Λατρεμένο μου περίπτερο!

Συνταγές, φαγητά, γλυκίσματα, ποτά και cocktails (μόνο για χορτάτους).

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 5 επισκέπτες

Re: Λατρεμένο μου περίπτερο!

Δημοσίευσηαπό enterprise-psi » Φεβρουάριος 7th, 2013, 1:49 pm

Ακόμα βγάζω σπυράκια λες και είμαι 13 όταν τρώω σοκολάτα. Ένα ντέρμπι το μήνα και αν :smt010
Άβαταρ μέλους
enterprise-psi
Extreme poster

Δημοσ.: 34125
Εγγραφη: Δεκέμβριος 26th, 2002, 4:56 am
Τοποθεσια: sector 001
Το μέλος enterprise-psi, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Phoenix » Φεβρουάριος 7th, 2013, 1:51 pm

enterprise-psi έγραψε: Ακόμα βγάζω σπυράκια λες και είμαι 13 όταν τρώω σοκολάτα. Ένα ντέρμπι το μήνα και αν :smt010

Το εχω ακουσει πολλες φορες αυτο αλλα ποτε δεν καταλαβα γιατι συμβαινει! :smt017
Εγω ευτυχως δεν εχω τετοιο θεμα και τρωω ανετα τις σοκολατιτσες μου! :smt003
Pluviophile; (n) a lover of rain; someone who finds joy and peace of mind during rainy days...
Άβαταρ μέλους
Phoenix
Flirting with bitterness

Δημοσ.: 17628
Εγγραφη: Αύγουστος 14th, 2012, 12:11 pm
Το μέλος Phoenix, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό enterprise-psi » Φεβρουάριος 7th, 2013, 2:02 pm

Κάτι με τα λιπαρά και το συκώτι νομίζω, δεν θυμάμαι....

Αν και φαγητό με λιπαρά αν φάω, δεν βγάζω κανένα σπυράκι, μόνο με σοκολάτα..... Αλλεργία στην σοκολάτα; Δεν νομίζω, γιατί άλλα σοκολατοειδη δεν μου κάνουν σπυράκια.

Δεν ξέρω :smt011
Άβαταρ μέλους
enterprise-psi
Extreme poster

Το μέλος enterprise-psi, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Phoenix » Φεβρουάριος 7th, 2013, 2:04 pm

enterprise-psi έγραψε: Κάτι με τα λιπαρά και το συκώτι νομίζω, δεν θυμάμαι....

Αν και φαγητό με λιπαρά αν φάω, δεν βγάζω κανένα σπυράκι, μόνο με σοκολάτα..... Αλλεργία στην σοκολάτα; Δεν νομίζω, γιατί άλλα σοκολατοειδη δεν μου κάνουν σπυράκια.

:smt056
Pluviophile; (n) a lover of rain; someone who finds joy and peace of mind during rainy days...
Άβαταρ μέλους
Phoenix
Flirting with bitterness

Δημοσ.: 17628
Εγγραφη: Αύγουστος 14th, 2012, 12:11 pm
Το μέλος Phoenix, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Angel Lady » Φεβρουάριος 7th, 2013, 2:08 pm

enterprise-psi έγραψε: Ακόμα βγάζω σπυράκια λες και είμαι 13 όταν τρώω σοκολάτα. Ένα ντέρμπι το μήνα και αν :smt010

Και δεν χαίρεσαι που αυτό είναι σημάδι ότι θα μείνεις πάντα νέος και ωραίος και θα μας θάψεις όλους; :smt003 :P :P
Angel Lady

Το μέλος Angel Lady, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό enterprise-psi » Φεβρουάριος 7th, 2013, 2:22 pm

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
enterprise-psi
Extreme poster

Δημοσίευσηαπό Storm » Φεβρουάριος 7th, 2013, 2:26 pm

μιας και το 'φερε η περίσταση,σε περιόδους κρίσης,σοκολάτα γάλακτος με σταφύλι και φουντούκι. :smt049
Πάμε, έλα κραγιόν μου!
Άβαταρ μέλους
Storm
Like a daydream or a fever..

Δημοσ.: 3471
Εγγραφη: Φεβρουάριος 12th, 2011, 11:33 pm
Τοποθεσια: Near you, needing nothing.
Το μέλος Storm, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό OsamaBinSemen » Φεβρουάριος 7th, 2013, 2:40 pm

portia έγραψε: Θεωρώ τα περίπτερα παρακμή. Και από το ότι καταλαμβάνουν και ασχημαίνουν το δημόσιο χώρο και από το ότι το 90% των ατόμων που δουλεύουν σε αυτά είναι ο ορισμός της αρπαχτής και της αγένειας. Κι επειδή η συμπεριφορά τους την περίοδο της καθόδου του ΧΑΑ ήταν υπεραρκετή για ν'απαξιωθούν στα μάτια των πελατών, έχω να πω πως όποιος υπουργός τα καταργήσει, θαναι μεγάλος μάγκας.

Τον περιπτερα πολλοί εμιμησαν,το περίπτερο κανεις!
Αγαπάμε περιπτερα,φορτωμενα,ολοτιγκαριστα περιπτερα!
Τετοια περιπτερα ειναι απο μονα τους επαρκης λογος για να αξιζει να μενεις σε τουτο τον ξεπεσμενο και κατηραμενο τοπο.
Γιατι ξερεις ρε πουστη μου,οτι θα στη βαρεσει 4 η ώρα τα ξημερωματα και ό,τι και να΄ναι αυτο που γουσταρεις θα το βρεις!
U name it ,γαμω το κερατο μου:τσιγαρα,καπνα,τσιχλες,καραμελες,ανθρακουχα,μπυριτσες,ρετσινα,κρουασαν,σοκολατες,γαριδακια,πατατακια,καρτα τηλεφωνου,καφε,σερβιετες,καποτες,τί;τί μπορει να σου σκασει και να σε αφησει ανικανοποιητο ενα περιπτερο σωστο,φορτωμενο,διανυκτερευων,ενα περιπτερο που σεβεται τον εαυτο του;
OsamaBinSemen
Crazy poster

Δημοσ.: 5472
Εγγραφη: Ιούνιος 21st, 2007, 10:45 pm
Τοποθεσια: Z-10
Το μέλος OsamaBinSemen, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Naida » Φεβρουάριος 7th, 2013, 2:43 pm

Cognitive dissonance έγραψε:
portia έγραψε: Θεωρώ τα περίπτερα παρακμή. Και από το ότι καταλαμβάνουν και ασχημαίνουν το δημόσιο χώρο και από το ότι το 90% των ατόμων που δουλεύουν σε αυτά είναι ο ορισμός της αρπαχτής και της αγένειας. Κι επειδή η συμπεριφορά τους την περίοδο της καθόδου του ΧΑΑ ήταν υπεραρκετή για ν'απαξιωθούν στα μάτια των πελατών, έχω να πω πως όποιος υπουργός τα καταργήσει, θαναι μεγάλος μάγκας.

Τον περιπτερα πολλοί εμιμησαν,το περίπτερο κανεις!
Αγαπάμε περιπτερα,φορτωμενα,ολοτιγκαριστα περιπτερα!
Τετοια περιπτερα ειναι απο μονα τους επαρκης λογος για να αξιζει να μενεις σε τουτο τον ξεπεσμενο και κατηραμενο τοπο.
Γιατι ξερεις ρε πουστη μου,οτι θα στη βαρεσει 4 η ώρα τα ξημερωματα και ό,τι και να΄ναι αυτο που γουσταρεις θα το βρεις!
U name it ,γαμω το κερατο μου:τσιγαρα,καπνα,τσιχλες,καραμελες,ανθρακουχα,μπυριτσες,ρετσινα,κρουασαν,σοκολατες,γαριδακια,πατατακια,καρτα τηλεφωνου,καφε,σερβιετες,καποτες,τί;τί μπορει να σου σκασει και να σε αφησει ανικανοποιητο ενα περιπτερο σωστο,φορτωμενο,διανυκτερευων,ενα περιπτερο που σεβεται τον εαυτο του;

:smt005 :smt005 :smt005
You are my destiny....
Άβαταρ μέλους
Naida
Extreme poster

Δημοσ.: 29043
Εγγραφη: Μάιος 9th, 2009, 10:28 am
Το μέλος Naida, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό esil » Φεβρουάριος 7th, 2013, 2:46 pm

enterprise-psi έγραψε: ... όταν τρώω σοκολάτα.

ισχυει και με την λευκη σοκολάτα ή μόνο με την γαλακτος ?

Ασεβαστος έγραψε: ... και βυσσινο.

!!!!αυτο δεν το ειχα σκεφτει !!!! :smt003

(κατι σε μπλακ φορεστ πρεπει να εμοιαζε ? )
Όσα κομμάτια κι μπορέσεις να ενώσεις...Δεν θα σου φτάσουν μια στιγμή για να με νιώσεις
Άβαταρ μέλους
esil
New poster

Δημοσ.: 326
Εγγραφη: Αύγουστος 21st, 2012, 4:19 am
Το μέλος esil, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Lizzie » Φεβρουάριος 7th, 2013, 3:10 pm

Άγιος έγραψε:Δεν ξέρω αν έχεις ιδέα σχετικά με το τι κάνει το συκώτι σου όταν έχεις υψηλά επίπεδα γλυκόζης στο αίμα τα οποία δεν χρησιμοποιείς επί τόπου για να παράγεις ενέργεια κάνοντας κάτι... Ναι, ο ύπνος το κώμα μετά το "επιδόρπιο" είναι ωραία μαστούρα, αλλά παράλληλα είναι και μαζική καταστροφή του μεταβολισμού σου.

Μα πού πήγε η απάντηση που έγραψα;... :smt012

Με λίγα λόγια γιατί βαριέμαι και δε θυμαμαι να τα ξαναγραψω όλα...

Τα υψηλά επίπεδα γλυκόζης στο αίμα κάνουν σε όλα τα όργανα κακό! Για να γίνει αυτό όμως θα πρέπει ή ο οργανισμός να μην παράγει ινσουλίνη ή να παράγει αλλά να μην μπορεί να την εκμεταλλευτεί όλη, κατάστασεις που στην πρώτη περίπτωση είναι αδύνατο να μην έχει γίνει αντιληπτό κ στη δεύτερη αν υπάρχει ιστορικό κάνεις τα ετήσια τσεκ απ σου και το βρίσκεις. Όπως και ναχει ο οργανισμός παράγει ινσουλίνη και δεν αφήνει τη γλυκόζη στο αίμα. Τώρα αν θες να φας το καταπέτασμα αυτό είναι ένα άλλο θέμα. Γενικά η υπερβόλη δεν κάνει καλό πουθενά!

Το παρόν θέμα είναι ελαφρύ και απλό. Τί θα αγόραζες από το περίπτερο αν σε έπιανε μια λιγούρα ξαφνικά! Τίποτα περισσότερο και τίποτα λιγότερο!
Άβαταρ μέλους
Lizzie
Casual Poster

Δημοσ.: 695
Εγγραφη: Ιανουάριος 13th, 2013, 8:03 pm
Το μέλος Lizzie, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Άγιος » Φεβρουάριος 7th, 2013, 3:28 pm

enterprise-psi έγραψε: Κάτι με τα λιπαρά και το συκώτι νομίζω, δεν θυμάμαι....

Δοκίμασε να δείς αν βγάζεις σπυριά με την λευκή σοκολάτα. Αν όχι, τότε έχεις κάποια αντίδραση στα στερεά του κακάου.

H λευκή σοκολάτα στην ουσία αποτελείται από το βούτυρο του κακάου, χωρίς τα στερεά.

Το βούτυρο δίνει τη χαρακτηριστική "σοκολατένια" γεύση, αλλά τα στερεά περιέχουν τις ουσίες που προκαλούν την "σοκολατομαστούρα": Θιαμίνη, θεοβρωμίνη και φαινυλαιθυλαμίνη. Η τελευταία έχει παρόμοια δράση με τις αμφεταμίνες, συμβάλλει στην απελευθέρωση νορεπινεφρίνης και ντοπαμίνης.

Αν σε ενδιαφέρει η γεύση χωρίς τη μαστούρα, και με την λευκή σοκολάτα δεν βγάζεις σπυριά, το έλυσες το πρόβλημά σου.
Το μέλος έχει αποχωρήσει.
Άβαταρ μέλους
Άγιος
Maniac poster

Δημοσ.: 16790
Εγγραφη: Απρίλιος 17th, 2008, 8:26 pm
Τοποθεσια: Εις τόπον χλοερόν, εις τόπον αναπαύσεως.
Το μέλος Άγιος, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Lizzie » Φεβρουάριος 7th, 2013, 3:52 pm

Άγιος έγραψε: αλλά τα στερεά περιέχουν τις ουσίες που προκαλούν την "σοκολατομαστούρα": Θιαμίνη, θεοβρωμίνη και φαινυλαιθυλαμίνη.

Μια βιταμίνη, ένα διεγερτικό και μία ουσία που την παράγει ακόμη και ο ίδιος ο οργανισμός και δημιουργεί διάθεση για... έρωτα (συνάισθημα) στον ανθρωπο!

Η γλυκόζη στο αίμα ευθύνεται για τη "μαστούρα" που λες. Γενικά τα ζάχαρα. Γι' αυτό και δεν έχουμε μαστούρα μόνο μετά την απότομη κατανάλωση πολλών γλυκών αλλά γενικότερα μετά από φαγητό πλούσιο σε υδατάνθρακες.
Άβαταρ μέλους
Lizzie
Casual Poster

Το μέλος Lizzie, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Άγιος » Φεβρουάριος 7th, 2013, 4:50 pm

Lizzie έγραψε:
Άγιος έγραψε: αλλά τα στερεά περιέχουν τις ουσίες που προκαλούν την "σοκολατομαστούρα": Θιαμίνη, θεοβρωμίνη και φαινυλαιθυλαμίνη.

Μια βιταμίνη, ένα διεγερτικό (μαστούρα) και μία ουσία που την παράγει ακόμη και ο ίδιος ο οργανισμός και δημιουργεί διάθεση για... έρωτα (συνάισθημα)(μαστούρα) στον ανθρωπο!

Η γλυκόζη στο αίμα ευθύνεται για τη "μαστούρα" που λες. Γενικά τα ζάχαρα. Γι' αυτό και δεν έχουμε μαστούρα μόνο μετά την απότομη κατανάλωση πολλών γλυκών αλλά γενικότερα μετά από φαγητό πλούσιο σε υδατάνθρακες.

Κάπως έτσι, αλλά όχι ακριβώς. Π.χ. μια μακαρονάδα δεν προκαλεί ούτε διέγερση, ούτε διάθεση για έρωτα, μόνο υπνηλία.
Το μέλος έχει αποχωρήσει.
Άβαταρ μέλους
Άγιος
Maniac poster

Δημοσ.: 16790
Εγγραφη: Απρίλιος 17th, 2008, 8:26 pm
Τοποθεσια: Εις τόπον χλοερόν, εις τόπον αναπαύσεως.
Το μέλος Άγιος, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Lizzie » Φεβρουάριος 7th, 2013, 8:58 pm

Άγιος έγραψε:
Lizzie έγραψε:

Μια βιταμίνη, ένα διεγερτικό (μαστούρα) και μία ουσία που την παράγει ακόμη και ο ίδιος ο οργανισμός και δημιουργεί διάθεση για... έρωτα (συνάισθημα)(μαστούρα) στον ανθρωπο!

Κάπως έτσι, αλλά όχι ακριβώς. Π.χ. μια μακαρονάδα δεν προκαλεί ούτε διέγερση, ούτε διάθεση για έρωτα, μόνο υπνηλία.

:o Είπα εγώ ότι η μακαρονάδα προκαλεί διέγερση ή διάθεση για έρωτα;... Υπνηλία θα σου φέρει, εφόσον όμως φας πολύ και πολύ γρήγορα. Όταν τρως γρήγορα, το πάγκρεας δεν προλαβαίνει να εκκρίνει με την ίδια ταχύτητα την ινσουλίνη και η υπερβολική γλυκόζη στο αίμα προκαλεί μπλα μπλα μπλα... τα είπαμε...

Το διεγερτικό θα εξαφανίσει τη μαστούρα και η διάθεση για... έρωτα επίσης είναι τονωτική. Από αυτά μονο η υπνηλία μπορουμε να πούμε ότι είναι... μαστούρα.

Τελικά από το περίπτερο εσύ θα πάρεις κάτι; να το κάνω ζαχαροπλαστείο μήπως και απλώσεις χεράκι; Φούρνο; Τυροπιτάδικο;
Άβαταρ μέλους
Lizzie
Casual Poster

ΠροηγούμενηΕπόμενη

Επιστροφή στην Μαγειρική

Μετάβαση στην αρχή της σελίδας

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 5 επισκέπτες