Δεν ξερω τι να απαντησω σε αυτη την περιπτωση...

Μελέτη της γλώσσας, γραμματική, συντακτικό, σχολιασμοί και διευκρινίσεις.

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες

Δεν ξερω τι να απαντησω σε αυτη την περιπτωση...

Δημοσίευσηαπό Bob the troll » Δεκέμβριος 20th, 2016, 10:02 pm

Το ποστ αυτό το εκανα σε λαθος topic αλλα υπαρχουν τοσα πολλα :P . Τελος παντων θελω να με βοηθησει καποιος συνάδελφος δεν εχω καταλαβει κατι... Ενώ εκανα μαθημα ηρθαν κατι παιδια θυμωμενα και μου λενε το εξης: Γράφαμε ωριαιο φυσικης και μας εκοψε τρεις μοναδες για έναν τελειως χαζο λογο. ¨Τι συνεβει?¨ "Εεε να... Στο 1ο θεμα η ερωτηση μάς ελεγε: Ποια ταχυτητα μάς δειχνει το κοντερ του αυτοκινητου? Εμεις γραψαμε "Το κοντερ του αυτοκινητου μάς δειχνει τη στιγμιαια ταχυτητα." "Ο καθηγητης μας όμως μας ειπε ότι η σωστη απαντηση είναι "Το ΜΕΤΡΟ της στιγμιαίας ταχύτητας" Θελω να ρωτησω εάν αυτό είναι γραμματικως σωστο (καθως απανταει σε ουδετερο γενος σε θυληκη ερωτηση [η ταχυτητα]) και αμα είναι λαθος γραμματικα γινεται να αλλαξει η βαθμολογηση αυτής της απαντησης ? Το σκεφτομουν πολλη ωρα και κατεληξα στο συμπερασμα ότι θα επρεπε να τους βαθμολογησει πιο ευνοικα αφου το λαθος του καθηγητη μπορει να επιρεασε την απαντηση των μαθητων.

Δικος σας, bob
Bob the troll
New poster

Δημοσ.: 2
Εγγραφη: Νοέμβριος 6th, 2016, 9:19 pm
Το μέλος Bob the troll, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Re: Δεν ξερω τι να απαντησω σε αυτη την περιπτωση...

Δημοσίευσηαπό Archmage » Δεκέμβριος 20th, 2016, 10:33 pm

Φιλόλογος είσαι;
Wither in denial.
Άβαταρ μέλους
Archmage
Fast poster

Δημοσ.: 2707
Εγγραφη: Σεπτέμβριος 5th, 2012, 7:51 pm
Το μέλος Archmage, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό κάποιος_Νίκος » Δεκέμβριος 20th, 2016, 10:38 pm

Speed ή Velocity ρώτησε;
«Δὲν ἀμολᾶμε τὴν ὀργή μας ὅπως τὴν αἰσθανόμαστε (ἀσυναρτήτοις λόγοις) ἀλλὰ ὅπως θὰ τῆς ἐπιτρεπόταν νὰ γίνει κοινῶς ἀντιληπτή, ἄν ὄχι καὶ παραδεκτή.» Κλινοσοφιστής
Άβαταρ μέλους
κάποιος_Νίκος
Extreme poster

Δημοσ.: 34185
Εγγραφη: Ιούλιος 28th, 2010, 1:41 am
Τοποθεσια: Χαμένο νησί
Το μέλος κάποιος_Νίκος, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Δέλτα-Λοξ » Δεκέμβριος 20th, 2016, 10:39 pm

Φιλόλογος αποκλείεται να είναι.
Με τόσα ορθογραφικά λάθη, λάθη στίξης, ελαφρά ασυνταξία και αγγλικά ερωτηματικά...
...ε, είναι ο Bob το τρόλλι. Δεν θέλει και ερώτημα... :smt003
Χρόνους Πολλούς μετά την Αμαρτία που την είπανε Αρετή μέσα στις εκκλησίες και την ευλόγησαν...
Άβαταρ μέλους
Δέλτα-Λοξ
Extreme poster

