Τί συμβαίνει μὲ τὶς καρδερίνες;

Φιλοζωικό αίσθημα, συζητήσεις, προβληματισμοί. Εκπαίδευση, φροντίδα & συμβουλές.

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 6 επισκέπτες

Re: Τί συμβαίνει μὲ τὶς καρδερίνες;

Δημοσίευσηαπό ΚΛΙΝΟΣΟΦΙΣΤΗΣ » Απρίλιος 9th, 2017, 8:48 am

Ἔ, ναί, νὰ τὸ πῶ: μιὰ χαρὰ τὰ πάω καὶ μὲ τὶς καρδερίνες μου.
Θὰ ψάξω γι' ἀηδόνι, ἄν...

Εικόνα * =====, https://www.youtube.com/watch?v=wHbQGeUH0b8
Εἶμαι ὁ μεσιὲ Κλινοηδυεπὴς
ὡραῖος, ὀλέθριος.
Καί, ἡ τελευταία λέξη τῆς κλιν'-ἐρασμιότητος: :klino:
Περᾶστε τὸ ποντίκι σας πάνω στὴν εἰκόνα, τίποτ' ἄλλο δὲν σᾶς λέω!
Άβαταρ μέλους
ΚΛΙΝΟΣΟΦΙΣΤΗΣ
Extreme poster

Δημοσ.: 31982
Εγγραφη: Ιανουάριος 31st, 2008, 11:31 pm
Τοποθεσια: Κλινοηδυεπὲς ΠαραΓατιανὸν ἀθηναϊκὸν κλεινὸν τέρας. Κλινοχαρής ἐπωνομασθεὶς Οἰδίνους!
Το μέλος ΚΛΙΝΟΣΟΦΙΣΤΗΣ, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Ορέστης_35 » Απρίλιος 9th, 2017, 2:55 pm

Ηλιαστής έγραψε:
Τζακ Πάλανς έγραψε:
Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν προχώρησε η ίδια η αστυνομία σε διαδικασία κατά του καταστηματάρχη και έλεγχο επί τόπου στο μαγαζί; Τι περιμένουν δηλαδή; αφού, ουσιαστικά τους είπες για την παρανομία.

Με τη σειρά σου έπρεπε να τους ρίξεις ένα ξέχεσμα και να κάνεις καταγγελία γι ατο κατάστημα και για τους ίδιους τους μπάτσους.

Εγώ τότε δεν ήξερα ότι ο νόμος ήτανε μαζί μου.
Νόμιζα ότι είχα κάνει εγώ παρανομία ,για αυτό όταν μου έλεγαν σοβαρός άνθρωπος κάθεσαι και κάνεις τέτοια πράγματα ντράπηκα ,θες αισθάνθηκα αμήχανα στο τέλος σιώπησα.

Η αστυνομία στην Ελλάδα εφαρμόζει τους δικούς της νόμους.
Ορέστης_35
Casual Poster

Δημοσ.: 675
Εγγραφη: Οκτώβριος 31st, 2015, 2:44 pm
Το μέλος Ορέστης_35, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Re: Απ: Τί συμβαίνει μὲ τὶς καρδερίνες;

Δημοσίευσηαπό Ορέστης_35 » Απρίλιος 9th, 2017, 2:59 pm

Ηλιαστής έγραψε:
Τζακ Πάλανς έγραψε:
Von Mackensen έγραψε:
Ειναι η αστυνομια αρμοδια για ελεγχο σε πετ σοπ?

Ναι, είναι. Αλλά πες ότι δεν είναι, ας καλούσε το αρμόδιο σώμα. Δεν καταλαβαίνω πού το πας. Και εφόσον υπάρχει «υποψία» παρανομίας (στην ουσία ήταν σαν ανεπίσημη καταγγελλία) έπρεπε να δράσει απευθείας.

Εγώ θα συμφωνήσω μαζί σου και θα προσθέσω κάτι που μου είπε ο αξιωματικός και μου έμεινε , για να καταλάβεις πως σκέφτεται ή αστυνομία μας .
-Εγώ για το καλό σου στα λέω αν δεν ήτανε μόνος του και ήτανε δυο τρείς και σε βαρούσανε άσχημα το δίκιο σου να ξέρεις ,δεν θα το έβρισκες.

Εγώ τώρα καταλαβαίνω ότι αυτός εννοούσε ότι, όπως πήρα εγώ τον νόμο στα χέρια μου ,έτσι θα μπορούσαν να πράξουν και αυτοί.

Δεν καλύπτει ο νόμος βιαιοπραγία σε περίπτωση κλοπής. Μπορεί βέβαια μετά να λέγανε ότι τους επιτέθηκες εσύ και αμύνθηκαν. Εμένα έχει τύχει να με προκαλέσει ένας καταστηματάρχης στην Αθηνάς με βρισιές. Μέσα στο μαγαζί είχε υπαλλήλους που φανερώθηκαν μόνο όταν απομακρύνθηκα 100 μέτρα.
Ορέστης_35
Casual Poster

Δημοσ.: 675
Εγγραφη: Οκτώβριος 31st, 2015, 2:44 pm
Το μέλος Ορέστης_35, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό ΚΛΙΝΟΣΟΦΙΣΤΗΣ » Ιούλιος 2nd, 2017, 6:29 am

Καὶ τελικά, βρῆκα ἀηδόνι προχθές. Κι' ἀκούω ὅ,τι ἄκουγα γιὰ τὶς καρδερίνες. Ὡστόσο, ἔχω δύο, κοντὰ δύο χρόνια,
ποὺ κελαηδοῦν πολὺ καὶ τὶς χαίρομαι.
ὡραῖος, ὀλέθριος.
Άβαταρ μέλους
ΚΛΙΝΟΣΟΦΙΣΤΗΣ
Extreme poster

Τοποθεσια: Κλινοηδυεπὲς ΠαραΓατιανὸν ἀθηναϊκὸν κλεινὸν τέρας. Κλινοχαρής ἐπωνομασθεὶς Οἰδίνους!
Το μέλος ΚΛΙΝΟΣΟΦΙΣΤΗΣ, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό casper quantum » Ιούλιος 3rd, 2017, 11:58 am

Δεν τα λυπάστε τα καημένα τα πουλάκια; Δεν υπάρχει χειρότερο πράγμα από το να έχεις τα ζωάκια κλεισμένα σ' ένα κλουβί (το ίδιο ισχύει και για τα ζώα στα pet shops). Συγγενικό μου πρόσωπο έχει 15 κουνελάκια κλεισμένα όλα μαζί. Έχω 2 και τα έχω ελεύθερα έξω στον κήπο ΟΛΗ ΜΕΡΑ (και το 2ο επειδή είναι λίγο άγριο δεν τον βάζω καθόλου σε κλουβί) για να μην με τρώνε οι τύψεις. Βάζω μόνο το 1 αργά το βράδυ μέσα σ' ένα μεγάλο κλουβί (με τσουλήθρες) και του ανοίγω πάλι νωρίς το πρωί. Αλλιώς πεθαίνουν δυστυχισμένα. Άντε πες τα πουλιά σου κελαηδάνε και τα χαίρεσαι. Πως αντέχεις όμως να τα βλέπεις κλεισμένα εκεί μέσα όταν ξέρεις πως το να πετούν ελεύθερα είναι το μόνο που χρειάζονται; Είναι ο λόγος που δεν έχω πάρει ποτέ πουλιά. Συνέχεια θα τα ελευθέρωνα μες το σπίτι ε και κάποια στιγμή δεν θα άντεχα και θα τα άφηνα τελείως ελεύθερα. Τελοσπάντων, αγνοήστε με. Απλά το διάβασα και στεναχωρέθηκα... :(

*Εντάξει είμαι τραγική. Τώρα είδα ότι τα γράφουν και στις προηγούμενες σελίδες.

**Α ναι. Τώρα το θυμήθηκα. Βρήκα ένα πληγωμένο στον κήπο μου μια φορά. Το κράτησα στο σπίτι για να το "ζωντανέψω". Ήτανε ελεύθερο μέσα και κάθε φορά του άρεσε να πηγαίνει και να κάθεται πάνω από το κεφάλι του πατέρα μου. Του έχω και φωτογραφία να στέκεται ακριβώς στη μέση του κεφαλιού του αλλά βαριέμαι να ανοίξω το λάπτοπ τώρα. Ο Bibo μου :smt055 Μετά από 2-3 μέρες που συνήλθε το άφησα έξω ελεύθερο. Είχε υπέροχα χρώματα. Πράσινη με πορτοκαλί μύτη αν θυμάμαι καλά και ήταν μαυρογκρι.
casper quantum
Casual Poster

Δημοσ.: 668
Εγγραφη: Μάρτιος 4th, 2017, 5:38 am
Το μέλος casper quantum, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό LightAngel7 » Ιούλιος 3rd, 2017, 5:15 pm

casper quantum έγραψε: Δεν τα λυπάστε τα καημένα τα πουλάκια; Δεν υπάρχει χειρότερο πράγμα από το να έχεις τα ζωάκια κλεισμένα σ' ένα κλουβί (το ίδιο ισχύει και για τα ζώα στα pet shops). Συγγενικό μου πρόσωπο έχει 15 κουνελάκια κλεισμένα όλα μαζί. Έχω 2 και τα έχω ελεύθερα έξω στον κήπο ΟΛΗ ΜΕΡΑ (και το 2ο επειδή είναι λίγο άγριο δεν τον βάζω καθόλου σε κλουβί) για να μην με τρώνε οι τύψεις. Βάζω μόνο το 1 αργά το βράδυ μέσα σ' ένα μεγάλο κλουβί (με τσουλήθρες) και του ανοίγω πάλι νωρίς το πρωί. Αλλιώς πεθαίνουν δυστυχισμένα. Άντε πες τα πουλιά σου κελαηδάνε και τα χαίρεσαι. Πως αντέχεις όμως να τα βλέπεις κλεισμένα εκεί μέσα όταν ξέρεις πως το να πετούν ελεύθερα είναι το μόνο που χρειάζονται; Είναι ο λόγος που δεν έχω πάρει ποτέ πουλιά. Συνέχεια θα τα ελευθέρωνα μες το σπίτι ε και κάποια στιγμή δεν θα άντεχα και θα τα άφηνα τελείως ελεύθερα. Τελοσπάντων, αγνοήστε με. Απλά το διάβασα και στεναχωρέθηκα... :(

*Εντάξει είμαι τραγική. Τώρα είδα ότι τα γράφουν και στις προηγούμενες σελίδες.

**Α ναι. Τώρα το θυμήθηκα. Βρήκα ένα πληγωμένο στον κήπο μου μια φορά. Το κράτησα στο σπίτι για να το "ζωντανέψω". Ήτανε ελεύθερο μέσα και κάθε φορά του άρεσε να πηγαίνει και να κάθεται πάνω από το κεφάλι του πατέρα μου. Του έχω και φωτογραφία να στέκεται ακριβώς στη μέση του κεφαλιού του αλλά βαριέμαι να ανοίξω το λάπτοπ τώρα. Ο Bibo μου :smt055 Μετά από 2-3 μέρες που συνήλθε το άφησα έξω ελεύθερο. Είχε υπέροχα χρώματα. Πράσινη με πορτοκαλί μύτη αν θυμάμαι καλά και ήταν μαυρογκρι.

Το κλουβι ειναι παντα κλουβι ειτε ειναι μικρο ειτε ειναι μεγαλο ειναι παντα κλουβι ειναι σαν μια φυλακη μικροτερη και μια μεγαλυτερη.
Τι να τα εχεις στο κηπο τι να τα εχεις μεσα σ ενα κλουβι αυτο δεν αλλαζει τιποτα.
Τα πουλια δεν ειναι κατοικίδια και πρεπει να ζουν ελευθερα στη φυση.
Εαν νοιαζεσαι για την ελευθερια των πτηνων τοτε παρτα σε ενα δασος ή στην εξοχη καπου και ελευθερωσε τα.

Εγω εδω που ζω εχει ενα μικρο δασακι κατι μετρα παρακατω και ενα μεγαλο δεντρο ακριβως εξω απο το σπιτι μου ακουω καθε πρωι πουλια να κελαιδουν πουλια
τα οποια ειναι ελευθερα και κελαηδουν γιατι ετσι τη βρισκουν κατα καιρους μπορει να δει κανεις και μεγαλυτερα πουλια.
Τα πρωινα ειδικα πρεπει να ειναι καπου εδω κοντα υποθετω στα κεραμυδια του σπιτιου γιατι ακουγεται το κελαιδισμα πολυ καθαρο.
Απο μονα τους ερχονται δεν κηνηγαει κανεις δεν παιζει με τις σφεντονες κανεις δεν εχουν λογο να φοβουνται..
LightAngel7
Casual Poster

Δημοσ.: 615
Εγγραφη: Ιούνιος 6th, 2017, 6:35 pm
Το μέλος LightAngel7, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό ΚΛΙΝΟΣΟΦΙΣΤΗΣ » Σεπτέμβριος 21st, 2017, 8:31 am

Μπορῶ πάντως νὰ...καμαρώνω. Πολλὰ πουλάκια - καὶ περιστέρια - ἔρχονται στὸ μπαλκόνι μου,
(σὲ μιὰ κρεμαστὴ γλάστρα ἔχω μονίμως βρεγμένο ψωμὶ καὶ σποράκια κάθε λογῆς) καὶ τρῶνε καὶ
μ' ἔχουνε συνηθίσει καὶ μὲ συγκινοῦν ὅπως κοιταζόμαστε μ' ἐμπιστοσύνη κι' ἀγάπη. Ἑνἀμισυ χρό-
νο στὸ καινούργιο μου σπίτι καὶ: ΔΕΝ ἔχουν λερώσει ποτὲ καὶ τίποτα. Τέτοια...ἀγωγή!
ὡραῖος, ὀλέθριος.
Άβαταρ μέλους
ΚΛΙΝΟΣΟΦΙΣΤΗΣ
Extreme poster

Προηγούμενη

Επιστροφή στην Ζώα και άνθρωπος

Μετάβαση στην αρχή της σελίδας

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 6 επισκέπτες