Λατρεμένο μου περίπτερο!

Συνταγές, φαγητά, γλυκίσματα, ποτά και cocktails (μόνο για χορτάτους).

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες

Λατρεμένο μου περίπτερο!

Δημοσίευσηαπό Lizzie » Φεβρουάριος 1st, 2013, 2:09 pm

Εικόνα

Έχει έρθει εκείνη η ώρα που δεν έχεις κάτι να κάνεις και τριγυρνάς μες το σπίτι καταναλώνοντας θερμίδες από το πήγαιν' έλα! Ο διάδρομος σε βγάζει στην κουζίνα και ενστικτωδώς αρχίζεις και ανοίγεις ντουλάπια και ψυγείο! Η μία φορά δε σου φτάνει και επαναλαμβάνεις για ακόμη μία μπορεί και δύο φορές τα ίδια... ανοίγματα, πιστεύοντας πως "ως εκ θαύματος" θα δεις κάτι που την πρώτη φορα που τα άνοιξες δεν είδες. Τίποτα αξιόλογο τελικά... και το χθεσινό σπανακόρυζο δε σου γεμίζει το μάτι. Η λιγούρα γίνεται πιο έντονη και παρά τη βαρεμάρα που σε κατακλύζει αποφασίζεις να πας στο περίπτερο (δεν είμαστε για ζαχαροπλαστεία και παραγγελειες απ' έξω...) να ικανοποιήσεις αυτό το κενό που ναι, πολλές φορές είναι μόνο στο μυαλό σου.

Φτάνεις. Σοκολάτες, κρουασάν, γλυκά σε ατομικές συσκευασίες, αλμυρά, πατατάκια, παγωτά, αναψυκτικά και ένα σωρό πράγματα έτοιμα να ικανοποιήσουν τις ορέξεις σου. Τί διαλέγεις όμως; Τί προτιμάς; Σε τί απλώνεις το χέρι πρώτα; (SAILOR δε μιλάω για την κόρη του περιπτερά! :smt005 ) με τί πιστεύεις ότι θα ικανοποιηθεί αυτή η καταραμένη λιγούρα;

Έμενα όταν με πιάνει αυτό, μπορώ να κάθομαι μπροστα από το περίπτερο (ράφια σε ψιλικατζήδικο, μίνι ή σούπερ μαρκετ δεν έχει σημασία) και να μην ξέρω τι να διαλέξω, με αποτέλεσμα αρκετές από αυτές να νευριάζω και να φεύγω χωρίς να πάρω κάτι. Όταν όμως απλώσω το χέρι αυτό που θα πάρω τις περισσότερες φορές θα είναι... αγαπημένα bake rolls κλασσική γεύση, lila pause, ΙΟΝ αμυγδάλου, mars (η special edition ειδικά είναι πολύ ωραια), crunch, kinder delice και μπισκότα είτε βουτύρου, είτε κανέλας, είτε σοκολάτας, είτε, είτε, είτε... ανάλογα τη στιγμή. Δύο από τα παραπάνω θα φύγουν μαζί μου! Καλά εντάξει :smt012 ... τρία... άντε τέσσερα μαζί με την πορτοκαλάδα Έψα με ανθρακικό σε μπουκαλάκι 500ml ή κάποιο χυμό (ή την κάνουμε την κατάχρηση ή όχι)!

Εσείς με τί φεύγετε από το περίπτερο σε τέτοιες στιγμές; :D (SAILOR δεν εννοώ την κόρη του περιπτερά! :smt005 )
Τελευταία επεξεργασία απο Lizzie την Φεβρουάριος 1st, 2013, 2:27 pm, επεξεργάστηκε 1 φορές συνολικά.
Άβαταρ μέλους
Lizzie
Casual Poster

Δημοσ.: 695
Εγγραφη: Ιανουάριος 13th, 2013, 8:03 pm
Το μέλος Lizzie, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Re: Λατρεμένο μου περίπτερο!

Δημοσίευσηαπό Έκτορας » Φεβρουάριος 1st, 2013, 2:24 pm

Lizzie έγραψε:

Εσείς με τί φεύγετε από το περίπτερο σε τέτοιες στιγμές; :D

Εικόνα

Προσφατα δοκιμασα και αυτη με το πορτοκάλι μεσα, ωραια ηταν :)
Άβαταρ μέλους
Έκτορας
Doom Spirit from Above

Δημοσ.: 81099
Εγγραφη: Ιούνιος 15th, 2005, 7:27 am
Το μέλος Έκτορας, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό πατατακι » Φεβρουάριος 1st, 2013, 2:51 pm

Σιγουρα ενα αλμυρο και ενα γλυκο. η και τα 2 η τιποτα!
Απο γλυκο θα προτιμησω κρουασαν αυτο το συγκεκριμενο(αν υπαρχει)
Εικόνα
η ενα αλλο που εχει και σοκολατα εξωτερικα(δεν θυμαμαι μαρκα)
διαφορετικα κιντερ μπουενο :smt007
απο αλμυρα εεεεε φυσικα πατατακια (αλλα δυσκολευομαι πολυυυυυυυ να διαλεξω γευση :smt010 καθε φορα)
η πακοτινια (τα οποια σπανια :smt010 τα βρισκω μαρκας jumbo)
και coca cola zero 8) γιατι προσεχουμε :lol:
(¯`v´¯)
.`·.¸.·´ ?
¸.·´¸.·´¨) ¸.·*¨)
(¸.·´ (¸.·´ .·´ ¸
Άβαταρ μέλους
πατατακι
Fast poster

Δημοσ.: 2450
Εγγραφη: Σεπτέμβριος 25th, 2011, 5:59 pm
Το μέλος πατατακι, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Άγιος » Φεβρουάριος 1st, 2013, 2:55 pm

Lizzie έγραψε:Εικόνα

Έχει έρθει εκείνη η ώρα που δεν έχεις κάτι να κάνεις και τριγυρνάς μες το σπίτι καταναλώνοντας θερμίδες από το πήγαιν' έλα! Ο διάδρομος σε βγάζει στην κουζίνα και ενστικτωδώς αρχίζεις και ανοίγεις ντουλάπια και ψυγείο! Η μία φορά δε σου φτάνει και επαναλαμβάνεις για ακόμη μία μπορεί και δύο φορές τα ίδια... ανοίγματα, πιστεύοντας πως "ως εκ θαύματος" θα δεις κάτι που την πρώτη φορα που τα άνοιξες δεν είδες. Τίποτα αξιόλογο τελικά... και το χθεσινό σπανακόρυζο δε σου γεμίζει το μάτι. Η λιγούρα γίνεται πιο έντονη και παρά τη βαρεμάρα που σε κατακλύζει αποφασίζεις να πας στο περίπτερο (δεν είμαστε για ζαχαροπλαστεία και παραγγελειες απ' έξω...) να ικανοποιήσεις αυτό το κενό που ναι, πολλές φορές είναι μόνο στο μυαλό σου.

Φτάνεις. Σοκολάτες, κρουασάν, γλυκά σε ατομικές συσκευασίες, αλμυρά, πατατάκια, παγωτά, αναψυκτικά και ένα σωρό πράγματα έτοιμα να ικανοποιήσουν τις ορέξεις σου. Τί διαλέγεις όμως; Τί προτιμάς; Σε τί απλώνεις το χέρι πρώτα; (SAILOR δε μιλάω για την κόρη του περιπτερά! :smt005 ) με τί πιστεύεις ότι θα ικανοποιηθεί αυτή η καταραμένη λιγούρα;

Έμενα όταν με πιάνει αυτό, μπορώ να κάθομαι μπροστα από το περίπτερο (ράφια σε ψιλικατζήδικο, μίνι ή σούπερ μαρκετ δεν έχει σημασία) και να μην ξέρω τι να διαλέξω, με αποτέλεσμα αρκετές από αυτές να νευριάζω και να φεύγω χωρίς να πάρω κάτι. Όταν όμως απλώσω το χέρι αυτό που θα πάρω τις περισσότερες φορές θα είναι... αγαπημένα bake rolls κλασσική γεύση, lila pause, ΙΟΝ αμυγδάλου, mars (η special edition ειδικά είναι πολύ ωραια), crunch, kinder delice και μπισκότα είτε βουτύρου, είτε κανέλας, είτε σοκολάτας, είτε, είτε, είτε... ανάλογα τη στιγμή. Δύο από τα παραπάνω θα φύγουν μαζί μου! Καλά εντάξει :smt012 ... τρία... άντε τέσσερα μαζί με την πορτοκαλάδα Έψα με ανθρακικό σε μπουκαλάκι 500ml ή κάποιο χυμό (ή την κάνουμε την κατάχρηση ή όχι)!

Εσείς με τί φεύγετε από το περίπτερο σε τέτοιες στιγμές; :D (SAILOR δεν εννοώ την κόρη του περιπτερά! :smt005 )

Δεν είναι καλά αυτά τα πράματα, θα παχύνεις, πρόσεχε!!!

Ίον Serrano για μένα, η αγαπημένη μου πρέζα γλυκόζης...
Το μέλος έχει αποχωρήσει.
Άβαταρ μέλους
Άγιος
Maniac poster

Δημοσ.: 16790
Εγγραφη: Απρίλιος 17th, 2008, 8:26 pm
Τοποθεσια: Εις τόπον χλοερόν, εις τόπον αναπαύσεως.
Το μέλος Άγιος, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Naida » Φεβρουάριος 1st, 2013, 2:57 pm

Μπισκότα κανέλας :smt007 και γάλα.Αν είναι βράδυ.Άμα είναι μέρα τσακώνομαι με τη ψιλικατζού που δεν ε΄χει τις τσάντες του τζάμπο τις μεγάλες :lol:
You are my destiny....
Άβαταρ μέλους
Naida
Extreme poster

Δημοσ.: 29007
Εγγραφη: Μάιος 9th, 2009, 10:28 am
Το μέλος Naida, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Ασεβαστος » Φεβρουάριος 1st, 2013, 3:03 pm

με μια μπουγατσα απο το φουρνο διπλα στο περιπτερο.

αν δεν εχει φουρνο, παγωτο.

αν ειναι χειμωνας και δεν εχει παγωτα, ψαχνω για φουρνο.....
μεσο ανεγκεφαλο κομμουνι έγραψε:
εγω βεβαια θα πραξω ο,τι αποφασισουν τα οργανα του κομματος

to be old and wise, you must first be young and stupid
Άβαταρ μέλους
Ασεβαστος
Maniac poster

Δημοσ.: 15117
Εγγραφη: Ιούνιος 24th, 2010, 5:27 pm
Το μέλος Ασεβαστος, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό χρήστης «Windows User» » Φεβρουάριος 1st, 2013, 3:07 pm

Lizzie έγραψε:Εικόνα
Lizzie, εάν πάντως θες να "λατρέψεις" το συγκεκριμένο περίπτερο, ευχαρίστως να σου πω πού βρίσκεται. :lol:
σιχαίνομαι όσους σιχαίνονται άλλους για τα πιστεύω τους, είναι μικρότερα σκουλήκια στα μάτια μου
θα έλεγε ο σπουδαίος πολιτικός ανήρ ΚΩΝΣΤΑΝΤΗΣ ΚΑΝΑΡΗΣ

1861: ο Κανάρης αρνείται πρόσθετη σύνταξη
Άβαταρ μέλους
χρήστης «Windows User»
Casual Poster

Δημοσ.: 878
Εγγραφη: Σεπτέμβριος 30th, 2012, 1:08 pm
Το μέλος χρήστης «Windows User», σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Ερμής » Φεβρουάριος 1st, 2013, 3:14 pm

ΙΟΝ αμυγδάλου και πατατάκια Τσακίρης.
Leon Degrelle: "Οι δεξιοί είναι δειλοί , δεν κάνουν για τίποτε..."

"Προσοχή στην δεξιά. Είναι δειλοί που συμμαχούν με τους πάντες , ακόμη και με τους κομμουνιστές..."
Άβαταρ μέλους
Ερμής
Extreme poster

Δημοσ.: 29973
Εγγραφη: Φεβρουάριος 19th, 2008, 2:12 pm
Το μέλος Ερμής, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Diavlos_1 » Φεβρουάριος 1st, 2013, 3:19 pm

Γιαούρτι και πατατάκια με μυρωδικά. Το γιαούρτι χωρίς κουταλάκι, το τρώω με τα πατατάκια.
Άβαταρ μέλους
Diavlos_1
Fast poster

Δημοσ.: 3899
Εγγραφη: Δεκέμβριος 2nd, 2010, 6:57 pm
Το μέλος Diavlos_1, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό πατατακι » Φεβρουάριος 1st, 2013, 3:24 pm

Diavlos_1 έγραψε: Γιαούρτι και πατατάκια με μυρωδικά. Το γιαούρτι χωρίς κουταλάκι, το τρώω με τα πατατάκια.

αχα! ενδιαφερον !!! θα το δοκιμασω!
(¯`v´¯)
.`·.¸.·´ ?
¸.·´¸.·´¨) ¸.·*¨)
(¸.·´ (¸.·´ .·´ ¸
Άβαταρ μέλους
πατατακι
Fast poster

Το μέλος πατατακι, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό esil » Φεβρουάριος 1st, 2013, 3:24 pm

πατατακι έγραψε: Σιγουρα ενα αλμυρο και ενα γλυκο. η και τα 2 η τιποτα!

και τα τρως εναλαξ μετα
μια το γλυκο μια το αλμυρο!!!!!!!
( ετουτο το κρουασαν λες ? Εικόνα

οσον αφορα το αλμυρο θα ειναι lays με ριγανη (εναλλακτικα συνοδευονται και απο γιαουρτακι τοταλ ) και για το γλυκο ιον αμυγδαλου (αυτη των εκατο γραμμαριων ,δεν κανουμε τσιγκουνιες :D )
Όσα κομμάτια κι μπορέσεις να ενώσεις...Δεν θα σου φτάσουν μια στιγμή για να με νιώσεις
Άβαταρ μέλους
esil
New poster

Δημοσ.: 326
Εγγραφη: Αύγουστος 21st, 2012, 4:19 am
Το μέλος esil, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό πατατακι » Φεβρουάριος 1st, 2013, 3:40 pm

esil έγραψε:
πατατακι έγραψε: Σιγουρα ενα αλμυρο και ενα γλυκο. η και τα 2 η τιποτα!

και τα τρως εναλαξ μετα
μια το γλυκο μια το αλμυρο!!!!!!!
( ετουτο το κρουασαν λες ? Εικόνα

οσον αφορα το αλμυρο θα ειναι lays με ριγανη (εναλλακτικα συνοδευονται και απο γιαουρτακι τοταλ ) και για το γλυκο ιον αμυγδαλου (αυτη των εκατο γραμμαριων ,δεν κανουμε τσιγκουνιες :D )

ναιαιαιαια αυτο λεω!! :smt007
και ακριβως τρωγονται εναλλαξ, με πιανεις :smt023 :wink:
(¯`v´¯)
.`·.¸.·´ ?
¸.·´¸.·´¨) ¸.·*¨)
(¸.·´ (¸.·´ .·´ ¸
Άβαταρ μέλους
πατατακι
Fast poster

Δημοσίευσηαπό Lizzie » Φεβρουάριος 1st, 2013, 3:46 pm

Άγιος έγραψε:
Δεν είναι καλά αυτά τα πράματα, θα παχύνεις, πρόσεχε!!!

Ε καλέ! Μία στις τόσες! Έχουμε και τις... περίεργες μέρες εμείς! :wink:

I me mine έγραψε:Lizzie, εάν πάντως θες να "λατρέψεις" το συγκεκριμένο περίπτερο, ευχαρίστως να σου πω πού βρίσκεται. :lol:

Αααα όχι, δε θέλω να δίνω αποκλειστικότητες! Μου κρατούν μούτρα μετά οι υπόλοιποι ψιλικατζηδοπεριπτεριούχοι! :D
Άβαταρ μέλους
Lizzie
Casual Poster

Το μέλος Lizzie, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Lizzie » Φεβρουάριος 1st, 2013, 4:00 pm

esil έγραψε:
πατατακι έγραψε: αυτη των εκατο γραμμαριων ,δεν κανουμε τσιγκουνιες :D

Έχει και 500γρ στα σούπερ μαρκέτς... :D
Άβαταρ μέλους
Lizzie
Casual Poster

Δημοσίευσηαπό Χαοτικός » Φεβρουάριος 1st, 2013, 4:06 pm

Εικόνα
Too much heaven on their minds.
Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Fast poster

Δημοσ.: 3436
Εγγραφη: Σεπτέμβριος 7th, 2012, 4:23 am
Το μέλος Χαοτικός, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Επόμενη

Επιστροφή στην Μαγειρική

Μετάβαση στην αρχή της σελίδας

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες