πλακάκι ή laminate ?

Ανθρώπινες κατασκευές, έργα - do it yourself, είδη μοντελισμού.

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 6 επισκέπτες

πλακάκι ή laminate ?

Δημοσίευσηαπό gassim » Δεκέμβριος 20th, 2011, 10:20 am

Πρόκειται να κάνω μια μίνι ανακαίνιση που περιλαμβάνει και αλλαγή πατώματος.
Αμφιταλαντεύομαι ανάμεσα σε πλακάκι και laminate.
Απο την μία το laminate είναι ωραίο αισθητικά αλλά με εκνευρίζει που όταν περπατάς σου δίνει την αίσθηση πλαστικού. Ο ήχος που κάνει δεν είναι ήχος ξύλου.....θυμίζει μουσαμά.
Αυτό είναι κάτι που συμβαίνει σε όλα τα laminate πατώματα ή είναι θέμα ποιότητας;
Άβαταρ μέλους
gassim
Crazy poster

Δημοσ.: 6796
Εγγραφη: Ιούνιος 22nd, 2005, 5:18 pm
Το μέλος gassim, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Re: πλακάκι ή laminate ?

Δημοσίευσηαπό gassim » Δεκέμβριος 20th, 2011, 1:58 pm

καλά τί γίνεται; κανένας δεν έχει laminate?
Άβαταρ μέλους
gassim
Crazy poster

Το μέλος gassim, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Ερμής » Δεκέμβριος 20th, 2011, 2:00 pm

πεστο παρκε να το καταλαβει ο κόσμος
Leon Degrelle: "Οι δεξιοί είναι δειλοί , δεν κάνουν για τίποτε..."

"Προσοχή στην δεξιά. Είναι δειλοί που συμμαχούν με τους πάντες , ακόμη και με τους κομμουνιστές..."
Άβαταρ μέλους
Ερμής
Extreme poster

Δημοσ.: 35307
Εγγραφη: Φεβρουάριος 19th, 2008, 2:12 pm
Το μέλος Ερμής, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Belladonna » Δεκέμβριος 20th, 2011, 2:00 pm

Για τι χώρο πρόκειται;
Πριν το φας, βγάλε το περιτύλιγμα
Άβαταρ μέλους
Belladonna
Συντονίστρια - Στην ομάδα από το '13

Δημοσ.: 6809
Εγγραφη: Μάιος 8th, 2007, 8:13 am
Το μέλος Belladonna, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό talaipwros » Δεκέμβριος 20th, 2011, 2:00 pm

Ασε την ανακαίνιση και πάρε μακαρόνια
talaipwros
Συντονιστής - Στην ομάδα από το '12

Δημοσ.: 61313
Εγγραφη: Ιούνιος 12th, 2008, 11:12 pm
Το μέλος talaipwros, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Belladonna » Δεκέμβριος 20th, 2011, 2:01 pm

Ερμής έγραψε: πεστο παρκε να το καταλαβει ο κόσμος

Παρκέ είναι πιο γενικό, μπορεί να περιλαμβανει και αυθεντικό ξύλο.
Το laminate είναι ειδική κατηγορία από τάβλες τύπου ξύλου που συναρμολογούνται πολύ εύκολα.
Πριν το φας, βγάλε το περιτύλιγμα
Άβαταρ μέλους
Belladonna
Συντονίστρια - Στην ομάδα από το '13

Δημοσ.: 6809
Εγγραφη: Μάιος 8th, 2007, 8:13 am
Το μέλος Belladonna, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Jessica » Δεκέμβριος 20th, 2011, 2:03 pm

talaipwros έγραψε: Ασε την ανακαίνιση και πάρε μακαρόνια

Αυτό σου το humor ώρες ώρες με στέλνει :smt005 :smt005 :smt005
Αυτό που η κάμπια ονομάζει τέλος του κόσμου, η ζωή το λέει πεταλούδα.
Άβαταρ μέλους
Jessica
Crazy poster

Δημοσ.: 6081
Εγγραφη: Οκτώβριος 18th, 2006, 10:19 pm
Τοποθεσια: Where the eagles fly
Το μέλος Jessica, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Moiraia_Ola » Δεκέμβριος 20th, 2011, 2:08 pm

Εγώ έχω βάλει στις κρεβατοκάμαρες και είμαι πολύ ευχαριστημένη
Αν το ήξερα εξ αρχής θα περνούσα σε όλο το σπίτι
Δεν ακούγεται σαν πλαστικό και δεν είναι σαν μουσαμάς
Αφήνει μια απαλή ζεστή αίσθηση και είναι πολύ εύκολο να το περάσεις
ακόμη και μόνος σου αν πιάνουν τα χέρια σου

Εμένα μου τα πέρασαν κάποιοι φίλοι.
Έχω 4 χρόνια στο σπίτι μου και είμαι ευχαριστημένη

Το παρκέ, καθαρό ξύλο οκ είναι άλλη αίσθηση αλλά πολύ φθορά ρε παιδί μου
Στην πιό μικρή στιγμή μαζί σου,
έζησα όλη τη ζωή.
Άβαταρ μέλους
Moiraia_Ola
Maniac poster

Δημοσ.: 10234
Εγγραφη: Νοέμβριος 11th, 2009, 11:14 pm
Το μέλος Moiraia_Ola, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ » Δεκέμβριος 20th, 2011, 2:11 pm

λαμινάτ αλλά όχι το πιο φθηνό. υπάρχει και μια ενδιάμεση κατάσταση με παρκέ που ονομάζεται λαμέλ, τουλάχιστον εδώ που είμαι εγώ. στρώσαμε ένα με δεκαπενταετή εγγύηση, ηχομονώσεις, βερνίκια ,τα πάντα όλα, κομπλέ περί τα τριάντεπέντε ευρώ το τετραγωνικόν. ευρωπαϊκή οξιά (oak - δεν είμαι σίγουρος πώς λέγεται στα ελληνικά)
Άβαταρ μέλους
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ
Extreme poster

Δημοσ.: 33811
Εγγραφη: Αύγουστος 28th, 2007, 1:55 am
Το μέλος ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Jessica » Δεκέμβριος 20th, 2011, 2:14 pm

Το παρκέ θέλει τρομερή περιποίηση και προσοχή. Και όταν περπατάς πάνω του κάνει θόρυβο. Τουλάχιστον το δικό μου. Αν καταλήξεις σ΄αυτό να προσέξεις το πάχος του και την επιλογή τοποθέτη για να μην τρίζει.
Στο γραφείο που έχω laminate είναι εξαιρετικό. Ζεστό και πρωτότυπο (διάλεξε κάτι ιδιαίτερο μην πας στα κλασσικά).
Θα το προτιμούσα και στο σπίτι αλλά σε καινούργιες οικοδομές δεν ενδείκνυται λόγω της υγρασίας. Πρέπει λέει να περάσουν 6 μήνες πριν το τοποθετήσεις.

Ψηφίζω laminate
Αυτό που η κάμπια ονομάζει τέλος του κόσμου, η ζωή το λέει πεταλούδα.
Άβαταρ μέλους
Jessica
Crazy poster

Δημοσ.: 6081
Εγγραφη: Οκτώβριος 18th, 2006, 10:19 pm
Τοποθεσια: Where the eagles fly
Το μέλος Jessica, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Άγιος » Δεκέμβριος 20th, 2011, 2:16 pm

gassim έγραψε: Πρόκειται να κάνω μια μίνι ανακαίνιση που περιλαμβάνει και αλλαγή πατώματος.
Αμφιταλαντεύομαι ανάμεσα σε πλακάκι και laminate.
Απο την μία το laminate είναι ωραίο αισθητικά αλλά με εκνευρίζει που όταν περπατάς σου δίνει την αίσθηση πλαστικού. Ο ήχος που κάνει δεν είναι ήχος ξύλου.....θυμίζει μουσαμά.
Αυτό είναι κάτι που συμβαίνει σε όλα τα laminate πατώματα ή είναι θέμα ποιότητας;

Αν είναι για μπάνιο ή κουζίνα, πλακάκι.

Αν είναι για υπνοδωμάτιο, σαλόνι κλπ, το laminate είναι καλή λύση, αρκεί να είναι καλής ποιότητας. Μην προτιμήσεις το φτηνιάρικο γιατί είναι όντως κυρίως πλαστικό/μουσαμάς.
Το μέλος έχει αποχωρήσει.
Άβαταρ μέλους
Άγιος
Maniac poster

Δημοσ.: 16790
Εγγραφη: Απρίλιος 17th, 2008, 8:26 pm
Τοποθεσια: Εις τόπον χλοερόν, εις τόπον αναπαύσεως.
Το μέλος Άγιος, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό gassim » Δεκέμβριος 20th, 2011, 2:35 pm

Belladonna έγραψε: Για τι χώρο πρόκειται;

είναι μικρό σπίτι, με έναν χώρο γύρω στα 30 τετραγωνικά κουζινο-καθιστικό και μια κρεβατοκάμαρα.
Είμαι ανάμεσα στο να βάλω laminate στην κρεβατοκάμαρα και πλακάκι στο υπόλοιπο σπίτι και στο να βάλω laminate παντού.
Άβαταρ μέλους
gassim
Crazy poster

Δημοσίευσηαπό Ερμής » Δεκέμβριος 20th, 2011, 2:41 pm

Εκτός κουζίνα και μπάνιο, βαλε σε όλο το αλλο σπίτι.
Όπως είπε και ένας φίλος πάνω μην πάρεις το φτηνιάρικο γιατί σε 2-3 χρόνια θα γίνει σα μουσαμας.
Leon Degrelle: "Οι δεξιοί είναι δειλοί , δεν κάνουν για τίποτε..."

"Προσοχή στην δεξιά. Είναι δειλοί που συμμαχούν με τους πάντες , ακόμη και με τους κομμουνιστές..."
Άβαταρ μέλους
Ερμής
Extreme poster

Δημοσ.: 35307
Εγγραφη: Φεβρουάριος 19th, 2008, 2:12 pm
Το μέλος Ερμής, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό gassim » Δεκέμβριος 20th, 2011, 2:42 pm

ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ έγραψε: λαμινάτ αλλά όχι το πιο φθηνό. υπάρχει και μια ενδιάμεση κατάσταση με παρκέ που ονομάζεται λαμέλ, τουλάχιστον εδώ που είμαι εγώ. στρώσαμε ένα με δεκαπενταετή εγγύηση, ηχομονώσεις, βερνίκια ,τα πάντα όλα, κομπλέ περί τα τριάντεπέντε ευρώ το τετραγωνικόν. ευρωπαϊκή οξιά (oak - δεν είμαι σίγουρος πώς λέγεται στα ελληνικά)

xm...βάζω lamel πάτωμα στο google και δεν βγάζει τίποτα......
Εγώ υπολογίζω κάπου 25 ευρώ το τετραγωνικό που πιστεύω οτι είναι η τιμή της καλής ποιότητας laminate μαζί με υποστρωματα και σοβατεπιά.
Άβαταρ μέλους
gassim
Crazy poster

Δημοσίευσηαπό gassim » Δεκέμβριος 20th, 2011, 2:45 pm

Ερμής έγραψε: Εκτός κουζίνα και μπάνιο, βαλε σε όλο το αλλο σπίτι.
Όπως είπε και ένας φίλος πάνω μην πάρεις το φτηνιάρικο γιατί σε 2-3 χρόνια θα γίνει σα μουσαμας.

η κουζίνα είναι ενιαίος χώρος με το καθιστικό οπότε μάλλον πάω για πλακάκι σε αυτόν τον χώρο και laminate (το καλό) στην κρεβατοκάμαρα.

Εμένα βέβαια αυτό που μου αρέσει πιο πολύ απ όλα είναι η τσιμεντοκονία, αλλά με αποτρέπουν όλοι οι μάστορες γιατί θέλει ξηλωμα του παλιού πατώματος και δεν είναι και εγγυημένο αποτέλεσμα.
Άβαταρ μέλους
gassim
Crazy poster

Επόμενη

Επιστροφή στην Κατασκευές και μοντελισμός

Μετάβαση στην αρχή της σελίδας

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 6 επισκέπτες