Ένας κόκκινος γάτος...

Φιλοζωικό αίσθημα, συζητήσεις, προβληματισμοί. Εκπαίδευση, φροντίδα & συμβουλές.

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες

Re: Ένας κόκκινος γάτος...

Δημοσίευσηαπό Chimaera » Αύγουστος 19th, 2011, 8:33 am

η γιαγιά μου έχει ένα γάτο που τον ονόμασε Ρόκο, αλλά ο Ρόκος γέννησε κι έγινε η Ρόκω. :roll:
ουστ/σουτ
Άβαταρ μέλους
Chimaera
In.Flux.

Δημοσ.: 7414
Εγγραφη: Ιανουάριος 25th, 2011, 4:29 pm
Το μέλος Chimaera, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Gherschaagk » Αύγουστος 19th, 2011, 8:50 am

ένας θείος μου στεναχωριόταν που η γάτα του δεν έκανε γατάκια όπως κάποιες άλλες των φίλων του. μέχρι να καταλάβει πως ήταν αρσενικό περάσανε 2-3 χρόνια.
για μαύρα μάτια χάνομαι
για γαλανά πεθαίνω
γι' αυτά τα καταπράσινα
σχίζω τη γη και μπαίνω
Άβαταρ μέλους
Gherschaagk
Maniac poster

Δημοσ.: 11225
Εγγραφη: Μάρτιος 9th, 2011, 2:16 pm
Το μέλος Gherschaagk, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό eurotrash » Αύγουστος 19th, 2011, 9:09 am

Εγώ συμφωνώ με τον Τζεντάι: από τη στιγμή που έχει μεγαλώσει στο δρόμο, πάντα θα έχει τάσεις φυγής. Αυτό ισχύει για αδέσποτους σκύλους και γάτες, πλην εξαιρέσεων φυσικά. Από εκεί και πέρα μάλλον θα ξαναγυρνάει εκεί που τον ταΐζουν, συν την αγάπη όλων των γάτων για τη ζέστη, τα βράδια του χειμώνα θα ξαπλώνει κάπου κοντά στο καλοριφέρ σου, εκτός άμα είναι καμιά θηλύκια εκεί κοντά στις μέρες της. Γι αυτό με μια στείρωση θα είναι λιγότερο επιρρεπής στη φυγή και το προτείνει και η φιλοζωική για πολλούς λόγους. Για να τον πλησιάσεις πρέπει να απλώνεις το χέρι σου σιγά σιγά, μιλώντας του ή λέγοντας ψι ψι :D
Άβαταρ μέλους
eurotrash
Crazy poster

Δημοσ.: 7488
Εγγραφη: Νοέμβριος 24th, 2010, 12:25 pm
Το μέλος eurotrash, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό vatraxos » Αύγουστος 19th, 2011, 9:46 am

Δέλτα έγραψε: Έλα που δεν σηκώνεις λίγη πλάκα! :P

Α, είσαι νεοφώτιστη στις γάτες!
Λοιπόν, με τα σκυλιά είναι αγάπη αλλά με τις γάτες παθιασμένος έρωτας. Μόνον έτσι μπορώ να το χαρακτηρίσω.

Αν η γάτα είναι διωγμένη από το σπίτι της, το θεωρεί προδοσία (και είναι) και δεν εμπιστεύεται εύκολα άλλον άνθρωπο.
Ο αρσενικός είναι πολύ πιο ανεξάρτητος, θέλει συνεχώς να είναι έξω και να γυρνάει σπίτι μόνο για φαγητό και ξάπλα.
Έχει ανάγκη να επιθεωρεί συνεχώς την περιοχή του και να δείχνει ποιός είναι το αφεντικό στη γειτονιά.
Γι' αυτό και τα ελεύθερα αρσενικά πεθαίνουν πολύ πιο γρήγορα από τα θηλυκά.
Θέλει μεγάλη υπομονή για να τον καταφέρεις να ανέβει σπίτι.
Φοβάται μια νέα προδοσία και επί πλέον μην τυχόν του στερήσεις την ελευθερία.
Φέρσου άνετα μαζί του, μην τον πιέσεις και μην προσπαθήσεις να του την φέρεις, να τον ξεγελάσεις/παγιδεύσεις δηλαδή για να τον βάλεις μέσα. Δεν θα τα καταφέρεις βέβαια, αλλά και αν το επιτύχεις, δεν θα τον ξαναδείς.
Αν κάποια στιγμή δεχθεί να μπεί μέσα, μην κλείσεις την πόρτα πίσω του.

Καλύτερα να του βάλει δίπλα στο τάσι με το φαγητό και μία πολυθρόνα ψυχανάλυσης. Έχει θέματα ο φίλος μας όπως φαίνεται... :smt003

Εικόνα
Όποιος δε θέλει να ζυμώσει, δέκα χρόνια σεχταρίζει
Άβαταρ μέλους
vatraxos
Ενωμοτάρχης συντονιστής - Στην ομάδα από το '12

Δημοσ.: 49311
Εγγραφη: Φεβρουάριος 13th, 2001, 3:00 am
Τοποθεσια: Ειδυλλιακή
Το μέλος vatraxos, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Ασεβαστος » Αύγουστος 19th, 2011, 10:15 am

εφοσον ταιζεις κι αλλα γατια, γιατι δεν δοκιμαζεις να τον προσελκυσεις με μια ζουμπουρλουδικη θυληκια;

αν σε βλεπει να την εχεις στην αγκαλια σου, ισως ξεθαρεψει ευκολοτερα.
μεσο ανεγκεφαλο κομμουνι έγραψε:
εγω βεβαια θα πραξω ο,τι αποφασισουν τα οργανα του κομματος

to be old and wise, you must first be young and stupid
Άβαταρ μέλους
Ασεβαστος
Maniac poster

Δημοσ.: 19405
Εγγραφη: Ιούνιος 24th, 2010, 5:27 pm
Το μέλος Ασεβαστος, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Δέλτα-Λοξ » Αύγουστος 19th, 2011, 10:41 am

πρασινούμπας έγραψε: Καλύτερα να του βάλει δίπλα στο τάσι με το φαγητό και μία πολυθρόνα ψυχανάλυσης. Έχει θέματα ο φίλος μας όπως φαίνεται... :smt003

Εικόνα

Δεν αισχύνεσαι να λοιδωρείς έναν πτωχό πλην τίμιο γάτο, ο οποίος κερδίζει το ψωμί του κάνοντας τα γλυκά μάτια; :P
Χρόνους Πολλούς μετά την Αμαρτία που την είπανε Αρετή μέσα στις εκκλησίες και την ευλόγησαν...
Άβαταρ μέλους
Δέλτα-Λοξ
Extreme poster

Δημοσ.: 22156
Εγγραφη: Μάιος 16th, 2009, 9:31 pm
Το μέλος Δέλτα-Λοξ, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Δέλτα-Λοξ » Αύγουστος 19th, 2011, 10:44 am

Δημητρης73 έγραψε: εφοσον ταιζεις κι αλλα γατια, γιατι δεν δοκιμαζεις να τον προσελκυσεις με μια ζουμπουρλουδικη θυληκια;

αν σε βλεπει να την εχεις στην αγκαλια σου, ισως ξεθαρεψει ευκολοτερα.

Άμα τους τα φτιάξει κι όλας, θα τον έχει σίγουρο... :lol: :lol:
Χρόνους Πολλούς μετά την Αμαρτία που την είπανε Αρετή μέσα στις εκκλησίες και την ευλόγησαν...
Άβαταρ μέλους
Δέλτα-Λοξ
Extreme poster

Το μέλος Δέλτα-Λοξ, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό vatraxos » Αύγουστος 19th, 2011, 11:04 am

Δέλτα έγραψε:
πρασινούμπας έγραψε: Καλύτερα να του βάλει δίπλα στο τάσι με το φαγητό και μία πολυθρόνα ψυχανάλυσης. Έχει θέματα ο φίλος μας όπως φαίνεται... :smt003

Εικόνα

Δεν αισχύνεσαι να λοιδωρείς έναν πτωχό πλην τίμιο γάτο, ο οποίος κερδίζει το ψωμί του κάνοντας τα γλυκά μάτια; :P

Σεις αναφερθήκατε στα ψυχολογικά του κύριε! Εγώ λύση επρότεινα!
Άβαταρ μέλους
vatraxos

Το μέλος vatraxos, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό oldjedi » Αύγουστος 19th, 2011, 11:08 am

:)

Πρασινουμπας να ασχολειται με Κοκκινο Γατο ...

Παραφυση συνευρεση ...

:wave:
Ηθικον διδαγμα : Μακρυα απο αριστερους που παριστανουν τους δημοκρατες . Ειναι οι χειροτεροι φασιστες .
Γεωπολιτικη και γεωπολιτικες αναλυσεις.
Άβαταρ μέλους
oldjedi
Extreme poster

Δημοσ.: 42791
Εγγραφη: Οκτώβριος 3rd, 2004, 7:12 pm
Το μέλος oldjedi, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Δέλτα-Λοξ » Αύγουστος 19th, 2011, 11:28 am

oldjedi έγραψε: :)

Πρασινουμπας να ασχολειται με Κοκκινο Γατο ...

Παραφυση συνευρεση ...

:wave:

Δεν ταιριάζει το "πράσινο" με το "κόκκινο" εννοείς; :lol:
Άβαταρ μέλους
Δέλτα-Λοξ
Extreme poster

Δημοσίευσηαπό Isomnia » Αύγουστος 19th, 2011, 9:03 pm

Πάω στο ραντεβού μου... :D :D :D
Είσαι στη γη. Δεν υπάρχει θεραπεία γι' αυτό.
Άβαταρ μέλους
Isomnia
Maniac poster

Δημοσ.: 17172
Εγγραφη: Νοέμβριος 3rd, 2008, 10:37 pm
Το μέλος Isomnia, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Isomnia » Αύγουστος 19th, 2011, 9:29 pm

Όπως κάθε βράδυ με περίμενε δίπλα στην βρύση.
Ακολούθησα βήμα προς βήμα τα χθεσινά μαθήματα και είμαι πολύ χαρούμενη γιατί η προσπάθειά μου ήταν επιτυχής!
Έφερα το μπολ του δυο μέτρα πιο κοντά στην βεράντα ενώ ενώ είχα την τροφή του σε άλλο που κρατούσα στα χέρια μου.
Δεν θα το πιστέψετε!!!
Ήρθε κοντά μου, μύρισε, έφυγε ξανά στην παλιά του θέση, περίμενε να του γεμίσω το μπολ και μετά ήρθε κι έφαγε...
Όσο έτρωγε, καθόμουν γονατιστή στα δύο μέτρα από αυτόν και του μιλούσα...
Όταν τελείωσε, πήγε για το νερό του, δεν το βρήκε και γύρισε και με κοίταξε!!! Τότε, εμφάνισα και το μπολ με το νερό που του το είχα κρύψει και το έβαλα δίπλα στο άλλο. Ήρθε πάλι, χωρίς να φοβηθεί όπως τις προηγούμενες φορές και ήπιε...
Μετά, πήγε και κρύφτηκε πίσω από ένα νυχτολούλουδο και μου έκανε παιχνιδάκια... κούκου τζα ένα πράμα :D :D
Κάποια στιγμή, ακούστηκαν φωνές από παιδιά και με εγκατέλειψε όπως κάθε βράδυ...

Αύριο να κάνω το ίδιο ή να φέρω το μπολ του ακόμη πιο κοντά;
Άβαταρ μέλους
Isomnia
Maniac poster

Το μέλος Isomnia, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό vatraxos » Αύγουστος 19th, 2011, 9:41 pm

Isomnia έγραψε: Όπως κάθε βράδυ με περίμενε δίπλα στην βρύση.
Ακολούθησα βήμα προς βήμα τα χθεσινά μαθήματα και είμαι πολύ χαρούμενη γιατί η προσπάθειά μου ήταν επιτυχής!
Έφερα το μπολ του δυο μέτρα πιο κοντά στην βεράντα ενώ ενώ είχα την τροφή του σε άλλο που κρατούσα στα χέρια μου.
Δεν θα το πιστέψετε!!!
Ήρθε κοντά μου, μύρισε, έφυγε ξανά στην παλιά του θέση, περίμενε να του γεμίσω το μπολ και μετά ήρθε κι έφαγε...
Όταν τελείωσε, πήγε για το νερό του, δεν το βρήκε και γύρισε και με κοίταξε!!! Τότε, εμφάνισα και το μπολ με το νερό που του το είχα κρύψει και το έβαλα δίπλα στο άλλο. Ήρθε πάλι, χωρίς να φοβηθεί όπως τις προηγούμενες φορές και ήπιε...
Μετά, πήγε και κρύφτηκε πίσω από ένα νυχτολούλουδο και μου έκανε παιχνιδάκια... κούκου τζα ένα πράμα :D :D
Κάποια στιγμή, ακούστηκαν φωνές από παιδιά και με εγκατέλειψε όπως κάθε βράδυ...

Αύριο ετοίμασε το μπάρμπεκιου!

Αστειευομαι, πολυ καλα το πας, όπως φαίνεται.
Εγω θα επαναλάμβανα τις ίδιες κινήσεις πριν προχωρήσω παραπάνω, ώστε να αρχίσει να εδραιώνεται η τάση του να σε πλησιάζει.
Άβαταρ μέλους
vatraxos

Δημοσίευσηαπό Δέλτα-Λοξ » Αύγουστος 19th, 2011, 9:44 pm

Isomnia έγραψε: Όπως κάθε βράδυ με περίμενε δίπλα στην βρύση.
Δεν θα το πιστέψετε!!!

Εύγε! :D
Φέρε ελάχιστα πιο κοντά το μπολ με το φαγητό, γέμισέ το όταν έλθει και κάνε το ίδιο κόλπο με το μπολ του νερού. Άσε τον να το ζητήσει...
Άβαταρ μέλους
Δέλτα-Λοξ
Extreme poster

Δημοσίευσηαπό Isomnia » Αύγουστος 19th, 2011, 9:48 pm

Μισό μέτρο ακόμα;
Θα του ετοιμάσω και έξτρα λιχουδιά να του τρέχουν τα σάλια! :giggle:
Να το συνεχίσω έτσι, σιγά σιγά ή μεθαύριο φερ' ειπείν να το φέρω άλλα δυο μέτρα πιο κοντά;
Άβαταρ μέλους
Isomnia
Maniac poster

ΠροηγούμενηΕπόμενη

Επιστροφή στην Ζώα και άνθρωπος

Μετάβαση στην αρχή της σελίδας

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες