Μια στρουμφίτα για την σούπα μου

Παιχνίδια ρόλων, ηλεκτρονικά, PC games/consoles, cheats, συζητήσεις και σχολιασμοί.

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες

Δημοσίευσηαπό Spark_ » Αύγουστος 11th, 2017, 11:52 am

τι να κάνω καλοκαιριάτικα, με δυνατό αέρα και κυμα στη θαλασσα θα πήγαινα για ιστιοπλοϊα αλλα πρεπει να επισκευάσω το τριμαραν,
εχω και εναν πονόλαιμο απο τα παγωμένα νερά, ας κατσω σπίτι να απασχολήσω τα πιτσιρίκια, ετσι σκέφτηκα και αποφάσισα να δοκιμάσω τις ικανότητες μου στην κατασκευή ενος νεου παιχνιδιου!
ενα παιχνίδι για παιδιά ειναι διασκεδαστική κατασκευή αλλα χρειάζεται εμπνευση, θα ειναι παιχνίδι διαφορετικό απο άλλα..
βασικά χρειάζομαι σενάριο, σκέφτηκα πως τα στρουμφάκια αρέσουν, θα μπορουσα να ειμαι και εγω σεναριογράφος να γράφω στρουμφιστορίες :D

για να πω την αλήθεια πιο πολύ μου αρέσει ο δρακουμέλ και μαλιστα ξεκαρδίζομαι οταν βλέπω σε τβ την φάτσα του ηθοποιού Χανκ Αζάρια που
ενσάρκωσε τον δρακουμέλ στην ταινία “Τα Στρουμφάκια”, μου φαινεται πολυ αστείος :lol:

Εικόνα

νταξει ο τυπος δεν μου μοιαζει καθόλου σε εμφάνιση αλλα απο χαρακτήρα θα μπορουσα ισως να τα καταφέρω, να υποδυθω τον δρακουμέλ!

το σενάριο που ακολουθεί ειναι πρωτότυπο δεν έχει γινει στρουμφοεπισόδειο αλλα θα μπορουσε, ειναι το σενάριο του παιχνιδιου που θα παρουσιάσω,
δεν βιάζομαι να το τελειώσω εχω και αλλα να κάνω...

αφηγητής: ηταν μια όμορφη μέρα στο στρουμφοχωριό, ο ήλιος έλαμπε, τα πουλάκια κελαϊδουσαν και τα στρουμφάκια τραγουδουσαν χαρουμενα

ας δουμε ομως τι κανει το καθε ένα απ αυτά, ας ξεκινήσουμε με τον παλαιότερο των στρουμφ τον παπαστρουμφ

παπαστρουμφ: μα τα χίλια στρουμφάκια, τι αφηρημένος που ειμαι, που να έβαλα την πιπερόριζα; (ψαχνει στα μπουκαλάκια και στα κατσαρολικά)
α εδω εχω σπανάκι, εδω σκόνη ακρίδας, εδω ρίγανη, εδω γιασεμί, αυτη η ανακατοσουρα δεν βοηθά, τωρα τι θα βαλω στο τσάι μου;

αφηγητής: ας παμε να δουμε τι κανει ενα αλλο στρουμφάκι, ο γκρινιάρης ειναι στη λίμνη και ψαρευει..

γκρινιάρης: μου τι δινει το ψαρεμα, μου τι δινει και αυτη η λιμνη, πολυ ησυχία έχει σημερα (ακουγονται βατράχια - κουάξ)
μου τι δινουν τα βατράχια..
ξάφνου τσιμπάει ενα ψάρι, το βγαζει εξω απο το νερό το κοιτάει και λέει: μα τι ψάρι ειναι αυτό; δεν μου αρέσει το χρωμα του,
σιγουρα θα κιτρίνισε απο το κακό του - άντε ψαράκι σπίτι σου να φας να μεγαλώσεις και ξαναέλα αύριο - το πετάει πισω στο νερό.
αχ τι βαρετά που ειναι, πως βαριέμαι, μου τι δινει να κάθομαι, ας γυρισω πισω στο στρουμφοχωριό.

αφηγητής: ενα αλλο στρουμφάκι κάθεται κατω απο την σκια ενος δέντρου ξαπλωμένο, μα φυσικά ειναι ο χουζουρης που συνέχεια κοιμάται..

χουζουρης: κοιμάται και ροχαλίζει, χρ, χρ -ξαφνου μια μύγα τον ενοχλεί στην μυτη και αρχίζει να ξυνεται, γυρίζει πλευρό για να ησυχάσει αλλά
κατρακυλά, πέφτει και ξυπνά..
αχ τι τραβάω ο άμοιρος δεν με αφηνουν να παρω εναν υπνάκο, και τι κουρασμένος που ειμαι, ολη μέρα κοιμόμουν,
μα που ειναι το μαξιλάρι μου; παω στο κρεββάτι μου να το βρω.

αφηγητής: ας δουμε τι λένε αυτά τα δυο στρουμφάκια ο χαχανουλης και ο σπιρτουλης.

ο χαχανουλης δινει ενα δωρακι και ο σπιρτουλης το βλέπει με υποψία..
χαχανουλης: χρόνια σου πολλά σπιρτουλη, σημερα εχεις την γιορτή σου, παρε ενα δωράκι
σπιρτουλης: εχω την γιορτη μου και δεν το ηξερα;
χανανουλης: μα βεβαια ειμαι σιγουρος, κοιταξα το ημερολογιο και ειναι η μέρα των εξυπνάκιδων
σπιρτουλης: μπα δεν με πειθεις, ομως θα παρω το δωράκι, βομβίτσα εχει μέσα;
χαχανουλης: οχι με παρεξηγησες, σου έφερα καραμέλες που ξέρω πως σου αρέσουν.
σπιρτουλης: αν ειναι έτσι ευχαριστώ, θα τις προσφέρω στον λιχουδη - βαζει το δωρακι στην τσέπη του.

αφηγητής: στη λίμνη τωρα ειναι η στρουμφίτα που πλένει τα ρουχα και τραγουδά, αλλά δεν ειναι μόνη,
κάποιοι πίσω απο έναν θάμνο την παρακολουθουν

ψιψινελ: τι ωραια ψαράκια που εχει τουτη η λίμνη, νιαρ (γλυφει τα μουστάκια της)
δρακουμελ: ναι και τι καλά που βρηκαμε την στρουμφίτα, ειναι η τυχερή μου μέρα, ευτυχως που βρηκα αυτό το μέρος στο google maps

<συνεχίζεται>
.
Άβαταρ μέλους
Spark_
Fast poster

Δημοσ.: 1830
Εγγραφη: Μάιος 24th, 2016, 3:37 pm
Το μέλος Spark_, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Re: Μια στρουμφίτα για την σούπα μου

Δημοσίευσηαπό Spark_ » Αύγουστος 12th, 2017, 8:55 am

η στρουμφίτα ειναι στην λίμνη, πλένει ρουχα και τραγουδά, δεν εχει αντιληφθει πως την παρακολουθουν

θα`ρθεις αυτή την όμορφη βραδιά
και σαν δυο ξένοιαστα παιδιά
θα φύγουμε γι’ αλλού.

θα`ρθεις και με πιλότο την καρδιά
θα βρούμε μια άγνωστη αμμουδιά
κάποιου χρυσού γιαλού.
:smt045
δρακουμέλ: χμ αυτο το στρουμφάκι εχει κοκκινα μαλλιά :smt017
ε δεν πειράζει γουστα ειναι αυτα, τα κοκκινα μαλλιά μπορει να εχουν μαγικές ιδιότητες, να το ερευνήσω..

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Spark_
Fast poster

Το μέλος Spark_, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Spark_ » Αύγουστος 12th, 2017, 6:32 pm

ξαφνικά πετάγεται απο τους θαμνους ο δρακουμελ με μια απόχη (βλεπε φωτο στο ποστ #1)
κανει χραπ και πιάνει μέσα την στρουμφίτα.

στρουμφίτα: ασε με απαίσιε δρακουμελ δεν κανω εγω για τα δόντια σου

δρακουμελ: κανεις ομως για την χυτρα μου, μαζι με πατατουλες και κρεμμυδάκια θα σε φτιαξω ενα στιφάδο μουρλια!

ψιψινελ: νιαρ με τα ψαράκια της λιμνης τι θα κανεις;

δρακουμελ: ελα πάμε τωρα πισω στον πυργο ψιψινελ και θα σου δωσω σαρδέλα κονσέρβα να λυσάξεις...
Άβαταρ μέλους
Spark_
Fast poster

Δημοσίευσηαπό Spark_ » Αύγουστος 13th, 2017, 9:20 am

>στο σπίτι του παπαστρουμφ
ξεφτέρης (μπαινει τρέχοντας): παπαστρουμφ παπαστρουμφ -άσε που να στα λέω- χάσαμε την στρουμφίτα, ψαχνουμε απο χθες
και δεν την βρισκουμε πουθενά, έγινε άφαντη..

παπαστρουμφ: κι εγω δεν βρισκω το καπέλο μου, που είναι;

ξεφτέρης: η στρουμφίτα;

παπαστρουμφ: οχι βρε το καπέλο μου..

ξεφτέρης: γιατί δεν ψαχνεις εκει που το βαζεις συνηθως;

παπαστρουμφ: τωρα θυμήθηκα πως ειχα δωσει το καπέλο μου στην στρουμφίτα για να το πλύνει στη λίμνη
μαζί με τα αλλα ρουχα. λοιπόν που ειναι η στρουμφίτα;

ξεφτέρης: ειναι μαζι με τα ρουχα και το καπέλο;
:ne2:
παπαστρουμφ: μα τέλος παντων, που ειναι η στρουμφιτα και το καπέλο μου;

>μπαινει ο γκρινιάρης
γκρινιάρης: παπαστρουμφ βρηκα αυτό το καπέλο στη λιμνη που ψάρευα, νομίζω πως ειναι δικό σου,
εσυ εχεις τέτοια τεράστια ποδάρα;

παπαστρουμφ: ειναι το καπέλο μου αυτό γκρινιάρη και μπράβο σου που μου το έφερες
αλλα γιατί ρωτάς για το πόδι μου;

γκρινιάρης: γιατί ειδα πατημασιές στην όχθη απο παπουτσι Νο 45 να τόσες <------------>

παπαστρουμφ: χμ ύποπτο αυτό, μου μυρίζει δρακουμελ, ειναι πιθανό ο δρακουμελ να έπιασε την στρουμφίτα,
αυτός φοράει τόσο μεγάλες αρβυλες. πρεπει να κανουμε γρήγορα για να σωσουμε την στρουμφίτα.
εμπρος στρουμφάκια να κανουμε ενα σχέδιο δράσης..
.
Τελευταία επεξεργασία απο Spark_ την Αύγουστος 13th, 2017, 2:08 pm, επεξεργάστηκε 1 φορές συνολικά.
Άβαταρ μέλους
Spark_
Fast poster

Δημοσίευσηαπό Spark_ » Αύγουστος 13th, 2017, 1:07 pm

αυτο το σενάριο ειναι μια προσφορά του High Voltage Club @ PHORUM
https://www.phorum.gr/viewtopic.php?f=15&t=325912

Εικόνα

το σενάριο και το παιχνίδι ειναι ολοκληρωμένα όμως εχω την ιδέα να τα κάνω διαδραστικά!
δηλαδή οι αναγνωστες θα αποφασίσουν για την τυχη της στρουμφίτας με τον εξης τρόπο:

+ θέλετε ευτυχή εξέλιξη για τα στρουμφάκια,, βάλτε πράσινο χεράκι thumb up
- θέλετε δραματικό τέλος για τα στρουμφάκια, βάλτε κόκκινο χεράκι thumb down

για εμένα δεν εχει σημασία η εξέλιξη ειτε ειναι θετική ειτε ειναι αρνητική, σενάριο ειναι,
σε κάποια παιδιά αρέσουν kinky ιστορίες :lol:

κανω διάλειμμα για να δωσω την ευκαιρία στους αναγνωστες να ψηφίσουν

Η.Γ. με ισους ψήφους πράσινα=κόκκινα η εξελιξη του σεναρίου θα μεινει οπως το έγραψα αρχικά 8)
Άβαταρ μέλους
Spark_
Fast poster

Δημοσίευσηαπό Spark_ » Αύγουστος 14th, 2017, 9:13 am

στον πύργο του δρακουμέλ, στην περιστροφική σκάλα που οδηγει στα επάνω δωματια ειναι η ψιψινέλ που
κοιμάται, ονειρευεται και παραμιλάει:

τσιπούρα πουρα πουρα
και ενα και δυο και τρια και τεσσερα μπακαλιαράκια
στου γιαλου τα βοτσαλάκια
και σαράντα ποντικάκια απο την λιβαδεια
εγω δεν παω μέγαρο θα μεινω με τον κέφαλο
νιαρ θα κανω σουξε θα φαω και μεζε
Άβαταρ μέλους
Spark_
Fast poster

Δημοσίευσηαπό κουλούρι Θεσσαλονίκης » Αύγουστος 14th, 2017, 7:29 pm

:wave: :wave: :wave:

εγώ δηλώνω συμμετοχή!!
Άβαταρ μέλους
κουλούρι Θεσσαλονίκης
Crazy poster

Δημοσ.: 6831
Εγγραφη: Δεκέμβριος 21st, 2015, 8:54 am
Τοποθεσια: Αρτοποιείο
Το μέλος κουλούρι Θεσσαλονίκης, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό τέρας του νες » Αύγουστος 14th, 2017, 7:36 pm

φίλε αυτό με το ρεύμα πρέπει να το κόψεις.δεν σου κάνει καλό
Άβαταρ μέλους
τέρας του νες
Fast poster

Δημοσ.: 1270
Εγγραφη: Μάιος 11th, 2017, 10:27 am
Το μέλος τέρας του νες, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Spark_ » Αύγουστος 14th, 2017, 7:39 pm

τι έγινε; θα συνεχίσω τον υπνο μου, μην ενοχλείτε, χρ χρ

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Spark_
Fast poster

Δημοσίευσηαπό Spark_ » Αύγουστος 15th, 2017, 8:49 am

κουλούρι Θεσσαλονίκης έγραψε: :wave: :wave: :wave:
εγώ δηλώνω συμμετοχή!!

καλημέρα, χρόνια καλά,
όταν θα ειναι να παιξει η στρουμφίτα να στρουμφίσεις ότι σου κατέβει, γραψε το εδω σαν να το λέει η στρουμφίτα :D

Εικόνα

Ε Λ Α Ε Λ Α Π Α Ρ Ε Π Α Ρ Ε
ΕΔΩ Ο ΨΑΡΑΣ
ΕΛΑΤΕ ΝΑ ΠΑΡΕΤΕ ΦΡΕΣΚΑ ΨΑΡΙΑ
ΜΠΑΡΜΠΟΥΝΙΑ ΣΠΑΡΤΑΡΙΣΤΑ, ΜΠΑΡΜΠΟΥΝΙΑ ΛΑΧΤΑΡΙΣΤΑ,
ΜΠΑΡΜΠΟΥΝΙΑ ΜΕ ΜΟΥΣΤΑΚΙΑ, ΜΠΑΡΜΠΟΥΝΙΑ ΜΕ ΚΟΤΣΙΔΑΚΙΑ,
ΜΠΑΡΜΠΟΥΝΙΑ ΓΙΑ ΤΗΓΑΝΙ, ΜΠΑΡΜΠΟΥΝΙΑ ΧΙΑΧΝΙ, ΜΠΑΡΜΠΟΥΝΙΑ ΓΙΑ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΧΡΗΣΕΙΣ,
Μ Π Α Ρ Μ Π Ο Υ Ν Ι Α ΛΕΜΕ

.
Άβαταρ μέλους
Spark_
Fast poster

Δημοσίευσηαπό Spark_ » Αύγουστος 15th, 2017, 10:36 pm

Εικόνα

ψιψινελ: τι ακουν τα αυτάκια μου, μπαρμπούνια; ακουσα καλά; για να παω να δω
Άβαταρ μέλους
Spark_
Fast poster

Δημοσίευσηαπό Spark_ » Αύγουστος 16th, 2017, 6:04 pm

η ψιψινελ σηκώνεται και βγαινει από τον πύργο γρήγορα,
τότε ο ξεφτέρης και ο προκόπης τρυπώνουν μέσα στον πύργο διχως να τους καταλάβει.

εξω απο τον πύργο είναι ο μελένιος και ο χουζούρης μ ένα χωνί και φωνάζουν

ψιψινέλ: ε ψιτ καλα εσεις που ειναι τα μπαρμπούνια που λέτε;

μελένιος: ορίστε μανδαμ, προσφορά του καταστήματος
πίτα γύρος με μπαρμπούνι, πάρτε

ψιψινελ: παιρνει τυλιγμένη πίτα γύρο, τρώει,,, φτου,, το φτυνει μπλιάχ
:smt011 αυτό δεν ειναι μπαρμπούνι, ειναι μπαντζάρι,
αχ τι έπαθα :smt013 έγινε η μύτη μου χρωμα μωβ...

Εικόνα

.
Τελευταία επεξεργασία απο Spark_ την Αύγουστος 16th, 2017, 7:21 pm, επεξεργάστηκε 2 φορές συνολικά.
Άβαταρ μέλους
Spark_
Fast poster

Δημοσίευσηαπό κουλούρι Θεσσαλονίκης » Αύγουστος 16th, 2017, 6:52 pm

Spark_ έγραψε: η ψιψινελ σηκώνεται και βγαινει από τον πύργο γρήγορα,
τότε ο ξεφτέρης και ο προκόπης τρυπώνουν μέσα στον πύργο διχως να τους καταλάβει.

εξω απο τον πύργο είναι ο μελένιος και ο χουζούρης μ ένα χωνί και φωνάζουν

ψιψινέλ: ε ψιτ καλα εσεις που ειναι τα μπαρμπούνια που λέτε;

μελένιος: ορίστε μανδαμ, προσφορά του καταστήματος
πίτα γύρος με μπαρμπούνι, πάρτε

ψιψινελ: παιρνει τυλιγμένη πίτα γύρο, τρώει,,, φτου,, το φτυνει μπλιάχ
:smt011 αυτό δεν ειναι μπαρμπούνι, ειναι μπαντζάρι,
αχ τι έπαθα :smt013 έγινε η μύτη μου χρωμα μωβ...

Εικόνα

.

Μελένιος είναι το αγαπημένο μου στρουμφάκι μετά το στρουμφομωρό!!
Ο μπαμπάς μου με φωναζε Μελένια!!
:(
Άβαταρ μέλους
κουλούρι Θεσσαλονίκης
Crazy poster

Δημοσ.: 6831
Εγγραφη: Δεκέμβριος 21st, 2015, 8:54 am
Τοποθεσια: Αρτοποιείο
Το μέλος κουλούρι Θεσσαλονίκης, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Δημοσίευσηαπό Spark_ » Αύγουστος 16th, 2017, 7:15 pm

κουλούρι Θεσσαλονίκης έγραψε: ...Μελένια!!

καλά που ήρθες, τωρα ειναι η σειρα της στρουμφίτας, δηλαδή του ρόλου σου.
αφου θελεις να συμμετέχεις ως στρουμφίτα (εκτός εαν δεν θελεις)

αφηγητής: στο εργαστήριο επάνω στον πύργο ειναι ο δρακουμελ και εχει δέσει την στρουμφίτα με σχοινί, ειναι καλά δεμένη και δεν μπορει να κουνηθεί,
η στρουμφίτα κρέμεται απο το σχοινί στον πάγκο του εργαστηρίου.

δρακουμελ: βλέπει την στρουμφίτα με τον μεγενθυντικό του φακό..
μα τι ωραιο στρουμφάκι με κόκκινα μαλλιά εισαι εσυ, δεν ξερεις πόσο καιρό σε έψαχνα,
επιτέλους τωρα εισαι δική μου, μπορω να κάνω μαγικό φίλτρο με τα μαλλιά σου, πάντα ήθελα να το κάνω αλλα τώρα εχω την ευκαιρία... :smt077

ορίστε σε ακουμε > στο ρόλο της στρουμφίτας η γνωστή CIP παίκτρια ΚΟΥΛΟΥΡΙ !

στρουμφίτα:
Τελευταία επεξεργασία απο Spark_ την Αύγουστος 16th, 2017, 7:18 pm, επεξεργάστηκε 1 φορές συνολικά.
Άβαταρ μέλους
Spark_
Fast poster

Δημοσίευσηαπό Γραφικός » Αύγουστος 16th, 2017, 7:16 pm

Κι εγώ δηλώνω συμμετοχή.

Αν μπορούμε να διαλέξουμε θα ήθελα να είμαι ο γκρινιάρης, αν όχι τότε και πάλι εξακολουθώ να την δηλώνω.
Όταν πεθαίνει βασιλιάς, μη χαίρεσαι λαουτζίκο
Μη λες πως θάν’ καλύτερος ο νυν από τον τέως
Πως θα' ναι το λυκόπουλο καλύτερο απ’ τον λύκο
Τότε μονάχα να χαρείς: αν θα' ναι ο τελευταίος
Άβαταρ μέλους
Γραφικός
Fast poster

Δημοσ.: 2656
Εγγραφη: Δεκέμβριος 17th, 2012, 3:39 pm
Τοποθεσια: Το καλύτερο μέρος στον κόσμο.
Το μέλος Γραφικός, σύμφωνα με τους όρους χρήσης που αποδέχτηκε κατά την εγγραφή του, φέρει την αποκλειστική ευθύνη της παραπάνω δημοσίευσης, των απόψεων/θέσεων που εκφράζονται μέσω αυτής, καθώς και την επιλογή συνδέσμων που τυχόν συμπεριλαμβάνονται. Για άμεση επικοινωνία με τον διαχειριστή του phorum.gr στο email: admin(@)phorum.gr

Επόμενη

Επιστροφή στην Παιχνίδια

Μετάβαση στην αρχή της σελίδας

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες