Το κατοικίδιο μου

Φιλοζωικό αίσθημα, συζητήσεις, προβληματισμοί. Εκπαίδευση, φροντίδα & συμβουλές.

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες

Re: Το κατοικίδιο μου

Δημοσίευσηαπό alaska » Σεπτέμβριος 23rd, 2017, 4:30 pm

διαστημικο μπιζελι έγραψε:
alaska έγραψε: Με τις γάτες και τα σκυλιά έχω μεταπτυχιακό αλλά ως υποστηρίκτρια της δια βίου μάθησης ξεκινάω εντατικά στην παπαγαλική. Υιοθέτησα έναν αφρικαν γκρέι (ζακό) κι έχω πάθει πλάκα. Με δουλεύει κανονικά.
Το πρωί λέει "καλημέρα" όταν ξυπνάει πριν από μένα και αν δεν του δώσω σημασία στην τρίτη επανάληψη, κάνει το κουδούνι της πόρτας ή της κεντρικής εισόδου. Και κάθε φορά τρέχω. :lol:

Δεν ξέρω αν θυμάστε μια σκηνή στην ταινία "η μεγάλη των μπάτσων σχολή" που κάποιος έκανε τον συναγερμό. Ακριβώς έτσι. :lol:

Κι εγώ κάποια στιγμή θα ήθελα να πάρω έναν παπαγάλο κι έναν μεγάλο κούνελο.

Από τη μέχρι στιγμής εμπειρία μου, δηλώνω εντυπωσιασμένη από το πόσο επικοινωνιακοί είναι οι παπαγάλοι. Είχα πάντοτε μία αρνητική αντιμετώπιση για τα πουλιά (λόγω των κλουβιών και της στέρησης ελευθερίας τους) αλλά πραγματικά έχω εντυπωσιασθεί από το πόσο δεκτικά είναι στην επικοινωνία, το χάδι και γενικά τις αντιδράσεις τους. Προς το παρόν, τον έχω ενάμισυ μήνα και ειλικρινά έχω δεθεί μαζί του. Κι αυτός το ίδιο. :)

Αν περάσει ακόμη ένας μήνας, επειδή είμαι σε διαδικασία επιμόρφωσης, μπορώ να σου δώσω επιπλέον πληροφορίες. Προς το παρόν, ως αρχάρια, μπορώ να σου πω ότι πραγματικά αξίζει ως εμπειρία. :wave:
ΟΙΑ ΗΩ Ω ΙΕ ΑΕΙ ΕΙ
Άβαταρ μέλους
alaska
Fast poster

Δημοσ.: 2662
Εγγραφη: Μάιος 31st, 2017, 11:37 am
Το μέλος alaska, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό ΛΕΩΝ » Σεπτέμβριος 23rd, 2017, 4:52 pm

ο ζακό είναι το 3ο ποιο ευφυές ζώο

πόσο τον πήρες;
κοντα στο 3.000 νομίζω κάνει.

αυτό με το κουδούνι ή το τηλέφωνο ισχύει, θέλει παρέα.
«Θα έρθει ο καιρός που θα διευθύνουν τον κόσμο τα άναρχα και τα μπάλαλα, δηλαδή τα αναρχομπάλαλα»
Άβαταρ μέλους
ΛΕΩΝ
Extreme poster

Δημοσ.: 26553
Εγγραφη: Μάιος 26th, 2012, 10:43 am
Το μέλος ΛΕΩΝ, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό paralo » Σεπτέμβριος 23rd, 2017, 5:14 pm

εγω παλι, πρπ να επεσα στον πιο ακτικοινωνικό παπαγαλο
μου τον πηραν οι δικοι μου και εγω τον πειραζα (φευ). βαζω χερακι να τον χαϊδεψω και αυτός πηγε σιγα σιγα στη γωνία, κεντραρε το κενό αναμεσα στο χερι μου και την εξωπορτα , περπατησε σιγα σιγα περιμετρικα και βγηκε Κυριος

μπαη-μπαη
61+1
Άβαταρ μέλους
paralo
Crazy poster

Δημοσ.: 8106
Εγγραφη: Οκτώβριος 3rd, 2015, 6:56 pm
Το μέλος paralo, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό διαστημικο μπιζελι » Σεπτέμβριος 25th, 2017, 6:06 pm

alaska έγραψε:
Από τη μέχρι στιγμής εμπειρία μου, δηλώνω εντυπωσιασμένη από το πόσο επικοινωνιακοί είναι οι παπαγάλοι. Είχα πάντοτε μία αρνητική αντιμετώπιση για τα πουλιά (λόγω των κλουβιών και της στέρησης ελευθερίας τους) αλλά πραγματικά έχω εντυπωσιασθεί από το πόσο δεκτικά είναι στην επικοινωνία, το χάδι και γενικά τις αντιδράσεις τους. Προς το παρόν, τον έχω ενάμισυ μήνα και ειλικρινά έχω δεθεί μαζί του. Κι αυτός το ίδιο. :)

Αν περάσει ακόμη ένας μήνας, επειδή είμαι σε διαδικασία επιμόρφωσης, μπορώ να σου δώσω επιπλέον πληροφορίες. Προς το παρόν, ως αρχάρια, μπορώ να σου πω ότι πραγματικά αξίζει ως εμπειρία. :wave:

Σε πιστεύω γιατί κι εγώ είχα παλιά παπαγαλάκια. Όχι μεγάλο παπαγάλο. Δύο μικρά. Οπότε έχω μια ψιλοεμπειρία. Αλλά ναι γενικά πουλί + κλουβί ούτε εγώ είμαι υπέρ.
Τα δικά μας πάντως που είχαμε παλιά (άμα θες το πιστεύεις) σπανίως τα βάζαμε στο κλουβί, τα αφήναμε ελεύθερα να πετάνε μέσα στο σπίτι, κάθονταν πάνω στα κουρτινόξυλα, βγαίνανε έξω στο μπαλκόνι, τα παίρναμε μαζί στο χωριό, πετούσαν ελεύθερα στον κήπο, κάθονταν πάνω στην κληματαριά και δεν μας είχαν φύγει ποτέ.

Anyway, εγώ πάντα αγαπούσα τους παπαγάλους απλά η ιδέα για μεγάλο παπαγάλο μου μπήκε βλέποντας βιντεάκια στο youtube και ισχύουν αυτά που λες για τους παπαγάλους. Όντως έτσι είναι. Το πρόβλημα είναι ότι εγώ έχω και σκύλο. :lol:
Εσύ έχεις μόνο παπαγάλο ή και τίποτε άλλο;

Γενικά κάνε κατά καιρούς κανά feedback πώς συμβιώνεις με τον παπαγάλο σου.
Βασικά πώς σου ρθε να πάρεις παπαγάλο;
Άβαταρ μέλους
διαστημικο μπιζελι
Crazy poster

Δημοσ.: 6246
Εγγραφη: Οκτώβριος 30th, 2012, 10:27 pm
Το μέλος διαστημικο μπιζελι, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Λευκός Λύκος » Οκτώβριος 10th, 2017, 7:53 pm

Μονδέλο με νέο κουδουνάκι. :smt003
Συνημμένα
IMG_1555.PNG
Άβαταρ μέλους
Λευκός Λύκος
Crazy poster

Δημοσ.: 9614
Εγγραφη: Ιανουάριος 6th, 2012, 7:43 pm
Τοποθεσια: Θεσσαλονίκη-Μακεδονία
Το μέλος Λευκός Λύκος, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Αγχίαλος » Οκτώβριος 10th, 2017, 9:05 pm

χαχα τρελε!
Πολλοί εχθροί, πολλή τιμή.
Άβαταρ μέλους
Αγχίαλος
Fast poster

Δημοσ.: 2156
Εγγραφη: Οκτώβριος 23rd, 2008, 11:42 pm
Το μέλος Αγχίαλος, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Lord Snow » Οκτώβριος 15th, 2017, 4:34 pm

εγω δεν του βαζω κουδουνακι, γιατι του περιοριζω τις τακτικες δυναντοτητες στο πεδιο της μαχης.
Crouched in the corner
Waiting for something
Laughing at nothing
Άβαταρ μέλους
Lord Snow
Extreme poster

Δημοσ.: 25930
Εγγραφη: Ιούνιος 27th, 2011, 4:41 pm
Το μέλος Lord Snow, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Re: Τὸ κατοικίδιό μου

Δημοσίευσηαπό ΚΛΙΝΟΣΟΦΙΣΤΗΣ » Οκτώβριος 15th, 2017, 4:40 pm

Ὅ,τι καὶ νὰ πῶ, λίγο θἆναι.
Χουανίτο εἶναι τὸ πιὸ σπουδαῖο γατὶ ποὺ πέρασε ἀπὸ τὴν ἀγκαλιά μου.
Σκέφτομαι νὰ τοῦ φέρω καὶ τὸν Πιπίνο,
ἕναν ἀλητάκο ἀπὸ τὴν ὁδὸ Πιπίνου - χάρμα γάτο!
Σήμερα τάισα καὶ τὸν Ἀττικὸ - σκύλο ἔξω ἀπὸ τὸν Σταθμὸ Ἀττικῆς.
Εἶμαι ὁ μεσιὲ Κλινοηδυεπὴς
ὡραῖος, ὀλέθριος.
Καί, ἡ τελευταία λέξη τῆς κλιν'-ἐρασμιότητος: :klino:
Περᾶστε τὸ ποντίκι σας πάνω στὴν εἰκόνα, τίποτ' ἄλλο δὲν σᾶς λέω!
Άβαταρ μέλους
ΚΛΙΝΟΣΟΦΙΣΤΗΣ
Extreme poster

Δημοσ.: 32521
Εγγραφη: Ιανουάριος 31st, 2008, 11:31 pm
Τοποθεσια: Κλινοηδυεπὲς ΠαραΓατιανὸν ἀθηναϊκὸν κλεινὸν τέρας. Κλινοχαρής ἐπωνομασθεὶς Οἰδίνους!
Το μέλος ΚΛΙΝΟΣΟΦΙΣΤΗΣ, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Λευκός Λύκος » Οκτώβριος 15th, 2017, 7:49 pm

Lord Snow έγραψε: εγω δεν του βαζω κουδουνακι, γιατι του περιοριζω τις τακτικες δυναντοτητες στο πεδιο της μαχης.

:smt005
Όταν το κάνω να τρέχει τον δικό μου μέσα στο σπίτι και στο μπαλκόνι νιώθω ότι είναι σαν προβατάκι έτσι παχουλός που είναι και έχει και το κουδουνακι. :smt003
Άβαταρ μέλους
Λευκός Λύκος
Crazy poster

Το μέλος Λευκός Λύκος, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Λευκός Λύκος » Οκτώβριος 26th, 2017, 3:58 pm

Ματάρες
Συνημμένα
89E9F15E-3626-4CC9-852C-D0A59B34491F.png
Άβαταρ μέλους
Λευκός Λύκος
Crazy poster

Re: Τὸ κατοικίδιό μου.

Δημοσίευσηαπό ΚΛΙΝΟΣΟΦΙΣΤΗΣ » Νοέμβριος 5th, 2017, 3:48 pm

Εικόνα * Δύσμοιρη γάτα!...
Εἶμαι ὁ μεσιὲ Κλινοηδυεπὴς
ὡραῖος, ὀλέθριος.
Καί, ἡ τελευταία λέξη τῆς κλιν'-ἐρασμιότητος: :klino:
Περᾶστε τὸ ποντίκι σας πάνω στὴν εἰκόνα, τίποτ' ἄλλο δὲν σᾶς λέω!
Άβαταρ μέλους
ΚΛΙΝΟΣΟΦΙΣΤΗΣ
Extreme poster

Δημοσ.: 32521
Εγγραφη: Ιανουάριος 31st, 2008, 11:31 pm
Τοποθεσια: Κλινοηδυεπὲς ΠαραΓατιανὸν ἀθηναϊκὸν κλεινὸν τέρας. Κλινοχαρής ἐπωνομασθεὶς Οἰδίνους!
Το μέλος ΚΛΙΝΟΣΟΦΙΣΤΗΣ, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό stergiosbik » Νοέμβριος 5th, 2017, 3:58 pm

Κουδουνια πρεπει να κρεμασετε στους εαυτους σας!
Οι γατες μωρε ειναι πανεμορφα,ανεξαρτητα και περηφανα ζωα και κυριως κορυφαιοι θηρευτες.
Μην τις ξεφτιλιζετε κρεμοντας κουδουνια,κορδελες και τετοιες αηδιες.
stergiosbik
Fast poster

Δημοσ.: 4653
Εγγραφη: Φεβρουάριος 15th, 2011, 12:48 pm
Τοποθεσια: ΛΑΡΙΣΑ-ΟΡΕΙΝΗ ΚΑΛΑΜΠΑΚΑ
Το μέλος stergiosbik, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Lord Snow » Νοέμβριος 5th, 2017, 7:36 pm

Λευκός Λύκος έγραψε:
Lord Snow έγραψε: εγω δεν του βαζω κουδουνακι, γιατι του περιοριζω τις τακτικες δυναντοτητες στο πεδιο της μαχης.

