Η χαρά του μπούλη.

Συνταγές, φαγητά, γλυκίσματα, ποτά και cocktails (μόνο για χορτάτους).

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 12 επισκέπτες

Re: Η χαρά του μπούλη.

Δημοσίευσηαπό Lestat » Οκτώβριος 29th, 2014, 8:24 pm

Το καλυτερο της ειναι η χορτοπιτα με μερουληθρες και τυρι δικης μας παραγωγης.
Μαγειριτσα, λαχανοντολμαδες, μουσακας, πιτα με γλυκια κολοκυθα και αμυγδαλα (μαγκουτοπιτα την λεμε εμεις στα μερη μας), τουρτα σοκολατινα.
Winter is Coming. Lord Eddard Stark
It is customary to kneel when surrendering to a King. Stannis Baratheon
Άβαταρ μέλους
Lestat
Crazy poster

Δημοσ.: 8548
Εγγραφη: Νοέμβριος 15th, 2011, 5:26 pm
Το μέλος Lestat, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό beria » Οκτώβριος 29th, 2014, 9:07 pm

Εμένα η μάνα μου βαριόταν το μαγείρεμα. πολύ
Δεν είχε αυτό που ακούω να λέτε 'το καλό της φαγητό'
Προτιμούσε να διαβάζει
Γλυκά έκανε καλά, όταν είχε όρεξη
Άβαταρ μέλους
beria
Maniac poster

Δημοσ.: 15131
Εγγραφη: Φεβρουάριος 25th, 2005, 12:57 am
Το μέλος beria, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό ΠΟΛΥΔΩΡΟΣ » Οκτώβριος 29th, 2014, 9:26 pm

ΕΡΕΧΘΗΙΔΑ ΦΥΛΗ έγραψε: Το καλυτερο της ειναι η χορτοπιτα με μερουληθρες και τυρι δικης μας παραγωγης.
Μαγειριτσα, λαχανοντολμαδες, μουσακας, πιτα με γλυκια κολοκυθα και αμυγδαλα (μαγκουτοπιτα την λεμε εμεις στα μερη μας), τουρτα σοκολατινα.

"μερουληθρες" τι είναι; έψαξα στο γκουγκλ "μερουληθρες" και "ρουληθρες" και δεν βρήκε τίποτα.
εντιτ
Άβαταρ μέλους
ΠΟΛΥΔΩΡΟΣ
Fast poster

Δημοσ.: 2185
Εγγραφη: Σεπτέμβριος 21st, 2013, 2:02 pm
Το μέλος ΠΟΛΥΔΩΡΟΣ, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Lestat » Οκτώβριος 29th, 2014, 10:17 pm

ΠΟΛΥΔΩΡΟΣ έγραψε:
ΕΡΕΧΘΗΙΔΑ ΦΥΛΗ έγραψε: Το καλυτερο της ειναι η χορτοπιτα με μερουληθρες και τυρι δικης μας παραγωγης.

"μερουληθρες" τι είναι; έψαξα στο γκουγκλ "μερουληθρες" και "ρουληθρες" και δεν βρήκε τίποτα.

Eιναι χορταρικο που δινει πικαντικη και λιγο γλυκια γευση... Δεν ξερω ποια ειναι η κανονικη του ονομασια, η ευρεως γνωστη δηλαδη... Στην Ευβοια λεγεται μερουληθρα...
Δεν ειμαι και ειδικος στα χορτα...
Και η μαγκουτοπιτα που γραφω δεν την εχω συναντησει σε κανενα μερος της Ελλαδας με αυτη την ονομασια... Στην Ευβοια γινεται σε διαφορα χωρια η γιορτη
της μαγκουτοπιτας...
Άβαταρ μέλους
Lestat
Crazy poster

Το μέλος Lestat, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Κουρκούας » Οκτώβριος 29th, 2014, 10:19 pm

ΠΟΛΥΔΩΡΟΣ έγραψε:

καυκαλίθρες είναι.
Άβαταρ μέλους
Κουρκούας
O πρίγκηψ του γυφτολαϊκού

Δημοσ.: 32156
Εγγραφη: Απρίλιος 18th, 2006, 7:06 pm
Τοποθεσια: Θάλασσα
Το μέλος Κουρκούας, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Lestat » Οκτώβριος 29th, 2014, 10:20 pm

Κι ομως εβγαλε αποτελεσμα το google για την μερουληθρα.... Ειναι η καυκαληθρα ή μοσχολαχανο ή μοσκακι ή αγριοκουτσουναδα...
Άβαταρ μέλους
Lestat
Crazy poster

Δημοσίευσηαπό Lestat » Οκτώβριος 29th, 2014, 10:21 pm

Κουρκούας έγραψε:
ΠΟΛΥΔΩΡΟΣ έγραψε:

καυκαλίθρες είναι.

:smt023
Με προλαβες...
Άβαταρ μέλους
Lestat
Crazy poster

Δημοσίευσηαπό Κουρκούας » Οκτώβριος 29th, 2014, 10:26 pm

Κα Τσίκα* έγραψε:
Κουρκούας έγραψε:
Κα Τσίκα* έγραψε:

Η λεκανη μου θυμησε τον μακαριτη τον πεθερο μου που ελεγε οτι σε ολη την Κατοχη ονειρευόταν οτι εκανε μακροβουτια σε μια σκαφη μακαρονια με κιμα :D

εμένα μου ναι αδιανόητο αυτό, αφού δεν έχω ζήσει κατοχή. μακροβούτια σκέφτομαι μόνο σε σκάφη με αρνίσια και κατσικίσια παϊδάκια, άντε και σε ψαρόσουπες, σε μακαρόνια γιατί;

Δεν ξερω μετρ, κουμαντο στο ονειρο του μακαριτη θα κανουμε ;

Τα παϊδακια τα κατσικισια να τ αφησεις εκτος των φαντασιωσεων σου περικαλω. :smt012

είναι θέμα ανατροφής, αγαπητή. εγώ μεγάλωσα μαθαίνοντας ότι τα κατσίκια είναι τα τέλεια ζώα.
Άβαταρ μέλους
Κουρκούας
O πρίγκηψ του γυφτολαϊκού

Δημοσ.: 32156
Εγγραφη: Απρίλιος 18th, 2006, 7:06 pm
Τοποθεσια: Θάλασσα
Το μέλος Κουρκούας, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Yochanan » Οκτώβριος 29th, 2014, 10:27 pm

νόστιμο φαγητο...το φαγητο του γυρισμου στο σπιτι.
I Yochanan have foresuffered all
enacted in the same phorum thread
I who protested at the Berlin Wall
And toured in Europe with the Grateful Dead
Άβαταρ μέλους
Yochanan
Extreme poster

Δημοσ.: 28972
Εγγραφη: Ιούνιος 3rd, 2005, 7:01 pm
Το μέλος Yochanan, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Gherschaagk » Οκτώβριος 29th, 2014, 10:50 pm

πλαστό, λαχανοντολμάδες, αρνί στον φούρνο με πατάτες, μουσακάς, παστίτσιο, κοκορέτσι, τσουρέκια, κέικ μήλου του οποίου την συνταγή έχει απ' την γιαγιά μου δλδ την θεία της και πολλά άλλα.
για μαύρα μάτια χάνομαι
για γαλανά πεθαίνω
γι' αυτά τα καταπράσινα
σχίζω τη γη και μπαίνω
Άβαταρ μέλους
Gherschaagk
Maniac poster

Δημοσ.: 11180
Εγγραφη: Μάρτιος 9th, 2011, 2:16 pm
Το μέλος Gherschaagk, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό vanellope von schweetz » Οκτώβριος 30th, 2014, 1:00 am

Τηγανητά κεφτεδάκια και ζυμωτό ψωμί. Είναι κορυφαία και τα δυο. Και το λένε, όσοι τα δοκιμάζουν για πρώτη φορά. Εννοείται ότι έμαθα να τα φτιάχνω και γω.
Να μάθεις να φεύγεις.
Άβαταρ μέλους
vanellope von schweetz
New poster

Δημοσ.: 456
Εγγραφη: Δεκέμβριος 6th, 2013, 12:47 am
Το μέλος vanellope von schweetz, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Ερμής » Οκτώβριος 30th, 2014, 1:30 am

Red Hot Chili Lenin έγραψε:
Birdy έγραψε: κεφτέδες με πατάτες, με τις πατάτες να τηγανίζονται στο λάδι των κεφτέδων

τομπαίρνεις ρε πστ, τώρα μου άνοιξες την όρεξη για αυτό το ΘΕΙΟ φαγί :smt013

Αυριο. Θα με καταστρεψετε.
Leon Degrelle: "Οι δεξιοί είναι δειλοί , δεν κάνουν για τίποτε..."

"Προσοχή στην δεξιά. Είναι δειλοί που συμμαχούν με τους πάντες , ακόμη και με τους κομμουνιστές..."
Άβαταρ μέλους
Ερμής
Extreme poster

Δημοσ.: 33036
Εγγραφη: Φεβρουάριος 19th, 2008, 2:12 pm
Το μέλος Ερμής, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Custom_F » Οκτώβριος 30th, 2014, 2:25 am

Κουρκούας έγραψε:
γω δεν έχω τόσες μεγάλες φιλοδοξίες για τη μητέρα μου. τέλειες δίπλες, τέλειους γεμιστούς κολοκυθανθούς, χορτόπιτα με χόρτα εποχής (παπαρούνα ιδιαίτερα, γιαμ) και δυο τρία πιάτα ακόμα, μέχρι εκεί: εξειδίκευση.

Καποια φαγητα και καποια γλυκα δεν τα εκανε ποτε. Ηξερε οτι δε θα τα πετυχει οπως ηθελε και δεν ηθελε να τα κανει μετρια. Ας πουμε τσουρεκι, κουραμπιεδες... δεν εκανε ποτε.

Θυμηθηκα και τα τηγανοψωμα της με τη φετα! :smt050
Yochanan έγραψε:Eγώ φταίω ο μαλάκας που σεβάστηκα. Μια φορά γμω το φελέκι μου. Μια φορά. Σταδιάλο. Δεν είστε για τίποτα ρε.
Άβαταρ μέλους
Custom_F
Maniac poster

Δημοσ.: 11777
Εγγραφη: Σεπτέμβριος 8th, 2013, 12:17 am
Το μέλος Custom_F, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Chilloutbuddy » Οκτώβριος 30th, 2014, 2:57 am

Μια παραλλαγή gullash, με συνταγή που τσίμπησαν από κάποιον ελληνογερμανό. Ξεκίναγαν απ'το πρωί, ο πατέρας μου έκοβε κυβάκια κρέας, μανιτάρια, πατάτες, τουρσί, η μάνα μου τα ζουμιά και μυρωδικά. Μύριζε όλο το σπίτι κύμινο και μπούκοβο

Επίσης εκμέκ, με πάτο από φρυγανιές ποτισμένες στο σιρόπι και από πάνω κρέμες κι αμύγδαλα.

Γενικά ότι φτιάχνει η μάνα μου μ'αρέσει (τι πρωτότυπο), ακόμα κι αν πρόκειται για σκέτα μακαρόνια με βούτυρο και σκόρδο.
Άβαταρ μέλους
Chilloutbuddy
Maniac poster

Δημοσ.: 15177
Εγγραφη: Ιούλιος 3rd, 2011, 5:45 am
Το μέλος Chilloutbuddy, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Ασεβαστος » Οκτώβριος 30th, 2014, 10:51 am

καρυδοπιτα.παγωτο.γλυκο κουταλιου βυσσινο.

δεν περιγραφω αλλο.
μεσο ανεγκεφαλο κομμουνι έγραψε:
εγω βεβαια θα πραξω ο,τι αποφασισουν τα οργανα του κομματος

to be old and wise, you must first be young and stupid
Άβαταρ μέλους
Ασεβαστος
Maniac poster

Δημοσ.: 18791
Εγγραφη: Ιούνιος 24th, 2010, 5:27 pm
Το μέλος Ασεβαστος, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

ΠροηγούμενηΕπόμενη

Επιστροφή στην Μαγειρική

Μετάβαση στην αρχή της σελίδας

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 12 επισκέπτες