Το κατοικίδιο μου

Φιλοζωικό αίσθημα, συζητήσεις, προβληματισμοί. Εκπαίδευση, φροντίδα & συμβουλές.

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 6 επισκέπτες

Re: Το κατοικίδιο μου

Δημοσίευσηαπό Δέλτα-Λοξ » Ιανουάριος 7th, 2017, 5:56 pm

Ο γάτος που έχω τώρα, επέζησε σαν από θαύμα, αφού ορφάνεψε μόλις 7 ημερών.
Τον πήραμε και τον μεγαλώσαμε με μπιμπερό, αλλά καθώς δεν είχε αδελφάκια να παίζει και να καταλάβει τι σημαίνουν νυχιές,
βγάζει τα νύχια του με το παραμικρό. Έρχεται και κωλοτρίβεται να παίξουμε (δηλαδή να παλαίψει με το χέρι μου), αλλά τα νύχια του είναι άκρως επικίνδυνα. Καθώς δεν ήξερα πως να του το κόψω αυτό από μικρούλης που ήταν, τώρα είναι αργά. Προσαρμόστηκα λοιπόν εγώ στον χαρακτήρα του γάτου και παίζω μαζί του με ένα χοντρό γάντι για το τζάκι.
Επίσης "σεβόμαστε" τον ιδιαίτερο χαρακτήρα του που δεν θέλει πολλές "αγκαλίτσες και χαδάκια" και τον αφήνουμε να έρθει μόνος του να αναζητήσει χάδια. Αλλιώς, αν τον αρπάξεις αγκαλιά με το ζόρι, θα φάς γρατζουνιά.

Γενικά, μπορείτε να συνεννοηθείτε, αλλά μόνον στα πλαίσια συμμόρφωσης με τον χαρακτήρα του ζώου.
Αν δεν θέλει να τον κοιτάς στα μάτια, και μάλιστα πλησιάζοντας το πρόσωπό σου κοντά στο δικό του, δεν το κάνεις.

Για εμένα, το κλειδί στο τι θα κάνεις, είναι στα χέρια σου.
Και, επαναλαμβάνω, αν δεν το θέλεις πραγματικά, μην το πάρεις.
Στο κάτω κάτω, ψάξε εσύ να βρεις κάποιον που να θέλει πραγματικά ένα γατάκι σπίτι του.
Χρόνους Πολλούς μετά την Αμαρτία που την είπανε Αρετή μέσα στις εκκλησίες και την ευλόγησαν...
Άβαταρ μέλους
Δέλτα-Λοξ
Extreme poster

Δημοσ.: 22156
Εγγραφη: Μάιος 16th, 2009, 9:31 pm
Το μέλος Δέλτα-Λοξ, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Σουβλίτσα » Ιανουάριος 7th, 2017, 6:04 pm

Εμένα δεν είχε πρόβλημα, όλο επάνω μου ερχόταν και καθόταν, ή μεταξύ εμού και του υπολογιστή μου αν δεν του έδινα σημασία για ώρα.
Χάδια με το κιλό κτλ. Με τα χέρια γενικά δεν είχα πρόβλημα για το χρονικό διάστημα που το είχα τουλάχιστον, με την έννοια οτι δεν ήταν ιδιαίτερα επιθετικό γιατί δεν τα χρησιμοποιούσα στο παιχνίδι, για παιχνίδια είχα εκτός από δικά του κάτι παλιές μπλούζες με κορδόνια που τρελαινόταν. Ερχόνταν όμως και μου γράπωνε τα δάχτυλα από το ποντίκι του υπολογιστή...
Το αγάπησα το σκασμένο αυτές τις λίγες μέρες που το είχα και στενοχωριέμαι που βασανίζεται εκεί με αυτούς.
Το μεγάλο θέμα μου είναι οτι δεν αποκλείεται ή είναι σχεδόν σίγουρο οτι θα σε γρατσουνίσει το γατί ή θα σε δαγκώσει σε χρόνο που εσύ δεν θα το περιμένεις (πχ, επίσης την έφαγα στο πρόσωπο όταν μίλαγα με τα χαντς φρι και αυτό μου την έπεσε για να αρπάξει το κορδόνι που κρεμόταν).
Επίσης θέμα είναι το θέμα της άμμου, δεν ξέρω, αυτό το σκασμένο την πέταγε όλη έξω και μύριζε και πάρα πολύ. Αυτό βέβαια μπορεί να οφειλόταν στο οτι δεν ήταν καθαρισμένη εξαρχής σωστά και για σωστό χρονικό διάστημα.
Και κάτι ακόμη, φοβάμαι πολύ τα μπαλκόνια, πολύ όμως, είναι ψηλά και είναι αρκετά και δεν μπορώ όλα τα ανοίγματα να τα περιορίσω. Ένα βράδυ, από μια σχισμή βγήκε το σκασμένο κι ευτυχώς από εκείνη την πλευρά του παραθύρου είχε μπαλκόνι. Τρελλάθηκα μέχρι να το βρω. Αυτο μετά δεν μπορούσε να μπει μέσα.

Τεσπα, το θέμα είναι οτι για να δωθεί το γατί θα πρέπει και οι ίδιοι να αποφασίσουν να το δώσουν πράγμα που δεν έχω καταλάβει πώς ακριβώς το έχουν στο μυαλό τους μιας και τα παιδιά καταλαβαίνω οτι αντιδρούν στο να δωθεί κάπου που να μην έχουν πρόσβαση κι εκείνα... Εγώ δεν μπορώ να εμφανιστώ ξαφνικά και να τους πω, βρείτε του άλλη οικογένεια. Προσπάθησα όσο μπορούσα να τους δώσω να καταλάβουν οτι τα ζώα τα έχουμε γιατί μπορούμε και θέλουμε να τα φροντίσουμε. Αλλά, μεγάλος άνθρωπος είναι αυτός, δεν το καταλαβαίνει λες? Εμένα περίμενε να του το πω. Απλώς ...
Προσπαθώ να φθάσω τα 500 ποστ ώστε να μπορώ να ψηφίζω. Ευχαριστώ για την κατανόηση.
Άβαταρ μέλους
Σουβλίτσα
Extreme poster

Δημοσ.: 24104
Εγγραφη: Μάιος 28th, 2011, 7:13 pm
Το μέλος Σουβλίτσα, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Δέλτα-Λοξ » Ιανουάριος 7th, 2017, 6:58 pm

Επειδή ακόμα είναι μικρό και μάλλον δεν έχει παίξει, βρίσκει τώρα την ευκαιρία να παίξει με ό,τι του φαίνεται παχνίδι.
Τα λεπτά καλώδια ενός hands free είναι πειρασμός για μια γάτα. Πρέπει να του πάρεις μερικά φτηνιάρικα παιχνίδια για γάτες, που θα το απασχολούν. Υπάρχουν με 2-3 ευρώ το καθένα, ειδικά κάτι μικρά, ελαφρώς χνουδωτά, ποντικία που τ' αρπάζουν στο στόμα και τρέχουνε πέρα δώθε. Κάποιοι σπάγγοι που κρέμονται κ.λπ.
Σιγά σιγά, θα σταματήσει να παίζει μανιωδώς με ότι κουνιέται. Και φυσικά με τα δάχτυλά σου, που κουνιούνται πάνω σε ποντίκι και αυτό νομίζει ότι το προκαλείς. Επίσης, μπορείς να το μάθεις να σταματήσει να παίζει με τα χέρια σου.

Το θέμα με τα μπαλκόνια είναι υπαρκτό και καθώς οι γάτες είναι ακροβάτες, δεν το έχουν σε τίποτε να κόβουν βόλτες πάνω στα κάγκελα ενός μπαλκονιού κάπου 20 μέτρα από το έδαφος. Και κάποιες πέφτουν...

Με την άμμο, υπάρχει εύκολη λύση.
Κατ' αρχάς θέλει "σπιτάκι" με κινούμενη, τύπου μπαρ, πόρτα και όχι λεκάνη. Και, κατά δεύτερον, πολύ καλή άμμο.
Χρόνους Πολλούς μετά την Αμαρτία που την είπανε Αρετή μέσα στις εκκλησίες και την ευλόγησαν...
Άβαταρ μέλους
Δέλτα-Λοξ
Extreme poster

Το μέλος Δέλτα-Λοξ, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Σουβλίτσα » Ιανουάριος 7th, 2017, 7:10 pm

Τέτοια παιχνίδια που λες έχει αλλά τα βαριότανε.

Τεσπα, δεν ξέρω τί θα απογίνει :smt010
Προσπαθώ να φθάσω τα 500 ποστ ώστε να μπορώ να ψηφίζω. Ευχαριστώ για την κατανόηση.
Άβαταρ μέλους
Σουβλίτσα
Extreme poster

Το μέλος Σουβλίτσα, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Αγις » Ιανουάριος 7th, 2017, 7:35 pm

8)
Kονικλοτρόφος

Εικόνα
ΖΗΝΗΔΕΩΣ
Άβαταρ μέλους
Αγις
Crazy poster

Δημοσ.: 9575
Εγγραφη: Μάιος 15th, 2010, 2:09 pm
Το μέλος Αγις, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Lord Snow » Ιανουάριος 7th, 2017, 7:50 pm

Σουβλίτσα έγραψε: Τέτοια παιχνίδια που λες έχει αλλά τα βαριότανε.

Τεσπα, δεν ξέρω τί θα απογίνει :smt010

εγω πολλα δεν ξερω, αλλα αυτο που εχω καταλαβει ειναι οτι ανεξαρτητως ιδιαιτερου χαρακτηρα ολα τα γατια
α) Θελουν μια δικη τους γωνια. Μπορει να ειναι και ενα απλο κουτι με πανακια. Να εχει καπου να τρυπωνει.
β) Εχουν σαν ζωα συγκεκριμενη ρουτινα. Μπορει να αλλαξει λιγο απο καιρο σε καιρο αλλα ποτε δεν κανουν κατι μια φορα μονο. Κυριολεκτικα ειναι ζωα ΔΥ με απιστευτη αισθηση του χρονου.
γ) Ποτε δεν τα ελεγχεις, απλα μπορεις με μερικα κολπα να να ξεγελασεις και να κανουν αυτο που θες εσυ.
δ) Ειναι πολυ χρησιμο να τα μαθεις να ακουνε σε καποιο καλεσμα. Πχ σφυριγμα.
Crouched in the corner
Waiting for something
Laughing at nothing
Άβαταρ μέλους
Lord Snow
Extreme poster

Δημοσ.: 25936
Εγγραφη: Ιούνιος 27th, 2011, 4:41 pm
Το μέλος Lord Snow, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Σουβλίτσα » Ιανουάριος 7th, 2017, 9:09 pm

Βρε Λόρδε, αυτά που λες είναι γενικότερα θέματα.
Λοιπόν, τώρα μίλησα με τον πατέρα και μου δήλωσε οτι
α)το ζώο δεν μπαίνει στο σπίτι, μένει στο μπαλκόνι (εκτός από λίγη ώρα που το βάζουν μέσα σε περιορισμένο χώρο)
β)το ζώο δεν το δίνει σε άλλη οικογένεια για να μην στεναχωρεθεί η μικρή...

φράση χαρακτηριστική: πώς δεν θέλει έξω, αφού όταν έχουμε μέσα αυτό γυρνάει πίσω στο σπιτάκι του :-?

Τί να πω, τί να πω, όχι χίλια χρόνια μνημόνιο, ο Ερντογάν να έλθει, δεύτερη τουρκοκρατία να έχουμε :smt013
Άβαταρ μέλους
Σουβλίτσα
Extreme poster

Δημοσίευσηαπό Λευκός Λύκος » Φεβρουάριος 2nd, 2017, 12:24 am

Τζα!
Συνημμένα
received_1664007643902968.jpeg
Άβαταρ μέλους
Λευκός Λύκος
Crazy poster

Δημοσ.: 9802
Εγγραφη: Ιανουάριος 6th, 2012, 7:43 pm
Τοποθεσια: Θεσσαλονίκη-Μακεδονία
Το μέλος Λευκός Λύκος, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Re: Τὸ κατοικίδιό μου

Δημοσίευσηαπό ΚΛΙΝΟΣΟΦΙΣΤΗΣ » Απρίλιος 9th, 2017, 9:24 am

Φαντάσου ὅλ' αὐτά:

Εικόνα ...καὶ ποιό νὰ πρωτοπαινέψω!...
Εἶμαι ὁ μεσιὲ Κλινοηδυεπὴς
ὡραῖος, ὀλέθριος.
Καί, ἡ τελευταία λέξη τῆς κλιν'-ἐρασμιότητος: :klino:
Περᾶστε τὸ ποντίκι σας πάνω στὴν εἰκόνα, τίποτ' ἄλλο δὲν σᾶς λέω!
Άβαταρ μέλους
ΚΛΙΝΟΣΟΦΙΣΤΗΣ
Extreme poster

Δημοσ.: 33125
Εγγραφη: Ιανουάριος 31st, 2008, 11:31 pm
Τοποθεσια: Κλινοηδυεπὲς ΠαραΓατιανὸν ἀθηναϊκὸν κλεινὸν τέρας. Κλινοχαρής ἐπωνομασθεὶς Οἰδίνους!
Το μέλος ΚΛΙΝΟΣΟΦΙΣΤΗΣ, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Λευκός Λύκος » Απρίλιος 24th, 2017, 7:46 pm

:smt015
Συνημμένα
IMG_0498.JPG
Άβαταρ μέλους
Λευκός Λύκος
Crazy poster

Το μέλος Λευκός Λύκος, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Anastasia17 » Μάιος 8th, 2017, 11:56 pm

Τι όμορφη γάτα. Σκέφτομαι να πάρω και εγώ μια να κάνει παρέα στο σκύλο μου.
Anastasia17
New poster

Δημοσ.: 8
Εγγραφη: Μάιος 5th, 2017, 11:17 pm
Το μέλος Anastasia17, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Λευκός Λύκος » Μάιος 8th, 2017, 11:58 pm

Anastasia17 έγραψε:Τι όμορφη γάτα. Σκέφτομαι να πάρω και εγώ μια να κάνει παρέα στο σκύλο μου.

Γάτος είναι σε παρακαλώ! :ne8:
Άβαταρ μέλους
Λευκός Λύκος
Crazy poster

Δημοσίευσηαπό Yochanan » Μάιος 9th, 2017, 12:03 am

Λευκός Λύκος έγραψε: Τζα!

When the moon hits your eye... :smt007 :smt007 :smt007 :smt007
I Yochanan have foresuffered all
enacted in the same phorum thread
I who protested at the Berlin Wall
And toured in Europe with the Grateful Dead
Άβαταρ μέλους
Yochanan
Extreme poster

Δημοσ.: 29802
Εγγραφη: Ιούνιος 3rd, 2005, 7:01 pm
Το μέλος Yochanan, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό ΜΝΗΜΟΝΙΑΚΗ ΔΙΑΣΠΟΡΑ » Μάιος 9th, 2017, 1:45 pm

Λευκός Λύκος έγραψε: Τζα!

Θεότητα, απλά
Σπρώχνοντας τον φάκελο από το πρώτο ποστ
Άβαταρ μέλους
ΜΝΗΜΟΝΙΑΚΗ ΔΙΑΣΠΟΡΑ
Crazy poster

Δημοσ.: 5049
Εγγραφη: Απρίλιος 20th, 2017, 9:29 pm
Το μέλος ΜΝΗΜΟΝΙΑΚΗ ΔΙΑΣΠΟΡΑ, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Δέλτα-Λοξ » Μάιος 10th, 2017, 2:34 pm

Να κι από μένα ένα τζα!

Εικόνα

Πολύ παλιόσκυλο αυτός ο γάτος μου... :lol:
Άβαταρ μέλους
Δέλτα-Λοξ
Extreme poster

ΠροηγούμενηΕπόμενη

Επιστροφή στην Ζώα και άνθρωπος

Μετάβαση στην αρχή της σελίδας

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 6 επισκέπτες