Προφορα αγγλικων

Μελέτη της γλώσσας, γραμματική, συντακτικό, σχολιασμοί και διευκρινίσεις.

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 6 επισκέπτες

Προφορα αγγλικων

Δημοσίευσηαπό fagano3 » Δεκέμβριος 28th, 2016, 11:18 pm

Προσπαθω να φρεσκαρω τα αγγλικα μου και εχω θεμα με την προφορα.

Υπαρχουν βιντεο με ασκησεις προφορας και επεξηγησης του πως να την πετυχεις;(π.χ. με εικονες της θεσης της γλωσσας στο στομα κλπ)

Eπισης εχω μπερδευτει με καποια απο τα διεθνη συμβολα φωνητικης.

Αυτο ə ας πουμε ειναι ε κλειστο ή κατι σαν ο;(υπαρχει καπου με επεξηγηση τους στα ελληνικα του πως μοιαζουν οι ηχοι αυτων των συμβολων;)

Σε καποιες λεξεις μου ακουγεται σαν ο π.χ. pronunciation και σε αλλες σαν κοφτο ε.

Επισης διαφορες μεταξυ αγγλικων και αμερικανικων στην προφορα αν και μου φαινεται πιο βατη η αμερικανικη προφορα.

Δεν με ενδιαφερει να παριστανω τον αγγλο ή τον αμερικανο αλλα πρεπει ο αλλος να με καταλαβαινει και δεν ειναι ελληνικα οπου οπως και να το πεις το α ,ε,ο ο αλλος σε καταλαβαινει γιατι εχεις μονο 5 φωνηεντα.
http://nihilspot.blogspot.com

Und wenn ich dich lieb habe, was geht's dich an?
Άβαταρ μέλους
fagano3
Maniac poster

Δημοσ.: 13255
Εγγραφη: Ιούνιος 30th, 2006, 10:07 pm
Τοποθεσια: ΗΗ
Το μέλος fagano3, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Re: Προφορα αγγλικων

Δημοσίευσηαπό Cavaliere » Δεκέμβριος 28th, 2016, 11:29 pm

Είναι σαν e που σχεδόν δεν προφέρεται. Πώς είναι το e στο sagen. Δοκίμασε να πεις abandon με το πρώτο α σχεδόν αμίλητο, και το ο αμίλητο. Ε, αυτά τα δύο αναφέρονται στο λεξικό ως ο χαρακτήρας που μας δίδεις. Και σε όποιον πει πως το τελευταίο δεν είναι άηχο, θα πω πως η άσκηση είναι να το προσπαθήσεις άηχο, και επειδή η ακξολουθία των συμφώνων είναι αυτή που είναι, θα ακουστεί σωστά, δηλ. πολύ μικρό.
ORDEM E PROGRESSO.
Άβαταρ μέλους
Cavaliere
Σκληρή αρχή μιας σκληρής μέρας

Δημοσ.: 82461
Εγγραφη: Μάρτιος 5th, 2008, 3:51 pm
Τοποθεσια: Δόξα τω Θεώ.
Το μέλος Cavaliere, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό fagano3 » Δεκέμβριος 28th, 2016, 11:54 pm

Cavaliere έγραψε: Είναι σαν e που σχεδόν δεν προφέρεται. Πώς είναι το e στο sagen. Δοκίμασε να πεις abandon με το πρώτο α σχεδόν αμίλητο, και το ο αμίλητο. Ε, αυτά τα δύο αναφέρονται στο λεξικό ως ο χαρακτήρας που μας δίδεις. Και σε όποιον πει πως το τελευταίο δεν είναι άηχο, θα πω πως η άσκηση είναι να το προσπαθήσεις άηχο, και επειδή η ακξολουθία των συμφώνων είναι αυτή που είναι, θα ακουστεί σωστά, δηλ. πολύ μικρό.

Ευχαριστω.Καπως εβγαλα νοημα.Ουσιαστικα το φωνηεν δεν το λες και χρησιμευει απλα για να προφερθει το δευτερο συμφωνο αν και παλι σε μερικες λεξεις μου ακουγεται περισσοτερο σαν αφωνο ο παρα σαν αφωνο ε.

Ειναι εγκλημα παντως που δεν διδαχθηκαμε ποτε φωνολογια στα φροντιστηρια.Δεν ξεραν να τα διδαξουν θα μου πεις αλλα εγω αισθανομαι σαν φωνολογικα αναπηρος και δεν ειμαι πλεον και μικρος ωστε να πιανω ευκολα τις ηχητικες διαφορες.

Το μονο καλο ειναι που ειμαι σκυλι γερμανικο οταν αποφασισω κατι.Καθε μερα βλεπω μια ταινια με υποτιτλους στα αγγλικα την μιση το βραδυ και την αλλη μιση το πρωι στις 5 και διπλα το σαιτ με μεταφραση και φωνολογια.Μου παιρνει ενα τετραωρο για να δω μια ταινια τυπου x/men αλλα αλλιως δουλεια δεν γινεται.
http://nihilspot.blogspot.com

Und wenn ich dich lieb habe, was geht's dich an?
Άβαταρ μέλους
fagano3
Maniac poster

Δημοσ.: 13255
Εγγραφη: Ιούνιος 30th, 2006, 10:07 pm
Τοποθεσια: ΗΗ
Το μέλος fagano3, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Hellegennes » Δεκέμβριος 29th, 2016, 7:19 pm

Μην τον μπερδεύεις. Το ə προφέρεται ανάλογα με την θέση του στην λέξη. Π.χ. στο London προφέρεται σχεδόν άηχο στην δεύτερη συλλαβή αλλά ακούγεται πολύ εντονότερο στο photograph (η δεύτερη συλλαβή).

Αλλά νομίζω ότι το ψειρίζεις πολύ. Η αγγλική φωνολογία είναι περίεργη, αλλά θα σε καταλάβουν όπως και να το πεις, εκτός κι αν υπάρχουν λέξεις με πολύ κοντινή προφορά. Αλλιώς δεν υπάρχει ποτέ περίπτωση να μάθεις χωρίς να ζήσεις και να ακούσεις κατ' επανάληψη ότι π.χ. τα φωνήεντα των λέξεων αλλάζουν ανάλογα με το πού τονίζεται η λέξη. Π.χ.:

Στην λέξη photograph, τα τρία φωνήεντα είναι oʊ, ə και ɑː (περίπου ελληνικά [όου], βραχύ [ο] και ανοιχτό [α])

Αλλά στην λέξη photographer, επειδή κατεβαίνει ο τόνος, τα φωνήεντα είναι ə, ɒ, ə και ə. Ακόμη χειρότερα, παρότι έχεις τρία ə, δεν προφέρονται εντελώς ίδια, αλλά πλησιάζουν -με την σειρά- στο ο, στα α και στο ε.

Αυτό δεν πρόκειται να το μάθεις ποτέ παρά μόνον εμπειρικά. Είναι αδύνατον να τα απομνημονεύσεις όλα αυτά. Σημασία έχει να κάνεις σωστή διάκριση, ξαναλέω, όπου υπάρχει περίπτωση να ακουστεί σαν κάτι άλλο. Αυτό που σίγουρα πρέπει να μάθεις είναι πώς να προφέρεις το t και το p ώστε να μην ακούγονται σαν d και b.
Είμαι ένας φτωχός και πάμφτωχος καομπόγιας.
Άβαταρ μέλους
Hellegennes
Extreme poster

Δημοσ.: 55386
Εγγραφη: Αύγουστος 23rd, 2006, 12:56 pm
Τοποθεσια: Θεσσαλονίκη
Το μέλος Hellegennes, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Cavaliere » Δεκέμβριος 29th, 2016, 7:24 pm

Εγώ είπα πώς θα το δουλέψει ώστε να το χρησιμοποιεί, ως άσκηση φωνητικής μέχρι εκεί φτάνει η ζυγαριά μου. Από κει και πέρα, δεν έχει νόημα να πεις τίποτε άλλο, παρά μόνο πως είναι αδύνατος φθόγγος, και το παράδειγμα του abandon ήταν καθαρό, διότι περιείχε δύο περιπτώσεις συνηθισμένες και διαφορετικές. Άλλα δεν έχω να πω, δεν θα το ψειρίσουμε, απλή διαδικασία φωνητικής είναι, αν μη, τι άλλο, η δουλειά που επίσης κάνω επί χρόνια. :wave: Το London είναι το το ίδιο, εάν πας να μην το προφέρεις καθόλου, τα ίδια τα σύμφωνα με την ακολουθία τους θα το παράξουν όπως πρέπει, δηλ. ανεπαίσθητα.
ORDEM E PROGRESSO.
Άβαταρ μέλους
Cavaliere

Το μέλος Cavaliere, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Hellegennes » Δεκέμβριος 29th, 2016, 7:31 pm

Πρόσεξε όμως πως στο photographer κανένα από τα ə δεν είναι άηχο. Η θέση του στην λέξη παίζει ρόλο. Γι' αυτό λέω και ότι τον μπερδεύεις, γιατί θα δει πουθενά γραμμένα άλλα ə και θα προσπαθεί να τα προφέρει άηχα με αστεία αποτελέσματα.
Άβαταρ μέλους
Hellegennes
Extreme poster

Το μέλος Hellegennes, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό paralo » Δεκέμβριος 29th, 2016, 7:37 pm

προφορά εχει μεχρι και το google πάντως.
επισης, μια παρα πολύ βοηθητική συμβουλή , για να μεγαλώσει το λεξιλόγιο ειναι αντί να ψάχνεις τον ορισμό της καθε λεξης, να ψαχνεις συνωνυμα ( thesarus ftw).
κατα τα αλλα,για βελτιστοποιηση, διαβασμα αναλογα τα ενδιαφεροντα.
saturday
Άβαταρ μέλους
paralo
Crazy poster

Δημοσ.: 6127
Εγγραφη: Οκτώβριος 3rd, 2015, 6:56 pm
Το μέλος paralo, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Metranion » Δεκέμβριος 30th, 2016, 10:19 pm

Για πάντα αμερικάνικα, με αμερικάνικη προφορά, βρετανικά, δύσκολα, αν δεν έχεις μείνει τουλάχιστον 10 χρόνια.
Είμαι Έλληνας, Ευρωπαίος, Αμερικανός, Καναδός και Αυστραλός μαζί.
Άβαταρ μέλους
Metranion
Fast poster

Δημοσ.: 4267
Εγγραφη: Σεπτέμβριος 8th, 2011, 11:35 pm
Τοποθεσια: maître des anions
Το μέλος Metranion, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό paralo » Δεκέμβριος 30th, 2016, 10:28 pm

Metranion έγραψε:Για πάντα αμερικάνικα, με αμερικάνικη προφορά, βρετανικά, δύσκολα, αν δεν έχεις μείνει τουλάχιστον 10 χρόνι α.

:lol: Στα 8 δλδ ακούγεσαι ακόμα με την βαριά ελλημπανική , δλδ;

Δεν ξερω γτ ο κόσμος δυσκολευεται με την προφορά. Αν οι ντόπιοι μιλανε βλάχικα (στα αυτιά σου) μιλα και εσυ. Αν μιλάνε κοφτά, μίλα και εσύ. Αν επαναλαμβανουν λεξεις, επανελαβε τες και εσυ. Μια μίμηση ειναι η όλη φάση και καλό συντακτικό για να βγαινει νόημα. Ολα τα άλλα έρχονται.
:wave:
saturday
Άβαταρ μέλους
paralo
Crazy poster

Το μέλος paralo, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Metranion » Δεκέμβριος 30th, 2016, 10:39 pm

Ε ναι αφού οι ταινίες που βλέπουμε είναι αμερικάνικες, σίγουρα θα μπερδεύουμε προφορές

:lol: :wave:
Άβαταρ μέλους
Metranion
Fast poster

Το μέλος Metranion, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Hellegennes » Δεκέμβριος 30th, 2016, 11:41 pm

Δεν γίνεται να μάθεις να μιμείσαι εύκολα μια γλώσσα που έχει 20 φωνήεντα και σύστημα γραφής που έχει τόσο χαοτική αναντιστοιχία γραμμάτων/ήχων.

Ήδη εξήγησα πόσο πολύ αλλάζει η προσθήκη ενός "-er" στο photograph την προφορά της λέξης. Δεν γίνεται να μάθεις να το μιμείσαι γιατί δεν είναι τυποποιημένο. Πρέπει να ακούσεις όλες τις λέξεις του μέσου λεξιλογίου για να μάθεις να τις μιμείσαι κι αυτό παίρνει χρόνια.

Ας πούμε τα ελληνικά είναι πολύ πιο εύκολα στην μίμηση. Τα φωνήεντά μας δεν αλλάζουν ηχητική ανάλογα με την θέση, είναι μόνο 5 και η αναπαράστασή τους είναι στανταρισμένη. Η αντιστοιχία γράμματος ή διψήφου με τους ήχους είναι ένα προς ένα.
Άβαταρ μέλους
Hellegennes
Extreme poster

Δημοσίευσηαπό paralo » Δεκέμβριος 30th, 2016, 11:46 pm

Μετά τη συντακτική ανάλυση σε γαλλικά θεατρικά κ ποίηση (που ούτε γράφεται ότι θέλει να πει ο ποιητής ούτε προφέρεται με τον ίδιο τρόπο όπως μιλάς σαν σε κανονική ομιλία) όλα τα ακούω βερεσε.
Πρακτις με βίντεο κ συνώνυμα, αντί σκετης μετάφρασης .
Επίσης, οι βρωμιάρηδες πληρώνουν δημοσιους καθηγητές για αξαν κ συντακτικό κάπου 200λιρες το μήνα.
saturday
Άβαταρ μέλους
paralo
Crazy poster