Δημοσ.: 20499
Εγγραφη: Μάιος 16th, 2009, 9:31 pm
Το μέλος Δέλτα-Λοξ, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Αίγαγρος » Δεκέμβριος 20th, 2016, 10:47 pm

Archmage έγραψε: Φιλόλογος είσαι;

Με τόσα ορθογραφικά λάθη εύχομαι όχι. :)
Ίσως είναι φυσικός, ή απλά τρολ όπως γράφει ο Δ.
~nemo ruit nox~
Άβαταρ μέλους
Αίγαγρος
Συντονιστής - Στην ομάδα από το '10

Δημοσ.: 12154
Εγγραφη: Οκτώβριος 18th, 2009, 3:52 pm
Το μέλος Αίγαγρος, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Namrail » Δεκέμβριος 20th, 2016, 10:58 pm

Ολόκληρη σχολή έχει δημιουργήσει ο πούστης ο γούντιντ. :D
Άβαταρ μέλους
Namrail
Maniac poster

Δημοσ.: 17883
Εγγραφη: Αύγουστος 10th, 2011, 11:50 am
Τοποθεσια: Στο άπειρο και ακόμη παραπέρα
Το μέλος Namrail, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό διαστημικο μπιζελι » Δεκέμβριος 20th, 2016, 11:05 pm

Bob the troll έγραψε:Το ποστ αυτό το εκανα σε λαθος topic αλλα υπαρχουν τοσα πολλα :P . Τελος παντων θελω να με βοηθησει καποιος συνάδελφος δεν εχω καταλαβει κατι... Ενώ εκανα μαθημα ηρθαν κατι παιδια θυμωμενα και μου λενε το εξης: Γράφαμε ωριαιο φυσικης και μας εκοψε τρεις μοναδες για έναν τελειως χαζο λογο. ¨Τι συνεβει?¨ "Εεε να... Στο 1ο θεμα η ερωτηση μάς ελεγε: Ποια ταχυτητα μάς δειχνει το κοντερ του αυτοκινητου? Εμεις γραψαμε "Το κοντερ του αυτοκινητου μάς δειχνει τη στιγμιαια ταχυτητα." "Ο καθηγητης μας όμως μας ειπε ότι η σωστη απαντηση είναι "Το ΜΕΤΡΟ της στιγμιαίας ταχύτητας" Θελω να ρωτησω εάν αυτό είναι γραμματικως σωστο (καθως απανταει σε ουδετερο γενος σε θυληκη ερωτηση [η ταχυτητα] ) και αμα είναι λαθος γραμματικα γινεται να αλλαξει η βαθμολογηση αυτής της απαντησης ? Το σκεφτομουν πολλη ωρα και κατεληξα στο συμπερασμα ότι θα επρεπε να τους βαθμολογησει πιο ευνοικα αφου το λαθος του καθηγητη μπορει να επιρεασε την απαντηση των μαθητων.

Δικος σας, bob

Θα σου απαντήσω ως συνάδελφος :lol:
1ον Θεωρώ τελείως άκυρο αυτό που λες ότι η διατύπωση της εκφώνησης πρέπει να προδηλώνει και την απάντηση. Δε σημαίνει ότι επειδή η ερώτηση είναι στο θηλυκό γένος θα πρέπει να είναι και η απάντηση έτσι. Αυτό είναι το νόημα των διαγωνισμάτων. Υπάρχουν ερωτήσεις παγίδες που θέλει να δει ο καθηγητής αν θα απαντήσουν ολόσωστα οι μαθητές. Αν οι απαντήσεις ήταν οφθαλμοφανείς, τότε θα μιλούσαμε για ένα πολύ εύκολο διαγώνισμα.
Συνήθως, βάζουμε τέτοιες ερωτήσεις (κόφτες) για να ξεχωρίσουμε τους top και να δούμε ποιοι θα το πιάσουν το νόημα. Αν είσαι πολύ ελαστικός "έλα μωρέ αυτό εννοούσε το παιδί...ας το προσπεράσω το λάθος" τότε θα συγχωρούσαμε τα πάντα και όλοι θα έγραφαν για 20 και δεν βγάζεις άκρη στο τέλος ποιος ξέρει και ποιος δεν ξέρει. Ε δεν πάει έτσι.
Σόρι αν δεν πολυεξηγώ καλά το όλο μου σκεπτικό αλλά είμαι τελείως πτώμα και τα λέω όπως μου ρχονται.