Όταν το κάνω να τρέχει τον δικό μου μέσα στο σπίτι και στο μπαλκόνι νιώθω ότι είναι σαν προβατάκι έτσι παχουλός που είναι και έχει και το κουδουνακι. :smt003

Οχι σοβαρα το λεω, τσαντιζεται γιατι δεν μπορει να στησει ενεδρες σε γατια, πουλια κτλ :smt005, ειναι κεραμιδογατος με full εκπαιδευση, αν δεν τον αφησουμε να παει την βολτα του το πρωι γινεται χαμος (εχει διοδο και μπαινοβγαινει στο σπιτι). Μονο το βραδυ δεχεται να μεινει μεσα κλεισμενος. Και το κολαρο του ειναι ιδιοκατασκευη απο φαρδυ λαστιχο και πιανει με σκριτς σκρατς , ετσι ωστε να μην κινδυνευει να φουρκιστει σε κανενα κλαρι αν πιαστει καλα, με πιεση ανοιγει μονο του (ολη την ωρα πανω σε δεντρα ειναι ο πουστης :lol: ). Η καλυτερη του ειναι οταν τον παιρνω στο εξοχικο. Μιλαμε για εκσταση :lol:
Crouched in the corner
Waiting for something
Laughing at nothing
Άβαταρ μέλους
Lord Snow
Extreme poster

Δημοσ.: 25930
Εγγραφη: Ιούνιος 27th, 2011, 4:41 pm
Το μέλος Lord Snow, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Σουβλίτσα » Νοέμβριος 5th, 2017, 7:41 pm

ωχ ζηλεύω τώρα, θέλω κι εγώ ένα γατούλι :smt010
Προσπαθώ να φθάσω τα 500 ποστ ώστε να μπορώ να ψηφίζω. Ευχαριστώ για την κατανόηση.
https://www.youtube.com/watch?v=Beo00O6ugyM
Άβαταρ μέλους
Σουβλίτσα
Extreme poster

Δημοσ.: 23603
Εγγραφη: Μάιος 28th, 2011, 7:13 pm
Το μέλος Σουβλίτσα, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Λευκός Λύκος » Νοέμβριος 5th, 2017, 11:47 pm

stergiosbik έγραψε: Κουδουνια πρεπει να κρεμασετε στους εαυτους σας!
Οι γατες μωρε ειναι πανεμορφα,ανεξαρτητα και περηφανα ζωα και κυριως κορυφαιοι θηρευτες.
Μην τις ξεφτιλιζετε κρεμοντας κουδουνια,κορδελες και τετοιες αηδιες.

Τι θηρευτής να είναι ο αρκουδιάρης ο Μήτσος;;μόνο ξαπλα και μάσα.Βέβαια καλοβλέπει τον Λάμπρο το καναρίνι αλλά μέχρι εκεί.είναι ψηλά και δεν τον φτανει.
Lord Snow έγραψε:
Λευκός Λύκος έγραψε:

Όταν το κάνω να τρέχει τον δικό μου μέσα στο σπίτι και στο μπαλκόνι νιώθω ότι είναι σαν προβατάκι έτσι παχουλός που είναι και έχει και το κουδουνακι.

Οχι σοβαρα το λεω, τσαντιζεται γιατι δεν μπορει να στησει ενεδρες σε γατια, πουλια κτλ :smt005, ειναι κεραμιδογατος με full εκπαιδευση, αν δεν τον αφησουμε να παει την βολτα του το πρωι γινεται χαμος (εχει διοδο και μπαινοβγαινει στο σπιτι). Μονο το βραδυ δεχεται να μεινει μεσα κλεισμενος. Και το κολαρο του ειναι ιδιοκατασκευη απο φαρδυ λαστιχο και πιανει με σκριτς σκρατς , ετσι ωστε να μην κινδυνευει να φουρκιστει σε κανενα κλαρι αν πιαστει καλα, με πιεση ανοιγει μονο του (ολη την ωρα πανω σε δεντρα ειναι ο πουστης :lol: ). Η καλυτερη του ειναι οταν τον παιρνω στο εξοχικο. Μιλαμε για εκσταση :lol:

Άβαταρ μέλους
Λευκός Λύκος
Crazy poster

ΠροηγούμενηΕπόμενη

Επιστροφή στην Ζώα και άνθρωπος

Μετάβαση στην αρχή της σελίδας

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες