φίλε blekko, το αν είναι καλός ή κακός, είναι αντικειμενικά υποκειμενικό.
Αυτό μάλιστα, χωράει πολύ μεγάλη συζήτηση, αφού όλα έχουν τα θετικά τους και τα αρνητικά τους.
Αυτό που απλά λέω, είναι ότι αποτελεί γεγονός για αυτό και υποστηρίζω ότι ο Στίρνερ δικαιώθηκε.
Δεν μπορεί δηλαδή κανείς να υποστηρίξει ότι η σύγχρονη δύση ακολουθεί το κοινωνικοκεντρικό μοντέλο (πχ σοσιαλισμός) και όχι το ατομοκεντρικό (πχ φιλελευθερισμός).
~ΑΓΧΙΒΑΣΙΗΝ~
Philippos V Philios
New poster

Δημοσίευσηαπό blekko » Μάρτιος 14th, 2015, 12:17 pm

Φίλε blekko, το αν είναι καλός ή κακός, είναι αντικειμενικά υποκειμενικό.

Τίποτε δεν είναι υποκειμενικό αν έχουν οριστεί τα κριτήρια αξιολόγησης επαρκώς. Αλλιώς καμία συζήτηση και καμία επιστήμη δεν θα είχε νόημα.

Δεν μπορεί δηλαδή κανείς να υποστηρίξει ότι η σύγχρονη δύση ακολουθεί το κοινωνικοκεντρικό μοντέλο (πχ σοσιαλισμός) και όχι το ατομοκεντρικό (πχ φιλελευθερισμός).

Ακολουθεί τον τρίτο δρόμο, την σοσιαλδημοκρατία αλλού στην αριστερότερη κι αλλού στην δεξιότερη εκδοχή της. Ο φιλελευθερισμός ως κυρίαρχη πολιτική δύναμη έχει ηττηθεί ήδη από τα τέλη του 19ού αιώνα, σε όλο τον Δυτικό κόσμο.
Άβαταρ μέλους
blekko
Crazy poster

Δημοσίευσηαπό jimbio » Μάρτιος 31st, 2015, 3:12 am

blekko έγραψε:
jimbio έγραψε:
Θεωρείς πως μπορεί κανείς να επιβιώσει και να είναι χαρούμενος μέσα από μια τέτοια ένωση και αντίληψη;

Χαλαρά.

:lol:
Άβαταρ μέλους
jimbio
Fast poster

Το μέλος jimbio, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό jimbio » Ιούλιος 6th, 2015, 2:38 am

Που σε, Philippos V Philios, ακόμα πιστεύεις πως δικαιώθηκε ο Στίρνερ;;;; :o
Άβαταρ μέλους
jimbio
Fast poster

Δημοσίευσηαπό valerios12345 » Μάρτιος 10th, 2016, 11:28 pm

Για τον Μαρξ, ο καθένας λέει ότι θέλει.
Εικόνα
valerios12345
Crazy poster

Δημοσ.: 6859
Εγγραφη: Μάιος 19th, 2014, 1:35 pm
Το μέλος valerios12345, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό jimbio » Σεπτέμβριος 11th, 2016, 11:25 pm

Λοιπόν, η συνέχεια από εδώ:

viewtopic.php?f=8&t=327288&start=30#p7298388

όπου ο OpenSocietyAgent άνοιξε ένα θέμα σχετικά με τη φιλοσοφία του Μαξ Στίρνερ, καθώς το εκεί νήμα μικρή σχέση έχει με το θέμα αυτό.

OpenSocietyAgent έγραψε:
jimbio έγραψε:
OpenSocietyAgent έγραψε:
Ο Μαξ ομως ηθελε εθελοντικες ενωσεις εγωϊστων να συνεργαζονται για να λύνουν τετοια προβλήματα.

