Η χαρά του μπούλη.

Συνταγές, φαγητά, γλυκίσματα, ποτά και cocktails (μόνο για χορτάτους).

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 10 επισκέπτες

Re: Η χαρά του μπούλη.

Δημοσίευσηαπό Cavaliere » Οκτώβριος 28th, 2014, 5:56 pm

Η πεθερά μου είναι φανταστική, όταν πηγαίνουμε επίσκεψη σπίτι της, μαγειρεύει η γυναίκα μου. Όταν έρχεται σε μας, μαγειρεύω εγώ.
:smt005
Ούτε σώγαμπρος στις Κροκεές να ήμουν.
ORDEM E PROGRESSO.
Άβαταρ μέλους
Cavaliere
Σκληρή αρχή μιας σκληρής μέρας

Δημοσ.: 85260
Εγγραφη: Μάρτιος 5th, 2008, 3:51 pm
Τοποθεσια: Δόξα τω Θεώ.
Το μέλος Cavaliere, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό ritzeri » Οκτώβριος 28th, 2014, 6:00 pm

Ναι ρε,κεφτεδες λεμε.

Και σουτζουκακια με πουρε και ατελειωτη σπιτικη σαλτσα να βουταμε το ψωμι με προζυμι.

Ααααχ
Άβαταρ μέλους
ritzeri
Maniac poster

Δημοσ.: 12182
Εγγραφη: Απρίλιος 23rd, 2010, 5:27 pm
Το μέλος ritzeri, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Custom_F » Οκτώβριος 28th, 2014, 8:53 pm

Κουρκούας έγραψε: οι χριστουγεννιάτικες δίπλες μακράν το πρώτο. δεν έχω ξαναφάει καλύτερες, ούτε κανείς άλλος που τις έχει δοκιμάσει.

Αποκλειεται να ειμαστε αδελφια... η μητερα μου εκανε τις καλυτερες διπλες και τα καλυτερα μελομακαρονα και τα καλυτερα πασχαλινα κουλουρακια και τα καλυτερα αμυγδαλωτα!!!!!

Ο,τι φαγητο και αν εφτιαχνε το εκανε υπεροχο!!! Οπου και αν ετρωγα, οπου και αν τρωω, δεν πλησιαζουν στο ελαχιστο εκεινα της μητερας μου!!!! Τι να πρωτοθυμηθω; Ακομη και η απλη μακαροναδα που εκανε μυριζε υπεροχα και δεν εμενε ιχνος σαλτσας στο πιατο απο την εξαιρετικη νοστιμια της! Ολα οσα εκανε η μητερα μου ηταν υπεροχα και το ελεγαν ολοι! Μπορει να μην ηξερε τα σουφλε και τα κις λορεν και να ηταν παραδοσιακη, αλλα χρησιμοποιουσε απλα και φρεσκα υλικα και ειχε χερι που ο,τι και αν εκανε γινοταν πεντανοστιμο!

Να ξεχωρισω;Τα παντα ολα παιδια, χωρις υπερβολη... κοκκινιστα, λεμονατα, με αβγολεμονο, ψητα, σουπες, λαδερα, πιτες... τα παντα, τα παντα!!!!!
Τελευταία επεξεργασία απο Custom_F την Οκτώβριος 28th, 2014, 8:57 pm, επεξεργάστηκε 2 φορές συνολικά.
Yochanan έγραψε:Eγώ φταίω ο μαλάκας που σεβάστηκα. Μια φορά γμω το φελέκι μου. Μια φορά. Σταδιάλο. Δεν είστε για τίποτα ρε.
Άβαταρ μέλους
Custom_F
Maniac poster

Δημοσ.: 11777
Εγγραφη: Σεπτέμβριος 8th, 2013, 12:17 am
Το μέλος Custom_F, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό The Age of Aquarius » Οκτώβριος 28th, 2014, 8:54 pm

Red Hot Chili Lenin έγραψε:
Birdy έγραψε: κεφτέδες με πατάτες, με τις πατάτες να τηγανίζονται στο λάδι των κεφτέδων

τομπαίρνεις ρε πστ, τώρα μου άνοιξες την όρεξη για αυτό το ΘΕΙΟ φαγί :smt013

Και υγιεινό υγιεινό :smt010
Άβαταρ μέλους
The Age of Aquarius
Crazy poster

Δημοσ.: 9597
Εγγραφη: Οκτώβριος 11th, 2010, 1:25 am
Τοποθεσια: Благовещенск - 海兰泡
Το μέλος The Age of Aquarius, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Red Hot Chili Lenin » Οκτώβριος 28th, 2014, 9:01 pm

The Age of Aquarius έγραψε:
Red Hot Chili Lenin έγραψε:
Birdy έγραψε: κεφτέδες με πατάτες, με τις πατάτες να τηγανίζονται στο λάδι των κεφτέδων

τομπαίρνεις ρε πστ, τώρα μου άνοιξες την όρεξη για αυτό το ΘΕΙΟ φαγί :smt013

Και υγιεινό υγιεινό :smt010

ότι αγαπάω είναι αμαρτία ή παχαίνει ή έχει χοληστερίνη ή προκαλεί καρκίνο ή είναι επικίνδυνο για τη σωματική μου ακεραιότητα ή κολλά αφροδίσιο ή... :smt009
Προβλέψεις Οργιου το 2011 για το ΧΑΑ

Οργισμένος έγραψε: Εγω ψηφισα το : «Έντονο ανοδικο ξεσπασμα σε 1-2-3 μηνες.6.000 μοναδες το 2015. Εως το 2020 θα'χει ακουμπήσει ο ΓΔ τις 10.000 ΜΟΝΑΔΕΣ.»

Bullseye :lol:
Άβαταρ μέλους
Red Hot Chili Lenin
Extreme poster

Δημοσ.: 37929
Εγγραφη: Φεβρουάριος 29th, 2012, 11:31 am
Το μέλος Red Hot Chili Lenin, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Χρυσαλλίδα » Οκτώβριος 29th, 2014, 10:29 am

Η μακαριτισσα σε ολα ηταν πολυ καλη αλλα αυτο που δεν εχω ξαναβρει αλλου ειναι το ζυμωτο ψωμι που έφτιαχνε.
“No you can 't amuse me so leave you must...”
Άβαταρ μέλους
Χρυσαλλίδα
Crazy poster

Δημοσ.: 6674
Εγγραφη: Μάιος 12th, 2011, 5:20 pm
Το μέλος Χρυσαλλίδα, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό enterprise-psi » Οκτώβριος 29th, 2014, 10:35 am

Cavaliere Alessandrino έγραψε: Γιουβαρλάκια;
:smt007

:smt007
καθως και παστίτσιο, μουσακα, ολες τις ηπειρωτικες πιτες, ειδικά στην γάστρα Εικόνα

η πεθερα φτιάχνει εκπληκτικο μπακαλιάροΕικόνα

η γυναικα φτιάχνει τα φαγητα, το ιδιο ή και καλύτερα απο την μανα Εικόνα

δεν θα αδυνατησω ποτε :lol: :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
enterprise-psi
Extreme poster

Δημοσ.: 35155
Εγγραφη: Δεκέμβριος 26th, 2002, 4:56 am
Τοποθεσια: sector 001
Το μέλος enterprise-psi, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Κουρκούας » Οκτώβριος 29th, 2014, 6:06 pm

Custom_F έγραψε:
Κουρκούας έγραψε: οι χριστουγεννιάτικες δίπλες μακράν το πρώτο. δεν έχω ξαναφάει καλύτερες, ούτε κανείς άλλος που τις έχει δοκιμάσει.

Αποκλειεται να ειμαστε αδελφια... η μητερα μου εκανε τις καλυτερες διπλες και τα καλυτερα μελομακαρονα και τα καλυτερα πασχαλινα κουλουρακια και τα καλυτερα αμυγδαλωτα!!!!!