Δημοσίευσηαπό Cavaliere » Δεκέμβριος 30th, 2016, 11:55 pm

Hellegennes έγραψε: Πρόσεξε όμως πως στο photographer κανένα από τα ə δεν είναι άηχο. Η θέση του στην λέξη παίζει ρόλο. Γι' αυτό λέω και ότι τον μπερδεύεις, γιατί θα δει πουθενά γραμμένα άλλα ə και θα προσπαθεί να τα προφέρει άηχα με αστεία αποτελέσματα.
Δύο χρήσεις του έδωσα, μετά, ας κοιτάξει και στην αρχή του λεξικού του, που έχει την πλήρη περιγραφή των φωνητικών. Έχεις δίκιο, στη λέξη που έδωσες, θα γίνει πολύ αστείο. Αλλά, όπως είπα, εξαρτάται από την ακολουθία. Σε κάθε περίπτωση, είναι ή άηχο, ή όπως είπα, πολύ ελαφρύ και σύντομο. Στο πολύ ωραίο παράδειγμά σου -επίσης ενδιαφέρουσα λέξη- και τα τρία προφέρονται σε χρόνο dt, ίσα που τα σφυρίζεις, δεν τα λες άηχα, είναι όπως το πρώτο στο abandon. Κι όλο το βάρος πέφτει στο o II που προφέρεται όπως προφέρεται (κάτι σαν α και ο στον πίσω ουρανίσκο). Αλλά γενικά, θέλει πολλή άσκηση, να πιάνει πολλές λέξεις και να τις προφέρει, να μάθει. Η σωστή προφορά κατακτιέται με πολύ κόπο και χρόνο αν δεν είναι μητρική γλώσσα και αν δεν είσαι λίγο μιμητικό ταλέντο. Καλή χρονιά. :D
ORDEM E PROGRESSO.
Άβαταρ μέλους
Cavaliere

Δημοσίευσηαπό Ορέστης_35 » Δεκέμβριος 31st, 2016, 1:02 am

fagano3 έγραψε: Προσπαθω να φρεσκαρω τα αγγλικα μου και εχω θεμα με την προφορα.

Υπαρχουν βιντεο με ασκησεις προφορας και επεξηγησης του πως να την πετυχεις;(π.χ. με εικονες της θεσης της γλωσσας στο στομα κλπ)

Eπισης εχω μπερδευτει με καποια απο τα διεθνη συμβολα φωνητικης.

Αυτο ə ας πουμε ειναι ε κλειστο ή κατι σαν ο;(υπαρχει καπου με επεξηγηση τους στα ελληνικα του πως μοιαζουν οι ηχοι αυτων των συμβολων;)

Σε καποιες λεξεις μου ακουγεται σαν ο π.χ. pronunciation και σε αλλες σαν κοφτο ε.

Επισης διαφορες μεταξυ αγγλικων και αμερικανικων στην προφορα αν και μου φαινεται πιο βατη η αμερικανικη προφορα.

Δεν με ενδιαφερει να παριστανω τον αγγλο ή τον αμερικανο αλλα πρεπει ο αλλος να με καταλαβαινει και δεν ειναι ελληνικα οπου οπως και να το πεις το α ,ε,ο ο αλλος σε καταλαβαινει γιατι εχεις μονο 5 φωνηεντα.

To schwa ακούγεται σαν κάτι μεταξύ ε και α. Κάνεις με το στόμα σου το σχήμα του ε αλλά λες α. Για κάτι πιο συγκεκριμένο κοίτα στη wikipedia τα λήμματα english phonology, IPA, χρησιμοποίησε τη δυνατότητα ηχητικής αναπαραγωγής που δίνουν λεξικά όπως του Cambridge και γενικότερα ψάξε σε γκουγκλ και γιουτουμπ σχετικά με pronunciation.

Εικόνα
Ορέστης_35
New poster

Δημοσ.: 307
Εγγραφη: Οκτώβριος 31st, 2015, 2:44 pm
Το μέλος Ορέστης_35, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Metranion » Δεκέμβριος 31st, 2016, 1:07 am

ε ναι λογικό είναι όσο πιο πολλές φορές ακούς αγγλικά με προφορά ΗΠΑ λόγω ταινιών τόσο καλύτερα εκφράζεσαι
Άβαταρ μέλους
Metranion
Fast poster

Επόμενη

Επιστροφή στην Γλωσσολογία

Μετάβαση στην αρχή της σελίδας

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 6 επισκέπτες