Το κατοικίδιο μου

Φιλοζωικό αίσθημα, συζητήσεις, προβληματισμοί. Εκπαίδευση, φροντίδα & συμβουλές.

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες

Re: Το κατοικίδιο μου

Δημοσίευσηαπό Σουβλίτσα » Ιανουάριος 2nd, 2017, 12:38 am

Κι αυτό ξάπλα πολύ είναι!
Λέω, για να μην έλθει επίσκεψη, θα πάθει... ψυχολογικά αν το βάζω σε άλλο χώρο για τις ώρες που κοιμάμαι? (εκεί έχει το φαί του, την λεκάνη του, παιχνίδια)
Κοιμάται και μαζί μου όταν μου είμαι στον καναπέ, κανονικότατα
Προσπαθώ να φθάσω τα 500 ποστ ώστε να μπορώ να ψηφίζω. Ευχαριστώ για την κατανόηση.
Άβαταρ μέλους
Σουβλίτσα
Extreme poster

Δημοσ.: 24022
Εγγραφη: Μάιος 28th, 2011, 7:13 pm
Το μέλος Σουβλίτσα, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Λευκός Λύκος » Ιανουάριος 2nd, 2017, 12:40 am

Τίποτα δεν θα πάθει.
:smt003
Άβαταρ μέλους
Λευκός Λύκος
Crazy poster

Δημοσ.: 9745
Εγγραφη: Ιανουάριος 6th, 2012, 7:43 pm
Τοποθεσια: Θεσσαλονίκη-Μακεδονία
Το μέλος Λευκός Λύκος, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Cecily Anne » Ιανουάριος 2nd, 2017, 12:41 am

Ναι, ταΐστε τα κακόμοιρα. Το πολύ πολύ να τα σφάξετε το Πάσχα έναντι αρνιού.

2 πράγματα με εκνευρίζει να βλέπω. Μη δραστήρια ζωάκια και παιδάκια που κάνουν μαμ, κακά και νάνι. :smt012
So are you to my thoughts as food to life,
Or as sweet-seasoned showers are to the ground;
And for the peace of you I hold such strife
As ‘twixt a miser and his wealth is found.
Άβαταρ μέλους
Cecily Anne
Maniac poster

Δημοσ.: 12539
Εγγραφη: Μάρτιος 23rd, 2015, 8:51 pm
Το μέλος Cecily Anne, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Σουβλίτσα » Ιανουάριος 2nd, 2017, 12:44 am

Λευκός Λύκος έγραψε: Τίποτα δεν θα πάθει.
:smt003

Ναι αλλά φωνάζει για λίγο.
Και βγάζει το άτιμο τις ωραιότερες γατοκραυγούλες που έχω ακούσει :smt007 Όλο μουρμουριτά κάνει και κάνει και σαν μοτεράκι συνέχεια από το γουργουρητό :smt007
Προσπαθώ να φθάσω τα 500 ποστ ώστε να μπορώ να ψηφίζω. Ευχαριστώ για την κατανόηση.
Άβαταρ μέλους
Σουβλίτσα
Extreme poster

Το μέλος Σουβλίτσα, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Σουβλίτσα » Ιανουάριος 6th, 2017, 6:10 pm

Παιδιά, χρειάζομαι την βοήθεια/συμβουλή κάποιου που να ξέρει καλά από γάτες.
Αυτοί, όπως καλά κατάλαβα, έχουν σκοπό να παρκάρουν το γατί μόνιμα σε εμένα. Εγώ δεν μπορώ να αναλάβω την 24ωρη φροντίδα ζώου, εκείνοι το αφήνουν έξω στο μπαλκόνι γιατί δεν το θέλουν μέσα στο σπίτι (δεν έχουν και χώρους) παρά λίγη ώρα κάθε μέρα και καταλαβαίνω οτι το γατί θα μαραζώσει μόνο του στο κρύο και την μοναξιά.
Αναρωτιέμαι αν υπάρχει τρόπος να βρεθεί λύση.
Άβαταρ μέλους
Σουβλίτσα
Extreme poster

Δημοσίευσηαπό Δέλτα-Λοξ » Ιανουάριος 6th, 2017, 10:12 pm

Η γάτα δεν χρειάζεται ιδιάιτερη φροντίδα και μάλιστα επί 24ώρου βάσεως.
Αυτό που χρειάζεται είναι φρέσκο νερό, φαγητό και καθαρή άμμο για τις ανάγκες της.
Εφ' όσον δεν λείπεις (για ΣΚ, π.χ.), μπορείς να της βάζεις το φαγητό της σε δύο δόσεις, όπως και να αλλάζεις το νερό μια φορά την ημέρα. Το ίδιο χρειάζεται και η άμμος. Καθάρισμα μια φορά την ημέρα και αλλαγή της άμμου μια φορά την εβδομάδα οπωσδήποτε.
Υπάρχει άμμος, που είναι μεν ακριβότερη, αλλά σε βάθος χρόνου αποδεικνύεται πιο φτηνή, αφού με καθημερινό καθάρισμα,
η αλλαγή της γίνεται κάθε 20 ημέρες περίπου.
Λίγη καθημερινή παρεούλα και παιχνιδάκι, θα κάνει καλό και στις δυο σας.
Η ανταμοιβή είναι μεγαλύτερη από τα τυχόντα έξοδα και την διάθεση του χρόνου.

Το μπαλκόνι δεν είναι χώρος για γάτα, ούτε και για σκύλο φυσικά.
Με τα μεγάλα κρύα, οι γάτες υποφέρουν αφού είναι χουχουλιάρες. Χρειάζονται ζέστη.
Χρόνους Πολλούς μετά την Αμαρτία που την είπανε Αρετή μέσα στις εκκλησίες και την ευλόγησαν...
Άβαταρ μέλους
Δέλτα-Λοξ
Extreme poster

Δημοσ.: 22156
Εγγραφη: Μάιος 16th, 2009, 9:31 pm
Το μέλος Δέλτα-Λοξ, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Σουβλίτσα » Ιανουάριος 6th, 2017, 10:50 pm

Το γατί το πήρανε (με άσχημο τρόπο θα έλεγα αφού χρειάστηκε εγώ να ρωτήσω να με ενημερώσουν για το αν επέστρεψαν από τις διακοπές και για το αν θα έπαιρναν το γατί. Όχι μόνο είχαν έρθει και δεν είπαν τίποτα αλλά ήθελαν να το κρατήσω και παραπάνω και μάλιστα έβαλαν και τα παιδιά μπροστά...χωρίς να ενδιαφερθούν για το αν εγώ μπορώ ή θέλω....δεν θα επεκταθώ γιατί μου έχει ήδη ανέβει το αίμα στο κεφάλι)