Ο,τι φαγητο και αν εφτιαχνε το εκανε υπεροχο!!! Οπου και αν ετρωγα, οπου και αν τρωω, δεν πλησιαζουν στο ελαχιστο εκεινα της μητερας μου!!!! Τι να πρωτοθυμηθω; Ακομη και η απλη μακαροναδα που εκανε μυριζε υπεροχα και δεν εμενε ιχνος σαλτσας στο πιατο απο την εξαιρετικη νοστιμια της! Ολα οσα εκανε η μητερα μου ηταν υπεροχα και το ελεγαν ολοι! Μπορει να μην ηξερε τα σουφλε και τα κις λορεν και να ηταν παραδοσιακη, αλλα χρησιμοποιουσε απλα και φρεσκα υλικα και ειχε χερι που ο,τι και αν εκανε γινοταν πεντανοστιμο!

Να ξεχωρισω;Τα παντα ολα παιδια, χωρις υπερβολη... κοκκινιστα, λεμονατα, με αβγολεμονο, ψητα, σουπες, λαδερα, πιτες... τα παντα, τα παντα!!!!!

γω δεν έχω τόσες μεγάλες φιλοδοξίες για τη μητέρα μου. τέλειες δίπλες, τέλειους γεμιστούς κολοκυθανθούς, χορτόπιτα με χόρτα εποχής (παπαρούνα ιδιαίτερα, γιαμ) και δυο τρία πιάτα ακόμα, μέχρι εκεί: εξειδίκευση.
Άβαταρ μέλους
Κουρκούας
O πρίγκηψ του γυφτολαϊκού

Δημοσ.: 32158
Εγγραφη: Απρίλιος 18th, 2006, 7:06 pm
Τοποθεσια: Θάλασσα
Το μέλος Κουρκούας, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό talaipwros » Οκτώβριος 29th, 2014, 6:17 pm

Birdy έγραψε: αγαπημένους μου κεφτέδες με πατάτες, με τις πατάτες να τηγανίζονται στο λάδι των κεφτέδων :smt007.

το αυτο και η δικια μου η γιαγια.
Επισης μακαρονια με κιμα και τυρι σε ΛΕΚΑΝΗ και τρια επιπεδα μακαρονι και τυρι ( μακαρονι - κιμας - τυρι - μακαρονι - κιμας - τυρι - μακαρονι - κιμας - τυρι )
talaipwros
Συντονιστής - Στην ομάδα από το '12

Δημοσ.: 60214
Εγγραφη: Ιούνιος 12th, 2008, 11:12 pm
Το μέλος talaipwros, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Κα Τσίκα* » Οκτώβριος 29th, 2014, 6:29 pm

talaipwros έγραψε:
Birdy έγραψε: αγαπημένους μου κεφτέδες με πατάτες, με τις πατάτες να τηγανίζονται στο λάδι των κεφτέδων :smt007.

Επισης μακαρονια με κιμα και τυρι σε ΛΕΚΑΝΗ και τρια επιπεδα μακαρονι και τυρι ( μακαρονι - κιμας - τυρι - μακαρονι - κιμας - τυρι - μακαρονι - κιμας - τυρι )

Η λεκανη μου θυμησε τον μακαριτη τον πεθερο μου που ελεγε οτι σε ολη την Κατοχη ονειρευόταν οτι εκανε μακροβουτια σε μια σκαφη μακαρονια με κιμα :D
Αντε πάλι φυρδην μιγδην να ψηφιζομεν τον Ζιγδην
Άβαταρ μέλους
Κα Τσίκα*
Συντονίστρια - Στην ομάδα από το '11

Δημοσ.: 29186
Εγγραφη: Οκτώβριος 30th, 2007, 5:21 pm
Τοποθεσια: Βορράς
Το μέλος Κα Τσίκα*, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Κουρκούας » Οκτώβριος 29th, 2014, 6:33 pm

Κα Τσίκα* έγραψε:
talaipwros έγραψε:

Η λεκανη μου θυμησε τον μακαριτη τον πεθερο μου που ελεγε οτι σε ολη την Κατοχη ονειρευόταν οτι εκανε μακροβουτια σε μια σκαφη μακαρονια με κιμα :D

εμένα μου ναι αδιανόητο αυτό, αφού δεν έχω ζήσει κατοχή. μακροβούτια σκέφτομαι μόνο σε σκάφη με αρνίσια και κατσικίσια παϊδάκια, άντε και σε ψαρόσουπες, σε μακαρόνια γιατί;
Άβαταρ μέλους
Κουρκούας
O πρίγκηψ του γυφτολαϊκού

Δημοσ.: 32158
Εγγραφη: Απρίλιος 18th, 2006, 7:06 pm
Τοποθεσια: Θάλασσα
Το μέλος Κουρκούας, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Cavaliere » Οκτώβριος 29th, 2014, 6:35 pm

Εγώ πάντως σαν καλός μπούλης έχω χωρίσει το σόι σε ειδικότητες:

Μάνα: Ψαρονέφρι στην κατσαρόλα. Συκώτι. Μαγειρίτσα.
Γιαγιά:Φασολάδα. Γεμιστά. Κεφτέδες.
Θεία: Πατατοσαλάτα. Πατσάς. Μακαρονάδες.
Θείος: Σατζίκι.
Πατέρας: Αβγό βραστό.
Σύζυγος: Ρολό μοσχαρίσιο.
ORDEM E PROGRESSO.
Άβαταρ μέλους
Cavaliere
Σκληρή αρχή μιας σκληρής μέρας

Δημοσ.: 85260
Εγγραφη: Μάρτιος 5th, 2008, 3:51 pm
Τοποθεσια: Δόξα τω Θεώ.
Το μέλος Cavaliere, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Κα Τσίκα* » Οκτώβριος 29th, 2014, 6:41 pm

Κουρκούας έγραψε:
Κα Τσίκα* έγραψε:

εμένα μου ναι αδιανόητο αυτό, αφού δεν έχω ζήσει κατοχή. μακροβούτια σκέφτομαι μόνο σε σκάφη με αρνίσια και κατσικίσια παϊδάκια, άντε και σε ψαρόσουπες, σε μακαρόνια γιατί;

Δεν ξερω μετρ, κουμαντο στο ονειρο του μακαριτη θα κανουμε ;

Τα παϊδακια τα κατσικισια να τ αφησεις εκτος των φαντασιωσεων σου περικαλω. :smt012
Αντε πάλι φυρδην μιγδην να ψηφιζομεν τον Ζιγδην
Άβαταρ μέλους
Κα Τσίκα*
Συντονίστρια - Στην ομάδα από το '11

Δημοσ.: 29186
Εγγραφη: Οκτώβριος 30th, 2007, 5:21 pm
Τοποθεσια: Βορράς
Το μέλος Κα Τσίκα*, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό aljawn » Οκτώβριος 29th, 2014, 7:13 pm

Cavaliere Alessandrino έγραψε: Την έπαιξα.
:D

Too much information. :smt005 :smt005 :smt005

Στο προκείμενο, μαγειρίτσα (και οτιδήποτε άλλο σχετικό και όμοιο, πχ. φρικασέ με συκωταριά).
Billow and breeze, islands and seas,
Mountains of rain and sun,
All that was good, all that was fair,
All that was me is gone.
aljawn
Maniac poster

Δημοσ.: 16191
Εγγραφη: Σεπτέμβριος 14th, 2011, 10:25 pm
Τοποθεσια: The Black Courser
Το μέλος aljawn, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Saliveros » Οκτώβριος 29th, 2014, 7:38 pm

Από τα καλύτερά της ήταν τα σκορδομακάρονα, ο κολιός σαβόρ, η κολοκυθόσουπα κι η πουτίγκα.
    Ο Άκης φυλακίστηκε επειδή πήρε ρώσικα όπλα λέω εγώ. Οι Αμερικάνοι και οι μυστικές, διπλωματικές υπηρεσίες τους είναι γνωστά καθάρματα.
    Άβαταρ μέλους
    Saliveros
    Νονόγραμμος υπερσυντονιστής - Στην ομάδα από το '07

Δημοσ.: 47380
    Εγγραφη: Ιούνιος 19th, 2007, 11:10 pm
    Τοποθεσια: ΑΘΗΝΑ
    Το μέλος Saliveros, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

ΠροηγούμενηΕπόμενη

Επιστροφή στην Μαγειρική

Μετάβαση στην αρχή της σελίδας

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 10 επισκέπτες