Οι ενώσεις εγωϊστών δε φτιάχνονται για να λύσουν προβλήματα, σίγουρα όχι προβλήματα της ... ανθρωπότητας - η έννοια της οποίας είναι ένα ακόμη φάντασμα για τον Μαξ - αλλά για να προωθήσουν καλύτερα τα συμφέροντα του κάθε εγωϊστή που μετέχει σε αυτήν. Σαν κάποιον που θέλει να ληστέψει μια τράπεζα, μα αναγνωρίζει πως δεν μπορεί να το κάνει μόνος του, οπότε ζητάει τη βοήθεια ενός άλλου ληστή..........Στην εποχή μας, δε νομίζω πως ο Μαξ θα είχε προτάσεις για το πρόβλημα της κλιματικής αλλαγής, καθώς δεν πιστεύω πως θα τον ενδιέφερε να λύσει προβλήματα της ανθρωπότητας, αλλά αν είχε, θα το έκανε για την προσωπική του ευχαρίστηση...........Τίποτε δεν μπαίνει πάνω από τον εαυτό του, ούτε το περιβάλλον βέβαια, η οικολογική συνείδηση δεν είναι σίγουρα στις προτεραιότητές του

Ο Μαξ μας έλεγε: "μονο εσύ υπάρχεις, κανε οτι θεωρεις καλύτερο για τον εαυτο σου, το καλο και το κακο, οι ανωτεροι σκοποι και τα πρασινα αλογα δεν υπαρχουν".

Υποτίθεται πως όταν βάζουμε λόγια μέσα σε εισαγωγικά, παραθέτουμε αυτολεξεί τα γραφόμενα του συγγραφέα. Πού τα έλεγε λοιπόν ο Μαξ αυτά που γράφεις;

OpenSocietyAgent έγραψε:
Αρα τα προβλήματα της ανθρωπότητας πρεπει να απασχολησουν τον εγωϊστη, συμφωνα με την συνέχιση της σκέψης του Μαξ, γιατι ειναι ταυτίζονται με τα συμφέροντα του εγωϊστη. Το περιβαλλον ας πουμε, πρέπει να ειναι το πρώτο μέλημα του εγωϊστη. ΄΄η αν η ανθρωπότητα το 2300μΧ μαθει οτι ερχεται ενας μετεωριτης και θα καταστρέψει την Γη, τοτε ο Μοναδικος θα πρέπει να ασχοληθει να λυθει το προβλημα για να διαιωνιστει η μοναδικότητα του.

Κάποιοι είδαν στον Νίτσε τη συνέχιση της σκέψης του Μαξ, ο οποίος ενδιαφερόταν για την ανθρωπότητα, σε αντίθεση με τον Μαξ. Όπως και να έχει, η συνέχιση αυτή δε σημαίνει πως κρατάμε ΟΛΑ αυτά που είπε ο Μαξ, και προσθέτουμε μερικά καινούρια, μα πολλά αλλάζουν. Θέλω να πω πως δεν μπορεί να είναι κανείς συνεπής και με τον Μαξ και να λέει πως ενδιαφέρεται για την ανθρωπότητα, αυτά τα δύο είναι αμοιβαία αποκλειόμενα. Το πρώτο μέλημα του εγωιστή σου είπα ποιο είναι για τον Μαξ, το λέει καθαρά, είναι ο εαυτός του. Το θέμα της διαιώνισης της μοναδικότητας του εγωιστή δεν τίθεται στη φιλοσοφία του Στίρνερ. Ίσα ίσα, που λέει πως δε θέλει οι σκέψεις του να διαιωνιστούν, γιατί αυτό θα σήμαινε πως οι σκέψεις του θα υπερίσχυαν του εαυτού του, θα γίνονταν ανώτερες από αυτόν, κάτι το ανεπίτρεπτο για τον συνεπή εγωιστή:

Μαξ έγραψε: Όλα τα κατηγορήματα των αντικειμένων είναι αποφάνσεις μου, κρίσεις μου, δημιουργήματά μου. Αν θέλουν να αποσπαστούν από μένα και να είναι κάτι δι’ εαυτό ή να επιβληθούν σε μένα, τότε το πιο επείγον πράγμα που έχω να κάνω είναι να τα πάρω πίσω στο μηδέν τους, δηλαδή σε μένα, τον δημιουργό. Ο Θεός, ο Χριστός, η Αγία Τριάδα, η ηθικότητα, το καλό κτλ. είναι τέτοια δημιουργήματα, για τα οποία δεν πρέπει να επιτρέπω στον εαυτό μου να λέει μόνον ότι είναι αλήθειες, αλλά ότι είναι και απάτες. Όπως μια φορά θέλησα και θέσπισα την ύπαρξή τους, έτσι θέλω να έχω την άδεια να επιθυμώ και τη μη ύπαρξή τους: δεν πρέπει να τα αφήσω να μεγαλώσουν πάνω από το κεφάλι μου, δεν πρέπει να έχω την αδυναμία να τα αφήσω να γίνουν κάτι «απόλυτο», έτσι ώστε να διαιωνιστούν και να αποσπαστούν από τη δύναμη και την απόφαση μου. Αν συνέβαινε κάτι τέτοιο, θα έπεφτα θύμα στην αρχή της σταθερότητας, την καθαυτό αρχή ζωής της θρησκείας, που ασχολείται με τη δημιουργία «ανέγγιχτων ιερών», «αιώνιων αληθειών», κοντολογίς ενός «ιερού» και με την αφαίρεση του δικού σου από σένα.

Συνεπώς, το πιθανότερο σενάριο για έναν εγωιστή, αν ποτέ μάθει πως η ανθρωπότητα θα καταστραφεί από έναν μετεωρίτη, είναι να ζήσει στο έπακρο τις τελευταίες του μέρες.

Ο Μαξ δίνει δύο παραδείγματα Μοναδικών και εγωιστών της αρχαιότητας, αυτά του Αθηναίου "τυχοδιώκτη" και "μηχανορράφου" Αλκιβιάδη και του Σπαρτιάτη Λύσανδρου. Νοιάζονταν νομίζεις αυτοί για την ανθρωπότητα;

Για τον Λύσανδρο η ελληνική wiki γράφει: "Ήταν ικανότατος στρατηγός και ναύαρχος των Λακεδαιμονίων, υπέρμετρα όμως φιλόδοξος και χωρίς ηθικούς φραγμούς...Φέρεται να είπε την παροιμιώδη φράση «όπου δεν φτάνει η ανδρεία φτάνει η πονηριά» («οποί δεν εστί λεοντή εστί αλωπεκή»)".

Ενώ ένα παράδειγμα ένωσης εγωιστών, θα έλεγα πως είναι ... οι Underwood! :) της σειράς House of Cards, Frank και Claire, αν το έχεις υπόψιν σου. Μόνο η απόκτηση δύναμης τους νοιάζει, ο καθένας για τον εαυτό του, κανένα απολύτως ενδιαφέρον για την ανθρωπότητα ή το περιβάλλον.

Εικόνα

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
jimbio
Fast poster

Δημοσίευσηαπό OpenSocietyAgent » Σεπτέμβριος 13th, 2016, 9:16 am

jimbio έγραψε:
Υποτίθεται πως όταν βάζουμε λόγια μέσα σε εισαγωγικά, παραθέτουμε αυτολεξεί τα γραφόμενα του συγγραφέα. Πού τα έλεγε λοιπόν ο Μαξ αυτά που γράφεις;

Δεν τα είπε αυτολεξεί, έτσι αντιλαμβάνομαι την φιλοσοφία του.

Κάποιοι είδαν στον Νίτσε τη συνέχιση της σκέψης του Μαξ, ο οποίος ενδιαφερόταν για την ανθρωπότητα, σε αντίθεση με τον Μαξ. Όπως και να έχει, η συνέχιση αυτή δε σημαίνει πως κρατάμε ΟΛΑ αυτά που είπε ο Μαξ, και προσθέτουμε μερικά καινούρια, μα πολλά αλλάζουν. Θέλω να πω πως δεν μπορεί να είναι κανείς συνεπής και με τον Μαξ και να λέει πως ενδιαφέρεται για την ανθρωπότητα, αυτά τα δύο είναι αμοιβαία αποκλειόμενα. Το πρώτο μέλημα του εγωιστή σου είπα ποιο είναι για τον Μαξ, το λέει καθαρά, είναι ο εαυτός του. Το θέμα της διαιώνισης της μοναδικότητας του εγωιστή δεν τίθεται στη φιλοσοφία του Στίρνερ. Ίσα ίσα, που λέει πως δε θέλει οι σκέψεις του να διαιωνιστούν, γιατί αυτό θα σήμαινε πως οι σκέψεις του θα υπερίσχυαν του εαυτού του, θα γίνονταν ανώτερες από αυτόν, κάτι το ανεπίτρεπτο για τον συνεπή εγωιστή:

Ναι, ο ευατος του είναι, ομως γινεται να μην ενδιαφέρεται για την βελτίωση της ανθρωπότητας; Αυτή θα του βρεί φάρμακο για τον καρκίνο, αυτή θα του φτιάξει ενα ζεστό κρεβάτι. Αρα ο εγωϊστης, αν καταλαβα καλα, θα πρέπει να επιδιώκει μια ειρηνική ανθρωπότητα, αλλά σε περίπτωση πολέμου, δεν θα παει να θυσιαστει κτλ.

Ο Μαξ δεν αντιμετώπισε το θεμα της διαιώνησης ή του περιβάλλοντος. Ομως, μια φιλοσοφία πρέπει να ελεγχθει και σε θεματα οπου ο αρχικος φιλοσοφος δεν εθεσε.

Βρήκα στα γραπτα του Μαξ μια ισχυρη εξήγηση της πραγματικότητας. Αυτη, με οδηγεί σε ατραπους που ο Μαξ δεν πήγε. Δλδ να επιδιώκω ενα ειρηνικο κοσμο, γιατι ειναι προς το συμφέρον μου, να επιδιώκω αμβλυνση των εντάσεων και προστασια του περιβάλλοντος.

Ενώ ένα παράδειγμα ένωσης εγωιστών, θα έλεγα πως είναι ... οι Underwood! :) της σειράς House of Cards, Frank και Claire, αν το έχεις υπόψιν σου. Μόνο η απόκτηση δύναμης τους νοιάζει, ο καθένας για τον εαυτό του, κανένα απολύτως ενδιαφέρον για την ανθρωπότητα ή το περιβάλλον.

Δεν τους ξερω αλλά απο την φωτο υποψιαζομαι τι λες. Παντως δεν νομιζω να είναι αυτοι οι εγωϊστες για τους οποιους μιλησε ο μαξ.
Άβαταρ μέλους
OpenSocietyAgent
Fast poster

Δημοσ.: 1408
Εγγραφη: Σεπτέμβριος 1st, 2016, 12:22 pm
Το μέλος OpenSocietyAgent, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Οργισμένος » Σεπτέμβριος 13th, 2016, 12:15 pm

Red Hot Chili Lenin έγραψε: Karl Marx: Diego Armando Maradona

Max Stirner: Τάσος Λαγός.

Nuff said 8)

κεης κλοουζντ
ΤΟ βιβλίο μου:https://www.smashwords.com/books/view/412984
Η τραγελαφικά ωμή αλήθεια για την Ελλάδα.
ΕΝΤΕΛΩΣ ΔΩΡΕΑΝ!!!
Άβαταρ μέλους
Οργισμένος
Extreme poster

Δημοσ.: 32293
Εγγραφη: Νοέμβριος 15th, 2009, 2:47 pm
Τοποθεσια: Sector 001
Το μέλος Οργισμένος, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

ΠροηγούμενηΕπόμενη

Επιστροφή στην Φιλοσοφία

Μετάβαση στην αρχή της σελίδας

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 8 επισκέπτες