Τα πράγματα όμως δεν είναι έτσι όπως ακριβώς τα λες.
Καταρχήν, εγώ προσφέρθηκα να κάνω μια εξυπηρέτηση (χωρίς να έχουμε και καμιά σχέση ιδιαίτερη, συγκάτοικοι είμαστε στην πολυκατοικία), να το φιλοξενήσω μια εβδομάδα για να μην το πηγαινοφέρνουν στο ταξίδι και μπλα μπλα. Αν ήθελα ζώο στο σπίτι μου θα το είχα κάνει προ πολλού, για να λέω οτι δεν θέλω το λέω με κάθε υπευθυνότητα την οποία δυστυχώς δεν έχουν πολλοί από αυτούς που μαζεύουν τα ζώα χωρίς να καταλαβαίνουν οτι είναι ευθύνη και πολλά άλλα, μόνο για να κάνουν το χαβαλέ τους ή το χατήρι των παιδιών.
Λοιπόν, το γατάκι, έξι μηνών, τρελαμένο, περιορισμένο σε ένα μπαλκόνι, τα παιδιά καταλαβαίνεις έτρωγε το παίδεμά του, στο σπίτι άμα το αφήνανε το είχαν σούζα, με μια άμμο που μου φέρανε χρησιμοποιημένη στην λεκάνη η οποία μύριζε αφόρητα (μου φέρανε και...μια χούφτα καθαρή έξτρα, λέω κι εγώ θα φτάνει, χωρίς εγώ να έχω ιδέα από άμμο γατιών άλλη φορά), μονο του δεν μπορούσα να το αφήσω πολύ ώρα γιατί έκλαιγε και γιατί το σπίτι μου δεν είναι διαμορφωμένο για γάτα πχ μπριζες εκτεθειμένες, το έβαζα δηλαδή μέσα σε ένα πολύ μεγάλο δωμάτιο με παιχνίδια, την άμμο και το φαί το βράδυ όταν ήταν να κοιμηθώ, τις υπόλοιπες ώρες αλλώνιζε σπίτι, παίζαμε συνέχεια αλλά επειδή ήταν μικρό και έφθανε και ο καιρός να στειρωθεί, δεν με άφηνε σε χλωρό κλαρί...χαριτωμένο από τη μία αλλά από την άλλη ξεπατώθηκα και ήμουν στο άγχος για ζημιές (κυρίως για το ίδιο, με τα καλώδια και όλα αυτά αλλά έπαιρνε και το φαγητό απο το μπολάκι και το σκορπούσε πέρα δώθε κτλ), να μην με γρατζουνίσει (γιατί όσο έπαιρνε αέρα γινόταν απαιτητικό) και μπλα μπλα. Το μεγαλύτερο πρόβλημα όμως ήταν με το θέμα της άμμου, δεν μύριζε μόνο το δωμάτιο που το είχα για το βράδυ, αυτό χωνόταν εκεί μέσα και κουβαλούσε ξέρω γω τα πάντα όλα και στο υπόλοιπο σπίτι (καναπέδες, κουβέρτες, ριχτάρια, χαλιά...).
Δηλαδή εκ των υστέρων κατάλαβα τί τρέχει με το γατί και γιατί κι εκείνοι απέφευγαν να το ζητήσουν πίσω..
Δεν ήταν δικό μου ζωντανό, να έχω προσαρμόσει το σπίτι κατάλληλα, να έχω τις δικές μου άμμους, τις λεκάνες, τα έτσι τααλλιώς και να το έχω μάθει ή να του έχω βάλει μια σειρά..

Από αυτή την άποψη, ένα ζώο σε αυτή την ηλικία και με αυτές τις συνθήκες δεν το κουμαντάρεις εύκολα.

Προσπάθησα να τους πω οτι δεν κάνει το ζώο να το έχουν έτσι....
Τεσπα, τα έχω πάρει πολύ μιλάμε, σορυ αν τα γράφω μπερδεμένα αλλά τα έχω πάρει πολύ :evil:
Άβαταρ μέλους
Σουβλίτσα
Extreme poster

Δημοσίευσηαπό Δέλτα-Λοξ » Ιανουάριος 7th, 2017, 1:43 am

Δεν κατάλαβα!
Ποια πράγματα δεν είναι "έτσι όπως ακριβώς τα λέω";
Εγώ δεν είπα πράγματα, εγώ σου έδωσα μερικές συμβουλές για το τι χρειάζεται μια γάτα.
Το αν θα κρατήσεις εσύ το γατάκι, είνα θέμα δικό σου.

Αν είναι αρσενικό και πάνω από 7 μηνών, τότε βρίσκεται σε ηλικία ζευγαρώματος και η συμεριφορά του δεν θα είναι κανονική.
Δεν μπορείς να κρατήσει μέσα στο σπίτι έναν γάτο που θέλει να ζευγαρώσει. Θα στο κάνει λαμπόγυαλο.
Αν τον αφήσεις στον δρόμο, είτε θα τον φάει ο μεγαλόσωμος αρσενικός της περιοχής, είτε κάνα αυτοκίνητο.
Η στείρωση είναι μονόδρομος.
Και εμείς την άμμο μέσα την έχουμε, αλλά σου είπα τα της άμμου. Ή θα πάρεις την ακριβή, αυτήν που κρατάει και άοσμα τα ούρα,
ή θα πάρεις την φτηνή που θέλει αλλαγή κάθε τριήμερο.
Χρόνους Πολλούς μετά την Αμαρτία που την είπανε Αρετή μέσα στις εκκλησίες και την ευλόγησαν...
Άβαταρ μέλους
Δέλτα-Λοξ
Extreme poster

Το μέλος Δέλτα-Λοξ, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Σουβλίτσα » Ιανουάριος 7th, 2017, 2:42 am

Τώρα τα έχω πάρει ακόμα περισσότερο γιατί όπως τα λες κι εσύ, σκέφτομαι οτι είχα δίκιο σε αυτό που υποψιαζόμουν, οτι το γατί παίζει να μην είναι θηλυκό όπως μου είπαν (και...ήσυχο) αλλά αρσενικό! Και το είπα του καραγκιόζη που ήρθε να το πάρει, του λέω, είσαι σίγουρος οτι έχεις πάει το γατί στον κτηνίατρο όπως μου είπες και σου είπε οτι είναι θηλυκό????!!!
Ε, έτσι όπως το βλέπω, μου λέει, θηλυκό μου φαίνεται...
Δεν μπορώ να γράψω άλλα τώρα, αύριο ίσως συνεχίσω. :evil:
Το θέμα είναι οτι αυτό ποιός ξέρει πού θα το έχουν παρατημένο απόψε :cry:

ΥΓ: με δυο λόγια βρε Δέλτα, το θέμα δεν είναι τί κάνω εγώ με το γατί, που δεν είναι δικό μου, αλλά τί κάνουν αυτοί! Εκεί προσπαθώ να δω τί μπορεί να γίνει γιατί το ζώο στο σπίτι τους μου φαίνεται οτι μόνο το γατάκι δεν είναι! :evil:
Άβαταρ μέλους
Σουβλίτσα
Extreme poster

Δημοσίευσηαπό Δέλτα-Λοξ » Ιανουάριος 7th, 2017, 11:53 am

Ε, αν δεν μπορείς να ξεχωρίσεις το φύλο ενός γατιού 6-7 μηνών...
Άβαταρ μέλους
Δέλτα-Λοξ
Extreme poster

Δημοσίευσηαπό Σουβλίτσα » Ιανουάριος 7th, 2017, 12:56 pm

Παιδάκι μου, δεν το έψαξα το γατί, θηλυκό μου είπαν οτι είναι, απλά στην συμπεριφορά του όσο πέρναγαν οι ημέρες κάπως μου έκανε για αρσενικό, ρώτησα τα παιδάκια και το ένα έλεγε θηλυκό το άλλο αρσενικό, το λέω και του πατέρα κι ενώ μου είχε πει αρχικά οτι το έχει πάει σε κτηνίατρο (άρα λογικά θα του έχει πει το φύλο) μετά όταν τον ξαναρώτησα αν είναι θηλυκό όντως μου απαντά "τί να σου πω, έτσι μου φαίνεται!".

Το γατί είναι τρίχρωμο, με σπάνιο τρίχωμα, δεν το έχω ξαναδεί, έχει πολύ πολύ λεπτές ρίγες μπεζ, ροζ και γκρι καφέ και ήξερα οτι οι τρίχρωμες γάτες είναι θηλυκές όμως υπάρχουν πολύ σπάνιες περιπτώσεις που τρίχρωμα γατιά μπορεί να είναι αρσενικά. Ο κτηνίατρος τους είχε πει οτι έχουν ένα σπάνιο γατί γιατί λέει μπορεί και στέκεται στα δυο του πόδια πολύ ώρα...
Επίσης τους είπε οτι θα χρειαστεί στείρωση κατά τον Μάρτη και ο πατέρας είπε οτι έχει αρχίσει και φωνάζει που ακούει τις γάτες έξω.

Επειδή εκ των υστέρων κατάλαβα σε τί συνθήκες έχουν το γατί κι επειδή εκ των υστέρων έμαθα οτι είχαν πριν και άλλο γατάκι (το οποίο εγώ νόμιζα οτι ήταν αυτό εδώ) και το είχαν παρατήσει στον κήπο κι επειδή εκ των υστέρων κατάλαβα οτι δεν μου τα είπαν τα πράγματα σωστά εξαρχής κι επειδή η συμπεριφορά τους ήταν απαράδεκτη απέναντί μου λέω μπας και δεν ξέρουν τί γάτα έχουν ή δεν ξέρω γω τι.
Άβαταρ μέλους
Σουβλίτσα
Extreme poster

Δημοσίευσηαπό Δέλτα-Λοξ » Ιανουάριος 7th, 2017, 3:40 pm

Κοίτα,
επειδή εσύ τα γνωρίζεις/ξέρεις αφού συμβαίνουν σε εσένα, είναι παράλογο να υποθέτεις πως και ο άλλος θα τα μαντέψει.
Και μάλιστα όταν τα λες με το σταγονόμετρο και χωρίς λεπτομέρειες.
Γι' αυτό και μου έγραψες το άκυρο: "Τα πράγματα όμως δεν είναι έτσι όπως ακριβώς τα λες."
Την στιγμή που εγώ δεν είχα πει τίποτε, εκτός από μια δυο συμβουλές.
Εγώ, ή κάποιος άλλος, δεν μπορώ να μαντέψω το τι έχει διαμειφθεί ανάμεσα σε εσένα και τους γειτόνους σου σχετικά με το γατί.
Χρειάστηκαν τρία σου ποστς, για να γράψεις όλες τις λεπτομέρειες, ώστε να καταλάβει ο άλλος τι πρέπει να οσυ πει.

Λοιπόν η τριχρωμία στις γάτες υποδεικνύει θηλυκή γάτα (το γιατί, είναι εξηγήσιμο από την γενετική).
Σε σπάνιες περιπτώσεις, μια τρίχρωμη γάτα είναι μεν αρσενικού φύλου, αλλά στείρα.
Ε, τώρα το να μου λες ότι δεν έψαξες το γατί, και να μου το φέρνεις αυτό σαν δικαιολογία, τι να σου πω!
Ξέρεις, η εξωτερική διαφορά ανάμεσα σε μια θηλυκή γάτα και σε μια αρσενική, είναι ακριβώς η ίδια με την εξωτερική διαφορά
ανάμεσα σε έναν αρσενικό και θηλυκό άνθρωπο. Και αν ο άνθρωπος φοράει ρούχα, οι γάτες είναι γυμνές.
Και είναι πανεύκολο να δεις ότι κρέμονται δυο στρογγυλά πραγματάκια σαν μικρά καρύδια, στις αρσενικές γάτες.

Αν θέλεις να κρατήσεις το γατάκι και να του προσφέρεις φιλία και προστασία, να είσαι σίγουρη πως θα στην ανταποδώσει με το παραπάνω. Όλα τα άλλα, είναι για να έχεις να μαλλώνεις με τους γειτόνους σου.
Άβαταρ μέλους
Δέλτα-Λοξ
Extreme poster

Δημοσίευσηαπό Σουβλίτσα » Ιανουάριος 7th, 2017, 4:42 pm

Βρε δεν μαλλώνω με τους γειτόνους, εκείνοι προσπάθησαν να μου φορτώσουν πλαγίως και με το έτσι θέλω το ζωάκι τους (για όποιες μέρες τους βόλευε αν όχι για πάντα και με πιθανό στόχο να ανεβαίνουν και τα παιδιά σχεδόν όποτε τους καπνίσει) .

Το να ξεχωρίσω το φύλο του γατιού, δεν το σκέφτηκα από την αρχή μιας και μου το είχαν δηλώσει οπότε δεν μπήκα στην διαδικασία να το ψάξω, ήταν μια σκέψη που έκανα όταν το έπαιρναν.

Για τα υπόλοιπα που λες σωστά μιλάς* άλλωστε κι εγώ το παραδέχτηκα οτι τα έγραψα μπερδεμένα αλλά δεν χρειάζεται να έχεις κι εσύ επιθετικό ύφος, δεν σου είπα τίποτα προσβλητικό.

Το ποστ το έγραψα για να δω αν υπάρχει λύση στο πού και πώς θα καταλήξει το γατί (να προτείνω να το δώσουν και να ψάξουμε όλοι μαζί να του βρούμε οικογένεια? να μου πει κάποιος τρόπους να έχει κανείς ένα γατί μέσα σε χώρο περιορισμένο έστω ώστε να μην το αφήνουν έξω? κτλ) και πώς μπορεί να καταλάβουν εκείνοι οτι το ζωντανό δεν γίνεται να την βγάζει στο μπαλκόνι.

*εκτός βέβαια από το ότι μια γάτα το μόνο που θέλει είναι φαί και νερό...θέλει πολλά περισσότερα και πιθανώς και ανάλογα και με τον χαρακτήρα της (αν πχ είναι επιθετική και "κακότροπη") να μην μπορούν όλοι να ανταπεξέλθουν εξίσου
Άβαταρ μέλους
Σουβλίτσα
Extreme poster

Δημοσίευσηαπό Δέλτα-Λοξ » Ιανουάριος 7th, 2017, 5:32 pm

Δεν έχω κανένα επιθετικό ύφος και ούτε υπενόησα ότι είπες κάτι το προσβλητικό (αφού δεν είπες).
Απλώς τόνισα ότι η φράση σου "Τα πράγματα όμως δεν είναι έτσι όπως ακριβώς τα λες.", ακολουθούμενη από ένα κείμενο που επιχειρούσε εξήγηση των σχετικών με το γατί διαδραματιζομένων με τους γείτονές σου, ήταν εντελώς άκυρη, διότι συνέδεε αυτά που σου είχα πει εγώ (απλές συμβουλες για την γάτα και μόνον) με τα υπόλοιπα που περιέγραφες για τους γειτόνους σου.
Θέλεις να το καταλάβεις αυτό;

Το τι είχαν στο μυαλό τους οι γείτονές σου, δεν μπορώ να το ξέρω και ούτε επιχειρώ να το προσδιορίσω αφού είμαι εντελώς έξω από τα διαμειφθέντα. Αν εσύ νομίζεις ότι είχαν στο μυαλό τους να "στο φορτώσουν", δεν μπορώ ούτε να το επιβεβαιώσω ούτε να το απορρίψω. Γι' αυτό και δεν στάθηκα καθόλου εκεί, αλλά προσπάθησα να σου πω τι χρειάζεται μια γάτα. Και φυσικά ΔΕΝ έγραψα ότι το μόνο που θέλει είναι φαγητό και νερό! Θα μου πεις τώρα ότι έχω επιθετικό ύφος, όταν τονίζω ότι ΔΕΝ είπα μόνον αυτό, όπως εσύ μόλις έγραψες; Γιατί παραβλέπεις τα υπόλοιπα που έγραψα;

Ίσως επειδή έχω πείρα από γάτες, μου είναι δύσκολο να αντιληφθώ πως κάποιος που έχει για κάποιες μέρες ένα γατάκι έξι μηνών και παίζει αρκετές φορές μαζί του, δεν μπορεί να δει το φύλο του γατιού! Σημείωσε όμως ότι δεν έχω πείρα από σκύλους. Αλλά αν δω έναν σκύλο στον δρόμο, μπορώ αμέσως να δω αν είναι σκύλος ή σκύλα! Ε δεν είναι μαθηματικά ρε γαμώτο!
Μπορώ να δεχθώ ότι δεν σου πέρασε από το μυαλό, αλλά μην το κάνεις λες και είναι κβαντομηχανική! Τέσπα.

Μια γάτα, όπως και ένα άλλο ζώο, είναι λογικό να μην έχει τυποποιημένο χαρακτήρα. Δεν είναι κομπιούτερ.
Αλλά το "κακότροπο" ή το "ιδιότροπο" ενός κατοικιδίου, έχει να κάνει περισσότερο με τον χαρακτήρα του ανθρώπου που το έχει
και λιγότερο με τον φυσικό χαρακτήρα του ζώου. Η γάτα είναι πιο ανεξάρτητη και πιο πεισματάρα από έναν σκύλο και έχει την τάση να μην σε υπακούει. Αν μάλιστα έχει "κακοποιηθεί" με κάποιο είδος "εγκατάλειψης", όπως αυτή που περιγράφεις, αναπτύσσει ακόμα περισσότερη ιδιοτροπία. Το πως θα αλλάξει αυτό, είναι στο χέρι αυτού που θα την δεχθεί στο σπίτι του.
Μια γάτα, και δη στειρωμένη, ζει μια χαρά σε ένα διαμέρισμα. Και μαθαίνει εύκολα να μην σου κάνει ζημιές, με εξαίρεση το ακόνισμα των νυχιών της, που χρειάζεται ιδιαίτερη προσπάθεια εκ μέρους σου για να μην σου γραζτουνάει τα έπιπλα.
Αυτό που σου ζητάει μια γάτα διαμερίσματος, είναι να την αγαπάς και να της το δείχνεις. Με τον καιρό μαθαίνεις πως ακριβώς η γάτα ερμηνεύει την αγάπη σου. Ποιες πράξεις/κινήσεις είναι αυτές που της το δείχνουν.

Αν όμως εσύ νιώθεις πως θα σου είναι βάρος και αγγαρεία, καλύτερα μην την πάρεις. Δεν θα περάσετε καλά.
Το ζώο θα νιώθει ότι "δεν το πας" και θα αντιδράει ανάλογα.
Άβαταρ μέλους
Δέλτα-Λοξ
Extreme poster

Δημοσίευσηαπό Σουβλίτσα » Ιανουάριος 7th, 2017, 5:40 pm

Βασικά το ζώο με κάνει ό,τι θέλει :lol:
Μαζί μου μια χαρά πέρναγε, πασάκο το είχα, όταν το πήραν τα παιδάκια για να φύγουν πήδηξε αυτό έντρομο και πήγε και κρύφτηκε πάλι μέσα στο σπίτι μου.
Δεν μπορώ όμως να αναλάβω ένα γατί που θα γρατζουνάει, θα κάνει επιθέσεις σε ανύποπτους χρόνους κτλ (δηλαδή μέχρι και στο πρόσωπο έφαγα νυχιά αν και μάλλον έφταιξα εγώ επειδή το κοίταξα στα μάτια αρκετή ώρα), είναι πέρα από τις δυνατότητές μου και για τεχνικούς λόγους (δεν επιτρέπεται να γρατσουνιστεί το δεξί μου χέρι και να πάθει μόλυνση...). Δεν μπορώ να πω οτι ήταν επιθετικό ήταν όμως απαιτητικό και ζωηρό όσο πέρναγαν οι μέρες όλο και περισσότερο και δεν ξέρω πώς θα εξελισσόταν.
Θα μπορούσα να το έχω κάποιες ώρες ή ημέρες την εβδομάδα αλλά οι συνθήκες στις οποίες ζει και στις οποίες το έχουν δεν νομίζω οτι θα διευκόλυνε την κατάσταση (δεν ξέρω και κατά πόσο είναι καλό αυτό γενικότερα).

Για να λέω οτι θέλησαν να φορτώσουν το γατάκι σε εμένα ξέρω τί λέω, όταν ο άλλος στο έχει αφήσει μετά από πρότασή σου για μερικές συγκεκριμένες ημέρες και επιστρέφοντας όχι μόνο δεν ειδοποιεί ή δεν ρωτάει για το ζώο αλλά περιμένει και θέλει να το κρατήσεις κι άλλο επειδή έχει χιονιά κι επειδή εκείνος δεν το θέλει μέσα στο σπίτι, τί άλλο να σου πω...

Πάντως, εγώ σε διάφορα φόρουμ διαβάζω για πολλούς που έχουν γάτες και αντιμετωπίζουν προβλήματα συμπεριφοράς ακόμα και όταν εκείνες τα έχουν όλα.
Και μια γνωστή μου πχ, έφαγε γρατζουνιά στο μάτι την ώρα που κοιμόταν γιατί δεν σηκωνόταν να δώσει στον γάτο την πρωινή λιχουδιά του..
Τα ζώα, κυρίως αυτά με κυνηγετικό ένστικτο, είναι απρόβλεπτα βρε συ, ένστικτα έχουν δεν έχουν λογική.
Άβαταρ μέλους
Σουβλίτσα
Extreme poster

ΠροηγούμενηΕπόμενη

Επιστροφή στην Ζώα και άνθρωπος

Μετάβαση στην αρχή της σελίδας

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες