Αγαπημένο γλυκό

Συνταγές, φαγητά, γλυκίσματα, ποτά και cocktails (μόνο για χορτάτους).

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 10 επισκέπτες

Αγαπημένο γλυκό

Δημοσίευσηαπό stella » Μάιος 7th, 2006, 7:09 pm

Ποιο είναι το αγαπημένο σας γλυκό;
Πού δεν μπορείτε να αντισταθείτε, σε ποιον γλυκό γευστικό πειρασμό;
Προσωπικά, μου αρέσει πολύ η σοκολάτα και ειδικά ο κορμός, ένα γλυκό με κακάο, μπισκότα και κονιάκ, σε σχήμα κυλινδρικό, που φτιάχνεται πολύ εύκολα και φυλάσσεται στην κατάψυξη. Κάθε φορά που φτιάχνουμε κορμό (λέγεται και μωσαϊκό, νομίζω) γίνεται χαμός στο σπίτι (αρέσει και στον αδερφό μου και τους κολλητούς του, οπότε...καταλαβαίνετε!!).
Αντίθετα, σιροπιαστά γλυκά με φύλλο δεν με ενθουσιάζουν καθόλου.
Άβαταρ μέλους
stella
Συντονίστρια - Στην ομάδα από το '05

Δημοσ.: 18504
Εγγραφη: Σεπτέμβριος 30th, 2005, 1:59 am
Τοποθεσια: Αθήνα
Το μέλος stella, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Re: Αγαπημένο γλυκό

Δημοσίευσηαπό yvris » Μάιος 7th, 2006, 7:11 pm

stella έγραψε:Ποιο είναι το αγαπημένο σας γλυκό;
Πού δεν μπορείτε να αντισταθείτε, σε ποιον γλυκό γευστικό πειρασμό;
Προσωπικά, μου αρέσει πολύ η σοκολάτα και ειδικά ο κορμός, ένα γλυκό με κακάο, μπισκότα και κονιάκ, σε σχήμα κυλινδρικό, που φτιάχνεται πολύ εύκολα και φυλάσσεται στην κατάψυξη. Κάθε φορά που φτιάχνουμε κορμό λέγεται και μωσαϊκό, νομίζω) γίνεται χαμός στο σπίτι (αρέσει και στον αδερφό μου και τους κολλητούς του, οπότε...καταλαβαίνετε!!).
Αντίθετα, σιροπιαστά γλυκά με φύλλο δεν με ενθουσιάζουν καθόλου.

Αρσένιος....μμμμμμμμμμμμμμμμμμμμμμμμμμμμμμμμμμμμ
Οι περισσότεροι άνθρωποι είναι άλλοι άνθρωποι. Γνώμες κάποιου άλλου είναι οι σκέψεις τους, μίμηση οι ζωές τους, αντιγραφή τα πάθη τους.
Oscar Wilde
Άβαταρ μέλους
yvris
Fast poster

Δημοσ.: 1524
Εγγραφη: Απρίλιος 7th, 2005, 5:37 am
Τοποθεσια: Edmonton
Το μέλος yvris, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό arsenios » Μάιος 7th, 2006, 7:11 pm

Σοκολάτες...

:smt006
Πιστεύω εις έναν Θεό, Πατέρα, Παντοκράτωρα
Άβαταρ μέλους
arsenios
Crazy poster

Δημοσ.: 7752
Εγγραφη: Μάρτιος 3rd, 2006, 10:08 pm
Τοποθεσια: Άτιμη ξενιτιά!!
Το μέλος arsenios, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό stella » Μάιος 7th, 2006, 8:08 pm

Μα, τι έρωτας είναι αυτός, βρε yvris????
Άβαταρ μέλους
stella

Το μέλος stella, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό yvris » Μάιος 7th, 2006, 8:14 pm

stella έγραψε:Μα, τι έρωτας είναι αυτός, βρε yvris????

Ορμές ειν αυτές. Δεν τις ελέγχω. :smt049 :smt049 :smt049
Οι περισσότεροι άνθρωποι είναι άλλοι άνθρωποι. Γνώμες κάποιου άλλου είναι οι σκέψεις τους, μίμηση οι ζωές τους, αντιγραφή τα πάθη τους.
Oscar Wilde
Άβαταρ μέλους
yvris
Fast poster

Το μέλος yvris, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό ΠΡΙΑΠΟΣ » Μάιος 7th, 2006, 8:46 pm

Αγάπη μου γαμώτο
δώσ' μου ένα μπισκότο
Divide et impera
Άβαταρ μέλους
ΠΡΙΑΠΟΣ
New poster

Δημοσ.: 211
Εγγραφη: Φεβρουάριος 3rd, 2006, 1:57 pm
Το μέλος ΠΡΙΑΠΟΣ, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό stella » Μάιος 7th, 2006, 8:53 pm

Ένα κομμάτι από σένα για μένα κράτα
είσαι αυτό που μ'αρέσει, μια σοκολάτα... :smt003
Άβαταρ μέλους
stella

Δημοσίευσηαπό ΠΡΙΑΠΟΣ » Μάιος 7th, 2006, 8:57 pm

stella έγραψε:Ένα κομμάτι από σένα για μένα κράτα
είσαι αυτό που μ'αρέσει, μια σοκολάτα... :smt003

Μεσα στην καλή χαρά είσαι. Τι έγινε; Κρατάνε ακόμα οι μπαταρίες;
Divide et impera
Άβαταρ μέλους
ΠΡΙΑΠΟΣ
New poster

Το μέλος ΠΡΙΑΠΟΣ, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό arsenios » Μάιος 7th, 2006, 8:58 pm

στελλα θα σου στείλω μια σοκολάτα!!
Μεγάλη να χορτάσεις!
Πιστεύω εις έναν Θεό, Πατέρα, Παντοκράτωρα
Άβαταρ μέλους
arsenios
Crazy poster

Δημοσ.: 7752
Εγγραφη: Μάρτιος 3rd, 2006, 10:08 pm
Τοποθεσια: Άτιμη ξενιτιά!!
Το μέλος arsenios, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό yvris » Μάιος 7th, 2006, 8:59 pm

΄Αντε ρε μη με κοροϊδεύετε. Καλά, δε θα τύχει και σε σας; Θα τα πούμε τότε.... :smt003
Oscar Wilde
Άβαταρ μέλους
yvris
Fast poster

Δημοσίευσηαπό stella » Μάιος 7th, 2006, 8:59 pm

Χαχαχαχα!!!!
Πες το κι έτσι, Πρίαπε!!!!Εσύ γιατί μουρτζούφλης;; Δεν "φάγαμε γλυκό"; :lol: :smt006
Άβαταρ μέλους
stella

Δημοσίευσηαπό ΠΡΙΑΠΟΣ » Μάιος 7th, 2006, 9:03 pm

:smt005 :smt005
Divide et impera
Άβαταρ μέλους
ΠΡΙΑΠΟΣ
New poster

Δημοσίευσηαπό yvris » Μάιος 7th, 2006, 9:06 pm

stella έγραψε:Χαχαχαχα!!!!
Πες το κι έτσι, Πρίαπε!!!!Εσύ γιατί μουρτζούφλης;; Δεν "φάγαμε γλυκό"; :lol: :smt006

Γι'αυτό το θέμα πρέπει να ρωτήσεις εμένα :smt006
Oscar Wilde
Άβαταρ μέλους
yvris
Fast poster

Δημοσίευσηαπό Speculoos » Μάιος 7th, 2006, 9:45 pm

Κοίτα να δεις κάτι πράγματα! Μόλις έφτιαξα και απόλαυσα ένα λαχταριστό moelleux au chocolat και μπαίνοντας στο φόρουμ πέφτω σε θέμα με γλυκά!

Και αφού η επίγευση είναι ακόμα δυνατή, το moelleux παίρνει θέση ψηλά στις προτιμήσεις μου!

Είμαι γενικά εραστής της σοκολάτας αλλά πολές φορες συνδυάζω το μέρος που τυχαίνει να είμαι και την εποχή με κάποιο γλυκό. Τα καλοκαίρια πάντως είναι σημαδεμένα με τον κορμό που φτιάχνουμε σπίτι. Είναι ακριβώς ο κορμός που λέει η stella και τον προτιμώ ασυζητητί με μπισκότα Μιράντα.

Σε αντιθεση με τα υπόλοιπα μέλη της οικόγενειας δεν τους έμοιασα στην αγάπη τους για γαλακτομπούρεκα και μπακλαβαδες. Δε θα πω όχι, αλλά ποτέ δε θα μου λείψουν...(αν και θυμάμαι τη κολοκυθόπιτα και το ραβανί - αυτο που δεν έχει σιρόπι- που φτιάχνει η γιαγιά μου)

Και μιας και πλησιάζει καλοκαίρι, παιδική γεύση είναι τα λουκούμια που έτρωγα στο χωριό. Πήγαινα στη βρύση του χωριού και τα έβρεχα να φύγει η ζάχαρη και να γίνουν δροσερά. (πρέπει να είμαι από τους ελάχιστους που προτιμάνε να τρώνε έτσι τα λουκούμια). Στις διακοπές πάλι θα λαχταρίσω να φάω κάποιο γλυκό του κουταλιού (με το κυδώνι να είναι μακράν το αγαπημένο μου)
Κι όπως είπε ο μελλοθάνατος λίγο πριν τον οδηγήσουν στο απόσπασμα:

"Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε"

If you stare at the obese, the obese stares back...
Friedrich Nietzsche
Άβαταρ μέλους
Speculoos
Maniac poster

Δημοσ.: 11155
Εγγραφη: Ιανουάριος 8th, 2006, 9:44 pm
Τοποθεσια: Brüssel
Το μέλος Speculoos, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Parmenion » Μάιος 7th, 2006, 9:47 pm

Όλα τα γκυκά του κουταλιού! ΟΛΑ!!!!
Συκαλάκι, σταφύλι, νερατζάκι, κυδώνι, φυστίκι, καρύδι, πορτοκάλι, τριαντάφυλλο, βύσσινο, κολοκύθι, καρπούζι, ντοματάκι....
Πωπω μόνο που τα είπα τρελένομαι!! Ευτυχώς που ξέρει και τα φτιάχνει η μάνα μου και το σόι της από τη Μυτιλήνη...
Ελευθερία ή Θάνατος

2489 χρόνια μετά, τίποτα δεν τους έχει σβήσει από την μνήμη μας...

"ΓΝΩΘΙ Σ ΑΥΤΟΝ Ε ΜΗΔΕΝ ΑΓΑΝ"
Άβαταρ μέλους
Parmenion
Fast poster

Δημοσ.: 1259
Εγγραφη: Φεβρουάριος 4th, 2006, 2:59 pm
Τοποθεσια: Κορυδαλλός
Το μέλος Parmenion, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Επόμενη

Επιστροφή στην Μαγειρική

Μετάβαση στην αρχή της σελίδας

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 10 επισκέπτες