ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΗΛΕΚΤΡΟΠΟΝΤΑΣ ΑΠΟ ΜΕΤΑΣΧΗΜΑΤΙΣΤΗ ΦΟΥΡΝΟΥ

Ανθρώπινες κατασκευές, έργα - do it yourself, είδη μοντελισμού.

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες

ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΗΛΕΚΤΡΟΠΟΝΤΑΣ ΑΠΟ ΜΕΤΑΣΧΗΜΑΤΙΣΤΗ ΦΟΥΡΝΟΥ

Δημοσίευσηαπό mariost » Ιανουάριος 16th, 2018, 12:58 am

Μία κατασκευή ερασιτεχνική για κολλήσεις λεπτών ελασμάτων διαφόρων μετάλλων χωρίς χρήση άλλου συγκολλητικού υλικού.
https://youtu.be/AjKDCksFFH8
mariost
New poster

Δημοσ.: 13
Εγγραφη: Ιανουάριος 16th, 2018, 12:42 am
Το μέλος mariost, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Re: ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΗΛΕΚΤΡΟΠΟΝΤΑΣ ΑΠΟ ΜΕΤΑΣΧΗΜΑΤΙΣΤΗ ΦΟΥΡΝ

Δημοσίευσηαπό ΒΟΡΕΙΑ ΗΠΕΙΡΟΣ » Ιανουάριος 16th, 2018, 1:13 am

πςςςς πάντα ήθελα κάτι τέτοιο
ΠόθοιΕνόςΚΚΟΥΕ
migisukhoi έγραψε:Στηρίζουμε την Ισλαμοποίηση των Δυτικών Καπιταλιστικών Ιμπεριαλιστικών Αποικιοκρατικών χωρών

Επιχειρήματα ενόςΔΗΜΟΚΡΑΤΗ
black_paint έγραψε:αν σε ειχα μπροστα μου θα ψαχνες για ορθοδοντικο κυριακατικα.
Άβαταρ μέλους
ΒΟΡΕΙΑ ΗΠΕΙΡΟΣ
Fast poster

Δημοσ.: 4792
Εγγραφη: Μάιος 28th, 2017, 11:01 pm
Τοποθεσια: Πα(σο)κιστάν του πγοοδευτικού τόξου
Το μέλος ΒΟΡΕΙΑ ΗΠΕΙΡΟΣ, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Πάνας » Ιανουάριος 16th, 2018, 1:30 am

Μια ηλεκτροπόντα έχει ένα 500άρι η πιο φθηνή, εσένα πόσο σου κόστισε;
Δεν επιβάλεις δικτατορία για να περιφρουρήσεις την επανάσταση. Κάνεις επανάσταση για να επιβάλεις δικτατορία.
Τζωρτζ Όργουελ
Άβαταρ μέλους
Πάνας
Extreme poster

Δημοσ.: 26928
Εγγραφη: Μάρτιος 17th, 2010, 7:04 pm
Το μέλος Πάνας, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό mariost » Ιανουάριος 16th, 2018, 2:46 am

Κόστισε 10 Ε ο μετασχηματιστής μεταχειρισμένος , 5 το χονδρό καλώδιο,4 ο ποδοδιακόπτης τα υπόλοιπα τα είχα.Νομίζω όμως ότι οι έτοιμες είναι με ρυθμιζόμενο παλμό από 0 ως 50 hz και κολλούν γρηγορότερα. Πάντως κολλά λαμαρίνες ,γαλβανιζέ,ίνοξ,αλουμίνια άνετα ως 1,5 mm. Για παραπάνω έχω την inverter την ηλεκτροκόλληση.
mariost
New poster

Το μέλος mariost, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Πάνας » Ιανουάριος 16th, 2018, 2:51 am

Τίποτα... μια χαρά ξηγήθηκες, εγώ έχω για ηλεκτροκόλληση την παλιά με τον μετασχηματιστή, κουτσά στραβά φτιάχνω τελικά αυτό που θέλω.
Δεν επιβάλεις δικτατορία για να περιφρουρήσεις την επανάσταση. Κάνεις επανάσταση για να επιβάλεις δικτατορία.
Τζωρτζ Όργουελ
Άβαταρ μέλους
Πάνας
Extreme poster

Δημοσ.: 26928
Εγγραφη: Μάρτιος 17th, 2010, 7:04 pm
Το μέλος Πάνας, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό mariost » Ιανουάριος 16th, 2018, 2:49 pm

Πήρα φέτος μια inverter με 100 Ε 4,5 κιλα και λέει ως 250 Α και 4αρι ηλεκτρόδιο.(Δεν το πολυπιστεύω) . Πάντως κολλά μια χαρά(με antistick λειτουργία) και έχει ένα χρόνο εγγύηση.Εχω βέβαια και την χαλκού για περίπτωση ανάγκης.
mariost
New poster

Επιστροφή στην Κατασκευές και μοντελισμός

Μετάβαση στην αρχή της σελίδας

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες