Η χαρά του μπούλη.

Συνταγές, φαγητά, γλυκίσματα, ποτά και cocktails (μόνο για χορτάτους).

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 6 επισκέπτες

Η χαρά του μπούλη.

Δημοσίευσηαπό Cavaliere » Οκτώβριος 28th, 2014, 3:16 pm

Όλοι μας, ενίοτε, απολαμβάνουμε, ως μπούληδες και μπούλες, το φαγάκι της μαμάς. Άλλοι κάθε μέρα, άλλοι κάθε Κυριακή, άλλοι κάθε γιορτή, κι άλλοι, όποτε δουν τη μάνα, μπορεί και μια φορά τον χρόνο. Άλλοι την χάσανε, τη μαμά, αλλά έχουν από αυτή αναμνήσεις στην κουζίνα τους. Αν ζει η μαμά σας, ποιό είναι το τοπ της; Ή, όταν ζούσε. Ποιό είναι το αχτύπητό της σουξέ στη μαγειρική;
ORDEM E PROGRESSO.
Άβαταρ μέλους
Cavaliere
Σκληρή αρχή μιας σκληρής μέρας

Δημοσ.: 81218
Εγγραφη: Μάρτιος 5th, 2008, 3:51 pm
Τοποθεσια: Δόξα τω Θεώ.
Το μέλος Cavaliere, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Re: Η χαρά του μπούλη.

Δημοσίευσηαπό Κουρκούας » Οκτώβριος 28th, 2014, 3:21 pm

οι χριστουγεννιάτικες δίπλες μακράν το πρώτο. δεν έχω ξαναφάει καλύτερες, ούτε κανείς άλλος που τις έχει δοκιμάσει.
Άβαταρ μέλους
Κουρκούας
O πρίγκηψ του γυφτολαϊκού

Δημοσ.: 30358
Εγγραφη: Απρίλιος 18th, 2006, 7:06 pm
Τοποθεσια: Θάλασσα
Το μέλος Κουρκούας, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Cavaliere » Οκτώβριος 28th, 2014, 3:27 pm

Γιουβαρλάκια;
:smt007
ORDEM E PROGRESSO.
Άβαταρ μέλους
Cavaliere

Το μέλος Cavaliere, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό ritzeri » Οκτώβριος 28th, 2014, 3:46 pm

Μιλφειγ, στο οποιο εβαζε ομως κρακερς.
Σπανακοτυροπιτα.
Σκορδαλια
Άβαταρ μέλους
ritzeri
Maniac poster

Δημοσ.: 11767
Εγγραφη: Απρίλιος 23rd, 2010, 5:27 pm
Το μέλος ritzeri, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Ερμής » Οκτώβριος 28th, 2014, 3:50 pm

Το καλυτερο φαΐ της μάνας είναι το παραδοσιακό ελληνικό λεμονατο μοσχάρι με πατατες, κατσαρόλας
Απο γλυκά Cannoli
Leon Degrelle: "Οι δεξιοί είναι δειλοί , δεν κάνουν για τίποτε..."

"Προσοχή στην δεξιά. Είναι δειλοί που συμμαχούν με τους πάντες , ακόμη και με τους κομμουνιστές..."
Άβαταρ μέλους
Ερμής
Extreme poster

Δημοσ.: 30065
Εγγραφη: Φεβρουάριος 19th, 2008, 2:12 pm
Το μέλος Ερμής, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Cavaliere » Οκτώβριος 28th, 2014, 3:57 pm

Η δικιά μου, ψαρονέφρι στην κατσαρόλα με σάλτσα μουστάρδας. Επίσης, κατσίκι, πετυχαίνει το ψήσιμο ιδανικά, εγώ προσπαθώ χρόνια να μάθω να ψήνω το κατσίκι τόσο περίτεχνα κι αποτυγχάνω.
ORDEM E PROGRESSO.
Άβαταρ μέλους
Cavaliere

Δημοσίευσηαπό Red Hot Chili Lenin » Οκτώβριος 28th, 2014, 4:03 pm

Η μάνα μου είναι υπερβολικά καλή μαγείρισσα... παραδοσιακή, αλλά καθώς έχει ζήσει χρόνια στα εξωτερικά, δε φοβάται να κάνει και πειραματισμούς και να υιοθετήσει "ξενικές" συνταγές.

Πάντως το απόλυτο ΤΟΠ της, είναι το εκπάγλου κάλλους (και άφθαστης νοστιμιάς) παστίτσιο της. Επίσης κάνει έξοχα μαγειρευτά κατσαρόλας, έχει την καλύτερη τεχνική στους μπουμπουριστούς χοχλιούς (εγώ δεν τους τρώω, αλλά αυτοί που έχουν φάει μιλάνε για τους καλύτερους έβερ) και γενικώς είναι φοβερή μαγείρισσα.
Προβλέψεις Οργιου το 2011 για το ΧΑΑ

Οργισμένος έγραψε: Εγω ψηφισα το : «Έντονο ανοδικο ξεσπασμα σε 1-2-3 μηνες.6.000 μοναδες το 2015. Εως το 2020 θα'χει ακουμπήσει ο ΓΔ τις 10.000 ΜΟΝΑΔΕΣ.»

Bullseye :lol:
Άβαταρ μέλους
Red Hot Chili Lenin
Extreme poster

Δημοσ.: 36493
Εγγραφη: Φεβρουάριος 29th, 2012, 11:31 am
Το μέλος Red Hot Chili Lenin, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Cavaliere » Οκτώβριος 28th, 2014, 4:06 pm

Άμα δεν τρως χοχλιούς δεν κάνεις τίποτα.
:cry:
Δεν ντρέπεσαι, Κρητικός; Θα πέσει φωτιά να μας κάψει.
ORDEM E PROGRESSO.
Άβαταρ μέλους
Cavaliere

Δημοσίευσηαπό Red Hot Chili Lenin » Οκτώβριος 28th, 2014, 4:12 pm

:oops:

ε, δε με αρέζουν αφού... :oops:

Οργισμένος έγραψε: Εγω ψηφισα το : «Έντονο ανοδικο ξεσπασμα σε 1-2-3 μηνες.6.000 μοναδες το 2015. Εως το 2020 θα'χει ακουμπήσει ο ΓΔ τις 10.000 ΜΟΝΑΔΕΣ.»

Άβαταρ μέλους
Red Hot Chili Lenin
Extreme poster

Το μέλος Red Hot Chili Lenin, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Birdy » Οκτώβριος 28th, 2014, 4:21 pm

Εγώ ήμουν από τους τυχερούς που η μία γιαγιά έμενε στον από κάτω όροφο και η άλλη 10 λεπτά με το αμάξι. Τι να κλάσει το φαΐ της μάνας (σόρρυ ρε μάνα αλλά είναι η αλήθεια) :lol:
Η μία ήταν εξπέρ σε πίτες/ζύμες (number one τα τηγανιτά ποντιακά (πιροσκί, περέκ, τσιριχτά) και οι κιμαδόπιτες). Επίσης έκανε πολύ καλό μπορτς
Η άλλη έκανε τρομερά τσουρέκια και τους αγαπημένους μου κεφτέδες με πατάτες, με τις πατάτες να τηγανίζονται στο λάδι των κεφτέδων :smt007. Επίσης λαχανιά με αγριογούρουνο :vp12:
Σε ερώτηση για το τι λύση σκέπτεται δεδομένου πως δεν μπορούν να νομοθετηθούν τα μέτρα έκτακτης ανάγκης, ο κ. Τσακαλώτος δήλωσε πως «η κυβέρνηση ΣΥΡΙΖΑ-ΑΝΕΛ είναι γεμάτη ιδέες»
Άβαταρ μέλους
Birdy
Crazy poster

Δημοσ.: 5287
Εγγραφη: Ιούνιος 13th, 2013, 10:43 am
Το μέλος Birdy, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό The Age of Aquarius » Οκτώβριος 28th, 2014, 4:32 pm

Εμένα η μάνα μου μαγείρευε καταπληκτικά όπως και οι περισσότερες γυναίκες της εποχής της που εκτός των άλλων φρόντιζαν και το σπίτι.

Αλλά εγώ έγινα μέσα σε μικρό χρονικό διάστημα τόσο καλός μάγειρας που τα φαγητά που έτρωγα από τη μάνα μου μοιάζουν σαν μια ανάμνηση παλιά. Το χρώμα τους έχει ξεθωριάσει, η μυρωδιά τους έχει χαθεί μέσα σε μια μυσταγωγία καινούριων και η γεύση τους είναι κάτι σαν την αχνή ανάμνηση του πρώτου φιλιού
Άβαταρ μέλους
The Age of Aquarius
Crazy poster

Δημοσ.: 9596
Εγγραφη: Οκτώβριος 11th, 2010, 1:25 am
Τοποθεσια: Благовещенск - 海兰泡
Το μέλος The Age of Aquarius, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Cavaliere » Οκτώβριος 28th, 2014, 4:33 pm

Αν μιλάμε για γιαγιάδες, η δικιά μου έχει σπεσιαλιτέ τη φασολάδα, τους κεφτέδες με κόκκινη σάλτσα, και τα γεμιστά με δικές μας πιπεριές όμως. Κι όταν λέω, δικές μας πιπεριές, εννοώ πως ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΑΕΙ ΤΟ ΜΥΑΛΟ ΣΑΣ ΤΙ ΠΙΠΕΡΙΑ ΒΓΑΖΟΥΜΕ.
:smt003
ORDEM E PROGRESSO.
Άβαταρ μέλους
Cavaliere

Δημοσίευσηαπό Red Hot Chili Lenin » Οκτώβριος 28th, 2014, 5:42 pm

Birdy έγραψε: κεφτέδες με πατάτες, με τις πατάτες να τηγανίζονται στο λάδι των κεφτέδων

τομπαίρνεις ρε πστ, τώρα μου άνοιξες την όρεξη για αυτό το ΘΕΙΟ φαγί :smt013

Άβαταρ μέλους
Red Hot Chili Lenin
Extreme poster

Δημοσίευσηαπό Cavaliere » Οκτώβριος 28th, 2014, 5:48 pm

Όντως, αυτό με τις πατάτες στο λάδι των κιοφτέδων, με γάμησε κι εμένα. Την έπαιξα.
:D
ORDEM E PROGRESSO.
Άβαταρ μέλους
Cavaliere

Δημοσίευσηαπό Γκιώνης » Οκτώβριος 28th, 2014, 5:53 pm

Πω ρε πστη μου κι έχω να φάω κάτι χρόνους κιοφτεδες απ´τη γιαγιά μου...τώρα μόνο νεροβραστα απο την πεθερά :smt010
Άβαταρ μέλους
Γκιώνης
Fast poster

Δημοσ.: 2533
Εγγραφη: Δεκέμβριος 12th, 2006, 9:05 pm
Τοποθεσια: Σέρρες Θεσ/νίκη πηγαινέλα
Το μέλος Γκιώνης, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Επόμενη

Επιστροφή στην Μαγειρική

Μετάβαση στην αρχή της σελίδας

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 6 επισκέπτες