Ποιοί προωθούν τα γκρηκλις;

Μελέτη της γλώσσας, γραμματική, συντακτικό, σχολιασμοί και διευκρινίσεις.

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 14 επισκέπτες

Ποιοί προωθούν τα γκρηκλις;

Δημοσίευσηαπό ΠΡΩΤΕΑΣ » Ιούνιος 29th, 2011, 3:40 pm

Ποιοί προωθούν στην Ελλάδα τα γκρήκλις;
Εσείς τι νομίζετε ότι θα έπρεπε να κάνουμε για να τους σταματήσουμε;
Εάν τους ανακαλύπταμε, ποιά μέτρα εναντίον τους θα ήταν τα πιό αποτελεσματικά σύμφωνα με τη γνώμη σας;
Υπάρχει κάποια Αρχή που θα μπορούσαμε να τους καταγγείλουμε;
Πιστεύω ότι όσο οι δοσίλογοι των Βρυξελλών πασόκογλου έχουν την εξουσία στην Ελλάδα, όχι μόνο δεν θα μπορέσει να απαλειφθεί αυτό το πρόβλημα, αλλά η ολιγωρία μας θα επιτρέψει την όξυνση αυτού τού βραχνά.
ΠΡΩΤΕΑΣ
Crazy poster

Δημοσ.: 6450
Εγγραφη: Μάρτιος 3rd, 2009, 5:46 pm
Το μέλος ΠΡΩΤΕΑΣ, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Re: Ποιοί προωθούν τα γκρηκλις;

Δημοσίευσηαπό Saliveros » Ιούνιος 29th, 2011, 3:53 pm

Φωτιά και Τσεκούρι στους Εχθρούς μας.
    Ο Άκης φυλακίστηκε επειδή πήρε ρώσικα όπλα λέω εγώ. Οι Αμερικάνοι και οι μυστικές, διπλωματικές υπηρεσίες τους είναι γνωστά καθάρματα.
    Άβαταρ μέλους
    Saliveros
    Νονόγραμμος υπερσυντονιστής - Στην ομάδα από το '07

Δημοσ.: 47874
    Εγγραφη: Ιούνιος 19th, 2007, 11:10 pm
    Τοποθεσια: ΑΘΗΝΑ
    Το μέλος Saliveros, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Kenny McCormick » Ιούνιος 29th, 2011, 3:56 pm

oι arιsterοι
    Άβαταρ μέλους
    Kenny McCormick
    Fast poster

Δημοσ.: 4903
    Εγγραφη: Μάιος 4th, 2007, 4:34 pm
    Το μέλος Kenny McCormick, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Hellegennes » Ιούνιος 29th, 2011, 4:01 pm

Ποιοι προωθούν τα γκρήκλις; Logical fallacy. Υποθέτει εκ προοιμίου ότι κάποιος προωθεί τα Greeklish. Είναι σαν να ρωτάς ποιος προωθεί τον σατανισμό στην Ελλάδα. Αν και για να είμαστε δίκαιοι, αυτό έχει απάντηση: οι σατανιστές.

Την όξυνση πάλι πού την βλέπεις; Τα Greeklish κοντεύουν να ξεχαστούν. Όχι ότι έχουν τίποτα σαν σύστημα, βέβαια. Η Ερωφίλη π.χ. γράφτηκε σε Greeklish και θεωρείται από τα αριστουργήματα της κρητικής λογοτεχνίας.

Ακόμη όμως κι αν δεχόμασταν μπούρδες περί ανορθογραφίας, αυτό δεν είναι και τόσο τρομερό πράγμα. Ο Σολωμός δεν ήξερε καθόλου ορθογραφία, για παράδειγμα (έγραφε μόνο με γιώτα, έψιλον και όμικρον). Ήταν αμόρφωτος; Ή ασήμαντος; Εμπόδισε η ανορθογραφία του στο να γράψει σπουδαιότατα έργα;
    Είμαι ένας φτωχός και πάμφτωχος καομπόγιας.
    Άβαταρ μέλους
    Hellegennes
    Extreme poster

Δημοσ.: 59679
    Εγγραφη: Αύγουστος 23rd, 2006, 12:56 pm
    Τοποθεσια: Θεσσαλονίκη
    Το μέλος Hellegennes, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό κάποιος_Νίκος » Ιούνιος 29th, 2011, 4:29 pm

Τέτοια γραφή συναντώ πλέον μόνο σε μηνύματα που λαμβάνω στο κινητό τηλέφωνο, κι αυτό όχι πάντα. Φαντάζομαι πως είναι οι γνωστοί λόγοι: άβολο πληκτρολόγιο, δύσκολη εναλλαγή από αγγλικά σε ελληνικά, εξοικονόμηση χαρακτήρων κι όσοι έχουν ακόμη την κακή συνήθεια. Συνήθως λαμβάνω κεφαλαία γράμματα, άτονα εννοείται. Προσωπικά έχω κινητό με συρταρωτό πληκτρολόγιο και γράφω μηνύματα σε μικρά ελληνικά και βάζω και τόνους.

Για το internet δε το συζητάω, έχει εξαφανιστεί στις πρόσφατες ιστοσελίδες. Όπως επίσης έχουν εξαλειφθεί οι σελίδες σε κωδικοποίηση ISO-8859-7 και όλες είναι πλέον UTF-8. Φυσικά ό,τι έχει απομείνει από το παρελθόν δεν άλλαξε, όπως και όσοι δεν έχουν δυνατότητα να γράψουν σε ελληνικό αλφάβητο, γράφουν αναγκαστικά γκρήκλις. Όποτε τα βλέπω αισθάνομαι αμέσως ότι κοιτάω ένα κείμενο παλιό, της περασμένης δεκαετίας. Σε τσατ δε μπαίνω, δε γνωρίζω ποιοι γράφουν επίτηδες γκρήκλις. Σίγουρα από τον κόσμο των υπολογιστών δεν εξαλείφθηκαν, καθώς ακόμη προτιμώνται τα λατινικά γράμματα σε συγγραφή κώδικα, αλλά κι αυτό γίνεται σαν προφύλαξη για την επιτυχή εκτέλεση του κώδικα και όχι επίτηδες σαν προώθησή τους.

Βέβαια έχω δει διαφημίσεις με προϊόντα κινητής τηλεφωνίας που υποδηλώνουν ότι ακόμη γράφονται έτσι από νεαρούς τέτοιας γραφής μηνύματα. Αυτό μπορείς να το πεις καραμπινάτα προώθηση. Μάλλον σε αυτό θα αναφέρεται ο Πρωτέας.

Εμένα μου τη δίνει που ο κόσμος δε βάζει τόνους.
    Τελευταία επεξεργασία απο κάποιος_Νίκος την Ιούνιος 29th, 2011, 4:34 pm, επεξεργάστηκε 1 φορές συνολικά.
    Άβαταρ μέλους
    κάποιος_Νίκος
    Extreme poster

Δημοσ.: 36281
    Εγγραφη: Ιούλιος 28th, 2010, 1:41 am
    Τοποθεσια: Χαμένο νησί
    Το μέλος κάποιος_Νίκος, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό beria » Ιούνιος 29th, 2011, 4:32 pm

Οι Σιωνισταί τα προωθούν αυτά
    Ζηλεύουν τη γλώσσα μας και το αλφάβητό μας
    Ας έφτιαχναν αυτοί καλύτερο
    Άβαταρ μέλους
    beria
    Maniac poster

Δημοσ.: 15884
    Εγγραφη: Φεβρουάριος 25th, 2005, 12:57 am
    Το μέλος beria, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Hellegennes » Ιούνιος 29th, 2011, 4:45 pm

κάποιος_Νίκος έγραψε:

Γιατί; Σού είναι απαραίτητοι;
    Είμαι ένας φτωχός και πάμφτωχος καομπόγιας.
    Άβαταρ μέλους
    Hellegennes
    Extreme poster

Δημοσ.: 59679
    Εγγραφη: Αύγουστος 23rd, 2006, 12:56 pm
    Τοποθεσια: Θεσσαλονίκη
    Το μέλος Hellegennes, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό wooded glade » Ιούνιος 29th, 2011, 4:57 pm

Hellegennes έγραψε:
    κάποιος_Νίκος έγραψε:

Γιάτι; Σού ειναί απαραιτητοί;
    Ποντέμος - βενσερέμος - παταρέμος
    Άβαταρ μέλους
    wooded glade
    Extreme poster

Δημοσ.: 31737
    Εγγραφη: Ιούλιος 22nd, 2010, 1:50 am
    Τοποθεσια: Ουαγκαντούγκου
    Το μέλος wooded glade, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό ΠΡΩΤΕΑΣ » Ιούνιος 29th, 2011, 5:05 pm

Παρακάτω φαίνεται ένας πολυβολισμός από γκρήκλις.
    Αλλά το θέμα είναι ποιός τα προωθεί!

Δεδομένου ότι ο ένας είναι γνωστός για την θέση που έχει ως διαχειριστής στον οικοδεσπότη_ιστότοπο, μας επιτρέπεται να θεωρήσουμε ότι κι αυτός είναι ένας από κείνους που τα προωθούν - και μάλιστα μονίμως!
    Δεν μπορούμε όμως να δόσουμε και τόση σημασία σε ένα μόνο άτομο. Αναζητούμε κυρίως την πηγή, το κέντρο. Μετά από αυτό, έρχεται η σειρά να δούμε και ποιά είναι η αιτία.

Λέτε η αιτία για τη χρήση γκρήκλις να είναι η... συγγραφή «αριστουργημάτων»; Γιατί αν είναι έτσι, τότε να το γυρίσουμε όλοι στα γκρήκλις για να δημιουργούμε «Εροφίλες». Κι αν κατά λάθος δημιουργήσουμε και κανέναν Βέρθερο, πού είναι τέλος πάντων το κακό; Εξ άλλου, μετά την επίτευξη καινούργιων Βέρθερων, άσχημα θα ήταν να μας προκύψει και κανένας Οτέλο, εν έτει 2011, και μετά να μην σταματιόμαστε και να φτιάξουμε και κανένα απαστράπτον και αναβράζον «ο Αγκόν μου»; Σιγά τώρα μη μας πιάσει Αγκονία και μας πειράξει στο στομάχι ένα κάρο λεφτά, έσοδα από πνευματικά ντικεόματα ενός νέου κορυφαίου «Αγκον» - αφού είναι βέβαιο ότι θα μοσκοπουλήσουμε στους Γιαπάνεν και θα Ηεσστούμε στο Τάλερ!
    Αυτό το λουλούδι, που έγραψε το «Εροφίλι» - έχει αφήσει πίσω του καμιά οδηγία για το πώς να γράφουμε γκρήκλις - αριστουργήματα;
    Μπορεί στο μεταξύ διάστημα ο Ογκυγκος να μας ανοίξει τα μάτια για τα νέα σχήματα των γκρήκλις ( και τα νοήματα που κρύβονται μέσα σε αυτά ), μήπως και βοηθηθούμε με άλλον κανένα τρόπο;

Οι Αλμπανέζοι, που κι αυτοί κατέχουν τα γκρήκλις ( έχουν και ολόκληρο Κανταρέ αυτοί - και όχι μόνο ) δεν μπορούν να τείνουν ένα χέρι βοηθείας σε μας που συνεχίζουμε μιά ανόητη προσκόλληση στο ελληνικό κλασικό αλφάβητο, για να προχωρήσουμε λίγο;
    Δεν μπορεί... κάποιο κόλπο θα υπάρχει στα γκρήκλις, που εμείς δεν το βλέπουμε. Ρε Αλμπανέζοι, εμείς πάντα τρέφαμε τόσα ευγενή αισθήματα για σας. Πείτε και σε μας κανένα μυστικό που ενυπάρχει στα γκρήκλις. Δόστε λίγη βοήθεια : Πώς γράφονται τα «αριστουργήματα»;

arιsterοι

Ποιοι προωθούν τα γκρήκλις; [size=150]Logical fallacy[/size=150]. Υποθέτει εκ προοιμίου ότι κάποιος προωθεί τα Greeklish. Είναι σαν να ρωτάς ποιος προωθεί τον σατανισμό στην Ελλάδα. Αν και για να είμαστε δίκαιοι, αυτό έχει απάντηση: οι σατανιστές.

Την όξυνση πάλι πού την βλέπεις; Τα Greeklish κοντεύουν να ξεχαστούν. Όχι ότι έχουν τίποτα σαν σύστημα, βέβαια. Η Ερωφίλη π.χ. γράφτηκε σε Greeklish και θεωρείται από τα αριστουργήματα της κρητικής λογοτεχνίας.

Ακόμη όμως κι αν δεχόμασταν μπούρδες περί ανορθογραφίας, αυτό δεν είναι και τόσο τρομερό πράγμα. Ο Σολωμός δεν ήξερε καθόλου ορθογραφία, για παράδειγμα (έγραφε μόνο με γιώτα, έψιλον και όμικρον). Ήταν αμόρφωτος; Ή ασήμαντος; Εμπόδισε η ανορθογραφία του στο να γράψει σπουδαιότατα έργα;
    For centuries philosophers and theologians have debated what it means to be human.
    Perhaps the answer has eluded us because it is so simple. To be human is to choose.[/
    size]
    ΠΡΩΤΕΑΣ
    Crazy poster

Το μέλος ΠΡΩΤΕΑΣ, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό κάποιος_Νίκος » Ιούνιος 29th, 2011, 5:10 pm

Hellegennes έγραψε:
    κάποιος_Νίκος έγραψε:

Αν δεν ήταν οι τόνοι απαραίτητοι, όσο είναι, στο (μονοτονικό) σύστημα γραφής, είναι πιθανό να μην "μου την έδινε" που δεν εμφανίζονται.
    Μου τη δίνει περισσότερο που επίτηδες γίνεται μια κατ' επιλογήν χρήση των κανόνων του συστήματος γραφής.
    Αν ξέρεις να γράφεις, σημαίνει ξέρεις να εφαρμόζεις όλο το πακέτο των κανόνων, που περιλαμβάνουν το πώς και πού να βάζεις τόνους.
    Όπως και σημαίνει ότι ξέρεις πότε συντρέχει κάποιος λόγος που δε χρειάζεται να εφαρμόσεις τους κανόνες του συγκεκριμένου συστήματος γραφής.
    Με την παράλειψη ή την υπερβολή των κανόνων γραφής, ή με τη χρήση άλλων κανόνων (βλ. πολυτονικό) κάνεις μια παράλληλη επικοινωνία, εκτός από αυτή που γράφεις, με την οποία υποβάλλεις κι άλλες εντυπώσεις για τον εαυτό σου στο συνομιλητή σου.

Άλλο να σου ξεφεύγει· εμένα ειδικά στο τηλέφωνο γράφοντας SMS μού ξεφεύγουν πολλοί τόνοι, αλλά δικαιολογώ τον εαυτό μου σε μερικές συνθήκες, π.χ. όταν έχω απασχολημένο το ένα χέρι (π.χ. οδηγώ! :smt003 ) και δε μπορώ να πατήσω το συνδυασμό πλήκτρων που θα μου βγάλει το τονούμενο φωνήεν. Όταν γράφω στο google search (γενικά σε μηχανές αναζήτησης) δε βάζω τόνους επίτηδες.
    Επειδή τα όρια ανάμεσα στο αυθόρμητο λάθος, την εξοικονόμηση κινήσεων και την επιτηδευμένη άτονη γραφή μού φαίνονται δυσδιάκριτα και συνήθως αδικαιολόγητα, έχω το συναίσθημα του εκνευρισμού (μου τη δίνει) και αν το κρίνω απαραίτητο προτείνω σε ένα επιβλητικό ύφος να βάζει κάποιος τόνους. Δε θα απολογηθώ όμως για αυτά που αισθάνομαι, αν δεν τα εκδηλώνω· κι όποτε τα εκφράζω, το κάνω γιατί εκτιμώ πως δε βλάπτει.
    Τελευταία επεξεργασία απο κάποιος_Νίκος την Ιούνιος 29th, 2011, 5:20 pm, επεξεργάστηκε 1 φορές συνολικά.
    Άβαταρ μέλους
    κάποιος_Νίκος
    Extreme poster

Το μέλος κάποιος_Νίκος, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Ζενίθεδρος » Ιούνιος 29th, 2011, 5:12 pm

Όσοι δεν ξέρετε, μην κοροϊδευετε, γιατί η Διαμαντοπούλου είχε πει κάποτε πως πρέπει να χρησιμοποιούμε λατινικά ψηφία.
    Άβαταρ μέλους
    Ζενίθεδρος
    Maniac poster

Δημοσ.: 15731
    Εγγραφη: Οκτώβριος 30th, 2008, 8:58 pm
    Τοποθεσια: Kingdom of Tonga
    Το μέλος Ζενίθεδρος, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό ΠΡΩΤΕΑΣ » Ιούνιος 29th, 2011, 5:21 pm

Επειδή η Ντιαμαντοπούλου, σήμερα είναι και αύριο δεν είναι, θα έπρεπε κανονικά να ψάξουμε ακόμα παραπέρα: Ποιό είναι το ξένο κέντρο που προωθεί τα γκρήκλις - και ποιούς άλλους ακόμα πλην αυτής, χρησιμοποιεί για να πετύχει τον στόχο του;
    ΠΡΩΤΕΑΣ
    Crazy poster

Δημοσίευσηαπό κάποιος_Νίκος » Ιούνιος 29th, 2011, 5:35 pm

ΠΡΩΤΕΑΣ έγραψε: Επειδή η Ντιαμαντοπούλου, σήμερα είναι και αύριο δεν είναι, θα έπρεπε κανονικά να ψάξουμε ακόμα παραπέρα: Ποιό είναι το ξένο κέντρο που προωθεί τα γκρήκλις - και ποιούς άλλους χρησιμοποιεί για να πετύχει τον στόχο του - πλην τής Ντιαμαντοπούλου;

Ένα κέντρο, ή μερικά κέντρα κάπως ανεξάρτητα το ένα από το άλλο; Γιατί π.χ. αν εγώ έχω μια επιχείρηση και στέλνω στους πελάτες μου γραπτά (ηλεκτρονικής μορφής, ή ακόμη και έγγραφα!) σε γκρίκλις, τότε είμαι ένα "μίνι" κέντρο προώθησης αυτού του τρόπου γραφής. Δε χρειάζεται να μου το πει μια Διαμαντοπούλου ή κάποιος άλλος, με ή χωρίς αντάλλαγμα. Αυτό είναι το πρόβλημα άλλωστε με τις εκάστοτε στρεβλώσεις της ελληνικής γλώσσας που εμφανίζονται. Μπορούν να ξεκινήσουν από οποιονδήποτε και να διαδοθούν ανέξοδα. Και αυτό το πρόβλημα είναι ο λόγος που έχω αντιρρήσεις στο να ανιχνεύει κανείς με βεβαιότητα την προέλευση της κάθε στρέβλωσης σε συγκεκριμένα πρόσωπα - θεσμούς, σε συγκεκριμένους οργανισμούς. Μια στρέβλωση μπορεί να προκληθεί από τον κάθε αγράμματο που προβάλλει τα γραμμένα του σε ένα τηλεοπτικό κανάλι, φυσικά είναι προώθηση αν ο αγράμματος επιμένει στα στρεβλά του, αλλά το άξιον απορίας είναι γιατί μπορεί να διαδοθεί.
    Άβαταρ μέλους
    κάποιος_Νίκος
    Extreme poster

Δημοσίευσηαπό ΠΡΩΤΕΑΣ » Ιούνιος 29th, 2011, 5:55 pm

Μια στρέβλωση μπορεί να προκληθεί από τον κάθε αγράμματο που προβάλλει τα γραμμένα του σε ένα τηλεοπτικό κανάλι,
    φυσικά είναι προώθηση αν ο αγράμματος επιμένει στα στρεβλά του, αλλά το άξιον απορίας είναι γιατί μπορεί να διαδοθεί.

Το υπογραμμισμένο δεν το καταλαβαίνω. Τι ήθελες να πεις;

Εντάξει, λοιπόν... Είσαι τής άποψης ότι δεν υπάρχει ένα μόνο κέντρο προώθησης των γκρήκλις.
    Σωστά! [ γι' αυτό έγραψα τη λέξη με μικρό κάππα ]
    Επόμενο βήμα είναι να δούμε, μήπως ανάμεσα σε όλους αυτούς υπάρχει ένα κέντρο που εργάζεται ίσως συστηματικότερα από άλλους.
    Και μετά, να βρούμε αν έχουν καμιά βαθύτερη αιτία όλα αυτά τα ανόητα σκέρτσα.
    ΠΡΩΤΕΑΣ
    Crazy poster

Δημοσίευσηαπό kingstonian » Ιούνιος 29th, 2011, 6:02 pm

παντως τα ατονικα Ελληνικα τα προωθω εγω λογω του οτι ειμαι αθλια αργος στην πληκτρολογηση... :smt010 :smt010 :smt010
    Σ-33
    Άβαταρ μέλους
    kingstonian
    Maniac poster

Δημοσ.: 15706
    Εγγραφη: Φεβρουάριος 8th, 2005, 12:14 pm
    Το μέλος kingstonian, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Επόμενη

Επιστροφή στην Γλωσσολογία

Μετάβαση στην αρχή της σελίδας

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 14 επισκέπτες