2ον Θεωρώ υπερβολή το γεγονός να κόψει 3 ολόκληρες μονάδες μόνο για αυτόν τον λόγο αλλά σου θέτω 2 παραμέτρους:
1) Αν και φαίνεται μια λεπτομέρεια ως λάθος, ωστόσο μπορεί να είναι κάτι που ο καθηγητής να επέμενε πολύ στο μάθημά του, να είναι κάτι που θα ήθελε να δει "οπωσδήποτε", να τους είχε επισημάνει εκατό φορές και πάλι κάποιοι να επιμένουν να το γράφουν λάθος. Σε κάποια πράγματα πρέπει να είμαστε ακριβείς.
Να σου πω ένα άλλο παράδειγμα. Όταν εγώ βάζω ένα πρόβλημα στα μαθηματικά μπορεί ένας μαθητής να μου το λύσει ολόσωστα κάνοντας τις απαραίτητες πράξεις αλλά να μην γράφει στο τέλος τι είναι αυτό που βρίσκει. Να γράφει σκέτο έναν αριθμό. Πχ τόσα ευρώ κοστίζει το ένα κιλό. Αυτό είναι μια ολοκληρωμένη απάντηση και μια ωραία εικόνα γραπτού.
Προσωπικά θεωρώ ότι είναι κάτι πολύ σημαντικό, μαλλιάζει η γλώσσα μου να το λέω μέσα στην τάξη, επιμένω πάρα πολύ και συνεπώς "απαιτώ" να το δω και στο διαγώνισμα έτσι. Αν κάποιος μαθητής με "γράψει" τότε θα του κόψω και τις ανάλογες μονάδες από αυτό που αντιστοιχεί στην άσκηση. Μπορεί την πρώτη φορά να το συγχωρήσω, άντε και τη δεύτερη ... ε μετά θα είσαι πιο αυστηρός. Γιατί αισθάνεσαι ότι τα λες, τα ξαναλές και κάποιοι δε λένε να προσπαθήσουν έστω να αλλάξουν τον τρόπο που γράφουν και βλέπεις κάτι προχειρότητες από βαρεμάρα περισσότερο. Δε λέω σε περίπτωση που κάποιος δεν κατάλαβε κάτι, αλλά για αυτούς που καταλαβαίνουν τα μαθηματικά αλλά ο τρόπος παρουσίασης της λύσης είναι απαράδεκτος.
Επίσης, θεωρώ πολύ σημαντικό να γράφουν οι μαθητές τι είναι αυτό που βρίσκουν και να είναι ακριβείς στις απαντήσεις τους γιατί έτσι καταλαβαίνω κι εγώ ότι δεν κάνουν πράξεις στην τύχη. Θέλω να ξέρουν καθετί που κάνουν γιατί το κάνουν.
Θέλω να πω ότι ο τρόπος βαθμολόγησης και το κριτήριο που θα κρίνει κάποιος καθηγητής πόσο θα "κόψει" και πώς θα αξιολογήσει ένα λάθος μπορεί να διαφέρει από εκπαιδευτικό σε εκπαιδευτικό. Δεν έχαυμε όλοι τα ίδια κριτήρια και φυσικά εξαρτάται από το πού εστίασες περισσότερο στο μάθημα κατά την παράδοση και τι θέλεις να δεις σε ένα διαγώνισμα.
Αν κάτι εσένα σου φαίνεται ασήμαντο ως λάθος, στον καθηγητή του μπορεί να είναι σημαντικό.
Προφανώς ο συγκεκριμένος καθηγητής ήθελε να δει πόσοι θα πιάσουν τη λέξη "μέτρο" και ας μην φαίνεται ξεκάθαρα στην ερώτηση. Δεν είμαι φυσικός αλλά απ'όσα θυμάμαι από το σχολείο, το "μέτρο" της δύναμης είναι κάτι πολύ σημαντικό που πρέπει να το αναφέρεις στην απάντησή σου αν θες να είσαι ακριβής και να πιάσεις το 20άρι. Αυτό θα πει άριστος.

2) Δεύτερη παράμετρο που σου θέτω είναι η εξής: Δε μας λες ποια είναι η γενικότερη εικόνα των γραπτών. Πχ αν όλα τα άλλα ήταν άψογα γραμμένα και ήταν ΜΟΝΟ αυτό το λάθος, τότε ίσως θα ήταν υπερβολή οι τρεις μονάδες (αλλά και πάλι λάβε υπόψη τα παραπάνω που σου είπα). Αν, όμως, οι υπόλοιπες απαντήσεις δεν ήταν άψογα γραμμένες και υπήρχε ένα λαθάκι από εδώ, ένα λαθάκι από κει και ένα λαθάκι παραπέρα κοκ τότε δε λυπάσαι και τόσο να κατεβάσεις το βαθμό.
Αλλά σε ένα άψογο γραπτό και γνωρίζοντας και τους μαθητές σου και ξέροντας ότι ένας άριστος μαθητής έκανε ένα λάθος εκ παραδρομής ... ε τότε θα το συγχωρέσεις και θα κάνεις λίγο τα στραβά μάτια.

ΥΓ: Παίζει να είχα κάνει κι εγώ το ίδιο λάθος όταν πήγαινα σχολείο. Κάτι μου θυμίζει αυτό. :smt005
Ρε συ εντάξει, ξαναλέω φυσικός δεν είμαι αλλά μου φαίνεται πολύ sos αυτή η ερώτηση και δεν επιτρέπεται να την κάνεις λάθος. Γενικά, για τις δυνάμεις πρέπει να λες διανύσματα, μέτρα και όλα αυτά. Φαντάσου πόσο είχε μαλλιάσει η γλώσσα του να τα λέει. Εγώ σου λέω έχουν περάσει κάποια χρόνια από τότε που τέλειωσα το λύκειο και ακόμα τα θυμάμαι και δεν ήμουν και θετικής κατεύθυνσης. Όλο τέτοιες ασκήσεις λύναμε. Είναι δυνατόν να κάνεις λάθος σε αυτό;
Άβαταρ μέλους
διαστημικο μπιζελι
Crazy poster

Δημοσ.: 5169
Εγγραφη: Οκτώβριος 30th, 2012, 10:27 pm
Το μέλος διαστημικο μπιζελι, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό διαστημικο μπιζελι » Δεκέμβριος 20th, 2016, 11:11 pm

Έτσι και απαντάω σοβαρά σε ένα τρολ.... :lol:

Τέσπα
whatever
Άβαταρ μέλους
διαστημικο μπιζελι
Crazy poster

Το μέλος διαστημικο μπιζελι, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Namrail » Δεκέμβριος 20th, 2016, 11:16 pm

διαστημικο μπιζελι έγραψε:

Ρε μπιζελάκι ειλικρινά, σε αγαπώ σε εκτιμώ, οκ. Αλλά κάθεσαι και γράφεις ένα αδιανόητο σεντόνι για κάποιον που είναι εμφανώς τρολ, και το δηλώνει κιόλας; :lol:

Και μάλιστα όχι οποιοδήποτε τρολ, αλλά "μπομπ το τρολ"; :lol:

Αν κάτι εσένα σου φαίνεται ασήμαντο ως λάθος, στον καθηγητή του μπορεί να είναι σημαντικό.
Προφανώς ο συγκεκριμένος καθηγητής ήθελε να δει πόσοι θα πιάσουν τη λέξη "μέτρο" και ας μην φαίνεται ξεκάθαρα στην ερώτηση.

Η ταχύτητα είναι διάνυσμα. Δλδ εκτός από το μέτρο προσδιορίζεται και από την κατεύθυνση. Το τρολάρισμα έγκειται στο ότι ποστάρει αυτό το ερώτημα στον τομέα της γλωσσολογίας. Και εσύ τσιμπάς. :lol:

Συνεχίζω να σε λατρεύω, παρόλα αυτά.
Άβαταρ μέλους
Namrail
Maniac poster

Δημοσ.: 17883
Εγγραφη: Αύγουστος 10th, 2011, 11:50 am
Τοποθεσια: Στο άπειρο και ακόμη παραπέρα
Το μέλος Namrail, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό bluerose » Δεκέμβριος 20th, 2016, 11:17 pm

Εγώ εικάζω ποια είναι (το νικ εννοω, από φυσικη δε ξερω)
Σιγά το δύσκολο

Μόνο κόντρα στο ρεύμα εμεις, γερα. Μην κάνουμε επίσης δεύτεροτριτο λογαριασμο:P

darkredrose
Άβαταρ μέλους
bluerose
Crazy poster

Δημοσ.: 8423
Εγγραφη: Αύγουστος 29th, 2014, 2:30 am
Το μέλος bluerose, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό διαστημικο μπιζελι » Δεκέμβριος 20th, 2016, 11:31 pm

Namrail έγραψε:
Ρε μπιζελάκι ειλικρινά, σε αγαπώ σε εκτιμώ, οκ. Αλλά κάθεσαι και γράφεις ένα αδιανόητο σεντόνι για κάποιον που είναι εμφανώς τρολ, και το δηλώνει κιόλας; :lol:

Και μάλιστα όχι οποιοδήποτε τρολ, αλλά "μπομπ το τρολ"; :lol:

Δεν ξέρω ρε φίλε τι έπαθα.
Θόλωσα και τσίμπησα.
:lol:

Η ταχύτητα είναι διάνυσμα. Δλδ εκτός από το μέτρο προσδιορίζεται και από την κατεύθυνση. Το τρολάρισμα έγκειται στο ότι ποστάρει αυτό το ερώτημα στον τομέα της γλωσσολογίας. Και εσύ τσιμπάς. :lol:

Εντάξει σόρι αν πέταξα καμιά παπαριά, έχω να τα πιάσω αυτά κάτι χρόνια και δεν ήμουν και της θετικής. Εδώ τα αρχαία έχω ξεχάσει που ήταν και το αντικείμενό μου και μου αρέσουν πολύ.
Παρόλα αυτά μου ακούγονται πολύ οικεία αυτές οι έννοιες. Θα θελα κάποια στιγμή να τα ξαναπιάσω και να τα ξαναδιαβάσω με άλλο μάτι τώρα. Πρέπει κάποια στιγμή να κάτσω και να κάνω ένα school reloaded. :smt005
Κοίτα κι εμείς είχαμε στη σχολή μαθηματικά, φυσική και όλα τα συναφή αλλά περισσότερο είχαμε διδακτικές αυτών και λιγότερο αυτό καθεαυτό το αντικείμενο.
Επίσης, είχαμε πολλή κοινωνιολογία (μα πολλή κοινωνιολογία) και ψυχολογία. Δεν πρέπει να έχω ξαναδιαβάσει στη ζωή περισσότερο τόσο μαζεμένη κοινωνιολογία. Γενικώς, είχαμε πολλά άχρηστα μαθήματα.
Τέσπα, κουβέντα να γίνεται.

Namrail έγραψε: Συνεχίζω να σε λατρεύω, παρόλα αυτά.

Να σαι καλά ρε namreil. Παρομοίως.
Άβαταρ μέλους
διαστημικο μπιζελι
Crazy poster

Δημοσίευσηαπό Hellegennes » Δεκέμβριος 20th, 2016, 11:47 pm

Ναι, αλλά η ερώτησή του είναι αν στέκει γραμματικά η απάντηση να έχει υποκείμενο σε άλλο γένος.

Από γραμματική άποψη η ερώτησή του δεν έχει νόημα. Η γραμματική συνοχή αφορά μόνο τα συστατικά στοιχεία μιας περιόδου, όχι την συνέχεια μεταξύ περιόδων.
Είμαι ένας φτωχός και πάμφτωχος καομπόγιας.
Άβαταρ μέλους
Hellegennes
Extreme poster

Δημοσ.: 54858
Εγγραφη: Αύγουστος 23rd, 2006, 12:56 pm
Τοποθεσια: Θεσσαλονίκη
Το μέλος Hellegennes, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Archmage » Δεκέμβριος 21st, 2016, 12:38 am

Archmage έγραψε:Φιλόλογος είσαι;
Δέλτα-Λοξ έγραψε:Φιλόλογος αποκλείεται να είναι. Με τόσα ορθογραφικά λάθη, λάθη στίξης, ελαφρά ασυνταξία και αγγλικά ερωτηματικά... ...ε, είναι ο Bob το τρόλλι. Δεν θέλει και ερώτημα... :smt003
Αίγαγρος έγραψε: Με τόσα ορθογραφικά λάθη εύχομαι όχι. :) Ίσως είναι φυσικός, ή απλά τρολ όπως γράφει ο Δ.

Ρε τι είστε σεις; Αμέσως να το μαρτυρήσετε ότι κάνει ορθογραφικά; Αφήστε τον άνθρωπο να απαντήσει πρώτος, να δούμε! :smt003
Wither in denial.
Άβαταρ μέλους
Archmage
Fast poster

Δημοσ.: 2707
Εγγραφη: Σεπτέμβριος 5th, 2012, 7:51 pm
Το μέλος Archmage, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό ΠΡΩΤΕΑΣ » Δεκέμβριος 21st, 2016, 2:04 am

Καλύτερα να αγνοήσεις όσα σχόλια δεν σε βοηθούν.

Το δεύτερο είναι, να αγνοήσεις τον professor.
Ο άνθρωπος αυτός έχει πάρει τον εξής στραβό δρόμο:
Μεταφράζει στα ελληνικά όσα έμαθε στα γερμανικά.
Η έννοια «μέτρο» μπορεί να... «συχνάζει» μεν στη γερμανική γλώσσα, και σε άλλες που έχουν επηρεαστεί από αυτήν...
Η λέξη όμως αυτή - που είναι πολλαπλής σημασίας - δεν έχει στην Ελληνική γλώσσα, τη θέση που αυτή κατέχει στην Γερμανική.
Συνεπώς:
Δεν επιτρέπεται το ελληνόγλωσσο γραπτό να κριθεί σύμφωνα με τις συνήθειες τής Γερμανικής γλώσσας.

Στην ελληνική γλώσσα, χρησιμοποιούμε τη λέξη «τιμές».
Π.χ.:
Ποιά είναι η εκάστοτε Σ ( = κάποιο φυσικό μέγεθος )
για τις τιμές
Α1 = 0
Α2 = άπειρο
Α3 = 100
Α4 = 1;

Πότε όμως χρησιμοποιούμε τη λέξη «μέτρο» στα ελληνικά;

Αυτό θα απαντηθεί άλλη φορά.
Μπορεί να το κάνει, βέβαια, όποιος άλλος θέλει.
ΠΡΩΤΕΑΣ
Crazy poster

Δημοσ.: 6287
Εγγραφη: Μάρτιος 3rd, 2009, 5:46 pm
Το μέλος ΠΡΩΤΕΑΣ, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό guwes » Δεκέμβριος 21st, 2016, 2:49 am

Namrail έγραψε: Το τρολάρισμα έγκειται στο ότι ποστάρει αυτό το ερώτημα στον τομέα της γλωσσολογίας. Και εσύ τσιμπάς. :lol:

Μα αφού το λέει και ο ίδιος πως το έβαλε σε λάθος τόπικ. Αλλά ρωτάει αν είναι σωστό γραμματικά. Καλά ότι είναι troll φαίνεται και χωρίς το νικ αλλά εμένα μου άρεσε το τοπικ.

Μπιζέλι και εγώ σ' αγαπώ να ξέρεις... Δεν νιώθω μόνη μου γιατί διάβασα και τα 2 και μου ήρθε φλασιά (άρα θα ακολουθήσει παραλήρημα). Η μικρή που της κάνω ιδιαίτερα με έχει φέρει στα όριά μου. Γελάω/αμε ακόμη, συνεχίζω να της τονίζω τι να αποφεύγει, τι να προσέχει, πώς να γράφει... Με έβγαζε υπερβολική και ΜΕ ΕΓΡΑΦΕ. Μια φορά της είπα για να την ψαρέψω κυρίως: "είμαι σίγουρη πως αυτά θα ζητάει και ο καθηγητής σας..." και... ΤΟ ΠΑΡΑΔΕΧΤΗΚΕ :smt011 φυσικά της κόβει μονάδες για πράγματα που τα είπαμε 100 φορές και της τα τονίζω. Πήρε 14, ανέβηκε μετά στο 17 (πάλι απροσεξίες!) και ξανακατέβηκε στο 14 αλλά ρε γαμώτο με πληρώνουν και νιώθω άσχημα! Όμως ΔΕΝ ΜΕ ΑΚΟΥΕΙ, βαριέται και δεν την ενδιαφέρουν τα μαθηματικά... Ε αφού πληρώνεις που πληρώνεις και τρως τις ώρες σου, τουλάχιστον ΑΚΟΥΣΕ ΜΕ :(

Απαντάω και στους υπόλοιπους. Εννοείται πως κάνουν -και τραγικά- λάθη οι φιλόλογοι. Θυμάμαι ειδικά έναν στο γυμνάσιο που έκανε ένα σωρό ορθογραφικά και μιλούσε λάθος. Ο πιο ψηλός του βαθμός στην έκθεση ήταν το 18+. Πάντα τόσα μου έβαζε μέχρι που απήυδησα και μια φορά πήγα σε έναν φιλόλογο να κάνουμε μια μαζί για ένα διαγώνισμα. Στην ουσία βαθμολόγησε ΠΑΛΙ έκθεση συναδέλφου με 18+ :lol: Τελοσπάντων αυτό ήταν μια παρένθεση γιατί τον θυμήθηκα και εκνευρίστηκα :P

Στο θέμα μας τώρα! Πραγματικά θα τρελαθώ... Η γερμανική γλώσσα πού κολλάει; Μιλάμε για ΟΡΟΛΟΓΙΑ φυσικής, πώς μπλέκονται όλα αυτά και απαντάνε σοβαρά όλοι; Αν δεν γνωρίζει ο μαθητής πως η ταχύτητα χαρακτηρίζεται από μέτρο, διεύθυνση και φορά, σημαίνει πως δεν ξεχωρίζει τα διανυσματικά από τα μονόμετρα μεγέθη. Το κοντέρ δεν θα σου δείξει ούτε διεύθυνση, ούτε φορά. Δεν σου δείχνει αν κατευθύνεσαι προς Νότο π.χ. Θα δεις το μέτρο, δηλαδή την τιμή της ταχύτητας μια συγκεκριμένη χρονική στιγμή - άρα στιγμιαία. Δεν διδάσκεις την ταχύτητα χωρίς να πεις τα βασικά, και αυτά είναι τα πρώτα που θα μάθεις. Στην φυσική μια λέξη μπορεί να αλλάξει όλο το νόημα και την κατανόηση. Αν δεν την κατανοήσεις δεν προχωράς και όλα πάνε παρεάκι. Αν είναι 3 μονάδες απ' τις 100 και η ερώτηση είχε 10 ή έστω 5, ε σιγά, μια χαρά είναι η βαθμολογία. Δεν θέλει πράξεις, είναι θεωρητική, επομένως στοχεύει στο να έχεις κατανοήσει την θεωρία.
Άβαταρ μέλους
guwes
Fast poster

Δημοσ.: 2965
Εγγραφη: Μάιος 18th, 2015, 12:09 pm
Το μέλος guwes, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Επόμενη

Επιστροφή στην Γλωσσολογία

Μετάβαση στην αρχή της σελίδας

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες